Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 25-04-12, 13:07   #1
ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΔΙΑΘΕΣΗ!ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ...
 
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma
Senior Member
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος 25-04-12, 13:07
Αξιολόγηση: (1 votes - 1,00 average)

Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστω που με δεχτηκατε στην παρεα σας
Ειμαι 38 χρονων και πριν 2 μηνες εφεραν δωρο στον μικρο μου γιο (4 χρονων) ενα ενυδρειο 30 λιτρων με ενσωματωμενη λαμπα και εσωτερικό φίλτρο

Αγορασα εναν θερμοστατη, μια ανουμπια, υποστρωμα (καφε χρωματος) ειδικο για την αναπτυξη φυτων, τοποθετησα επισης ενα κομματι ξυλο στον πυθμενα και ενα διακοσμητικο (το οποιο σκεφτομουν οτι θα μπορουσε να λειτουργησει ως κρυψωνα - εαν και εφοσον απαιτηθει) και δυο πετρες που βρηκα διπλα σε ενα ποταμι (τις οποιες πρωτα επλυνα & εβρασα)

Πηρα μπολι απ τον πετσοπα (ασχημη λεξη, αλλα δυστυχως επικρατησε), αντιχλωριο και επιπλεον βακτηρια και εδω και 2 μηνες ολα πηγαινουν σχετικα καλα (γραφω σχετικα, γιατι ηδη εχω εντοπισει αρκετα λαθη σ αυτα που εκανα!!)

Εχω αγορασει 2 γκαπυ, ενα αρσενικό και ενα θηλυκο (το αποτελεσμα ειναι το αρσενικο να κυνηγαει συνεχως το θηλυκο! 1ο ΛΑΘΟΣ), μια ζεβρα (2ο ΛΑΘΟΣ, διαβασα πως τα συγκεκριμενα ζουν σε κοπαδια), 2 πολυ μικρα ψαρια (με μπλε - κοκκινο, "φωσφοριζοντα" χρωματισμο) και μια γαριδα.

Το ενυδρειο ειναι πισω απο παραθυρο και εχει αρκετο φως...
Ξεκιναω τωρα τις ερωτησεις
1. Πρεπει να αναβω τη λαμπα ή αρκει το φως του ηλιου?
2. Ταιζω τα ψαρια 2 φορες την ημερα (ειναι οκ?)
3. Η θερμοκρασια ειναι σταθερη στους 26. Τωρα που καλοκαιριαζει, διακοπτω τη χρηση του θερμοστατη?
4. Ο γιος μου θελει να του αγορασω εναν γλυφτη (η αληθεια ειναι πως εγω του περιγραψα το συγκεκριμενο ψαρι...και απο τοτε το ζηταει!!!) και ενα σαλιγκαρι (αυτο το ανεφερε μονος του!!!). Υπαρχει δυνατότητα για επιπλεον ψαρι (γλυφτη) και σαλιγκαρι?
5. Υπαρχει καποιο σημαντικο "λαθος" σε οσα σας ανεφερα?
6. Ξεχασα να αναφερω πως η ζεβρα ορισμενες φορες κυνηγα σχεδον ολα τα υπολοιπα ψαρακια

Σας ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σας
Η αληθεια ειναι πως γραφτηκα στο συγκεκριμενο φορου, εχοντας διαβασει αρκετα σε διαφορα φορουμ και εκανα την επιλογη μου, εχοντας ως γνωμονα πως μοιραζεστε τις γνωσεις σας, χωρις τουπε και υφος. Και το αναφερω, γιατι σε ορισμενα αλλα φορουμ...μονο που δεν "εδειραν" ορισμενους αρχαριους...για τα λαθη που εκαναν (εννοειται λογω ελλειψης γνωσης!)
Εμφανίσεις: 58178
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-04-12, 13:34
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Πρεπει να αναβω τη λαμπα ή αρκει το φως του ηλιου? Αν χτυπάει κατευθείαν το ηλιακό φως θα έχεις αργά ή γρήγορα πρόβλημα και με άλγες και με τη θερμοκρασία. Για την ανούμπια δε χρειάζεσαι καν φως και σίγουρα δε χρειάζεται υπόστρωμμα για φυτά. Ποιο πήρες; Μόνος σου το επέλεξες ή στο πρότειναν στο μαγαζί;
2. Ταιζω τα ψαρια 2 φορες την ημερα (ειναι οκ?) Μια χαρά είναι.
3. Η θερμοκρασια ειναι σταθερη στους 26. Τωρα που καλοκαιριαζει, διακοπτω τη χρηση του θερμοστατη? Είτε τη διακόψεις είτε όχι άμα δε χρειάζεται δε θα ανάβει! ¶λλοι τον βγάζουν το καλοκαίρι, άλλοι τον αφήνουν.
4. Ο γιος μου θελει να του αγορασω εναν γλυφτη (η αληθεια ειναι πως εγω του περιγραψα το συγκεκριμενο ψαρι...και απο τοτε το ζηταει!!!) και ενα σαλιγκαρι (αυτο το ανεφερε μονος του!!!). Υπαρχει δυνατότητα για επιπλεον ψαρι (γλυφτη) και σαλιγκαρι? Ήδη έχεις ψάρια που δε θα έπρεπε, μην το σκέφτεσαι για άλλα! Το σαλιγκάρι μπορείς να το βάλεις.
5. Υπαρχει καποιο σημαντικο "λαθος" σε οσα σας ανεφερα?
6. Ξεχασα να αναφερω πως η ζεβρα ορισμενες φορες κυνηγα σχεδον ολα τα υπολοιπα ψαρακια Βοηθάει και το ότι είναι μόνο του.

Για αρχή θα ήθελα να μάθω ποιο είναι αυτό το pet shop που σου έδωσε μπόλι και πώς;! Εγώ δε θα έπαιρνα από ενυδρείο μαγαζιού τίποτα (εδώ και το νερό από τα καινούργια ψάρια αν μπορούσαμε θα στραγγίζαμε), αλλά μου κίνησε το ενδιαφέρον ο καταστηματάρχης που έδωσε μπόλι!

Τα άλλα ψαράκια είναι ή neon tetra ή cardinal tetra και είναι και αυτά κοπαδόψαρα και κανονικά ζουν σε μαλακό και όξινο νερό. Και που τα έχεις πίστεψέ με δεν έχεις δει τίποτα από τη συμπεριφορά τους σε αυτά τα λίτρα-συνθήκες και σε αυτό τον αριθμό! Το ζεβράκι (λογικά μιλάμε για zebra danio έτσι; ) δεν κάνει ούτε αυτό για το ενυδρείο σου.

Τα λίτρα σου είναι λίγα για τα περισσότερα είδη και εγώ προσωπικά θα το χρησιμοποιούσα μόνο για ένα μονομάχο με κανένα σαλιγκάρι ή κάποιες εύκολες γαρίδες. Αν επιμένεις να θέλεις τα guppy μπορείς να κρατήσεις μερικά αρσενικά μόνο (εγώ βέβαια δε συμφωνώ γιατί χάνεται όλη η μαγεία των αναπαραγωγών τους). Έτσι όπως είσαι τώρα και το θηλυκό στρεσάρεται πολύ και θα στο γεμίσουν με τις γένες τους πολύ γρήγορα!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-04-12, 13:41
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

1. Το φως χτυπαει απευθειας. Επομενως πρεπει να δημιουργησω "σκια"?Ποσες ωρες περιπου ειναι το μεγιστο για να "χτυπαει" ο ηλιος απευθειας?
4. Εδω χρειάζομαι βοηθεια. Τι κανω???
6. Πρεπει να βρω αλλο σπιτι για τη ζεβρα? (εννοω να την δωσω σε καποιον φιλο?) και για το θηλυκό γκαπυ το ιδιο ισχυει?

Το μπολι μου το εδωσε ενα pet shop στη Νεα Ερυθραια, μαζι με αρκετη ποσοτητα νερου, για να συμπληρωσω στο ενυδρειο.

Εδω και δυο μηνες δεν εχει παρουσιαστει καποιο εμφανες προβλημα στα ψαρια, ουτε οταν τα 'εγκατελειψα' για 10 μερες λογω απουσιας.
Αν και γνωριζω πως προβληματα μπορει να υπαρχουν...απλα δεν εχουν εμφανιστει ακομη. Οποτε θα ηθελα να προλαβω ασχημες εξελιξεις!

(ευχαριστω για τις μεχρι τωρα απαντησεις)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-04-12, 13:50
fantazio77 Ο χρήστης fantazio77 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Καλό θα είναι να προμηθευτείς και με κάποια τέστ για να τσεκάρεις τις παραμέτρους του νερού σου. Η δική μου γνώμη είναι να μή το χτυπάει καθόλου ο ήλιος το ενυδρείο. Αν μπορείς να του αλλάξεις θέση θα ήταν καλύτερα. Το ζεβράκι καλό θα είναι να το δώσεις γιατί χρειάζεται να βρίσκεται σε κοπάδι αλλά και μεγαλύτερο μήκος ενυδρείου μια και είναι γρήγορος κολυμβητής. Δε θα το συνιστούσα να προσθέσεις άλλα ψαράκια σε αυτά τα λίτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-04-12, 13:55
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fantazio77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλό θα είναι να προμηθευτείς και με κάποια τέστ για να τσεκάρεις τις παραμέτρους του νερού σου. Η δική μου γνώμη είναι να μή το χτυπάει καθόλου ο ήλιος το ενυδρείο. Αν μπορείς να του αλλάξεις θέση θα ήταν καλύτερα. Το ζεβράκι καλό θα είναι να το δώσεις γιατί χρειάζεται να βρίσκεται σε κοπάδι αλλά και μεγαλύτερο μήκος ενυδρείου μια και είναι γρήγορος κολυμβητής. Δε θα το συνιστούσα να προσθέσεις άλλα ψαράκια σε αυτά τα λίτρα.
Οκ για το ζεβρακι. Θα κανω προσπαθεια να του βρω αλλο σπιτι
Δυστυχως το ενυδρειο δεν μπορει να αλλαξει θεση. Θα δοκιμασω να μειωσω την απευθειας εκθεση στον ηλιο
Γλυφτη δεν θα παρω. Αλλα θα παρω 1 σαλιγκαρι
Τεστ εχω ηδη αγορασει και θα κανω τις μετρησεις το συντομοτερο

1. Αναφορικά με την τροφή τους. Γενικά διαβάζω πως ειναι καλό να υπάρχει ποικιλια. Εχω μια από αυτες τις τυποποιημένες τροφες (φυλλαρακια) που κυκλοφορουν στο εμποριο. Τι αλλο μπορω να επιλέξω?
2. Εφοσον το ενυδρειο εχει εκθεση στον ηλιο, η λαμπα πλεονάζει?
3. Τα τετρα, επισης πρεπει να βρουν άλλο σπιτι?
4. Υπαρχει καποιο συγκεκριμενο ειδος σαλιγκαριου που θα μπορουσα να επιλεξω?
5. Ποσες ερωτησεις μπορω να κανω καθε μερα (αυτο λεγεται black humor!!!)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-04-12, 14:04
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Το φως χτυπαει απευθειας. Επομενως πρεπει να δημιουργησω "σκια"?Ποσες ωρες περιπου ειναι το μεγιστο για να "χτυπαει" ο ηλιος απευθειας? Δεν ξέρω να σου πω αν υπάρχει κάποιος κανόνας. Αν σου ανεβάσει πολύ τη θερμοκρασία θα το δεις αν είσαι σπίτι, αλλιώς προσπάθησε να μην ανοίγεις αυτό το πατζούρι όσο το χτυπάει ο ήλιος. Αν δε γίνεται να δημιουργήσεις σκιά εκεί άλλαξέ του θέση. Αν εμφανιστούν διάφορες άλγες θα ξέρεις τον κύριο υπαίτιο!
4. Εδω χρειάζομαι βοηθεια. Τι κανω??? Με το ενυδρείο που έχεις αυτά που σου έγραψα. Αν είχες κάποιο μεγαλύτερο (80+) να το συζητούσαμε.
6. Πρεπει να βρω αλλο σπιτι για τη ζεβρα? (εννοω να την δωσω σε καποιον φιλο?) και για το θηλυκό γκαπυ το ιδιο ισχυει? Αν δε βρεις χομπίστα να τα δώσεις μπορείς να τα πας σε κάποιο pet shop. Ίσως κάποιο να σου δώσει και κάποια έκπτωση σε επόμενη αγορά σου.

Το πρόβλημα σε ένα ενυδρείο δε φαίνεται πάντα και από όλους. Για παράδειγμα φίλος μου έκανε του κεφαλιού του και έβαζε στο ενυδρείο του ό,τι να 'ναι χωρίς να με ακούει και έλεγε ότι όλα πάνε καλά και κάνει τις αλλαγές του και όλα τα ψάρια του είναι ευτυχισμένα. Αποτέλεσμα; 3 ασθένειες μέσα σε ένα μήνα. Αυτή είναι η πιο πρόσφατη προσωπική εμπειρία!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-04-12, 15:30
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

η αποψη μου ειναι να τα δωσεις ολα και να βαλεις ενα μονομαχο!
με την καταλληλη φροντιδα,θα ξετρελαθεις κι εσυ και ο γιος σου!

οπως και να εχει καλη συνεχεια!


ΥΓ:αυτο που λες σχετικα με τα φορουμ,εχεις πολυ δικιο...
το ειχα διαπιστωσει κι εγω πριν γινω μελος εδω...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-04-12, 18:39
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καλωσηρθες.στα εχουν πει ηδη τα λαθη σου οι υπολοιποι αλλα αν θες θα σου πω κιεγω τη γνωμη μου

το ενυδρειο που εχεις ειναι μικρο.δεν ξερω κατα ποσο μπορεις να κανεις κατι γιαυτο,απλα στο λενε ολοι γιατι στα 30 λιτρα εκτος απτο οτι εισαι πολυ περιορισμενος σε επιλογες ζωντανων λογω χωρου,τα λιγα λιτρα σε περιοριζουνε επισης απτην αποψη οτι οι τιμες και οι συνθηκες του νερου δεν θα ειναι ευκολο να κρατηθουν σταθερες.θα ζεστενεται πολυ ευκολα το καλοκαιρι,θα κρυωνει πολυ το χειμωνα(αρα θα δουλευει πιο πολλες ωρες ο θερμοστατης),οι αλλαγες νερου (η οι μη αλλαγες του)θα το επηρρεαζουν περισσοτερο.και αυτα τωρα χωρις να αναφερω τις αλλες χημικες παραμετρους(σκληροτητες,Ph,νιτρικα, κλπ) του νερου.

συνδιασε τωρα ολα αυτα με την απηρια καποιου που ξεκιναει,την πιθανη αγνοια για τις βιολογικες διαδικασιες που συμβαινουν στο ενυδρειο οπως ο κυκλος του αζωτου,αγνοια των αναγκων του καθε ειδους ψαριου,(ασυμβατοτητες στη συγκατοικηση,λαθος παραμετροι νερου,λαθη η ελειψεις στη ρουτινα)και ετσι προκυπτουν τα περισσοτερα προβληματα.κιεγω και οι περισσοτεροι μας τα ιδια καναμε οταν ξεκινησαμε,μη φανταστεις...

οχι οτι δε μπορεις να το κρατησεις φυσικα,απλα εχε υποψιν σου οτι πολλες απτις δυσκολιες που μπορει να συναντησεις (σε διαφορα επιπεδα)θα εχουν σαν μια βασικη αιτια,το μεγεθος του ενυδρειουθα ητανε πιο "ευκολο"να το συντηρησεις αν αυτο ητανε το δευτερο ενυδρειο σου για παραδειγμα

στα ψαρια σου τωρα.τα guppy θεωρουνται ευκολα ψαρια,ιδανικα για αρχαριους κυριως γιατι ζουνε ανετα σε σκληρο και αλκαλικο νερο οπως εχουμε στις περισσοτερες περιοχες τις ελλαδας,οποτε δεν χρειαζεται να μπει καποιος στη διαδικασια να το επεξεργαστει για να το μαλακωσει.επισης ειναι ζωοτοκα που σημαινει οτι γεννανε κατευθειαν γονο και δεν αποθετουν αυγα.
επισης γεννανε σαν τρελλα,οποτε απο αυτο θα σου προκυψει το θεμα της αυξησης του πληθυσμου τους,(αρα θα πρεπει να βρισκεις να τα δινεις ειτε σε χομπιστες εδω μεσα ειτε σε μαγαζια)αλλιως ο μεγαλος αριθμος ψαριων,σε συνδιασμο με τα λιγα λιτρα σου(και το μικρο φιλτρο)θα προκαλουνε αυξηση νιτρικων που θα πρεπει να αντιμετωπιζεις συχνα για να τα μειωνεις.(με συχνες αλλαγες νερου κλπ)
το ενα zebra danio που εχεις μεσα,η χαρισε το σε καποιον χομπιστα η δωστο πισω στο πετσοπ.θελει χωρο για να μπορει να κολυμπησει και ειναι κοπαδοψαρο οποτε παλι δε μπορεις να το κρατησεις.τα νεον(αν ειναι τετοια)θελουν μαλακο και οξινο νερο(που μαλον δεν το εχεις) και ειναι και αυτα κοπαδοψαρα οποτε και αυτα δεν ειναι σωστη επιλογη για τα λιτρα σου.

οσο για τον ηλιο,η μετακινησε το ενυδρειο αποκει που το εχεις,η κλεινε το πατζουρι,η βρες οποιον τροπο σε βολευει ωστε να μη το χτυπαει το ενυδρειο.θα γεμισεις αλγες καποια στιγμη.(και θαναι μεγαλο το προβλημα,αφου κιαυτο θα πρεπει να το συνδιασεις στο μυαλο σου με τα λιγα λιτρα σου...)

οσο για το μπολι που πηρες απτο καταστημα,αν και θα πρεπει να αναγνωρισουμε κατα καποιο τροπο στον πετσοπα οτι τουλαχιστον εκανε την κινηση να στο δωσει,(μονο και μονο γιατι δεν κοιταξε να σου πουλησει διαφορα υγρα),στην ουσια ομως ητανε λαθος που στο εδωσε.καταρχην γιατι απτα ενυδρεια του περναει η σαρα και η μαρα και υπηρχε σοβαρος κινδυνος να σου μεταδωσει οποιαδηποτε ασθενεια στο δικο σου,και κατα δευτερον γιατι σου εδωσε μονο νερο,που αν και ισως να βοηθησε,νομιζω οτι τελικα το ενυδρειο σου στρωθηκε με τα ψαρια που εβαλες.αυτος ειναι ο χειροτερος τροπος να στρωσεις ενα ενυδρειο(κυριως για τα ιδια τα ζωντανα).το αν επιβαρυνθηκε η υγεια τους η οχι,ο χρονος θα το δειξει.οπως και ναχει ητανε λαθος του που στο εδωσε.ακομα κιαν σου ειχε δωσει και στρωμενα υλικα για το φιλτρο σου.
το μπολι το παιρνουμε μονο απο χομπιστα,(αφου εκει υπαρχει σταθεροτητα στο ενυδρειο)και μονο απο υγιες ενυδρειο που δεν εχει περασει ασθενεια προσφατα.(τα γραφει αυτα στο υπομνημα για το μπολι)


για το ταισμα,καλα διαβασες,οσο μεγαλυτερη ποικιλια εχεις στο μενου,τοσο καλυτερα.μπορεις να ταιζεις με φυλαρακι οπως ειπες οτι εχεις,και καποιες μερες εναλαξ,με αλλες τροφες.οπως κατεψυγμενα bloodworms,dafnia,brine shrimp(αρτεμια) κλπ.

το καλυτερο που εχεις να κανεις για αρχη,ειναι να διαβασεις.ξεκινα απτα υπομνηματα στους αρχαριους (θα τα βρεις ολα εδω) και συνεχισε με τα υπομνηματα στις υπολοιπες κατηγοριες του φορουμ

κοιταξε και αυτο το θεμα να παρεις ιδεες για ψαρια που μπορεις να κρατησεις στα λιτρα σου.σου ξαναλεω ομως οτι τα λιτρα σου ειναι πολυ περιοριστικα.και για εμενα το καλυτερο ειναι να κρατησεις ενα μονομαχο,(αναλογα παντα με το τι νερο εχεις στη βρυση σου)και ισως κιενα apple snail, η δυο τρια anentome helena.

το apple snail το υπολογιζουμε σαν ψαρι στο ενυδρειο.γιαυτο λεω μονο ενα στα λιτρα σου.ο πιτσιρικας ομως σιγουρα θα παθει πλακα με το μονομαχο!ειναι φοβερα ψαριαυποψιν ομως πως ακομα και για ενα μονομαχο θασαι εκτος οριων οσον αφορα τα λιτρα,αλλα εξισωνεται καπως το προβλημα για αλλους λογους.(βασικα απο σποντα...)κανονικα στα 30 λιτρα μονο γαριδες και κανα σαλιγκαρι,αλλα τεσπα.μεγαλη συζητηση που την εχουμε κανει απειρες φορες...ψαξε εδω μεσα

οσο για το θεμα του γλυφτη,καταρχην,δεν υπαρχουν ψαρια "γλυφτες".αυτο εχει κυκλοφορησει απτους πετσοπαδες που βαριουνται γενικως...υπαρχουν ψαρια που τρωνε μικροοργανισμους και αλγες που αναπτυσονται στις διαφορες επιφανειες του ενυδρειου,αλλα δεν ειναι γλυφτες...απλα κανουν αυτο που ειναι στη φυση τους να κανουνμπορουμε τις αλγες να τις καθαριζουμε και με το χερι η με μια τηλεκαρτα κλπ.δεν παθαινουμε τιποταμη με παρεξηγησεις που στο λεω,στο λεω φιλικα
ετσι κιαλλιως δεν εχεις πολλες επιλογες για τετοια ψαρια στα λιτρα σου.και τα ιδια οφελη ενος τετοιου ψαριου θα τα δεις και απτα σαλιγκαρια

σορυ για το μεγαλο ποστ,διαβασε τα υπομνηματα,και οτι απορια εχεις ρωτα.και μην εμπιστευεσαι πολυ(ως καθολου) τα πετσοπ.ρωτα εδω μεσα και πηγαινε μονο για ψωνια διαβασμενος

επισης θα χρειαστεις τεστ νερου,αν δεν τα εχεις,βαλτα στο προγραμμα.τουλαχιστον τα βασικα.αμμωνιας (nh4nh3),νιτρωδων(no2),νιτρικων(no3),και ph.προτιμησε υγρα τεστ,γιατι ειναι πιο αξιοπιστα στις μετρησεις τους και βγαζουν περισσοτερες μετρησεις.η τιμη τους εξαρταται απτο που θα ψωνισεις.μπορεις να δεις τιμες εδω για αρχη www.petcumulus.gr ψωνιζουμε πολλοι απο εκει και ειναι αξιοπιστο μαγαζι με πολυ καλες τιμες(σιγουρα απτις καλυτερες στην ελλαδα)
για αντιχλωριο προτιμησε seachem prime οταν σου τελειωσει αυτο που εχεις.(ελπιζω να εχεις καποιο,οποιοδηποτε...)ειναι οικονομικο στη δοσολογια του και μπορει να χρησιμοποιηθει σε υπεδοσολογηση για να αποτοξικοποιησουμε την αμμωνια που μπορει να ανεβει απο καποιο λαθος μας κλπ.
και κανε και μια αναζητηση εδω μεσα και στο google με τις ονομασιες τον ψαριων σου να δεις τα προφιλ τους και τι χρειαζονται απο σενα.μπορεις να κοιταξεις και σε αυτες τις σελιδες:
http://badmanstropicalfish.com/
http://www.seriouslyfish.com/
http://www.fishbase.org/search.php
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-04-12, 12:01
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις
Η αληθεια είναι πως εχω ήδη διαπιστωσει πως τα λάθη ειναι περισσότερα απο πολλά
Οι σημαντικότερες δυσκολίες είναι 1ον ο χώρος (δεν υπάρχει χωρός για κάτι μεγαλυτερο) - Επομένως θα πρεπει να αρχισω να σκεφτομαι σοβαρα το θεμα του μονομαχου 2ον Απ οσο εχω διαβάσει ο μονομαχος ειναι μεν εντυπωσιακό ψαρι...αλλά δεν θεωρείται "ευκολο" ψαρι. 3ον Πρεπει να βρω λυση ωστε να καταφέρω να πείσω τον 4χρονο γιο μου, να "δεχτει" ενα ψάρι στο ενυδρειο και οχι 5!

Ξερω πως ολοι μας, πρεπει να εχουμε στο μυαλο μας πως το ενυδρειο ειναι κατι περισσοτερο απο χομπι. Και πως εχεις να κανεις με ζωντανα πλασματα, αρα ελαχιστα θα πρεπει να ενδιαφερουν τα χρωματα, η ποικιλια...κλπ. Αντε όμως να τα εξηγησεις αυτά σε εναν 4χρονο!!!

Ξερω πως το τελευταίο ειναι ασχετο με το φορουμ...αλλά αποτελεί ΤΕΡΑΣΤΙΟ θέμα!!!

Ερωτηση : Σε περίπτωση που καταλήξω τελικά σε μονομάχο...πρέπει να αλλάξω πολλά (Υποστρωμα, φυτα, συσκευες κλπ) στη δομή και στην κατάσταση του ενυδρείου?

Και παλι ευχαριστω...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-04-12, 12:30
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις
Η αληθεια είναι πως εχω ήδη διαπιστωσει πως τα λάθη ειναι περισσότερα απο πολλά καλα μην πελαγωνεις με αυτο,οι περισσοτεροι τα ιδια καναμε.
Οι σημαντικότερες δυσκολίες είναι 1ον ο χώρος (δεν υπάρχει χωρός για κάτι μεγαλυτερο) - Επομένως θα πρεπει να αρχισω να σκεφτομαι σοβαρα το θεμα του μονομαχου δεν ειναι απαραιτητο τωρα να παρεις αλλο ενυδρειο,απλα εχε υποψιν σου τους περιορισμους.

2ον Απ οσο εχω διαβάσει ο μονομαχος ειναι μεν εντυπωσιακό ψαρι...αλλά δεν θεωρείται "ευκολο" ψαρι. δεν ειναι ευκολος στη συγκατοικηση,αλλα τα παει καλα μονος του,εχει "χαρακτηρα",και ειναι και λαβυρινθοψαρο που αναπνεει κυριως απτην επιφανεια οποτε προτιμαται σε "μικρα" ενυδρεια.

3ον Πρεπει να βρω λυση ωστε να καταφέρω να πείσω τον 4χρονο γιο μου, να "δεχτει" ενα ψάρι στο ενυδρειο και οχι 5! αν του εξηγησεις λιγο τον κυκλο του αζωτου απλοποιημενα και τα προβληματα που πρεπει να λυσετε,σιγουρα θα καταλαβει και σιγουρα θα του κεντρισεις και το ενδιαφερον να ασχοληθει

Ξερω πως ολοι μας, πρεπει να εχουμε στο μυαλο μας πως το ενυδρειο ειναι κατι περισσοτερο απο χομπι. Και πως εχεις να κανεις με ζωντανα πλασματα, αρα ελαχιστα θα πρεπει να ενδιαφερουν τα χρωματα, η ποικιλια...κλπ. Αντε όμως να τα εξηγησεις αυτά σε εναν 4χρονο!!!
σωστο!αλλα στην περιπτωση του μονομαχου,με λιγο ψαξιμο στα καταστηματα,σιγουρα θα βρεις ψαρι που δεν θα απογοητευει οσον αφορα τα χρωματα,και οτι θα λειπει απο "αριθμο ψαριων" σιγουρα ο μονομαχος θα το συμπληρωσει με το χαρακτηρα του,τη συμπεριφορα και την κινηση του
Ξερω πως το τελευταίο ειναι ασχετο με το φορουμ...αλλά αποτελεί ΤΕΡΑΣΤΙΟ θέμα!!!
δεν ειναι τοσο ασχετο οσο νομιζεις,κιεγω τα ιδια προβληματα ειχα οταν ξεκινησα

Και παλι ευχαριστω...
με λιγη ορεξη ολα γινονταιοτι απορια εχεις ρωτα εδω μεσα.θαχεις πολυ βοηθεια απο πολλους
-------------------------

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Ερωτηση : Σε περίπτωση που καταλήξω τελικά σε μονομάχο...πρέπει να αλλάξω πολλά (Υποστρωμα, φυτα, συσκευες κλπ) στη δομή και στην κατάσταση του ενυδρείου?
δεν μας εχεις πει τι εχεις μεσα τωρα απο ολα αυτα,αλλα δε νομιζω οτι θα χρειαστει κατι αλλο.απτη στιγμη που υπαρχει στρωμενο φιλτρο,αυτο ειναι το πιο σημαντικο.αυτο που μπορεις να κανεις,και θα βοηθησει και το ψαρι πολυ στο να μη στρεσαρεται ειναι να βαλεις κανα δυο ευκολα φυτα.μια δυο ανουμπιες δεμενες σε πετρα η ξυλο,δεν χρειαζονται ουτε φυτεμα ουτε λιπασματα και ετσι θα βγαλεις τυχων ψευτικα διακοσμητικα που καλο ειναι να αποφευγονται ετσι κιαλλιως.υπαρχυν και αλλα ευκολα φυτα αλλα οι ανουμπιες ειναι πολυ ευκολες και εχουν σχεδον μηδενικες απαιτησεις.
μπορεις να τις δεις εδω και ψαξτη λιγο τη σελιδα γιατι εχει και αλλα ευκολα φυτα.μπορεις να τα δεις εδω.καποια κανουν για το ενυδρειο σου περισσοτερο απο καποια αλλα για διαφορους λογους.(τελικο μεγεθος κλπ)αλλα αν δεν εισαι σιγουρος για καποιο ρωτα
εχεις ομως και καποιες αλλες επιλογες για ψαρια,δες εδω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 26-04-12 στις 12:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-04-12, 20:47
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις
Η αληθεια είναι πως εχω ήδη διαπιστωσει πως τα λάθη ειναι περισσότερα απο πολλά
Οι σημαντικότερες δυσκολίες είναι 1ον ο χώρος (δεν υπάρχει χωρός για κάτι μεγαλυτερο) - Επομένως θα πρεπει να αρχισω να σκεφτομαι σοβαρα το θεμα του μονομαχου 2ον Απ οσο εχω διαβάσει ο μονομαχος ειναι μεν εντυπωσιακό ψαρι...αλλά δεν θεωρείται "ευκολο" ψαρι. 3ον Πρεπει να βρω λυση ωστε να καταφέρω να πείσω τον 4χρονο γιο μου, να "δεχτει" ενα ψάρι στο ενυδρειο και οχι 5!

Ξερω πως ολοι μας, πρεπει να εχουμε στο μυαλο μας πως το ενυδρειο ειναι κατι περισσοτερο απο χομπι. Και πως εχεις να κανεις με ζωντανα πλασματα, αρα ελαχιστα θα πρεπει να ενδιαφερουν τα χρωματα, η ποικιλια...κλπ. Αντε όμως να τα εξηγησεις αυτά σε εναν 4χρονο!!!

Ξερω πως το τελευταίο ειναι ασχετο με το φορουμ...αλλά αποτελεί ΤΕΡΑΣΤΙΟ θέμα!!!

Ερωτηση : Σε περίπτωση που καταλήξω τελικά σε μονομάχο...πρέπει να αλλάξω πολλά (Υποστρωμα, φυτα, συσκευες κλπ) στη δομή και στην κατάσταση του ενυδρείου?

Και παλι ευχαριστω...

για μενα,κατ'αρχην μπραβο που το ψαχνεις και το σκεφτεσαι ετσι!
αλλοι στη θεση σου,θα εβαζαν ενα κιλο ψαρια μεσα για να χαιρεται απλα ο μικρος!
ασχετα που μετα,αντε να τον συνεφερεις τον μικρο,οταν τα ψαρια θα ''φευγουν'' ενα ενα!


στο θεμα τωρα:
για μονομαχο χρειαζεσαι χονδρικα:

θερμοστατη,φυτα,τροφες!και να κανεις καμια πατεντα στο φιλτρο,να μην "ταραζει" πολυ την επιφανεια!
επισης θα χρειαστεις catappa leaves για να πεσουν οι σκληροτητες του νερου!
μην πανικοβαλεσαι!
τα παιρνεις απο το ebay,σε εξεφτελιστικες τιμες!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-04-12, 11:46
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ

Χθες επέστρεψα στο pet shop (ευτυχως τα δεχτηκαν!!!) τη ζεβρα, το θηλυκο γκαπυ και τα 2 τερα και ο πληθυσμος...μειωθηκε

Πηρα εναν πανεμορφο αρσενικο γκάπυ, για να εχει παρεα...ο "άλλος" γκάπυςςςς και νομιζω πως τα πανε αρκετα καλα!
Κρατησα τη γαριδα που ηδη ειχα και πηρα και ενα σαλιγκαρι (διαβασα σε αρκετα posts πως βοηθαει στην "καθαριοτητα" των ενυδρειων)

Εβαλα και 2η ανουμπια, δεμενη πανω σε πετρα
Η πρωτη παραμενει δεμενη πανω σε ξυλο

Θα κανω οτι ειναι δυνατον (μετρησεις & κυριως συχνες αλλαγες νερου) ωστε τα 2 γκαπυ, η γαριδα και το σαλιγκαρι...να περασουν όσο το δυνατον καλυτερα

Ξερω πως τα λιτρα ειναι λιγα. Αλλα αυτα ειναι (δυστυχως)
Αν δω απ τις μετρησεις πως τα πραγματα δεν εξελισσονται οπως πρεπει, τοτε επιστρεφουν ολα στο pet shop...και ξεκιναω για αναζητηση ενος μονομαχου

(Ασχετο : Ο γιος μου, εχει "κολλησει" με το σαλιγκαρι! Μου το ζητουσε επιμονα, τελικα δεν αντεξα και του το αγορασα...και εχει τρελαθει και με τον τροπο που κινειται στο γυαλι...και γενικα με τη συμπεριφορα του)

Αν προκυψει καποιο θεμα, θα επανελθω
Και παλι σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες και τις μεχρι τωρα απαντησεις
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-04-12, 12:10
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μια χαρα θαναι και τα guppy.αμα εχεις μια σταθερη ρουτινα αλλαγων(μια φορα τη βδομαδα το 1/3 του νερου),και κανεις τακτικες μετρησεις για να βλεπεις τι γινεται και να προλαβαινεις τυχων προβληματα θασαι οκτο κλειδι ειναι η σταθεροτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-04-12, 13:03
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Aν χτυπαει ο ηλιος το ενυδρειο, μην αναβεις λαμπες. (εφοσον εχεις ευκολα φυτα)
Ή κανε κατι σαν υπολογισμο, ωρες ηλιου και λαμπων να ειναι συνολο περιπου 8 ωρες.
Μπορει να πετυχει.
Με πιο πολλες πιθανοτητες αν οι ακτινες του ηλιου δεν ειναι απευθειας, πχ να περνανε απο αμμοβολισμενο τζαμι ή να εχει καποια κουρτινα.

Ετσι για να αναφερθει, ο μονομαχος ειναι μεν μοναχικο ψαρι, αλλα γινεται πετ κανονικο.
Αναγνωριζει αυτον που το φροντιζει κλπ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-05-12, 08:41
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή ΤΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΑΣ...

Καλημέρα σε όλους
Καιρό είχα να σας "ενοχλήσω".
Όλα μέχρι και χθες πήγαιναν καλα, το ενυδρείο είναι στημένο εδώ και δύο (2) περίπου μήνες, με 2 αρσενικά γκάπυς, 1 γαρίδα και ενα σαλιγκάρι και 2 ανούμπιες (η μία δεμένη σε ξύλο και η άλλη δεμένη σε πέτρα)

Από χθες λοιπόν διαπίστωσα πως τα τζάμια του ενυδρείου έχουν αρχίσει να θολώνουν (θεωρώ πως πρόκειται για άλγη)

Τι εναλλακτικές επιλογές έχω προκειμένου να μειώσω αυτό το θόλωμα στα τζάμια?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-05-12, 18:49
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

παρε ενα μαγνητη για τα τζαμια και καθαρισε τα
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-05-12, 20:20
noutsman Ο χρήστης noutsman δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2012
Περιοχή: Ελλάδα, Γρεβενά (Ταχ. Κώδικας 51100)
Μηνύματα: 267
Προεπιλογή

Βασκά, εγώ ξέρω πως δεν είναι καλό τα ψάρια να είναι κοντά σε παράθυρα! Πρέπει (αν μπορείς) να το απομακρίνεις λίγο από εκεί και να ανάβεις το φώς περίπου 12 ώρες την ημέρα! Επίσης τα ψάρια τα ταϊζω 1 φορά την μέρα κάθε πρωι! Ο γλυφτης που θελεις να πάρεις είναι ΒΑΣΙΚΟΣ για κάθε ενυδρείο! Τρέφεται με "¶λγη" (φυτό που τρέφεται με αμμωνία [εξαιρετικά επικύνδινο για ένα ενυδρείο])! Επίσης ένας γλύφτης δεν τρέφεται με "φυλαράκια" (όπως τα περισσότερα ψάρια), αλλά με "Wels Chips"! Τον θερμοστάτη (απ' ότι ξέρω) ΔΕΝ πρεπει να τον κλεινεις ποτε! Ειναι αυτορυθμιζόμενος και μολις η θερμοκρασια φτασει στους 26 βαθμους κελσιου (ιδανικη θερμοκρασια) κλείνει αυτόματα (αυτό σίγουρα το ήξερες κι από μόνος σου απλα το αναφέρω για τοιχόν απορίες)! Τέλος όσο αφορά τα είδη ψαριών (επειδή δεν το ξέρω και πολύ καλά αυτό το θέμα) όταν έχεις μικρά σε μέγεθος ψάρια ΔΕΝ πρεπει να τα βάζεις με μεγάλα ψάρια γιατι πολλές φορές τα τρώνε ή τα τραυματίζουν ΠΟΛΥ σοβαρα και έπειτα πεθαινουν! Γι'αυτο όταν παρατηρείς τάσεις επιθετικότητας μεταξυ δυο ψαριών καλό είναι να πας το επιθετικο ψάρι πίσω και να π΄ρεις κάτι ποιό ηρεμο (το οποιο "τεριαζει" με τα άλλα είδη ψαριών)!

Στέφανος...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-05-12, 20:35
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Οι 12 ώρες είναι πολλές, ειδικά για ένα low tech ενυδρείο.

Όσο για το πόσο απαραίτητοι είναι οι "καθαριστές": http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32647
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-05-12, 20:35
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από noutsman Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασκά, εγώ ξέρω πως δεν είναι καλό τα ψάρια να είναι κοντά σε παράθυρα!Tα ψαρια δεν εχουν προβλημα,αλλωστε και στην φυση τα βλεπει ο ηλιος.Το θεμα θα το εχει το ενυδρειο απο την αλγη που θα εμφανιστει και απο την θερμοκρασια που μαλλον θα ανεβει μιας και ο καιρος ζεστανε. Πρέπει (αν μπορείς) να το απομακρίνεις λίγο από εκεί και να ανάβεις το φώς περίπου 12 ώρες την ημέρα! 8 ωρες,αντε 10 καλα ειναι.Δεν εχει και φουλ φυτεμενο...Επίσης τα ψάρια τα ταϊζω 1 φορά την μέρα κάθε πρωι! Ο γλυφτης που θελεις να πάρεις είναι ΒΑΣΙΚΟΣ για κάθε ενυδρείο! Μονο βασικος δεν ειναι.Οι συνηθισμενοι "γλυφτες"μεγαλωνουν πολυ,παρα πολυ.Τρέφεται με "¶λγη" (φυτό που τρέφεται με αμμωνία [εξαιρετικά επικύνδινο για ένα ενυδρείο])! Η αλγη δεν ειναι επικινδυνη για τα ενυδρεια,απλα αντιαισθητικη.Eπισης οι γλυφτες δεν τρωνε αλγη(ισως αν πεθαινουν της πεινας....).Τα sae το κανουν αυτο αλλα οχι ολες τις αλγες.Επίσης ένας γλύφτης δεν τρέφεται με "φυλαράκια" (όπως τα περισσότερα ψάρια), αλλά με "Wels Chips"! Τον θερμοστάτη (απ' ότι ξέρω) ΔΕΝ πρεπει να τον κλεινεις ποτε! Ειναι αυτορυθμιζόμενος και μολις η θερμοκρασια φτασει στους 26 βαθμους κελσιου (ιδανικη θερμοκρασια) κλείνει αυτόματα (αυτό σίγουρα το ήξερες κι από μόνος σου απλα το αναφέρω για τοιχόν απορίες)! Τέλος όσο αφορά τα είδη ψαριών (επειδή δεν το ξέρω και πολύ καλά αυτό το θέμα) όταν έχεις μικρά σε μέγεθος ψάρια ΔΕΝ πρεπει να τα βάζεις με μεγάλα ψάρια γιατι πολλές φορές τα τρώνε ή τα τραυματίζουν ΠΟΛΥ σοβαρα και έπειτα πεθαινουν! Γι'αυτο όταν παρατηρείς τάσεις επιθετικότητας μεταξυ δυο ψαριών καλό είναι να πας το επιθετικο ψάρι πίσω και να π΄ρεις κάτι ποιό ηρεμο (το οποιο "τεριαζει" με τα άλλα είδη ψαριών)!

Στέφανος...
Φιλικα Γιαννης.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-05-12, 20:44
noutsman Ο χρήστης noutsman δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2012
Περιοχή: Ελλάδα, Γρεβενά (Ταχ. Κώδικας 51100)
Μηνύματα: 267
Προεπιλογή

Όντως οι 12 ωρες ειναι πολλες! Κάν' τες 10! Όσο για την άλγη φιλε μου δεν ειναι μονο αντιαισθητικη, αλλα ΠΟΛΥ επικυνδινη! Όπως ειπα τα περιτόματα των ψαριών περιέχουν "αμμωνία" με την οποία τρέφεται η "άλγη"! Όταν η άλγη αυξηθει παρα πολύ τα ψαρια ειναι πλέον εκτεθημένα στο να "αρρωστήσουν' (απο την αμμωνία)! Όσο για τους γλύφτες ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ οταν μεγαλωσουν τους πας πίσω στον pet-shop απο όπου τους πήρες (ή σε έναν φίλο σου) και άιρνεις έναν άλλο μικρό (τιμή γύρω στα 5-10 ευρω οι μικροι γλύφτες)! Αυτά....!
-------------------------
Ααα...παίδες και κάτι ακόμα! Ξερετε κανενα site που πουλάει ειδη για ενυδρείο (αλλα λιγο ψαγμενα)"! Θελω να αγοράσω εναν μαγνήτη καθαρισμού για τα τζάμια (όπως ανέφερε πρίν ο gianniwpopi )!...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη noutsman : 08-05-12 στις 20:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 08-05-12, 20:49
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Κάτι έχεις καταλάβει λάθος για την άλγη ή κάποιος στα έχει μάθει λάθος. Η άλγες είναι φυτά και όπως και τα φυτά τρέφονται και με αζωτούχες ενώσεις. Δεν παράγουν αμμωνία (αζωτούχα ένωση) αλλά την καταναλώνουν όταν υπάρχει στο χώρο από απεκκρίσεις των ψαριών. Οι μόνοι τρόποι να παραχθεί αμμωνία από την άλγη είναι να σκοτωθεί-σαπίσει ή να φαγωθεί από κάποιο ψάρι και προφανώς το ψάρι να εκκρίνει αμμωνία, όπως θα έκανε τρώγοντας και οποιοδήποτε άλλο φαγητό.

Σε ένα ισορροπημένο ενυδρείο δε χρειάζονται οι πλέκο και δεν είναι αυτός ο τρόπος που προσεγγίζουμε το χόμπι, για πολλούς λόγους.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 08-05-12, 20:53
noutsman Ο χρήστης noutsman δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2012
Περιοχή: Ελλάδα, Γρεβενά (Ταχ. Κώδικας 51100)
Μηνύματα: 267
Προεπιλογή

Ξερω πως η αλγη ειναι φυτο! Απλά αφού τρέφεται με αμμωνία... δεν είναι πιθανό (όταν η άλγη σαπίσει/χαλάσει) αυτή η αμμωνία "να βγει προς τα εξω"? Δηλαδη προς το ενυδρείο, προκαλόντας αρρωστιες στα ψαρια?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 08-05-12, 20:59
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από noutsman Εμφάνιση μηνυμάτων
Όντως οι 12 ωρες ειναι πολλες! Κάν' τες 10! Όσο για την άλγη φιλε μου δεν ειναι μονο αντιαισθητικη, αλλα ΠΟΛΥ επικυνδινη! Όπως ειπα τα περιτόματα των ψαριών περιέχουν "αμμωνία" με την οποία τρέφεται η "άλγη"! Όταν η άλγη αυξηθει παρα πολύ τα ψαρια ειναι πλέον εκτεθημένα στο να "αρρωστήσουν' (απο την αμμωνία)! Όσο για τους γλύφτες ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ οταν μεγαλωσουν τους πας πίσω στον pet-shop απο όπου τους πήρες (ή σε έναν φίλο σου) και άιρνεις έναν άλλο μικρό (τιμή γύρω στα 5-10 ευρω οι μικροι γλύφτες)! Αυτά....!
-------------------------
Ααα...παίδες και κάτι ακόμα! Ξερετε κανενα site που πουλάει ειδη για ενυδρείο (αλλα λιγο ψαγμενα)"! Θελω να αγοράσω εναν μαγνήτη καθαρισμού για τα τζάμια (όπως ανέφερε πρίν ο gianniwpopi )!...

Φιλε μου η αλγη στην πραγματικοτητα ειναι φυτο και σαν φυτο καταναλωνει οτι καταναλωνουν τα φυτα και δεν παραγει αμμωνια.Την αμμωνια την αναλαμβανει το φιλτρο.Μονο το κυανοβακτηριο μπορει να σηκωσει αμμωνια και αυτο οταν αποσυντιθεται.Διαβασε εδω για την αλγη
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36876
γιατι μαλλον εχεις μπερδευτει.Οσο για τους "γλυφτες",επετρεψε μου να εχω διαφορετικη αποψη.Εγω τουλαχιστον,οταν αγοραζω ψαρι,το αγοραζω με σκοπο να το κρατησω και οχι να το δωσω πισω(για αυτο και δεν ειχα ποτε τετοιο ψαρι).
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 08-05-12, 21:09
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από noutsman Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξερω πως η αλγη ειναι φυτο! Απλά αφού τρέφεται με αμμωνία... δεν είναι πιθανό (όταν η άλγη σαπίσει/χαλάσει) αυτή η αμμωνία "να βγει προς τα εξω"? Δηλαδη προς το ενυδρείο, προκαλόντας αρρωστιες στα ψαρια?
Με την ίδια λογική βγάλε και τα φυτά σου γιατί αν χαλάσουν θα βγάλουν αμμωνία. Επίσης την ίδια αμμωνια θα βγάλουν και τα ψάρια όταν φάνε την αλγη. Για αυτό έχεις το φίλτρο.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 08-05-12, 21:13
noutsman Ο χρήστης noutsman δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2012
Περιοχή: Ελλάδα, Γρεβενά (Ταχ. Κώδικας 51100)
Μηνύματα: 267
Προεπιλογή

..Σωστό! Τελικά το είχα καταλάβει λάθος το θέμα με την "¶λγη"! Ευχαριστώ παίδες... !
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 08-05-12, 22:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Διαβασε λιγο ακομα και διασταυρωνε τις πληροφοριες πριν απαντας.
Καλο ειναι προς το παρον, να παραθετεις με λινκ και την πηγη της πληροφοριας που δινεις ή αν ειναι αποτελεσμα πειραματισμου σου, να δινεις ολα τα στοιχεια του πειραματος σου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 09-05-12, 07:24
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαβασε λιγο ακομα και διασταυρωνε τις πληροφοριες πριν απαντας.
Καλο ειναι προς το παρον, να παραθετεις με λινκ και την πηγη της πληροφοριας που δινεις ή αν ειναι αποτελεσμα πειραματισμου σου, να δινεις ολα τα στοιχεια του πειραματος σου.
+1000 γιατί τις πληροφορίες τις διαβάζουν και αρχάριοι (όπως εγώ!)


Αναφορικά με το θέμα της άλγης, τελικά η μοναδική λύση είναι απλά το καθάρισμα του ενυδρείου?

Ισχύουν τα παρακάτω που έχω διαβασει????
1ον Η άλγη ειναι φαινόμενο των υγιών ενυδρείων?
2ον Με την πάροδο του χρόνου και καθώς τα φυτά αναπτύσονται, η άλγη μειώνεται?
3ον Πραγματικοί "γλύφτες" δεν υπάρχουν (εκτός φυσικά από κάτι πολιτικούς που ξέρω!!! )
4ον Με τη μέιωση της φωτοπεριόδου, μειώνεται και η άλγη?

Και εννοείται πως σε καμία περίπτωση δεν σκοπεύω να πάρω ψάρι (όχι λόγω λάθους, όπως πχ έκανα με τη ζεβρα), το οποίο μετά από καιρό θα το επιστρέψω...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 09-05-12, 10:01
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

1) Μεγάλη γενίκευση και δεν μπορεί να σου πει κανείς ότι ισχύει 100%. Για παράδειγμα αν εμφανιστεί λίγη αμμωνία μπορεί να σου πετάξει τριχοειδή, οπότε δε μιλαμε για υγιές ενυδρείο.

2) Γενικά, και σε συνάρτηση με πολλούς παράγοντες, όταν πάνε καλά τα φυτά δεν πάει καλά η αλγη.

3) Αλγοφάγα είδη υπάρχουν, αλλά και αυτά έχουν τις απαιτήσεις τους. Δεν είναι άντε πετάω μέσα μια ταμπλέτα να κανω τη δουλειά μου! Ζωντανό είναι! Και φυσικά σπάνια θα δεις πρόβλημα άλγης να εξαφανίζεται χωρίς να διορθώσεις την αιτία του.

4) Ένα από τα βήματα που ακολουθούμε είναι συχνά και αυτό. Μπορεί άλλες φορές να είναι πλήρης συσκότιση. Αν έχεις αυξήσει τις ώρες της φωτοπεριόδου πολύ, χωρίς να δίνεις στα φυτά και όλα τα υπόλοιπα που χρειάζονται είναι φυσικό επακόλουθο να πάρει τα πάνω της η άλγη.

Φυσικά το ζήτημα είναι πολυπαραγοντικό.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 09-05-12, 10:19
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

1. σε ενα υγιες ενυδρειο παντα υπαρχει ενα <<απαλο στρωμα αλγης>>, π.χ. θα εχεις παρατηρησει το λεπτο στρωμα αλγης που πιανουν οι πετρες. δεν ισχυει για ολα τα ειδη της αλγης και υπερβολικη αυξηση αλγης σημαινει προβλημα.
2. με υγιει φυτα και φυτα με γρηγορη αναπτυξη, σωστη φωτοπεριοδο και σωστη αναλογια λιπασματων, δυσκολα θα δεις αλγη στο ενυδρειο.
3. ναι δεν υπαρχουν.
4. με τη μειωση της φωτοπεριοδου μειωνεται και η αλγη, το προβλημα
στη δικη σου περιπτωση ειναι οτι το χτυπαει το ενυδρειο κατευθειαν ο ηλιος, (ηλιακες ακτινες = σιγουρη αλγη).
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 09-05-12, 10:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
+1000 γιατί τις πληροφορίες τις διαβάζουν και αρχάριοι (όπως εγώ!)


Αναφορικά με το θέμα της άλγης, τελικά η μοναδική λύση είναι απλά το καθάρισμα του ενυδρείου?

Ισχύουν τα παρακάτω που έχω διαβασει????
1ον Η άλγη ειναι φαινόμενο των υγιών ενυδρείων?
2ον Με την πάροδο του χρόνου και καθώς τα φυτά αναπτύσονται, η άλγη μειώνεται?
3ον Πραγματικοί "γλύφτες" δεν υπάρχουν (εκτός φυσικά από κάτι πολιτικούς που ξέρω!!! )
4ον Με τη μέιωση της φωτοπεριόδου, μειώνεται και η άλγη?

Και εννοείται πως σε καμία περίπτωση δεν σκοπεύω να πάρω ψάρι (όχι λόγω λάθους, όπως πχ έκανα με τη ζεβρα), το οποίο μετά από καιρό θα το επιστρέψω...
1. Οχι απαραιτητα.
Κι αυτο γιατι η αλγη ειναι ενας ζωντανος οργανισμος (φυτο) οπως και τα ψαρια. Δεν μπορει να υπαρχουν δλδ φυτα (οπως και ψαρια), σε υγειη αλλα και αρρωστα ενυδρεια?
Δεν αποδεικνύει τιποτα σιγουρο η υπαρξη αλγων.
Η αναπτυξη της μπορει να μας δωσει καποιες ενδειξεις αλλα δεν σημαινει οτι αυτο θα ειναι και κακο απαραιτητα, γιατι υπαρχουν πολλα ειδη αλγης με διαφορετικες ενδειξεις η καθε μια.
Μια αλγη ωστοσο, που δεν ειναι στην πραγματικοτητα αλγη αλλα βακτηριο, ειναι η Blue Green Algae - BGA, και μπορει να φερει πραγματικα προβληματα.
Μια αλλη (η καφε) δεν εχει να κανει με τιποτα απο ολα αυτα, και ειναι αποτελεσμα του ιδιου του νερου του δικτυου που μπαινει σε νεα ενυδρεια και εχει περισσια πυριτικα αλατα και με τον καιρο μπορει να φυγει μονη της οπως και μπορει να ξαναεμφανιστει.
Αλλοι περνανε για αλγες πραγματα που δεν ειναι αλγες.
Πχ καποιο αβλαβη ή βλαβερο μυκητα, ή καποια ασπρη λεπτη βλεννωδη ουσια που εμφανιζεται σε νεα υλικα που μπαινουν στα ενυδρεια, για να εγκατασταθουν επανω τους νιτροποιτικα βακτηρια.

2. Οχι απαραιτητα. Απλα τα φυτα ανταγωνιζονται μεταξυ τους και μπορει η αναπτυξη ενος φυτου να εμποδιζει την αναπτυξη του αλλου.
Αυτο μπορει να συμβει και αναμεσα σε "κανονικα" φυτα. Ολα εξαρτωνται απο τις αναγκες και δυνατοτητες του καθε φυτου.
Αν αυτο που παρεχουμε βοηθα ενα φυτο και οχι αλλο, το "αλλο" θα εξαφανιστει.
Οι αλγες επειδη δεν εχουν ιδιαιτερες απαιτησεις, οταν δεν παρεχουμε ... τιποτα ιδιαιτερο, θα αναπτυχθουν πιο ευκολα απο τα "κανονικα" φυτα.
Οι συνηθεις αιτιες εμφανισης αλγων ειναι ο λαθος συνδυασμος φωτος, θρεπτικων ουσιων, CO2, και φυσικα φυτων (ειδος ποσοτητα).
Λαθος φως μπορει να ειναι στο ειδος του (πχ παλιες λαμπες που εχουν αλλαξει φασμα, λαμπες απο την αρχη σε λαθος φασμα πχ λαμπες για θαλασσινο), στην ποσοτητα του (πολυ δυνατο ή αδυναμο φως) και στις ωρες που παρεχεται.
Το πιο συνηθες ειναι η ποσοτητα CO2 στο νερο.
Οι θρεπτικες ουσιες, ειναι τα λιπασματα που χρησιμοποιουμε (μικρο και μακροστοιχεια ασβεστιο μαγνησιο σιδηρος καλιο κλπ κλπ) αλλα και τα υπολοιπα του αζωτου και φωσφορου που μενουν στο νερο απο τον κυκλο του αζωτου και τις τροφες (νιτρικα και φωσφορικα).
Το CO2 υπαρχει ηδη στο νερο, αλλες φορες χρειαζεται περισσοτερο (γιατι τα φυτα μας θελουν για να αναπτυχθουν και να ανταγωνιστουν τις αλγες, περισσοτερο απο αυτο που ηδη υπαρχει στο νερο) και αλλες φορες με διαφορες κινησεις μας (πχ αεραντλια ή μεγαλυτερη απο οτι χρειαζεται αναταραξη επιφανειας) το διωχνουμε.
Φυτα υπαρχουν πολλων ειδων. Αλλα απαιτητικα και αλλα μη απαιτητικα. Αλλα γρηγορης αναπτυξης και αλλα αργης. Μη περιμενουμε πχ μια ανουμπια (ευκολη, αλλα αργη) να καταναλωσει τα περισσια θρεπτικα και να ανταγωνιστει τις αλγες, ή μια rotala macrandra (δυσκολη) να αναπτυχθει χωρις φως και λιπανση και να μπει γερα στον ανταγωνισμο.

3. ΟΚ (εγω το εχω γραψει αυτο νομιζω), γλειφτες υπαρχουν αλλα δεν ζουν αποκλειστικα "γλειφωντας τα τζαμια" οπως φυτευεται απο τους πετσοπαδες στη συνειδηση του αρχαριου.
Και οπως σε ολα τα ενυδρειακα θεματα υπαρχουν πολλες περιπτωσεις, ετσι κι εδω δεν ειναι 100% απαραιτητο οτι δεν μπορουν να ζησουν μονο γλειφωντας τα τζαμια.
Απλα πρεπει να υπαρχει αρκετη και πλουσια (δλδ να εχει ολες τις απαραιτητες θρετπικες ουσιες) τροφη στα τζαμια. Ειναι κανεις σιγουρος για τα τζαμια του? Η διατροφη τους λοιπον ειναι κι αυτη ενα θεμα που πρεπει να εξεταζεται ξεχωριστα σε καθε ενυδρειο.
Μη ξεχναμε επισης οτι δεν κανουν ολοι οι γλειφτες για ολα τα ενυδρεια.
Πολλοι γινονται πολλοι μεγαλοι για πολλα ενυδρεια, οπως και οτι οτι μοιαζει με γλειφτη (πχ γατοψαρο απο την οικογενεια locariidae) δεν ειναι απαραιτητα αποκλειστικα φυτοφαγα (καποια ειναι μαλιστα αποκλειστικα σαρκοφαγα).
Επισης καποια μπορει να ειναι πολυ καλοι αλγοφαγα, αλλα να εχουν καποια σοβαρα "μειονεκτηματα".
Πχ τα καλυτερα αλγοφαγα:
- οι SAE μπορει να φανε τις αλγες αλλα μαζι να εξαφανισουν και τις moss.
- οι otocinclus ειναι ευαισθητα ψαρια με υψηλες απαιτησεις στην ποιοτητα του νερου.
- τα σαλιγκαρια zebra snail, εν ειναι θηλυκα, θα γεμισουν τις επιφανειες σε σκληρα ασπρα αυγα που δεν ξεκολλανε ουτε με καλεμι.

4. Με τη μειωση της φωτοπεριοδου θα μειωθει η αλγη μονο αν ειναι αυτη η αιτια της αυξησης της. Αλλιως μπορει να μειωθουν και τα .... φυτα μαζι της


ΥΓ Για τις αλγες ηδη σου εχουν δωθει στην αρχη καποιες συγκεκριμενες πληροφοριες για τις ιδιαιτεροτητες του ενυδρειου σου.
Στην κατηγορια των φυτεμενων θα δεις στα Sticky θεματα πολλα αρθρα για τις αλγες που εχουν γραφτει ηδη πολλες πληροφοριες.
http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Για αλλα πηγα αλλα πηρα! Γιώργος Κ Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 62 25-09-09 15:29
Αρχαριος (Συμβουλες) gkampanis Δίσκοι 3 21-05-09 10:57
ΔΙΑΘΕΣΗ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟΥ ΠΣΦΕ Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 14 24-12-07 13:09
Γνωμη, κριτικη, διαθεση βιβλιογραφιας για το θαλλασινο Discos Βιβλιογραφία θαλασσινού νερού 0 26-10-04 13:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,14018 seconds with 13 queries