Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 16-01-14, 22:05
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από κ.ω.σ.τ.α.ς. Εμφάνιση μηνυμάτων
Mου ειπε για το 15αρι γιρο στα 300ευ και το 10αρι 100+αλλα δεν ηξερε σιγουρα σημερα και θα μου πει αυριο τελικη τιμη βεβαια θα ρωτησω και αλλου, και στις γυρο πολις .

Να γινει ολο ξυλινο εννοω,και να κρατησω ενα τζαμι για προσοψη να κανω ενα ξυλινο ενυδρειο δηλαδη.
Ψήνομαι και εγω για κάτι τέτοιο και τελικα αποφάσισα πως οταν το φτιάξω θα είναι έτσι
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....F0%E1%E3%EA%EF
ρώτησα και για πάγκο στο praktiker και έχουν όλο τον πάγκο (4 μέτρα) γύρω στα 110-130 Ευρώ, αυτό που σκέφτομαι εγω θα είναι 1,20 Χ 50 Χ 60 με οθόνη τζάμι 10αρι (1,20 Χ 60)
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 16-01-14, 22:40
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

Αυριο θα ρωτησω για ξυλα και για παγκο και θα πω τιμες, αυτο που δεν μου αρεση με τον παγκο ειναι που δεν εχει καλη στηριξη η οθονη.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 16-01-14, 22:53
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από κ.ω.σ.τ.α.ς. Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυριο θα ρωτησω για ξυλα και για παγκο και θα πω τιμες, αυτο που δεν μου αρεση με τον παγκο ειναι που δεν εχει καλη στηριξη η οθονη.
Το έχω σκεφθεί και αυτό, ή με λαμακι βιδωμένο εξωτερικά που πάνω σε αυτό θα ακουμπαει το τζάμι (στη σιλικόνξ που θα μπει) ή θα βιδώσω γωνία αλουμινίου. ¨οπου υπάρχει μέταλο θα μπει σιλικονη για να μη ερχετε σε επαφη με το νερό ή θα κόψω λουρίδες απο πλεξιγκλας που θα κολληθούν με σιλικονη στο μέταλο και πανω σε αυτό τα τζαμι.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 16-01-14, 23:08
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

Στο πλεξι δεν κολλα η σιλικονη,γωνια πως θα βαλεις?το παχος του παγκου ειναι 4 ποντους τι γωνια να βαλεις και αν βαλεις λαμα θα ειναι βιδομενη στο σοκορο το πιο μαλακο του παγκου κατα τα αλλα ο παγκος ειναι η πιο καλη λυση αρκει να λυσουμε το θεμα τις οθονης
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 16-01-14, 23:25
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από κ.ω.σ.τ.α.ς. Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο πλεξι δεν κολλα η σιλικονη,γωνια πως θα βαλεις?το παχος του παγκου ειναι 4 ποντους τι γωνια να βαλεις και αν βαλεις λαμα θα ειναι βιδομενη στο σοκορο το πιο μαλακο του παγκου κατα τα αλλα ο παγκος ειναι η πιο καλη λυση αρκει να λυσουμε το θεμα τις οθονης
κολλαει η σιλικόνη αλλά δεν θα μπει να κραταει το τζαμι, θα μπει να μην ακουμπαει το τζαμι στο μεταλο. Η 20αρα ή 25αρα γωνια θα βιδωθεί στο παγκο και πάνω της θα στηριχτει τα τζαμι αφου αφου επενδυθεί με πλεξι που θα κοληθεί με σιλικονη. Κατι σαν πατουρα δηλαδη
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 16-01-14, 23:49
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

Δεν σε πιανω, κανε ενα σχεδιο, που λες να βιδωσεις η γωνια? απο μεσα?
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 17-01-14, 09:20
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από κ.ω.σ.τ.α.ς. Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν σε πιανω, κανε ενα σχεδιο, που λες να βιδωσεις η γωνια? απο μεσα?
Δεν έχω κάποιο σχέδιο να στο δείξω και θα προσπαθήσω να σου εξηγήσω.
Φτιάχνω το κουτί με τη μπροστινή πλευρά ανοιχτή, εκεί που θα μπει το τζάμι. Αντί να κολλήσω το τζάμι κατευθείαν στο βακελίτη, βιδώνω γωνιές , κάτω και δεξιά και αριστερά. Οι γωνιές βιδώνονται εκεί που θα κολλούσα τα τζάμι, δημιουργώ μια πατούρα δηλαδή για να ακουμπήσει το τζάμι, σαν να έβαζες πηχάκι να βρίσκει κόντρα το τζάμι να μη το πετάξει η πίεση του νερό προς τα έξω. Οι λεπτομέρειες είναι πως θα γίνουν φρέζες στις γωνιές για να μην εξέχουν οι βίδες, ανάμεσα γωνιά και βακελίτη θα μπει σιλικόνη για να μη υπάρχουν διαρροές, επίσης πάνω στη γωνιά (εκεί που θα ακουμπήσει το τζάμι) θα μπει πλεξιγκλάς (λωρίδα , όσο το πλάτος της γωνιάς, σαν μια επιπλέον γωνιά) για να καλύψω τα μεταλλικά μέρη και να μην ακουμπάει το τζάμι στο μέταλλο αλλά και το μέταλλο να μην έρχεται σε επαφή με το νερό.

Όπως σε αυτή τη κατασκευή



το τζάμι αντί να ακουμπάει στο βακελίτη , να ακουμπάει και να στηρίζεται στη γωνιά,
υπάρχει και ο άλλος τρόπος που έφτιαξε ο φίλος εδώ



που βίδωσε το λαμάκι-στήριγμα από έξω, αυτό είναι ακόμα πιο εύκολο. Σε αυτό το μόνο προβλημά μου είναι πως το ενυδρείο που θέλω να φτιάξω θα είναι έξω, σε ταρατσόκηπο , θα βρέχεται, θα το βλέπει ο ήλιος , και φοβάμαι πως κάποια στιγμή θα σκουριάσουν τα σιδερένια λαμάκια, για αυτό σκεφτηκα τις γωνιές από αλλουμίνιο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 17-01-14, 21:09
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

Λοιπον,ρωτησα σε αλλο τζαμα σημερα και πηρα εντελω αλλες τιμες για 10αρι 210χ70 60ευρ για το 15αρι θα με παρει τιλ, αλλα οχι τρελη αλλαγη λεει

Το κοντρα πλακε 81ευρ το φυλο 250χ125χ21(οχι μουρικι εχει 130ευρ).Παγκους βρηκα τους σηνηθισμενους στους 60ποντους 130ευρ.

Τι λετε για δυο 10αρια κολλημενα μεταξυ τους και το ενα να ειναι 15χιλ πιο μεγαλο να ακουμπανε τα πλαινα και να ειναι και σαν κοντρα ο ενας πατος?

Ο πρωτος τζαμας με τις φουσκωμενες τιμες δεν μου απαντησε ακομη θα τον παρω τιλ οταν ανοιξει.


takis gt, δεν ξερω πως το εχεις σκεφτει με τι γωνια και πως θα κανεις πατουρα αλλα εξω δεν κανει το ξυλο στη βροχη το σιδερο θα αντεξει πολυ πιο πολυ.
-------------------------


Μετα το τιλ μου ειπε πως το 10αρι 210χ70 εχει 130ευρ,αυτος με τις τιμες που μου ειπε με τρομαξε,μετα απο αυτες τις αντιθεσεις δεν τους αμπιστευομαι ελπιζω να μιν μου τα γυρισει ο δευτερος αυριο που θα παω για επαληθευση ειναι πολυ μεγαλη διαφορα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς. : 17-01-14 στις 21:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 17-01-14, 21:23
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από κ.ω.σ.τ.α.ς. Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον,ρωτησα σε αλλο τζαμα σημερα και πηρα εντελω αλλες τιμες για 10αρι 210χ70 60ευρ για το 15αρι θα με παρει τιλ, αλλα οχι τρελη αλλαγη λεει
Ακούγεται πολύ λογική τιμή
100 Ευρώ μου κόστισε εμένα περσι όλο το ενυδρείο με 10αρι τζαμι 110μ Χ 32π Χ 45υ
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από κ.ω.σ.τ.α.ς. Εμφάνιση μηνυμάτων


takis gt, δεν ξερω πως το εχεις σκεφτει με τι γωνια και πως θα κανεις πατουρα αλλα εξω δεν κανει το ξυλο στη βροχη το σιδερο θα αντεξει πολυ πιο πολυ.
στη φωτό αυτή


στο βάθος που είναι οι κάκτοι είναι νοβοπαν περασμένο με τσίχλα μόνωση για ταράτσες και το καφε χρώμα είναι συντηρητικό ξύλου και είναι εκεί από το 2000 , μετά το σεισμό της Πάρνηθας, είναι στη βροχή 13 χρόνια, το συντηριτικό ξύλου το έβαλα μόνο για το χρώμα που το κάνει απομίμηση ξύλου, ετσι θα γίνει από έξω, δεν θα ερχεται βέβαια σε επαφή με το νερό του ενυδρείου για να κάνει ζημιά στα ψάρια. Επομένως σε αυτό δεν υπάρχει θεμα, την άνοιξη πιστεύω να το ξεκινήσω και θα το δείτε, εδω και μήνες σχεδιάζω αυτή τη κατασκευή
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 17-01-14 στις 21:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 17-01-14, 21:38
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

Αλλαζουν παλι τα δεδομενα αν δεν μου τα αλλαξουν αυριο γυρναμε στο γυαλινο

Για πεστε εσεις η ειδημονες να παρω 15αρι η μηπως δυο 10αρια ειναι πιο γερα για πατο με τον τροπο που περιεγραψα πιο πανω μιας και θα τα παραγγειλω ποιο ειναι καλυτερο ?


takis gt
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 17-01-14, 21:48
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Πιστεύω πως τα 2 10αρια αρκεί να τα κολλήσεις σωστά χωρίς να αφήσεις κενά ανάμεσα, πολλές πυκνές γραμμές με σιλικόνη ανάμεσα στα τζάμια

__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 18-01-14, 14:14
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

Kαλησπερα,μετα απο τιλε επικοινωνια μου ειπε 100ευρ τα δυο 10αρια 210χ70,μια λογικη τιμη,και 250ευρ τα 15αρια δυο κομματια ενα 210χ70 και 84χ70(αυτα θα τα παραγγειλει δεν εχει τετοιο παχος και ανεβαινει και σε τιμη) αυτο που δεν ξερω τορα σιγουρα ειναι πιο ειναι πιο ασφαλες το σαντουιτς(με το ενα να πατανε τα πλαινα και το αλλο απο μεσα) η το 15αρι?


Καθε γμωμη στο θεμα θα μου ειταν χρησιμη
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 18-01-14, 19:43
Το avatar του χρήστη gsklaven
gsklaven Ο χρήστης gsklaven δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: ΛΕΥΚΑΔΑ
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Μπραβο Κώστα, βλέπω πήρες την απόφαση να φτιάξεις το γυάλινο ενυδρείο.Καλη συνέχεια.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 19-01-14, 00:17
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

Ετσι φαινεται Γιωργο αφου το καστος δεν ειναι μεγαλο,και αφου ξεπερασα το σοκ του ενος τζαμιου 130 ευρ(το ενα10αρι) που μου ειπε ο πρωτος που ρωτησα Ρωτησα και καποιον στα Γιαννενα και μου εδωσε ακομα πιο χαμηλες τιμες 30ευρ απο εδω αλλα θελω τοσα να παω να τα παρω, της μουρλης γινεται οσο θελει ο καθενας,και εχουμε' 210Χ70Χ15Χ1τεμ και 84χ70χ15χ1τεμ=250ευρ εδω πρεβεζα, και στα Γιαννενα τα 210χ70χ15χ1τεμ και 70χ84χ15χ1τεμ=225ευρ τα 10αρια,210χ70χ10χ2τεμ και 70χ84χ15χ1τεμ=160ευρ,κατι μου λεει πως αν το ψαξω κι αλλο θα παρω και ποιο καλες τιμες θα δω απο δευτερα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Επισκευή σπασμένου ενυδρείου και στήσιμο Τάκης DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 09-10-13 15:20
Σπασμενος Θερμοστατης koreos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 22-12-12 01:23
Σπασμενος μαγνητης σε 2213 Γιαννης Μ5 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 19-05-10 12:37
ΣΠΑΣΜΕΝΟΣ ΠΑΤΟΣ agge DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 08-01-10 12:30
επισκευη σπασμενου φιλτρου Mitsos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 27-04-06 13:03

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05909 seconds with 16 queries