Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-05-13, 15:34
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή Χρηση τροφοδοτικου υπολογιστη για συνδεση ανεμιστηρων;

Να κανω μια γρηγορη ερωτηση επι του θεματος. Αυτη τη στιγμη στον stc εχω συνδεσει εναν μεγαλο ανεμιστηρα δωματιου. Επειδη παλια ασχολιομουν με pc πολυ, εχω στην ακρη καποια τροφοδοτικα καθως και 3 ανεμιστηρια 12cm. Θα παρω 2-3 ακομα και σκεφτομαι να τα συνδεσω στο τροφοδοτικο αυτο, και αυτο στον κοντρολερ.

2 ερωτησεις.
Πρωτον το τροφοδοτικο θε τραβαει το ρευμα των ανεμιστηρων ετσι; Οχι τα 300w που εχει σαν οριο.
Δευτερον το τροφοδοτικο για να ανοιγει με το κουμπι του υπολογιστη, λογικα εχει καποιο ρελε. Αυτο μπορω να το καταργησω η να το γεφυρωσω;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-05-13, 15:53
mixalhs1987 Ο χρήστης mixalhs1987 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2011
Περιοχή: καματερο
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Να κανω μια γρηγορη ερωτηση επι του θεματος. Αυτη τη στιγμη στον stc εχω συνδεσει εναν μεγαλο ανεμιστηρα δωματιου. Επειδη παλια ασχολιομουν με pc πολυ, εχω στην ακρη καποια τροφοδοτικα καθως και 3 ανεμιστηρια 12cm. Θα παρω 2-3 ακομα και σκεφτομαι να τα συνδεσω στο τροφοδοτικο αυτο, και αυτο στον κοντρολερ.

2 ερωτησεις.
Πρωτον το τροφοδοτικο θε τραβαει το ρευμα των ανεμιστηρων ετσι; Οχι τα 300w που εχει σαν οριο.
Δευτερον το τροφοδοτικο για να ανοιγει με το κουμπι του υπολογιστη, λογικα εχει καποιο ρελε. Αυτο μπορω να το καταργησω η να το γεφυρωσω;
Καλησπερα για να λειτουργισει πρεπει γεφυρωσεις το πρασινο καλωδιο της μεγαλης φυσας με ενα οποιοδηποτε μαυρο καλωδιο της φισας και ετσι καθε φορα που θα βαζεις το καλωδιο του τροφοδοτικου στη πριζα θα ξεκιναει μονο του!
η να βαλεις τον ελεκτη να σου γεφυρωνει αυτα τα 2 καλωδια!
-------------------------
τωρα για τα βαττ δεν ειμαι σιγουρος, αλλα λογικα πρεπει να τραβαει το συνολο που του εχεις φορτωσει!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mixalhs1987 : 13-05-13 στις 15:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-05-13, 16:36
antricos Ο χρήστης antricos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2012
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 222
Προεπιλογή

Σωστά στο είπε ο φίλος παίρνεις από την 24PIN φύσα το μοναδικό πράσινο καλώδιο και το γεφυρώνεις με κάποιο GND (μαύρο). Δεν έχει ρεύμα μην φοβάσαι εγώ για να τσεκάρω αν δουλεύει ένα τροφοδοτικό φαντάσου το γεφυρώνω συνήθως με συνδετήρα. Τώρα κατανάλωση δεν θα έχει τα 300W αλλά ότι του βάλεις σαν φορτίο + κάτι ελάχιστο παραπάνω λόγο του εσωτερικού ανεμιστήρα και των ηλεκτρονικών στοιχείων του τροφοδοτικού.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-05-13, 16:44
Το avatar του χρήστη nasos_discus
nasos_discus Ο χρήστης nasos_discus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2010
Περιοχή: Ιλιον
Μηνύματα: 245
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από antricos Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστά στο είπε ο φίλος παίρνεις από την 24PIN φύσα το μοναδικό πράσινο καλώδιο και το γεφυρώνεις με κάποιο GND (μαύρο). Δεν έχει ρεύμα μην φοβάσαι εγώ για να τσεκάρω αν δουλεύει ένα τροφοδοτικό φαντάσου το γεφυρώνω συνήθως με συνδετήρα. και οσοι μας βλεπουν για πρωτη φορα τρεμουν για ηλεκτροπληξια Τώρα κατανάλωση δεν θα έχει τα 300W αλλά ότι του βάλεις σαν φορτίο + κάτι ελάχιστο παραπάνω λόγο του εσωτερικού ανεμιστήρα και των ηλεκτρονικών στοιχείων του τροφοδοτικού.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-05-13, 17:06
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Nαι και η δικη μου σκεψη αυτη ηταν περι καταναλωσης, οτι αντισταση υπαρχει μεσα στο τροφοδοτικο συν ενα ανεμιστηρακι ακομα που εχει. Ευχαριστω για το ινφο για την γεφυρωση!! δεν τα φοβαμαι αυτα, εχω φαει 220v πολλες φορες, στα 12/5/3 θα κολησουμε?

Kατι ακομα, σε ενα 450αρι δισκαδικο (δηλαδη ζητουμενη θερμοκρασια 29) που ομως βρισκεται σε χωρο χωρις κλιματιστικο, (ενδεικτικα τωρα που ειχε τις ζεστες ψιλοαναψε ο ανεμιστηρας καπου καπου), ποσους ανεμιστηρες να βαλω? Φτανουν 3 τετοιοι? http://www.e-shop.gr/product?id=PER.806010 εχω 3, λεω μπας και γλυτωσω κιαλλη αγορα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-05-13, 18:18
mixalhs1987 Ο χρήστης mixalhs1987 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2011
Περιοχή: καματερο
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Nαι και η δικη μου σκεψη αυτη ηταν περι καταναλωσης, οτι αντισταση υπαρχει μεσα στο τροφοδοτικο συν ενα ανεμιστηρακι ακομα που εχει. Ευχαριστω για το ινφο για την γεφυρωση!! δεν τα φοβαμαι αυτα, εχω φαει 220v πολλες φορες, στα 12/5/3 θα κολησουμε?

Kατι ακομα, σε ενα 450αρι δισκαδικο (δηλαδη ζητουμενη θερμοκρασια 29) που ομως βρισκεται σε χωρο χωρις κλιματιστικο, (ενδεικτικα τωρα που ειχε τις ζεστες ψιλοαναψε ο ανεμιστηρας καπου καπου), ποσους ανεμιστηρες να βαλω? Φτανουν 3 τετοιοι? http://www.e-shop.gr/product?id=PER.806010 εχω 3, λεω μπας και γλυτωσω κιαλλη αγορα.
Η γνωμη μου ειναι μην τραβιχτεις αν προκειται για δισκους!!
παρτι θα κανουν με το καλοκαιρι!
απλα βαλε καμια αεραντλια για θεμα οξυγονου!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-05-13, 18:28
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

μπορεις να το δοκιμασεις με την γλωσα σου οπως καναμε παλια στης μπαταριεςμηηηηη πλακα κανω διαφωνω με την δοκιμη με γυμνο μεταλο καθως μπορει να υπαρχει μια διαροη και να φας κανα κτυπο
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-05-13, 18:33
Το avatar του χρήστη bebisnet
bebisnet Ο χρήστης bebisnet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-06-2009
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από antricos Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστά στο είπε ο φίλος παίρνεις από την 24PIN φύσα το μοναδικό πράσινο καλώδιο και το γεφυρώνεις με κάποιο GND (μαύρο). Δεν έχει ρεύμα μην φοβάσαι εγώ για να τσεκάρω αν δουλεύει ένα τροφοδοτικό φαντάσου το γεφυρώνω συνήθως με συνδετήρα. Τώρα κατανάλωση δεν θα έχει τα 300W αλλά ότι του βάλεις σαν φορτίο + κάτι ελάχιστο παραπάνω λόγο του εσωτερικού ανεμιστήρα και των ηλεκτρονικών στοιχείων του τροφοδοτικού.
+1
Αθάνατοι συνδετήρες...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-05-13, 18:41
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Χαλαρωστε λιγο με τα γυμνα καλωδια και τους συνδετηρες διαβαζουν και μικρα παιδια μεσα στο φορουμ!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-05-13, 20:02
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Ελα ρε συ χρηστο ποιο μικρο παιδι θα κατσει να ασχοληθει...ποιο πιθανο ειναι να μην ξερει για τι πραγμα μιλαμε θα το βρει θα βρει την φυσα και θα προσπαθησει να κανει τι? Πιο πιθανο ειναι το καλωδιο απτο cdplayer του να ειναι γυμνο και να παθει ηλεκτροπληξια παρα να μας γινει μικροηλεκτρολογος. :P

Οσον αφορα το θεμα μας, δισκοι ειναι, αλλα εχουμε και καποια φυτα μεσα και καποια αλλα ψαρια που δεν θα χαρουν τοσο :P
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-05-13, 00:51
antricos Ο χρήστης antricos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2012
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 222
Προεπιλογή

Αν υπήρχε έστω και μια περίπτωση να σε χτυπήσει το ρεύμα δεν θα το έλεγα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maxmike Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορεις να το δοκιμασεις με την γλωσα σου οπως καναμε παλια στης μπαταριεςμηηηηη πλακα κανω διαφωνω με την δοκιμη με γυμνο μεταλο καθως μπορει να υπαρχει μια διαροη και να φας κανα κτυπο
Αν είχε διαρροή ή θα έπεφτε το ρελε ή θα την έτρωγες με το που θα ακουμπούσες το μεταλλικό περίβλημα.

Γενικά όσο παίζουμε στην χαμηλή πλευρά του τροφοδοτικού είναι ακίνδυνο βέβαια για παιδιά δεν κάνει!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-05-13, 01:17
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

ελπίζω να βοηθήσει αυτο...το δοκιμασα πρόσφατα http://www.youtube.com/watch?v=NJlTtw3ZzWw
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-05-13, 08:59
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από antricos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν υπήρχε έστω και μια περίπτωση να σε χτυπήσει το ρεύμα δεν θα το έλεγα.



Αν είχε διαρροή ή θα έπεφτε το ρελε ή θα την έτρωγες με το που θα ακουμπούσες το μεταλλικό περίβλημα.

Γενικά όσο παίζουμε στην χαμηλή πλευρά του τροφοδοτικού είναι ακίνδυνο βέβαια για παιδιά δεν κάνει!
επετρεψε μου να διαφωνησω ετσι και αλλιως εαν δεν γεφυρωσεις δεν κλεινει κυκλωμα αρα οταν το πιασεις δεν κανεις κατι,επειτα για ποιο ρελε λες?ηλεκροπληξιας?φυλαγε τα ρουχα σου να εχεις τα μισα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-05-13, 09:42
Το avatar του χρήστη bebisnet
bebisnet Ο χρήστης bebisnet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-06-2009
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαλαρωστε λιγο με τα γυμνα καλωδια και τους συνδετηρες διαβαζουν και μικρα παιδια μεσα στο φορουμ!!!!
Υποτίθεται ότι είναι μια κουβέντα μεταξύ ενηλίκων. Εάν αρχίζουμε να έχουμε τέτοια θέματα υπάρχει πρόβλημα....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-05-13, 09:48
Το avatar του χρήστη Qbrain
Qbrain Ο χρήστης Qbrain δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή

μια σημείωση

δεν ειναι πάντα το πράσινο καλώδιο, σε παλιότερα τροφοδοτικά ειναι το γκρι, η και καποιο αλλο, σε πολλά εχει ένα αυτοκόλλητο στο πλαι που γράφει το pinout. και οσο για τα βατ κατανάλωσης δεν θα ειναι φυσικα τα ονομαστικά του(πχ 300) αλλα σίγουρα θα καταναλώνει πολυ περισσότερα απο ενα απλο πακακι 600ma που σε φτάνει για τέσσερα 8'' ανεμυστηρακια
__________________
by qbrain
qfail.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-05-13, 10:09
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Εγώ πάλι προτιμώ το τροφοδοτικό PC γιατί το θεωρώ πιο ακίνδυνο. Με τις πολλές ζέστες που τα ανεμιστηράκια δουλεύουν σχεδόν ασταμάτητα ή με μικρές διακοπές, με την θερμοκρασία περιβάλλοντος πάνω από τους 35 και με κλειστό το σπίτι γιατί λείπουμε δεν εμπιστεύομαι τους μικρούς μετασχηματιστές. Ποιος μου λέει ότι δεν θα ανάψουν και θα πάρω καμιά φωτιά. Έχω πολλές σκοτούρες στο μυαλό μου όταν είμαι στη δουλειά δεν θέλω να έχω και το αν αντέχει ο μετασχηματιστής. Επίσης όταν λείπω διακοπές θέλω να σκέφτομαι το πως θα περάσω καλύτερα και όχι μην έχει λαμπαδιάσει το σπίτι μου. Το τροφοδοτικό PC εκτός του ότι αντέχει πολύ μεγαλύτερα φορτία από τους απλούς μετασχηματιστές (ιδιαίτερη προσοχή στους φθηνούς κινέζικους, αμφίβολης ποιότητας) έχει και ανεμιστήρα που ψύχει τα κυκλώματά του. Προσωπική άποψη: +1000 στο τροφοδοτικό PC
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-05-13, 10:23
Το avatar του χρήστη Qbrain
Qbrain Ο χρήστης Qbrain δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πάλι προτιμώ το τροφοδοτικό PC γιατί το θεωρώ πιο ακίνδυνο. Με τις πολλές ζέστες που τα ανεμιστηράκια δουλεύουν σχεδόν ασταμάτητα ή με μικρές διακοπές, με την θερμοκρασία περιβάλλοντος πάνω από τους 35 και με κλειστό το σπίτι γιατί λείπουμε δεν εμπιστεύομαι τους μικρούς μετασχηματιστές. Ποιος μου λέει ότι δεν θα ανάψουν και θα πάρω καμιά φωτιά. Έχω πολλές σκοτούρες στο μυαλό μου όταν είμαι στη δουλειά δεν θέλω να έχω και το αν αντέχει ο μετασχηματιστής. Επίσης όταν λείπω διακοπές θέλω να σκέφτομαι το πως θα περάσω καλύτερα και όχι μην έχει λαμπαδιάσει το σπίτι μου. Το τροφοδοτικό PC εκτός του ότι αντέχει πολύ μεγαλύτερα φορτία από τους απλούς μετασχηματιστές (ιδιαίτερη προσοχή στους φθηνούς κινέζικους, αμφίβολης ποιότητας) έχει και ανεμιστήρα που ψύχει τα κυκλώματά του. Προσωπική άποψη: +1000 στο τροφοδοτικό PC
είναι μέχρι να δεις τροφοδοτικό 600 βατ με 2 ανεμιστήρες πανω να παίρνει φωτιά να σκάνε οι πυκνωτές και να σου γίνετε το ταβάνι ροζ!, αυτό που λες δεν έχει καμια βαση στην πραγματικότητα αλλα μονο στην ψευδή αίσθηση ασφάλεια που σου δίνει ενα μεγάλο τροφοδοτικό!, το πακακι το πολυ πολυ θα λιώσει και θα σου ρίξει το ρελε διαφυγής στον πίνακα. το μεγαλο τροφοδοτικό, εχει πραγματικά επικίνδυνα και εύφλεκτα υλικα μεσα που σε καποιο βαρβάτο βραχυκύκλωμα(η σε τεραστια αραχνη στην δικια μου περίπτωση) μπορούν να προκαλέσουν φωτιά. βέβαια η περίπτωση να γινει κατι τετοιο και για τα δυο τροφοδοτικά ειναι εξαιρετικά σπάνια, αρκη η επιλογη του τροφοδοτικου να ειναι η σωστη απο άποψη φορτίου και ποιότητας
__________________
by qbrain
qfail.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-05-13, 10:35
Το avatar του χρήστη Nektamen
Nektamen Ο χρήστης Nektamen δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2011
Περιοχή: Χαιδάρι
Μηνύματα: 114
Προεπιλογή

ρε φιλε γιατι δεν περνεις ενα μετασχηματιστη με 7~10 ευρω να κανεις την δουλεια σου παρα να βαλεις ενα τροφοδοτικο Η/Υ που σαφως και θα ειχει μεγαλυτερη καταναλωση απ'οτι ενας μετασχηματιστης? προσωπικα για εμενα δεν αξιζει να ασχοληθεις με πατεντες τετοιου ειδους
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 14-05-13, 11:17
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Να κανω μια γρηγορη ερωτηση επι του θεματος. Αυτη τη στιγμη στον stc εχω συνδεσει εναν μεγαλο ανεμιστηρα δωματιου. Επειδη παλια ασχολιομουν με pc πολυ, εχω στην ακρη καποια τροφοδοτικα καθως και 3 ανεμιστηρια 12cm. Θα παρω 2-3 ακομα και σκεφτομαι να τα συνδεσω στο τροφοδοτικο αυτο, και αυτο στον κοντρολερ.

2 ερωτησεις.
Πρωτον το τροφοδοτικο θε τραβαει το ρευμα των ανεμιστηρων ετσι; Οχι τα 300w που εχει σαν οριο.
Δευτερον το τροφοδοτικο για να ανοιγει με το κουμπι του υπολογιστη, λογικα εχει καποιο ρελε. Αυτο μπορω να το καταργησω η να το γεφυρωσω;
Δες την συνδεση δεν ειναι πάντα πρασινο το καλωδιο .

http://aphnetworks.com/lounge/turn_o...aperclip_trick
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 14-05-13, 11:56
enydreiakias Ο χρήστης enydreiakias δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2013
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Θεωρω στα ορια του επικινδυνου να προτεινεται σε καποιον που ποτε του δεν εχει ασχοληθει με diy να ξεκινησει με την κατηγορια ρευμα, συνδεσεις, ηλεκτρολογικος εξοπλισμος.

Συμφωνω να γινει αυτο με καποιον ηδη εμπειρο μαζι ωστε να μαθει καποια βασικα ο αρχαριος.

Ομως για τοσο σοβαρα ζητηματα οπου παιζονται ηλεκτρικα φορτια ειναι παρακινδυνευμενο.

Ο λογος; Πολλοι.
Αρχικα δεν γνωριζουμε τον χαρακτηρα του ανθρωπου στον οποιο απευθυνομαστε. Μπορει να ειναι ενα συγκροτημενο καθολα ατομο, λεπτομερειακο και οξυδερκες και να πανε ολα καλα. Μπορει ομως να ειναι ανθρωπος που δεν πιανουν τοσο καλα τα χερια του και να διαβαζει επιπολαια τις παρατηρησεις που γινονται και να γινει η ζημια.

Μπορει να ζει σε ενα σπιτι με ρελε με χιλιες δυο δικλειδες ασφαλειας, μπορει ομως να ζει σε παλιο σπιτι χωρις ρελε κ να μην γνωριζει καν τι σημαινει η λεξη αυτη.

Μπορει κ ρελε να εχει και ατυχως να μην δουλεψει λογω πχ αστοχιας υλικου. Μιλαμε για ρευματα που μπορει να σκοτωσουν ακαριαια.

Να τονισω οτι δεν αναφερομαι στο συγκεκριμενο μελος ουτε σε οσα πολυ ορθα επιδεικνυουν με αγαπη τον τροπο diy κι αρα βοηθανε ολους εμας επι της ουσιας στην τσεπη.

Απλα να προσεχουμε οσοι δεχομαστε οδηγιες
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 14-05-13, 12:00
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Thumbs up

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από enydreiakias Εμφάνιση μηνυμάτων
Θεωρω στα ορια του επικινδυνου να προτεινεται σε καποιον που ποτε του δεν εχει ασχοληθει με diy να ξεκινησει με την κατηγορια ρευμα, συνδεσεις, ηλεκτρολογικος εξοπλισμος.

Συμφωνω να γινει αυτο με καποιον ηδη εμπειρο μαζι ωστε να μαθει καποια βασικα ο αρχαριος.

Ομως για τοσο σοβαρα ζητηματα οπου παιζονται ηλεκτρικα φορτια ειναι παρακινδυνευμενο.

Ο λογος; Πολλοι.
Αρχικα δεν γνωριζουμε τον χαρακτηρα του ανθρωπου στον οποιο απευθυνομαστε. Μπορει να ειναι ενα συγκροτημενο καθολα ατομο, λεπτομερειακο και οξυδερκες και να πανε ολα καλα. Μπορει ομως να ειναι ανθρωπος που δεν πιανουν τοσο καλα τα χερια του και να διαβαζει επιπολαια τις παρατηρησεις που γινονται και να γινει η ζημια.

Μπορει να ζει σε ενα σπιτι με ρελε με χιλιες δυο δικλειδες ασφαλειας, μπορει ομως να ζει σε παλιο σπιτι χωρις ρελε κ να μην γνωριζει καν τι σημαινει η λεξη αυτη.

Μπορει κ ρελε να εχει και ατυχως να μην δουλεψει λογω πχ αστοχιας υλικου. Μιλαμε για ρευματα που μπορει να σκοτωσουν ακαριαια.

Να τονισω οτι δεν αναφερομαι στο συγκεκριμενο μελος ουτε σε οσα πολυ ορθα επιδεικνυουν με αγαπη τον τροπο diy κι αρα βοηθανε ολους εμας επι της ουσιας στην τσεπη.

Απλα να προσεχουμε οσοι δεχομαστε οδηγιες
+10000000
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 14-05-13, 12:01
Το avatar του χρήστη Qbrain
Qbrain Ο χρήστης Qbrain δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από enydreiakias Εμφάνιση μηνυμάτων
Θεωρω στα ορια του επικινδυνου να προτεινεται σε καποιον που ποτε του δεν εχει ασχοληθει με diy να ξεκινησει με την κατηγορια ρευμα, συνδεσεις, ηλεκτρολογικος εξοπλισμος.

Συμφωνω να γινει αυτο με καποιον ηδη εμπειρο μαζι ωστε να μαθει καποια βασικα ο αρχαριος.

Ομως για τοσο σοβαρα ζητηματα οπου παιζονται ηλεκτρικα φορτια ειναι παρακινδυνευμενο.

Ο λογος; Πολλοι.
Αρχικα δεν γνωριζουμε τον χαρακτηρα του ανθρωπου στον οποιο απευθυνομαστε. Μπορει να ειναι ενα συγκροτημενο καθολα ατομο, λεπτομερειακο και οξυδερκες και να πανε ολα καλα. Μπορει ομως να ειναι ανθρωπος που δεν πιανουν τοσο καλα τα χερια του και να διαβαζει επιπολαια τις παρατηρησεις που γινονται και βα γινει ζημια.

Μπορει να ζει σε ενα σπιτι με ρελε με χιλιες δυο δικλειδες ασφαλειας, μπορει ομως να ζει σε παλιο σπιτι χωρις ρελε κ να μην γνωριζει καν τι σημαινει η κεξη αυτη.

Μπορει κ ρελε να εχει και ατυχως να μην δουλεψει λογω πχ αστοχιας υλικου. Μιλαμε για ρευματα που μπορει να σκοτωσουν ακαριαια.

Να τονισω οτι δεν αναφερομαι στο συγκεκριμενο μελος ουτε σε οσα ποκυ ορθα επιδεικνυουν με αγαπη τον τροπο diy κι αρα βοηθανε ολους εμας επι της ουσιας στην τσεπη.

Απλα να προσεχουμε οσοι δεχομαστε οδηγιες
σε γενικές γραμμές δεν εχεις αδικο σε αυτα που γράφεις, αλλα οσο αφορά το συγκεκριμένο θεμα το να κάνει καποιο λαθος βραχυκύκλωμα στο άναμα του τροφοδοτικού το αποτέλεσμα θα ειναι άπλα να μην ανάψει, δεν υπάρχει τάση, και ιδικά θανατηφόρα, μιλάμε για 3,3V - 5,5V και 12V. Δεν δινει κάποιος οδηγίες πατέντας σε 220V.
__________________
by qbrain
qfail.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 14-05-13, 12:17
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Nαι εχεις δικιο, συγκεκριμενα βεβαια και τα χερια μου πιανουν και εχω φαει τα μουτρα μου σε οτιδηπωτε εχει να κανει με ηλεκτρισμο, απο αργκον μεχρι ρελε, με πολλες φορες δυσαρεστα αποτελεσματα (ηλεκτρικη οφθαλμιαση βουρ νοσοκομειο ) αλλα εχω μαθει οκ. Oπως και ναχει ας μην αναλωνομαστε στο αν ειναι σωστο η οχι να δινονται τετοιες συμβουλες. Αλλωστε εγω ρωτησα συγκεκριμενα πραγματα, οχι "βρηκα ενα τροφοδοτικο στο παταρι, κανει να τρεξω κανα ανεμιστηρι?" Προσωπικα και μονο που γινεται συζητηση επαυτου το θεωρω τελειως ανουσιο. Φιλικα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 14-05-13, 12:32
enydreiakias Ο χρήστης enydreiakias δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2013
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Nαι εχεις δικιο, συγκεκριμενα βεβαια και τα χερια μου πιανουν και εχω φαει τα μουτρα μου σε οτιδηπωτε εχει να κανει με ηλεκτρισμο, απο αργκον μεχρι ρελε, με πολλες φορες δυσαρεστα αποτελεσματα (ηλεκτρικη οφθαλμιαση βουρ νοσοκομειο ) αλλα εχω μαθει οκ. Oπως και ναχει ας μην αναλωνομαστε στο αν ειναι σωστο η οχι να δινονται τετοιες συμβουλες. Αλλωστε εγω ρωτησα συγκεκριμενα πραγματα, οχι "βρηκα ενα τροφοδοτικο στο παταρι, κανει να τρεξω κανα ανεμιστηρι?" Προσωπικα και μονο που γινεται συζητηση επαυτου το θεωρω τελειως ανουσιο. Φιλικα.
φυσικα και σωστο ειναι να γινονται τετοιες συζητησεις και επικοδομοιτητικο και δειχνει αν μη τι αλλω την αγαπη καποιου που γνωριζει να βοηθησει εναν συνχομπιστα ωστε τις κρισιμες εποχες που περναμε να γλυτωσει καποια χρηματα

Και σωστο θα το ελεγα και τιμητικο

Το ποστ μου ειχε να κανει με το να τονισω ( επαναλαμβανω οχι προσωπικα αλλα γενικα ) την προσοχη που πρεπει να επιδεικνυουμε στο τι μας λενε και να μην ειμαστε οι ανθρωποι α οκ μωρε παμε να το κανουμε στο περιπου καταλαβα

Γιατι στο περιπου αν καταλαβες με τα ρευματα στο περιπου δεν θα χρειαστει να ξανακαταλαβεις
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 14-05-13, 13:11
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Επανερχόμενος στο θέμα ήθελα να ξαναπώ πως τα φοβάμαι τα τροφοδοτικά τύπου μετασχηματιστή για το λόγο του ότι όταν τα πιάσεις τις ζεστές ημέρες που τα ανεμιστηράκια λειτουργούν αδιάκοπα (και ειδικά αν είναι 4+) , ζεματάνε... Επίσης επισημαίνοντας αυτό που είπα πριν για τους κινέζικους φθηνούς μετασχηματιστές, αμφιβόλου ποιότητας, ήθελα να αναφέρω ένα περιστατικό που το είδα με τα ίδια μου τα μάτια. Φίλος είχε αγοράσει από κινέζικο κατάστημα μια μπαλαντέζα - προέκταση. Την χρησιμοποίησε η μητέρα του για να λειτουργήσει μια ηλεκτρική σκούπα. Εκεί που καθόμασταν λοιπόν σε κάποια φάση μας μύρισε κάτι καμένο και μέχρι να σηκωθούμε να δούμε τι γίνεται έπεσε το ρελέ. Ψάχνοντας να δούμε τι έγινε είδαμε το καλώδιο της μπαλαντέζας να έχει λιώσει σαν κερί και να έχει κολλήσει στο πάτωμα!!! Ήταν ένα περιστατικό που με έκανε να προσέχω πολύ πλέον όταν πρόκειται να αγοράσω κάτι το οποίο σχετίζεται με κάτι τόσο επικίνδυνο όπως είναι το ρεύμα...
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 14-05-13, 13:55
enydreiakias Ο χρήστης enydreiakias δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2013
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλος είχε αγοράσει από κινέζικο κατάστημα μια μπαλαντέζα - προέκταση. Την χρησιμοποίησε η μητέρα του για να λειτουργήσει μια ηλεκτρική σκούπα. Εκεί που καθόμασταν λοιπόν σε κάποια φάση μας μύρισε κάτι καμένο και μέχρι να σηκωθούμε να δούμε τι γίνεται έπεσε το ρελέ. Ψάχνοντας να δούμε τι έγινε είδαμε το καλώδιο της μπαλαντέζας να έχει λιώσει σαν κερί και να έχει κολλήσει στο πάτωμα!!!
καθε καλωδιο εχει γραμμενο πανω καποιες προδιαγραφες σχετικα με τα ποσα αμπερ σηκωνει και κυριως watt

αυτο το εχουν και τα πολυπριζα αν δειτε οπως και τα λεγομενα Ταφ

εαν υπερβεις αυτο το νουμερο τοτε συνηθως προκαλειται υπερθερμανση και λιωσιμο

αυτο μπορει να συμβει και στον πινακα στο σπιτι μας...υπαρχουν διακοπτες με διαφορετικες ασφαλειες και διαφορετικα μεγεθη watt και αμπερ που σηκωνουν

εαν δειτε θα λεει 20Α 10Α 16Α

ειναι πιθανο να προσαρμοσεις ενα μεγαλο κλιματιστικο σε μικρων δυνατοτητων πριζα και να σου ριχνει την ασφαλεια διαρκως γιατι δεν σηκωνει το φορτιο το καλωδιο...συχνα εχει να κανει με το παχος του καλωδιου που εχει περασει ο ηλεκτρολογος κατα την κατασκευη του σπιτιου

ισως το κινεζικο να μην ηταν κακο ποιοτικα ( λεω ισως γιατι δεν γνωριζω ουτε εαν εγραφε ουτε τι εγραφε ουτε ποσα watt η σκουπα ηταν ) και να ηταν μεγαλο το φορτιο που καθησε πανω του για αυτο εγινε κι αυτη η ζημια

γενικα οι κινεζοι δεν εχουν τα ευρωπαικα στανταρ στις κατασκευες τους ειναι γεγονος και ριχνουν την ποιοτητα προς οφελος της οικονομιας...ομως μην τους καταργουμε κι εντελως..βγαζουν και αξιομαχα προιοντα
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 14-05-13, 14:04
Το avatar του χρήστη Qbrain
Qbrain Ο χρήστης Qbrain δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από enydreiakias Εμφάνιση μηνυμάτων
καθε καλωδιο εχει γραμμενο πανω καποιες προδιαγραφες σχετικα με τα ποσα αμπερ σηκωνει και κυριως watt

αυτο το εχουν και τα πολυπριζα αν δειτε οπως και τα λεγομενα Ταφ

εαν υπερβεις αυτο το νουμερο τοτε συνηθως προκαλειται υπερθερμανση και λιωσιμο
αυτο ακριβως! και μην ξεχναμε οτι το 90% τον συσκευων ειναι made in china

αποκεί και περα είναι θέμα χρήσεις. αλλα έχουμε φύγει εντελώς απο το θέμα

http://www.smps.us/power-connectors.html εδω θα δεις καποια pinout για παλια τροφοδοτικα, οπως και ναχει θα κάνεις την δουλειά σου, εγω σου προτείνω ενα πακακι με 8-10 ευρω. και μικρο θα ειναι και λιγότερο θα καταναλώνει και αν πάρεις με ρυθμιζόμενη ταση εξόδου θα μπορείς πολυ εύκολα να ρυθμίζεις στροφες-ροη αερα-θορυβο
__________________
by qbrain
qfail.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 14-05-13, 17:21
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Έχω κάποιες απορίες όσο αφορά τους μετασχηματιστές.
  1. Πως υπολογίζουμε τα συνολικά αμπέρ των ανεμιστήρων; Είναι το άθροισμά τους;
  2. Αν κάποιος ανεμιστήρας δεν γράφει αμπέρ αλλά βατ ή κάτι άλλο (τι μπορεί να είναι αυτό; ) πως βγάζουμε πόσα αμπέρ είναι;
  3. Ο μετασχηματιστής πόσα αμπέρ πρέπει να είναι σε σχέση με τα συνολικά αμπέρ των ανεμιστήρων μας;
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 14-05-13, 17:40
Το avatar του χρήστη panik
panik Ο χρήστης panik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2011
Περιοχή: Αμφιλοχία - Πάλαιρος - Ζωγράφου
Μηνύματα: 314
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panik Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην panik Send a message via Skype™ to panik
Προεπιλογή

1. Nαι
2. Δυσκολο (για Μ/Τ)
3. Μεγαλυτερο απο το αθροισμα των Αμπερ των ανεμιστηρων.
__________________
Εμ' περήφανος που εγεννέθα Πόντιος!
Νίκος Π.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 14-05-13, 17:59
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panik Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Nαι
2. Δυσκολο
3. Μεγαλυτερο απο το αθροισμα των Αμπερ των ανεμιστηρων.

Οι μετασχηματιστές απ' ότι είδα γράφουν mA. Τι σχέση είναι αυτή με τα Α; Αν πούμε για παράδειγμα ότι έχουμε 2 ανεμιστήρες των 0,2A και άλλους 2 των 0,3A , είναι συνολικά 1Α ; Τι μετασχηματιστή θέλουμε ως ελάχιστη τροφοδοσία δηλαδή;
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αποριες, συνδεση ΑΟ και χρηση της, υπαρχει προβλημα? Κουραμπιές Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 14 06-11-12 11:47
DIY: Τοποθετηση ανεμιστηρων σε Juwel Rio 240 orck DIY . Φτιάχτο μόνος σου 25 15-03-08 15:17
συνδεση λαμπας υπολογιστη dinos99 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 10-12-07 11:03
στενη σχεση μιλιαμπερ και ανεμιστηρων... klaz Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 15 29-08-07 09:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10471 seconds with 15 queries