Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Γατόψαρα Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-01-07, 20:01
Το avatar του χρήστη kastmaniac
kastmaniac Ο χρήστης kastmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-08-2006
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 121
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kastmaniac
Προεπιλογή Horabagrus brachysoma

Μετά από πολύ έρευνα του Κώστα είχαμε καταφέρει να αναγνωρίσουμε το είδος από ένα υπέροχο γατόψαρο που έχω στο ενυδρείο μου.

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13653

Την περασμένη εβδομάδα από τύχη εντόπισα ένα ταλαιπωρημένο ενυδρειό στο γραφείο κάποιου "γνωστού" ενός φίλου και μέσα είχε ένα ταλαίπωρο παπαγαλόψαρο, έναν pleco και ένα ακόμα solar catfish σαν το δικό μου. μετά από συζήτηση και αφού το παλίκαρι που δεν ασχολούταν και ιδιαίτερα σκεφτόταν να το λήξει το ενυδρείο, πήρα το γατόψαρο σπίτι μου. Μετά την σχετική προσαρμογή σε καραντίνα εβδομάδας σήμερα το βούτηξα στο ενυδρείο μου. Το ψάρι που πήρα είναι γυρω στους 15 πόντους ενώ το δικό μου είναι γύρω στους 25. Διάβασα προτού το ρίξω οτι γενικότερα τα ψάρια αυτά βρίσκουν την άκρη και δεν τσακόνονται και οτι δεν υπάρχει ευδιάκριτη αναγνώριση του φύλου.

Απο το πρωί μέχρι τώρα έχουν γίνει τα εξής:

1. Ο μεγάλος άλλαξε αμέσως χρώμα και έγινε κατάμαυρος σαν το σκοτάδι και εξακολουθεί να το διατηρεί το μαυρισματάκι.

2. Πέσανε μερικές "ψιλές" και ο μεγάλος οριοθέτησε το χώρο του και ο μικρός που τις "έφαγε" δεν τον πολυπλησιάζει.

Το βράδυ που τα φώτα κλείνουν και τα ψαράκια αυτά το "γλεντάνε" ελπίζω να μην γίνει κάτι τραγικό.

Ξέρετε αν μπορούμε να ξεχωρίσουμε το φύλλο;

Παραθέτω φωτογραφία από τον μεγάλο (πριν μαυρίσει) και απο τον μικρό
__________________
May the Force be with you!






Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-01-07, 20:09
Το avatar του χρήστη kastmaniac
kastmaniac Ο χρήστης kastmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-08-2006
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 121
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kastmaniac
Προεπιλογή

Να και οι φωτογραφίες...

Πρώτα ο μικρός και μετά ο μεγάλος
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00357.JPG
Εμφανίσεις:  247
Μέγεθος:  80,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00269.JPG
Εμφανίσεις:  241
Μέγεθος:  109,8 KB  
__________________
May the Force be with you!






Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-01-07, 21:39
Το avatar του χρήστη kastmaniac
kastmaniac Ο χρήστης kastmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-08-2006
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 121
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kastmaniac
Προεπιλογή

Μία ημέρα μετά κάθεται το ένα πάνω στο άλλο....... κόντρες και δαγκωματάκια υπάρχουν ακόμη αλλά συνήθως είναι αγκαλίτσα. Λέτε να βγεί ζευγάρι;
__________________
May the Force be with you!






Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-01-07, 10:20
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Στα 15 εκατοστά,ο μικρότερος είναι οριακά,δηλαδή έχει-δεν έχει ωριμάσει σεξουαλικά μια και φτάνει τα 45εκ...Υπάρχει τέτοια περίπτωση και αυτό που λες έχει παρατηρηθεί και από άλλους αλλά ποτέ δεν έχει υπάρξει αναπαραγωγή σε ενυδρείο.Επίσης πουθενά αλλού δεν έχω διαβάσει για μαύρισμα...Πολύ περίεργο.
Σχετικά με τον διαχωρισμό των φύλων, δεν ξέρω κάτι σίγουρο.Κατι που θα μπορούσε να ισχύει είναι το θηλυκό να είναι φαρδύτερο από το αρσενικό όταν τα βλέπεις από πάνω,αλλά αυτό θα ίσχυε σε ψάρια ίδιου μεγέθους και σξουαλικά ώριμα.Κάποια άλλη διαφοροποίηση που πιθανώς να έχουν είναι ψιλοδιαφορές στη genital papilla.Κάτι τέτοιο νομίζω θα είναι πιο εύκολο για εσένα να το δεις μια και έχεις δυο ψάρια και μπορείς να παρατηρήσεις αν έχουν διαφορές...Και να μην έχουν όμως μην απογοητευτείς καθώς μερικά ψάρια εμφανίζουν διαφοροποιήσεις εκεί μόνο όταν είναι σε αναπαραγωγική κατάσταση,έτοιμα για αναπαραγωγή.Επίσης νομίζω πως το μαύρισμα που έγινε μόνο από τον έναν και όχι από τον άλλον ίσως υποδηλώνει ζευγάρι.Αλλιώς κατα την γνώμη μου θα έπρεπε να μαυρίσει και ο άλλος έστω και λιγότερο και να γίνει έτσι μια κόντρα μαυρίσματος,όπως κάνουν τα αρσενικά άλλων ειδών παίρνοντας τα καλύτερά τους χρώματα.
Και κάτι που βρήκα σχετικά με τη διατροφή τους στο περιβάλλον και ίσως σε ενδιαφέρει:
http://www.planetcatfish.com/forum/v...ic.php?t=17219
Πανέμορφα τα ψαράκια σου!
Ελπίζω να σου βγεί ζευγάρι
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-01-07, 13:49
Το avatar του χρήστη kastmaniac
kastmaniac Ο χρήστης kastmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-08-2006
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 121
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kastmaniac
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον. Η διαφοροποίηση στο χρώμα παραμένει. Εξακολουθούν να είναι συνήθως μαζί. Θα προσπαθήσω αν τους πετύχω βολικούς να σηκώσω φωτογραφία. Πάντως υπάρχει διαφορά. Ανεξάρτητα αν ζευγαρώσουν ή όχι άλλαξε η συμπεριφορά και έχει γίνει πολύ πιο ζωντανή. Αν τώρα βγει και κάτι καλό από αυτό θα είναι ευπρόσδεκτο. Αν παρατηρήσω κάτι θα σας ενημερώσω. Αναφορικά με τις διατροφικές συνήθειες του ψαριού, είναι πραγματικά καλόβολο και παμφάγο. Προσαρμόζετε πολύ εύκολα.
__________________
May the Force be with you!






Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03856 seconds with 13 queries