Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 07-11-22, 14:28   #1
Αρχάριος. Ξεκίνημα.
Vlad_1926
Junior Member
Εγγραφή: 05-11-2022
Περιοχή: Αλεξάνδρεια
Μηνύματα: 4

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Vlad_1926 Ο χρήστης Vlad_1926 δεν είναι συνδεδεμένος 07-11-22, 14:28
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σε όλους! Αρχικά θα ήθελα να αναφέρω ότι το φόρουμ είναι πραγματικός θησαυρός! Μπράβο σε όλους σας για τον χρόνο και τον κόπο σας.
Σε ό,τι αφορά τα δικά μου. Πριν 1 βδομάδα οι θείοι έκαναν δώρο-έκπληξη στα παιδιά δύο χρυσόψαρα Comet Shubunkins,αν κατάλαβα σωστά, ηλικίας 1 εβδομάδας περίπου. Δυστυχώς δεν με ρώτησαν πιο μπροστά, διότι ήξερα ότι τα πράγματα δεν είναι απλά με τα ψάρια. Όπως και να 'χει, διαβάζοντας, επιβεβαιώθηκα ότι δεν γίνεται να τα κρατήσω. Ο χώρος μου μου επιτρέπει να πάρω ένα ενυδρείο μήκους 60εκ το πολύ. Επομένως αποφασίσαμε να τα επιστρέψουμε τα χρυσόψαρα στο pet shop και να πάω στη λογική να στήσω ένα ενυδρείο από το μηδέν, διότι κι εμένα μ' αρέσει πολύ σαν σκέψη αλλά κυρίως τα παιδιά είναι ενθουσιασμένα με την προοπτική.


Το ενυδρείο το οποίο μου έχει κάτσει στο μάτι είναι το Juwel Primo 70. Θα ήθελα λοιπόν την καθοδήγηση σας στο τι πρέπει να αγοράσω σε πρώτη φάση για να το στρώσω, προτού προχωρήσω στην αγορά των κατάλληλων ψαριών. Σκοπός μου είναι να στηθεί ένα ενυδρείο που θα απαιτεί το λιγότερο δυνατό χρόνο η συντήρηση του.
Έχω διαβάσει τα περισσότερα σχετικά topics, αν όχι όλα, αλλά νιώθω ότι είναι τόσο πολλά αυτά που πρέπει να κάνω κι έχω πελαγώσει. Τέλος, το μεγαλύτερο μέρος του εξοπλισμού θα είναι online αγορές διότι μένω επαρχία και η κατάσταση στο κομμάτι αυτό είναι τραγική. Παρολ' αυτά το ενυδρείο και τον αρχικό εξοπλισμό για το στήσιμο θα τα αγοράσω από φυσικό κατάστημα στη Θεσσαλονίκη.
Συγνώμη αν σας κούρασα και ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!
Εμφανίσεις: 2778
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-11-22, 15:15
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Καλωσηρθες!

Πραγματικα αξιζει συγχαρητηρια η ωριμη προσέγγιση σου που παρολο τον ενθουσιασμο γλυτωσες πολυ στεναχωρια και ταλαιπωρια και για σενα και για τα ψαρια!

Στην αρχη ειναι λογικο να εχεις πελαγωσει αλλα σιγα σιγα θα δεις οτι ειναι απλα τα πραγματα!
0. Στο πετσοπ θα προσπαθησουν να σε φορτώσουν με βελτιωτικα νερου και διαφορα ζουμια... Αυτο που σιγουρα θα χρειαστεις ειναι το αντι-χλωριο (που δεσμευει το χλωριο απο το νερο βρυσης) και υγρα τεστ να κανεις μετρησεις -τουλαχιστον για αμμωνια, ΝΟ2 και ΝΟ3 που θα χρειαστεις για να δεις πως προχωραει το στρωσιμο του φιλτρου ...
1. Αφου παρεις το ενυδρειο και το στησεις (με πετρες, ξυλα κοκ) και το γεμισεις νερο βαζοντας το φιλτρο σε λειτουργια ξεκιναει η διαδικασια του στρωσιματος ...
Δεν θα ειναι καλο να βαλεις ψαρια σε αυτη την φαση αφου θα τα τσακισει η αμμωνια ... αντιθετα θα πρεπει εσυ να εισαγεις αμμωνια ωστε να κανεις την αρχη που πανω κατω θα παρει κανα μηνα ... υπαρχουν 3 τροποι να στρωσεις το φιλτρο με αμμωνια που θα αγορασεις (αλλοι βαζουν τροφη σε μια αποχη και την αλλαζουν πριν σαπισει αλλα ειναι δυσκολο να πετυχεις ετσι συγκεκριμενες τιμες) http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=89293
Ετσι μετα απο 3-4 εβδομαδες θα ειναι ετοιμο!
Θα μπορουσες να βαλεις εξαρχης ψαρια αλλα θα χρειαστεις μπολι απο αλλο φιλτρο που ηδη ειναι στρωμμενο ... διαβασε εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934 ... Φυσικα χρειαζεται να κανεις μετρησεις και με αυτο το τροπο ...
3. Και μετα απο ολα αυτα τα βαρετα υπαρχει κατι πιο ενδιαφερον ... Να επιλεξεις τα ψαρια που σου αρεσουν αλλα και μπορουν να ζησουν ανετα στο ενυδρειο που διαθετεις! Διαβασε εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573
εκτος των αλλων θα πρεπει να δεις ποσο σκληρο νερο εχεις στην περιοχη που μενεις ωστε να ειναι συμαβατα και με αυτο ...

Παράθεση:
θα απαιτεί το λιγότερο δυνατό χρόνο η συντήρηση του
Με "σωστη" επιλογη των κατοικων που θα επιλεξεις και "σωστο" αριθμο θα χρειαζεσαι μια αλλαγη νερου ανα εβδομαδα! Γενικα οσο μεγαλυτερο ενυδρειο εχεις τοσο λιγοτερο χρονο χρειαζεται για την συντηρηση του και οσο μικροτερο ειναι τοσο πιο δυσκολο ειναι!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Κ : 07-11-22 στις 15:44
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-11-22, 17:56
Vlad_1926 Ο χρήστης Vlad_1926 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2022
Περιοχή: Αλεξάνδρεια
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Αφου παρεις το ενυδρειο και το στησεις (με πετρες, ξυλα κοκ) και το γεμισεις νερο βαζοντας το φιλτρο σε λειτουργια ξεκιναει η διαδικασια του στρωσιματος ...
1. ¶ρα, μαζί με το ενυδρείο πρέπει να αγοράσω α)αντιχλώριο, β)αμμωνία και γ)τεστ νερού για αμμωνία, άζωτο και νιτρικά άλατα.
2. Επίσης πρέπει να πάρω και τεστ για το PH του νερού και την σκληρότητα (GH) διότι με την τοπική εταιρία ύδρευσης δεν μπορώ να βγάλω άκρη.
3. Θέλω να βάλω μέσα και φυτά. Τα φυτά θα τα βάλω εξαρχής και θα τα έχω μέσα όσο θα γίνεται το στρώσιμο; Προτού όμως βάλω τα φυτά δεν πρέπει να έχω αποφασίσει τι ψάρια θα βάλω για να υπάρχει μεταξύ τους "χημεία";
4. Το υπόστρωμα πρέπει να το βάλω και αυτό τώρα στην αρχή, σωστά; Το τι υπόστρωμα πρέπει να βάλω δεν εξαρτάται από τα φυτά και τα ψάρια που θα επιλέξω;
5. Ακόμη θα αγοράσω τα διακοσμητικά στοιχεία, ξύλα και πέτρες (μη ασβεστολιθικές, σωστά; ). Μπορώ να βάλω μέσα και κεραμικά διακοσμητικά ή καλύτερα όχι;
6. Στο εσωτερικό φίλτρο που είναι ενσωματωμένο έχει μέσα 2 μπλε σφουγγαράκια. Να αφαιρέσω το ένα και σε όσο χώρο υπάρχει να βάλω βιολογικό; Ωφελεί σε κάτι ή άδικος κόπος; Χρειάζεται να μπει και φίλτρο άνθρακα ή αυτό εξαρτάται από τα ψάρια που θα επιλέξω;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-11-22, 18:56
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vlad_1926 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ πολύ!


1. ¶ρα, μαζί με το ενυδρείο πρέπει να αγοράσω α)αντιχλώριο, β)αμμωνία και γ)τεστ νερού για αμμωνία, άζωτο και νιτρικά άλατα.
Την αμμωνια μπορεις να την παρεις απο καποιο φαρμακειο η οπου μπορεις να βρεις (δεν εχουν τα πετσοπια) ...
Τα δε τεστακια αν σου φανουν ακριβα στο πετσοπ μπορεις να τα παραγγειλεις (εχει κιτ που ειναι ολα μαζι συνηθως πολυ πιο φτηνα)
2. Επίσης πρέπει να πάρω και τεστ για το PH του νερού και την σκληρότητα (GH) διότι με την τοπική εταιρία ύδρευσης δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Ενδεικτικα απο ebay οι τιμες ολου του σετ https://www.ebay.com/sch/i.html?_fro...t+Kit&_sacat=0
3. Θέλω να βάλω μέσα και φυτά. Τα φυτά θα τα βάλω εξαρχής και θα τα έχω μέσα όσο θα γίνεται το στρώσιμο; Προτού όμως βάλω τα φυτά δεν πρέπει να έχω αποφασίσει τι ψάρια θα βάλω για να υπάρχει μεταξύ τους "χημεία"; τα φυτα μπορεις να τα βαλεις ενω στρωνει το φιλτρο ... Απο θεμα ψαριων συνηθως δεν υπαρχει καποιο θεμα ασυμβατικοτητας εκτος αν πηγαινεις για αυστηρα βιοτοπικη προσέγγιση. Απλα διαλεξε "ευκολα" φυτα ποιυ δε χρειαζονται CO2 επιπλεον και φως και πολλα πολλα λιπασματα ... εχει εδω μερικα ευκολα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76809
4. Το υπόστρωμα πρέπει να το βάλω και αυτό τώρα στην αρχή, σωστά; Το τι υπόστρωμα πρέπει να βάλω δεν εξαρτάται από τα φυτά και τα ψάρια που θα επιλέξω; Αν πας για ψαρια που αρεσκονται σε σκληρο νερο -που μαλλον εκει θα πας- τοτε ο βυθος δεν σε περιοριζει ... Για ψαρια που χρειαζονται πιο μαλακό και όξινο νερο τοτε θα πρεπει να ειχεις χαλαζιακο ωστε να μην ανεβαζει ακομα πιο πολυ τις σκληροτητες. Οσο αφορα τα φυτα δεν εχουν καποιο θεμα γενικα - ειδικα τα πιο "ευκολα"
5. Ακόμη θα αγοράσω τα διακοσμητικά στοιχεία, ξύλα και πέτρες (μη ασβεστολιθικές, σωστά; ). Μπορώ να βάλω μέσα και κεραμικά διακοσμητικά ή καλύτερα όχι; Υπαρχουν πολλα διακοσμητικα στα πετσοπ αλλα τα περισσοτερα ειναι τελειως ακαταλληλα ακομα και ας λενε οτι ειναι ασφαλη - οποτε καλο θα ηταν να τα αποφυγεις. Οσο αφορα τις πετρες ισχυει το ιδιο με το βυθο - αναλογα τα ειδη που θα φιλοξενησεις ... Γενικα ξυλα και πετρες μπορεις να βρεις απο τη φυση χωρις να πληρωσεις αδικα λεφτα για κατι που ειναι τοσο ευκολο να βρεις ... Υπαρχουν πολλα θεματα αν κανεις; αναζητηση στο φορουμ για το ποια ειναι καταλληλα για καποιο ενυδρειο
6. Στο εσωτερικό φίλτρο που είναι ενσωματωμένο έχει μέσα 2 μπλε σφουγγαράκια. Να αφαιρέσω το ένα και σε όσο χώρο υπάρχει να βάλω βιολογικό; Ωφελεί σε κάτι ή άδικος κόπος; Χρειάζεται να μπει και φίλτρο άνθρακα ή αυτό εξαρτάται από τα ψάρια που θα επιλέξω;
Εγω θα αφηνα ενα μικρο σφουγγαρακι και το υπολοιπο φουλ "βιολογικο". Η πιο φτηνη λυση ειναι ελαφροπετρα που την εχεις πλυνει πολυ καλα. Ο δε ανθρακας δε χρειαζεται μονιμα στο φιλτρο -αντε μερικες μερες αρχικα μηπως τραβηξει καποια ουσια που δε θα επρεπε να υπαρχει στο νερο ... μετα πεταμα
Διάβασε και εδώ περί μετρήσεων http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33909
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-11-22, 11:31
Vlad_1926 Ο χρήστης Vlad_1926 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2022
Περιοχή: Αλεξάνδρεια
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Σ ευχαριστώ πολύ Γιώργο. Η βοήθεια σου πολύτιμη. Έκανα μια έρευνα αγοράς και βλέπω ότι το κόστος για αρχή είναι αρκετό. Οπότε μάλλον θα το αναβάλλω για το καλοκαίρι το εγχείρημα που θα έχω και περισσότερο χρόνο. Για την ώρα απλά θα επιστρέψω τα χρυσόψαρα. Ανανεώνουμε λοιπόν τη συζήτηση μας για το καλοκαίρι. Ως τότε θα μελετήσω πιο διεξοδικά.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-11-22, 14:21
Vlad_1926 Ο χρήστης Vlad_1926 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2022
Περιοχή: Αλεξάνδρεια
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Επέστρεψα τα "χρυσόψαρα" σε ένα άλλο pet shop κοντά σε μένα. Προς έκπληξη μου με πληροφόρησαν πως δεν ήταν χρυσόψαρα αλλά χρυσά gappy! Ένα αρσενικό κι ένα θηλυκό! Ε πόσο απαράδεκτος μπορεί να είναι αυτός που τα πούλησε ως χρυσόψαρα; 10¤ το ένα τα αγόρασε η θεία!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-11-22, 12:34
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Αφου μπέρδεψε ο πετσοπάς χρυσόψαρο με Golden Gappy, μην πας εκεί ποτέ να αγοράσεις σκυλί ή γατί γιατί ένας Θεός ξέρει τι θα σου δώσει...

Δεν ξέρω τι ακριβώς εννοεί ο ποιητής που σου τα ονόμασε "χρυσά γκάπυ" αλλά αν μιλάμε όντως για "orininal" Golden Gappy τότε τα 10 ευρώ δεν είναι περίεργη τιμή. Τέλος πάντων...

Βασικά στην κουβέντα μπαίνω θέλοντας να σου πω ότι εφ όσον μιλάς για 60 λίτρα ενυδρείο - ειδικά για έναν αρχάριο- οι επιλογές σου σε ψάρια είναι περιοριμένες/συγκεκριμένες ενώ για φυτά θα πας σε "εύκολα".
Αρα μιλάμε για κόστη πολύ πιο μικρά αφού ο βυθός πρακτικά δεν σε απασχολεί. Δεν μπαίνουν στο 60άρι πχ Αφρικάνες για να βάλεις ασβεστολιθικό οπότε το απλό φτηνό χαλαζιακό χαλίκι είναι οκ για όλα τα υπόλοιπα είδη ψαριών. Και για τα εύκολα φυτά άλλο ειδικό υπόστρωμα δεν χρειάζεται. Αντε λίγο αργότερα να βάλεις καμία ταμπλέτα στην ρίζα τους.

Οπότε θα σου έλεγα να το ξεκινήσεις σιγα-σιγά, μόνο με φυτά! Να μάθεις τι χρειάζονται (φως...λίπανση...) να περάσεις τα πρώτα προβλήματα (πχ άλγες) να μάθεις να τα κλαδεύεις, να τα πολλαπλασιάζεις, να τα μεγαλώσεις και μέχρι το καλοκαίρι να έχεις ετοιμάσει ένα "περιβάλλον" 100% έτοιμο για να ρίξεις μέσα ζωντανά. Για μένα, ένας αρχάριος που θέλει ψάρια+φυτά στο ενυδρείο, έτσι πρέπει να ξεκινάει και όχι να τα ρίχνει και τα δυο μαζί...

Το κόστος σήμερα λοιπόν για να ξεκινήσεις μόνο με φυτά, είναι μικρό. Το 60άρι σου, λίγο φτηνό χαλαζιακό χαλίκι, ένα οποιοδήποτε φτηνό φιλτράκι των 10 ευρώ (τα φυτά δεν χρειάζονται φίλτρα...απαιτήσεων...) και όσο κοστίσουν τα φυτά που θα επιλέξεις. Ουτε καν τέστ χρειάζεσαι τώρα αν έχεις μόνο φυτά. Τι να μετράς; Nιτρώδη και αμμωνία; Δεν θα υπάρχουν άρα δεν σε νοιάζουν. Ούτε οι σκληρότητες του νερού στην ουσία σε απασχολούν τώρα. Οτι δίνει η βρύση σου, για τα περισσότερα φυτά - και σίγουρα για τα εύκολα- είναι πάντα οκ...

Θα σου πρότεινα να το ξεκινήσεις έτσι γιατί θα δεις ότι θα σε γλυτώσει απο αρκετές δυσκολίες στο μέλλον...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέο ξεκίνημα Tetrakis Ασθένειες- Θεραπείες ψαριών στη δεξαμενή μας 0 02-12-19 21:40
Βοήθεια για ξεκίνημα ενός reef!(αρχάριος μέχρι αηδίας) shadowlod Reef 150 06-12-17 18:00
Το ξεκίνημα... Chainis Fish Only 36 18-07-17 20:32
πρώτο ξεκίνημα αρχάριος dimdran Αρχάριοι γλυκού νερού 11 29-03-13 17:37
Ξεκίνημα... tzetzos Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 9 20-03-12 11:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05888 seconds with 14 queries