Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Διατροφή

Διατροφή Ζωντανές τροφές, κατεψυγμένες, συνταγές

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-05-11, 14:41
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή Απορια για Sera Artemia Mix

Καλυσπερα!
Προκειται να κανω για πρωτη φορα καλιεργεια αρτεμιας.
Πηρα λοιπον τα ετοιμα φακελακια της SERA, αλλα εγω δεν θελω να το
ριξω σε 500 ml νερο οπως λενε οι οδηγιες αλλα σε 1 λιτρο. πρεπει να προσθεσω και αλλο αλατι κ αν ναι ποσο?
ή να βαλω 2 φακελακια?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-05-11, 14:56
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Βαλ'το σε ενα λίτρο και είσαι κομπλε. Εγω οταν είχα κανει σε ενα λίτρο το είχα βγαλει και βγήκαν μια χαρα. Βεβαια αργησαν κατα 1-2 μερες, αλλα δεν ξερω σε τι οφείλεται αυτο.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-05-11, 15:28
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geovai Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλυσπερα!
Προκειται να κανω για πρωτη φορα καλιεργεια αρτεμιας.
Πηρα λοιπον τα ετοιμα φακελακια της SERA, αλλα εγω δεν θελω να το
ριξω σε 500 ml νερο οπως λενε οι οδηγιες αλλα σε 1 λιτρο. πρεπει να προσθεσω και αλλο αλατι κ αν ναι ποσο?
ή να βαλω 2 φακελακια?
Για ποιο λογο θελεις να το βαλεις σε ενα λιτρο και οχι μισο οπως λενε οι οδηγιες?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-05-11, 15:42
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για ποιο λογο θελεις να το βαλεις σε ενα λιτρο και οχι μισο οπως λενε οι οδηγιες?
Διοτι φτιαχνω ενα diy 2λιτρο δοχειο για παραγωγη αρτεμιας. και το μισο λιτρο
που θελει δεν αρκει για να δουλεψει σωστα το συστημα επιδη η επιφανεια του νερου θα ειναι πολυ χαμηλα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-05-11, 15:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geovai Εμφάνιση μηνυμάτων
Διοτι φτιαχνω ενα diy 2λιτρο δοχειο για παραγωγη αρτεμιας. και το μισο λιτρο
που θελει δεν αρκει για να δουλεψει σωστα το συστημα επιδη η επιφανεια του νερου θα ειναι πολυ χαμηλα.
Τι κατασκευη κανεις?
Ετσι κι αλλιως η αεροπετρα απο κατω μπαινει και κανει κυκλοφορια.
Θελεις και ενα κενο απο πανω για να μην πιτσιαλει εκτος.
Δεν καταλαβαινω.
Ακομα και σε διλιτρο γινεται.

Και γιατι δεν βαζεις μονολιτρο μπουκαλι στην κατασκευη?
Αλλιως Θα πρεπει να διπλασιασεις το αλατι. Ξερεις ποσο αλατι εχει το φακελακι για να τo διπλασιασεις?
Τσαμπα "ετοιμη δοσολογια" αγορασες με τα φακελακια. Ας επαιρνες σκετα αυγα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-05-11, 16:11
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή

Λοιπον.
φτιαχνω μια γιαλινη κατασκευη 2 λτρων (δεν σημαινει οτι θα το γεμισω με 2 λιτρα, απλα για να εχω και το κενο απο πανω για το πιτσιλισμα)
στον πατο εχω κανει μια τρυπα ισα-ισα για να περναει το σωληνακι της αεραντλιας. Οσο για το αν θα βαλω αεροπετρα δεν ξερω διοτι δεν το διαβασα αυτο οτι χρειαζεται. Πολοι δεν βαζουν για να κανει καλυτερη κυκλοφορια νερου με τις μεγαλες φουσκαλες.
Και τελος επειδη το σπιτι μου δεν πιανει ιδιαιτερες μεγαλες θερμακροσιες, και η θερμοκρασια δωματιου ειναι μικρη, εκανα το δοχειο λιγο ευρυχωρο ωστε να μπει ενας μικρος θερμοστατης για να διατηρει σταθερη θερμοκρασια.

Απο την αλλη πηρα το ετοιμο φακελακι επειδη το κανω πρωτη φορα και ισως με βοηθησει στην πρωτη μου προσπαθεια. Μολις τα καταφερω θα παρω μονο αυγα για να πετυχω και τις δοσολογιες οπως εχω διαβασει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-05-11, 16:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Βαλε δυο φακελακια τοτε και ενα λιτρο νερο ή πειραματισου με ενα φακελακι σε ενα λιτρο νερο προσθετωντας στο περιπου μονος σου αλατι για το επιπλεον μισο λιτρο νερο.
-------------------------
Παντως σε κοπο μπηκες πιστευω.
Με ενα μπουκαλι και μια λαμπα οικονομιας σε σποτακι θα επιανες και θερμοκρασια και δεν θα εκανες ενυδρειο για αρτεμια
(εκτος κι αν θελεις να τη μεγαλωσεις κιολας)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 06-05-11 στις 16:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-05-11, 16:28
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geovai Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον.
φτιαχνω μια γιαλινη κατασκευη 2 λτρων (δεν σημαινει οτι θα το γεμισω με 2 λιτρα, απλα για να εχω και το κενο απο πανω για το πιτσιλισμα)
στον πατο εχω κανει μια τρυπα ισα-ισα για να περναει το σωληνακι της αεραντλιας. Οσο για το αν θα βαλω αεροπετρα δεν ξερω διοτι δεν το διαβασα αυτο οτι χρειαζεται. Πολοι δεν βαζουν για να κανει καλυτερη κυκλοφορια νερου με τις μεγαλες φουσκαλες. Καλύτερη κυκλοφορία νερού έχεις με μικρότερη φουσκάλα. 2 μικρές φουσκάλες αναδεύουν καλύτερα το νερό από 1 του ιδίου όγκου με τις 2. Αλλά, ναι, δε χρειάζεται να βάλεις αερόπετρα. Εγώ χρησιμοποιώ της aquamedic το breeder 1000 για καθημερινή παραγωγή αρτέμια και δεν έχει ή παίρνει αερόπετρα. Όπως και όλες οι καλές αρτεμιάστρες. Ο λόγος είναι ότι θες καλή ανάδευση του νερού μέχρι να σκάσει το αυγό. Μόλις σκάσει όμως, η νεοκολαφθήσα μπορεί να σκοτωθεί από την ψηλή φουσκάλα.
Και τελος επειδη το σπιτι μου δεν πιανει ιδιαιτερες μεγαλες θερμακροσιες, και η θερμοκρασια δωματιου ειναι μικρη, εκανα το δοχειο λιγο ευρυχωρο ωστε να μπει ενας μικρος θερμοστατης για να διατηρει σταθερη θερμοκρασια. Καλά έκανες. Ο λόγος που πήρα την αρτεμιάστρα είναι για να τη βάλω μέσα στο sump για να βγάζω συνεχώς. Έχε υπόψη σου ότι το φως είναι σημαντικό, ενεργοποιεί την διαδικασία της εκόλαψης.

Απο την αλλη πηρα το ετοιμο φακελακι επειδη το κανω πρωτη φορα και ισως με βοηθησει στην πρωτη μου προσπαθεια. Μολις τα καταφερω θα παρω μονο αυγα για να πετυχω και τις δοσολογιες οπως εχω διαβασει.
Σκέτα αυγά παίρνω: σε 1lt νερό 2 κοφτές κουταλιές του γλυκού αυγά και 4 κοφτές κουταλιές του γλυκού αλάτι.

Σε αυτό που πήρες, νομίζω ότι μπορείς να το αραιώσεις με τη παραπάνω δόσολογία αλατιού. Δηλαδή να βάλεις 2 κοφτές κουταλιές αλάτι. Τη σόδα που βάζουν μέσα δεν ξέρω γιατί τη βάζουν, δεν έχω πάρει ποτέ φακελλάκι να διαβάσω τι περιέχει. Μήπως είναι κάποιο είδος baking yeast? Αν ναι, είναι τροφή για αρτέμια.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-05-11, 16:46
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή

Νομιζα οτι το φωσ το χρησιμοποιω για να προσελκυσω τις αρτεμιες. Οχι την εκκολαψη. Χρειαζεται οπωσδηποτε φως στην ολη διδικασια?
Οσο για την αεροπετρα θα την βαλω μιας και υπαρχει κινδυνος να τις σκοτωσει οι μαγελες φουσκαλες!
ΜΕ το φως με αγχωσες τωρα. Δεν το διαβασα αυτο καπου οτι χρειαζεται για την εκκολαπση.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-05-11, 16:54
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Ανάποδα κατάλαβες: ΔΕΝ χρειάζεται/πρέπει να βάλεις αερόπετρα.

Όλες οι λάβρες (πρώτο στάδιο ζωής μιας γαρίδας, ενός ζωοπλανκτόν κτλ) έλκονται από το φως, για αυτό και όταν εκκολαφθούν το σβήνεις. Θα κολυμπάνε συνέχεια προς αυτό, θα κουραστούν με την ανατάραξη και τελικά θα πάνε από πείνα. (Μη τρελένεσαι, δεν εννοώ το σβήνεις με το που θα βγουν, δεν μπορείς να ξέρεις πότε ακριβώς θα σκάσουν αλλά αφού δεις ροζ χρώμα και όχι μάυρο που έχουν τα αυγά μέσα στην αρτεμιάστρα, σημαίνει ότι έσκασαν τα περισσότερα).

Η διαδικασία εκκόλαψης του αυγού ενεργοποιείται με το φως. Θα σου δώσει σχεδόν διπλάσσια αποτελέσματα. Κάποιο λεντάκι φτάνει, μη νομίζεις.

Επίσης, τα ξεπλένεις με νερό βρύσης (η απόχη με τα αρτέμια κάτω από τη βρύση) πριν τα ρίξεις για τάισμα να φύγουν από πάνω τους ουσίες που έχουν από τα αυγά που έσκασαν για να μη τις φάνε τα ψάρια.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-05-11, 17:06
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Ανάποδα κατάλαβες: ΔΕΝ χρειάζεται/πρέπει να βάλεις αερόπετρα.

Όλες οι λάβρες (πρώτο στάδιο ζωής μιας γαρίδας, ενός ζωοπλανκτόν κτλ) έλκονται από το φως, για αυτό και όταν εκκολαφθούν το σβήνεις. Θα κολυμπάνε συνέχεια προς αυτό, θα κουραστούν με την ανατάραξη και τελικά θα πάνε από πείνα. (Μη τρελένεσαι, δεν εννοώ το σβήνεις με το που θα βγουν, δεν μπορείς να ξέρεις πότε ακριβώς θα σκάσουν αλλά αφού δεις ροζ χρώμα και όχι μάυρο που έχουν τα αυγά μέσα στην αρτεμιάστρα, σημαίνει ότι έσκασαν τα περισσότερα).

Η διαδικασία εκκόλαψης του αυγού ενεργοποιείται με το φως. Θα σου δώσει σχεδόν διπλάσσια αποτελέσματα. Κάποιο λεντάκι φτάνει, μη νομίζεις.

Επίσης, τα ξεπλένεις με νερό βρύσης (η απόχη με τα αρτέμια κάτω από τη βρύση) πριν τα ρίξεις για τάισμα να φύγουν από πάνω τους ουσίες που έχουν από τα αυγά που έσκασαν για να μη τις φάνε τα ψάρια.
ok Καταταλαβα. Αν θελω να τις διατηρησω ζωντανες, με τι τις ταιζω?
Μπορω να ριχω μαγειρικη σοδα?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-05-11, 17:10
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Πριν 4 μερες εκκολαψα sera αρτεμια. Μου πηρε +1 μερα παραπανω απο οτι γραφει πανω. Το ολο κολπο στο μπαλκονι με εναν θερμοστατη αθραυστο που εχω , fix στους 25. Ειχα 600μλ νερο στο μπουκαλι. Το μονο που εκανα ηταν να ριξω μια πρεζα μαγειρικη σοδα για να ανεβασω την σκληροτητα. Ειχα 80% επιτυχια στην εκκολαψη. Παντα με φως με χρονοδιακοπτη. Οταν επεφτε το φως της ημερας (γυρω στις 20:30) αναβε απο πανω ενα φως 10w.

__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-05-11, 17:23
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Ανάλογα με το τι θες να τις κάνεις..

Είναι non selective filter feeders που σημαίνει τρώνε τα πάντα.

Αλλά όπως όλες οι ζωντανές τροφές, είναι ότι τρώνε.

Αν τρώνε καλής ποιότητας φαί, θα είναι και οι ίδιες καλής ποιότητας φαί.
Και το ανάποδο βέβαια.

Κάπου έχω γράψει εδώ πως αλλάζει το ποσοστό πρωτείνης με λίπος όσο μεγαλώνουν, αν κάνεις ένα γρήγορα ψάξιμο θα το βρεις. Δηλαδή, δεν είναι τόσο θρεπτικές σα μεγάλες όσο είναι σα μικρές.

Υπάρχουν τροφές που τις ενισχύουν λίγο ως μεγάλες, δηλαδή ταίζεις με τέτοιες 10-12 ώρες πριν τις δώσεις στα ψάρια.

Αυτή που χρησιμοποιώ τώρα εγώ είναι αυτή: http://brightwellaquatics.com/products/aminomega.php


Η πιο φθηνή τροφή που μπορείς να δώσεις για να τις μεγαλώσεις και που έχει δουλέψει σε εμένα (ποτέ δεν κατάφερα να τις μαγαλώσω με κρόκο αυγού, σόδα κτλ) είναι η σκόνη σπιρουλίνας. Και είναι και πολύ καλή τροφή για τα ψάρια. 2-3 ¤ το μήνα κόστος. Βγάζει η Sera μια σκόνη σπιρουλίνας που είναι για νεογέννητα ψαράκια. Αυτή, κάνει.

Η πιο καλή τροφή που μπορείς να τους δώσεις είναι ζωντανό φυτοπλακλτόν (τρώνε 30-40¤ το μήνα ) .Το βρίσκεις από site εξωτερικού που ασχολούνται με reef ενυδρεία.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaspiou Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν 4 μερες εκκολαψα sera αρτεμια. Μου πηρε +1 μερα παραπανω απο οτι γραφει πανω. Το ολο κολπο στο μπαλκονι με εναν θερμοστατη αθραυστο που εχω , fix στους 25. Ειχα 600μλ νερο στο μπουκαλι. Το μονο που εκανα ηταν να ριξω μια πρεζα μαγειρικη σοδα για να ανεβασω την σκληροτητα. Ειχα 80% επιτυχια στην εκκολαψη. Παντα με φως με χρονοδιακοπτη. Οταν επεφτε το φως της ημερας (γυρω στις 20:30) αναβε απο πανω ενα φως 10w.

Στους 25 C βαθμούς θέλουν 36 ώρες.

Πόσο έκανε σε εσένα;
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη almost : 06-05-11 στις 17:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-05-11, 17:32
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Ανάλογα με το τι θες να τις κάνεις..

Είναι non selective filter feeders που σημαίνει τρώνε τα πάντα.

Αλλά όπως όλες οι ζωντανές τροφές, είναι ότι τρώνε.

Αν τρώνε καλής ποιότητας φαί, θα είναι και οι ίδιες καλής ποιότητας φαί.
Και το ανάποδο βέβαια.

Κάπου έχω γράψει εδώ πως αλλάζει το ποσοστό πρωτείνης με λίπος όσο μεγαλώνουν, αν κάνεις ένα γρήγορα ψάξιμο θα το βρεις. Δηλαδή, δεν είναι τόσο θρεπτικές σα μεγάλες όσο είναι σα μικρές.

Υπάρχουν τροφές που τις ενισχύουν λίγο ως μεγάλες, δηλαδή ταίζεις με τέτοιες 10-12 ώρες πριν τις δώσεις στα ψάρια.

Αυτή που χρησιμοποιώ τώρα εγώ είναι αυτή: http://brightwellaquatics.com/products/aminomega.php


Η πιο φθηνή τροφή που μπορείς να δώσεις για να τις μεγαλώσεις και που έχει δουλέψει σε εμένα (ποτέ δεν κατάφερα να τις μαγαλώσω με κρόκο αυγού, σόδα κτλ) είναι η σκόνη σπιρουλίνας. Και είναι και πολύ καλή τροφή για τα ψάρια. 2-3 ¤ το μήνα κόστος. Βγάζει η Sera μια σκόνη σπιρουλίνας που είναι για νεογέννητα ψαράκια. Αυτή, κάνει.

Η πιο καλή τροφή που μπορείς να τους δώσεις είναι ζωντανό φυτοπλακλτόν (τρώνε 30-40¤ το μήνα ) .Το βρίσκεις από site εξωτερικού που ασχολούνται με reef ενυδρεία.
-------------------------


Στους 25 C βαθμούς θέλουν 36 ώρες.

Πόσο έκανε σε εσένα;
τις ειχα βαλει Κυριακη μεσημερι. Δευτερα μεσημερι μετα απο 24ωρες δεν ειχαν βγει απο οτι καταφερα να δω. Τριτη 12:00 σταματησα την αεροπετρα και ειχαν βγει. Τωρα μπορει να ειχα εκκολαψη και πιο πριν.
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-05-11, 17:37
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή

οσα αυγα δεν εχουν εκολλαφθει μπορω να συνεχισω την διδικασια μεχρι να εκκολαφθουν? η τα πεταω?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-05-11, 17:39
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Μάλλον.

Ή το νερό ήταν πιο κάτω από 25, έβαλες το αλάτι και μέχρι να λιώσει το αλάτι και να πάει και το νερό 25 πέρασαν κάποιες ώρες.

Εγώ κάνω το εξής:
Βάζω τα αυγά κάποια ώρα το πρωί και παίρνω τις αρτέμιες την άλλη ημέρα το απόγευμα.

Το ίδιο απόγευμα ξεπλένω την αρτεμιάστρα, τη γεμίζω με νερό και βάζω το αλάτι για να λιώνει.

Και την άλλη ημέρα το πρωί πάλυ τα ίδια.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 06-05-11, 17:58
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή

καταλαβα!
Μολις το επειχηρησω θα δω τα αποτελεσματα, και αν υπαρξει προβλημα
εδω ειμαστε παλι!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 06-05-11, 18:00
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Οφ κορς!
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-05-11, 09:03
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή

τελικα αν και για πρωτη μου φορα,
πετυχα μια αρκετα καλη εκκολαπση μεσα σε 30 ωρες, μπορει και λιγοτερο. Πολλα αυγα δεν εκκολαφθηκαν ισως επειδη εριξα 2 φακελακια sera και ιδη το ενα εχει παραπολλα μεσα. Το θεμα ειναι πως τα μαζευω, γιατι παρα πολλα αυγα δεν εχουν κατσει κατω και δεν μπορω να τα ξεχωρισω απο τα αρτεμια. θα παρει πολι ωρα να κατσουν? Μολις τις μαζεψω μπορω να σνεχισω την εκκολαπση η τα πεταω ολα τωρα?
ΚΑι κατ τελευταιο. επειδη ειναι πολλες οι αρτεμιες για να τις διατηρησω σε ενα αλλο ενυδρειακι εκτος απο αλατι τι αλλο θα χρειαστω? θελει και εκει αεραντλια?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 11-05-11, 09:14
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geovai Εμφάνιση μηνυμάτων
τελικα αν και για πρωτη μου φορα,
πετυχα μια αρκετα καλη εκκολαπση μεσα σε 30 ωρες, μπορει και λιγοτερο. Πολλα αυγα δεν εκκολαφθηκαν ισως επειδη εριξα 2 φακελακια sera και ιδη το ενα εχει παραπολλα μεσα. Ίσως να μην είχες καλή ανατάραξη: χοντρή φυσαλίδα αλλά πολύ καλή ανατάραξη, να θυμίζει νερό που βράζει.Το θεμα ειναι πως τα μαζευω, με ειδική απόχη για αρτέμια, ρουφάς με ένα σωληνάκι και αδειάζεις στην απόχη. Ξεπλένεις την απόχη με τα αρτέμια σε νερό βρύσης και είσαι έτοιμος. γιατι παρα πολλα αυγα δεν εχουν κατσει κατω και δεν μπορω να τα ξεχωρισω απο τα αρτεμια. Αν δεν έχεις ειδική απόχη, συσκότιση και τοπικό φωτισμό με φακό να μαζευτούν στο φώς τα αρτέμια. Αυτό αργεί πολύ όμως. θα παρει πολι ωρα να κατσουν? Ανάλογα την ποσότητα, 20 με 60 λεπτά.. Μολις τις μαζεψω μπορω να σνεχισω την εκκολαπση η τα πεταω ολα τωρα? Τα πετάς όλα τα αυγά.
ΚΑι κατ τελευταιο. επειδη ειναι πολλες οι αρτεμιες για να τις διατηρησω σε ενα αλλο ενυδρειακι εκτος απο αλατι τι αλλο θα χρειαστω? θελει και εκει αεραντλια?
Όχι, δε θέλει αεραντλία.
Αλλά σε αλατόνερο καμιά 12ρια ώρες θα την παλέψουν. Με ειδικό αλάτι κανά 24ρο. Μετά θέλουν τάισμα.
Και μη νομίζεις ότι είναι πολλές, θα τις τιμήσουν τα ψαράκια..
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 11-05-11, 09:19
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι, δε θέλει αεραντλία.
Αλλά σε αλατόνερο καμιά 12ρια ώρες θα την παλέψουν. Με ειδικό αλάτι κανά 24ρο. Μετά θέλουν τάισμα.
Και μη νομίζεις ότι είναι πολλές, θα τις τιμήσουν τα ψαράκια..
οκ. Ευχαριστω. Αν το κανω τελικα, τι τροφη να τους δωσω γιατι εχω διαβασει αρκετα και δεν ξερω τι να δωσω. Διαωασα οτι προτιμουν την αλγη. Αν τους τριψω μια ταμπλετα αλγης θα την φανε?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-05-11, 09:37
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Αν καταφέρεις να την κάνεις σκόνη σαν ταλκ, ναι.

Δε θα πρέπει με το μάτι να βλέπεις την τροφή, θα πρέπει να είναι τόσο καλά σπασμένη που με το ανακάτεμα να διαλυθεί εντελώς και να βλέπεις ένα βαθύ πράσινο στο νερό.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 11-05-11, 09:44
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν καταφέρεις να την κάνεις σκόνη σαν ταλκ, ναι.

Δε θα πρέπει με το μάτι να βλέπεις την τροφή, θα πρέπει να είναι τόσο καλά σπασμένη που με το ανακάτεμα να διαλυθεί εντελώς και να βλέπεις ένα βαθύ πράσινο στο νερό.
οκ. Ευχαριστω. εχω ενα μηχανιματακι που σπαει χαπια και να κανει σκονη. θα χρησιμοποιησω αυτο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 11-05-11, 17:44
Το avatar του χρήστη Jeepas
Jeepas Ο χρήστης Jeepas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-03-2008
Περιοχή: Αιγάλεω-Νέα Αρτάκη
Μηνύματα: 132
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Jeepas
Προεπιλογή

Όσα αυγά δεν εκκολάπτονται μπορείτε να τα χρησιμοποιήσετε

Δείτε εδώ
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 12-05-11, 07:21
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Αυτό που κάνει με τη χλωρίνη είναι να κάνει τα αυγά decapsulated.
Το αυγό προστατεύεται από κέλεφος το οποίο αν το φάει το ψαράκι μπορεί να πεθάνει.

"Τhe shell waste, when eaten, can cause problems for young fish as they can die due to constipation."

Με τη χλωρίνη απομακρύνει αυτό το κέλυφος, οπότε μένει μόνο το αυγό, το οποίο είτε σκάσει είτε δε σκάσει το ψάρι μπορεί να το φάει, αν και δεν είναι πιο θρεπτικό από ότι το αρτέμιο.

Ο φίλος εδώ που ρωτάει τι να κάνει τα αυγά, η απάντηση είναι τα πετάει γιατί είναι μαζί με τα κέλεφη.

Τη διαδικασία decapsulate (αν δεν αγοαράσεις έτοιμα αυγά που πωλούνται ως τέτοια) την κάνεις πριν εκκολάψεις τα αυγά όχι μετά.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 12-05-11, 07:27
Το avatar του χρήστη Jeepas
Jeepas Ο χρήστης Jeepas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-03-2008
Περιοχή: Αιγάλεω-Νέα Αρτάκη
Μηνύματα: 132
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Jeepas
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο φίλος εδώ που ρωτάει τι να κάνει τα αυγά, η απάντηση είναι τα πετάει γιατί είναι μαζί με τα κέλεφη.

Τη διαδικασία decapsulate (αν δεν αγοαράσεις έτοιμα αυγά που πωλούνται ως τέτοια) την κάνεις πριν εκκολάψεις τα αυγά όχι μετά.
Προσωπικά το έχω κάνει και σε όσα δεν εκκολάφθηκαν.

Κρίμα είναι να τα πετάξει...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 12-05-11, 08:04
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Δηλαδή, συμφωνα με το αρθρο, τα αυγα μπορουν να εκολλαφθουν και χωρίς το κελυφός τους; Δεν "πεθαινουν" μεσα στην χλωρίνη;
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 12-05-11, 08:08
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Δεν μίλησε κάποιος για εκκόλαψη, απλά διαχωρίζεις το αυγό από το κέλυφος.

Σκέψου ένα αυγό κότας να του βγάζεις το κέλυφος και να το δίνεις για τάισμα.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 12-05-11, 08:46
Το avatar του χρήστη Jeepas
Jeepas Ο χρήστης Jeepas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-03-2008
Περιοχή: Αιγάλεω-Νέα Αρτάκη
Μηνύματα: 132
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Jeepas
Προεπιλογή

Σωστά.
Τα οποία αυγά είναι επίσης πολύ θρεπτικά (κατά το άρθρο περισσότερο θρεπτικά απ ότι οι νεογέννητες αρτέμιες). Όμως δεν έχουν την "κίνηση". Μπορούμε παρ' όλ' αυτά να τα ταΐζουμε σε νεογέννητα ψαράκια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 12-05-11, 13:37
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μίλησε κάποιος για εκκόλαψη, απλά διαχωρίζεις το αυγό από το κέλυφος.

Σκέψου ένα αυγό κότας να του βγάζεις το κέλυφος και να το δίνεις για τάισμα.

Μα διαβασε τι λεεί:
Παράθεση:
...Τα αυγά μας είναι έτοιμα, μπορούμε να ταΐσουμε ή να τα εκκολάψουμε.
Για μερικές μέρες διατηρούνται στο ψυγείο.

Πλεονεκτήματα:
Όταν εκκολαφθούν τα αυγά, δεν παρουσιάζεται πρόβλημα διαχωρισμού της Αρτέμιας από τα κελύφη.
Μεγαλύτερο ποσοστό επιτυχίας εκκόλαψης αυγών, περίπου 10%.
Ασφαλές τάισμα των αυγών που δεν εκκολάφθηκαν.
Τα αυγά που δεν εκκολάφθηκαν είναι πιο θρεπτικά από τις νεογέννητες Αρτέμιες.
Τέλος, μπορούμε να ταΐσουμε τα αυγά και χωρίς να τα εκκολάψουμε.
Εγώ καταλαβαίνω οτι μπορείς να κανεις εκκολαψη και μετα την διαδικασια.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απορια λειτουργιας sera co2 start Geovai Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 05-05-11 12:18
Επείγον: Ερώτηση/πρόβλημα για Sera Artemia mix aquaman Γλυκό νερό - Γενικά 27 05-09-09 22:12
Sera artemia mix alexinio Γλυκό νερό - Γενικά 10 05-09-08 13:30
Hobby Artemia Artemia breeder deMetrIs Γλυκό νερό - Γενικά 4 21-08-06 15:12
artemia sakis! Γλυκό νερό - Γενικά 23 29-04-06 18:07

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10607 seconds with 15 queries