Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 19-04-13, 22:12
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

θα παρω τηλεφωνο την Δευτερα!οτι μου πουν θα το μετεφερω εδω να μου πειτε τη γνωμη σας!και παλι ευχαριστω!!!!!σιγουρα θα συμφερει μακροχρονια αν σκεφτεις οτι τους ζεστους μηνες χρειαζομαι 4 εξαδες νερο την εβδομαδα τουλάχιστον χωρις το μαγειρεμα (και οτι θα μεινω στην λημνο για τουλάχιστον 5 χρονια ακομα) πιστευω οτι η αποσβεση θα γινει μεχρι το τελος αυτου του καλοκαιριου!!!
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 15-05-13, 12:30
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

παιδια οι μετρησεις που βγαινουν απο το νερο της Α/Ο ειναι!NH3-NH4 0
NO2 0 και NO3 5-10
απο σκληροτητες :
GH 10
KH 4
εχω κανει 3 μεγαλες αλλαγες νερου 50% περιπου και τα NO3 εξακολουθουν να ειναι ανεβασμενα περιπου στο 20-30!θα συνεχισω τις αλλαγες μεχρι να πεσουν αλλο λιγο!μπορω να κανω κατι αλλο?
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 15-05-13, 12:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν οι τιμες της ΑΟ ειναι αυτες κατι δεν παει καλα.
Πρεπει να ηταν ολα μηδεν.
Καινουρια την πηρες?
Εκανες την προετοιμασια που πρεπει (να αφησεις να τρεξουν καποια λιτρα κλπ)?
βρυση τι τιμες εχεις?
tds meter πηρες?
-------------------------
Επανορθωνω.
Τωρα ειδα τις τιμες βρυσης.
Στη βρυση αν εχεις GH 34, η μεμβρανη μπορει να το κατεβασει μεχρι 95-99% κατω.
Δλδ δεν θα φτασει μηδεν, αλλα οχι και 10 που εχεις τωρα.
Και τα νιτρικα κλπ απο 80 επρεπε να πεσουν πιο χαμηλα απο 5.
Οχι πως ειναι ασχημα κι αυτα σε σχεση με πριν, αλλα μπορεει να γινει ακομα καλυτερα απο τη στιγμη που εβαλες ΑΟ.
Μιλησες με το καταστημα, του ειπες την κατασταση του νερου σου, ετσι ωστε να σου στησει καταλληλα το συστημα για καλυτερο αποτελεσμα?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 15-05-13 στις 12:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 15-05-13, 13:02
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

τα νιτρικα ηταν πανω απο 80! μιλησα με το καταστημα του ειπα τι τιμες νερου εχω ,μου ειπε οτι θα καθαριστει το 95% του νερου και μου προτεινε αυτη http://www.waterwaves.gr/index.php?t...oduct_id=30122 την οποια και χρησημοποιω!ναι την αφησα να τρεξει αλλα οπως ειπα εχω κανει απο 3 αλλαγες νερου στα 2 ενυδρεια δηλαδη εχω παραγει γυρω στα 450 λιτρα νερου!και ειμαι σε μια φαση τωρα που δεν ξερω αν ειμαι σε καλο σταδιο!!!σιγουρα ειμαι μερα με την νυχτα απο πριν αλλα συμφωνα με τις τιμες που εχω τωρα τι γινεται?
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 15-05-13, 13:13
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Επειδη με τα τεστακια μπορει να γινουν και λαθος μετρησεις, με ενα tds meter θα ηταν πιο ασφαλη η μετρηση.
Εγω θα μετραγα με tds και αν επαληθευε τις τιμες αυτες (πχ μια μοναδα GH ειναι ισον με tds 17.8 ppm) θα επικοινωνουσα για καποια αναβαθμιση της ΑΟ.
πχ μπορει να σου δωσει αλλο flow restrictor, ή/και να σου βαλει μια μεβρανη ακομα, ή να βαλει και σταδιο με ρυτινες στο τελος.
Φυσικα θα κοιταγα να το φτιαξω και για να πινω αγνο νερο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 15-05-13, 13:30
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

tds απο που μπορω να παρω? εχουμε καποιο λινκ??
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 15-05-13, 15:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

http://www.waterwaves.gr/index.php?t...ategory_id=177
http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_fr...+meter&_sop=15
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 01-07-13, 14:41
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

παιδια σημερα μου ηρθε το tds meter το οποιο ειναι αυτο http://www.ebay.co.uk/itm/3103065885...84.m1439.l2649
εκανα μετρηση στην βρυση και μου εβγαλε 887 ppm μετρησα και νερο απο την οσμωση και μου εβγαλε 81 ppm!! τεραστια διαφορα αλλα εχω την εντυπωση οτι τα 81 ppm παλι πολλα ειναι!!!ποσο πρεπει να βγαζει συνήθως?
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 01-07-13, 14:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Απο τη θαλλασα παιρνετε νερο?
Με τοσο tds στη βρυση τι να σου κανει?
Το νερο ειναι πολυ "βαρυ" και καταπονει πολυ περισσοτερο προφιλτρα και μεμβρανη.
Επικοινωνησε με την waterwaves να σου προτεινει την καλυτερη λυση και καθε ποτε να αλλαζεις προφιλτρα κλπ, αφου οι συνηθισμενες προτασεις (καθε 7-8000 λιτρα ή καθε 6 μηνες κλπ) δεν ισχυουν στην περιπτωση σου.
-------------------------
Ή/και περιμενε να ειδοποιησω ενα παλικαρι που εχει παρομοιο νερο να σου πει κι αυτος την γνωμη του με την εμπειρια του σε τοσο ακραιες καταστασεις.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 01-07-13 στις 14:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 01-07-13, 15:00
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

ειχα μιλησει μαζι τους και μου ειπαν μολις κανω το τεστ να τους παρω τηλεφωνο!θα τους παρω το απογευματακι να μιλησουμε!
ΥΓ:ειχα πει να φτιαξω φραπε μολις ειχα ερθει στο νησι με νερο απο την βρυση και οσο και να τον χτυπαγα αφρο δεν εκανε!!κατι σαν σαπουναδα η οποια κρατουσε για λιγο!!!!!τα 81ppm που βγαζει ειναι gh 4,5 περιπου?δηλαδη 81/17,9???
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 01-07-13, 15:05
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrisfz1 Εμφάνιση μηνυμάτων
ειχα μιλησει μαζι τους και μου ειπαν μολις κανω το τεστ να τους παρω τηλεφωνο!θα τους παρω το απογευματακι να μιλησουμε!
ΥΓ:ειχα πει να φτιαξω φραπε μολις ειχα ερθει στο νησι με νερο απο την βρυση και οσο και να τον χτυπαγα αφρο δεν εκανε!!κατι σαν σαπουναδα η οποια κρατουσε για λιγο!!!!!τα 81ppm που βγαζει ειναι gh 4,5 περιπου?δηλαδη 81/17,9???
Ναι αυτο το νερο δεν κανει ουτε για πλυσιμο πιατων.
Ναι 4.5 περιπου.
Το θεμα ειναι οπως σου ειπα να σου πουνε μια φορμουλα ετσι ωστε να εχεις οσο μαλακο νερο χρειαζεσαι (πχ αν εχεις ζωοτοκα ή αφρικανες κλπ, δεν χρειαζεσαι τοσο μαλακο νερο) και να εχουν τα προφιλτρα και η μεμβρανη οσο περισσοτερο μεγαλυτερη διαρκεια ζωης γινεται (για να μη ακουμπας καθε λιγο και λιγακι σε ανταλλακτικα), ή οτι αλλα tips σου πουνε.
Επισης να ρωτησεις και για ποσιμο πως να το κανεις ταυτοχρονα, και να συμφερει ολο το συστημα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 01-07-13, 15:21
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

σκαλαρια εχω μεσα!για ποσιμο μου ειχαν πει οτι με μια ρητίνη θα ειμαι ενταξει σαν πεμπτο σταδιο!
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 01-07-13, 15:43
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Ποτέ ρητίνη στο πόσιμο
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 01-07-13, 15:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μηπως σου ειπαν ρυτινη για το ενυδρειο αν θελεις να φτασεις πολυ χαμηλα τo tds, αλλιως φιλτρο εμπλουτισμου ιχνοστοιχειων και μεταλλικων αλατων αν θελεις για ποσιμο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 01-07-13, 15:52
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Οπως τα λεει ο απο πανω ριτηνη μονο για να κατεβει και αλλο το TDS για το ενυδρειο ομως και οχι για ποσιμο αλλα να ξερεις οτι θα θελει πολυ συχνα αλλαγη η ρητίνη με το νερο που εχεις
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 01-07-13, 17:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Νομιζω οτι δεν χρειαζεται ρυτινη για τα ψαρια του.

Απο εκει και μετα Γιαννη, υπαρχει καποιο tip για να διαρκουν περισσοτερο χρονο τα προφιλτρα και η μεμβρανη? Γιατι μου φαινεται καθε μηνα θα θελει αλλαγη προφιλτρα.
Η μεμβρανη ποσο καιρο θα του κραταει λες?

Οπως και να'χει, ακομα και με τοσο φθορα στα φιλτρα, απο τη δικη σου πειρα δεν θα ειναι πιο οικονομικα απο τα εμφιαλωμενα κλπ?
Για καλυτερη ποιοτητα του νερου κλπ δεν το συζηταμε καν. Εκει το νερο απο την ΑΟ δεν συγκρινεται με κανενα,
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 01-07-13, 20:37
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

εχετε δικιο!φιλτρο εμπλουτισμού ιχνοστοιχειων μου ειχαν πει και πιο συγκεκριμένα αυτο για ποσιμο http://www.waterwaves.gr/index.php?t...oduct_id=30108
τωρα για τα υπόλοιπα επειδη δεν τους βρηκα σημερα θα επικοινωνήσω αυριο!οταν τους ειχα πει στο περιπου τις τιμες του νερου της βρυσης μου ειχαν πει για τα προφιλτρα να τα αλλαζω στους 4 μηνες αντι για 6 για να προστατευω την μεβρανη!!!
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 01-07-13, 21:57
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Σωστα στα ειπαν οσο για εμπλουτισμό 5 χρονια που πίνω εγω και η οικογένεια μου νερο απο α/o δεν εβαλα ποτε ο οργανισμός παίρνει οτι χρειάζεται απο την τροφη και δεν εχει ανάγκη εμπλουτισμού του νερού με τεχνητά μεσα εδω κάνουμε αμαν για να το καθαρισουμε
Οσο για την ερωτηση του φιλου μου του Σπυρου Δελτα δυστυχως η μονη λυση ειναι η συχνη αλλαγη που φυσικα εξαρτατε απο την ποσοτητα του νερου που περνα απο την α/o και τα προφιλτρα και οχι απο τον χρονο χρίσης εφοσον φυσηκα δεν την αφήνουμε χωρις χρήση για πολυ καιρο γιατι τοτε γινεται επικίνδυνη
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 01-07-13, 22:38
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

τα προφιλτρα θα τα αλαζω καθε 4 μηνες!πιστευω να ειναι καλα!το ανωτερο οριο ας πουμε σε tds για να αλαξω μεβρανη ποσο ειναι???
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 02-07-13, 03:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrisfz1 Εμφάνιση μηνυμάτων
τα προφιλτρα θα τα αλαζω καθε 4 μηνες!πιστευω να ειναι καλα!το ανωτερο οριο ας πουμε σε tds για να αλαξω μεβρανη ποσο ειναι???
Οταν αρχiζει κι ανεβαινει σταδιακα και συνεχως το tds.
Oχι μια φορα μονο, γιατι μπορει να ειναι τυχαιο.

ΥΓ Κανονικα επρεπε η ΑΟ να σου βγαζει εως 5% του tds της βρυσης, αλλα εισαι ιδιαιτερη περιπτωση. Ρωτα το καταστημα και για αυτο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 02-07-13, 05:42
Το avatar του χρήστη WaterWaves
WaterWaves Ο χρήστης WaterWaves δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Kαλημερα,

Αρχικα, θα πρεπει να βεβαιωθουμε πως η μετρηση TDS της οσμωσης γινεται σωστα :

Ξεκιναμε την αντιστροφη οσμωση, την αφηνουμε να τρεξει για 5 λεπτα και μετα παιρνουμε δειγμα νερου σε ενα καθαρο ποτηρι, το οποιο και μετραμε με το tds meter. Η μετρηση πρεπει να γινει ετσι και οχι πχ στο δοχειο αποθηκευσης.

Απο κει και περα, η μειωση TDS σε μια οσμωση κυμαινεται απο 90-96% και εξαρταται και απο τη διαθεσιμη πιεση νερου (οσο μεγαλυτερη πιεση, τοσο μεγαλυτερη η μειωση)

ΜΦΧ,
Βασιλης
__________________
www.waterwaves.gr
Aquarium RO-DI units
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 02-07-13, 09:53
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από WaterWaves Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο κει και περα, η μειωση TDS σε μια οσμωση κυμαινεται απο 90-96% και εξαρταται και απο τη διαθεσιμη πιεση νερου (οσο μεγαλυτερη πιεση, τοσο μεγαλυτερη η μειωση)
ενδιαφερον αυτο,δεν το ηξερα...
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 03-07-13, 00:45
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

οποτε ειμαστε σε καλο σταδιο αν σκεφτεις οτι η βρυση μου βγαζει 890 tds το 90% που καθαριζει ειναι περιπου 800!! η μετρηση που εκανα στην οσμωση ειναι 80 tds αρα καθαριζει πανω απο 90%!!!παντως πολυ εξυπηρετικα τα παιδια εκει στην waterwaves!
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 03-07-13, 01:46
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

890 tds στη βρυση στη λημνο.γειασου ρε ελλαδαρα με τα νησια σου!
ουτε ουγκαντα δεν ειμαστε.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 03-07-13, 05:16
Το avatar του χρήστη WaterWaves
WaterWaves Ο χρήστης WaterWaves δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
ενδιαφερον αυτο,δεν το ηξερα...
Για να το πουμε πιο σωστα : οσο μεγαλυτερο το TDS, τοσο μεγαλυτερη πιεση απαιτειται για να μειωθει το TDS
__________________
www.waterwaves.gr
Aquarium RO-DI units
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 03-07-13, 20:35
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

νεο ρεκορ tds! μετρησα παλι σημερα και εβγαλε ένδειξη 102!!!!λεω παει χαλασε το εργαλειακι!δεν ειναι δυνατον εχτες να βγαζει 890 και σημερα 102!δεν ειχα προσεξει που κατω απο την ένδειξη 102 αναβόσβηνε το χ10!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ποιότητα νερού Ηράκλειο Κρήτης beeromixalhs Γλυκό νερό - Γενικά 0 18-04-13 11:54
Ποιότητα νερού Ορέστης ¶λλα ζώα 5 20-03-11 19:52
Ποιότητα νερού - αλλαγές νερού gianelos Γλυκό νερό - Γενικά 2 26-09-10 23:01
Ποιότητα νερού... εμφιαλομένου!!! theodoros Γλυκό νερό - Γενικά 25 28-11-09 20:12
Αγωγιμόμετρο και ποιότητα νερού Akis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 07-03-05 09:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07088 seconds with 16 queries