Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-07-09, 00:08
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή ψαρια απο επιλεκτικες αναπαραγωγες

Ψαχνοντας στο internet επεσα πανω σε ενα τσεχικο site με τα παρακατω, "κακομοιρα" για εμενα, ψαρακια. Περα λοιπον απο τα χρυσοψαρα, τους μονομαχους, τα ραμιρεζι, τα ζεμπρκια, τις χηρες και δεν ξερω ποια αλλα πρστεθηκαν στη λιστα και τα νεον! Το θεμα δεν ειναι καινουργιο, αλλα εγω δεν γνωριζα για Veilfinned Neon Tetra και μου χτυπησε καπως ασχημα... Ξαφνιαστηκα!
Ποια ειναι η γνωμη σας για ολα αυτα τα ψαρακια;

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  09-Paracheirodon-innesi-long-fin_.jpg
Εμφανίσεις:  606
Μέγεθος:  33,8 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  10-paracheirodon-innesi-diamant-long-fin_.jpg
Εμφανίσεις:  596
Μέγεθος:  51,5 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  12-Paracheirodon-innesi-gold-long-fin_.jpg
Εμφανίσεις:  569
Μέγεθος:  30,5 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  13-paracheirodon-innesi-diamant-gold-long-fin_.jpg
Εμφανίσεις:  529
Μέγεθος:  34,4 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  14-Thayeria-bochlkey-long-fin_.jpg
Εμφανίσεις:  533
Μέγεθος:  43,3 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  16-Ancistrus-spec_long-fin_.jpg
Εμφανίσεις:  572
Μέγεθος:  48,9 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  18-Ancistrus-LDA-16-long-fin_.jpg
Εμφανίσεις:  583
Μέγεθος:  58,3 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20-Ancistrus-L-144-long-fin_.jpg
Εμφανίσεις:  539
Μέγεθος:  46,2 KB
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-07-09, 00:31
Το avatar του χρήστη andst87
andst87 Ο χρήστης andst87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-03-2009
Περιοχή: Ψαθοπυργος-Πατρα
Μηνύματα: 276
Προεπιλογή

τα παραμορφωσαν τελειως τα ψαρακια!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-07-09, 00:52
Το avatar του χρήστη j.p.
j.p. Ο χρήστης j.p. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-10-2008
Περιοχή: prebeza
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

το θέμα είναι να έχεις κάτι όσο μπορείς πιό φυσικό. αυτά είναι σαν να γεμίσεις το ενυδρείο σου πλαστικά φυτά. αν και νομίζω, οι περισσότεροι είχαμε η έχουμε ψάρια που έχουν υποστεί μεταλλαξεις.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-07-09, 07:57
smartcdi Ο χρήστης smartcdi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

μόνο νεον δεν είναι αυτά !!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-07-09, 22:47
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

και μετα συμβουλευουμε να μη βαζουμε γκαπυ με νεον...
παιρνεις αυτα και εχεις 2 σε 1.....τα ψαρια vidal sassoon....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-07-09, 09:56
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Το κακο ειναι οτι πλεον εχουμε συνηθισει να βλεπουμε τετοια ψαρια. Δηλαδη τα χρυσοψαρα, οι μονομαχοι, τα γκαπυ και πολλα σκαλαρια προερχονται σχεδον αποκλειστικα απο τετοιες διαδικασιες. Και δεν αναφερομαι στις χρωματικες παραλλαγες, που στο κατω-κατω ειναι ανωδυνες, αλλα στις μεγαλα πτερυγια, τις διπλες ουρες, τις φουσκωμενες κοιλιες, τα παραμορφωμενα κεφαλια κλπ που θεωρω σχεδον σιγουρο οτι δημιουργουν προβληματα στα ψαρια !

Δεν πρεπει επισης να ξεχναμε οτι παρα πολλοι απο εμας ισως να μην ειχαν ασχοληθει με το χομπυ αν δεν υπηρχαν αυτα τα εντυπωσιακα και φανταχτερα ψαρια. Αλλωστε οι περισσοτεροι με τετοια ψαρια ξεκινησαμε.

Μηπως τελικα ειναι ενα αναποφευκτο κακο για την προωθηση του χομπυ μας ;
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-07-09, 10:24
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

..κανονικα θα πρεπει να απαγορευτουν εισαγωγες στην Ελλαδα τετοιου τυπου ...δεν ξερω ποσο χρησιμο ειναι ενα plecoχρυσοψαρο κλπ κλπ
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-07-09, 11:00
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Εγω παλι παω στοιχημα οτι αυτα τα ψαρια πουλανε σαν τρελλα Οποιος γνωριζει δεν προκειται να τα παρει,αλλα οι αρχαριοι εντυπωσιαζονται..
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-07-09, 11:19
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω παλι παω στοιχημα οτι αυτα τα ψαρια πουλανε σαν τρελλα Οποιος γνωριζει δεν προκειται να τα παρει,αλλα οι αρχαριοι εντυπωσιαζονται..
Δυστυχως ομως, μεχρι να γινει καποιος εμπειρος "περνανε" απο τα χερια του αρχαριου πολλα τετοια ψαρακια και ολοι ξεκιναμε ως αρχαριοι...
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-07-09, 11:36
Το avatar του χρήστη Red crystal
Red crystal Ο χρήστης Red crystal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-06-2009
Περιοχή: Κορυδαλλο
Μηνύματα: 175
Προεπιλογή

Ναι αλλα τους βοηθαμε σε αυτο.Γιατι καποιοι απο μας παιρνουν παπαγαλοψαρα?Αλλα επειδη εχουν ζητηση απο εμας ,βλακες ειναι να μην φτιαξουν και αλλα ψαρακια αρα καλα να παθουμε .Οταν σταματησουμε να αγοραζουμε τετοια ψαρια τοτε δεν θα ξαναφτιαξουμε.Εχω αδικο ,εαν ναι πεστε το μου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-07-09, 11:53
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Τα περισσότερα είδη που κάποιοι ίσως νομίζουν φυσιολογικά, στην πραγματικότητα δεν είναι.

Έχουμε 100 λογιών χρυσόψαρα που τα περισσότερα από αυτά δεν μπορούν να κινηθούν η να ανταγωνιστούν τα αυθεντικά χρυσόψαρα στο κυνήγι για φαγητό.

Δίσκοι – bettas – και ένα σωρό αλλά .

Γενικά αν το σκεφτούμε θα δούμε ότι πολλά είδη για να μπορέσουν να συνηθίσουν της συνθήκες αιχμαλωσίας αλλά και το δίκτυο του νερού πέρασαν μεγάλους βασανισμούς για να μπορέσουν κάποιοι γόνοι να γίνουν ανθεκτική ( αυτούς που φιλοξενούμε σήμερα) φανταστείτε ποσά ψαράκια ψόφησαν σε όλοι την φάση αυτή.

Γενικά ψαριά με μεγάλες ουρές πολύχρωμα χρώματα Κτλ που δεν ταιριάζουν με τους προγονούς τους (οπός είναι στην φύση) δεν θα έπρεπε να αγοράζονται.

Πιστεύω ότι μιλάμε για ένα τεράστιο ποσοστό ίσως για τα περισσότερα ψαριά αιχμαλωσίας.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-07-09, 11:58
Το avatar του χρήστη Red crystal
Red crystal Ο χρήστης Red crystal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-06-2009
Περιοχή: Κορυδαλλο
Μηνύματα: 175
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα περισσότερα είδη που κάποιοι ίσως νομίζουν φυσιολογικά, στην πραγματικότητα δεν είναι.

Έχουμε 100 λογιών χρυσόψαρα που τα περισσότερα από αυτά δεν μπορούν να κινηθούν η να ανταγωνιστούν τα αυθεντικά χρυσόψαρα στο κυνήγι για φαγητό.

Δίσκοι – bettas – και ένα σωρό αλλά .

Γενικά αν το σκεφτούμε θα δούμε ότι πολλά είδη για να μπορέσουν να συνηθίσουν της συνθήκες αιχμαλωσίας αλλά και το δίκτυο του νερού πέρασαν μεγάλους βασανισμούς για να μπορέσουν κάποιοι γόνοι να γίνουν ανθεκτική ( αυτούς που φιλοξενούμε σήμερα) φανταστείτε ποσά ψαράκια ψόφησαν σε όλοι την φάση αυτή.

Γενικά ψαριά με μεγάλες ουρές πολύχρωμα χρώματα Κτλ που δεν ταιριάζουν με τους προγονούς τους (οπός είναι στην φύση) δεν θα έπρεπε να αγοράζονται.

Πιστεύω ότι μιλάμε για ένα τεράστιο ποσοστό ίσως για τα περισσότερα ψαριά αιχμαλωσίας.
Ναι οπως τα λες ειναι αλλα πρεπει να επεμβουμε και οταν βλεπουμε καποιον εδω περα να εχει ψαρια τεχνητα θα πρεπει να του λεμε να το βγαζει και να το γυρναει πισω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-07-09, 12:15
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

@Red crystal
Φιλε μου δεν εχεις καθολου αδικο, αλλα αν ψαξεις λιγο θα δεις αρκετες περιπτωσεις οπου ατομα τα οποια παρολο που ειναι γραμμενα στο φορουμ, πρωτα αγοραζουν και μετα ρωτανε. Επισης νομιζω πως ενα μεγαλο ποσοστο ανθρωπων που εχουν καποιο ενυδρειο, δεν εχουν επαφη με τον χωρο και φυσικα ουτε με το GAB...

Επισης, ακομη και οσοι θεωρουνται εμπειροι επιμενουν στους μονομαχους και τα φανταχτερα, στρουμπουλα χρυσοψαρα. Να μην ξανααναφερω τα guppy.

@POURITANOS
Δυστυχως ετσι οπως πανε τα πραγματα οχι μονο δεν θα βρισκουμε ψαρια στην φυσικη τους μορφη, αλλα πολλα αυτα δεν θα υπαρχουν πλεον ουτε στο φυσικο τους περιβαλλον. Αλλα αυτο ειναι ενα αλλο θεμα.

Προσωπικα εκεινο που με απασχολει δεν ειναι να εχουν το ιδιο χρωμα ή μεγεθος με τα αγρια ψαρακια, αλλα να μην βασανιζονται στο κολυμπι, στην αναζητηση τροφης λογω σωματικων δυσπλασιων κλπ. Αλλωστε ελαχιστα απο τα κατοικιδια ζωα που εχουμε στα σπιτια μας μοιαζουν με τους αγριους προγονους τους...
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-07-09, 12:18
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Red crystal Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι οπως τα λες ειναι αλλα πρεπει να επεμβουμε και οταν βλεπουμε καποιον εδω περα να εχει ψαρια τεχνητα θα πρεπει να του λεμε να το βγαζει και να το γυρναει πισω.
Και ναι και όχι

1.. Ένας χομπιστας μπορεί να αδιαφορεί για το αν έχει μεταλλαγμένο ψαρί .Aπλά να του αρέσει και να προσπαθεί να το φροντίζει σωστά.

2.. Ένας χομπιστας που μπορεί να έχει μεγαλύτερη ευαισθησία σε τέτοια πράγματα και δε θα έπαιρνε μεταλλαγμένο (γενετικά τροποποιημένο ψαρί)

3.. Ένας άλλος με μεγαλύτερες ευαισθησίες θα έπαιρνε ψαριά μονό αν μπορούσε να τους δώσει της ιδανικότερες συνθήκες σε τεράστιο ενυδρείο με πολλά περίσσια λίτρα.

Όλα έχουν να κάνουν με την ευαισθησία του κάθε ενός.
Πράμα που όσο και να προσπαθούν κάποιοι ποιο ευαίσθητοι να αφυπνίσουν και να ενημερώσουν κάποιους αν ο άλλος δεν θέλει , ότι και να λένε οι άλλοι τους έχει απλά γραμμένους.

Πιστεύω ότι εμείς οι 500 – 1000 που ασχολούμαστε με τα φόρουμ ξέρουμε το τι θα πάρουμε. Αυτοί που συνήθως (σχεδόν πάντα) που αγοράζουν ότι τους κάνει απλά κλικ δε πρόκριτε να ασχοληθούν καν με το να ενημερωθούν από κάποιο ενυδρείο φόρουμ. Οπότε πιστεύω ότι τα ψιλό λεμέ μεταξύ μας που είδη ξέρουμε ότι δε θα πάρουμε τέτοια ψαριά.

Καλοπροαίρετα φίλε μου .
Στηρίζω την κίνηση αυτοί για ενήμερος στο τι συμβαίνει στων χώρο “μας”.

Απλά πάντα οι άσχετοι είναι περισσότεροι από τους συνειδητοποιημένους χομπιστες και είναι αυτοί που στηρίζουν και την αγορά και γι αυτούς γίνονται συνήθως όλα αυτά τα νέα τροποποιημένα είδη
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-07-09, 13:14
Το avatar του χρήστη Red crystal
Red crystal Ο χρήστης Red crystal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-06-2009
Περιοχή: Κορυδαλλο
Μηνύματα: 175
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Και ναι και όχι

1.. Ένας χομπιστας μπορεί να αδιαφορεί για το αν έχει μεταλλαγμένο ψαρί .Aπλά να του αρέσει και να προσπαθεί να το φροντίζει σωστά.

2.. Ένας χομπιστας που μπορεί να έχει μεγαλύτερη ευαισθησία σε τέτοια πράγματα και δε θα έπαιρνε μεταλλαγμένο (γενετικά τροποποιημένο ψαρί)

3.. Ένας άλλος με μεγαλύτερες ευαισθησίες θα έπαιρνε ψαριά μονό αν μπορούσε να τους δώσει της ιδανικότερες συνθήκες σε τεράστιο ενυδρείο με πολλά περίσσια λίτρα.

Όλα έχουν να κάνουν με την ευαισθησία του κάθε ενός.
Πράμα που όσο και να προσπαθούν κάποιοι ποιο ευαίσθητοι να αφυπνίσουν και να ενημερώσουν κάποιους αν ο άλλος δεν θέλει , ότι και να λένε οι άλλοι τους έχει απλά γραμμένους.

Πιστεύω ότι εμείς οι 500 – 1000 που ασχολούμαστε με τα φόρουμ ξέρουμε το τι θα πάρουμε. Αυτοί που συνήθως (σχεδόν πάντα) που αγοράζουν ότι τους κάνει απλά κλικ δε πρόκριτε να ασχοληθούν καν με το να ενημερωθούν από κάποιο ενυδρείο φόρουμ. Οπότε πιστεύω ότι τα ψιλό λεμέ μεταξύ μας που είδη ξέρουμε ότι δε θα πάρουμε τέτοια ψαριά.

Καλοπροαίρετα φίλε μου .
Στηρίζω την κίνηση αυτοί για ενήμερος στο τι συμβαίνει στων χώρο “μας”.

Απλά πάντα οι άσχετοι είναι περισσότεροι από τους συνειδητοποιημένους χομπιστες και είναι αυτοί που στηρίζουν και την αγορά και γι αυτούς γίνονται συνήθως όλα αυτά τα νέα τροποποιημένα είδη

Δυστηχος ετσι ειναι.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theodor72 Εμφάνιση μηνυμάτων
@Red crystal
Φιλε μου δεν εχεις καθολου αδικο, αλλα αν ψαξεις λιγο θα δεις αρκετες περιπτωσεις οπου ατομα τα οποια παρολο που ειναι γραμμενα στο φορουμ, πρωτα αγοραζουν και μετα ρωτανε. Επισης νομιζω πως ενα μεγαλο ποσοστο ανθρωπων που εχουν καποιο ενυδρειο, δεν εχουν επαφη με τον χωρο και φυσικα ουτε με το GAB...

Επισης, ακομη και οσοι θεωρουνται εμπειροι επιμενουν στους μονομαχους και τα φανταχτερα, στρουμπουλα χρυσοψαρα. Να μην ξανααναφερω τα guppy.

@POURITANOS
Δυστυχως ετσι οπως πανε τα πραγματα οχι μονο δεν θα βρισκουμε ψαρια στην φυσικη τους μορφη, αλλα πολλα αυτα δεν θα υπαρχουν πλεον ουτε στο φυσικο τους περιβαλλον. Αλλα αυτο ειναι ενα αλλο θεμα.

Προσωπικα εκεινο που με απασχολει δεν ειναι να εχουν το ιδιο χρωμα ή μεγεθος με τα αγρια ψαρακια, αλλα να μην βασανιζονται στο κολυμπι, στην αναζητηση τροφης λογω σωματικων δυσπλασιων κλπ. Αλλωστε ελαχιστα απο τα κατοικιδια ζωα που εχουμε στα σπιτια μας μοιαζουν με τους αγριους προγονους τους...
Σε ευχριστο.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Red crystal : 06-07-09 στις 13:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-07-09, 23:50
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Για δειτε και αυτα τα ψαρακια και πεστε μου πως αισθανεστε ;
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-07-10, 17:49
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Αυτή τη φορά την τιμητική τους έχουν τα cory . Δείτε πως κατέληξαν ! Όλα longfin!
c. albino_____________c. aeneus__________c. paleatus__________c. panda


Και μια σειρά από danio, σε όλα τα σχήματα και τις αποχρώσεις :


Και επίσης :
cherry barb__________tattooed barb________blue angelfish
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-07-10, 20:19
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

-Νομιζω εχει ξανασυζητηθει το θεμα για τα μεταλαγμενα,τα υβριδια και τις επιλεκτικες αναπαραγωγες...
...αλλο το ενα και αλλο, το αλλο...
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-07-10, 23:02
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω παλι παω στοιχημα οτι αυτα τα ψαρια πουλανε σαν τρελλα Οποιος γνωριζει δεν προκειται να τα παρει,αλλα οι αρχαριοι εντυπωσιαζονται..
Αυτό ακριβώς...
..αν αναλογιστείτε ότι οι παπαγάλοι είναι τα πιο ευκολοπούλητα ψάρια σε αρχάριους, τότε μπορείτε να φανταστείτε τι θα γίνει με αυτά...
Η βιομηχανία ελεγχόμενης "μετεξέλιξης" παράγει μορφώματα με εκπληκτικούς ρυθμούς και ποικιλία...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 07-06-11, 13:23
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Δε γλίτωσαν ούτε τα oscar :
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 07-06-11, 14:01
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

τα long fin oscar ειναι τα πιο ασχημα εως αστεια απο ολα τα " πειραγμενα " ψαρια που εχουν κυκλοφορησει
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 07-06-11, 20:32
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Δυστυχώς ολα τα παραπάνω ψάρια που δείξατε παιδια πουλάνε και παραπουλάνε και θα πουλάνε για πάρα πολύ καιρό ακόμη,οπως θα γνωρίζετε αρκετοι εδω μέσα εδω και κάνα 8μηνο απασχολούμαι σε ένα μαγαζί με διάφορα πτηνα ,ψαρια,πουλάκια και διάφορα άλλα ζωάκια συμπαθή και άλλα οχι για μένα.Μετα απο πολύ αγώνα κατάφερα να πείσω τον ιδιοκτήτη του μαγαζιού να μην φέρνουμε παπαγαλόψαρια διαφορα ψαράκια μπαλούν κλπ.σας πληροφορώ λοιπών οτι απο τους 500 ενυδρειατζίδεςπου πατάν στο μαγαζί 490 ζητάνε αυτά που δείξατε παραπάνω,παρόλο που κάθομαι και τους εξηγώ τα σχετικά αυτοί δεν καταλαβαίνουν τίποτε και πάνε και τα προμηθεύονται απο άλλα μαγαζιά που τα φέρνουν,οπότε λοιπόν εδωσα και εγω το ελεύθερο στον ιδιοκτήτη να φερνει οτι θέλει γιατι αλλιώς δεν πρόκειται να ξαναπουλήσει ψάρι.Κατα την προσωπική μου αποψη θα έπρεπε να υπάρχει νομοθεσία που να απαγορεύει την εισαγωγη αυτών των ψαριών,ωστε και ολα τα μαγαζιά να πουλούν τα ιδια πράγματα και να μπορει ο πελάτης να εκτιμα την ποιότητα των ψαριών ενός καταστήματος καθώς και τις παρεχόμενες πληροφορίες και υπηρεσίες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 07-06-11, 20:39
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Λολα-να-ενα-μηλο
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 07-06-11, 21:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Λολα-να-ενα-ακομα-μηλο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 07-06-11, 22:17
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Λολε-το-νου-σου...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 07-06-11, 23:56
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Μια χαρά τα λες Σταύρο και σίγουρα έτσι έχουν τα πράγματα. Ωστόσο, όσοι θέλουν να μάθουν πέντε πράγματα παραπάνω και μπαίνουν στο GAB ή οποιοδήποτε ενυδρειακό forum καλό είναι να γνωρίζουν πως αυτά τα ψάρια υποφέρουν και να τα αποφεύγουν!

Από τους 490 που αναφέρεις υπήρχε κάποιος που να ασχολήθηκε λίγο παραπάνω και να θυσιάσει λίγο χρόνο για τα ζωντανά που έχει διαβάζοντας στο ιντερνετ ;;;

Δηλαδή, ενημέρωση και από κει και πέρα ο καθένας ας κάνει όπως νομίζει ...
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 08-06-11, 00:43
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
...καλό είναι να γνωρίζουν πως αυτά τα ψάρια υποφέρουν και να τα αποφεύγουν!
Θα ηθελα να μου εξηγησεις γιατι αυτα τα ψαρια υποφερουν παρακαλω.
Φυσικα μιλωντας για συνθηκες ενυδρειου παντα και οχι τη φυση...

Δεν τρωνε?
Δεν χ@ζουν?
Τραβανε ζορι να κουβαλησουν τα μακρια πτερυγια?

Απο την αλλη να αποφευγει καποιος ανθρωπος κατι γιατι δεν αρεσει σε καποιους αλλους ακομη και αν αυτοι οι αλλοι αποτελουν την πλοιοψηφια ισως
(που δεν το βλεπω, 50-100 ατομα φωναζουν και χοροπηδανε..), ειναι εξωπραγματικο τουλαχιστον...


ΙΜΟ: δεν μου αρεσουν αυτα τα ψαρια, δεν με ενδιαφερουν καν, αλλα δεν μπορω και να τα καταδικαζω συνεχως.Βαρετο, ανουσιο πλεων, και δεν βλεπω να αλλαξε τιποτα τοσα χρονια.
Εσεις βλεπετε διαφορες?
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 08-06-11, 08:49
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

χμμμ
philosophicalForum.gr αν και θα έπρεπε να έχει την μορφη του .org καλύτερα

γεγονός είναι ότι έστω και ένα άτομο να μάθει και να καταλάβει ότι κακώς να ζητάς ψάρια που παράχθηκαν με λάθος κίνητρα (γιατί μόνο για αυτό μπορούμε να είμαστε σίγουροι) είναι μιά πολύ σημαντική αλλαγή
γενικά....για όλες τις αλλαγές αυτό ισχύει
σιγά σιγά θα καταλάβουν όλο και περισσότεροι

αν υποφέρουν? δεν μπορούμε να το ξέρουμε αυτό σίγουρα. αλλά φαντάζομαι δεν μιλάμε για τα ψάρια που έχουν υποστεί τομές στο σώμα τους ή ενέσεις χρώματος.....
τελικά όλα ξεκινάνε και τελειώνουν στο κίνητρο του εκτροφέα το οποίο είναι ανήθικο όταν είναι "περισσότερες πωλήσεις" δίνοντας στον κόσμο "το κάτι άλλο-αυτό που εντυπωσιάζει" κλπ αφού μιλάμε για ζωντανά και όχι για προιόντα
και συνεχίζοντας το ίδιο ισχύει και για αυτόν που διατηρεί ενυδρείο ε?
δηλαδή δεν είναι ηθικό να διατηρείς ψάρια για να μοστράρεις εσύ ή να διακοσμείς τον χώρο σου-το αυτόν ισχύει και για άλλα είδη κατοικίδιων αφού ηθικό είναι ότι δεν αδικεί τον άλλο και πιστεύω να συμφωνούμε ότι είναι άδικο να χρησιμοποιείς άλλον ζωντανό οργανισμό για να φουσκώνεις τον εγωισμό σου ή για υποκατάστατο λαμπατέρ ή κουρτίνας

η αγάπη είναι το μόνο ηθικό "κίνητρο" για όλα αυτά. ο θαυμασμός . μία υποσυνείδητη σχεδόν τάση να φροντίζεις και να παρατηρείς,να συμβιώνεις σχεδόν με ένα κομμάτι της φύσης
Προσωπικά όλα μου τα κατοικίδια ανέκαθεν μου αφαιρούσαν την πίεση της καταναγκαστικής μου συνύπαρξης με τον άτιμο βιομηχανικό υλισμό και με γέμιζαν με ολόγλυκια πολύπλοκη απλότητα ........ τρώω χέζω αναπαράγομαι
we must be in heaven man !!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 08-06-11, 11:39
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theodor72 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή, ενημέρωση και από κει και πέρα ο καθένας ας κάνει όπως νομίζει ...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas_original Εμφάνιση μηνυμάτων
...και δεν βλεπω να αλλαξε τιποτα τοσα χρονια.
Εσεις βλεπετε διαφορες?
Ναι, εγώ βλέπω μεγάλη διαφορά Κώστα.
Στους ενυδρειάδες που δεν ασχολούνται με ίντερνετ/ενημέρωση/φόρουμ, αυτά τα ψάρια είναι πολύ δημοφιλή, πάνω από 70-80%. Ρώτα οποιονδήποτε πετσοπά.
Αντίθετα, σε όσους έχουν ασχοληθεί/ενημερωθεί/διαβάσει, η αποδοχή αυτών των ψαριών κυμαίνεται στο 5-10%, μπορούμε να το επιβεβαιώσουμε με ένα poll.
Αυτή είναι νομίζω μια μεγάλη επιτυχία όσων ασχολήθηκαν για να ενημερώσουν και να προχωρήσουμε λίγο παραπάνω από το "5 χρυσόψαρα σε γυάλα".
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 08-06-11, 13:46
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Το αν υποφέρουν ή όχι τα ψαράκια είναι πραγματικά δύσκολο να το πουμε. Σε μερικές περιπτώσεις όμως το θεωρώ πολύ πιθανό. Πως θα ένοιθες εσύ αν είχες μια φουσκωμένη κοιλιά ή παραμορφωμένη σπονδυλική στήλη και προσπαθούσες να περπατήσεις ή μάτια σε μέγεθος μπάλας του τένις; Προφανώς έχεις δεί με τι κόπο κολυμπάνε κάτι "φτιαγμένα" χρυσόψαρα.

Εσύ θα τραβούσες κανένα ζόρι αν τα χέρια σου είχαν άλλα δύο μέτρα μήκος και τα έσερνες-κουβαλούσες πίσω σου;

Πραγματικά, θεωρείς πως όποιο ψάρι τρώει και .... , περνάει καλά;

Ίσως η έκφραση ταλαιπωρούνται αντί υποφέρουν ( για τα μακρυπτέρυγα ψάρια) ταίριαζε καλύτερα, αλλά πάλι κανείς δε μπορεί να αποδείξει τίποτα. Ούτε όμως ότι περνάνε μια χαρά.

Δηλαδή δε βλέπεις καμία διαφορά όσα χρόνια είσαι στα ενυδρειακά fora; Όλα είναι όπως μερικά χρόνια πριν; Για ξανασκέψου το.

Πιστεύω πως αν κάτι δε μας αρέσει πρέπει να το λέμε και όχι να το αποδεχόμαστε. Επίσης καλό είναι να ενδιαφερόμαστε για το χόμπι μας συνολικά και όχι για κάποια μόνο ψάρια.

Αυτά τα ολίγα φιλικά
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αναπαραγωγες sifnos Θαλασσινό νερό - Γενικά 4 10-02-09 18:03
ΨΑΡΙΑ MEGADOM Αρχάριοι γλυκού νερού 1 28-01-09 19:45
ΨΑΡΙΑ MEGADOM Γλυκό νερό - Γενικά 4 21-07-08 13:39
SOS ΧΑΝΩ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΜΟΥ SaKreK Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 25-02-05 15:26
ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΕΣ newfish Malawi 0 23-12-02 18:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,15412 seconds with 14 queries