Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Ενυδρεία με χρυσόψαρα

Ενυδρεία με χρυσόψαρα Συστήσετε μας τα χρυσόψαρά σας ή και τον χώρο που τα φιλοξενείτε.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-04-17, 21:42
Σπίθας Ο χρήστης Σπίθας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2015
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή Ξεπάτωμα και ξαναστήσιμο από την αρχή!

Πριν από μερικούς μήνες, λόγω μιας σειράς θανάτων που δεν μπόρεσα ποτέ να εξηγήσω, πήρα την απόφαση να ξεστήσω ολόκληρο το χρυσοψαράδικό μου και να το στήσω από την αρχή, προσπαθώντας να αποκλείσω κάθε πιθανή ή απίθανη αιτία. Είπα λοιπόν να γράψω εδώ αναλυτικά (και με όσες λεπτομέρειες θυμάμαι) όλα τα βήματα που έκανα και όλα τα θέματα που προέκυψαν στην πορεία, μήπως φανούν χρήσιμα και σε κάποιον άλλο. Όποιος λοιπόν έχει όρεξη και κουράγιο για ένα ποστ «σεντόνι», καλή ανάγνωση!

Λοιπόν, το ενυδρείο μου είναι ένα Juwel Rio 240. Το πρώτο βήμα ήταν να στήσω μια καραντίνα για να φιλοξενήσει τον μοναδικό επιζώντα κατά τη διάρκεια των εργασιών. Χρησιμοποίησα ένα κουτί Samla 60 λίτρων από το ΙΚΕΑ, με ένα φιλτράκι Hailea.

¶δειασα το ενυδρείο και έβγαλα όλα τα υλικά. Χαλίκι-βότσαλα και φυτά πετάχτηκαν (το χαλίκι μπορούσα να το απολυμάνω και να το κρατήσω, αλλά αποφάσισα να αλλάξω χρώμα στο καινούργιο στήσιμο).

Η πρώτη καλή αναβάθμιση που αποφάσισα αφορούσε τη φίλτρανσή μου. Αφαίρεσα το ενσωματωμένο εσωτερικό φίλτρο (το ξεκόλλησα βάζοντας μια λεπτή συρμάτινη χορδή κιθάρας ανάμεσα στο φίλτρο και το τζάμι και τραβώντας τη για να κόψει τη σιλικόνη) και αγόρασα ένα μεταχειρισμένο fluval 405.

Το καινούργιο φίλτρο το έβαλα να δουλεύει (άδειο) σε ένα άλλο samla, που το είχα γεμίσει με νερό και χλωρίνη (την απλή, όχι παχύρευστη) σε αναλογία 10/1. Μέσα στο samla έβαλα και όλα τα υπόλοιπα υλικά που έβγαλα από το ενυδρείο (τα ξύλα, το παλιό φίλτρο, το θερμαντήρα, το βιολογικό υλικό, τον αισθητήρα του stc-1000 κτλ) και ό,τι άλλο χρησιμοποιούσα (την απόχη, μια αερόπετρα που έβαζα το καλοκαίρι κτλ) και τα άφησα αρκετή ώρα. Όταν τα έβγαλα τα ξέπλυνα καλά, άλλαξα νερό, πρόσθεσα μια γερή δόση αντιχλώριο και τα ξαναέβαλα με το φίλτρο να δουλεύει, για να φύγει τελείως το χλώριο. Επιπλέον, ό,τι μπορούσα να βράσω το έβρασα σε μια παλιά χύτρα (χωρίς το καπάκι).

Με το ίδιο διάλυμα χλωρίνης πέρασα όλο το ενυδρείο εσωτερικά (βρέχοντας συνεχώς ένα σφουγγαράκι και περνώντας όλες τις επιφάνειες ξανά και ξανά επί μισή ώρα), ξέπλυνα καλά και ξαναέκανα το ίδιο με νερό και μπόλικο αντιχλώριο. Για να φύγουν τα άλατα από τα τζάμια τα έτριψα επιπλέον με ξύδι και χρησιμοποίησα μια ξύστρα για κεραμικές εστίες.

Έτσι όπως το είχα άδειο, αποφάσισα πως έπρεπε κάπως να ξεφορτωθώ και μια μεγάλη γρατζουνιά που είχε στο μπροστινό τζάμι (από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη). Ο καλύτερος τρόπος που βρήκα ήταν να γυρίσω το μπρος πίσω, αλλά το μόνο πρόβλημα ήταν οι εγκοπές που έχει το πλαίσιο στο πίσω μέρος για να περνάνε οι σωληνώσεις. Έτσι πήρα μια σπάτουλα (αυτή που χρησιμοποιούν οι μπογιατζήδες για στοκάρισμα) και έκοψα γύρω-γύρω τη σιλικόνη που κρατάει κολλημένο το πλαίσιο. Δεν ήταν πολύ εύκολο γιατί είχε αρκετή σιλικόνη και ήταν όλη από την εσωτερική πλευρά (το πιο δύσκολο σημείο ήταν στο κέντρο, εκεί που έχει μια κάθετη δοκό στήριξης). Αφού έβγαλα το πλαίσιο (με πολλή προσοχή γιατί διάβασα ότι η κάθετη δοκός σπάει πολύ εύκολα), το γύρισα μπρος πίσω και το ξανακόλλησα με σιλικόνη (100% καθαρή για να μην είναι τοξική).

Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης είχε ανοίξει κάποια στιγμή και το φωτιστικό και το είχε ξανακλείσει με αρκετή σιλικόνη. Επειδή δεν μπορούσα να είμαι σίγουρος ότι είχε χρησιμοποιήσει 100% καθαρή, την αφαίρεσα και το ξαναέκλεισα με τη δική μου (φυσικά αυτό το μέρος είναι εκτός νερού, αλλά σκέφτηκα ότι με την εξάτμιση και την επανυγροποίηση του νερού, ειδικά το καλοκαίρι, μπορεί το νερό που έρχεται σε επαφή με τη σιλικόνη και ξαναστάζει στο ενυδρείο να είναι τοξικό).

Στα πλαίσια της γενικής αναβάθμισης, αποφάσισα και έβαλα φίλτρο στη βρύση απΆ όπου γεμίζω για τις αλλαγές (διπλό φίλτρο άνθρακα που κρατάει και μόλυβδο, κάτω από τον πάγκο της κουζίνας, από waterwaves). Έτσι δεν χρειάζομαι αντιχλώριο, απλά γεμίζω το βαρέλι και το ζεσταίνω με έναν ταχυθερμαντήρα 2000W (έχω φτιάξει και ένα στήριγμα στο άνοιγμα του βαρελιού όπου στερεώνω αρχικά το σωλήνα που γεμίζει και στη συνέχεια τον ταχυθερμαντήρα). Για ακόμα πιο εύκολες (και κατΆ επέκταση συχνότερες) αλλαγές νερού, έφτιαξα και το σύστημα με τους σωλήνες και τα βανάκια που έχει περιγράψει αλλού ο Σπύρος delta66 (θέλει πολύ καλό σφίξιμο και τεφλόν στις ενώσεις και χρειάστηκε να το παλέψω αρκετά για να μη στάζει καθόλου, για έναν λόγο επιπλέον: πέτυχα ελαττωματικό βανάκι και χρειάστηκε να το πάω πίσω και να πάρω άλλο).

Πήρα καινούργιο «ενυδρειακό» χαλίκι (έψαξα αρκετά σε μάντρες κτλ για κάτι οικονομικό, αλλά τελικά βρήκα μια καλή προσφορά σε pet-shop), το έβρασα στη γνωστή χύτρα και το έστρωσα στον πάτο. Πήρα και καινούργια σφουγγάρια για το φίλτρο μου, το γέμισα και με (βρασμένο) βιολογικό υλικό, έβαλα και μπόλι (ευχαριστώ ξανά το συν-φορουμίστα Δημήτρη Τ), γέμισα το ενυδρείο με νερό και το έβαλα να δουλεύει. Καινούργια φυτά (anubias) που, αφού τα απολύμανα κι αυτά με λίγο αραιό διάλυμα χλωρίνης και ξύδι, τα έδεσα πάνω στα ξύλα μου. Και μια καινούργια ρίζα redmoor, την οποία έδεσα αρχικά με πετονιά σε μια βεντούζα που κόλλησα στον πάτο (κάτω από το χαλίκι), μέχρι να βαρύνει και να στέκεται μόνη της (οπότε και έκοψα την πετονιά).

Επειδή τα στηρίγματα για τους σωλήνες του fluval ήταν πιο μεγάλα από τις εγκοπές στο πίσω μέρος του ενυδρείου, το μισό καπάκι ήταν μόνιμα λίγο ανασηκωμένο. Η λύση που βρήκα ήταν να βγάλω τα στηρίγματα και να πιάσω τους σωλήνες στο τζάμι μέσα στο ενυδρείο με βεντούζες. Δυσκολεύτηκα αρκετά να βρω δυνατές βεντούζες που να ταιριάζουν στη διάμετρο των σωλήνων, αλλά τελικά η λύση βρέθηκε με βεντούζες για θερμαντήρα της JBL.

Τέλος, επειδή είχα συνηθίσει με το εσωτερικό φίλτρο που δεν ακουγόταν καθόλου, το fluval μου κακοφάνηκε που το άκουγα, ειδικά το βράδυ που χαλάρωνα στον καναπέ. Έτσι πήρα ειδικό αντικραδασμικό υλικό (σαν πολύ πυκνό αφρολέξ) και έβαλα το φίλτρο να πατήσει πάνω, και παράλληλα πήρα ένα φύλλο ρικοφόν και έντυσα εσωτερικά το ντουλαπάκι που περιέχει το φίλτρο (ουσιαστικά έβαλα μόνο στο πορτάκι και στο πίσω μέρος που ήταν ανοιχτό). Μέτρησα με εφαρμογή του κινητού και από τα 25 περίπου decibel, με αυτή την παρέμβαση ο θόρυβος έπεσε περίπου στα 5!

Ουφ, κουράστηκα μόνο που τα θυμήθηκα... Αλλά άξιζε τον κόπο! Σταδιακά μπήκαν και καινούργιοι ένοικοι και πλέον νομίζω ότι πάνε όλα καλά και απροβλημάτιστα. Το τελικό αποτέλεσμα το έχω παρουσιάσει εδώ: http://www.aquatek.gr/vb/showthread....37#post1005837
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-04-17, 22:43
tolisn Ο χρήστης tolisn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Πιερία
Μηνύματα: 333
Προεπιλογή

Η οδύσσεια ενός ενυδρειόφιλου.
Εύχομαι τα καλύτερα στην δεύτερη προσπάθειά σου.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-04-17, 07:08
Το avatar του χρήστη globalzero
globalzero Ο χρήστης globalzero δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Προεπιλογή

καλή τύχη φίλε μου.

Κάνεις ότι σου προσφέρει ηρεμία και ας φαντάζουν υπερβολικά.

Ελπίζω αυτή τη φορά να είσαι μακρυά από κακοτυχίες.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-04-17, 12:00
Σπίθας Ο χρήστης Σπίθας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2015
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ξαναστήσιμο Παλιού Ενυδρείου βήμα βήμα CostasD Malawi 52 14-12-16 21:14
Ερώτηση για ξαναστήσιμο θαλασσινού ενυδρείου DIVER_M Θαλασσινό νερό - Γενικά 7 09-04-04 19:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04297 seconds with 15 queries