Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Γαρίδες > Γαρίδες του γένους Caridina

Γαρίδες του γένους Caridina Amano, Sulawesi, CRS, Tiger, Bee, Green, Red nose κλπ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 05-11-10, 15:44
Το avatar του χρήστη Dimitris_Batman
Dimitris_Batman Ο χρήστης Dimitris_Batman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-03-2010
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 235
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Dimitris_Batman
Προεπιλογή

Η αλήθεια μετά από ένα τέτοιο θέαμα είναι πως μιας και δεν μας βοηθούν στο θέμα της αναπαραγωγής έχει να κάνει με το θέμα της καθαριότητας.
Εκτός από άλγες καθαρίζουν ότι απομένει από τροφές στον βυθό.πρόκειται για μία λαίμαργη γαρίδα που κάνει μόνο (προσωπική άποψη) για καθαριστής πάντα βέβαια με το πόσα λίτρα έχουμε και τι ομάδα αμάνο (αριθμό ατόμων) θα ρίξουμε...
__________________
Εν τούτο Tangaνίκα
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 05-11-10, 16:15
syphon Ο χρήστης syphon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: Ilion
Μηνύματα: 234
Προεπιλογή

Γενικά οι δικές μου είναι πολύ τσαμπουκάδες, αλλά όχι δολοφόνοι
Θα διώξουν κάθε γαρίδα, ψάρι, σαλιγκάρι από αυτό που θέλουν να φάνε χωρίς να φοβούνται τίποτα.
Σαλιγκάρια σίγουρα τσιμπάνε, και δεν το βρίσκω κακό.
Τώρα για γαρίδες δεν πιστεύω ότι θα το έκανε ποτέ σε υγιή γαρίδα.Μάλλον ήταν στα τελευταία της. Έχω δει τη μία μεγάλη μου να καθαρίζει υπολείμματα από κάποια red cherry αλλά όχι να την σκοτώνει

Α και διαφωνώ με την άποψη ότι κάνει μόνο για καθαριστής. Έχουν φανταστική προσωπικότητα, είναι υπερκινητικές σε αντίθεση με τις άλλες που έχω ( red cherry, red nose και μια αγνώστου ταυτότητας μπλέ), τσαμπουκάδες και οι αρχηγοί του ενυδρείου, παρόλο που έχω και ψάρια.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 05-11-10, 16:20
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

εγω εχω 10-15 αμανο και πολλες red cherry δεν εχω δει κατι ....
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 05-11-10, 18:04
Το avatar του χρήστη Ύδωρ
Ύδωρ Ο χρήστης Ύδωρ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2010
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris_Batman Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αλήθεια μετά από ένα τέτοιο θέαμα είναι πως μιας και δεν μας βοηθούν στο θέμα της αναπαραγωγής έχει να κάνει με το θέμα της καθαριότητας.
Εκτός από άλγες καθαρίζουν ότι απομένει από τροφές στον βυθό.πρόκειται για μία λαίμαργη γαρίδα που κάνει μόνο (προσωπική άποψη) για καθαριστής πάντα βέβαια με το πόσα λίτρα έχουμε και τι ομάδα αμάνο (αριθμό ατόμων) θα ρίξουμε...
Θα συμφωνήσω μαζί σου δημήτρη, με μία παρατήρηση:
Ναι, είναι καλοί καθαριστές και λαίμαργα ζώα, αλλά εκτός από αυτό χ_ζ_ν κιόλας 24 ώρες το 24ωρο παράγοντας πολύ μεγαλύτερο όγκο περιττωμάτων (αναλογικά με τον όγκο και το μέγεθός τους) σε σχέση με κάθε άλλο ζωντανό στο ενυδρείο μας, σπονδυλωτό ή ασπόνδυλο!
__________________
Όσο ζω θα ελπίζω...
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 05-11-10, 19:29
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Κ εγω ειχα μαζι amano,red cherry και red nose αλλα δεν ειχα δει επιθετικοτητα κ μου φαινεται πολυ παραξενο.
Η αληθεια ειναι οτι ειναι πολυ τσαμπουκαδες κ εχουν απιστευτη συμπεριφορα.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 05-11-10, 21:59
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Κι εγώ έχω χάσει μικρές μαύρες bee (είχα 4 που γέννησαν κιόλας) Ξαναπήρα άλλες 4 και τις ξανα έχασα πάλι. Επειδη μαζί με τις αμάνο ήταν και πολλες τσέρυ και αυτές επιζούν μια χαρά κατάλαβα ότι οι bee είναι πιο ευαίσθητες και ίσως κάτι φταίει από λιπάσματα, βαρύ κλάδεμα και τέτοια. Το ότι μπορεί να τρώγονταν δεν το είχα σκεφτεί...
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 12-01-11, 13:22
Το avatar του χρήστη rastafarian
rastafarian Ο χρήστης rastafarian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2010
Περιοχή: Μενιδι
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή Ερωτηση για amano

Εχω ενα ενυδρειο 110 λιτρα και τρεχει 3 μηνες.μεσα εχω 8 αρλεκινους,2 οτοκυκλους και 2 sae.εχω σκοπο να βαλω και 1 ζευγαρι gourami.μπορω να βαλω και μερικες amano η θα γινουν τροφη?αν ναι ποσες μπορω να βαλω?
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 12-01-11, 13:46
Το avatar του χρήστη george1981
george1981 Ο χρήστης george1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2008
Περιοχή: Παλλήνη (Ατικκής)
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

Εγώ σε 125 λίτρα που έχω δεν αντιμετωπίζουν κανένα πρόβλημα 4 amano από τους οτόκυκλους και τους αρλεκίνους
__________________
Το 70% του ανθρώπου αποτελείτε από νερό....γιατί όχι και το σπίτι του ?
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 12-01-11, 13:53
Το avatar του χρήστη rastafarian
rastafarian Ο χρήστης rastafarian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2010
Περιοχή: Μενιδι
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ σε 125 λίτρα που έχω δεν αντιμετωπίζουν κανένα πρόβλημα 4 amano από τους οτόκυκλους και τους αρλεκίνους
Με τα gourami δεν ξερω τι γινεται..
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 12-01-11, 16:01
Το avatar του χρήστη iliasselimis
iliasselimis Ο χρήστης iliasselimis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-04-2010
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Δεν πιστεύω να έχεις πρόβλημα.Έχω σε ένα ενυδρείο Amano με σκαλάρια.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 12-01-11, 17:41
Το avatar του χρήστη rastafarian
rastafarian Ο χρήστης rastafarian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2010
Περιοχή: Μενιδι
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από iliasselimis Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν πιστεύω να έχεις πρόβλημα.Έχω σε ένα ενυδρείο Amano με σκαλάρια.
Λεω να βαλω πρωτα τις amano και ισως και red chery και μετα να βαλω το ζευγαρι dwarf gourami ωστε να εχουν βρει οι γαριδες κρυψωνες..ποσες μπορω να βαλω σε 110 λιτρα?
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 18-03-11, 19:16
Το avatar του χρήστη irongud
irongud Ο χρήστης irongud δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2010
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 511
Προεπιλογή Αμανο με σκαλαρια

στο κοινωνικο μου εχω την αηδιαστικη γλιτσωδη καφε αλγη του νεου ενυδρειου και αυτο γιατι οταν εβαλα τα φωτα μετα απο 3 βδομαδες σε κουβα σκοτεινο τα φυτα τα κοπανησα 12 ωρες για καμια βδομαδα. μετα μου ειπαν οτι εκανα βλακεια και τωρα παω σιγα σιγα με λιγες ωρες.. αν και εχει σταθεροποιηθει η αλγη δεν αυξανεται υπαρχει αρκετη σε ολα τα φυτα. μπορω να βαλω 3 αρσενικες αμανο που εχω στο γαριδαδικο μεσα στο μεγαλο να κανουν λιγο καθαρισμα? το κοινωνικο εχει 5 σκαλαρια μεσαια 12 ροδοστομους 7 κορυ 2 ραμιρεζι και 2 dolichopterus μωρα 3 εκ.. εννοειται οτι φοβαμαι τα σκαλαρια... εβαλα τον apple snail μου μεσα στο γαριδαδικο γιατι εχει ολη μερα μαζεμενες τις κεραιες του και τον λυπηθηκα και πεσαν πανω του και τον καθαριζουν...
__________________
Ο καθένας μας έχει 3 πρόσωπα.
Αυτό που δείχνει , αυτό που νομίζει ότι είναι , και αυτό που πραγματικά είναι...
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 19-03-11, 00:22
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Ετσι κι αλλιως 3 αμανο μονο δεν θα κανουν μεγαλη διαφορα με τις αλγες. Τα μικρα ancistrus πιο πολυ θα καθαρισουν, (αν δεν τα φανε κι αυτα τα σκαλαρια). ΟΙ αρσενικες αμανο ειναι μισες απο τις θηλυκιες και γυρω στα 3,5-4εκ. Ισως κινδυνεψουν απο τα σκαλαρια.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 19-03-11, 01:05
Το avatar του χρήστη irongud
irongud Ο χρήστης irongud δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2010
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 511
Προεπιλογή

μη μου λες τετοια γιατι τον ενα αγκιστρο δεν τον εβρισκα σημερα...
εχει μεσα και καμια δεκαπενταρια ramshorn λαθρεπιβατες μικρα μισο ποντο. οι αμανο μου ειναι 4-4.5 εκατοστα τελικο μεγεθος
-------------------------
πηρα μια ωραιοτατη τρομαρα.... πηρα το φακο και αρχισα να ψαχνω τα δυο αγκιστρακια. τον ενα τον βρηκα αμεσως πανω σε μια ριζα. ο αλλος αφαντος... ωσπου κατω απο μια ριζα ειναι μια ουρα που κατεληξε σε ενα ξασπρισμενο σωμα... λεω εδω ειμαστε... βαζω χερι μεσα και ευτυχως ηταν ενα zebra danio που χαροπαλευε καιρο. μετα απο πολυ αγχος και κανα εικοσαλεπτο ψαξιμο βρηκα και το δευτερο αγκιστρακι να γλυφει αμεριμνο μια αλλη ριζα. ουφ!!! τις αμανο να τις βαλω λες η μεζες? μιλαμε αυτη η καφε γλιτσα πανω στα φυτα ειναι μπλιαχ!!!! η αληθεια ειναι πως θα ηθελα μερικες θυληκες αλλα αντε βρες. μεχρι και το γαριδαδικο μου υφαλμυρο σκεφτομουν να κανω για να τις αναπαραγω
__________________
Ο καθένας μας έχει 3 πρόσωπα.
Αυτό που δείχνει , αυτό που νομίζει ότι είναι , και αυτό που πραγματικά είναι...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη irongud : 19-03-11 στις 01:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 10-05-11, 13:18
Το avatar του χρήστη kostas_pana
kostas_pana Ο χρήστης kostas_pana δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: koridallos
Μηνύματα: 224
Προεπιλογή amano με red nose

καλησπέρα, έχω ένα ενυδρείο 100 σχεδόν λίτρων και θέλω να προσθέσω μερικές γαρίδες, (κυρίως ως αλγοφάγα στη αρχή αλλά έχουν αρχίσει και μου καλαρέσουν κιόλας)
λέω λοιπόν να βάλω μερικές amano και μου αρέσουν παρά πολύ και οι red noise shrimp, ταιριάζουν μεταξύ τους? και αν ναι ποσά άτομα απο την κάθε μια?
και τέλος που θα βρω και κυρίως, είναι ακριβές?

να πω πως το ενυδρείο τρέχει 2+ χρόνια και με το καινούριο aquascape έχει εμφανιστεί λίγη πράσινη τριχοειδής άλγη....
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 11-05-11, 01:07
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Οι red nose ανακαλυφτηκε οτι ειδος υφαλμυρου νερου http://www.aquatek.gr/vb/showthread....light=red+nose δε πρεπει να τις βαζουμε σε γλυκο νερο μια που το μονο που καταφερνουμε ειναι να τους μειωνουμε τη ζωη τους!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 23-01-12, 00:54
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή Amano Vs Red cherry

Το ειχα διαβασει καιρο πριν κ δεν μου φανηκε κ περιεργο...αλλα διαβασα για πεινασμενες αμανο! Εγω ταιζω 3 φορες την μερα κ δεν ειχα δει ποτε κατι τετοιο...μεχρι σημερα...







κ εδω χωνευουμε..



Η γαριδα Δεν ηταν πεθαμενη...ηταν κ αυτη αυγομενη δυστυχως...Αν τρωει ετσι-για χαβαλε- ενήλικες σκεφτομαι στα μικρα τι θα κανει! Ειναι 6-7 amano σε 80 λιτρα καθαρα με 5 cpd κ μερικες δεκαδες red cherry(30-40)...Σκεφτομαι να τις παω στο μεγαλυτερο τωρα(τις αμανο)....
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 23-01-12, 00:57
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

πλάκα κάνεις
έλεγα να τις βάλω και εγώ μαζί
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 23-01-12, 01:00
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Εχεις αναρωτηθει ποτε γιατι δεν βαζουν amano μαζι με ακριβες γαριδες; (crs,blue tiger, shadow bees κλπ)
Aυτο που ειδες, το εχω δει με τα ματια μου τουλαχιστον 3 φορες, αν και πιστευω οτι μια αμανο σε πληρες μεγεθος, θα πρεπει να εχει διακρινει καποιο σημαδι αδυναμιας για να επιτεθει σε ενηλικη γαριδα-θυμα. Ισως φροντιζουν να "καθαριζουν" τις γερικες ή αρρωστες γαριδες- εστω κι αν στα δικα μας ματια φαινονται απολυτα υγιεις.
Εξ αλλου οι amano φημιζονται ως καθαριστες και νεκροφαγες.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 23-01-12, 01:20
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχεις αναρωτηθει ποτε γιατι δεν βαζουν amano μαζι με ακριβες γαριδες; (crs,blue tiger, shadow bees κλπ)
Aυτο που ειδες, το εχω δει με τα ματια μου τουλαχιστον 3 φορες, αν και πιστευω οτι μια αμανο σε πληρες μεγεθος, θα πρεπει να εχει διακρινει καποιο σημαδι αδυναμιας για να επιτεθει σε ενηλικη γαριδα-θυμα. Ισως φροντιζουν να "καθαριζουν" τις γερικες ή αρρωστες γαριδες- εστω κι αν στα δικα μας ματια φαινονται απολυτα υγιεις.
Εξ αλλου οι amano φημιζονται ως καθαριστες και νεκροφαγες.
Καλησπερα κ ευχαριστω για την αμεση απαντηση...Κιομως δεν εχω παρατηρησει ποτε τι αλλο υπαρχει μαζι με αυτες τις ακριβες γαριδες!!Μαλλον τα ματια μου δεν ξεκολλανε απο αυτες!!!(που προφανως κ δεν υπαρχει τιποτα αλλο, εκτος απο αυτες, τις περισσοτερες φορες τουλαχιστον)

Ειχα διαβασει καποιο παλαιοτερο τοπικ σου κ μετα απο λιγο ψαξιμο ειχα δει αλλα 2-3 παρομοια θεματα.Θυμαμαι οτι οι περισσοτεροι λεγανε οτι αρπανε που κ που, μικρα κυριως..ενηλικες αμανο...κ κυριως οταν ειναι πεινασμενες!!Εγω ομως ταιζω 3 φορες την μερα..μια φορα γαριδοτροφη(dennerle-crustaGran) κ 2 φορες απο διαφορες αλλες για τα ψαρακια κυριως..καροτα που κ που(1 φορα στις 2 βδομαδες)...κ γενικοτερα ταιζω πολυ σε γενικες γραμμες....

Αλλα αν ειναι οπως τα λες τοτε μικρο το κακο... εφοσον τρεφονται κιολας με τα ''γεροντια'' του ενυδρειου...πριν αποδημησουν κιολας εις τον κυριων μεριαν...Δεν τρεχει..
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 23-01-12, 01:40
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Νομίζω πως η amano σου είναι αυγομένη...(???)
Λέτε να έχει κάποια σχέση;
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 23-01-12, 01:58
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Ναι ειναι...Δεν ξερω αν εχει καποια σχεση...πιθανο...
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 23-01-12, 05:55
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

εχω αμανο κοντα δυο χρονια και σε καποια φαση δοκιμασα να βαλω 4 cherry,απο τις οποιες εβρισκα μια καθε μερα κομμενη στην μεση,οπως στην φωτο!
σε λιγο καιρο δεν ειχα καμια!
τις αμανο τις εχω ακομη...

μεχρι και πριν λιγο καιρο δεν ηξερα τι παιχτηκε τοτε...

τωρα μαλλον εμαθα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 23-01-12, 10:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ξεκινησα πριν 5-6 μηνες 50λιτρο φυτεμενο ενυδρειο με 4 amano (μεγαλες) και 10 red cherry (και αρκετα Anentome helena) και τωρα οι red cherry εχουν γινει καμια 200αρια.
Τα μωρα κυκλοφορουν παντου ελευθερα.
Δεν εχω δει amano να τρωει γαριδα.
Ταιζω πλουσια 2-3 φορες ημερησιως.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 03-02-12, 15:25
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν εχω δει amano να τρωει γαριδα.

Μα ουτε κ εγω το ειχα ξαναδει...τις εχω 4 χρονια κοντα!Σε ενυδρεια 50λ,80λ,120λ κ 300λ..μαζι με αμανο παντα, κ helenas...τα helenas τα εχω δει πχ 6-7 φορες να τρωνε γαριδα...τις αμανο ποτε! Ταιζω 2 με 3 φορες την μερα απο τουλαχιστον 2 διαφορετικές τροφες την φορα, οπου εναλλασονται κ με αλλες κατα περιοδους....
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 03-02-12, 20:13
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ποσες Amano εχεις σε σχεση με τις cherry? και σε τι λιτρα?
Και ποσα περιπου Helena?
Ουτε helena εχω δει να πειραζουν cherry.

Τα μωρα cherry ψειρες, τα βλεπω κολλημενα στο τζαμι και περνανε απο διπλα helena και amano και δεν τους δινουν σημασια.
Ταιζω και εγω 2-4 φορες την ημερα, γαριδοτροφη, spirulina flakes,αγγουρακι κολοκυθακι ενιοτε, αλλα και πρωτεινες (pellets για δισκους) κυριως για τα helena (που δεν εχουν πλεον λαθρεπιβατες για να "ασχοληθουν") τα οποια πελετακια τιμουν ολες οι γαριδες.
Μηπως οι πρωτεινες τα "ηρεμουν"?
Εχω 100+ cherry, 20-30 (ορατα) μωρα cherry, 4 amano, 15-20 helena, σε 50 λιτρα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 05-02-12, 20:04
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
1)
Ποσες Amano εχεις σε σχεση με τις cherry? και σε τι λιτρα?
Και ποσα περιπου Helena?
a)Ουτε helena εχω δει να πειραζουν cherry.
b)Τα μωρα cherry ψειρες, τα βλεπω κολλημενα στο τζαμι και περνανε απο διπλα helena και amano και δεν τους δινουν σημασια.

2)
Ταιζω και εγω 2-4 φορες την ημερα, γαριδοτροφη, spirulina flakes,αγγουρακι κολοκυθακι ενιοτε, αλλα και πρωτεινες (pellets για δισκους) κυριως για τα helena (που δεν εχουν πλεον λαθρεπιβατες για να "ασχοληθουν") τα οποια πελετακια τιμουν ολες οι γαριδες.
a)Μηπως οι πρωτεινες τα "ηρεμουν"?
Καλησπερα..

1) Το ενυδρειο ειναι 80 καθαρα λιτρα με 5 cpd,7 αμανο,3-4 helenas κ καμια 50αρια(ενηλικες)cherry.
a)Το ειχαμε ξανασυζητησει παλιοτερα κ αν θυμαμαι καλα ειχαμε καταληξει στο οτι δεν θα πουν 'οχι' σε καποια 'ξεχασμενη' γαριδα η οποια εχει 'αποβλακωθει' την ωρα του φαγητου...
b) Το ιδιο κ σε εμενα...Κυριως την ωρα του φαγητου ,γεμιζει ο τοπος μικρες κ μεγαλες γαριδες μπροστα στο τζαμι, μαζι φυσικα κ με τους υπολοιπους κατοικους του ενυδρειου!

2)Απο φαγητο ριχνω 2-3 διαφορετικες τροφες για τα ψαρακια,αυτον τον καιρο εχω- sera vipagran,tetra pro color,tropi petplus τις οποιες εχω αναμηξει.+ bloodworms μια στο τοσο(καθημερινα).Για τις γαριδες εχω τις dennerle crustaGran και sera Shrimps natural,επισης μια φορα την βδομαδα περιπου ριχνω κ λιγο καροτακι.
a) Σιγουρα αλλα εφοσον ολες οι τροφες που χρησιμοποιω περιεχουν απο 40 εως 55% πρωτεϊνη να καταλαβω οτι δεν ταιζω αρκετα!? πιστευω οτι ταιζω κ πολυ κιολας!
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 03-05-12, 21:07
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή Amano δολοφόνοι ψαριών...?

Αν δεν μου έλεγαν ότι το είδαν με τα μάτια τους, δεν θα το πίστευα.
Λοιπον. Μια φίλη, έχει απο καιρό ένα 20 λιτρο, με γκάπυς. Τελευταία, σκέφτηκε να προσθέσει 3 γαρίδες Αμάνο. Δεν τις έχω δεί, αλλα στο μαγαζί τους είπαν ότι είναι caridina japonica. Απο την περιγραφή της πρέπει να είναι αυτές. Το πρόβλημα είναι ότι είδαν αφου έσβησε το φως του ενυδρείου, μια γαρίδα να κυνηγά ένα γκάπυ, (ενήλικο και μέχρι τότε υγιές), να πηδα πάνω του και να του τσακίζει την ουρά. Το γκάπυ προφανως τραυμάτισε την σπονδυλική του στήλη, γιατί για λίγη ώρα παρέπεε στο νερό. Το επόμενο πρωί...το βρήκαν τέζα! Της είπα ότι τις θεωρώ πολύ φιλήσυχες αυτές τις γαρίδες, αλλά φυσικά δεν πείθω με τίποτε. Το ενυδρείο της δεν έχει πολλά φυτά εκτός απο μία ανούμπια νομίζω, αλλά άλγη υπάρχει, καθώς δεν είναι και πολύ συνεπής στις αλλαγές νερού (άν υποθέταμε ότι δεν μπόρεσαν τόση δίαιτα
Εχει κανείς ανάλογη εμπειρία, ή έχει διαβάσει ότι μπορεί να συμβεί επιθετική συμπεριφορά των Αμάνο με μικρά ψαράκια?
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 03-05-12, 21:42
Το avatar του χρήστη cpapakon
cpapakon Ο χρήστης cpapakon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2009
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Εχω εδω και πολύ καιρό αμάνο με γκάπυ και ποτέ δε παρατήρησα κάτι τέτοιο.
Το πιο πιθανό είναι τα γκάπυ να παρενοχλούν τις αμάνο.
Βέβαια είδα κάποια στιγμή μια αμάνο να τρώει ένα νεκρό γκάπυ. Αλλά το να το σκότωσε ίδια πολύ τραβηγμένο το ακούω.
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 03-05-12, 22:12
Το avatar του χρήστη Giwrgos P.
Giwrgos P. Ο χρήστης Giwrgos P. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2010
Περιοχή: Αθήνα (Γαλάτσι)
Μηνύματα: 596
Προεπιλογή

μου εχει τυχει κι εμενα μια αμανο να κυνηγαει τα νεον τετρα μου και τελικα να σκοτωνει 2 απο τα 10
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θέματα σχετικά με αναπαραγωγή Amano. yannis Γαρίδες του γένους Caridina 223 06-03-16 22:03
Θέματα σχετικά με γενικές πληροφορίες για Amano. steady Γαρίδες του γένους Caridina 334 26-08-15 11:43
Θέματα σχετικά με C.R.S.: Προβλήματα / συνθήκες el.stel Γαρίδες του γένους Caridina 61 17-03-13 02:12
Θέματα σχετικά με τη θερμοκρασία Apollwnas Γαρίδες του γένους Neocaridina 78 19-01-13 18:54
Θέματα σχετικά με τροφές για γαρίδες lucy Γαρίδες του γένους Neocaridina 72 26-10-12 08:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09489 seconds with 15 queries