Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-09-10, 14:14
Το avatar του χρήστη kastmaniac
kastmaniac Ο χρήστης kastmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-08-2006
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 121
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kastmaniac
Προεπιλογή Κυνηγώντας το όνειρο . . . . .

Αγαπημένοι μου φίλοι,

Έχει περάσει αρκετός καιρός απο την τελευταία μου ανάρτηση . . . . .


Εξάλλου όλοι οι φίλοι του GAB και του συλλόγου μας είναι τόσο ορεξάτοι και πρόθυμοι που πάντοτε θα υπάρχει η βοήθεια και η συμβουλή . . . . .


Όπως οι παλιότεροι γνωρίζουν μένω μόνιμα στο Ηράκλειο Κρήτης. Το υγρό στοιχείο ήταν πάντοτε το μεράκι μου. Πολλές προσπάθειες και πολλά λάθη και κακές συμβουλές μέχρι που βρέθηκε η υπέροχη παρέα . . . . .


Ασχολούμαι με τα "ψαράκια" όπως λέει και η μαμά μου για καμιά 20αριά χρόνια τώρα . . . . .


Πάντα ήθελα (μεταξύ πολλών άλλων) να φτιάξω την λίμνη μου! Πάντα βρισκόταν κάτι να με απογοητεύσει και να με φοβίσει. Πήρα μια βαθιά ανάσα λοιπόν και . . . . .


http://s827.photobucket.com/albums/z...iac/My%20Lake/

Σκοπός της ανάρτησης αυτής είναι απλά να τονίσει οτι ΟΛΟΙ ΜΑΣ μπορούμε. Αρκει φυσικά να το θέλουμε πραγματικά. Θα χαρώ να απαντήσω σε οποιαδήποτε ερώτηση. Περισσότερο καλοδεχούμενες όμως θα ήταν και οι όποιες συμβουλές. Είναι πολύ σημαντικό να ακούς πράγματα από ανθρωπούς. Σε βοηθούν να γίνεις καλύτερος . . . . .


Σας περιμένω όλους για καφεδάκι στην λίμνη μου . . . . .


Πολλά φιλιά,


Γιώργος


Μερικές Πληροφορίες:

Ατομική Εργασία: 76 ώρες

Συντήρηση Εβδομάδας: 3 ώρες

Κόστος για την διαμόρφωση ολόκληρου του πίσω κήπου:

Εργαλεία 35 ¤
Φράχτες τοίχου 138 ¤
Βερνίκι 12 ¤
Μεταφορές - Βενζίνες 45 ¤
Εργατικά 150 ¤
Αυτ. πότισμα & κηπουρική & γκαζόν 450 ¤
¶μμος, αρμός και χαλίκι 190 ¤
Εξωτερικά φίλτρά λίμνης 600 ¤
Σωληνώσεις 10 ¤
Πανί λίμνης 325 ¤
Κόι & παρελκόμενα 300 ¤
Διακοσμητικά 470 ¤
Φάρμακα 50 ¤
Φυτά 155 ¤
Πυθάρια 135 ¤

ΓΕΝΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ: 3065¤


Φίλτρα:

Εξωτερικό Eheim 2280 lt/h
Εξωτερικό(γλάστρα) με κυκλοφορητή Eheim 1800 lt/h
Εσωτερικό 1200 lt/h
Ένας επιπλέον κυκλοφορητης για κίνηση του νερού

Όγκος 2750 lt

4 koi 40 - 60 cm

Διαστάσεις 3,2 χ 1,7 με κλιμακωτό βάθος απο 0,7 έως 0,5

Βορινή με απ' ευθείας ήλιο (καλοκαίρι) από 12:30 έως 19:00



__________________
May the Force be with you!






Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-09-10, 15:13
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Α αυτά δε μου τα είχες πει την τελευταία φορα...
Το αποτέλεσμα είναι πολύ όμορφο και φαίνεται ότι έχει πέσει πολλή δουλειά.. Περεταίρω παρατηρήσεις και σχόλια μόνο μετά από καφέ στη λίμνη (ειμαι Ηράκλειο για μερικές μέρες)... Θα σου στείλω πμ..

Καλή συνέχεια σου εύχομαι!!
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-09-10, 15:20
Το avatar του χρήστη johnbaz
johnbaz Ο χρήστης johnbaz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2010
Περιοχή: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

Δεν εχω λογια ρε αρχοντα!εισαι απιστευτος εσυ κ η δουλεια που εκανες!πραγματικα εισαι το τρανο παραδειγμα οτι αν κατι το θελουμε πραγματικα οσο δυσκολο κ αν ειναι τοτε ειναι στο χερι μας να πραγματοποιηθει!τελεια παρουσιαση,απιστευτη δουλεια,εκπληκτικο αποτελεσμα!ΜΠΡΑΒΟ σου κ μακαρι καποια στιγμη να φτασω το επιπεδο σου φιλε μου!
__________________
ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-09-10, 15:21
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Καλός όρισες στους λιμνόφιλους. Μπράβο για την κατασκευή σου!
Για τον χώρο σου θα προτιμούσα η λίμνη να άρχιζε από την γωνιά του περιμετρικού τοίχου, θα έδειχνε πολύ ποιο ωραία και υα είχες περισσότερο χώρο από μπροστά.
Γούστα ώμος είναι αυτά! Θα πρότεινα να αφαιρέσεις πέτρες που έχεις τοποθετήσει στον πυθμένα για τη εκεί θα μαζεύετε βρομιά που δεν θα μπορείς να την καθαρίσεις.

¶ντε καλούς φραπέδες και μπύρες δίπλα από την λίμνη σου.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-09-10, 23:05
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Που εισαι εσυ? Ειδα ποστ και λεω νατο το ταγκανικα, και βλεπω λιμνη!
Συγχαρητηρια!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-09-10, 08:53
Το avatar του χρήστη kastmaniac
kastmaniac Ο χρήστης kastmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-08-2006
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 121
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kastmaniac
Προεπιλογή

@ Maverick:
Γιάννη σε ευχαριστώ. Δεν σου είχα πει τίποτα απλά γιατί ήταν στο πολύ πίσω μέρος του μυαλού μου και δεν φανταζόμουν οτι θα το έκανα τόσο σύντομα . . . . . . Σε περιμένω να τα πούμε από κοντά!

@ johnbaz
Σε ευχαριστώ πολύ! Πραγματικά . . . . Το να φτιάξω μια μικρή λιμνή (τεράστια για τα δεδομένα μου) ήταν ένα όνειρο. Διάλεξα να γράψω ακριβώς το πόσα μου κόστισε τόσο γιατί τα μάζευα δεκάρα δεκάρα όσο και για να προτρέψω άλλους να το επιχειρήσουν. Αυτό που δεν σας ανέφερα είναι το εξής: Τα 3065 ¤ που μου κόστισε δεν τα έδωσα μια και έξω. Είναι μια ιστορία που κράταει περίπου 2 χρόνια. Την λίμνη ξεκίνησα να την φτιάχνω τέλη Ιουνίου και το τριφύλλι μπήκε πριν από μερικές ημέρες. Ακόμα είμαι στην διαδικασία ολοκλήρωσης και πιστεύω οτι έχω αρκετή δουλειά. Πριν 2 χρόνια λοιπόν αγόρασα τους νάνους έχοντας στο μυαλό μου οτι θα θέλουν να ζούν δίπλα απο μια λίμνη. Πρίν 1,5 χρόνο περίπου είδα μια προσφορά στο aquaristic.net για κάτι κυκλοφορητές και τους πήρα. Πέρυσι βρήκα απο pet shop του Ηρακλείου την γλάστρα - φίλτρο χωρίς κυκλοφορητή σε προσφορά (αλλοιωμένο χρώμα από τον ήλιο) την αγόρασα φτήνα την έβαψα και περίμενα. Πριν ένα χρόνο βρήκα χύμα κάποιες πελεκόπετρες Ρεθύμνου (ίδια πέτρα με τον μαντρότοιχο) πήρα το αγροτικό ένος φίλου, τις μάζεψα και τις πελεκούσα . . . . . . Γενικότερα πάνω από τα μισά χρήματα τα έδωσα σε διάστημα δύο ετών. Παράλληλα χρωστάω ακόμα κάποια χρήματα για το τριφύλλι και το αυτόματο πότισμα. Θέλω να καταλήξω οτι δεν χρείαζεται να έχεις μαζεμένα τα χρήματα. Δεν μου περισεύουν . . . Απλά πρέπει να το θέλεις πολύ! Οσό για το "επίπεδο" μου στο θέμα λίμνη είναι ακόμα σε εμβρυακό στάδιο. Ευτυχώς εδώ μαθαίνουμε όλοι μαζί . . . . Σε ευχαριστώ και πάλι για τα καλά σου λόγια!

@ yannossavva
Σε ευχαριστώ για τα κάλα σου λόγια! Περιμετρικά θα έδειχνε τελείως διαφορετικά και θα ήταν πιστεύω και πιο εντυπωσιακή. Με κόλλησαν όμως δυο τρία πράγματα. Πρώτο οτι όπως την είχα σχεδιάσει στην γωνία μου έβγαινε γύρω στα 5 κυβικά. Θα χρειαζόμουν πολύ περισσότερα χρήματα σε υλικά, φίλτρα, διακοσμητικά και θα έπρεπε να περιμένω αρκετά ακόμα. Η υπομονή δεν μου λειπεί αλλά μετά σκέφτηκα την προσβασιμότητα. Ο χώρος μου είναι 6 μέτρα επί 5 και με δεδομένο οτι η μιά πλευρά είναι καλλυμένη από κάποια φρεάτια θα έβγαινε γωνιακή μεν, μακρόστενη δε. Την φοβήθηκα και πήγα στο πιο απλό. Δεν σου κρύβω βέβαια οτι είμαι λιγάκι "τετράγωνος" και μου αρέσουν τα "καθαρά" σχήματα. Ταιριάζει πολύ με το όλο σπίτι και μου αρέσει αρκετά. Υπάρχει πάντα και ο μπροστά κήπος (χεχεχε).

Με τις πέτρες είναι κάτι που θα το δώ στο μέλλον. Αυτό που μέχρι τώρα έχω δει όμως είναι οτι τα ΚΟΙ πάρα το μέγεθος τους σφηνώνουν κάτω απο τις πέτρες, περνάνε μέσα απο αυτές και απολαμβάνουν ιδιαίτερα πολύ να μπαίνουν στα πυθάρια. Έχω αρκετά δυνατή φίλτρανση και μόλις μαζέψω λίγα χρήματα θα την ενισχύσω και άλλο. Μια ερώτηση όμως. Τι κάνείς εσύ στην υπέροχη πραγματικά λίμνη σου για "σκούπα"; Πως την καθαρίζεις; Έχεις να μου δώσεις καμιά καλή ιδέα; Θα ήθελα να σε ρωτήσω και κάτι άλλο. Έχω μέσα στην λίμνη δύο νούφαρα. Είναι σε μια πλαστική γλάστρα το καθένα και δείχνουν να μεγαλώνουν. Τα ΚΟΙ δεν τα έχουν πειράξει ακόμα. Περιμένω να δω πως θα πάνε. Αν πάνε καλά μπορώ να τα μεταφυτέψω; Αν ναι, ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος; Υπάρχεί κανένα καλό μυστικό για να αποφύγω το θώλωμα του νερού απο το χώμα; Ελπίζω να μην σε ζάλισα . . .

@ Tolis
Αγαπημένε δικτάτωρ δάσκαλε Χαίρε! Το ταγκανίκα έχει γίνει απλά υπέροχο . . . . . Δεν έχω κάνει παρουσίαση γιατί θέλω να βελτιώσω μερικές παραμέτρους ακόμα. Χρείαζομαι χρόνο. Τρέχει ένα 8μήνο τώρα και έφτασε και στο σημείο να φιλοξενεί καμιά 70αριά Neolamprologous Brichardi από τους 5 αρχικούς του κατοίκους. Θέλει λίγο δουλίτσα ακόμα! Υπολογίζω μέχρι το . . . . . . . . Πάσχα να είναι έτοιμο και να το παρουσιάσω. Δεν σου κρύβω οτι μου βγήκε ο κούκος αηδόνι όμως (κοντά 3 λίμνες . . . . . . . ) αλλά πραγματικά αξίζει τον κόπο! Έσσεται ήμαρ! Λίγο υπομονή (τι να πώ και εγώ . . . . . . . . από την μέρα που το πρωτοσκέφτηκα έχουν περάσει 5-6 χρόνια χεχεχεχεχε)!

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ!!!!!!!!!!!

Ευχαριστώ!
__________________
May the Force be with you!






Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-09-10, 09:18
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Καλημέρα

Από τη στιγμή που σκεφτόσουν να φτιάξεις λίμνη με nishigoi (KOI) θα ήταν καλύτερα αν ακολουθούσες την επιλογή της μακρόστενης κατασκευής. Εξάλλου και το ορθογώνιο είναι ένα "καθαρό" σχήμα που χρησιμοποιείται για τέτοιου είδους κατασκευές (ΚΟΙ) πάρα πολύ.

Στα πολύ θετικά, τοποθετώ την χρήση άγριας υφής πέτρας στα τοιχώματα της λίμνης και στα τοιχαράκια της αυλής, την ξύλινη κατασκευή που παραπέμπει τόσο πολύ σε μια Γιαπωνέζικη εικόνα, τα δύο βατραχάκια (συντριβανάκια), το γκαζόν και οι επιλογή των φυτών που φύτεψες στο περιμετρικό παρτέρι.

Στα αρνητικά τοποθετώ τις χρωματιστές γλαστρούλες περιμετρικά, τις πέτρες που έχεις τοποθετήσει μέσα στο νερό, τους κάκτους ως προς την εικόνα μιας λίμνης, τα ψεύτικα λουλούδια.

Δύο πράγματα που θέλω να σου αναφέρω είναι ότι τα nishikigoi μεγαλώνοντας δεν υπάρχει περίπτωση να μην σου καταστρέφουν τις νυμφαίες, ιδιαίτερα στο τόσο μικρό σύστημα που τα έχεις. Οι πέτρες δε, μπορούν να τα τραυματίσουν (εύκολα) αλλά παράλληλα μπορεί κιόλας να χάσεις ψάρια κατά τη διάρκεια του κυνηγητού της αναπαραγωγής. Όσο το γρηγορότερο τις αφαιρέσεις, τόσο το καλύτερο, που θα δώσει κι άλλο ζωτικό χώρο στα ψάρια σου.

Η καθαριότητα της δεξαμενούλας σου θα μπορούσε εύκολα να προβλευτεί με τη χρήση ενός bottom drain aeration, είτε εξωτερικού, είτε εσωτερικού συνδεδεμένο στο λάινερ σου. Αυτός ο εξοπλισμός σου λύνει τα χέρια όσον αφορά την καθαριότητα. Απλά θα σου μένει πολύ περισσότερος χρόνος να απολαμβάνεις τα ψάρια σου.

Από φίλτρανση, το έχεις ήδη επισημάνει, ότι χρειάζεται ενίσχυση. Δες το καλύτερα.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα που βλέπω είναι η χορήγηση οξυγόνου. Απαιτούν οξυγόνο τα κοι και πρέπει να μην το αποφύγεις.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-09-10, 17:19
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kastmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων

@ yannossavva
Σε ευχαριστώ για τα κάλα σου λόγια! Περιμετρικά θα έδειχνε τελείως διαφορετικά και θα ήταν πιστεύω και πιο εντυπωσιακή. Με κόλλησαν όμως δυο τρία πράγματα. Πρώτο οτι όπως την είχα σχεδιάσει στην γωνία μου έβγαινε γύρω στα 5 κυβικά. Θα χρειαζόμουν πολύ περισσότερα χρήματα σε υλικά, φίλτρα, διακοσμητικά και θα έπρεπε να περιμένω αρκετά ακόμα. Η υπομονή δεν μου λειπεί αλλά μετά σκέφτηκα την προσβασιμότητα. Ο χώρος μου είναι 6 μέτρα επί 5 και με δεδομένο οτι η μιά πλευρά είναι καλλυμένη από κάποια φρεάτια θα έβγαινε γωνιακή μεν, μακρόστενη δε. Την φοβήθηκα και πήγα στο πιο απλό. Δεν σου κρύβω βέβαια οτι είμαι λιγάκι "τετράγωνος" και μου αρέσουν τα "καθαρά" σχήματα. Ταιριάζει πολύ με το όλο σπίτι και μου αρέσει αρκετά. Υπάρχει πάντα και ο μπροστά κήπος (χεχεχε).

Με τις πέτρες είναι κάτι που θα το δώ στο μέλλον. Αυτό που μέχρι τώρα έχω δει όμως είναι οτι τα ΚΟΙ πάρα το μέγεθος τους σφηνώνουν κάτω απο τις πέτρες, περνάνε μέσα απο αυτές και απολαμβάνουν ιδιαίτερα πολύ να μπαίνουν στα πυθάρια. Έχω αρκετά δυνατή φίλτρανση και μόλις μαζέψω λίγα χρήματα θα την ενισχύσω και άλλο. Μια ερώτηση όμως. Τι κάνείς εσύ στην υπέροχη πραγματικά λίμνη σου για "σκούπα"; Πως την καθαρίζεις; Έχεις να μου δώσεις καμιά καλή ιδέα; Θα ήθελα να σε ρωτήσω και κάτι άλλο. Έχω μέσα στην λίμνη δύο νούφαρα. Είναι σε μια πλαστική γλάστρα το καθένα και δείχνουν να μεγαλώνουν. Τα ΚΟΙ δεν τα έχουν πειράξει ακόμα. Περιμένω να δω πως θα πάνε. Αν πάνε καλά μπορώ να τα μεταφυτέψω; Αν ναι, ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος; Υπάρχεί κανένα καλό μυστικό για να αποφύγω το θώλωμα του νερού απο το χώμα; Ελπίζω να μην σε ζάλισα . . .
Έχω πάρει σκούπα βυθού. Καθαρίζω 1 φορά τον μήνα περίπου. Η χρήση του botton drain που ανέφερε ο in the pond βοηθάει την κατάσταση αλλά όχι σε σημείο να μην χεριάζετε να καθαρίζεις τον πάτο. Το θεωρώ πανάκριβο εξοπλισμό.

Τα νούφαρα είναι τώρα η εποχή που παίρνουν την κάτω βόλτα. Ανάλογα με το πόσο κρύο είναι το νερό μπορεί και να χάσουν όλα τα φύλα τους, την άνοιξη ώμος και πάλη θα αρχίσουν να αναπτύσσονται. Δεν υπάρχει κάποια ιδιαίτερη διαδικασία μεταφυτεύματος. Το θόλωμα του νερού θεώρησε το δεδομένο. Καλύτερα μην πειράξεις την γλάστρες άστα να μεγαλώσουν και να κάνουν και άλλους βολβούς, και πρόσθεσε αν θές άλλα. Μην το παρακάνεις ώμος γιατί θα έχεις πρόβλημα στο πώς θα καθαρίζεις τον πάτο της λίμνης.
Στην συσκευασία που εισάγοντα τα νούφαρα υπάρχει κάποιο άλλο υλικό αντί για χώμα που δεν λερώνει το νερό αλλά δεν ξέρω κατά πόσον μπορείς να χρησιμοποιήσεις μόνο αυτό.

Καλή συνέχεια.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-09-10, 18:28
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Ετσι μεθοδικα ειχες ενα παρα πολυ ομορφο αποτελεσμα .Απιθανο το τρφυλι σου! Ασχετο αλλα ακουσα οτι το τριφυλι δεν χρειαζεται τοσο κοψιμο και περιποιηση οσο το γρασιδι .Ισχυει?

Που λες κοιτα αν μπορεις να βαλεις καποιο μεγαλο φυτο μεσα στη λιμνη (πχ παπυρο) .Πιστευω θα δειξει ακομα περισσοτερο .

Μπραβο για τη δουλεια σ και που το μοιραστηκες μαζι μας !
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-09-10, 18:48
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Η χρήση του botton drain που ανέφερε ο in the pond βοηθάει την κατάσταση αλλά όχι σε σημείο να μην χεριάζετε να καθαρίζεις τον πάτο.
Γιάννο, το έχεις δοκιμάσει και μιλάς τόσο απόλυτα? Εμένα τουλάχιστον που τρέχει τώρα σχεδόν ένα μήνα ούτε φυλαράκι δεν παραμένει και ακριβώς από πάνω υπάρχουν ανθισμένοι φοίνικες με πολλά πολλά ανθάκια να πέφτουν στο νερό.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θεωρώ πανάκριβο εξοπλισμό.
Ένα εξωτερικό bottom drain για τα λίτρα της συγκεκριμένης λίμνης κοστίζει μόλις 120 ευρώ.

Πόσα στοιχίζει η σκούπα? Απλά ρωτάω γιατί δεν έχω ψάξει καθόλου για τον συγκεκριμένο εξοπλισμό.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-09-10, 19:38
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννο, το έχεις δοκιμάσει και μιλάς τόσο απόλυτα? Εμένα τουλάχιστον που τρέχει τώρα σχεδόν ένα μήνα ούτε φυλαράκι δεν παραμένει και ακριβώς από πάνω υπάρχουν ανθισμένοι φοίνικες με πολλά πολλά ανθάκια να πέφτουν στο νερό.


Ένα εξωτερικό bottom drain για τα λίτρα της συγκεκριμένης λίμνης κοστίζει μόλις 120 ευρώ.

Πόσα στοιχίζει η σκούπα? Απλά ρωτάω γιατί δεν έχω ψάξει καθόλου για τον συγκεκριμένο εξοπλισμό.

Admin (Tolis) edit ************************************************** *********
Η σκούπα στοίχισε με τα μεταφορικά 120 ευρώ από το ebay.
Για την πρώτη σου ερώτηση, ούτε και εγώ έχω χώμα στο ενυδρείο μου το οποίο δεν διατηρώ φυτά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tolis : 20-09-10 στις 03:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-09-10, 22:07
Το avatar του χρήστη kastmaniac
kastmaniac Ο χρήστης kastmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-08-2006
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 121
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kastmaniac
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους,

@ in the pond
Ευχαριστώ για τις συμβουλές! Με μπέρδεψες λίγο με το σχήμα της λίμνης μου. Είναι ορθογώνιο περίπου 3,2 με 1,7 (αναλογία περίπου 2 προς 1). Με δεδομένο οτι θέλω να φιλοξενώ ΚΟΙ γνωρίζω οτι θα χρειαστώ αρκετές επεμβάσεις. Σύντομα θα φύγουν σχεδόν όλες οι πέτρες. Νομίζω όμως οτι θα κρατήσω τα πυθάρια. Πιστεύεις οτι υπάρχει πρόβλημα σε κάτι τέτοιο; Για την χορήγηση οξυγόνου προσανατολίζομαι σε:

http://www.aquaristic.net/shop.php/s...eration%20kit/

Θα ήθελα την γνώμη σου. Παράλληλα θα ήθελα, αν είναι δυνατό, να μου στείλεις ένα link με κάποιο bottom drain aeration που προτείνεις για να πάρω κάποια ιδέα και που θα το τοποθετούσες στην λίμνη μου.

Με τους νάνους, τα κακτάκια, τα γλαστράκια, τα μικρά πυθαράκια έχω ένα μικρό φετίχ . . . . . . Ως παιδί στα eighties τα στίγματα της δεκαετίας αυτής με στοιχειώνουν ακόμα. Θα τα κρατήσω! Συμφωνώ απόλυτα για τα πλαστικά λουλούδια. Είναι μια λύση ανάγκης απο τα Jumbo με 2,99¤. Μόλις καταλήξω και με το τρίτο φίλτρο και μαζέψω και λίγα χρήματα θα μπω σε μια άλλη λογική. Θα σε απογοητεύσω λίγο (πλάκα κάνω . . . ) αλλά μάλλον θα πάω σε παχύφυτα με κρεμαστά φύλλα πρός το νερό (περίπου έτσι http://www.poulimenos.gr/images/products/07.jpg ). Αυτές είναι οι κινήσεις που θα γίνουν σε κανένα τετράμηνο. Σήμερα το βράδυ η μία νυμφαία καταστράφηκέ εντελώς . . . . . . . . Το άλλο άσχημο είναι οτι δεν αντέχω το θολό νερό. Ψυχολογικοί καθαρά οι λόγοι.

Σε ευχαριστώ για την υπομονή σου. Περιμένω νέα και συμβουλές.

@ yannossavva
Η σκούπα γενικά πιστεύω ότι είναι κάτι αναγκαίο και οτι είτε σε ενυδρείο, είτε σε λίμνη (οτι και αν πιστεύει ο καθένας οτι είναι λίμνη) και δεν θα την αποφύγεις κάποια στιγμή. Απλά όσο λιγότερο τόσο καλύτερα για εμένα. Οτι θα έρθει όμως η ώρα της θα έρθει . . . . .

Στην δική σου λίμνη το νερό είναι θολό απο το χώμα όπως το είδα στο βίντεο στο youtube; (σαφώς και έπαθα πλάκα βέβαια - η γέφυρα ΟΛΑ τα λεφτά . . . . . . . . ! )

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου! Περιμένω και άλλες!

@ MIXALIS CYPRUS
Μιχάλη σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Το τρυφίλλι έχει πολλές αρετές. Χρειάζεται λιγότερο φώς, παραμένει πολύ περισσότερο πράσινο και το κουρεύεις 2 φορές το χρόνο. Χρειάζεται όμως λιγό περισσότερη μεθοδικότητα σε σχέση με το γκαζόν. Θέλει ψέκασμα για μύκητες και κάμπιες (δύο διαφορετικά φάρμακα) και λίπανση 2 φορές τον μήνα. Όλα αυτά με προσοχή βέβαια για να μην πέσουν στο νερο. Αν το παρακολουθείς σωστά και μεθοδικά αφιερώνεις ελάχιστο χρόνο με πολύ καλό αποτέλεσμα. Το προτείνω ανεπιφύλακτα. Το έχω χρησιμοποιήσει και αλλού για πολλά χρόνια και είμαι πολύ ικανοποιημένος.

Με τον πάπυρο μέ έβαλες σε σκέψεις και θα το δώ με ενδιαφέρον. Απ' ότι βλέπω όμως με το θώλωμα . . . . . . . . .μπαίνω σε διάφορες σκέψεις. Πιθανολογώ οτι μάλλον θα καταλήξω με μεγάλες ποσότητες salvinia natans & pistia stratiotes. Θα δείξει . . . . .

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ!!!!! ΠΕΡΙΜΕΝΩ & ΑΛΛΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ!!!!
__________________
May the Force be with you!






Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-09-10, 07:45
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kastmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους,

@ in the pond
Ευχαριστώ για τις συμβουλές! Με μπέρδεψες λίγο με το σχήμα της λίμνης μου. Είναι ορθογώνιο περίπου 3,2 με 1,7 (αναλογία περίπου 2 προς 1). Με δεδομένο οτι θέλω να φιλοξενώ ΚΟΙ γνωρίζω οτι θα χρειαστώ αρκετές επεμβάσεις.
Μπράβο, ακόμα δεν ξεκίνησες και σκέφτεσαι από τώρα πως θα αναπτύξεις το σύστημα σου ώστε να φιλοξενήσεις nishikigoi. Είναι ομολογουμένως πολύ όριμη η σκέψη σου που δεν σου κρύβω ότι διαβάζοντας καταλήγεις σε αυτή.

Όσο για το σχήμα, τα 3 και βάλε μέτρα, φαίνονται εκ πρώτης όψεως ικανοποιητικά για μερικά nishikigoi. Το ίδιο ισχύει και μα το πλάτος σου. Μάλλον δεν κατάλαβα εγώ κάτι από την περιγραφή σου που έχεις μιλήσει για τετραγωνικό σχήμα. Βασικά ώς προς τον χώρο που διέθεσες, λαμβάνοντας υπόψην βέβαια της αυλής που φαίνεται στις φώτο, είναι οκ με την προυπόθεση να μην υπερβάλεις με κανένα τρόπο ώς προς τον αριθμό των ψαριών.

Αυτό που είμαι αναγκασμένος όμως να σου αναφέρω είναι όλες μου οι πληροφορίες για τη διατήρηση τέτοιων ψαριών ξεκινούν να μιλάνε για λίμνες τουλάχιστον 4,000 λίτρα. Ως μέχρι πριν λίγες μέρες αυτό μου φαινόταν και εμένα λιγάκι εξωπραγματικό. Η αλήθεια έρχεται όταν τελικά διαθέσεις τον χώρο αυτό σε αυτά τα ψάρια. Πραγματικά εκπληκτικό θέαμα και συμπεριφορές. Επιταχύνσεις που δεν μπορείς να διανοηθείς.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kastmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σύντομα θα φύγουν σχεδόν όλες οι πέτρες. Νομίζω όμως οτι θα κρατήσω τα πυθάρια. Πιστεύεις οτι υπάρχει πρόβλημα σε κάτι τέτοιο; Για την χορήγηση οξυγόνου προσανατολίζομαι σε:
Σίγουρα οι πέτρες φεύγουν το συντομότερο. Δεσμεύουν πολύτιμο χώρο, είναι εστίες τραυματισμών και χώρος παραμονής ακαθαρσιών με μικρή ή καθόλου κυκλοφορία.

Αν θέλεις να ακούσεις τη γνώμη μου, να αφαιρέσεις και τα πιθάρια...Τίποτε να μην μείνει στον καθαρό "στίβο" των ψαριών. Μην ξεχνάς ότι τουλάχιστον τα πρώτα 3 χρόνια μεγαλώνουν εκπληκτικά, αγγίζοντας μεγέθη μεγαλύτερα των 50 εκατοστών, έτσι?

Χορήγηση οξυγόνου άμεσα. Αυτό είναι το σημαντικότερο που πρέπει να πράξεις πρώτα!!! Είναι υπερκινητικό ψάρι. Ακόμα και το βράδυ με το ελάχιστο φως της κοινότητας, τα βλέπεις να κινούνται ασταμάτητα. Οπότε απαιτούν οξυγόνο αρκετό...!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kastmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ήθελα την γνώμη σου. Παράλληλα θα ήθελα, αν είναι δυνατό, να μου στείλεις ένα link με κάποιο bottom drain aeration που προτείνεις για να πάρω κάποια ιδέα και που θα το τοποθετούσες στην λίμνη μου.
Το εξωτερικό bottom drain aeration έχει και τα καλά του, αλλά και τα κακά του συγκρινόμενο με το κανονικό bottom drain aeration που δεσμεύεται μέσα στο μπετόν ή το λάινερ. Το καλό είναι ότι μετακινείται, οπότε μπορείς να αλλάξεις οποιαδήποτε στιγμή τη θέση του, ή να αφαιρέσεις πέτρες, ή να το καθαρίσεις. Το ίδιο σύστημα έχει εφαρμώσει και ο "¶ντρος". Το δουλεύει αρκετό καιρό, είναι ευχαριστημένος και προσωπικά επισκέφτηκα το χώρο της λίμνης του πριν ακόμα λειτουργήσω εγώ τη δική μου λίμνη.... Θα τον παρακαλούσα αν είναι δυνατόν να παρέμβει δίνοντας τις δικές του εμπειρίες και να μας κατατοπίσει καλύτερα στο θέμα αυτό. Αν και γνώριζα την ύπαρξη του συγκεκριμένου συστήματος αγαπητέ φίλε, ουδέποτε το είδα στην πράξη.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kastmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Με τους νάνους, τα κακτάκια, τα γλαστράκια, τα μικρά πυθαράκια έχω ένα μικρό φετίχ . . . . . . Ως παιδί στα eighties τα στίγματα της δεκαετίας αυτής με στοιχειώνουν ακόμα. Θα τα κρατήσω! Συμφωνώ απόλυτα για τα πλαστικά λουλούδια. Είναι μια λύση ανάγκης απο τα Jumbo με 2,99¤.
Αφού σου αρέσουν, να τα αφήσεις...ο χρόνος θα δείξει ώς προς την παραμονή τους ή όχι... Τα λουλούδια όμως δεν είναι καθόλου μέρος του συνόλου....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kastmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Μόλις καταλήξω και με το τρίτο φίλτρο και μαζέψω και λίγα χρήματα θα μπω σε μια άλλη λογική. Θα σε απογοητεύσω λίγο (πλάκα κάνω . . . ) αλλά μάλλον θα πάω σε παχύφυτα με κρεμαστά φύλλα πρός το νερό (περίπου έτσι http://www.poulimenos.gr/images/products/07.jpg ). Αυτές είναι οι κινήσεις που θα γίνουν σε κανένα τετράμηνο.
Πριν πάρεις άλλο ένα φίλτρο, δώσε πληροφορίες για να το συζητήσουμε αν θέλεις. Τα παχύφυτα κάνε τα πέρα αν μπορείς. Υπάρχουν πολυάριθμα φυτά λίμνης που μπορούν να φυτευτούν σε όποιο σημείο θέλεις.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kastmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σήμερα το βράδυ η μία νυμφαία καταστράφηκέ εντελώς . . . . . . . . Το άλλο άσχημο είναι οτι δεν αντέχω το θολό νερό. Ψυχολογικοί καθαρά οι λόγοι.
Όταν δεν ανέχεσαι το θολό νερό, αμεσα χρειάζεσαι γερή φίλτρανση ανοικτού τύπου, καλή κυκλοφορία και ικανοποιητική uv. Θα σου έλεγα ότι και τα φυτά πρέπει να αποφευχθούν για τον λόγο ότι έχεις nishikigoi, αλλά παραμένει δικό σου θέμα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kastmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Με τον πάπυρο μέ έβαλες σε σκέψεις και θα το δώ με ενδιαφέρον. Απ' ότι βλέπω όμως με το θώλωμα . . . . . . . . .μπαίνω σε διάφορες σκέψεις.
Ο πάπυρος είναι ένα μοναδικό φυτό. Δυστυχώς τα ριζώματα του είναι τόσο ισχυρά που εκτός του ότι μαζεύουν σκόνη και λάσπη, περιορίζουν αρκετά το ζωτικό χώρο της δεξαμένης, που στη δική σου περίπτωση είναι περιορισμένης έκτασης.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kastmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιθανολογώ οτι μάλλον θα καταλήξω με μεγάλες ποσότητες salvinia natans & pistia stratiotes. Θα δείξει . . . . .
Τα nishikigoi χαρακτηρίζονται για τα σπουδαία τους χρώματα, την κοινονικότητας τους, την συμπεριφορά τους ως προς εμάς κ.α. ¶ποψή μου είναι να μην βάλεις οτιδήποτε που να καλύψει μεγάλο μέρος της επιφάνειας. Το ότι χρειάζεσαι κάποιο χώρο με σκίαση είναι γεγονός. Τα salvinia natans θα καταλίξουν στα στομαχάκια των ψαριών σου σε πολύ λίγο χρονικό διάστημα και τα pistia stratiotes δεν είναι σίγουρο ότι θα αντέξουν. Προσωπικά στις τόσες πολλές χρονιές που τα χρησιμοποίησα, μόνο μια φορά κατάφεραν και είχαν εκπληκτική ανάπτυξη.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-09-10, 12:33
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Ω..ρε Ονειρο ....

Και μια ζαλαδα απο τα σεντονια !!!! Ετσι να μπαινει και η Κρητη στα λιμναζοντα νερα . Αντε μεχρι το καλοκαιρακι να βαλω μπρος και την δικη μου!!!!!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-09-10, 19:38
Το avatar του χρήστη kastmaniac
kastmaniac Ο χρήστης kastmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-08-2006
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 121
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kastmaniac
Προεπιλογή

@ you all . . . . .
Ξεκινάω καρφί τις βελτιώσεις! Σε καμιά εικοσαριά μέρες η νέα παρουσίαση . .

Σας ευχαριστώ!
__________________
May the Force be with you!






Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 20-09-10, 20:33
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Μπράβο σου πολύ όμορφη η λιμνούλα σου.

Είμαστε από τους τυχερούς που παρόλο των μικρό χώρο που έχουμε μπορούμε να πραγματοποιήσουμε το όνειρο μας.

Τα πιθάρια αν σου αρέσουν τόσο πολύ μέσα στο νερό.
Σπάσε των πατώ τους. Ώστε να μην μαζεύουν βρωμιά μέσα. Μετά τσιμεντάρισε τους έτσι ώστε να έχουν μια κλήση 45μοιρων ώστε και η σταμνά να υπάρχει αλλά και κυκλοφορία να γίνετε.

Τα πλαστικά φυτά … χωρίς σχόλιο.

Προσπάθησε να βάλεις κάποιο φυτό μέσα στην λίμνη σου.
πάπυρο - κυπερο και για ομορφιά

Καλή συνεχεία.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 20-09-10, 22:17
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kastmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων

Με τον πάπυρο μέ έβαλες σε σκέψεις και θα το δώ με ενδιαφέρον. Απ' ότι βλέπω όμως με το θώλωμα . . . . . . . . .μπαίνω σε διάφορες σκέψεις. Πιθανολογώ οτι μάλλον θα καταλήξω με μεγάλες ποσότητες salvinia natans & pistia stratiotes.
Μη ανησυχεις ο παπυρος θα βοηθησει στο καθαρισμα της αιωρουμενης αλγης .(στη θολουρα δλδ) Τα πιστια περιμενε να τα βαλεις απο Ανοιξη πλεον επειδη δεν θα βγαλουν το χειμωνα στη λιμνη
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 20-09-10, 23:19
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Μη ανησυχεις ο παπυρος θα βοηθησει στο καθαρισμα της αιωρουμενης αλγης .(στη θολουρα δλδ) Τα πιστια περιμενε να τα βαλεις απο Ανοιξη πλεον επειδη δεν θα βγαλουν το χειμωνα στη λιμνη
Κατακαλόκαιρα και κάτω από την άμεση ηλιακή ακτινοβολία βοηθά ελάχιστο ώς καθόλου Μιχάλη. Είναι από τις περιπτώσεις που ο φίλος εδώ θα έχει σε συνεχή βάση αιωρούμενη άλγη, εκτός και αν καλύψει το 75% της επιφάνειας του νερού με φυτά, πράγμα που ο ίδιος δεν θέλει.

Το αποτέλεσμα που ζητάει ο φίλος θα έρθει με τη χρήση UV.

Υ.Γ. Μιχάλη βάλε και εσύ καμία πιο πρόσφατη φωτογραφία να δούμε την εξέλιξη των φυτών και το υπεριβάλλοντος της λιμνούλας σου αν μπορείς.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 21-09-10, 00:08
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατακαλόκαιρα και κάτω από την άμεση ηλιακή ακτινοβολία βοηθά ελάχιστο ώς καθόλου Μιχάλη. Είναι από τις περιπτώσεις που ο φίλος εδώ θα έχει σε συνεχή βάση αιωρούμενη άλγη, εκτός και αν καλύψει το 75% της επιφάνειας του νερού με φυτά, πράγμα που ο ίδιος δεν θέλει.

Το αποτέλεσμα που ζητάει ο φίλος θα έρθει με τη χρήση UV.

Ναι μαλλον δεν το διατυπωσα σωστα .Ηθελα να πω οτι σιγουρα δεν πρεπει να φοβαται οτι θα κανει θολουρα ο παπυρος αλλα το αντιθετο .

Υ.Γ. Μιχάλη βάλε και εσύ καμία πιο πρόσφατη φωτογραφία να δούμε την εξέλιξη των φυτών και το υπεριβάλλοντος της λιμνούλας σου αν μπορείς.
Αν τα καταφερω θα βαλω τωρα μια δυο που εχω προχειρες απο μακρια αλλα επειδη εχω ακομα δουλεια φυλαω τα υπολοιπα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 21-09-10, 09:15
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Με όλα αυτά τα διακοσμητικά παίρνει άλλες διαστάσεις το ντεκόρ! Σαν να είναι κομάτι παραμυθιού!!! Μου άρεσε πολύ το γύρω περιβάλλον .... το κάτι άλλο ... το διαφορετικό!!! Μόλις "ωριμάσει" κι λίμνη και μπούνε φυτά τότε το παραμύθι θα ζωντανέψει!!! Φαντάζομαι τα βατραχάκια ανάμεσα σε νούφαρα και πάπυρους να μισοκρυβουν τους νάνους .... ηηηηηηηηηη .... ξέφυγα!!!

Πολύ καλή δουλειά!!!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ένα παιδικό όνειρο πραγματοποιήθηκε στα 32 firemakis Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 12 28-08-06 23:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10429 seconds with 13 queries