Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Ενυδρεία με χρυσόψαρα

Ενυδρεία με χρυσόψαρα Συστήσετε μας τα χρυσόψαρά σας ή και τον χώρο που τα φιλοξενείτε.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-07-18, 19:32
Μαρια 68 Ο χρήστης Μαρια 68 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-06-2018
Περιοχή: Ρεθυμνο
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή 60l ενυδρειο και χρυσοψαρο

Καλησπέρα σας.
Όπως και πολύ άλλοι είμαι καινούργια στον τομέα των ενυδρειων και των ψαριών.
Έχω ένα ενυδρείο 60l hailea με :
Hl-BT Internal filter εσωτερικό ( λέει 380 l/h)
Μια λάμπα
Ένα θερμόμετρο αυτοκόλλητο
Και τεστ 6 in 1 της tetra ( καρτελακια)
Ακόμα ένα aqua safe της tetra
Έχω μέσα στο ενυδρείο κόκκινα χαλίκια μικρά ( πιο μικρά από το στόμα του ψαριού μου )
Ενα πλαστικό φυτό.
Το ενυδρείο μου λειτουργεί 12-13 μέρες.
Το στρώσιμο το έκανα με βακτήρια του εμπορίου.
Κάνω μετρήσεις κάθε μέρα.
Έχω μέσα ένα κογκολεζο.
Γενικά έχω πολλές ερωτήσεις αλλά αρχικά θέλω να ρωτήσω κάθε Ποτέ να αλλάζω το 40 % του νερού ;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-07-18, 19:37
SweepingFish Ο χρήστης SweepingFish δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-06-2018
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Καλησπέρα!! Κάθε εβδομάδα πρέπει για να ανανεώνεται. Επίσης, το ίδιο ενυδρείο σκοπεύω να πάρω. Πόσα κιλά χαλίκι χρειάστηκες;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-07-18, 19:44
Μαρια 68 Ο χρήστης Μαρια 68 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-06-2018
Περιοχή: Ρεθυμνο
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

3 μικρά σακουλάκια χρησιμοποίησα αλλά νομίζω καλό θα ήταν να πάρεις παραπάνω. Εγω έκανα μια απλή στρώση ίσα ίσα να καλύπτει τον πάτο και έβαλα λίγο παραπάνω γύρο απο το φυτό.
-------------------------
Εχθές το άλλαξα πρώτη φορά και αφού το άλλαξα θόλωσε το νερό . Τι να κάνω ? Να το ξανά αλλάξω ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μαρια 68 : 11-07-18 στις 19:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-07-18, 19:47
SweepingFish Ο χρήστης SweepingFish δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-06-2018
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Οκ 1 κιλό ή 5; . Σκέφτηκες να το κάνεις φυτεμένο; Θα είναι καλύτερο τόσο για το ψάρι όσο και για τις συνθήκες του νερού. Το νερό θα θόλωνε ούτως η άλλος για λίγες μέρες και θα έφευγε. Μαζί με τα βακτήρια έριξες και πηγή αμμωνίας; Αν ναι, είναι λογικό και θα έφευγε μετά από λίγες μέρες

Υ.Γ Δεν νομίζω να έχει ήδη στρώσει γιατί δεν κάνουν και πολλά τα βακτήρια αυτά. Εγώ χρησιμοποίησα ένα startkit της JBL και είμαι στην 21 μέρα στρωσίματος με λίγα no3.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-07-18, 19:52
Μαρια 68 Ο χρήστης Μαρια 68 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-06-2018
Περιοχή: Ρεθυμνο
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Τώρα που άλλαξα το νερό δεν έβαλα τίποτα άλλο απλά νερό που είχα ετοιμάσει με aqua safe.
Αν δεν κάνω λάθος ( Γιατί έχω πετάξει τα σακουλάκια) 1,5 κιλού.
-------------------------
Ναι το έχω σκεφτεί αλλά είμαι πολύ καινούργια και φοβήθηκα. Έλεγα όταν βρω την ευκαιρία να πάρω ένα ενυδρείο μικρότερο και να πειραματιστω πρώτα εκεί με τα φυτά. Τι λες ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μαρια 68 : 11-07-18 στις 19:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-07-18, 19:58
SweepingFish Ο χρήστης SweepingFish δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-06-2018
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Εύκολο είναι, και εγώ αυτό νόμιζα. Κάνε ένα thread στα φυτεμένα και θα καθοδηγήσουν τα παιδιά εκεί.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-07-18, 20:12
Μαρια 68 Ο χρήστης Μαρια 68 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-06-2018
Περιοχή: Ρεθυμνο
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Εντάξει θα το κοιτάξω. Τελικά το θολωμενο νερό από τι λες να είναι ? Μήπως να ξανα αλλάξω ?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-07-18, 20:16
SweepingFish Ο χρήστης SweepingFish δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-06-2018
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Εφόσον έχεις βάλει ήδη το ψάρι θα είναι από τα βακτήρια πιστεύω, αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος. Εάν δεν ήταν το ψάρι μέσα και είχες ρίξει αμμωνία ή τροφή θα ήταν από εκεί και θα έφευγε. Περίμενε να σου πει κάποιος πιο έμπειρος να σου πει και λάθη που μπορεί να έχεις κάνει και δεν τα βλέπω εγώ ως αρχάριος Όχι δεν νομίζω να θέλει αλλαγή ξανά.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-07-18, 20:18
Μαρια 68 Ο χρήστης Μαρια 68 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-06-2018
Περιοχή: Ρεθυμνο
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

σε ευχαριστω πολυ
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-07-18, 10:45
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Καλημέρα και καλώς ήρθες
Για να το μαζέψουμε λίγο το θέμα
1. Κάνεις κάθε μέρα μετρήσεις : Τι δείχνουν οι μετρήσεις σου?
2. Το ψάρι είναι οκ για τα λίτρα σου, αλλά δε γίνεται να βάλεις άλλο ψάρι (ίδιου ή άλλου είδους)
3. Για φυτεμένο θα χρειαστείς χαλαζιακή άμμο και θα πρέπει να επιλέξεις φυτά με σκληρό φύλλωμα (πχ ανούμπιες)
4. Το πότε θα αλλάζεις νερό και πόσο νερό θα αλλάζεις, θα το δείξουν οι μετρήσεις σου
5. Καλύτερα να προμηθευτείς υγρά τεστ κι όχι "καρτελάκια" - Είναι πιο έγκυρα
6. Προσπάθησε να ταίζεις ποικιλία τροφών
7. Βάλε σαν προτεραιότητα σου να στρώσει το ενυδρείο σου, αν δεν έχει ήδη στρώσει
8. Στο φίλτρο σου τι υλικά έχεις βάλει?
9. Αλλαγές νερού κάνεις, βάζοντας αντιχλώριο?

Καλή συνέχεια
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-07-18, 17:02
Μαρια 68 Ο χρήστης Μαρια 68 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-06-2018
Περιοχή: Ρεθυμνο
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Ωραία θα προσπαθήσω να απαντήσω σε όλα.
Βασικά θέλω να πάρω άλλο ένα ψάρι με την προοπτική σε ένα χρόνο να αλλάξω ενυδρείο.
Το φίλτρο μέσα δεν ξέρω το έχει. Είναι ένα της hailea. Θα το κοιτάξω και θα σου πω άμεσα.
Για τις μετρήσεις τώρα... Πάω ανάλογα με τα χρώματα και με αυτά που λέει πάνω το κουτάκι π.Χ. στο ph :πράσινο όλα καλά κόκκινο πρέπει να αλλάξω το νερό. Σύμφωνα λοιπόν με αυτό όταν μου έδειξε ότι πρέπει να βάλω aqua safe στο νερό έβαλα !
Για τα φυτά ακόμα δεν το έχω κοιτάξει...Όπως είπες θέλω πρώτα να σιγουρευτώ ότι όλα είναι καλά με το νερό ! Όσο αναφορά το φαγητό και τα υγρά τεστ μήπως μπορείς να μου συστήσεις κάποια ? Θα τα παραγγείλω από το internet διότι τα pet shop εδώ που μένω εκτός από πανάκριβα είναι και σε έλλειψη πολλών πραγμάτων.
Για το νερό μια ερώτηση ακόμα...60λιτρα έχω αλλά διάβασα ότι πρέπει να αλλάζω το 40 % του νερού. Μετά από μέτρηση όπου διαπίστωσα ότι χρειάζεται aqua safe άλλαξα το 40% του νερού όμως μετά το νερό θολωσε και 2 μέρες μετά ακόμα δεν έχει ξεθολωσει. Πήγα σήμερα στο pet shop μήπως έχουν κάποια λύση και μου είπαν ότι σε τοσο μικρό ενυδρείο πρέπει να αλλάζω μόνο 3-4 δάκτυλα περίπου κάθε 15 μέρες. Εσύ τι λες ?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-07-18, 17:04
SweepingFish Ο χρήστης SweepingFish δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-06-2018
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Το φίλτρο (επειδή το ίδιο ενυδρείο πήρα σήμερα) έχει ένα μέρος με ενεργό άνθρακα με μπίλιες όμως και στο κάτω μέρος ένα σφουγγάρι πάλι με ενεργό άνθρακα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-07-18, 17:05
Μαρια 68 Ο χρήστης Μαρια 68 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-06-2018
Περιοχή: Ρεθυμνο
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

¶! Και επίσης κάτι που ξέχασα μετά μου είπε ότι επειδή άλλαξα πολύ νερό χάλασα τη σύσταση του ( έβγαλα δηλαδή Πολλά βακτήρια ) και για αυτό το νερό θολωσε. Έτσι με συμβούλευσε να ξανα ρίξω την ποσότητα που αντιστοιχεί από τα βακτήρια που είχα μέσα στο νερό! Εγώ το έκανα σήμερα .
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-07-18, 17:38
Το avatar του χρήστη alexkotsis
alexkotsis Ο χρήστης alexkotsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2013
Περιοχή: Παλαιό Φάληρο
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Πάμε να το ξαναμαζέψουμε.
Τα 60 λίτρα είναι λίγα για ένα χρυσόψαρο (ούτε καν δεύτερο).
Σταμάτα να ακούς τον πωλητή από το pet shop.
Για να έχουμε ένα "σωστό" ενυδρείο πρέπει να έχουμε τα εξής:


Ενυδρείο με λίτρα ανάλογα με το ψάρι που θα έχουμε.
Το φίλτρο μας και το ενυδρείο μας πρέπει να είναι στρωμένα. Δηλαδή να έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου πριν βάλουμε ζωντανά. Υπάρχουν διάφοροι τρόποι για το στρώσιμο, ο συνηθέστερος είναι το μπόλι. Να μας δώσει κάποιος άλλος συγχομπίστας υλικό από το φίλτρο του ώστε να μπολιάσουμε το δικό μας.
Από εκεί και πέρα ότι άλλο βάλουμε στο ενυδρείο μας πρέπει να πλησιάζει το φυσικό περιβάλλον του ψαριού. Με λίγα λόγια πουθενά στην φύση δεν υπάρχουν φωσφοριζέ βοτσαλάκια, καραβάκια που βγάζουν μπουρμπουλήθρες, φωτορυθμικά,πλαστικά φυτά,κόκκινα χαλίκια κλπ.
Τα στικς με τα οποία μετράς δεν είναι αξιόπιστα. Πρέπει να προμηθευτείς υγρά τεστ. Όταν έχουμε ένα στρωμένο ενυδρείο θα πρέπει να μετράμε 0 αμμωνία και νιτρώδη και τα νιτρικά μας να τα κρατάμε το δυνατόν χαμηλά. Τα νιτρικά σου δείχνουν και την ρουτίνα των αλλαγών.
Οι αλλαγές πρέπει να γίνονται πάντα με κατάλληλα προετοιμασμένο νερό. Δηλαδή στην ίδια θερμοκρασία με το νερό του ενυδρείου και αποχλωριομένο.
Το φίλτρο μας πρέπει να είναι κατάλληλο για την ιχθυοφόρτωση του ενυδρείου και φυσικά με έναν ελεγκτή θερμοκρασίας θα πρέπει να έχουμε και την σωστή θερμοκρασία για τα ψάρια μας.
Να προσέξεις το εξής: μαγικά φίλτρα, μαγικά μπουκαλάκια κλπ δεν υπάρχουν.
Για να ζήσουν σωστά τα ψάρια μας θέλουν φροντίδα. Και φροντίδα δεν σημαίνει να ρίχνουμε διάφορες σταγόνες από μαγικά μπουκαλάκια που μας πούλησαν.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-07-18, 18:06
Το avatar του χρήστη PASXA13
PASXA13 Ο χρήστης PASXA13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-07-2018
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Καλησπέρα!! Έχω δύο ερωτήσεις

1. Τα πετραδάκια πόσο εκατοστά πιάνουν στο ενυδρείο;

2. Όταν λες κόκκινα τι εννοείς; Κόκκινα κόκκινα ή καφέ του περιβάλλοντος... Γιατί νομίζω πως τα κόκκινα πετραδάκια που δεν είναι περιβάλλοντος στρεσαρουν το ψάρι ... Νομίζω... Καλά τα λέω παιδιά; Και εγώ τέτοια είχα και μου είπαν πως δεν κάνουν...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-07-18, 18:39
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μαρια 68 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία θα προσπαθήσω να απαντήσω σε όλα.
Βασικά θέλω να πάρω άλλο ένα ψάρι με την προοπτική σε ένα χρόνο να αλλάξω ενυδρείο. Μην το πάρεις μέχρι να αλλάξεις ενυδρείιο
Το φίλτρο μέσα δεν ξέρω το έχει. Είναι ένα της hailea. Θα το κοιτάξω και θα σου πω άμεσα. Αν έχει άνθρακα (σκουρες γκρι ή μαυρες μπίλες, το βγάζεις και ψάχνεις για μπολι. Ψάχνεις δηλαδή να βρεις κάποιον γείτονα με ενυδρειο, να σου δώσει βιολογικό υλικό από το δικό του φίλτρο
Για τις μετρήσεις τώρα... Πάω ανάλογα με τα χρώματα και με αυτά που λέει πάνω το κουτάκι π.Χ. στο ph :πράσινο όλα καλά κόκκινο πρέπει να αλλάξω το νερό. Σύμφωνα λοιπόν με αυτό όταν μου έδειξε ότι πρέπει να βάλω aqua safe στο νερό έβαλα ! Στον ίδιο γείτονα με πιο πάνω, δώσε ένα ποτήρι από το νερό του ενυδρείου σου, να σου κάνει ένα σετ μετρήσεων
Για τα φυτά ακόμα δεν το έχω κοιτάξει...Όπως είπες θέλω πρώτα να σιγουρευτώ ότι όλα είναι καλά με το νερό ! Όσο αναφορά το φαγητό και τα υγρά τεστ μήπως μπορείς να μου συστήσεις κάποια ? Θα τα παραγγείλω από το internet διότι τα pet shop εδώ που μένω εκτός από πανάκριβα είναι και σε έλλειψη πολλών πραγμάτων. Η sera ειναι μια καλή εταιρεία με μεγάλη ποικιλία τροφών. Προτίμησε μικρές σχετικά συσκευασίες (50-100 ml) και πάρε 2-3 διαφορετικές. Ή μπορείς να πας σε ocean nutrition (ένα σκαλί πιο πάνω σε ποιότητα)
Για το νερό μια ερώτηση ακόμα...60λιτρα έχω αλλά διάβασα ότι πρέπει να αλλάζω το 40 % του νερού. Μετά από μέτρηση όπου διαπίστωσα ότι χρειάζεται aqua safe άλλαξα το 40% του νερού όμως μετά το νερό θολωσε και 2 μέρες μετά ακόμα δεν έχει ξεθολωσει. Πήγα σήμερα στο pet shop μήπως έχουν κάποια λύση και μου είπαν ότι σε τοσο μικρό ενυδρείο πρέπει να αλλάζω μόνο 3-4 δάκτυλα περίπου κάθε 15 μέρες. Εσύ τι λες ? Εγώ λέω να πηγαίνεις στο πετ σοπ, μόνο για τα απολύτως απαραίτητα. Το νερό θόλωσε μάλλον λογω βακτηρίων, αλλά σύντομα θα ξεθολώσει

Προσωπικά θα κρατούσα το ψάρι και θα προσπαθούσα 1ον να στρώσο το φίλτρο (να βρεις δλδ μπόλι) και να βρω ένα μεγαλύτερο ενυδρείο στο μέλλον, ώστε να μπει και 2ο χρυσόψαρο. Τα 120 λίτρα για 2 fancy, είναι το ελάχιστο (έστω κι αν κάποιοι διαφωνήσουν) - προσωπική γνώμη εκφράζω
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-07-18, 13:10
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Καλησπέρα και από μένα αν και σίγουρα δεν έχω την εμπειρία των παιδίων με τα ενυδρεία ούτε και με τα χρυσόψαρα όσο ο tsala ή ο Τακης ή ο LTH1, θα σου προτινα εάν δεν μπορείς να αγοράσεις μεγαλύτερο ενυδρείο και δεν σε ενδιαφέρει τόσο το αισθητικό κομμάτι μία πολύ καλή λύση είναι αυτό εδώ το πλαστικό κουτί ( το μεγάλο μέγεθος ) απο το ΙΚΕΑ των 192 λίτρων . Εκεί θα μπορέσεις να βάλει 2-3 fancy και να μεγαλώσουν σωστα και να ειναι χαρούμενα . Γιατι επίσης δεν ειναι καλό να έχουμε τα χρυσόψαρα μόνα τους παθαίνουν κατάθλιψη έχω ακούσει ... Γιατί τα 60 λίτρα ειναι πολύ λίγα για ένα χρυσόψαρο .
Εκεί μέσα εγώ είχα 1 common και ένα subunkin οταν τα πηρα σαν καραντινα για δυο βδομάδες και τώρα τα έχω βάλει στο 300αρι και το 500αρι αντιστοιχα . Η αλήθεια ειναι οτι πρεπει να τους βρω παρέα γιατι ειναι μοναχούλικα :P .

Επίσης να είσαι όσο πιο κοντά στην φύση γίνεται , μην βάλεις πλαστικά φυτά διακοσμιτικά και χρωματιστό χαλίκι . Εγώ αυτο το χαλίκι το πήρα από τον Αγγίτη της Δράμας και είχε μέσα σαλιγκαράκια που τρώνε τις άλγες και ειναι πολύ καλό για τα ψαράκια μας να τους παρέχουμε ένα σπιτάκι όσο πιο κοντα στο φυσικό τους περιβάλλον

Y.Γ. : Ελπίζω να μην σε στεναχωρούμαι .
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_1618 (1).jpg
Εμφανίσεις:  259
Μέγεθος:  38,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-07-18, 13:38
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Νικολέτα δεν ξέρω αν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει το συγκεκριμένο κουτί για χρόνια. Πιστεύω πως με τον καιρό, το σχήμα του θα αλλοιωθεί, αν δεν το ενισχύσεις

Επίσης δε νομίζω κάποιος να το γεμίζει μέχρι πάνω. Ζήτημα να αξιοποιηθούν 130-150 λίτρα

Στα δικά μου μάτια, αποτελεί προσωρινή λύση κι όχι μόνιμη
Είναι άλλο η χρήση καραντίνας, άλλο η προσωρινή λύση λόγω πχ μιας διαρροής κι άλλο κάτι μόνιμο σε τέτοιο κουτί
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-07-18, 13:51
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Νικολέτα δεν ξέρω αν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει το συγκεκριμένο κουτί για χρόνια. Πιστεύω πως με τον καιρό, το σχήμα του θα αλλοιωθεί, αν δεν το ενισχύσεις

Επίσης δε νομίζω κάποιος να το γεμίζει μέχρι πάνω. Ζήτημα να αξιοποιηθούν 130-150 λίτρα

Στα δικά μου μάτια, αποτελεί προσωρινή λύση κι όχι μόνιμη
Είναι άλλο η χρήση καραντίνας, άλλο η προσωρινή λύση λόγω πχ μιας διαρροής κι άλλο κάτι μόνιμο σε τέτοιο κουτί
Δεν ξέρω για άλλους αλλά εγώ το είχα 4 χρόνια με guppys χωρις προβλημα και γεματο μεχρι το χειλος , σιγουρα ανοιγει λιγο με τον καιρο αλλα δεν ανοιξε ποτε ολοκληρωτικα προς το παρον , ακομη δουλευει , εχω δυο τετοια . Σιγουρα παντως αισθητικα για μονιμο δεν ειναι κατι ωραιο ναι καλυτερα να παει για ενυδρειο μεγαλυτερο :P . Το βασικό μειον είναι οτι υπάρχει καποια πιθανότητα να πεταχτει το χρυσοψαρο απ' εξω σε περιπτωση στρεςς ή τρομάγμα ... Εμένα μου έχει συμβεί μια φορά με το αγαπημένο μου ψαράκι τον Περικλή τον οποιο έχασα έτσι ακριβώς ... Μαρία μου εάν δεν μπορείς να πάρεις μεγαλύτερο ενυδρείο άμεσα τοτε κράτα το σε αυτο απλώς μην βάλεις κι αλλα χρυσόψαρα μέσα :P και κάνε μεγάλες αλλαγές οταν βλέπεις τα νιτρικά ψηλά μπορεί να χρειαστεί να κανεις και αλλαγές 50% ή και μεγαλύτερες ειδικά τώρα το καλοκαιρι που η θερμοκρασιες ανεβαινουν εγω κάνω πολύ μεγαλές αλλαγες μέχρι και 80% σε μεγαλύτερα ενυδρεια .
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
χρυσοψαρο Jordan4 Αρχάριοι γλυκού νερού 6 03-01-13 21:08
νεο χρυσοψαρο janickrules Χρυσόψαρα 5 06-11-12 23:30
ΧΡΥΣΟΨΑΡΟ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕ ΧΑΛΙΚΙ ΚΑΙ ΨΕΥΤΙΚΑ ΦΥΤΑ Ivanois Χρυσόψαρα 6 30-09-08 11:48
ατυχημα με χρυσοψαρο mao Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 6 05-10-07 13:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07206 seconds with 14 queries