Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-05-06, 18:42
Το avatar του χρήστη DimmyF
DimmyF Ο χρήστης DimmyF δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Αγ. Δημήτριος - Αθήνα / ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή Microsorum Pteropus

Καλησπέρα!

Έχω πάνω σε καρύδα αυτό το φυτό το οποίο ποτέ δε μπορώ να πω ότι πήγαινε ιδιαίτερα καλά.
Σήμερα και μετά από κλάδεμα έβγαλα αρκετά φύλλα σαν αυτό της foto.
Καμία ιδέα? Μπορεί να είναι από σαλιγκάρια?

Μερικά στοιχεία.. [Οι μετρήσεις είναι περίπου 20 ημερών αλλά και τότε και από πιο παλιά το φυτό είναι στην κατάσταση της foto.]
PH 7
KH 8
GH 13
NO2- <0.3 mg/L
NH3 0 mg/L
NO3- 12.5 mg/L
CO2 DIY με διάχυση στο εσωτερικό φίλτρο.
Λίπανση: Seachem Flourish potassium και
Seachem Flourish iron 2 φορές την εβδομάδα.
Φωτισμός 0.7W/lt και θερμοκρασία ..29 C.

Η αλήθεια είναι ότι παλιότερα ήταν περισσότερα φύλλα σε αυτή την κατάσταση, ενώ τώρα λιγότερα. Από τότε αυτό που έχει αλλάξει είναι ότι ξεκίνησα τη λίπανση και αύξησα το φωτισμό από 0.35 σε 0.7 W/lt.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  microsorum pteropus.jpg
Εμφανίσεις:  550
Μέγεθος:  94,4 KB  
__________________
Εν αρχή ην το χάος...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-05-06, 19:07
genetix Ο χρήστης genetix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2006
Περιοχή: Γη :-)
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Φίλε DimmyF το φυτό που δείχνεις στην φωτό πρέπει να είναι το microsorum pteropus windelov(μία παραλλαγή του microsorum pteropus).
Έχω χάσει και εγώ ένα mircosorum pteropus παλιότερα με συμπτώματα παρόμοια με τα δικά σου. Εγώ όμως είχα κάνει την μέγιστη βλακεία να έχω ενεργό άνθρακα στο φίλτρο(μετά από συμβουλή ενός @!#$%&! ενυδρειά της περιοχής μου όταν ήμουν ακόμα εντελώς άσχετος).
Η αύξηση του φωτισμού δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο στην "υγεία" του συγκεκριμένου φυτού. Την "βγάζει" και με 0.3w/L. Απλά αν αυξήσεις τον φωτισμό σε 0.7 όπως έκανες εσύ και παρέχεις και λίγο CO2 αυξάνεται λίγο ο ρυθμός ανάπτυξής του.
Το flourish potassium δεν βοηθάει και πολύ φυτά τέτοιου είδους, ούτε και το floyrish iron(ο σίδηρος μπορεί να οδηγήσει σε άυξηση της άλγης αν είναι σε μεγάλη ποσότητα). Επειδή είναι φυτό αργής ανάπτυξης συνήθως αρκείται στα θρεπτικά συστατικά(μακροστοιχεία) από τον μεταβολισμό της τροφής.
Ίσως με ένα flourish(με μικροστοιχεία) να έβλεπες διαφορά. Αν δεν κάνεις συχνές αλλαγές τα μικροστοιχεία που περιέχει το φρέσκο νερό εξαντλούνται γρήγορα.
Μόνο αν έχεις και άλλα φυτά(και ιδιαίτερα γρήγορης ανάπτυξης) θα χρειαστείς και άλλα λιπάσματα(πάντα όμως με μέτρο).
Η θερμοκρασία που δουλεύεις το ενυδρείο είναι αρκετά υψηλή για τα περισσότερα φυτά. Το συγκεκριμένο αντέχει μέχρι τους 30(όπως γράφει στο site της tropica), αλλά καλύτερα να μην το πας στα όριά του. Μία θερμοκρασία γύρω στους 25-26 είναι καλή για τα περισσότερα φυτά.
Τα ψάρια δεν προτιμούν για "μάσα" το microsorum pteropus. Νομίζω ότι αυτό ισχύει και για τα σαλιγκάρια.Οι παλιοί το γνωρίζουν αυτό καλύτερα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη genetix : 29-05-06 στις 19:24
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-05-06, 21:06
Το avatar του χρήστη DimmyF
DimmyF Ο χρήστης DimmyF δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Αγ. Δημήτριος - Αθήνα / ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Φίλε genetix όντως για windelov το αγόρασα.
Κοίτα, αύξηση φωτισμού, διοξείδιο, λιπάσματα, ξεκίνησα για όλα τα φυτά.
Συγκεκριμένα έχω μέσα εκτός από αυτό,
Java moss δεμένη σε μπαμπού,
Cryptocoryne wendtii,
anubias petit,
egeria densa,
Cladophora aegagropila,
Cabomba caroliniana,
Ceratophyllum demersum,
Alternanthera reineckii purple,
Hydrocotyle verticillata.
[Βασικά τα 2 τελευταία με έκαναν να αλλάξω ρουτίνες.]
Όπως είπα κ αρχικά τώρα τελευταία σα να βελτιόνεται το Microsorum αλλά και πάλι δε το λες υγιές..
Ευχόμουν να ήταν τα σαλιγκάρια γιατί αλλοιώς...τι να φτέει?
Ίσως να αυξήσω λίγο το σίδηρό??
[Σίδηρο και Κάλιο βάζω την προτεινόμενη ποσότητα που γράφει.]
Λες να πάρω και ένα flourish (με μικροστοιχεία)? Αύτο είναι το seachem flourish ε?

PS. Η θερμοκρασία όντως υψηλή (μη βαράτε!), σήμερα πήρε εμπρός το ανεμιστηράκι και περιμένω πτώση..

Όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη!
__________________
Εν αρχή ην το χάος...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-05-06, 22:39
genetix Ο χρήστης genetix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2006
Περιοχή: Γη :-)
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Τα Alternanthera, Hydrocotyle και cabomba θέλουν αρκετό φως για να μεγαλώσουν σωστά. Τα 0.7w/L νομίζω ότι δεν τους φτάνουν. Ας βοηθήσουν σε αυτό και οι εμπειρότεροι.
Από ότι κατάλαβα δεν ρίχνεις νιτρικά σε λίπασμα. Και από ότι βλέπω έχεις egeria densa και κερατόφυλλο. Πώς καταφέρνεις και έχεις 12.5 NO3? Με αυτά τα 2 μέσα σε μερικές μέρες τα νιτρικά θα πρέπει να έχουν μηδενιστεί!
Πρόβλημα άλγης έχεις στο ενυδρείο σου? Η δοσολογία flourish iron που προτείνουν είναι για full planted!Να είσαι προσεκτικός στον σίδηρο γιατί μπορεί να προκαλέσει από έξαρση άλγης μέχρι και το θάνατο των ψαριών(σε πιο ψηλές συγκεντρώσεις). Αν σου λείπει ο σίδηρος πρέπει να έχεις κιτρινίλλες στα φύλλα. Η συγκεκριμένη φωτό που έδειξες δεν φαίνεται να έχει κιτρινίλες.
Το seachem flourish(ναι, αυτό είναι με τα μικροστοιχεία) ΙΜΟ είναι το πιο βασικό που πρέπει αν προσθέτεις και από κει και πέρα βλέποντας και κάνοντας. Υπάρχει περίπτωση να υπάρχουν ικανές ποσότητες από μακροστοιχεία και αυτά να μην μπορούν να απορροφηθούν σωστά λόγω έλλειψης μικροστοιχείων.
Απ'ότι λες το πρόβλημα είναι από παλιά,οπότε δεν πιστεύω να σάπισε από τις θερμοκρασίες οι οποίες φαντάζομαι άρχισαν να ανεβαίνουν την προηγούμενη εβδομάδα.
Πόσο καιρό έχεις τα φυτά μέσα στο ενυδρείο? Συνεχίζει να μου φαίνεται περίεργο το 12.5 NO3...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-05-06, 01:18
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DimmyF
Ίσως να αυξήσω λίγο το σίδηρό??
[Σίδηρο και Κάλιο βάζω την προτεινόμενη ποσότητα που γράφει.]
Αυξησε λίγο την δόση απο το potassium.
Δεν θα πειράξει σε τίποτε.
Εχεις αυξήσει το co2 παράλληλα με την αύξηση στον φωτισμό?
Αυξηση στον φωτισμό σημαίνει και περισσότερη κατανάλωση λιπασμάτων.
ΥΓ.
Το pteropus windelov θέλει περισσότερο χρόνο για να ανακάμψει σε σχέση με άλλα φυτά.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-05-06, 11:58
Το avatar του χρήστη DimmyF
DimmyF Ο χρήστης DimmyF δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Αγ. Δημήτριος - Αθήνα / ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Καλημέρα! Κατ'αρχήν σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Με βοηθάτε πολύ!
Λοιπόν:
@ Genetix:
Λες τα 0.7W/lt να είναι λίγα? Πιο πάνω φοβάμαι τα παρτάκια της άλγης...
Επειδή οι νέες ρουτίνες δουλεύουν κανά μήνα τώρα (όχι πολύ δηλαδή) λέω να μην αυξήσω ακόμα το φωτισμό τουλάχιστον για το καλοκαίρι, μετά βλέπουμε!
Σχετικά με το πόσο καιρό έχω τα φυτά: το ενυδρείο τρέχει αν θυμάμαι καλά κανα 9μηνο και κατά καιρούς μπαίνουν τα φυτά. Το pteropus είναι μέσα κανα εξάμηνο ενώCabomba caroliniana,
Ceratophyllum demersum,
Alternanthera reineckii purple,
Hydrocotyle verticillata είναι μέσα περίπου 2 μήνες με τελευταία την Hydrocotyle verticillata.
Για τα ΝΟ3- με προβλημάτισες... Τι να πω ξέρουμε για τις αποκλίσεις των test..αλλά να έχω 0 και να δείχνει 12.5..?
Μία εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι η ιχθυοφόρτιση..:
Σε 22lt (ναι για τόσα πολλά μιλάμε.. ) υπάρχουν 4 guppies 2 sae 2 amano shrimps και καμια 10αρια μικρά guppies.Όχι και λίγα ε?
Το θέμα άλγη τώρα..
κατα καιρούς κ με σειρά εμφάνισης το ενυδρειάκι έχει εμφανίσει τριχοειδή, bga, πράσινη στο τζάμι, και τέλος...bba..! Καλή συλογή ε?!
Βέβαια πάντα σε ελεγχόμενα επίπεδα.
Τελευταία (μετά τις νέες ρουτίνες) η bba ήταν αυτή που εμφανίστηκε, αλλά όχι πολύ.. Να φανταστείται ότι υπήρχε μία φουντίτσα στο mopani και αλλάζοντας τις ρουτίνες διπλασιάστηκε το μέγεθος της...εμφανίστηκαν κ 1-2 ακόμα, και μετά από καμια εβδομάδα...απλά εξαφανίστηκε..! Τότε περίπου άρχισα να βλέπω και κάποια βελτίωση στο pteropus μου..
Α! Η θερμοκρασία από χθες πήγε 27 και προσπαθώ να τη φτάσω 26.

@lasal:
πριν τη 2η λάμπα δεν είχα CO2 (συγκεκριμένα μέσα σε 6 μήνες είχα βάλει 2 φορές τη γνωστή DIY μπουκάλα).
Βάζοντας τη λάμπα και ξεκινόντας τα λιπάσματα έβαλα πάλι τη μπουκάλα DIY η οποία βγάζει~ 1 φυσαλλίδα/sec και την ανανεώνω κάθε 10 μέρες.
Κατ'αυτή την έννοια μπορείς να πεις ότι...αύξησα το CO2!
To pteropus windelov αργει να ανακάμψει ε?! Μάλιστα..
Αυτό ίσως και να δείχνει ότι πάμε προς το σωστό δρόμο..!

Συνοψίζοντας:
Αυξάνω λίγο το κάλιο, αγοράζω Seachem flourish, αφήνω τα υπόλοιπα ως έχουν με θερμοκρασία ~26 οπλίζομαι με υπομονή και αφήνω το pteropus windelov να μου 'δείξει' αν θέλει κάτι άλλο.
Σωστά??

Συγνώμη για το μεγάλο post...απλώς ήθελα να πω όλες τις παραμέτρους για να υπάρχει σφαιρική εικόνα! Ίσως φταίει κ κάτι που δεν έχω φανταστεί καν..
Και πάλι ευχαριστώ
__________________
Εν αρχή ην το χάος...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
amano vs microsorum....συμβουλες please Πάνος Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 11-04-06 14:41

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06391 seconds with 16 queries