Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-06-18, 15:29
originalpeter Ο χρήστης originalpeter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2016
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή Πρόβλημα που επείγει!

Αρχικά καλησπέρα και καλό μήνα!Λοιπόν για να μην μακρολογώ τον τελευταίο μήνα παρατηρώ τα ψάρια μου(ocellatus gold) να τινάζονται και να ξύνονται.Κάτι κατάλαβα ότι παίζει αλλά είπα να το αφήσω λίγο πίσω μιας και τα έβλεπα κινητικά και ορεξάτα και γιατί δίνω πανελλήνιες σε μια βδομάδα.Σήμερα όμως παρατήρησα πως ένα ψάρι έχει ένα άσπρο πράγμα στην ουρά του σαν σπυρί το οποίο κάνει κάτι και σαν μύτη μπροστά!Μήπως ξέρει κανείς περί τίνος πρόκειται?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-06-18, 15:51
Το avatar του χρήστη dinatoskrikos
dinatoskrikos Ο χρήστης dinatoskrikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-01-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Μυριζομαι ich. Οπως θα σ πουν και τα πιο εμπειρα μελη στειλε μας καποιες πληροφοριες για το ενυδρειο σου . Καπου υπαρχει κ φορμα ασθενειων. Επισης καποια φωτο θα βοηθησει πολυ.

Αν ειναι αυτο παντως υπαρχουν και μη φαρμακευτικές λυσεις στο φορουμ που πετυχαινουν αποδεδειγμένα.
Προληπτικά και πολυ σιγα σιγα ανεβασε θερμοκρασία ενυδρειου στους 30°C
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-06-18, 15:57
originalpeter Ο χρήστης originalpeter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2016
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Πρωτα απο ολα σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση.Δευτερον μπορεις να δεις το σχετικο θεμα για να αντλησεις πληροφοριες για το ενυδρειο μου(http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=100194).Να σημειωσω πως εχω γονο και παρατηρησα μεσα στην βδομαδα μερικα ψαρια να εχουν ασπρα στιγματα.Αυτο που θελω να τονισω ειναι πως εαν προβω σε φαρμακευτικη αγωγη/αλατι δεν ειμαι σε θεση να κανω αμεσα αλλαγη εως οτου τελειωσω(μεχρι τις 20 του μηνος)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-06-18, 16:01
Το avatar του χρήστη dinatoskrikos
dinatoskrikos Ο χρήστης dinatoskrikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-01-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Εχω αντιμετωπισει ich μονο με θερμοκρασια στους 30°C και λαμπα uv για 10 ημερες χωρις να επανεμφανιστεί και χωρις απωλειες. Αν δε βρεις κατι αλλο δοκιμασε το. Ψαξε κ στο φόρουμ καπου υπάρχουν αυτα. Μπαινω απο κινητο κ ειμαι στη δουλειά οποτε δυσκολεύομαι να σ βρω το σχετικό αρθρο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-06-18, 16:09
originalpeter Ο χρήστης originalpeter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2016
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Δεν εχω λαμπα UV οποτε δεν νομιζω να το καταπολεμησω μονο με ανοδο θερμοκρασιας.Εκτος φαρμακευτικης αγωγης το μονο που εχω διαβασει ειναι χρηση καθαρου αλατιου.Νομιζω ομως πως μετα το περας της θεραπειας πρεπει να κανω αλλαγες νερου για να αφαιρεσω την ποσοτητα.Δεν θα ειμαι σε θεση ομως να κανω αλλαγες για 3 βδομαδες σχεδον οποτε η συσσωρευση νομιζω πως θα εχει συνεπειες στα ψαρια.Καποια αλλη εναλλακτικη;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-06-18, 16:14
Το avatar του χρήστη oreonymos
oreonymos Ο χρήστης oreonymos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2018
Περιοχή: καισαριανη αθηνα
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή δεν μπορω να δω ...

δεν μπορω να δω τις φωτογραφιες,και απο την αλλη,για να σε βοηθησω θα πρεπει να παιξω μπουνιες με την κλικα!συγνωμη!
__________________
scapegoat
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-06-18, 16:18
originalpeter Ο χρήστης originalpeter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2016
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Θα αναρτήσω το βράδυ φωτογραφίες για να έχετε μια καλύτερη άποψη..δεν κατάλαβα όμως το δεύτερο σκέλος της απάντησής σου.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-06-18, 16:23
Το avatar του χρήστη oreonymos
oreonymos Ο χρήστης oreonymos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2018
Περιοχή: καισαριανη αθηνα
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή το δευτερο μερος...

για να σου πω τωρα αμεσα μια λυση,θα πεσουν να με φανε!ετσι συμβαινει εδω τοεχω δοκιμασει!και δεν το κανουν αυτοι που εχουν πειρα η καποιοι με επιστημονικη καταρτηση ,αλλα θα το κανουν ημιμαθεις κομπλεξικοι και εξυπνακηδες του κολου!
__________________
scapegoat
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-06-18, 16:28
originalpeter Ο χρήστης originalpeter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2016
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Εδω νομιζω πως προκειται για ενα φορουμ συζητησεων που ο καθενας αναφερει την αποψη του πανω στα ενυδρεια, η οποια θα πρεπει να γινεται σεβαστη απο των καθενα μας.Οποτε δεν βρισκω καποιον λογο να μην την αναφερεις(με την προυποθεση οτι προκειται για λυση που υφισταται και οχι για πειραμα)και να μην ακους τι λεει ο καθε δηθεν ιχθυολογος..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-06-18, 16:33
Το avatar του χρήστη oreonymos
oreonymos Ο χρήστης oreonymos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2018
Περιοχή: καισαριανη αθηνα
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή εσυ καλα...

εσυ καλα τα λες,αλλα σε καποιους τους εχε δοθει το δικαιωμα,χωρις επιχειρηματα,να βγαζουν ακυρο το οτιδηποτε!και οταν χασουν κατα κρατος,το γυριζουν στην ειρωνεια!ειναι η υποκλικα του forum!
__________________
scapegoat
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-06-18, 16:37
originalpeter Ο χρήστης originalpeter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2016
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Για να σου ειμαι ειλικρινης δεν με ενδιαφερουν οι κλικες στην παρουσα φαση..στο κατω κατω παντου υπαρχουν εδω δεν θα υπηρχαν..θελω μονο να ακουσω την γνωμη σου πανω στο θεμα αλλα και την γνωμη του καθενος γιατι θελω να γλυτωσω τα ψαρια και τον γονο!
Υπαρχει προβλημα αμα τα ψαρια εκτεθουν σε αλατι για χρονικο διαστημα τριων εβδομαδων?Γινεται να χρησιμοποιησω καποια φαρμακευτικη αγωγη και να βαλω μονο φιλτρο με ανθρακα μετα το τελος της?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-06-18, 16:45
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Πέτρο αλλαγές νερού κάνεις εβδομαδιαίες? οι παράμετροι σου πως είναι?
Μια φωτο προσπάθησε να βάλεις.
¶λλαξες κάτι στο ενυδρείο?
Ick σε αφρικάνες δεν είχα ποτέ.
Υποψιάζομαι βακτηριακή (ίσως columnaris) που να οφείλεται σε κακές συνθήκες/στρες/κλπ
Γι αυτό ζητάμε να συμπληρώνετε την φόρμα των ασθενειών
Πάντως και θεραπεία να βρούμε δεν γίνεται να μην κάνεις αλλαγές νερού ένα μήνα.
* δεν είμαι ιχθυολόγος
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oreonymos Εμφάνιση μηνυμάτων
για να σου πω τωρα αμεσα μια λυση,θα πεσουν να με φανε!ετσι συμβαινει εδω τοεχω δοκιμασει!και δεν το κανουν αυτοι που εχουν πειρα η καποιοι με επιστημονικη καταρτηση ,αλλα θα το κανουν ημιμαθεις κομπλεξικοι και εξυπνακηδες του κολου!
Ποιός σε πείραξε βρε εσένα?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-06-18, 16:49
Το avatar του χρήστη oreonymos
oreonymos Ο χρήστης oreonymos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2018
Περιοχή: καισαριανη αθηνα
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή αλατι...

αλατι "χιων",και καθε μερα αλλαγη!η ποσοτητα του αλατιου θα αφορα μονο το νερο που αλλαζεις.σταδικα θα αυξανεις τη δοση.στις αλλαγες οπωςδηποτε σκουπα βυθου.να κλεισεις τα φωτα αν ειναι ανοιχτα,να προσθεσεις σκορδο(πρωτα το αλεθεις, το αφηνεις 10 λεπτα ναερθει σε επαφη με το οξυγονο της ατμοσφαιρας,και μετα το ριχνεις μεσα!αν θελεις φαρμακευτικη αγωγη,εγω στα δικα μου χρησιμοποιω ακριφλαβινη.(στο συνιστω με καθε επιφυλαξη).αυτη ειναι η αποψη μου,σε καμια περιπτωση δεν ειναι δεσμευτικη.και σε καμια περιπτωση δεν ειναι πανακεια!
__________________
scapegoat
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-06-18, 17:04
originalpeter Ο χρήστης originalpeter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2016
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Για να ειμαι ειλικρινης λογω πανελληνιων τα εχω αφησει και δεν εχω μετρησει καθολου παραμετρους.Τελευταια αλλαγη εκανα την προηγουμενη βδομαδα.Γενικοτερα αλλαξα ενυδρειο αν θυμασαι και μετεφερα τα ψαρια σε σημειο με αρκετη κινηση με οτι συνεπαγεται..γενικοτερα ομως τα βλεπω φοβικα και θα ελεγα πως ειναι γενικοτερα στρεσαρισμενα και σε συνδυασμο με το κακο aquascape πεφτει αρκετο ξυλο με αποτελεσμα να επιδεινωνεται η κατασταση.Απλα ξαναλεω και δεν νομιζω να ειμαι παραλογος λογω πανελληνιων υπαρχει μεγαλη πιεση το τελευταιο διαστημα και εχουν παει πισω τα πραγματα
-------------------------
Κλεοβουλε οι συνθηκες δεν νομιζω να ειναι κακιες..αφου σε διαστημα 2 μηνων εχουν γεννησει 3 φορες.Τωρα τελευταια το μονο που εχω αλλαξει ειναι οτι ταιζω πιο βαρια για να τρωνε και τα μικρα.Παρεπιπτοντως δεν σε αποκαλεσα ποτε ιχθυολογο αν αναφερεσαι σε αυτο που εγραψα.Απλα ηθελα να πεισω τον φιλο που συμμετεχει στην συζητηση να μου πει την αποψη του!
-------------------------
Κυριως το θεμα μου ειναι οι εβδομαδιαιες αλλαγες διοτι δεν συμβαδιζουν με την πιεση που υπαρχει στην παρουσα φαση.Μονο και μονο αν σκεφτει κανεις πως την προηγουμενη βδομαδα ειχα 20 ωρες μονο φροντιστηριο χωρις διαβασμα ισως με καταλαβει.Τελος παντων δεν ειναι αυτο το θεμα μας απλα ρωτησα αν υπαρχει καποια εναλλακτικη.Αν ειναι τοσο μεγαλη η αναγκη των αλλαγων νερου θα τις ακολουθησω!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη originalpeter : 01-06-18 στις 17:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-06-18, 17:12
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Πέτρο ο φίλος μας ο oreonymos πρότεινε κι αυτός μια θεραπεία αντιβακτηριακή με την ακριφλαβίνη και μια γενική απολυμαντική/ελαφρά αντιπαρασιτική με αλάτι και σκόρδο. Είναι πολύ λογικές οι προτάσεις του με βάση τα στοιχεία που μας έδωσες.
Εγώ προτιμώ να εστιάζω στο να βρούμε την αιτία της όποιας αρρώστιας και
με βάση την αίσθηση μου πρόκειται για συνδυασμό αυτών που ανέφερα (ίσως ανεβασμένα νιτρικά λόγω ταΐσματος, στρες κλπ).
Όποια αγωγή/θεραπεία όμως και να διαλέξεις πρέπει να κάνεις αλλαγές νερού.

*το "ιχθυολόγος" δεν με πρόσβαλλε. Μακάρι να ήμουν και μακάρι να είχαμε κάποιον μεταξύ μας.
**δεν έχουμε κλίκες εδώ. Ο καθένας λέει ελεύθερα την άποψη του, χωρίς βέβαια να θίγει τον άλλο και ο καθένας έχει έναν δικό του τρόπο να γράφει και να εκφράζεται και γι αυτό πρέπει να προσέχουμε να μη παρεξηγηθούμε αλά ούτε να παρεξηγιόμαστε με το παραμικρό. Χαλαρά. Χόμπυ κάνουμε
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 01-06-18, 17:20
originalpeter Ο χρήστης originalpeter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2016
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Εχεις δικιο σε ο,τι λες και εννοειται πως δεν ηθελα να προσβαλω κανεναν..να πεισω τον φιλο Oreonymos ηθελα να μου πει την αποψη του πανω στο θεμα και τον ευχαριστω που μου απαντησε!Προσπαθω τωρα να ανεβασω μερικες προχειρες φωτογραφιες τωρα μηπως βγαλετε καποιο συμπερασμα..παντως επειδη εχω ξαναπερασει πριν καποια χρονια απο ich δεν ειναι ετσι.Αυτο μοιαζει σαν σπυρι που ειναι ετοιμο να σπασει και ειναι σχετικα μεγαλουτσικο
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-06-18, 17:37
Achillefs Ο χρήστης Achillefs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-01-2018
Περιοχή: Χαιδαρι
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Χωρις να συμπληρωσεις την φορμα και να ανεβασεις φωτο (ακομα καλυτερα βιντεο).... αρχιζουν οι εικασιες.... και οι υποθεσεις.... και οι ερωτησεις...πχ η ποιοτητα του νερου κτλ
Ολοι θα πουν μια γνωμη... τις περισσοτερες φορες αντικρουομενη..
Επειδη ομως ακουγεσαι αγχωμενος.... θα πω κι εγω την παρλαπιπα μου!!!!
Συμφωνω με τον Κλεο, δεν σκουγεται σαν ich....πιθανοτητα αυξημενη για flukes και ακολουθει columnaris... Η πρωτη θελει πραζικουαντελη ... η δευτερη kanaplex_+ furan-2
Διαβασε απο το φορουμ σχετικα ποστ!!!!!
Για να μην κανεις φαρμακευτικη αγωγη στα τυφλα... κανε τα sos.... Αλλαγη νερου τουλαχιστον 50%, καθαρισμος υποστρωματος με σκουπα βυθου, χαμηλωσε λιγο θερμοκρασια, αυξησε την οξυγονωση με αεροπετρες η wavemaker, παρε μετρησεις στο νερο σου, μην ταισεις για 2 ημερες, εχε τα ματια σου τεσσερα με στενη παρακολουθηση
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 01-06-18, 18:00
originalpeter Ο χρήστης originalpeter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2016
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

https://postimg.cc/image/difxcrv/
https://postimg.cc/image/6ghzqhnxn/
https://postimg.cc/image/fpk60pzff/
-------------------------
Παρεθεσα και μερικες φωτο.Εγω για καποιο εξωπαρασιτο το βλεπω..την φορμα θα την συμπληρωσω το βραδυ!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη originalpeter : 01-06-18 στις 18:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 01-06-18, 18:12
Το avatar του χρήστη oreonymos
oreonymos Ο χρήστης oreonymos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2018
Περιοχή: καισαριανη αθηνα
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή λεμφοκυστις?

λεμφοκυστις, κατα πασα πιθανοτητα,το λογο τον εχει ο δασκαλος!
__________________
scapegoat
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 01-06-18, 18:23
originalpeter Ο χρήστης originalpeter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2016
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Δηλαδη ειναι καλοηθης ογκος?Μου εκανε εντυπωση ομως πως εμφανιστηκε μεσα σε μια μερα!Παρολα αυτα το ψαρι παραμενει απιστευτα κινητικο και μου κανει μουτρα μολις παω μπροστα για να το ταισω
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 01-06-18, 18:26
Το avatar του χρήστη oreonymos
oreonymos Ο χρήστης oreonymos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2018
Περιοχή: καισαριανη αθηνα
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή δεν ειναι...

δεν ειναι ογκος,προκειται για ασθενεια που σχετιζεται αμεσα με το stress,τις συνθηκες διαβιωσης,και αλλους παραγοντες!αλλλλλαγες νερου!!!
__________________
scapegoat
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 01-06-18, 18:36
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Αν είναι λεμφοκύστη την κάτσαμε τη βάρκα
Εγώ ελπίζω σε κάτι πιο ελαφρύ και θα πρότεινα άμεσα θεραπεία με Omnipur της sera που περιέχει την ακριφλαβίνη που ανέφερε ο Δημήτρης.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 01-06-18, 19:05
Το avatar του χρήστη oreonymos
oreonymos Ο χρήστης oreonymos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2018
Περιοχή: καισαριανη αθηνα
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή μπορεις να διακρινεις,

μπορεις να διακρινεις αν τα σπυρια ειναι χνουδωτα,και ακανονιστα?κανε εντατικες αλλαγες 1/2 του ογκου του νερου σου,καθημερινα!και λεμφοκυστη να ειναι με καλες συνθηκες,και αυξηση του ανοσιοποιητικου συστηματος γιατρευεται!με το φαρμακο του δασκαλου,θα αποτρεψεις δευτερογενεις λοιμωξεις!!!
-------------------------
μπα αν ηταν σοβαρο θα ειχε ανησυχια ο δακαλος!κανε ενα διαλειμα απο το διαβασμα,και ολα θα πανε καλα!
__________________
scapegoat

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη oreonymos : 01-06-18 στις 19:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 01-06-18, 19:38
Το avatar του χρήστη egeorgiou
egeorgiou Ο χρήστης egeorgiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2007
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 461
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από originalpeter Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω γονο και παρατηρησα μεσα στην βδομαδα μερικα ψαρια να εχουν ασπρα στιγματα.Αυτο που θελω να τονισω ειναι πως εαν προβω σε φαρμακευτικη αγωγη/αλατι δεν ειμαι σε θεση να κανω αμεσα αλλαγη εως οτου τελειωσω(μεχρι τις 20 του μηνος)
Πρέπει να πας σε θεραπεία σε όλο το ενυδρείο.
Το columnaris εμφανίζεται σαν χνούδι. Θα το είχες δει λογικά.
Ick δεν είχα ούτε εγώ ποτέ σε αφρικάνες.

Αλλαγή άμεσα 50% και αν έχεις αεραντλία χρησιμοποίησε τη για αύξηση της οξυγόνωσης.

Αν μιλάμε για λεμφοκύστη η δραστική που είπε ο oreonymos το πιάνει.
Αλάτι θα βοηθήσει και στη βλένα.

Φώτο/Φόρμα αν μπορείς.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 01-06-18, 19:43
Το avatar του χρήστη oreonymos
oreonymos Ο χρήστης oreonymos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2018
Περιοχή: καισαριανη αθηνα
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή τα ειδες?

προς egeorgiou μπορεις απο τις φωτο να διακρινεις?σπαω το κεφαλι μου,για κοιτα και εσυ μηπως και δεν βλεπω καλα!μυτερο το σπυρι...
__________________
scapegoat
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 01-06-18, 22:12
originalpeter Ο χρήστης originalpeter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2016
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Καλησπερα παιδια!Μολις γυρισα σπιτι και το σημαδι απο το ψαρι εχει εξαφανιστει!Το μονο που φαινεται ειναι η εδρα ας πουμε που παταγε αυτο το ασπρο πραγμα....
-------------------------
ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:200λιτρα μεικτα

2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:2μηνες

3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ:2 μηνες ομως το ειχα 1 χρονο σε αλλο ενυδρειο

4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):26.5

5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ):6neolamprologus ocellatus gold(ενα
ζευγος+τα παιδια τους)

6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):λαθρεπιβάτες

7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):26,5

8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ:1 φορα στις 2 βδομαδες το 20%

9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ:26-5
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ:2 φορες την ημερα/jbl novo tanganjika και tropical supervit granulat

11. ΦΙΛΤΡΟ :fluval 306

12. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:Το ψαρι ειχα αρκετα κινητικο και ορεξατο

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH:8.4-8.8
KH:Δεν μετραω
GH:Δεν μετραω
ΝΗ3 (αμμωνια):0
ΝΟ2(νιτρώδη):0
ΝΟ3(νιτρικά):30
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:ναι
ΣΤΙΚΣ:
Ηλεκτρονική:
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: 1
2. ΔΕΡΜΑ:Σε ενα σημειο ειχε ενα ασπρο 'σπυρι'
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ:φυσιολογικ
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):φυσιολογικα
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ):φυσιολογικα
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? :ναι εχει αρκετη ορεξη
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ:σημερα
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ:
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ:
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ:
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ:
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? :οχι
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? :οχι
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη originalpeter : 01-06-18 στις 22:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 01-06-18, 22:24
Το avatar του χρήστη egeorgiou
egeorgiou Ο χρήστης egeorgiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2007
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 461
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oreonymos Εμφάνιση μηνυμάτων
προς egeorgiou μπορεις απο τις φωτο να διακρινεις?σπαω το κεφαλι μου,για κοιτα και εσυ μηπως και δεν βλεπω καλα!μυτερο το σπυρι...
Τώρα με πέτυχες στην αρχή της πρεσβυωπίας.

Δεδομένα 1 μήνα τινάγματα (παράσιτα???) και σπυρί που μάλλον λέμε για βακτηριακή.

Δεν το βλέπω για columnaris. Επίσης δε φαίνεται για τραύμα από αψιμαχία.


Αν ήταν δικά μου τα ψάρια θα έκανα:
- μετρήσεις
- ήπια αντιμετώπιση με αλλαγή 50% και καπάκι 25% τις επόμενες μέρες.
- αλάτι + melaxif + αεραντλία
- παρατήρηση μέχρι να σιγουρευτώ τι μπορεί να είναι (με ρίσκο να χάσω το ψάρι)
- δε θα ανέβαζα θερμοκρασία (γιατί μπορεί να είναι βακτηριακή)

Αν είναι παράσιτα - θέλει prazi
Αν είναι βακτηριακή μέχρι να βρεις τι είναι πας διαισθητικά.
Omnipur της sera, που είπε ο Κλεο είναι μια ήπια αντιμετώπιση
kanaplex + furan-2, που είπε ο Achillefs λογικά θα πιάσει (αν και είναι σαν να κτυπάς κουνούπι με μπαζούκας.

Φώτο/Βίντεο/Φόρμα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 02-06-18, 16:01
Το avatar του χρήστη alexkotsis
alexkotsis Ο χρήστης alexkotsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2013
Περιοχή: Παλαιό Φάληρο
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oreonymos Εμφάνιση μηνυμάτων
για να σου πω τωρα αμεσα μια λυση,θα πεσουν να με φανε!ετσι συμβαινει εδω τοεχω δοκιμασει!και δεν το κανουν αυτοι που εχουν πειρα η καποιοι με επιστημονικη καταρτηση ,αλλα θα το κανουν ημιμαθεις κομπλεξικοι και εξυπνακηδες του κολου!

Ωχ μωρέ με τις κλίκες...πες εσύ αυτό που πιστεύεις και άσε να λένε ότι θέλουν αυτοί που λες.
Σιγά μην αφήσουμε τα πόδια να κλωτσήσουν το κεφάλι.
Δεν είχα προσέξει κάτι από αυτά που λες λόγω προσωπικών τρεξιμάτων αλλά σου υπόσχομαι ότι έτσι και δώ από κανέναν να κάνει bullying στην άποψη σου θα κράξω άσχημα!


¶λλωστε ένα Forum (φόρουμ) είναι ένα είδος ιστοσελίδας στο διαδίκτυο όπου η χρήστες με κοινά ενδιαφέροντα μπορούν να συζητούν τις απόψεις/σημειώσεις τους πάνω σε θέματα που τους απασχολούν. Τα forum χρησιμοποιούνται συνήθως για να υποβάλουν οι χρήστες ερωτήσεις, να μοιράζονται πληροφορίες ή να συζητούν ιδέες μεταξύ τους.


Οπότε προσωπική απόψη είναι ότι κλίκες στο forum δεν χωράνε.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 02-06-18, 16:58
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από originalpeter Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα παιδια!Μολις γυρισα σπιτι και το σημαδι απο το ψαρι εχει εξαφανιστει!Το μονο που φαινεται ειναι η εδρα ας πουμε που παταγε αυτο το ασπρο πραγμα....
-------------------------
ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:200λιτρα μεικτα

2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:2μηνες

3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ:2 μηνες ομως το ειχα 1 χρονο σε αλλο ενυδρειο

4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):26.5

5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ):6neolamprologus ocellatus gold(ενα
ζευγος+τα παιδια τους)

6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):λαθρεπιβάτες

7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):26,5

8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ:1 φορα στις 2 βδομαδες το 20%

9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ:26-5
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ:2 φορες την ημερα/jbl novo tanganjika και tropical supervit granulat

11. ΦΙΛΤΡΟ :fluval 306

12. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:Το ψαρι ειχα αρκετα κινητικο και ορεξατο

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH:8.4-8.8
KH:Δεν μετραω
GH:Δεν μετραω
ΝΗ3 (αμμωνια):0
ΝΟ2(νιτρώδη):0
ΝΟ3(νιτρικά):30
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:ναι
ΣΤΙΚΣ:
Ηλεκτρονική:
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: 1
2. ΔΕΡΜΑ:Σε ενα σημειο ειχε ενα ασπρο 'σπυρι'
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ:φυσιολογικ
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):φυσιολογικα
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ):φυσιολογικα
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? :ναι εχει αρκετη ορεξη
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ:σημερα
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ:
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ:
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ:
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ:
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? :οχι
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? :οχι
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:
φίλε μου καλησπέρα κ από μένα.δεν ξέρω τι είναι που ταλαιπωρεί το ψαράκι, αλλά σίγουρα η συνθήκες που ζει μπορείς να τις βελτιώσεις. Ουσιαστικά δεν κάνεις ποτέ αλλαγές νερού κ τα τεστ που χρησιμοποιείς οχι μόνο δεν σ κατευθυνουν αλλά σ παραπλανούν.πιστευω πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις μεγαλύτερες αλλαγές νερου(το καλύτερο φάρμακο για μενα).
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 02-06-18, 19:19
Το avatar του χρήστη oreonymos
oreonymos Ο χρήστης oreonymos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2018
Περιοχή: καισαριανη αθηνα
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή εχει εξετασεις...

εχει εξετασεις,και δεν προλαβαινει.ομως οι ασθενειες δεν συγχωρουν.θελει εβδομαδιαιες αλλαγες κατ ελαχιστον,για να απαλλαγει απο ενα σημαντικο βαρος βακτηριδιων,μυκητων κτλ.να οξυγονωθει το νερο εκ νεου,και να ενεργοποιηθει.
__________________
scapegoat
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρόβλημα; NikosKoul Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 9 20-04-18 12:16
Πρόβλημα νε ΝΟ2 και ΝΟ3 Roi Αρχάριοι γλυκού νερού 1 09-02-09 16:23
Πρόβλημα με Τ8 Iann_is DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 23-05-08 12:48
Πρόβλημα με το CO2 ΚΩΣΤΑΣ ΚΕΦΑΛΑΣ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 22-12-04 19:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09915 seconds with 13 queries