Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 27-05-13, 11:42
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Stivv27, ευχαριστώ για την πάσα

Ξέχασα να αναφέρω ότι το video είναι 10 ώρες και 51 λεπτά. Η ταχύτητα συμπίεσης είναι x64 για να φτάσει σε 10 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα. Είναι διάφορες σκηνές που δεν έχω καταγράψει με την camera (όπως μάζεμα από τα κεραμίδια, κατασκευή μελλοντικού καταρράκτη, σκάψιμο). Επίσης δεν έχει καταγραφεί και όλη η background δουλειά που έχει γίνει με τα υπόλοιπα εργαλεία και χώρο. Ακόμα προσπαθώ λίγο να συνεφέρω τον χώρο γύρο γύρο που δεν φαίνεται τώρα

Από το 1ο σκάψιμο μέχρι την τελική τοποθέτηση των ψαριών, διάρκεσε 1 μήνα. Θα μπορούσα και ποιο γρήγορα αλλά καθηστέρισε αν μου έρθει το liner.

Τώρα είμαι στο ψάξιμο για να βάλω άλλο ένα ΚΟΙ και να φτάσω στα 3 που θα είναι και το τελικό σύνολο. Από εκεί και πέρα σκέφτομαι να βάλω και κανα βρώσιμο ψάρι σαν αυτά που έχουν σε συστήματα aquaponics. Ακόμα το ψάχνω για τέτοια ψάρια.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 27-05-13, 12:52
Το avatar του χρήστη Billy T
Billy T Ο χρήστης Billy T δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΚΥΨΕΛΗ) και σπουδαζω ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 508
Send a message via Skype™ to Billy T
Προεπιλογή

τελειο.μπραβο
__________________
Life is too short to cry
long enough to try
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 27-05-13, 13:16
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Πανεμορφη θα γινει! Μπραβο σε εσενα και τα φιλαρακια σου που σε βοηθησανε!
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 28-05-13, 20:29
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Φιλε μου εχεις κανει μια εξαιρετικη δουλεια και παρα το γεγονος οτι ακομα δεν εχει τελειωσει δειχνει και εχει ολα τα φοντα να γινει ενα κοσμημα

Η μονη μου ενσταση ειναι οτι δεν εβαλες μια στρωση αμμο πριν το γεωυφασμα και το λαινερ.
Παντα οταν χρησιμοποιουμε λαινερ (ασχετα αν βαζουμε και γεωυφασμα) πρεπει να βαζουμε και αμμο για ευνοητους λογους.

Οπως και ναχει, εχεις κανει πολυ ωραια δουλεια και περιμενουμε την συνεχεια...
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 28-05-13, 21:58
nitroqqq Ο χρήστης nitroqqq δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2012
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή

Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 29-05-13, 09:17
kostas09 Ο χρήστης kostas09 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-05-2013
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Γεια στα χέρια σου! ονειρικό αποτέλεσμα!
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 31-05-13, 13:57
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Όντος, θα έπρεπε να είχα βάλει λίγο άμμο από κάτω από το γεωύφασμα. Και είχα 2 τσουβαλάκια…

Τα ΚΟΙ μου έχουν καινούργιο συγκάτοικο στην λίμνη. Αγόρασα ένα άσπρο–κίτρινο. Τα άλλα 2 το υποδέχτηκαν όλο χαρά. Ακόμα τρομάζει με την παρουσία μου. Όλο κρύβετε είτε πίσω από καμία γλάστρα είτε κάτω από τα άλλα 2. Θα του δώσω τον χρόνο του να με συνηθίσει.

Πριν από 2 – 2.5 χρόνια αυτό το μέγεθος είχαν και τα άλλα δύο. Όταν τα βλέπεις σχεδόν καθημερινά δεν παίρνεις είδηση το πότε και πόσο μεγαλώνουν !!!

Το feng shui του χώρου έχει πλέον αλλάξει :P







Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 31-05-13, 14:00
Το avatar του χρήστη Billy T
Billy T Ο χρήστης Billy T δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΚΥΨΕΛΗ) και σπουδαζω ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 508
Send a message via Skype™ to Billy T
Προεπιλογή

πανεμορφο.μπραβο.να το χαιρεσαι...
__________________
Life is too short to cry
long enough to try
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 31-05-13, 15:20
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

πολυ ομορφη η λιμνη σου και πολυ καλη δουλεια!!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 26-06-13, 12:21
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Το καινούργιο ΚΟΙ μπήκε στην λίμνη. Την 1η εβδομάδα όταν με έβλεπε φοβόταν και
κρυβόταν. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να αρχίζουν να φοβούνται και τα άλλα 2 μεγάλα
ΚΟΙ. Μετά την 1η εβδομάδα άρχισε να ξεθαρρεύει και να ακολουθεί τα άλλα 2 όταν τα
τάιζα. Πλέον με το που με παίρνει είδηση έρχεται μπροστά μπροστά και με παρακαλεί
για φαγητό.

Έχω αυξήσει το τάϊσμα. 2 με 4 φορές, αναλόγως και τον χρόνο που έχω. Κάθε πρωί τους
δίνω μια καλή ποσότητα φαγητού (όπως και παλιά). Τις υπόλοιπες φορές που θα τα ταΐσω
θα είναι με πολύ μικρές ποσότητες φαγητού, αν και δείχνουν αρκετά λαίμαργα.

Έκανα μια ωραιοποίηση του χώρου. Ακόμα πρέπει να κάνω κάποιες αλλαγές πριν σας τα
δείξω. Όλα τα χώματα που ήταν στοιβαγμένα σε σακούλες απλώθηκαν στο υπόλοιπο
οικόπεδο. Έπρεπε να γίνουν κάτι κλαδέματα (άσχετα με την λίμνη) όπως και άλλες δουλειές
οπότε έμεινε πίσω η λίμνη. ¶ρχισα μια προετοιμασία με το φίλτρο - καταρράκτη και δυστυχώς
ακόμα δεν έχω κάτσει να το τελειώσω. Ακόμα παίζω με το παλιό φίλτρο.

Τουλάχιστον έχω να σας δείξω κάποιες φωτό από τα φυτά …







Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 07-08-13, 09:59
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Ένα μικρό update.

Φίλτρο…..

Πήρα έναν μεγάλο πλαστικό σωλήνα. Έχει ~1 μέτρο ύψος. 5 εκατοστά πριν το τέλος έκανα 4 μεγάλες τρύπες. Από εκεί θα φεύγει το νερό. 15 εκατοστά πριν το τέλος έκανα 8 μικρές τρύπες. Εκεί φτιάχτηκε ένα πλέγμα. Ο σκοπός του είναι να αποτρέψει το βιολογικό υλικό Κ1 να πάει από το ένα μέρος του σωλήνα στον άλλον. Σε αυτό το σημείο πρέπει να βάλω και την μια έξοδο από την αεραντλία η οποία να ανοίγει με διακόπτη όποτε θέλω. Όλος ο σωλήνας γέμισε με το Κ1. Το νερό μπαίνει από την πάνω πλευρά. Περνάει όλο το βιολογικό υλικό και βγαίνει από την κάτω (τις 4 μεγάλες τρύπες). Ο σκοπός τις αεραντλίας είναι όταν θέλω να το καθαρίσω θα ανοίγω την αεραντλία. Το βιολογικό υλικό με το νερό από την μια και τον αέρα από την άλλη θα ανακατεύεται και θα καθαρίζει. (στην πράξη θα φανεί αν όντος δουλέψει ο τρόπος που σκεφτικά με την αεραντλία για τον καθαρισμό),





Το μεγάλο μπλε βαρέλι το θυμάστε (βλέπε video)? Χωρητικότητα 150 λίτρα.



Στο κάτω μέρος έγινε τρύπα. Βιδώθηκαν και κολλήθηκαν οι σωλήνες. Μπήκε τσιμέντο στο πάτο του βαρελιού κάνοντας μια ρήση προς την τρύπα με τον σωλήνα. Το βαρέλι θάφτηκε με χώμα και μπήκε alpha block. Στο κάτω μέρος του alpha block προεξέχει η βρύση που θα αδειάζει όλο το περιεχόμενο του βαρελιού. Επειδή τα 150 λίτρα είναι πολλά, βιδώνω ένα λάστιχο και ποτίζω τον κήπο με αυτό το νερό.


-------------------------
Ο πλαστικός σωλήνας με το Κ1 μπήκε μέσα στο βαρέλι. Μέσα στα 150 λίτρα βαρέλι μπήκε χύμα 50 λίτρα βιολογικό υλικό K1. Τοποθετήθηκε το ένα άκρο της αεραντλίας 70 λίτρα / λεπτό μέσα στο βαρέλι. Στο πάνω μέρος του βαρελιού έγινε μια τρύπα για να φεύγει το νερό (με τελικό προορισμό την λίμνη). Τι έχουμε τώρα?
Όπως φαίνεται στην φωτό το νερό έρχεται από την λίμνη και πέφτει μέσα στον σωλήνα. Περνάει όλο τον σωλήνα (με το σταθερό Κ1)και βγαίνει στο κάτω μέρος του σωλήνα από τις 4 μεγάλες τρύπες. Εκεί το νερό αρχίζει να ανεβαίνει περνώντας πάλι από Κ1 και την αεραντλία. Αυτό λέγεται στα αγγλικά moving bed. Το νερό ανακατεύεται και βγαίνει από την τρύπα στο πάνω μέρος του βαρελιού. Εκεί υπάρχει ένα δίχτυ για να μην φεύγει το υλικό και πέφτει μέσα στην λίμνη.
Όταν θέλω να το καθαρίσω…. Θα κλίσω την παροχή νερού. Θα κλίσω την αεραντλία που είναι στο χύμα Κ1. Θα ανοίξω την αεραντλία στο σταθερό Κ1 που είναι μέσα στον σωλήνα. Μετά θα ανοίγω την βρύση από κάτω να αδειάζει ΟΛΟ το νερό από το βαρέλι. Ελπίζω να δουλέψει.



Στο πάνω μέρος του βαρελιού έγινε η τρύπα. Το νερό βγαίνει από τον σωλήνα και πέφτει σε 2 κεραμίδια και μετά σε ένα 2ο βαρέλι. Είχα κάποιες μικρές απώλειες από νερό. μπήκε ένας μικρός σωλήνας 3-4 εκατοστά. Και πάλι στο σημείο μεταξύ σωλήνα και κεραμιδιού είχα απώλειες. Το νερό που έπεφτε στο κεραμίδι έφευγε και στην μπροστινή πλευρά (σωστά) και στην πίσω (απώλειες). Έβαλα κόλλες και σιλικόνες. Δυστυχώς είχα απώλειες από νερό (παραλίγο ένα βράδυ να μου αδειάσει η λίμνη). Τσαντίστηκα, έκοψα ένα κομμάτι liner και το έβαλα μεταξύ βαρελιού και σωλήνα. Το liner συνεχίζει πάνω από τα κεραμίδια και καταλήγει στο 2ο βαρέλι. Τώρα δεν παίζει με τπτ να έχω απώλειες. Έβαλα έναν πλαστικό σωλήνα πάνω από το liner. Ελπίζω γρήγορα να πρασινίσει γιατί δεν δείχνει και πολύ ωραίο. Πάντως είναι πλέον πρακτικό.


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aliens- : 07-08-13 στις 09:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 09-08-13, 13:33
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Το νερό από τα κεραμίδια πέφτει στο 2ο βαρέλι. Είναι φυτεμένο στο χώμα με χωρητικότητα 200 λίτρα. Κόπηκε το πάνω μέρος για να φτάσει το ύψος του βαρελιού στην επιφάνεια που είναι το χώμα. Από την πλευρά προς την λίμνη έγινε μια τρύπα για να συνεχίζει το νερό στον τελικό του προορισμό. Μέσα το βαρέλι τι περιέχει ? Τίποτα !!! Σκεφτόμουν να έβαζα φυτά επιφανείας. Φοβάμαι μην βουλώσουν οι ρίζες καμιά τρύπα και δεν χύνεται το νερό στην λίμνη. Σκεφτόμουν κανα νούφαρο. Μπας και βάλω πάπυρο ή Θάλεια. Έχει βάθος 1 μέτρο. Θα δω πως θα το εκμεταλλευτώ….

Καταρράκτης…

Στην τρύπα προς την λίμνη μπήκε / βιδώθηκε πάλι ένας μικρός σωλήνας. Μεταξύ βαρελιού και σωλήνα μπήκε liner. Το liner συνεχίζει και κατεβαίνει προς την λίμνη. Μηδέν απώλειες νερού !!! Κάτω από το liner μπήκαν 3 στρώσεις με γεωύφασμα και 2 στρώσεις με πλαστική χοντρή σακούλα. Πάνω από το liner τοποθετήθηκαν κάποιες από τις πέτρες τις παλιάς λίμνης.



Το αποτέλεσμα δεν ήταν το αναμενόμενο. Έχω 2 θέματα.
1) φαίνεται ακόμα το μαύρο liner και δεν μπορώ να το κρύψω με τις πέτρες.
2) Το νερό πέφτει στην 1η πέτρα και ακολουθεί τον νόμο της βαρύτητας. Δηλαδή πέφτει κάτω, στο liner. Περνάει κάτω από όλες τις πέτρες και καταλήγει στην λίμνη. Κανονικά έπρεπε να πέφτει από την μια πέτρα πάνω στην άλλη.

Αυτή την στιγμή έχω 3 φυτά για τον καταρράκτη. Ελπίζω να κρύψουν τις ατέλειες. Πρέπει όμως να κάνω κάποιες διορθωτικές κινήσεις πριν τα βάλω. Έχω πελαγώσει !!!

Υ.Γ. Η ροή του νερού είναι η μισή από την κανονική. Η άλλη μισή ροή πάει αυτή την στιγμή στο παλιό φίλτρο. Όταν τελειώσω τον καταρράκτη και δημιουργηθεί βιολογία στο Κ1 θα καταργήσω το παλιό φίλτρο και όλη η ροή θα πηγαίνει στο Κ1 / καταρράκτη.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 20-08-13, 10:59
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

“μαύρος διαστελλόμενος αφρός για καταρράκτες - black foam waterfall”
Απίθανο προϊόν για τον καταρράκτη μου. Είδα βίντεο και έπαθα την πλάκα μου. Ακριβώς αυτό που χρειάζομαι. Ευχαριστώ όσους μου το πρότειναν !!! Όσο και να έψαξα στην Ελλάδα δεν το βρήκα. Έτσι αναγκάστηκα να το παραγγείλω από το εξωτερικό. Περιμένω πως και πώς να το παραλάβω. Από τα βιντεο έμαθα και κάποια κόλπα πώς να τοποθετείς τις πέτρες για είναι ποιο πρακτικό και ποιο όμορφο το αποτέλεσμα. Τον ξέστησα όλο το καταρράκτη και το ξανά έστησα. Μόλις μου έρθει και το προϊόν θα ανεβάσω φωτογραφίες.

Διπλασίασα την ποσότητα νερού που πάει στο φίλτρο. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να
υπερχειλίζει το φίλτρο - βαρέλι. Το Κ1 μπλόκαρε την έξοδο του νερού. Για να μην έχω
πρόβλημα στο να μπουκώνει η έξοδος φτιάχτηκε η παρακάτω πατέντα για να έχω το
κεφάλι μου ήσυχο.



Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 21-08-13, 07:42
Το avatar του χρήστη NikosGus
NikosGus Ο χρήστης NikosGus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-11-2010
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

αστα αυτα και λεγε για το black foam waterfall. Βρηκες ακρη? Ακριβο?
-------------------------
Το ειδα στο youtube, ειναι αφρος συγκολησης ε? Αλλου πηγε το μυαλο μου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikosGus : 21-08-13 στις 07:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 11-09-13, 09:47
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

2 μπουκάλια με black foam for waterfall έφτασαν. Επιτέλους το προηγούμενο ΣΚ βρήκα χρόνο και τα τοποθέτησα. Το 1ο μπουκάλι τέλειωσε πριν καν καταλάβω ότι το είχα ανοίξει. Το άφησα καμιά ώρα για να στεγνώσει. Μου έκανε εντύπωση που συνέχισε να φουσκώνει. Ενεργοποίησα για λίγο τον καταρράκτη να βρω ατέλειες. Το 2ο μπουκάλι τοποθετήθηκε με μεγαλύτερη σύνεση και εμπειρία. Αφού το άφησα κάποια ωρίτσα, ενεργοποίησα και πάλι τον καταρράκτη. Το αποτέλεσμα πάρα πολύ καλό. Δυστυχώς είχε βραδιάσει και δεν μπόρεσα να πάρω φωτό. Σε μερικά σημεία έκαναν λιμνούλες τα νερά. Κάτι σαν τις βάθρες της Σαμοθράκης ( σε μικρογραφία).

Το επόμενο πρωί …. απογοήτευση !!!!! Ο αφρός είχε συρρικνωθεί. Οι βάθρες είχαν εξαφανιστεί. Αφού μάζεψα τα κομμάτια μου συνειδητοποίησα ότι το +95% έχει τουλάχιστον καλυφθεί. Με μικρή ποσότητα σιλικόνης ελπίζω να καλύψω τις μικρές ρωγμές που υπάρχουν και χάνετε το νερό.

Όταν πρασινίσει από την άλγη και έχει ένα ενιαίο χρώμα θα δείξει ακόμα περισσότερο. Σύντομα θα μπούνε και φυτά. Δεν έχει τελειώσει αλλά έχω καλό προαίσθημα.

Το πριν και το μετά

Υ.Γ. Το βαρέλι ακριβώς πριν το καταρράκτη περιέχει ένα σωρό λάβρες από λιβελούλα !!!






Αυτό το ΣΚ πέρασα όλο τον καταρράκτη με ένα μπουκάλι σιλικόνη. Έκλισα όλες τις μικρές ρωγμές που θα μπορούσε να πέρναγε το νερό. Το άφησα μια μέρα να στεγνώσει και ενεργοποίησα τον νερό. Ο θόρυβος (φενγκ σούι) από τον καταρράκτη έχει αυξηθεί αρκετά. Οι βάθρες δημιουργήθηκαν πάλι. Βρήκα κάποιες ατέλειες που τις διόρθωσα την επομένη. Αφού το νερό έτρεχε ομοιόμορφα, αποφάσισα να προσθέσω επιτέλους τα φυτά. Είναι 3 διαφορετικά είδη (Parrot feather , Hydrocotyle verticillata και άλλο ένα). Τώρα πρέπει να τους δώσω χρόνο να μεγαλώσουν….

Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 11-09-13, 10:09
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Πολυ ωραιο! Εριξες πολυ δουλεια.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 29-09-13, 20:09
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

¶ργησα πολύ. Μήπως υπάρχει καμιά εξέλιξη στο θέμα αυτό?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 30-09-13, 10:19
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Κάτι μου λέει ότι όσο και να προσπαθώ δεν θα τελειώσει ποτέ αυτό το θέμα

Έχω κάποια θεματάκια που πρέπει να διορθώσω.
__1__ Πρέπει κάπως να δέσω τις γλάστρες. Ειδικά η Θάλεια που έχει μεγαλώσει πέφτει μέσα στην λίμνη μετά από κάποιον δυνατό αέρα. Όλες οι γλάστρες είναι μαζεμένες. Σκέφτομαι να τις τυλίξω όλες μαζί με πλαστικό πλέγμα και να το στερεώσω με κάποιον τρόπο έξω από την λίμνη.
__2__ Η καινούργια μου λίμνη έχει μεγαλύτερη επιφάνεια και μαζεύονται φύλλα / άνθη από τα τον περίγυρο. Έφτιαξα ένα skimmer από ένα καφάσι. Αν πέσει όμως η στάθμη έστω και 1 πόντο δεν δουλεύει. Θέλει βελτίωση πριν το παρουσιάσω.
__3__ Τα ρεύματα και η αεραντλία είναι δεξιά και αριστερά στον κήπο. Πρέπει να τα συγκεντρώσω όλα σε ένα σημείο. Σκέφτομαι να τα βάλω μέσα σε ένα βαρέλι για να προστατεύονται και από την βροχή. Κοίταζα να φτιάξω και κάποιον ηλεκτρολογικό πίνακα αλλά το έχω αφήσει προσωρινά.

Υ.Γ. Το βίντεο στο τέλος της 1η σελίδας δείχνει την όλη κατασκευής και το τελικό σχέδιο.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 30-09-13, 11:22
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aliens- Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάτι μου λέει ότι όσο και να προσπαθώ δεν θα τελειώσει ποτέ αυτό το θέμα
Δεν τελειώνει πράγματι. Ούτε εγώ τελείωσα και κάθε χρόνο κάτι καινούριο σκέφτομαι.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aliens- Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω κάποια θεματάκια που πρέπει να διορθώσω.
__1__ Πρέπει κάπως να δέσω τις γλάστρες. Ειδικά η Θάλεια που έχει μεγαλώσει πέφτει μέσα στην λίμνη μετά από κάποιον δυνατό αέρα. Όλες οι γλάστρες είναι μαζεμένες. Σκέφτομαι να τις τυλίξω όλες μαζί με πλαστικό πλέγμα και να το στερεώσω με κάποιον τρόπο έξω από την λίμνη.
Η καλύτερη λύση είναι μια γλάστρα με πολύ μεγάλη βάση. Το ίδιο πρόβλημα έχουν πάρα πολλοί λιμνόφιλοι. Είτε στεραιώνεις την γλάστρα με πέτρες κλπ, πράγμα που θα κάνει το έργο της προσθαφαίρεσης δύσκολη, είτε εξαρχής γλάστρα με πολύ μεγάλη βάση.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aliens- Εμφάνιση μηνυμάτων
_2__ Η καινούργια μου λίμνη έχει μεγαλύτερη επιφάνεια και μαζεύονται φύλλα / άνθη από τα τον περίγυρο. Έφτιαξα ένα skimmer από ένα καφάσι. Αν πέσει όμως η στάθμη έστω και 1 πόντο δεν δουλεύει. Θέλει βελτίωση πριν το παρουσιάσω.
Είτε το κάνεις μετακινούμενο, αναλόγως της στάθμης του νερού, είτε διατηρείς αυτόματη αναπλήρωση νερού.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aliens- Εμφάνιση μηνυμάτων
__3__ Τα ρεύματα και η αεραντλία είναι δεξιά και αριστερά στον κήπο. Πρέπει να τα συγκεντρώσω όλα σε ένα σημείο. Σκέφτομαι να τα βάλω μέσα σε ένα βαρέλι για να προστατεύονται και από την βροχή. Κοίταζα να φτιάξω και κάποιον ηλεκτρολογικό πίνακα αλλά το έχω αφήσει προσωρινά.
καλά, συνήθως οι λιμνόφιλοι έχουν συνέχεια αυτά τα πράγματα, γιατί ενώ προχωρούν στην αισθητική του πράγματος, σημαντικά πράγματα παραμερίζονται μέχρι πάρακάτω.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 14-01-14, 14:54
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Αν και χειμώνας τα φυτά έχουν μεγαλώσει. Δείτε πως έγιναν μετά από 4μήνες. Που να πιάσουν και οι ζέστες.

Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 14-01-14, 14:58
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μια χαρα! το καλοκαιρι θα ειναι πανεμορφη!
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 05-03-14, 14:29
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Μια αραιοποίηση στα alpha block που είναι γύρο από τον καταρράκτη χρειαζόταν.





Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 27-03-14, 11:04
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Λίγη βοήθεια από τους ειδικούς.
Πώς λέγετε το κάθε ΚΟΙ και τι φίλο είναι ?

Υ.Γ. Μπορείτε να το βάλετε και στα 1080 !!!

BORKED
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 27-03-14, 19:59
Το avatar του χρήστη tanale
tanale Ο χρήστης tanale δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-09-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Θα έλεγα για το κοκκινο-ασπρο Kohaku,
Platinum Ogon για το ασπρο μεταλλικό, και Ochiba Shigure για το ασπρό κιτρινό, αυτό θα άλλαξει ακόμα πολύ το χρώμα με τον καιρό και την θερμοκρασία νέρου.Για το φύλο θα δείξει σε κανένα μήνα, όταν άρχηζει το κινηγητό! Μπόρει να είναι θηληκιές τα δυο μεγάλα από σχήμα, αλλά….
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 07-04-14, 12:40
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

@ tanale: ευχαριστώ για τις ονομασίες

Έφτιαξε ο καιρός και εμφανίστηκε ένα παλιός γνώριμος φίλος...

Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 24-04-14, 10:31
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Φίλτρα
---------

Το 1ο βαρέλι είναι 150 λίτρα και το 2ο είναι 200 λίτρα.
Τα 50 λίτρα kaldnes k1 που είχα στο 1ο βαρέλι μεταφέρθηκαν στο 2ο. Εκεί πάει και μια από τις άκρες της αεραντλίας 70lt/min για να δημιουργήσει όλα μαζί το λεγόμενο k1 moving bed biofilter media.



Το 1ο βαρέλι θα χρησιμοποιηθεί πλέον σαν προ-φίλτρο για να μαζεύει όλα τα μικρο σωματίδια. Αγοράστηκε ελαιόδιχτο με αραιή πλέξη 10μχ2μ. Το έκοψα σε 5 κομμάτια. Κάνει την ίδια δουλειά που θα έκαναν και οι βούρτσες. Τα τύλιξα και τα μάζεψα με πετονιά για να μπορώ να τα πιάνω ένα ένα να τα καθαρίζω. Στο πυθμένα τοποθέτησα 2 τούβλα και ένα πλαστικό πλέγμα. Έτσι έχει χώρο να κατακάτσει η βρωμιά και να μην στουμπώνει από το δίχτυ η έξοδος του νερού που είναι στον πυθμένα. Έπιασε πάνω από το μισό χώρο του πρώτου βαρελιού !!!





Αυτή είναι η προετοιμασία πριν γίνει η μεγάλη αναβάθμιση στα φίλτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 09-05-14, 10:53
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παρέλαβα το υλικά και θα τοποθετηθούν το Σαββατοκύριακο. Ευχαριστώ τον GIANNHS_KOI για τις συμβουλές και την βοήθεια που μου παρέχει.

1μ χ 1μ Ιαπωνική ψάθα (Japanese Matting). θα προστεθεί στο 1ο βαρέλι που είναι το προ φίλτρο.
25 λίτρα crystal bio. Τοποθετήθηκαν ανά ~3 λίτρα σε τσουβαλάκια για τον εύκολο καθαρισμό. Αφού ξεπλυθούν θα προστεθούν στο 2ο βαρέλι.

Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 16-05-14, 14:17
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Μέρος της λίμνης μου.



Τα 3 παλιά ΚΟΙ με πήραν είδηση και έρχονται για φαγητό !!!



Τα τρία καινούργια Ιαπωνικά ΚΟΙ μου. Να σας τα γνωρίσω.



Mizuho Orange - Λέπια.
Όταν μεγαλώσει…. θα μεγαλώσει … υπερβολικά. Η λίμνη θα του ανήκει. Ο χρόνος είναι σύμμαχος του.





Shiro Bekko - Δερματώδες
Γεννημένος πρωταθλητής Γεννημένος μοντέλο. Ένα ψάρι κουκλί και με τσαμπουκά.





Beniki Kukuriu - Δερματώδες με μια λωρίδα λέπια.
Μια ανερχόμενη δύναμη που σιγά σιγά θα ξεδιπλώσει την ομορφιά του. Είναι φοβητσιάρης (ακόμα).





Το κάθε ψάρι έχει την δικιά του προσωπικότητα του και διαφορετικό ρόλο. Είναι και μοναδικά αλλά και ξεχωριστά δημιουργώντας ένα υπέροχο σύνολο.

Παρακάτω στην διεκδίκηση του φαγητού φαίνεται η διαφορά στο μέγεθος μεταξύ παλιών και νέων ΚΟΙ.

Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 16-05-14, 16:35
Το avatar του χρήστη Michali[s]
Michali[s] Ο χρήστης Michali[s] δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Athina - Glyfada
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Πανεμορφα και τα ψαρια και η λιμνη. Το Shiro Bekko μολις μεγαλωσει λιγο και δεσει θα γινει απιστευτος.


Αν μπορεις, δωσε καποιο λινκ απο το/τα μαγαζι/α που πηρες τα υλικα για τα φιλτρα σου ( kaldness, ψαθα, crystal bio )
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 (0 μέλη και 2 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Η λίμνη μου. yiannossavva Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 13 21-11-13 16:55
η λίμνη μας!!! tanale Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 6 01-02-13 16:09
φίλτρο για λίμνη xristosss DIY . Φτιάχτο μόνος σου 1 28-05-11 00:06
Λίμνη stavros55 Αρχάριοι γλυκού νερού 4 08-01-10 19:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11284 seconds with 14 queries