Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-02-16, 22:03
Το avatar του χρήστη ozgur_hfo
ozgur_hfo Ο χρήστης ozgur_hfo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-12-2013
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 72
Smile Απορία για ΠετΣοπ.

Μου καρφώθηκε μια ερώτηση στο μυαλό εδώ και μερικές ημέρες και θα ήθελα να την απευθήνω στα μέλη του φόρουμ ή ακόμη και σε επαγγελματίες που υπάρχουν ως μέλη. Η ερώτηση μου έχει ως εξής :

Αφού το κάθε ψάρι έχει τις δικές του απαιτησεις σε ph ,σκληρότητα μαλακότητα και θερμοκρασία πως γίνεται στα καταστήματα πετσοπ να φιλοξενούνται τόσα είδη ψαριών ; Το κάθε ενυδρειάκι που διαθέτουν έχει διαφορετικές παραμέτρους ;
Σε περίπτωση που δε πωληθούν ψαράκια συνεχίζουν να ευημερούν ή ψοφάνε λόγω των κακών συνθηκών ;

Ευχαριστώ .
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-02-16, 22:19
Το avatar του χρήστη Cohiba
Cohiba Ο χρήστης Cohiba δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-01-2016
Περιοχή: Athens-Lesvos
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

....νομιζω πως τα σοβαρα πετ εχουν για καθε ειδος τις αναλογες συνθηκες ....

Τωρα βεβαια υπαρχουν και αυτοι που στιβαζουν 100 χρυσοψαρα σε 200λτ
Που βαζουν στα χρυσοψαρα τροπικα αλγοφαγα ψαρια για να καθαρισουν το ενυδρειο και οι ακομα ποιο αισχροι που πιανουν αγρια πτηνα ,ισως προστατευομενα ..οπως καρδερινες ......
Ολα αυτα τα εχω δει και προφανως τα εχω καταγγειλει μιας κ υπηρξα εθελοντης στην Ε.Ο.Ε. και διατηρουσα για χρονια ιθαγενη πτηνα και ψιττακους ...,αλλα δυστηχως σε αυτη τη χωρα το μονο που προοδευει ειναι η κουτοπονηρια και ο ωχαδερφισμος ...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-02-16, 22:20
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Η απάντηση είναι αρκετά απλή. Στα περισσότερα πετ σοπ τα ψάρια έρχονται και μένουν ελάχιστες μέρες

¶ρα δεν τους 'νοιαζουν' οι συνθήκες. Όσα ψάρια μένουν συνήθως αποδεικνυονται τα πιο ανθεκτικά...! Είναι αυτά που εγώ προσωπικά επιλέγω να αγοράζω, όταν αγοράζω
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-02-16, 22:28
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Εγώ πάλι θα κοίταγα τι κάνουμε εμείς στα ενυδρεία μας και όχι τι κάνουν οι επαγγελματίες γιατί εκεί χωράει πολύ συζήτηση,ας τα έχουμε εμείς όπως πρέπει πρώτα και μετά το ανοίγουμε το θέμα.
Στην τελική για πιο λόγο να υπάρχουν σε γυάλες και να μην πρέπει να τα κάνεις παραγγελία να έρθουν.
Φιλικά πάντα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-02-16, 22:33
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Η απαντηση ειναι απλη και την ειπε ο Σακης.
Τα ψαρια ειναι περαστικα απο εκει, σε μικρο διαστημα , το πολυ για λιγους μηνες , θα φυγουν και θα ερθουν αλλα στην θεση τους..
Κανεις δεν ειπε πως ενα ψαρι μαλακου νερου μπορει να ψοφησει σε σκληρο..
Το αποτελεσμα της χρονιας διαβιωσης του σε σκληρο νερο , ειναι οτι ,μπορει να αποφερει μικροτερο προσδοκοιμο ζωης η να το κανει πιο επιρρεπη στις ασθενειες , η να μην ζευγαρωνει κλπ , πραγματα που απασχολουν εμας κι οχι τους επαγγελματιες..
Καποτε ειχε μετρησει αλατοτητα ενας φιλος στο νερο της σακουλας απο ενα κλουνακι που πηρε για το θαλασσινο του και ηταν 1005, σκεψου οτι δεν ριχνουν αλατι στα θαλασσινα..οσμωση θα βαλουν;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-02-16, 22:34
Το avatar του χρήστη ozgur_hfo
ozgur_hfo Ο χρήστης ozgur_hfo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-12-2013
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Δηλαδή τα ψάρια υποφέρουν παντού μέχρι να φθάσουν στα χέρια ενός "σωστού" χομπίστα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-02-16, 00:19
Jim Adams Ο χρήστης Jim Adams δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-12-2015
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Εγω παιδια δεν νομιζω πως ειναι ακριβως ετσι.
τα περισσοτερα ψαρια του εμποριου τα οποια ειναι εκτροφης και οχι αγρια πιασμενα, γενιουνται και αναπαραγωνται απο τα εκτροφεια για πολλους λογους σε νερο δικτυου το οποιο σε σχεδον ολες τις περιοχες της ευρωπης κτλπ ειναι ελαφρα αλκαλικο (ph 7-.
Τα περισσοτερα ψαρια γεννηθηκαν σε τετοια νερα, και οι γονεις τους και αρκετες πλεον γενιες πισω (σκαλαρια,δισκοι) κττλπ που στο φυσικο τους περιβαλλον θα ειχαν πολυ οξινο νερο.
Ρωτηστε εκτροφεις και σωστα πετ σοπ και θα σας εξηγησουν το σκεπτικο πισω απο αυτο.
Προφανως καλο θα ηταν να δινουμε τις συγκεκριμενες συνθηκες καθε ψαριου και αυτο ειναι το καλυτερο.
Αλλα ειναι λιγο μυθος αυτο που ακουγεται συνεχεια με τα νερα και το ph, ισα ισα και αυτο θα ακουστει καπως αν παρεις σκαλαρια εκτροφης τα οποια τα ιδια εχουν γεννηθει σε νερο δικτυου και αρκετες γενιες τους πισω και τα βαλεις σε ph 5-6 που λεει το προφιλ τους θα παθουν μεγαλη ζημια.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-02-16, 00:23
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

δεν ισχυει κατι τετοιο Jim Adams..απλα οι οποιες αλλαγες οφειλουν να γινουν με πολυ αργους ρυθμους.αν ηταν ετσι θα ειχαμε οτι ψαρι θελαμε και δεν θα τρεχαμε για αντιστρωφη οσμωση και διαφορες επεξεργασιες νερου.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-02-16, 00:27
Jim Adams Ο χρήστης Jim Adams δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-12-2015
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ισχυει κατι τετοιο Jim Adams..απλα οι οποιες αλλαγες οφειλουν να γινουν με πολυ αργους ρυθμους.αν ηταν ετσι θα ειχαμε οτι ψαρι θελαμε και δεν θα τρεχαμε για αντιστρωφη οσμωση και διαφορες επεξεργασιες νερου.
και ομως ισως να μην παιζει τοσο μεγαλο ρολο οσο πιστευουμε
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-02-16, 00:32
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

κοιτα γενικα δεν χρειαζονται υπερβολες.τα περισσοτερα ψαρια θα ζησουν κοντα στο ουδετερο πεχα.αυτο ομως δε σημαίνει οτι θα παθουν ζημια αν τους δωσουμε τις σωστες συνθηκες.το dna δεν αλλαζει ετσι ευκολα.μεγαλη κουβεντα.το πιο πολυ που με νοιαζει στα πετ σοπ δεν ειναι αν τα κρατανε σε νερο βρυσης αλλα που εχουν 45 ψαρια σε 60 λιτρα ενυδρεια..
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-02-16, 00:36
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

¶ντε να πώ την γνώμη μου , έχω φίλη που έχει μαγαζί πετ σοπ , το λοιπόν το κάθε ενυδρείο έχει τις δικές του παραμέτρους (με μετρήσεις) όλα κανονικά και ρουτίνες και τα πάντα όλα και τα ψάρια δεν είναι σαν πάστα και τα ενυδρεία είναι τεράστια .
Αλλά υπάρχει και το άλλο άκρο δυστυχώς αυτό που έχουμε αντικρίσει στο 80% των πέτ σοπ ....... εκει είναι μόνο εμπόριο και τίποτα παραπάνω .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-02-16, 00:37
Jim Adams Ο χρήστης Jim Adams δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-12-2015
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
κοιτα γενικα δεν χρειαζονται υπερβολες.τα περισσοτερα ψαρια θα ζησουν κοντα στο ουδετερο πεχα.αυτο ομως δε σημαίνει οτι θα παθουν ζημια αν τους δωσουμε τις σωστες συνθηκες.το dna δεν αλλαζει ετσι ευκολα.μεγαλη κουβεντα.το πιο πολυ που με νοιαζει στα πετ σοπ δεν ειναι αν τα κρατανε σε νερο βρυσης αλλα που εχουν 45 ψαρια σε 60 λιτρα ενυδρεια..
ναι ακριβως, προφανως και το καλυτερο ειναι οι σωστες συνθηκες.
τουλαχιστον παραμενουν για λιγο χρονικο διαστημα σε μικρα ενυδρεια..και τα καλα μαγαζια εχουν τελεια σχεδον νερα εκτος απο γνωστη αλυσιδα κατοικιδιων που πραγματικα το ενυδρειακο τους τμημα ειναι αθλιο...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-02-16, 01:03
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

tsala τι να πω μπραβο φοβερο αρθρο!!
Πολυ καλο το θεμα παρεπιμπτοντως!
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-02-16, 01:49
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Εγω καθε φορα που παω σε καποιο πετσοπ ειναι σαν να βλεπω φαντασματα και οχι ψαρια! Το 90% των ψαριων θα πεθανουν με βασανιστικο τροπο ... Μη βλεπετε μονο τις "βιτρινες" των καταστηματων ... αν πατε κατω στα ενυδρεια τους εχουν πολυ μεγαλο αριθμο ψαριων σε "θεραπεια"¨με τρομερες απωλειες!
Επισης οι περισσοτερες εισαγωγες (οχι αγριων ψαριων) γινονται απο Ασιατικες "φαρμες" οπου ειναι πολυ πιο φτηνα και συμφέρει η εισαγωγη τους ... αν τυχει να εισαστε σε παραλαβη καποιας τετοιας εισαγωγης θα σας πιασουν τα κλάματα. Οι απωλειες ειναι ηδη μεγαλες και ενας ακομα πιο μεγαλος αριθμος ψαριων θα πεθανει στα ιδια τα καταστηματα (συνηθως βλεπω νεκρα ψαρια να κανιβαλιζονται απο τα αλλα μεσα ... Δεν τηρουνται ουτε καραντινες ουτε καν τα βασικα! Ελαχιστα ειναι τα καταστηματα που προσπαθουν να κανουν κατι καλυτερο!
Το περιεργο ειναι οτι οσα ψαρια ερχονται απο Ασια εχουν γεννηθει και μεγαλωσει σε πολυ χαμηλης γενικης σκληροτητας νερο (και ph) ... Οταν ερθουν Ελλαδα "βαφτιζονται" με το νερο της "βρυσης" της Ελλαδας - σαν να μην εχουν φαει τοσα πολλαπλα σοκ -
Γνωμη μου ψαρια απο πετσοπ ειναι τρομερα ταλαιπωρημενα και σοκαρισμενα ... απο αλλαγη συστασεως νερου αλλα και απο επανειλημμένες "θεραπειες" ...
Παράθεση:
Όσα ψάρια μένουν συνήθως αποδεικνυονται τα πιο ανθεκτικά...! Είναι αυτά που εγώ προσωπικά επιλέγω να αγοράζω, όταν αγοράζω
Αυτη ειναι μια λαθος προσεγγιση ΙΜΟ ... τα "ανθεκτικα" ψαρια ηδη εχουν περασει τα πάνδεινα και συντομα θα παρουσιασουν προβληματα αλλα και ακομα να μην παρουσιασουν θεματα απο ολα οσαν μαλλον "κουβαλανε" θα εξαπλωθουν μεσα στα υπολοιπα ψαρια που ηδη εχουμε στο ενυδρειο ...

Αυτη ειναι η θλιβερη Ελληνικη πραγματικοτητα .... Εν καιρω θα τη δειτε αν ακομα δεν την εχετε δει στη πραξη!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Κ : 28-02-16 στις 02:06
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-02-16, 02:04
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Συμφωνω δυστυχως με τον Γιωργο..
Αν βλεπετε τετοια στην Αθηνα, σκεφτητε τι βλεπουμε εμεις καθημερινα..
Σε 3 πετσοπ της πολης που γυρισα για βολτα , δεν ξαναπατησα.. Ηταν βολτα σε νεκροταφεια..
Τα ιδια κι εδω ,τα ιδια και Βεροια..
Ουτε σωληνακι αεραντλιας απο μενα δεν εχουν, ολα απο eshop , απο 3-4 καταστηματα που ξερω οτι ειναι σωστοι.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-02-16, 02:06
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
tsala τι να πω μπραβο φοβερο αρθρο!!
Πολυ καλο το θεμα παρεπιμπτοντως!
Καπου υπαρχει συζητηση στο φορουμ για το αρθρο..
Ειμαι απο κινητο και δεν το βρηκα, γι αυτο εβαλα το λινκ.
Παντως η κουβεντα ειχε πολυ ενδιαφερον.. Αν την βρω θα την βαλω.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-02-16, 08:20
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
tsala τι να πω μπραβο φοβερο αρθρο!!
Πολυ καλο το θεμα παρεπιμπτοντως!
Καπου υπαρχει συζητηση στο φορουμ για το αρθρο..
Ειμαι απο κινητο και δεν το βρηκα, γι αυτο εβαλα το λινκ.
Παντως η κουβεντα ειχε πολυ ενδιαφερον.. Αν την βρω θα την βαλω.

εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=83450
και η συνέχεια της συζήτησης εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=83531
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-02-16, 09:29
Το avatar του χρήστη Cohiba
Cohiba Ο χρήστης Cohiba δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-01-2016
Περιοχή: Athens-Lesvos
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

......ολη αυτη η συζητηση που εξελισεται εδω αλλα και στα λοιπα παρομοια θεματα πουεριξα μια ματια ....ολοκληρα αρθα με επιχειρηματα ευρενες και αποδειξεις που ομως δεν παυουν να μου φερνουν στο νου το κατωθι " ο Θεος αγαπησε τα πτηνα και τους χαρισε τον ουρανο ,ο ανθρωπος αγαπησε τα πτηνα και τους χαρισε τα κλουβια "....
Απ οπου και να το δουμε ,δεν παυει αυτο το χομπι να διεπεται απο την εγωιστικημας σταση εναντι των λοιπων πουμας περιβαλλουν ....(ποσο μαλλον των επιχειρησεων που βασικος στοχος τους ειναι η αυξησξ του κερδους τους ...)
Θα μπορουσαμε π.χ. να υπαρχουμε διπλα στην κτιση ,συμπορευομενοι,και οχι απο πανω ...εγωπαθεστατα κατσικομενοι στο σβερκο της ....
Ας απαντησουμε ολοι στονεαυτο μας ειλικρινα ...ΓΙΑΤΙ εχουμε ψαρακια?
Το μονο γιατι που προσωπικα επικροτω και θαυμαζω ειναι αυτο της προστασιας και αναπαραγωγης σπανιας υπο εξαφανιση ζωης......(Το πως καιτο γιατι εξαφανιζονται ,ρωτηστε το "σοφο" ανθρωπινο ειδος")

Γιατι να αρεσκομαστε στην υπαρξη ψαριων σε κατι εκατονταδες λιτρα νερο ..?
γιατι να αρεσκομαστε στην θεα πουλιων πισω απο καγκελα και πλεγματα ?
γιατι να αρεσκομαστε στην υπαρξη αμφιβιων και ερπετων μεσα σε ενα γυαλινο κουτι ?

υγ.: επειδη πολλακις διερωτωμαι τα παραπανω ....κι επειδη εξακολουθω να εχω υπο αιχμαλωσια ζωα ,(πραγμα που σημαινει οτι πρεπει να δουλεψω με τονεαυτομου περισσοτερο :-\ ουτως ωστε να μπορεσω να χαιρομαι την ζωη τους ελευθερα στην φυση χωρις να θελω να γινουν κτημαμου...)τα ανεφερα ως σκεψεις σκορπιες (το συνηθιζω τελευταια )πιο πολυ ως υπενθυμιση στον εαυτο μου ......
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-02-16, 10:12
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

εννοείται πως η "φιλοξενια" των περισσοτερων ειδων κατοικίδιων εχει εγωιστικα κινητρα. Προς τερψη δικη μας. Ούτως η αλλως τα πρωτα ζωα που εξημερωθηκαν ηταν για δουλεια (φυλαξη, κυνηγι, γεωωργικες εργασιες, τροφη κ.τ.λ.) ποσο μαλλον αυτά που εχουμε που δεν είναι "εξημερωμένα".
Μας αρεσει και τα κραταμε. Δε νομιζω ότι χωραει αμφιβολια στο παραπανω.
Εκεινο όμως που κανει τη διαφορα και προσπαθουμε εδώ να πραξουμε είναι να εχουν τουλάχιστον μια ποιοτητα ζωης.

Αγγελε θα διαβασεις σε διαφορα αρθρα στο ιντερνετ ότι π.χ. ένα ψαρι στη φυση εχει προσδοκιμο ζωης 5 χρονια για παράδειγμα, ενώ στην αιχμαλωσια 15. Γιατι δεν κινδυνευει από θηρευτες, ξηρασίες (οπου αμέτρητα πεθαινουν π.χ. στους νερόλακκους στον αμαζονιο), εχει εξασφαλισμενη τροφη, θεραπεια αν αρρωστησει κ.τ.λ. Ο περιορισμος της ελευθεριας είναι σχετικος παλι γιατι υπαρχουν και ειδη που ολη τους η ζωη είναι ένα κελυφος σαλιγκαριου. Προς Θεου δεν παω να αντιπαρατεθώ με τη φυση...απλα ηθελα να ακουστει και ο αντίλογος. Απλα γιατι πρεπει να λεγονται όλα...ή τα δυνατον περισσοτερα. Ετσι σκορπιες σκεψεις όπως λες.

Αν δωσει μια συνεντευξη ο υπεύθυνος ενός ζωολογικου κηπου θα πει ότι πρεσβευει την επαφη με τα αγρια ζωα ώστε οι ανθρωποι από μικροι μαλιστα να μαθουν ότι τα ζωα που βλεπουν στην τιβι δε ζουν στον πλανητη Αρη αλλα είναι διπλα μας, μπορουν να τα δουν και να τα "αγαπησουν" ώστε να γινουν πιο υευθυνοι κατοικοι της Γης με σεβασμο στα υπολοιπα εμβια οντα. Ενας ρεαλιστης όμως θα πει ότι απλα είναι ζωα σε κλουβια και ο ζωολογικος κηπος μια επικερδης επιχειρηση που αν δε παει καλα και δεν εχει τα απαιτούμενα εσοδα, απλα θα κλεισει. Το ένα δεν αναιρει το άλλο όμως. Καποιο παιδακι μια μερα σε ένα ζωολογικο κηπο ή σε ένα ενυδρειο αντικρυσε ένα υπεροχο στα ματια του ζωο και αυτό ηταν τοκινητρο να γινει ενας διασημος βιολόγος, εξερευνητης, φυσιολάτρης ή κι εγω δε ξερω τι άλλο και προσεφερε πολλα στη διατηρηση της αγριας ζωης.

Στο χομπυ επισης υπαρχουν πολλα ειδη που δεν απαντωνται πλεον στη φυση..και αυτό αφορα και ψαρια και πουλια και αμφιβια (τα βατραχάκια που διατηρω χανουν με απιστευτο ρυθμο το φυσικο τους περιβάλλον και καποια ειδη υπαρχουν μονο στο χομπυ και πολλα ακομη θεωρείται ηδη πως συντομα μονο στο χομπυ θα υπαρχουν). Θα με ρωτήσεις ισως....αν από τη φυση τα εξαφανίσουμε ποιο το οφελος να υπαρχουν στο χομπυ. Ισως μια πιθανη επανενταξη σε έναν προστατευομενο χωρο αργοτερα?? Αν συνελθει ποτε η αθρωποτητα από τον εγωισμο της??....Ισως....

Τα 2 σημεια που θελω να επισημανω είναι τα εξης.
1ον. Εφόσον εχουν πιαστεί στο παρελθον πληθυσμοι αγριοι και πλεον αναπαραγωνται από τον ανθρωπο ας αφήσουμε τα αγρια ησυχα ΤΑΥΓΧΡΟΝΑ με την προστασια του περιβάλλοντος τους. Εχουμε αρκετα ειδη να "παιζουμε" δε χρειαζεται να πέφτουμε με τα μουτρα όταν ανακαλύπτουμε ένα νέο και να κινδυνευει από την υπεραλιυεση-εκτος κι αν συντρεχει λογος όπως π.χ. η καταστροφή του ενδιαιτήματος του όπου και χρηζει αιχμαλωσια καποιων ατομων για διατηρηση του είδους από οργανωμένους φορεις και όχι με λαθρεμποριο (που παιζει πολύ στο χομπυ μας).
2ον. Εφόσον "φιλοξενούμε" ζωες ας τις κρατουμε οσο καλυτερα μπορούμε κι ας μη κανουμε παζαρια "μα γιατι δε μπαινει ένα χρυσοψαρο στα 60 αφου μπαινει στα 80" κ.ο.κ.

Όλα αυτά τα λεω για να τα υπενθυμίζω κι εγω στον εαυτο μου.
Επισης παροτι από παιδι ειχα παντα ο,τι κατοικιδιο μπορεις να φανταστείς, δεν ονομάζω τον εαυτο μου φιλοζωο. Δε μπορω να πω πως αγαπω τα ζωα (ακομη κι αν εχω δεθει απίστευτα με συγκεκριμένα ζωα), απλα λεω πως μου αρεσουν πολυυυυυυ!!!
...και η κουβεντα με τον εαυτο μας...συνεχιζεται ατερμονα....

υ.γ. κανε μια σχετικη αναζητηση για ζωοφιλια. Εχει συζητηθεί πολλακις το θεμα και θα διαβασεις πολύ ενδιαφέρουσες αποψεις...και φυσικα η κουβεντα επεκταθηκε και σε χορτοφαγιες, οργανώσεις υπερ της φυσης και πολλα αλλα....
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 02-03-16 στις 12:31
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 28-02-16, 11:13
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Συμφωνώ με το Γιώργο ότι συνήθως στο υπόγειο υπάρχουν ενυδρεία με ψάρια σ θεραπειες σαν νεκροταφεία είναι .άλλα αν εχω τον Θεό μου μια μέρα είχα πάρει τεστ μαζί μου αμμωνιας Κ ph Κ τουλάχιστον δεν είδα κάτι τραγικό.στο ένα μαγαζί κιόλας ο ιδιοκτήτης μου το πρότεινε αλλά δεν περίμενε να τα έχω κ μαζί μου!!!!αλλά βρε παιδιά επειδή κάποτε ήταν η δουλειά μου να μπαίνω σ 5 εστιατόρια μαγειρια στην κουζίνα τους την ημέρα ίσως, κ να μην τρώγαμε ξανά εκεί .εμείς ζητάμε ,αυτοί φέρνουν ,αγορά κ ζήτηση !!!νομίζω αυτοί είναι νόμοι που σίγουρα τα ζωντανά δεν θα ηταν εξερεση ,ίσως το καλύτερο θα ήταν να δούμε εμείς που φταίμε!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-02-16, 11:22
Το avatar του χρήστη Cohiba
Cohiba Ο χρήστης Cohiba δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-01-2016
Περιοχή: Athens-Lesvos
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Συμφωνω Πανο σε ολα οσα ειπες ...καθετι εχει δυο οψεις ...
Εξαλλου καποιος μπορει να παρει το "" κακο"" και να το χρησιμοποιησει μετουσιωνοντας το σε κατι ""καλο""....πχ να παρει ενα δηλητηριο και φτιαξει ενα φαρμακο....ή να παρει τις υβρεις και τον χλευασμο και ασκηθει στην ταπεινωση την υπομονη και την αανεξικακια....
Αυτο βεβαια δεν συνεπαγεται οτι πρεπει να επιζητουμε να προυπαρχει το "κακο",ουτε προφανως το βαθυτερο αιτιο της πλειοψηφιας για την αιχμαλωσια ζωων στην προκειμενη ειναι ο εκπαιδευτικος ταχα μου δε χαρακτηρας ...ισως να λαβουν εικονες ,συναισθηματα ,γνωση.....οχι ομως παιδεια ουτε σαφως επιγνωση .....
Μη ξεχναμε οτιυπαρχει και το υποσυνηδειτο ....αρρηκτα συνδεδεμενο με τις εικονες ,με ο,τι αυτοσυνεπαγεται....

Ολη αυτη λοιπον η υποκουλτουρα ειναι πουδημιουργει αυτον τον φαυλο κυκλο των πετ σοπς και των πελατων τους .....


Υγ.: επειδη τυγχανει να ειμαι απο τη Λεσβο ,ενα νησι με πλουσια ορνιθοπανιδα ....
Καθε μεταναστευτικη περιοδο κατακλυζονται οι υργοβιοτοποι και οι αλυκες αποανθρωπους πουηρθαν απο αρκετες εκατονταδες χιλιομετραμακρυα για να παρατηρησουν τα πτηνα !! ορισμενοι εξ αυτων ουτε καν τα φωτογραφιζουν !
ετσι απλα για να κατανοησουμε την κουλτουρα και την παιδεια χωρις το -υπο εμπροσθεν.....



Αυτη η αενναη συζητηση με τα του εαυτου με τρομαζει σφοδρα
λες να μην αλλαξω ποτε?
:-\:-\
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-02-16, 12:11
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Τοσες αποριες σε αυτο το θεμα και τοσες συζητησεις μεταξυ μας γιατι δεν απανταει καποιο καταστημα.Μελη υπαρχουν εδω ας μιλησουν
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-02-16, 12:37
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kosmas Εμφάνιση μηνυμάτων
Τοσες αποριες σε αυτο το θεμα και τοσες συζητησεις μεταξυ μας γιατι δεν απανταει καποιο καταστημα.Μελη υπαρχουν εδω ας μιλησουν
Καλά κάνουν και δεν απαντάνε
Υπαλληλοι ειναι πισω απο τα προφιλ κι οτι κι αν γραψουν 1ον αν θελουμε το δεχομαστε και 2ον οσοι δεν γραψουν τι θα σημαινει? Πως κανουν το εντελως αντιθετο ?

Ασε εμας να φιλοσοφουμε
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-02-16, 12:50
Το avatar του χρήστη no_name
no_name Ο χρήστης no_name δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-09-2013
Περιοχή: .....
Μηνύματα: 839
Προεπιλογή

Όλα αυτά ξέρετε πως λύνονται??? Αν το κατάστημα που πουλάει ζωντανά έχει ISO... και κρατάει ιχνιλασημότητα αυτών που εισάγει στο κατάστημά του!!!
__________________
Όταν με βγάζετε φωτογραφίες μη μου λέτε: "κοίτα το πουλάκι"
Σε όλες έχω βγει με κατεβασμένο το κεφάλι
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 28-02-16, 13:10
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Εγω παντως θα ηθελα οι σχεσεις μας με τους εμπορους ή τουλαχιστον με τα μελη μας εμπορους να ηταν φιλικες και σχεσεις εμπιστοσυνης.Λεμε συνεχεια ''μην ακους τον πετσοπα-ακου εμας".Γιατι? Ο πετσοπας που γραφτηκε στο forum το εκανε μονο για διαφημηση? Δεν θα ηταν καλο να συμμετειχαν σε καποιες συζητησεις και να μας συμβουλευαν? Εμεις προτεινουμε μεταξυ μας προιοντα τους,βαζουμε λινκ απο σελιδες τους δωρεαν διαφημηση.Θα μπορουσαν και αυτοι να εχουν πιο ζωντανη παρουσια εδω μεσα και απο αυτο θα βγαιναν πιο κερδισμενοι.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 28-02-16, 15:28
Το avatar του χρήστη ozgur_hfo
ozgur_hfo Ο χρήστης ozgur_hfo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-12-2013
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Διάβασα ενδιαφέρουσες απαντήσεις και απόψεις επί του θέματος και ευχαριστήθηκα ιδιαίτερα που συμμετείχαν και απάντησαν πολλά μέλη στην ερώτηση-απορία μου.Τους ευχαριστώ ιδιαίτερα.

Οι πλειονότητα των καταστηματαρχών απ'ότι φαίνεται δε προσφέρει στα ψάρια το ιδανικό περιβάλλον διαβίωσης αλλά δεν αποκλείω περιπτώσεις σαν κι'αυτή που ανέφερε η Artemisia.

Παρ'όλα αυτά θα ήθελα και πληροφορίες από κάποιον πετσοπα. Είμαι σίγουρος ότι μερικοί απ'αυτούς θα ήθελαν να συμμετάσχουν στην κουβέντα μας γνωρίζοντας ότι δε θα πέσουμε να τους φάμε αλλά θα γνωρίσουμε και την αλλη όψη του νομίσματος.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 02-03-16, 11:15
Το avatar του χρήστη ignatios
ignatios Ο χρήστης ignatios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2011
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 366
Send a message via Skype™ to ignatios
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kosmas Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω παντως θα ηθελα οι σχεσεις μας με τους εμπορους ή τουλαχιστον με τα μελη μας εμπορους να ηταν φιλικες και σχεσεις εμπιστοσυνης.Λεμε συνεχεια ''μην ακους τον πετσοπα-ακου εμας".Γιατι? Ο πετσοπας που γραφτηκε στο forum το εκανε μονο για διαφημηση? Δεν θα ηταν καλο να συμμετειχαν σε καποιες συζητησεις και να μας συμβουλευαν? Εμεις προτεινουμε μεταξυ μας προιοντα τους,βαζουμε λινκ απο σελιδες τους δωρεαν διαφημηση.Θα μπορουσαν και αυτοι να εχουν πιο ζωντανη παρουσια εδω μεσα και απο αυτο θα βγαιναν πιο κερδισμενοι.

Έχω να γράψω πολύ καιρό στο forum, και ο λόγος είναι για να μην γίνει κατάχρηση της φιλοξενίας. Ευτυχώς ή δυστυχώς υπάρχει κάποιος περιορισμός στο τι μπορεί να γράψει ένα κατάστημα στο forum.

Όσον αφορά τις συνθήκες στα ενυδρεία, τουλάχιστον στο δικό μου κατάστημα, κάθε ενυδρείο έχει τις δικές του συνθήκες. Πέρα ότι αυτό είναι το σωστό, όταν κάνεις εισαγωγές από εξωτερικό, αναγκάζεσαι να πάρεις μεγάλες ποσότητες. Αυτό σημαίνει ότι τα ψάρια θα τα έχεις αρκετό καιρό στο μαγαζί. Αν δεν έχεις τις σωστές συνθήκες και δεν τηρείς τους κανόνες προστασίας (ενυδρείο και απόχη, αλλαγές νερού κτλ) θα έχεις μεγάλες απώλειες και σε ψάρια και σε κόστος. Μιλάω πάντα για το δικό μου κατάστημα και όχι για το σύνολο.
__________________
http://www.igna.gr
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 02-03-16, 12:17
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.385
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ignatios Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω να γράψω πολύ καιρό στο forum, και ο λόγος είναι για να μην γίνει κατάχρηση της φιλοξενίας. Ευτυχώς ή δυστυχώς υπάρχει κάποιος περιορισμός στο τι μπορεί να γράψει ένα κατάστημα στο forum.
Ιγνάτιε άστα αυτά .....δεν σε κατηγορούμε για καταχραστή αλλά ότι χάθηκες τελευταία.
Σε ποιούς περιορισμούς αναφέρεσαι? Οι μόνοι που ισχύουν για τους επαγγελματίες είναι αυτοί http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=78546
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 02-03-16, 14:06
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Χαρηκα που ειδα μια απαντηση απο ενα καταστημα και οφειλω να ομολογησω πως μια φορα παρηγγειλα απο igna.gr και ειχα αριστη επικοινωνια και εξυπηρετηση απο τηλεφωνο που δεν την εχω βρει στα μαγαζια της Αθηνας που εχω παει και που συναναστρεφομαι προσωπο με προσωπο.Ειναι σωστος επαγγελματιας.
Δεν κανω διαφημηση-λεω πραγματικα γεγονοτα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Black Moly από πετσοπ Sandrea Αρχάριοι γλυκού νερού 6 05-03-12 23:59
Betta με Guppy στο πετσοπ? Sandrea Γλυκό νερό - Γενικά 25 15-12-11 22:11
ψαχνω πετσοπ/μαγαζι για λαμπες Petran22 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 31-07-08 09:49

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10112 seconds with 15 queries