Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Γατόψαρα Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-09-06, 20:49
Το avatar του χρήστη DimmyF
DimmyF Ο χρήστης DimmyF δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Αγ. Δημήτριος - Αθήνα / ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή περι L190

Καλησπέρα!
Λοιπόν, σε γνωστό pet shop της πάτρας βρήκα μάλλον L190.
Κεραυνοβόλος έρωτας
[Και να φανταστείτε ότι από φοτο δε μου άρεσε το ψαράκι..]

Μπαίνω στο ψητό:
Το ερώτημα είναι αν μπορώ να βάλω 1 τέτοιο ψαράκι σε 90lt.
¶ρχισα λοιπόν το googling...
Αρχικά έπεσα πάνω σε αυτό : http://www.planetcatfish.com/catelog...species_id=151
το οποίο αναφέρει τελικό μέγεθος...340mm.
Αν το googling σταματούσε εδώ δε θα ανέβαζα καν το post κ θα έψαχνα για κάτι άλλο...
ΟΜΩΣ
Σε αυτό το λινκ μιλάει για ένα είδος που φτάνει τα 15~20cm...
Επειδή γενικά μπορώ να πω ότι εμπιστεύομαι το παραπάνω σάιτ είπα να ρωτήσω τη γνώμη σας!

2ον) Αν όντως τελικά στο παραπάνω site μιλάει για κάποιο άλλο είδος, τότε πώς μπορώ να το ξεχωρήσω από τον L190? Και ρωτάω γιατί προφανώς θέλω να μπορώ να αναγνωρίσω το ψαράκι στο pet shop.

Kostas G εσύ έχεις L190? Βοήθειαα!

Ευχαριστώ
__________________
Εν αρχή ην το χάος...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-09-06, 21:07
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Eδώ οι ειδικοί δυσκολεύονται να τα αναγνωρίσουν πόσο μάλλον εμείς.
Πρέπει να βασιστούμε στα λεγόμενα του εμπόρου που πούλησε το ψάρι στο συγκεκριμένο κατάστημα (που και εδώ έχω τις αμφιβολίες μου).

Κατά τα άλλα σε 90 λίτρα ούτε που θα το σκεφτόμουν εγώ.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-09-06, 10:08
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Ακόμα και 15-20 εκατοστά να γινόταν(λέμε τώρα),90 λίτρα δεν είναι αρκετα.Αν γινόταν μόνο τόσο μικρός,και πάλι θα χρειαζόταν ενα ενυδρείο το λιγότερο 200 λίτρων(100-50-40).
Όμως ο L190 δεν γίνεται τόσο μικρός αλλά ξεπερνάει τα 30εκατοστά όπως λέει και το planetcatfish.Αυτό βέβαια που λέει MCH δεν μπορώ να καταλάβω από που το έβγαλε.Παρεπιπτώντως τα 5 τελευταία ψάρια των φωτό που έχει είναι L190.Τα υπόλοιπα δεν μπορώ να πώ καθώς δεν εικονίζονται τα χαρακτηριστικά που κοιτάμε για να κάνουμε την αναγνώριση.
Τώρα σχετικά με το πώς αναγνωρίζουμε αν ένας pleco είναι L190 ή όχι:Για να τον αναγνωρίσουμε θα πρέπει ή να είναι από 15 εκατοστά και κάτω ή να βρίσκεται σε καλές συνθήκες και να μην είναι στρεσσαρισμένος αν θέλουμε να ανγνωρίσουμε μεγαλύτερο ψάρι.Άν είναι κάτω των 15 εκατοστών,κοιτάμε αν στις σκληρές ακτίνες της ουράς έχει κάθετες άσπρες ραβδώσεις όπως στην παρακάτω φωτό:

καθώς και αν το μάτι του είναι πορτοκαλί.Αν ναι,τότε είναι ένας L190.
Τώρα για να κάνουμε αναγνώριση σε μεγαλύτερο ψάρι,ψάχνουμε για χρυσοκαφέ χρωματισμό στο τελείωμα της ουράς του καθώς και για πορτοκαλί χρώμα στο μάτι.Αν τα έχει και τα δύο τότε είναι L190.

Ναι,έχω L190 όπως βλέπεις και στο avatar μου ,εδώ και δύο χρόνια και είναι το αγαπημένο μου ψάρι από πλευράς ομορφιάς.

Υπάρχει ένας άλλος pleco με τελικό μέγεθος λίγο πάνω από 20εκατοστά με εμφάνιση παρόμοια με τον L190,o L191.Και αυτός όμως θα χρειαστεί ένα ενυδρείο 120-60εκ.

Σου προτείνω παντως να μην αγοράσεις ακόμα κάποιον από αυτούς μέχρι να φτιάξεις ένα ενυδρείο αρκετά μεγάλο για κάποιον από αυτούς.
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-09-06, 21:26
Το avatar του χρήστη DimmyF
DimmyF Ο χρήστης DimmyF δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Αγ. Δημήτριος - Αθήνα / ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Κώστα κατ'αρχήν ευχαριστώ!!
Λοιπόν,
Όταν έμαθα για το ψαράκι κ όταν μου επιβεβαίωσες ότι δεν 'παίζει' σε 90lt απογοητεύτηκα κ είπα να ξεχάσω γρήγορα γρήγορα τον κύριο l190
Τώρα θέλω την επιείκεια σου..
Πήγε ο κολλητός μου (που του είχα πει πόσο μου αρέσει το ψαράκι) κ μου τον έκανε δώρο.........Οστόσο εγώ είχα αποφασίσει να μην τον πάρω...
Η μεγάλη χαζομάρα είναι ότι δεν τον γύρισα πίσω στο pet shop όπως θα όφειλα (μη βρίσετε πολύ pleasee απλά βαράτε!)
Και ρωτάω τώρα εγώ:
Μπορεί για κάμποσο καιρό να ζήσει άνετα (είναι ~6cm) σε 90lt με την προοπτική να αλλάξει σπίτι πιο μετά? [Βέβαια το πιο μετά το υπολογίζω μετά από κανα χρόνο...]
Θα έχει μεγαλώσει πολύ σε κανά χρόνο?
Ή μάλλον πιο σωστά, θα του έχω στερήσει την ανάπτυξη για κανά χρόνο??
Πάντως θα προσπαθήσω να βγάλω κ καμία φοτο για να πούμε με σιγουριά αν είναι l190.

ΥΓ. Κώστα το ευχαριστώ το εννοώ στην αρχή!..
Το ότι τελικά έχω το ψαράκι στα 90lt...ε παίχτηκε στραβή
__________________
Εν αρχή ην το χάος...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-09-06, 10:36
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο;Αν είναι 60-30εκ. διαστάσεις βυθού,τότε είναι εντάξη για κανα χρόνο.Βάλε του κάποιο λαχανικό,προτιμέστερα αγγούρι ή καρότο για αρχή γιατί συνήθως δεν είναι σε καλή κατάσταση όταν έρχονται, αλλά και γενικά καλό είναι να υπάρχει πάντα κάποιο λαχανικό ή φρούτο στη δεξαμενή τους.Με τον καιρό θα σε ανταμείψει με βόλτες κατα την διάρκεια της μέρας και θα είναι ένας pleco που πάντα θα μπορείς να βλέπεις.Επίσης θα πρέπει,αν δεν έχεις ήδη στο ενυδρείο σου να του βάλεις άμεσα ξύλο και κατα προτίμηση μαλακό.Με το μαλακό βλέπεις ξαφνική ανάπτυξη μόλις το πρωτοβάζεις.Πάντως μέσα σε ένα χρόνο θα γίνει γύρω στα 9εκ. από 6εκ. και θα πρέπει να του προσφέρεις ένα 1 μέτρου ενυδρείο οπού θα μπορεί να μείνει μέχρι τα 17 εκατοστά δηλαδή για τρία χρόνια ακόμη.Μετά θα θέλει μεγαλύτερο...
Όχι,δεν θα του έχεις στερήσει την ανάπτυξη αμα κάνεις αυτά που σου είπα.Για την ακρίβεια θα είναι μια χαρά και θα αναπτυχθεί πολύ καλά αρκεί βέβαια να γίνονται συχνές αλλαγές νερού.Αυτές μην τις αμελήσεις ποτέ γιατί οι royal pleco αμα δεν γίνονται συχνές αλλαγές νερού και δεν κρατιούνται σε καλές συνθήκες νερού,ενώ σταματούν μεν να αναπτύσσονται,αλλάζουν σιγά σιγά οι γραμμώσεις τους και ''σπάνε'',δηλαδή οι γραμμές γίνονται ασυνεχείς και δεν είναι ωραίο...Δυστυχώς αυτό δεν αλλάζει μόλις βρεθούν σε καλές συνθήκες...

Δε σε κατηγορώ για το οτι τον κράτησες μια και από οτι βλέπω ενδιαφέρεσαι ιδιαίτερα για το καλό του ψαριού αυτού και μάλιστα θα του αλλάξεις και δεξαμενή σε ένα χρόνο από τώρα
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-09-06, 14:16
Το avatar του χρήστη DimmyF
DimmyF Ο χρήστης DimmyF δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Αγ. Δημήτριος - Αθήνα / ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Ήταν ευχάριστα νέα αυτά!!!
Λοιπόν, το ενυδρείο είναι των carrefur με διαστάσεις 80-30. Οπότε είναι εντάξει ε?!
Ξύλο έχω στο ενυδρείο αλλά για να'μαι ειληρινής δεν κατάλαβα αυτό το 'μαλακό' ξύλο.. Αν το φωτογραφίσω μπορείς να καταλάβεις αν είναι μαλακό το δικό μου? Πάντως ο κύριος συνέχεια στο ξύλο τη βγάζει! Αυτό είναι ένδειξη ότι του αρέσει ή ότι δε νοιώθει άνετα ακόμη να κάνει βόλτες?
Για τις αλλαγές νερού και το χρώμα του (τις ραβδώσεις) δεν το ήξερα κ ευχαριστώ! Σε γενικές γραμμές κρατάω τη ρουτίνα αλλαγών 30% κάθε 10 μέρες.
Αυτά προς το παρόν, πάω να πάρω κανα καρότο!!
__________________
Εν αρχή ην το χάος...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-09-06, 19:13
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Ναι, εντάξη είναι για κανα χρόνο και κάτι.
Το μαλακό ξύλο όταν το πιέσεις με το νύχι σου βαθουλώνει,τρίβεται ή χαλαέι σε εκείνο το μέρος ενώ ένα σκληρό ξύλο το αισθάνεσαι περίπου σαν πέτρα.Σκληρό ξύλο είναι το mopani που είναι το πιο κοινό ξύλο που θα βρείς στην ελληνική αγορά.Μαλακά ξύλα είναι αυτά που μπορείς να τους αποσπάσεις εύκολα κομμάτι με το νύχι ή ακόμα και όταν τα πιάνεις τρίβονται(αυτά είναι ακόμα καλύτερα!!!).Το μόνο κακό τους είναι οτι συνήθως δεν βυθίζονται αμέσως αλλά θέλουν κάποιες βδομάδες σε δοχείο με αποχλωριωμένο νερό.Αλλιώς μπορείς να τα βάλεις και έτσι στη δεξαμενή και να τα αφήσεις να επιπλέουν.Ο Panaque θα τα βρεί αμέσως και αν είναι και κάποιο μεγάλο κομμάτι,μπορεί να επιλέξει να κρύβεται σε αυτό.
Το ξύλο που έχεις είναι αρκετά μεγάλο(30+εκ.);Αν όχι καλό θα ήταν να του έπαιρνες κάποιο μεγάλο και μαλακό:όσο μεγαλύτερο τόσο το καλύτερο.
Το οτι κρύβεται συνέχεια στο ξύλο είναι φυσικό.Θα του πάρει αρκετό χρόνο μέχρι να σε συνηθίσει και να βγαίνει από εκεί στο φώς.Επίσης να ξέρεις οτι όσο πιο πολλά ξύλα έχει και πιο μεγάλα τόσο πιο γρήγορα θα αρχίσει να βγαίνει έξω.
Καλή είναι η ρουτίνα αλλαγών νερού που έχεις.Θα μπορούσες να βάλεις επίσης και κάποια φυτά ταχείας αναπτυξης ώστε να κρατάς σε ακόμη καλύτερες συνθήκες τον L190 σου.
Σε συμπλήρωμα του καρότου και των άλλων λαχανικών τάιζε και μια-δυο φορές την εβδομάδα bloodworms και θα είσαι εντάξη.Αν μπορείς έχε του πάντα κάποιο λαχανικό ή φρούτο μέσα στο ενυδρείο.Αν δεν μπορείς,τάιζε με Hikari algae wafers ή Tetra plecomin.
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-09-06, 03:17
Το avatar του χρήστη Xotikouli
Xotikouli Ο χρήστης Xotikouli δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-07-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι? Σε τι τιμή τον βρήκες?
__________________
1000lt Tanganyika: Cyphotilapia frontosa, Altolamprologus calvus, Glyptoperichthys gibbiceps, Synodontis decorus, Neolamprologus buescheri, Synodontis petricola "dwarf"
300lt Full planted: Cardinal tetra, Jordanella floridae, Ottos, SAE, Caridina japonica
Betta breeding dripping system: Halfmoon & Plakat
20lt: 1 Betta splendens, 2 Corydoras aeneus, 1 Caridina japonica

Το ψαρο-φωτο-αλμπουμ μου
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-10-06, 13:07
Το avatar του χρήστη DimmyF
DimmyF Ο χρήστης DimmyF δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Αγ. Δημήτριος - Αθήνα / ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Γειά σας κ πάλι!
@Xotikouli: 30€ πωλείται στο κατάστημα αυτό ο L190 (βέβαια υπάρχει μία μικρή έκπτωση στα μέλλη του συλλόγου). Τώρα δεν ξέρω αν είναι καλή ή κακή τιμή.
@Kostas G: Λοιπόν το ξύλο που έχω είναι μαλακό!! (Κατά τύχη το πήρα!)
Βασικά όπως είπες, πιέζεται με το νύχι αλλά δεν τρίβεται κ εντελώς
Όπως βλέπεις στη φοτο πίσω από την anubia nana κάνει μία σπιλίτσα που είναι περίπου 20cm το μήκος του ξύλου εκεί. Έχει κ κάτι παρακλάδια πιο μακριά αλλά ο L190 εκεί στη σπιλίτσα τη βγάζει.
Είναι λες μικρός χώρος?
Τέλος από τροφή του πήρα Tropical Green Algae Wafers. Την έχει δοκιμάσει κάποιος?

---------------------
edit:
Παιδιά μώλις τον είδα να βολτάρει στο tank!!
Πρώτη φορά!! Βέβαια όταν πλησίασα να τον φωτογραφίσω έτρεξε πάλι κάτω απ'το ξύλο
Για να δούμε...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  riza.JPG
Εμφανίσεις:  249
Μέγεθος:  13,9 KB  
__________________
Εν αρχή ην το χάος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DimmyF : 01-10-06 στις 19:21
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-10-06, 09:21
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Η τιμή που τον πήρες είναι πολύ καλή.Εγώ τον δικό μου τον πήρα όταν ήταν 3εκατοστά και έκανε 45ευρώ.
Αν η σπηλιά έχει μήκος 20εκ. και φάρδος 10 τότε είναι σχετικά καλά.Το καλύτερο όμως θα ήταν να έβαζες και κάποιο μαλακό μεγάλο και φαρδύ ξύλο.Είναι λίγο δύσκολο να βρείς κάτι τέτοιο άλλα πραγματικά τους αρέσει.
Σχετικά με την τροφή που πήρες,καλή είναι,την έχω δει και έχει καλά χαρακτηριστικά.Αν όμως μπορείς,θα ήταν καλύτερο να μην τον ταίζεις με έτοιμες τροφές συχνά γιατί μπορεί να λένε οτι είναι για pleco που τρώνε άλγη όμως στην πραγματικότητα έχουν πολύ παραπάνω πρωτείνη απότι χρειάζονται αυτοί οι pleco με αποτέλεσμα να τους δημιουργούν προβλήματα όταν ταίζονται συχνά προκαλώντας συχνά το θάνατο.Γιαυτό είναι καλύτερα να του έχεις πάντα κάποιο λαχανικό ή φρούτο μέσα στο ενυδρείο το οποίο απλώς θα το ανανεώνεις όταν το φάει ή όταν αρχίζει να χαλάει συμπληρώνοντάς το 1-2 φορές την εβδομάδα με bloodworms.
¶μα τον είδες μια φορά,θα τον δείς και άλλη σύντομα.Φαινεταί πως αρχίζει να συνηθίζει το μέρος
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-10-06, 13:36
Το avatar του χρήστη DimmyF
DimmyF Ο χρήστης DimmyF δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Αγ. Δημήτριος - Αθήνα / ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Θα έχω το νου μου μήπως κάποια στιγμή βρω κάτι καλό από ξήλο πέρα από αυτό της φοτο.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G.
Σχετικά με την τροφή που πήρες,καλή είναι,την έχω δει και έχει καλά χαρακτηριστικά.Αν όμως μπορείς,θα ήταν καλύτερο να μην τον ταίζεις με έτοιμες τροφές συχνά γιατί μπορεί να λένε οτι είναι για pleco που τρώνε άλγη όμως στην πραγματικότητα έχουν πολύ παραπάνω πρωτείνη απότι χρειάζονται αυτοί οι pleco με αποτέλεσμα να τους δημιουργούν προβλήματα όταν ταίζονται συχνά προκαλώντας συχνά το θάνατο.
Να'σαι καλά που το είπες αυτό γιατί δεν το ήξερα..(κ όντως στα συστατικά λέει ακατέργαστη πρωτεΐνη 34%..)
Καροτάκια-αγγουράκια λοιπόν..!!!
Α! Για φρούτα δεν είχα ιδέα. Θα κάνω το σχετικό search αλλά αν νομίζεις ότι έχει αδυναμία σε κάποιο πες μου

KostasG ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες
¶ντε να βγάλω κ καμια φοτο να σας τον δείξω!!
__________________
Εν αρχή ην το χάος...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-10-06, 09:40
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Στον δικό μου αρέσει πολύ το αγγούρι και το καρότο.Το κολοκυθάκι το τρώει ελάχιστα αν και γενικά οι L190 το τρώνε και αυτό.Τρώει επίσης καρύδα(φαίνεται να του αρέσει και αυτή) ,πατάτα ,κολοκυθόσπορους(άψητους,ανάλατους) και πράσινα φασολάκια.Αυτά ταίζω εγώ τον δικό μου.Γενικά όμως οι L190 μπορούν να ταιστούν μάνγκο,αχλάδι,μήλο,γλυκοπατάτα(λέγεται οτι είναι το αγαπημένο των L190 και είναι κάτι το οποίο σκοπεύω να τον ταίσω όταν βρώ,όπως και το μάνγκο),σταφύλι,ντομάτα,σπανάκι,μαρούλι(όποτε το έδωσα στον δικό μου ούτε που το άγγιξε) κ.α.
Ο καθε L190 εχει τις προτιμήσεις του και ταίζοντας τον τα διάφορα λαχανικά και φρούτα που μπορεί να φάει θα βρείς πια του αρέσουν.Όταν τον πρωτοταίζεις κάτι,μην το βγάλεις μετά από μια μέρα επειδή δεν το έφαγε,άστο και ολόκληρη τη δεύτερη μέρα και μετά βγάλτο αν εξακολούθεί να μην το τρώει.Τις πιο πολλές φορές τη δεύτερη μέρα είναι που θα δοκιμάσει αυτό που του έβαλες.Την πρώτη ίσως διστάζει.
Περιμένω φωτογραφία
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-10-06, 00:36
Το avatar του χρήστη DimmyF
DimmyF Ο χρήστης DimmyF δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Αγ. Δημήτριος - Αθήνα / ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Και ναι, σιγά σιγά ο κύριος ξεθαρεύει!!!

Κώστα όπως βλέπεις το σταφυλάκι δεν τον χάλασε καθόλου!!
Λοιπόν, ο δικός μου είναι ο κύριος των φοτο 1 κ 2 .
Περιμένω εναγωνίως το ... πόρισμα.
α) Αυτό το άσπρο στην ουρά του είναι φυσιολογικό?
β) Οι γραμμές του απ'ότι βλέπω δεν είναι σπασμένες αλλά κάθε άλλο παρά ίσιες είναι... έβαλα κ τη φοτό 3 για σύγκριση.

Βρε μπας κ δεν είναι τελικά L190???

(PS. Όπως κ να'χει έχει γίνει το αγαπημέμο μου ψαράκι!)
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pleco.jpg
Εμφανίσεις:  233
Μέγεθος:  59,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pleco2.jpg
Εμφανίσεις:  244
Μέγεθος:  63,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  l190.jpg
Εμφανίσεις:  225
Μέγεθος:  113,7 KB  
__________________
Εν αρχή ην το χάος...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-10-06, 10:01
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Ωραίος ο Panaque σου,να σου ζήσει
Το άσπρο(βασικά δεν είναι άσπρο αλλά διαφανές) στην ουρά είναι απολύτως φυσιολογικό,το έχουν όλοι οι νεαροί royal pleco.Αργότερα καθώς μεγαλώνει θα φύγει δηλαδή θα χρωματιστεί και εκείνο το μέρος.
Το σχήμα των γραμμών δεν παίζει ρόλο για την αναγνώριση,το μέγεθός τους παίζει,δηλαδή το πόσο φαρδιές είναι.Οι γραμμές του δικού σου έχουν κανονικό για L190 φάρδος.Όσο για την φοτό που παραθέτεις είναι από μεγάλο ψάρι.Μην συγκρίνεις τον δικό σου με σχεδόν ενήλικους pleco του ίδιου είδους αλλά με νεαρούς του ίδιου είδους.Η εμφάνιση ενός ενήλικα L190 είναι πολύ διαφορετική από ενός μικρου.Σχετικά με το περίργο σχήμα των γραμμών,άμα τον κρατάς σε καλές συνθήκες όπως σου είπα πιο πάνω,μεγαλώνοντας θα αποκτήσουν καλό σχήμα και όμορφο όπως αυτό της φωτό που παραθέτεις
Σχετικά με το αν είναι ο δικός σου L190 ή όχι,δεν μπορώ να πώ με σιγουριά γιατί η φωτό της ουράς δεν είναι καλής ποιότητας.Απ΄οτι μπορώ όμως να διακρίνω πιθανότατα είναι L190.Βγάλε μια καλύτερη φωτό από την ουρά και θα σου πώ με σιγουριά.Επίσης βγάλε και μια καλή φωτό από ένα pectoral fin(το μπροστινό πλευρικό πτερύγιο) για να δώ τον χρωματισμό του γιατί μου φαίνεται κάπως κόκκινο(?),πράγμα λίγο περίεργο για L190.Αν μπορείς βγάλε χωρίς φλας για να μην αλλοιωθεί το χρώμα.
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
περι σκληροτητας panos84 Γλυκό νερό - Γενικά 13 25-01-06 14:42
περι ανεμωνης... chrisstam Κοράλλια 23 15-07-05 12:09
ΕΡΩΤΙΣΗ ΠΕΡΙ PUFFER TAN Ψάρια Υφάλμυρου νερού 13 02-09-03 18:42
ΠΕΡΙ "ΖΟΥΜΙΩΝ" ΚΑΙ "ΑΦΕΨΗΜΑΤΩΝ" (Συνεχει newfish Γλυκό νερό - Γενικά 0 18-12-02 21:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10314 seconds with 16 queries