Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 05-11-14, 13:39
EYH_SANTORINI Ο χρήστης EYH_SANTORINI δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2013
Περιοχή: ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν πρεπει να παρω αρκετη ποσοτητα όμως??? εσεις τα ξερετε και καλύτερα βεβαια...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aliens- Εμφάνιση μηνυμάτων
Ότι φίλτρο και να έχεις, το καθάρισμα θα το χρειάζεται. Το καλοκαίρι ποιο συχνά, τον χειμώνα ποιο αραιά.Τα σφουγγάρια του εμπορίου δυστυχώς μπουκώνουν πολύ εύκολα. Αντικατέστησε τα με Ιαπωνική Ψάθα (Japanese matting). Κάνει απίθανη δουλειά και δεν μπουκώνει όπως τα άλλα σφουγγάρια. Δυστυχώς δεν βρήκα κάποιο μαγαζί στην Ελλάδα να την πουλάει. Αναγκαστικά θα το πάρεις από εξωτερικό.

Το φίλτρο σου τι υλικά έχει?
Τι νερό τις λίμνης σου ήταν (ιδικά το καλοκαίρι) θολό / πράσινο ?
Τι αντλία έχεις για τα 15 κυβικά λίμνη σου?

Υ.Γ. Την κατασκευή που έκανε ο θείος σου είμαι πολύ περίεργος να την δω.... σε βίντεο
το φιλτρο μου εχει αυτη τη στιγμη πανο πανο λιγα σακουαλακια απο κεραμικους κυλινδρους μονο αυτα βρικα στο νησι παρεπιπτοντος πανακριβα.Το νερο υπερβολικα θολό και η αντλία ειναι μεσα στο νερό και απο οτι μου εχουν πει ειναι 1,5 ύπους περιστρέφει 6 κυβικά σε φουλ ροή την ώρα και 3 κυβικά με φίλτρα την ώρα... την κατασκευη σε video δεν την εχω ομως αμα θες μου εστειλαν φωτο γτ αυτη τη στιγμη δεν βρίσκομαι στο νησι.....
εστω απο το εξωτερικο αν εχεις να μου προτινεις κατι πλεον μπορω να παραγκειλω εβγαλα καρτα και για το ebay

σημείωση: οπως βλεπεις το τελευταιο εχει βουλωση παλι και δεν ειμαι εκει.... και γινεται υπερχηληση.....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη EYH_SANTORINI : 05-11-14 στις 13:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 05-11-14, 16:07
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Κανονικά θες καλύτερη φίλτρανση για τα 15 κυβικά λίμνη που έχεις
π.χ. αντλία που να μεταφέρει 30 κυβικά νερό την ώρα.....
UV όντος θες για να διώξει την αιωρούμενη άλγη.
Δεν ξέρω όμως κατά πόσο είσαι διατεθειμένη να δώσεις λεφτά...

Η δικιά μου λίμνη είναι 3 κυβικά με αντλία 6 κυβικά την ώρα, ιαπωνική ψάθα (~100ευρό) 1μχ2μ, 50 λίτρα K1 (80 λίρες ?) και 25 λίτρα crystal bio (δεν θυμάμαι τιμή). Βέβαια με τέτοια φίλτρανση συντηρώ KOI. Για χρυσόψαρα θα χρειαζόμουν κάτι πολύ ποιο απλό.

Την κατασκευή του θείου θα μπορούσες να την κάνεις φίλτρο (bakki shower).... Στο πάνω πάνω βάζεις ιαπωνική ψάθα και στα από κάτω K1 / crystal bio. Για ποιο φτηνά.... στο πάνω πάνω σφουγγάρια και στα από κάτω ελαφρόπετρα. Αυτό έχει στο είχαμε προτύνει και πέρσυ, αλλά δεν έχει υλοποιηθεί.....

Φαντάζομαι ότι τα κεραμικά που έχεις είναι λίγα και δεν θα κάνουν καλή φίλτρανση Στα μαγαζιά της Ελλάδος συνήθως πουλάνε υλικά και ποσότητα για ενυδρεία. Εμείς που θέλουμε για λίμνη, θα μας έρθει ο κούκος αηδόνη. Καλύτερα παραγγελίες από εξωτερικό που μπορείς να πάρεις και ποσότητες. (και εκεί λεφτά θα δώσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 05-11-14, 16:51
EYH_SANTORINI Ο χρήστης EYH_SANTORINI δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2013
Περιοχή: ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

εκανα το λαθος και ακουσα εναν οικογενειακο φιλο και ιδου τα αποτελεσματα τωρα μπορεις να μου προτινεις καποια σιτε για να παραγκειλω τα υλικα που λες????? και για λαμπα UV καποια λεφτα θα χαλαστουν τι να κανουμε απο το να μεινει ετσι και να ριμαζει τοσα λεφτα εχουν πεσει εκει και μια σωστη δουλεια δεν γινεται βλεπεις εδω στο νησι κανενας δεν εχει λιμνη και δεν ασχολουνται...
αυτη η λαμπα υv κανει? http://www.ebay.co.uk/itm/PISCES-HYD...item58b29630f2

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Artemisia : 26-02-16 στις 00:03
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 13-11-14, 02:03
EYH_SANTORINI Ο χρήστης EYH_SANTORINI δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2013
Περιοχή: ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή ..

βρήκα και αυτή τη uv θελει να μου πει καποιος την γνώμη του???
http://www.ebay.co.uk/itm/221435366474?var=520308411033

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Artemisia : 26-02-16 στις 00:04
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 13-11-14, 09:37
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Δεν έχω UV, αλλά ούτε και πράσινη αιωρούμενη άλγη, μάλλον επειδή δεν έχω μεγάλη ηλιοφάνεια στην λίμνη μου. Από αυτά που έχω διαβάσει όμως....

Οι περισσότερες λάμπες δίνουν αναλογία ~ 8 Watt / 1.000lt και χρειάζονται αλλαγή λάμπας αρκετά συχνά (κάθε 6 μήνες). Στην πράξη όμως υπάρχουν πολλοί παράγοντες που μπορούν να αλλάξουν αυτή την αναλογία.

Αν μειώσουμε την ηλιοφάνεια θα μειώσουμε και αυτό το είδος άλγης. Τα φυτά είναι ένας καλός σύμμαχος και ανταγωνιστής της άλγης. Τα φυτά χρειάζονται τα ίδια θρεπτικά συστατικά που χρειάζεται και η άλγη αναγκάζοντας την να υποχωρήσει αισθητά. Από όλα αυτά συμπεραίνουμε ότι ειδικά για την UV δεν μπορούμε να φτιάξουμε μια συγκεκριμένη φόρμουλα για το πόσο δυνατή πρέπει να είναι στην λίμνη μας.
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 14-11-14, 19:33
EYH_SANTORINI Ο χρήστης EYH_SANTORINI δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2013
Περιοχή: ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

ναι εχεις δικιο θα βαλω και φυτά απλα επειδη έχει μεγαλη μεγάλη ηλιοφάνεια στη λίμνη μου πιστευω είναι απαρέτητη μία uv λαμπα.
-------------------------
http://www.ebay.co.uk/itm/2512897772...246%26_rdc%3D1 παιδια τι λέτε για αυτή τη λάμπα uv???? μια αλλη απορία μου ειναι πως λενε οτι θα χρειαζεται αλλαγή η λάμπα μου ισχύει αυτο και αν ισχύει αμα την παραγκείλω απο εδώ μετά θα βρίσκω εδω στην ελλάδα καπού ανταλακτικό??? ας μου απαντήση καποιος που να χρησιμοποιει και ξέρει.... ευχαριστω παρα πολυ εκ το προτέρον....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Artemisia : 26-02-16 στις 00:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 16-11-14, 02:04
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Ευη, για να κανουν δουλεια οι uv στην λιμνη σου θα πρεπει τουλαχιστον να ειναι 150 watt. Θα πρεπει να παρεις μια συσκευη η οποια θα εχει δυο λαμπες των 75 watt. Συνηθως αυτες οι συσκευες αν θελουμε πολλα watt ερχονται με διπλες λαμπες οπως για παραδειγμα στην δικη μου περιπτωση που αν και χρειαζομαι μονο 72 watt η συσκευη που εχω εχει δυο λαμπες των 36 watt οποταν και στην δικη σου περιπτωση θα ψαξεις για κατι αναλογο το οποιο θα εχει δυο 75αρες που ομως...υποψην ειναι εξοπλισμος που κοστιζει.

Στην αγορα υπαρχουν πολλες uv λαμπες που ομως δεν εχουν την ιδια αποδοση και αντοχη ασχετα αν εχουν τα ιδια watt και εδω ειναι που χρειαζεται προσοχη. Η Philips ειναι κορυφη για μενα αφου τις αλλαξα στα τρια χρονια οχι λογο αποδοσης αλλα επειδη καηκε η μια απο τις δυο. Και εδω θα απαντησω και στην απορια ποτε αλλαζουμε τις λαμπες uv γιατι βλεπω υπαρχει μια συγχυση....

Τις λαμπες τις αλλαζουμε οταν εμεις οι ιδιοι βλεπουμε οτι δεν αποδιδουν το αναμενομενο...δηλαδη οταν δουμε οτι το νερο αρχιζει να θολωνει/πρασινιζει παει να πει οτι πρεπει να τις αλλαξουμε. Αυτο μπορει να συμβει στους εξι μηνες (αν η λαμπες δεν ειναι ποιοτητας) η στον χρονο η στα δυο χρονια η ακομα και στα τρια και βαλε χρονια αν οι λαμπες ειναι καλης ποιοτητας! Αν για παραδειγμα στους εξι μηνες η και στον χρονο βλεπουμε οτι το νερο ειναι καθαρο και διαυγες για ποιο λογο να τις αλλαξουμε? Δεν βλεπω τον λογο.....γι'αυτο οπως ειπα και πιο πανω τις αλλαζουμε μονο οταν υπαρξει λογος και μονο τοτε....

Περαν ομως απο τις uv καλο θα ηταν να βαλεις και αρκετα φυτα που αν μπορεις και ειναι δυνατον να μπουν σε χωρο ετσι ωστε να περνα το νερο μεσα απο αυτα πριν καταληξει στην λιμνη γιατι πιστεψε με αυτο θα ηταν το ιδανικοτερο....
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 16-11-14, 02:26
EYH_SANTORINI Ο χρήστης EYH_SANTORINI δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2013
Περιοχή: ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ παρα πολυ για τις συμβουλες σου οσο για αυτο με τα φυτα ειναι το μονο σιγουρο οτι 8α βαλω...
1ο προβλημα : στο νησι δεν εχει καποιος λιμνη και δεν ασχολειται κανενας συνεπως αγνοια και φυτα πουθενα γενικα δλδ οτι εχει να κανει με λιμνη δεν βρισκω τπτ...
2ο προβλημα : οτι παρω θα πρεπει να το φερω απο Αθηνα (εγω σπουδαζω Αθηνα κατεβαινω ομως στο νησι αρκετα συχνα)
Γενικα σκεφτικα να φτιαξω τη φιλτραρινση με τα βαρελια ειδα αρκετα βιντεακια και επειδη ειμαι γυναικα και δεν μπορω να κανω και την κατασκευη αυριο θα μιλησω με τον υδραυλικο μας να του εξηγησω το τι πρεπει να κανει...... το μονο που μου μενει ειναι να ψαξω να βρω τα υλικα που θα βαλω...... θα βαλω νουφαρα μεσα γιατι μου αρεσουν τα ανθη τους αλλα και αλλα φυτα.... οσο για αυτο που ειπες για να παιρναει πρωταα το νερο απο τα φυτα και μετα να καταλιγει μεσα σκεφτικα το εξης και αν ειμαι λαθος μου το λες το τελευταιο βαρελι πριν καταλιξει το νερο στη λίμνη να εχει μεσα φυτα....
εσυ αν μπορουσες μονο σε παρακαλω πολυ να με βοηθησεις γιατι εχεις και παραπανο γνωσης στο να βρω μια λαμπα uv.....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Artemisia : 26-02-16 στις 00:04
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 21-11-14, 23:46
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Λοιπον, αυτο που λεμε παντα σε οσους θα στησουν μια λιμνη ειναι οτι θα πρεπει να φτιαξουν κατι το οποιο θα ειναι μεσα στις δυνατοτητες τους σε σχεση παντα με το ποσα ειναι διατεθημενος καποιος να δωσει γιατι ναι μεν θα ειναι κατι το εντυπωσιακο να φτιαξει καποιος κατι μεγαλο αλλα θα πρεπει για να δουλεψει σωστα και χωρις προβληματα να βαλει και τον αναλογο εξοπλισμο.......

Οσο πιο μεγαλη ειναι η λιμνη τοσο πιο ακριβος θα ειναι και ο εξοπλισμος οποταν εδω στην δικη σου περιπτωση δεν ξερω...αλλα μαλλον θα εχουμε ενα μικρο προβλημα γιατι δυστυχως μια uv στα λιτρα σου στοιχιζει αρκετα.

Η ASTRAL ειναι ισως η μονη εταιρια που βγαζει απευθειας 150 watt αλλα δεν θες να ξερεις την τιμη........μαλλον...θα την πω πιο κατω.....

Η επομενη κινηση ειναι να παρεις δυο συσκευες για να καλυψεις τα 150 watt οι οποιες και παλι θα στοιχισουν αρκετα λεφτα.....

Το μονο που θα μπορουσες να κανεις αφου φτιαξατε μια λιγο σχετικα μεγαλη λιμνη ειναι να παρεις μια συσκευη uv 110 watt και πιο συγκεκριμενα την evo110 της evolution aqua η οποια ειναι εξαιρετικη, ομως...υπο εναν ορο......

Θα πρεπει να εχεις ενα πολυ καλο φιλτραρισμα του νερου μεσο φιλτρων και φυτων να κανεις και λιγη υπομονη μεχρι να ωριμασει ολο το συστημα και ολα θα πανε καλα...

Την uv μπορεις να την βρεις απο την Amazon.uk που αν δεν κανω λαθος αυτο τον καιρο την εχουν σε προσφορα....215 ευρω η απο τον αντιπροσωπο σε κυπρο και ελλαδα. Πιστεψε με δεν ειναι πολλα αφου πριν 2 χρονια την ειχαν περιπου 400 ευρω....

Ξερω οι καιροι ειναι δυσκολοι αλλα αν η evo110 σε καποιους δειχνει να ειναι ακριβη θα σου πω τιμες δυο εκ των κορυφαιων συσκευων uv για να παρεις μια ιδεα....

OASE BITRON 110 W 440 ευρω

ASTRAL 150 W 1000 ευρω

Αν παρεις οτιδηποτε σε uv κατω απο τα watt που ειπαμε πιο πανω απλα δεν θα κανει τιποτε.......
Αν θες μπορεις να μην βαλεις uv και να βαλεις πολλα φυτα αλλα ενδεχομενως να εχεις ενα θεμα με το πρασινο νερο ειδικα την ανοιξη...

Αυτα και τα λεμε...
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Andros : 03-12-14 στις 21:24
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 02-12-14, 20:09
EYH_SANTORINI Ο χρήστης EYH_SANTORINI δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2013
Περιοχή: ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

andro θα βαλω φυτα εννοειται και αν δω οτι δεν γινεται δουλεια θα βαλω και uv εσυ για αυτη ελεγες 110w uv? http://www.amazon.co.uk/dp/B0055F3UM...5f97aba2c9cbda
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  41d7DfrGuUL.jpg
Εμφανίσεις:  294
Μέγεθος:  16,3 KB  

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Artemisia : 26-02-16 στις 00:05
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 03-12-14, 16:25
Το avatar του χρήστη mikeruless
mikeruless Ο χρήστης mikeruless δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2009
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Ευη κανεις λαθος στο νησι υπαρχουν ατομα που εχουν λιμνη στην αυλη τους. Οσο για φυτα μπορω να σου βρω και εγω καποια για λιμνες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 03-12-14, 16:38
EYH_SANTORINI Ο χρήστης EYH_SANTORINI δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2013
Περιοχή: ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

pou kale einai??? exw gurisei olo to nisi kai den exw dei tpt.... paraskeui katebainw mporeis na me katatopiseis..???

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Artemisia : 26-02-16 στις 00:06
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 03-12-14, 16:50
Το avatar του χρήστη mikeruless
mikeruless Ο χρήστης mikeruless δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2009
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Καμαρι ξερω σιγουρα οτι εφτιαχναν μια μεγαλη αλλα και εχουν και κατι μικρουλες κατα εκει.. ελα και θα δω αν μπορω να βρω και τα παιδια που τις εχουν για περαιτερω πληροφοριεσ
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 03-12-14, 17:14
EYH_SANTORINI Ο χρήστης EYH_SANTORINI δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2013
Περιοχή: ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

τελεια θα παρω την μπουρμπουληθρα μου και θα παμε να δουμε μπας και αυτη η λιμνη ερ8ει στα φυσιολογικα της καμια φορα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Artemisia : 26-02-16 στις 00:07
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 03-12-14, 21:17
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Ναι Ευη αυτη ειναι η uv ομως ενα ενα βημα καθε φορα καλυτερα.....

Επειδη καμια λιμνη δεν συμπεριφερεται το ιδιο με μια αλλη εγω θα ελεγα να δουλεψει η λιμνη για καποιο διαστημα με πολλα φυτα να δουμε πως θα παει και μετα παμε στην επομενη επιλογη.
Την uv την βαζουμε συνηθως εμεις οι ανυπομονοι σε λιμνες με κοι που συνηθως δεν εχουν αρκετη ποσοτητα φυτων αλλα και για διαφορους αλλους λογους.

Ο κανονας λεει οτι πανω κατω η λιμνη θα πρεπει να ειναι καλυμμενη απο φυτα στο 1/3 της επιφανειας αλλα αυτο συνηθως εξαρταται απο το τι φυτα θα βαλουμε.....
Κυπερος, παπυρος, και ιριδα θεωρουνται απο τους πλεον ανταγωνιστες της αλγης οποταν βρες και βαλε οσα πιο πολλα μπορεις και μετα....υπομονη...
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 03-12-14, 22:43
EYH_SANTORINI Ο χρήστης EYH_SANTORINI δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2013
Περιοχή: ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Andro
εφτιαξα ενα απλο σχεδιαγραμμα με το χερι.... για τα φιλτρα ναι αυτο θα κανω εννοειται πλεον θα βαλω οσα φυτα βρω αλλα να μην χαλασω και μια περιουσια 35 ευρω το νουφαρο μου ειπαν σημερα εκει που ρωτησα
δες τα σχεδιακια μου...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC09327.jpg
Εμφανίσεις:  373
Μέγεθος:  30,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC09321.jpg
Εμφανίσεις:  326
Μέγεθος:  21,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC09322.jpg
Εμφανίσεις:  319
Μέγεθος:  26,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC09323.jpg
Εμφανίσεις:  299
Μέγεθος:  25,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC09324.jpg
Εμφανίσεις:  297
Μέγεθος:  22,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC09325.jpg
Εμφανίσεις:  285
Μέγεθος:  18,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC09326.jpg
Εμφανίσεις:  316
Μέγεθος:  23,2 KB  

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Artemisia : 26-02-16 στις 00:07
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 04-12-14, 12:39
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Τώρα τον χειμώνα τα περισσότερα υδρόβια φυτά των λιμνών υποτροπιάζουν, χάνουν τα φύλλα τους και μαζεύουν δυνάμεις για την άνοιξη, έτσι δε θα βρεις ποικιλία φυτών στα φυτώρια που να σου 'γεμίζουν το μάτι'. Καλύτερη εποχή είναι η αρχή της άνοιξης που είναι μπροστά στην ανάπτυξη και αρχές φθινοπώρου ώστε να διαχειμάσουν στο μόνιμο χώρο τους.
Και τις δυο εκείνες περιόδους, χωρίζω πολλά φυτά από τη δικιά μου λίμνη και μπορώ να σου στείλω αν μου το θυμίσεις (νούφαρα, ίριδες,καλάμια, κύπερους κλπ).
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 04-12-14, 12:57
EYH_SANTORINI Ο χρήστης EYH_SANTORINI δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2013
Περιοχή: ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ θα σου το θυμίσω οπότε θα ξανά μιλήσουμε... Εσύ στη λιμνούλα σου έχεις βάλει uv η την έχεις αφήσει με τα φυτά σου μόνο?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Artemisia : 26-02-16 στις 00:07
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 04-12-14, 13:11
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Είχα φίλτρο και uv αρχικά και έκανε δουλειά, αλλά τα τελευταία δυο χρόνια δεν τα χρησιμοποιώ, έχω απλά μια μικρότερη αντλία για το διακοσμητικό καταρρακτάκι.
Πλέον έχουν μεγαλώσει πάρα πολύ τα φυτά και έχει στρωθεί καλά η λίμνη που δεν χρειάζονται. Το καλοκαίρι υπάρχει πολύ μεγάλη καλυψη επιφάνειας με τα νούφαρα (αραιώνω τα φύλλα κάθε εβδομάδα) ώστε δεν μπορεί να δημιουργηθεί άλγη.
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 04-12-14, 13:58
EYH_SANTORINI Ο χρήστης EYH_SANTORINI δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2013
Περιοχή: ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Aυτα ειναι μακαρι καποια στιγμη και η δικια μου να φτασει σε αυτο το σημειο.... εχεις καποια φωτο να μας δείξεις τη λίμνη σου?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Artemisia : 26-02-16 στις 00:08
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 04-12-14, 14:13
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Έχω κάποιες πληροφορίες και φωτογραφίες από παλιά στο νήμα 'Απρόσκλητος επισκέπτης' στο θέμα 'Περιβάλλον τεχνητής λίμνης'
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 04-12-14, 14:32
EYH_SANTORINI Ο χρήστης EYH_SANTORINI δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2013
Περιοχή: ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

την ειδα τι λιμνουλα σου και ειδα και τον επισκεπτη σου ελπιζω ποτε να μην εχω κατι παρομιο και για να μην παρεξηγηθω τα φοβαμαι παρα παρα πολυ τα φιδια ακομα και αν δεν εχουν δηλητηριο και με βλεπω να μετακομιζω στο ηφαιστειο αν συναντησω κατι τετοιο στη λιμνη μου....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Artemisia : 26-02-16 στις 00:08
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 10-12-14, 15:58
EYH_SANTORINI Ο χρήστης EYH_SANTORINI δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2013
Περιοχή: ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Παιδιά τα ψαράκια μεγαλώνουν παρόλο τις χάλια συνθήκες ευτυχώς φτιάχνονται τα φίλτρα και θα μπουν και φυτά κ να δούμε τη θα γίνει.......
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_1227.jpg
Εμφανίσεις:  436
Μέγεθος:  29,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_1225.jpg
Εμφανίσεις:  393
Μέγεθος:  26,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_1224.jpg
Εμφανίσεις:  384
Μέγεθος:  24,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_1226.jpg
Εμφανίσεις:  406
Μέγεθος:  27,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_1223.jpg
Εμφανίσεις:  330
Μέγεθος:  23,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 10-12-14, 19:42
Το avatar του χρήστη NikosGus
NikosGus Ο χρήστης NikosGus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-11-2010
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Παρα πολύ ωραία, βεβαια το ότι τα βλέπεις μια χαρά δεν σημαίνει πως δεν κάνεις τέστ στην αντοχή τους. Με αυτό δεν θέλω να "στην πω" άλλωστε η αγωνία σου για τα ζωντανά είναι ολοφάνερη, άσε που εγώ που στα λέω δεν προσφέρω ακόμη αυτό που θα έπρεπε στα ψάρια μου. Αλλαγές νερού κάνεις?
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 10-12-14, 20:46
EYH_SANTORINI Ο χρήστης EYH_SANTORINI δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2013
Περιοχή: ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

εννοειται πως δεν τους κανω τεστ αντοχης τα εχω λατρεψει τα ψαρακια μου και προσπαθω σιγα σιγα παλι για κατι καλυτερο για αυτα..... αλλαγες νερου γινονται γτ ποτιζουμε το γκαζον απο αυτο και οσο καταναλωνουμε το αντικαθιστουμε αυτο που αδιαζουμε με καθαρο......

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Artemisia : 26-02-16 στις 00:08
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 11-12-14, 09:58
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Πωπω ... είναι θολό το νερό και είναι χειμώνας! Φαντάζομαι το καλοκαίρι πως θα ήταν !!! Οι αλλαγές με τα φίλτρα σου και τα επιπλέον φυτά, μόνο καλό θα τους κάνουν Πολύ έξυπνο αυτό που χρησιμοποιείτε το νερό για πότισμα. Ότι το καλύτερο αυτό το νερό για τα φυτά (και η ανανέωση νερού για τα ψάρια).

Μην μας τα δείξεις τα φίλτρα στην τελική τους μορφή. Να μας δείχνεις φωτογραφίες από την όλη φάση της κατασκευής.

Είμαι περίεργος από την στιγμή που βάλεις μπρος τα καινούργια συστήματα σε πόσο χρονικά διάστημα θα καθαρίσει η λίμνη σου.
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 11-12-14, 13:51
EYH_SANTORINI Ο χρήστης EYH_SANTORINI δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2013
Περιοχή: ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Εγώ να δεις πόσο περίεργη είμαι να δω..... Απλά επειδή σπουδαζω κ είμαι Αθήνα έδωσα τα σχέδια σε ένα φίλο υδραυλικό να μου φτιαξει τα βαρέλια.... Κ τα υλικά μόλις έρθουν θα μπουν.... ¶στο για πως ήταν το καλοκαίρι κάθε 3 μέρες καθαριζα τα φίλτρα.....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Artemisia : 26-02-16 στις 00:08
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 12-12-14, 10:34
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

νούφαρα 15ε -> http://www.valentine.gr/bulbs30.php
Στην ανθοκομική έκθεση Κηφισιάς (γίνεται κάθε Απρίλιο - Μάιο) μπορείς να βρεις διάφορα νούφαρα (στα 15ε) και άλλα υδρόβια φυτά.
Από ebay μπορείς να βρεις με 1-2ε σπόρους από νούφαρο....
(τέτοια περίοδο δύσκολο να βρεις κάπου να πουλάνε νούφαρα, γιατί δεν έχουν φύλλα)
Πάπυρο να βάλεις που δεν έχει πολλές απαιτήσεις και κάνει πολύ καλή δουλειά. Αν βρεις πουθενά, κόψε ένα κλωνάρι, βάλτο ανάποδα σε νερό και σε λίγο χρονικό διάστημα θα αρχίζει να βγάζει ρίζες.

Τις εξωτερικές βρύσες μην της κάνεις στο πλάι κάτω, αλλά στον πυθμένα. Δηλαδή όσο ποιο κάτω γίνεται. Επίσης να μην έχουν πολύ μικρή έξοδο, γιατί θα βαρεθεί μέχρι να αδειάσει το νερό. Δες τα δικά μου βαρέλια.



Επίσης άλλο ένα κολπάκι. Στον πάτο του βαρελιού έχω βάλει τσιμέντο σε σχήμα V. Στο κάτω μέρος του V έχω την εξωτερική βρύση. Έτσι απομακρύνετε και το τελευταίο ίχνος λάσπης που θα έχουν κρατήσει τα φίλτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 12-12-14, 13:32
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Πάπυρο έχω πολύ, μόνο που θα πρέπει να έρθεις να τον πάρεις, αν θες πες μου, αυτη τη στιγμη έχω μια καλή ριζα σε ενα κουβαδάκι και την φυλαξα μπας και τη δώσω κάπου
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 12-12-14, 15:15
EYH_SANTORINI Ο χρήστης EYH_SANTORINI δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2013
Περιοχή: ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Ευχαριστώ παρά πολύ για τις συμβουλές σου θα ενημερώσω κ εγώ με τη σειρά μου τον υδραυλικό Κ οικογένειακο φίλο.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάπυρο έχω πολύ, μόνο που θα πρέπει να έρθεις να τον πάρεις, αν θες πες μου, αυτη τη στιγμη έχω μια καλή ριζα σε ενα κουβαδάκι και την φυλαξα μπας και τη δώσω κάπου
Ευχαριστώ παρά πολύ αν θες στείλε μου ένα μηνυματακι που μένεις και αύριο ελπίζω να μπορέσω να έρθω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Artemisia : 26-02-16 στις 00:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βιολογική πισίνα japetus Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 12 29-09-13 20:01
μικρή λιμνούλα marios1991 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 1 30-04-12 15:16
Η μικρή μου λιμνούλα! lucy Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 90 14-08-10 09:53
Η επανάσταση ξεκίνησε!!! Neoklis Θαλασσινό νερό - Γενικά 12 06-03-10 11:01
Μια μικρή λιμνούλα ko$ta$ Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 5 24-04-09 15:49

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10063 seconds with 14 queries