Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-01-11, 13:58
arkoudoulis Ο χρήστης arkoudoulis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: pireuas
Μηνύματα: 6
Question

καλη χρονια σε ολους με υγεια!! πριν απο μια εβδομαδα εστησα το καινουργιο μου ενυδρειο cayman 80 120λιτρα με οτι ακριβως υπηρχε στο υπαρχον πακετο.δηλαδη το δικο του φιλτρο και θερμοστατη. θα ηθελα τη συμβουλη σας για την αγορα εξωτερικου φιλτρου της eheim 2213. ειναι αρκετο για τα λιτρα του ενυδρειου η να παω στο2215 με το σκεπτικο οτι θα βγει το μαμισιο απο μεσα,αν και απο καποιους ακουω οτι το αφηνουν και αυτο. τελευταια ειδα και μια σειρα τις eheim eco .τι διαφορα εχει αυτη η σειρα απο τη κανονικη? επισης ο θερμοστατης ειναι 100w. χρειαζεται να τον αντικαταστησω με μεγαλυτερο .τα ψαρακια μου ειναι 2 σκαλαρια(νομιζω ετσι λεγονται) 1 δολλαριο και ενα καρχαριακι (galaher αν δεν κανω λαθος) τα οποια μετεφερα απο το παλιο μου ενυδρειο. μπορει να εχω κανει λαθος στο τεριασμα το ψαριων αλλα εως τωρα συμβιωνουν ομαλα. συνχωρεστε με για τυχον λαθη μου στις ονομασιες και για τις ισως κουτες ερωτησεις μου αλλα ειμαι καινουργιος στο χωρο.θα προσπαθησω να περασω καμια φωτο

ευχαριστω!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCN1502.jpg
Εμφανίσεις:  379
Μέγεθος:  63,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCN1518.jpg
Εμφανίσεις:  359
Μέγεθος:  63,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCN1503.jpg
Εμφανίσεις:  352
Μέγεθος:  65,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCN1514.jpg
Εμφανίσεις:  334
Μέγεθος:  89,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCN1515.jpg
Εμφανίσεις:  305
Μέγεθος:  95,8 KB  

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 06-01-11 στις 15:45
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-01-11, 14:28
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες φίλε, καμιά ερώτηση δεν είναι κουτή, γι' αυτό είμαστε εδώ, για να ενημερωνόμαστε, η ψαροσύνθεσή σου θέλει λίγο ψάξιμο.
Τα 2213 και 2215 που ανέφερες, ανήκουν στην παλιά γενιά φίλτρων της eheim, γερά και αξιόπιστα, αλλά δύσχρηστα σε σχέση με τα καινούρια.
Από την σειρά classic της eheim, το 2215 θα σε καλύψει απολύτως, ενώ το 2213 μάλλον οριακά και μόνον αν δεν βάλεις πολλά και ρυπογόνα ψάρια.

Νομίζω καλύτερη επιλογή είναι η σειρά eco και συγκεκριμένα το: Eheim ecco pro 200 - 2034 http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1259
Περιέχει όλα τα υλικά που θα χρειαστεί ν' αγοράσεις χώρια αν πάρεις ένα classic κι αρκετές ευκολίες που θα σου λύσουν τα χέρια,
όπως ενσωματωμένα βανάκια, αυτόματο γέμισμα για να μη ρουφάς και καλαθάκια για τα υλικά, ενώ καίει και λιγότερο ρεύμα.

Δες κι αυτό: http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2174 αν θέλεις κάτι πιο οικονομικό.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-01-11, 18:16
Το avatar του χρήστη pagos4
pagos4 Ο χρήστης pagos4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-04-2007
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Συμφωνώ απόλυτα με τον bokosta

Είχα το Ecco Pro 2032 σε ενυδρείο 100L και ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος.
Τώρα θα πάρω το Ecco Pro 2034 για το νέο Dubai 80.
__________________
Γηράσκω αεί διδασκόμενος !!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-01-11, 16:53
Το avatar του χρήστη johnbaz
johnbaz Ο χρήστης johnbaz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2010
Περιοχή: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

Καλως ηρθες κ καλη χρονια.κ γω συμφωνω με τον Κωστα κ για το φιλτρο κ για την ψαροσυνθεση.οπως επισης κ για το γενικο στησιμο εχω ορισμενες ενστασεις σχετικα με το λαθος κατ'εμε backround που ειναι θαλασσινο,την αεροπετρα που φαινεται,με τα δυο θερμομετρα(???) κ γενικα επειδη υπαρχουν πολλα περιθωρια βελτιωσης ψαξτο,ρωτα,διαβασε κ θα πετυχεις το επιθυμητο αποτελεσμα.εγω παντως με το 2236 της eheim ειμαι super ευχαριστημενος στο 140λιτρο μου.
__________________
ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-01-11, 17:54
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Καλως ηρθες
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-01-11, 18:00
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

Καλωσηρθες...
για μενα

1) θαψε τηην αεροπετρα.. τις ιδιες φυσαλιδες βγαζει και θαμμενη
2) αλλαξε φοντο και βαλε κατι ποιο ''αληθινο''
3) τα θερμομετρα βαλτα στο πλαι να μην φαινονται καλυτερα
4) τον θερμοστατη γιατι τον εχεις ετσι?
__________________
the best...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-01-11, 19:44
arkoudoulis Ο χρήστης arkoudoulis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: pireuas
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή cayman80

ευχαριστω πολυ για τις επισημανσεις σας! το ενυδρειο ηταν σε καπως περιεργη κατασταση γιατι ακομα ψαχνομαι. 1.το θερμοστατη τον εχω αφησει εκτος για να μπορω να βλεπω ποσο συχνα αναβει κατα τη διαρκεια τις ημερας.τον εχω στους 27 και μου πιανει θερμοκρασια το ενυδρειο γυρω στους 25 αλλα νομιζω οτι σβηνει ελαχιστα.ειναι 100w μηπως χρειαζομαι καποιο μεγαλυτερο για να δουλευει πιο ξεκουραστα. 2.οι αεροπετρες ηταν ετσι λογο ελειψης λαστιχου.3.το backround να πω την αληθεια ουτε εμενα μου αρεσει.θα ηθελα κατι πιο αληθινο.ποια ειναι η γνωμη σας για τα backround τις juwel που αν δεν κανω λαθος μπαινουν μεσα στο ενυδρειο και μοιαζουν με βραχια.(αν και ξεφευγουν στη τιμη ) 4.τα παιδια μου προτειναν το 2034 eco η το 2215.αν πηγαινα στο 2036 eco μιας και εχει μονο 10-15 ευρο διαφορα θα ηταν υπερβολη ? στην αρχη πρεπει να δουλεψουν ταυτοχρονα και τα δυο η να βγαλω το εσωτερικο φιλτρο και να μεταφερω τις βιομπαλες και τα μακαρονια στο καινουργιο? 5 θα ηθελα αν σας ειναι ευκολο να μου προτεινετε καποια τεστακια απο αυτα που υπαρχουν στην αγορα που να περιλαμβανει τις απαραιτητες μετρησεις. ευχαριστω παρα πολυ προκαταβολικα ολους σας για το ενδιαφερον που δειχνετε σε ερωτηματα αρχαριων!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 06-01-11 στις 15:46
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-01-11, 19:49
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

αν θες κατι ακριβο παρε αυτο..
αλλα υπαρχουν θεματα για το πως θα φτιαξεις μονο σου και το ακομα ποιο απλα χαρτονι απο βιβλιοπωλειο...
__________________
the best...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-01-11, 20:04
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων

Νομίζω καλύτερη επιλογή είναι η σειρά eco και συγκεκριμένα το...
ενώ καίει και λιγότερο ρεύμα.
Να πω μόνο, σχετικά με το λιγότερο ρεύμα (που είναι σωστό) ότι τα clasic έχουν:

ή μεγαλύτερους κάδους με ίδια υψομετρικό και lt/h άρα είναι λογικό να καίνε περισσότερο αφού το νερό περνάει μέσα από μεγαλύτερη αντίσταση (τo clasic 2213 και το eco 2034 είναι σε αυτή τη περίπτωση)

ή και μεγαλύτερους κάδους και μεγαλύτερο υψομετρικό από τα eco.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-01-11, 03:11
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από arkoudoulis Εμφάνιση μηνυμάτων
...1.το θερμοστατη τον εχω αφησει εκτος για να μπορω να βλεπω ποσο συχνα αναβει κατα τη διαρκεια τις ημερας.τον εχω στους 27 και μου πιανει θερμοκρασια το ενυδρειο γυρω στους 25 αλλα νομιζω οτι σβηνει ελαχιστα.ειναι 100w μηπως χρειαζομαι καποιο μεγαλυτερο για να δουλευει πιο ξεκουραστα.
Ένας μεγαλύτερος, 150w θα άναβε λιγότερη ώρα, αλλά καίγοντας περισσότερο ρεύμα, οπότε μάλλον στα ίδια θα είσαι, καλύτερα κράτα αυτόν που έχεις και αν γίνεται
μόνωσε το ενυδρείο, δηλαδή κόλλα από 1 κομμάτι φελιζόλ στην κάθε εξωτερική πλευρά που δεν είναι ορατή από μπροστά (σίγουρα στην πίσω), θα βοηθήσει.
2.οι αεροπετρες ηταν ετσι λογο ελειψης λαστιχου.3.το backround να πω την αληθεια ουτε εμενα μου αρεσει.θα ηθελα κατι πιο αληθινο.ποια ειναι η γνωμη σας για τα backround τις juwel που αν δεν κανω λαθος μπαινουν μεσα στο ενυδρειο και μοιαζουν με βραχια.(αν και ξεφευγουν στη τιμη )
Μια χαρά κάνει κι ένα μαύρο ή γενικά μονόχρωμο σκουρόχρωμο χαρτόνι (ή μπλε, πράσινο, καφέ), δοκίμασε κι αν δεν σου αρέσει παίρνεις backround τις juwel.
4.τα παιδια μου προτειναν το 2034 eco η το 2215.αν πηγαινα στο 2036 eco μιας και εχει μονο 10-15 ευρο διαφορα θα ηταν υπερβολη ?
Καθόλου υπερβολή, ίσα ίσα μπορεί να σου χρειαστεί κιόλας αν στο μέλλον πας σε μεγαλύτερο ενυδρείο.
στην αρχη πρεπει να δουλεψουν ταυτοχρονα και τα δυο η να βγαλω το εσωτερικο φιλτρο και να μεταφερω τις βιομπαλες και τα μακαρονια στο καινουργιο?
Και τα 2 σωστά, αν είναι να καταργήσεις το άλλο, απλά μετέφερε τα υλικά, αν θέλεις να το μεταφέρεις σε άλλο ενυδρείο, δούλεψέ τα παράλληλα για καμιά 15-20 μέρες.
5 θα ηθελα αν σας ειναι ευκολο να μου προτεινετε καποια τεστακια απο αυτα που υπαρχουν στην αγορα που να περιλαμβανει τις απαραιτητες μετρησεις.
Τα υγρά τεστ της ΑΡΙ είναι από τα πιο αξιόπιστα, θα χρειαστείς γι' αρχή σίγουρα τεστ αμμωνίας (ΝΗ3-ΝΗ4), νιτρωδών (ΝΟ2) και νιτρικών (ΝΟ3)
και ίσως (ανάλογα με τα ψάρια που θα βάλεις), τεστ ΡΗ, γενικής (GH) και ανθρακικής (ΚΗ) σκληρότητας.
Με αυτό: http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2086 + αυτό: http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2021 θα είσαι κομπλέ.
ευχαριστω παρα πολυ προκαταβολικα ολους σας για το ενδιαφερον που δειχνετε σε ερωτηματα αρχαριων!
Γιατί, εμείς πού τα μάθαμε?? Να είναι καλά το φόρουμ και οι παλιότεροι.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-01-11, 09:29
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Εκτός από τις συμβουλές των παραπάνω, να προσθέσω κι εγώ μια, ελαφρώς άσχετη με το αρχικό θέμα (κι ελπίζω να μου συγχωρεθεί): διάβασε λίγο για το καρχαριάκι σου. Αν είναι γκάλαχερ όντως, θα μεγαλώσει τόσο που δεν θα μπορείς να το κρατήσεις πιά (και πιθανόν σε εκείνο το στάδιο να είναι δύσκολο και να βρεις χομπίστα με αρκετά μεγάλο ενυδρείο να το πάρει).
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-01-11, 23:19
arkoudoulis Ο χρήστης arkoudoulis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: pireuas
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Ευχαριστω πολυ και παλι για τη βοηθεια σας! κατι ακομα , οι μετρησεις μου σε αμμωνια νιτρωδη νιτρικα ph ανθρακικη και γενικη σκληροτητα που πρεπει να βρισκοντε δεδομενου οτι στο ενυδρειο εχω τα συγκεκριμενα ψαρακια?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-01-11, 23:23
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από arkoudoulis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω πολυ και παλι για τη βοηθεια σας! κατι ακομα , οι μετρησεις μου σε αμμωνια νιτρωδη νιτρικα ph ανθρακικη και γενικη σκληροτητα που πρεπει να βρισκοντε δεδομενου οτι στο ενυδρειο εχω τα συγκεκριμενα ψαρακια?
NH3/4=0
NO2=0
NO3<20 χοντρικά. Αν δεν έχεις φυτά εγώ θα σου έλεγα <5.
για τις σκληρότητες περίμενε κάποιον άλλο να σου πει γιατί τα συγκεκριμένα ψάρια δεν τα ξέρω καθόλου τι θέλουν...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-01-11, 04:13
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Τα σκαλάρια θέλουν ΡΗ γύρω στο 6,5 με 7 και σκληρότητες 5-10.
Το δολλάριο δεν θα έχει πρόβλημα στις ίδιες συνθήκες.

Το galaher όμως, αν και δεν χρειάζεται άλλες συνθήκες νερού, έχει ένα ..μικρό προβληματάκι.

Στην φύση φτάνει το 1 μέτρο μήκος και σε μικρά ενυδρεία τους 30 πόντους και πεθαίνει πρόωρα από βλάβες των εσωτερικών του οργάνων, λόγω νανισμού.
Μια θεωρία λέει ότι σε ενυδρεία με μήκος μικρότερο των 5 μέτρων και νερό λιγότερο από 2 τόννους, το ψάρι αναγκάζεται να σταματήσει την σωματική του
ανάπτυξη, ενώ τα εσωτερικά του όργανα συνεχίζουν να μεγαλώνουν κι αυτό τους προκαλεί ανεπανόρθωτες βλάβες και στο τέλος τον θάνατο.

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν αυτά, αλλά όπως καταλαβαίνεις, ένα ψάρι αυτού του μεγέθους, είναι εντελώς ακατάλληλο για το ενυδρείο σου,
οπότε, όπως σου είπε και ο aquaman, καλό θα ήταν να το επιστρέψεις στο πετσόπ, ή να το δώσεις γρήγορα σε κάποιον με πολύ μεγαλύτερο ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-01-11, 14:16
Το avatar του χρήστη ΤΑΣΟΣ
ΤΑΣΟΣ Ο χρήστης ΤΑΣΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-06-2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΑΜΠ/ΠΟΙ
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Καλη χρονια φιλε μου. Εγω εχω το 2034 σε 100L και ειμαι οριακα ευχαριστημενος. Αν θα το παραφυτεψεις το ενυδρειο σου δεν θα σε καλυπτει. Σου προτεινω το 2036 με κλειστα ματια.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-01-11, 15:20
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα σκαλάρια θέλουν ΡΗ γύρω στο 6,5 με 7 και σκληρότητες 5-10.
θα ελεγα οτι χαμηλοτερες σκληροτητες θα εκτιμουνταν περισσοτερο..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 06-01-11, 16:40
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
θα ελεγα οτι χαμηλοτερες σκληροτητες θα εκτιμουνταν περισσοτερο..
Δεν έχεις άδικο Πάνο, αλλά δεν θα τολμούσα να προτείνω σκληρότητες κάτω του 5 σε χομπίστα με όχι πολύ μεγάλη εμπειρία.
Εκτός του ότι θα του είναι δύσκολο να τις κατεβάσει τόσο πολύ, με μια Κh γύρω στο 2-3, κινδυνεύει να έχει ένα ΡΗ crash.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-01-11, 01:40
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καταλαβαινω το σκεπτικο σου αλλα λιγο δυσκολο το pH crash χωρις διοξειδιο...θα κατεβει πολυ μονο αν εχει 0 σκληροτητες (100% ΑΟ) οπως στο ενυδρειο μου που πιανει γυρω στο 5.
με σκληροτητες 2-3-4 θα εχει μια χαρα πεχα...ισως και αλκαλικο ακομη μεχρι να ωριμασει αρκετα το ενυδρειο και να πεσει λιγο. ας μη ξεχναμε πως κατα πολλους δε θα επιτυγχανετε καν γονιμοποιηση των αυγων σε σκληροτητες πανω απο 5 πραγμα που δειχνει ποσο σημαντικο ειναι το μαλακο νερο γιαυτα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-01-11, 03:35
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Kατά την προσφιλή μας συνήθεια, αφήσαμε στην άκρη τις απαντήσεις στον ερωτώντα και πιάσαμε την συζήτηση μεταξύ μας.
Φίλε arkoudoulis, μπορείς ν' αγνοήσεις τα τελευταία 2-3 ποστς, μέχρι να λύσουμε τα "εσωτερικά" μας, εσύ συνέχισε να ρωτάς.

Τα σκαλάρια μου λοιπόν Πάνο, αγνοώντας την θεωρία, κάνουν αυγά κάθε 20-25 μέρες, βλέπω συνέχεια ουρίτσες, άρα είναι
γονιμοποιημένα, μεγάλωσαν επιτυχώς μια γενιά 60 μικρών (τα 55 τα έδωσα) κι όλα αυτά σε σκληρότητες 10-15 εδώ κι ένα χρόνο.
Το 5-10 το πρότεινα για να είμαι πιο κοντά στην θεωρία, γιατί η εμπειρία μου λέει ότι τα καταφέρνουν και σε πιο σκληρό νερό.

Αλλά και η θεωρία, απ' όσο μπόρεσα να ψάξω, λέει:

http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...6&postcount=11 ..ΚΗ=5 τουλαχιστον
http://webcache.googleusercontent.co...&ct=clnk&gl=gr ...και GH όχι πάνω από 10
http://www.fishlore.com/Profiles-Angelfish.htm ...Water Hardness : 5° to 13° dH
http://www.aqua-fish.net/show.php?h=angel ...Water hardness (dGH): 0 - 18 °N
http://badmanstropicalfish.com/profiles/profile9.html ...Hardness: Soft to medium. dH range: 1-20
http://freshaquarium.about.com/cs/an...arbleangel.htm ...Hardness: 6-9 dGH
http://fishprofiles.com/profiles/fre...yllum_scalare/ ...Hardness: 5 dH - 13 dH
http://www.seriouslyfish.com/profile.php?id=99 ...Hardness: 0-15 dH
http://www.fishandtips.com/displaydb.php?ID=24 ...Water Hardness: 1 - 20dh
http://www.istellas.gr/aquarium/my_f...n_scalare.html ...Σκληρότητα 5-13
http://www.tropicalfishkeeping.com/p...are-angelfish/ ...20 dGH, preferably below 15 dGH
http://www.aquariumlife.net/profiles...ish/100118.asp ...Hardness 5° - 15°
http://www.forum4fish.com/forums/lof....php?t284.html ...και GH όχι πάνω από 10

Αλλά κι εδώ μέσα: http://www.aquarist.gr/articles/Angelfish/scalare.htm ο δικός μας, ο Γιώργος λέει:
"Τα αγγελόψαρα που έχουν μεγαλώσει σε μαλακό, όξινο νερό είναι πιο ευαίσθητα σε βακτηριακές μολύνσεις όταν εισαχθούν σε αλκαλικό περιβάλλον.
Συνήθως υπάρχουν περισσότερα βακτηρίδια σε νερό με υψηλότερο pH, με αποτέλεσμα αυτά τα ψάρια να μην έχουν τα κατάλληλα αντισώματα και πολλές
φορές οδηγούνται σε αρρώστιες, κυρίως βακτηριακής φύσεως...
...Γι' αυτό, είναι σημαντικό να αποφεύγονται οι ακρότητες σε ό,τι αφορά τις υδάτινες συνθήκες και συνίσταται να πλησιάζουν, ει δυνατόν, αυτές του φυσικού τους περιβάλλοντος."
"Λόγω των πολλών και επαναλαμβανόμενων αναπαραγωγών του αγγελόψαρου σε αιχμαλωσία, το pH και η σκληρότητα δεν παίζουν πια τόσο μεγάλο ρόλο
για να είναι επιτυχημένο το ζευγάρωμά τους. Για μεγαλύτερο ποσοστό εκκόλαψης των αυγών, συνιστάται το νερό να είναι μαλακό και όξινο, με pH ~ 6.0 - 6.5 και GH ~ 4 - 6.
Βέβαια, έχουν σημειωθεί επιτυχημένες γέννες και σε πιο σκληρό νερό, αλλά σαφώς με μικρότερο ποσοστό εκκόλαψης...."
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 11-01-11, 23:03
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

κατι ειχε παρει και το δικο μου ματι γιαυτο και εγραψα εκεινο το "κατα πολλους" γιατι ξερω πως δεν ειναι απολυτο.
αυτο που θα ειχε μεγαλο ενδιαφερον ειναι ισως το ποσοστο εκκολαψης....
στα σκαλαρια μου που διατηρουσα νερο 100% ΑΟ και πεχα 5 και κατι...ειχα επιτυχια 100% σχεδον. σε ολες τις γεννες εκκολαπτονταν ολα τα αυγα (με το ζορι εβρισκες κανενα ασπρο) και απο 2 γεννες που αποφασισα να κρατησω...μεγαλωσα συνολικα..τουλαχιστον 300 μικρα.
αν ειχες τα ιδια ποσοστα (εκκολαψης οχι επιβιωσης) ισως τοτε ενας ακομη μυθος να καταρριπτεται.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 12-01-11, 00:39
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Για το ποσοστό εκκόλαψης μπορεί να έχεις δίκιο και να είναι μεγαλύτερο σε πιο μαλακό νερό, γιατί εγώ ποτέ δεν είχα εκκόλαψη 100% των αυγών.
Σε κάθε γέννα υπήρχε ένα ποσοστό από 10% έως και 30% των αυγών που άσπριζαν και δεν εκκολάπτονταν καθόλου, συνήθως τα ψάρια τα έτρωγαν.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
pontikaki


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ΓΙΑ 450 lt vasiliki Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 07-09-10 13:01
Αγορα ενυδρείου και εξοπλισμος fitas Αρχάριοι γλυκού νερού 9 23-03-09 18:39
εξοπλισμος sotos+ramona Ζωοτόκα 18 03-11-08 16:28
Εξοπλισμος ΟΧΙ Satriani Θαλασσινό νερό - Γενικά 15 14-05-08 18:13
εξοπλισμος stefapat Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 04-11-06 19:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09860 seconds with 16 queries