Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-02-10, 14:35
Το avatar του χρήστη Coolnick
Coolnick Ο χρήστης Coolnick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2010
Περιοχή: Νάουσα Ημαθίας
Μηνύματα: 113
Send a message via Skype™ to Coolnick
Προεπιλογή Γνώμες σχετικά με τον άνθρακα...

Καλησπέρα σε όλους και όλες... και συγχαρητήρια για το forum καθώς είναι ιδιαίτερα χρήσιμο...Προσωπικά με βοήθησε ήδη πάρα πολύ...
Παρόλο που έχω τα ψάρια μου (καρχαριάκια και γκουράμι), πάνω από 2 χρόνια, αντιμετώπισα πρώτη φορά και ευτηχώς με επιτυχία το γνωστό ich...Οι απόψεις μέσα απο τα αντίστοιχα θέματα με βοήθησαν να το περάσω χωρίς καμμία απώλεια...,άλλωστε θα ταν δύσκολο να χάσω κάποιο "συγκάτοικό" μου μετά από 2 χρόνια συμβίωσης ακριβώς..
Είμαι καινούριος στο forum, έχω το rio 180... Φέτος το άλλαξα... καθώς οι "συγκάτοικοι μου" μεγάλωσαν λιγάκι......
Ήθελα τις γνώμες σας και τα φώτα σας φυσικά σχετικά με τον άνθρακα... Τα φίλτρα που έχω είναι της μαμάς εταιρείας..Δεν έχω παράπονο.. (έτσι και αλλιώς ακόμη μέσα είναι 5 ψαράκια)......,αυτό που θα θελα να ρωτήσω είναι σχετικά με τον άνθρακα..Εντάξει η διάρκεια ζωής του είναι 4-5 εβδομάδες... στη συνέχεια αντικαθίσταται.... Ρωτώ λοιπόν.... Θα πηγαίνουμε μια ζωή έτσι (δηλαδή βγάλε-βάλε) ή κάποια στιγμή τον αποσύρουμε?? Ξέρω ότι υπάρχουν άτομα που τον αφαιρούν.... Η γνώμη σας??????
Ευχαριστώ..
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-02-10, 14:52
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Γεια χαρά! Οι περισσότεροι εδώ μεσα δε βάζουν/δε συνιστούν άνθρακα εκτός και αν προσπαθείς να απομακρύνεις κάποιο χημικό (π.χ. μετά από θεραπεία, φάρμακα κλπ).

Κι εγώ Rio 180 έχω, και άνθρακα δεν έχω βάλει ποτέ. Τον αντικατέστησα με σιποράξ για περισσότερο βιολογικό υλικό.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-02-10, 15:10
Το avatar του χρήστη Coolnick
Coolnick Ο χρήστης Coolnick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2010
Περιοχή: Νάουσα Ημαθίας
Μηνύματα: 113
Send a message via Skype™ to Coolnick
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια χαρά! Οι περισσότεροι εδώ μεσα δε βάζουν/δε συνιστούν άνθρακα εκτός και αν προσπαθείς να απομακρύνεις κάποιο χημικό (π.χ. μετά από θεραπεία, φάρμακα κλπ).

Κι εγώ Rio 180 έχω, και άνθρακα δεν έχω βάλει ποτέ. Τον αντικατέστησα με σιποράξ για περισσότερο βιολογικό υλικό.
Ακριβώς τον τοποθέτησα μετά την θεραπεία.... και λέω να τον ξανα βγάλω και να αφήσω έτσι.... Σιποράξ έ? Το έχω ακούσει...
Θα μου πει κανείς, "καλά έχεις 2 χρόνια ψαρια και δεν ξέρεις καθόλου?"... και στο προηγούμενο ενυδρείο δεν είχα άνθρακα... Απλά πλέον το ψάχνω καλύτερα απο κάθε άλλη φορά...
Εκεί που πραγματικά είμαι πρωτάρης είναι με τα πραγματικά φυτά.... Τώρα εβαλα... και μέχρι στιμγής όλα καλά.... Τώρα αρχίζω να μαθαίνω και για την λίπανσή τους και για CO2....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-02-10, 16:06
Το avatar του χρήστη dimis_george
dimis_george Ο χρήστης dimis_george δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2009
Περιοχή: ναουσα ημαθιας
Μηνύματα: 314
Προεπιλογή

γεια σου συντοπιτη και καλως ηρθες στο φορουμαντε να γινομαστε πιο πολλοι οι ναουσαιοι!!!!φιλε μου σου απαντησαν τα παιδια για τον ανθρακα..και γω δεν τον χρησιμοποιω στο rio180.το εχω με τα σφουγγαρια του,αλλα εχω και ενα εξωτερικο της eheim,το 2213 με σιποραξ..κατσε διαβασε τα θεματα και θα μαθεις παρα πολλα και απο εμπειρους..και γω νομιζα οτι ηξερα αρκετα,ομως με το διαβασμα καταλαβα πως δεν ηξερα σχεδον τιποτα!!και αυτο λογω κακης ενημερωσης απο τοπικους πετ σοπαδες!!γι αυτο διαβασμα και οτι απορια εχεις μη διστασεις να ρωτησεις εδω τα παιδια του φορουμ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-02-10, 16:47
Το avatar του χρήστη Coolnick
Coolnick Ο χρήστης Coolnick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2010
Περιοχή: Νάουσα Ημαθίας
Μηνύματα: 113
Send a message via Skype™ to Coolnick
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis_george Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σου συντοπιτη και καλως ηρθες στο φορουμαντε να γινομαστε πιο πολλοι οι ναουσαιοι!!!!φιλε μου σου απαντησαν τα παιδια για τον ανθρακα..και γω δεν τον χρησιμοποιω στο rio180.το εχω με τα σφουγγαρια του,αλλα εχω και ενα εξωτερικο της eheim,το 2213 με σιποραξ..κατσε διαβασε τα θεματα και θα μαθεις παρα πολλα και απο εμπειρους..και γω νομιζα οτι ηξερα αρκετα,ομως με το διαβασμα καταλαβα πως δεν ηξερα σχεδον τιποτα!!και αυτο λογω κακης ενημερωσης απο τοπικους πετ σοπαδες!!γι αυτο διαβασμα και οτι απορια εχεις μη διστασεις να ρωτησεις εδω τα παιδια του φορουμ!!!!
....Δεν έχεις και άδικο.... Ήδη μπαίνω στο συγκεκριμένο cite εδώ και κανα μήνα.....και διαβάζω και παρατηρώ.... και όντως πηγαίνω στα μαγαζιά τα δικά μας και δεν ξέρουν... οι ανθρωποι.... τουλάχιστο ας κάτσουν να μάθουν!!!!!!!!!!!
Και δε μου λές?? Με το δικό μας το ph τι έκανες?? Το νερό της νάουσας δεν είναι και απο τα καλύτερα......
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-02-10, 17:04
Το avatar του χρήστη dimis_george
dimis_george Ο χρήστης dimis_george δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2009
Περιοχή: ναουσα ημαθιας
Μηνύματα: 314
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Coolnick Εμφάνιση μηνυμάτων
....Δεν έχεις και άδικο.... Ήδη μπαίνω στο συγκεκριμένο cite εδώ και κανα μήνα.....και διαβάζω και παρατηρώ.... και όντως πηγαίνω στα μαγαζιά τα δικά μας και δεν ξέρουν... οι ανθρωποι.... τουλάχιστο ας κάτσουν να μάθουν!!!!!!!!!!!
Και δε μου λές?? Με το δικό μας το ph τι έκανες?? Το νερό της νάουσας δεν είναι και απο τα καλύτερα......
μαλλον καταλαβες ποιο απο τα 2 εννοωτο ph μου ειναι στο 7,6 το οποιο ειναι καλο για τα ψαρια που εχω.οπως και οι σκληροτητες ειναι μια χαρα για τα εντλερς που εχω.αναλογως τι ψαρια εχεις και τι απαιτησεις εχουν.εσυ τι ψαρια εχεις;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-02-10, 17:08
Το avatar του χρήστη water_turtle_lover
water_turtle_lover Ο χρήστης water_turtle_lover δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-01-2010
Περιοχή: Χολαργός /Αθηνα
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

Να ρωρισω κατι ρε παιδια??Εγω που εχω χελωνακι και το φιλτρο σερα φιλ 60 και εχω βαλει ανθρακα πρεπει να τον βγαλω??Δεν κανει δουλεια???
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-02-10, 17:09
Το avatar του χρήστη Coolnick
Coolnick Ο χρήστης Coolnick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2010
Περιοχή: Νάουσα Ημαθίας
Μηνύματα: 113
Send a message via Skype™ to Coolnick
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis_george Εμφάνιση μηνυμάτων
μαλλον καταλαβες ποιο απο τα 2 εννοωτο ph μου ειναι στο 7,6 το οποιο ειναι καλο για τα ψαρια που εχω.οπως και οι σκληροτητες ειναι μια χαρα για τα εντλερς που εχω.αναλογως τι ψαρια εχεις και τι απαιτησεις εχουν.εσυ τι ψαρια εχεις;
Έχω 3 καρχαριάκια (ασημί) και 2 γκουράμι.. 2 χρόνια τώρα.... γίνανε θηριάκια....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-02-10, 17:14
Το avatar του χρήστη dimis_george
dimis_george Ο χρήστης dimis_george δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2009
Περιοχή: ναουσα ημαθιας
Μηνύματα: 314
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis_george Εμφάνιση μηνυμάτων
μαλλον καταλαβες ποιο απο τα 2 εννοωτο ph μου ειναι στο 7,6 το οποιο ειναι καλο για τα ψαρια που εχω.οπως και οι σκληροτητες ειναι μια χαρα για τα εντλερς που εχω.αναλογως τι ψαρια εχεις και τι απαιτησεις εχουν.εσυ τι ψαρια εχεις;
συγνωμη τωρα ειδα τι ψαρια εχεις...διαβασε εδω http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...ster_leeri.htm και εδω http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...ster_leeri.htm
-------------------------
και http://fishprofiles.com/profiles/fre..._melanopterus/
καιhttp://freshaquarium.about.com/od/go...earlgouram.htm

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimis_george : 17-02-10 στις 17:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-02-10, 17:23
Το avatar του χρήστη Coolnick
Coolnick Ο χρήστης Coolnick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2010
Περιοχή: Νάουσα Ημαθίας
Μηνύματα: 113
Send a message via Skype™ to Coolnick
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από water_turtle_lover Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ρωρισω κατι ρε παιδια??Εγω που εχω χελωνακι και το φιλτρο σερα φιλ 60 και εχω βαλει ανθρακα πρεπει να τον βγαλω??Δεν κανει δουλεια???
Δεν είναι θέμα αν κάνει δουλειά.... Ο ανθρακας κάνει την αποστολή του....(θα κρατήσει χημικά και άλλα...όπως φάρμακα μετά από ασθένειες και τέτοια...) Το θέμα είναι να χρειάζεται να τον χρησημοποιούμε συνέχεια.... να τον αντικαθιστούμε δηλαδή με νέο άνθρακα....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis_george Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα γνωρίζω.. έχει ενδιαφέρουσες απόψεις... και πληροφορίες....
Διαβάζω και εδώ...
http://www.fishlore.com/, αλλά μόνο αγγλικά..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Coolnick : 17-02-10 στις 17:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-02-10, 17:23
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Καλως ορισες κοντοχωριανε ...
Σου τα ειπαν και τα παιδια για τον ανθρακα....διαβασε και στις επι μερους ενοτητες τα υπομνηματα (κι οχι μονο...),ετσι ωστε να μη νιωθεις "νεος" στο αθλημα.
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-02-10, 17:25
Το avatar του χρήστη dimis_george
dimis_george Ο χρήστης dimis_george δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2009
Περιοχή: ναουσα ημαθιας
Μηνύματα: 314
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλως ορισες κοντοχωριανε ...
Σου τα ειπαν και τα παιδια για τον ανθρακα....διαβασε και στις επι μερους ενοτητες τα υπομνηματα (κι οχι μονο...),ετσι ωστε να μη νιωθεις "νεος" στο αθλημα.
+1000
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σφουγγάρι άνθρακα. skourkou Γλυκό νερό - Γενικά 6 06-04-09 13:55
Μέτρηση του Διοξειδίου του άνθρακα: Η σχέση pH/KH CO2 kanarini Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 11 12-09-08 21:19
Ερώτηση για άνθρακα AXEL Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 09-06-07 19:01
Αλλαγές νερού με άνθρακα ; heiko27 Γλυκό νερό - Γενικά 11 09-02-07 20:41
Απορίες για τον ενεργό άνθρακα Christodoulos Diamantidis Αρχάριοι γλυκού νερού 4 28-01-05 12:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05910 seconds with 13 queries