Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων

Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων Υποβρύχιοι κήποι - aquascaping

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-04-14, 19:57
Το avatar του χρήστη kapsok
kapsok Ο χρήστης kapsok δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2010
Περιοχή: Alimos Attikh
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή Desktop Paradise Παρουσίαση

Όταν απολύθηκα από το στρατό κρατιόμουν να μην στήσω κανένα νέο ενυδρείο γτ μάλλον θα είμαι εξωτερικό του χρόνου. Όταν δε βλέπεις τις άδειες γυάλες μπροστά σου όλη μέρα είναι εύκολο, αλλά υπήρχε και ένα "σφηνωμένο" ανάμεσα στο γραφείο και τη βιβλιοθήκη μου που κάποια στιγμή δεν άντεχα να είναι άλλο κενό, αφού περνάω ώρες στο δωμάτιο μου.
Ξεκίνησα λοιπόν σιγά σιγά να χτίζω στο 60αράκι αυτό έναν μικρό κήπο και τώρα που κοντεύει να γινει ακριβώς όπως τον ήθελα σας τον παρουσιάζω.
Είναι η πρώτη μου φορά που στήνω φυτεμένο με πέρα από εύκολα φυτά οπότε περιμένω την επιείκεια σας.
Μερικά φυτά δύσκολα τα έβαλα απλά για να τα δοκιμάσω και στάθηκαν παρά τον χαμηλο φωτισμό!!!! Κανένα φυτό πλην της πανέμορφης rottala του Nospanos (που είναι σημερινή και αν δεν ανεβάσω τον φωτισμό δε νομίζω να μείνει έτσι) δεν είναι στο ενυδρείο λιγότερο από 2 μήνες άρα μπορώ να πω με ασφάλεια ότι και τα δύσκολα όντως τσουλήσανε.
Θέλω να ευχαριστήσω τους συνφορουμίτες Νospanos, Vandar, και Golf20, lepa για τα φυτά τους, τον montiliani για τις γαρίδες του, και κυρίως το μαγαζί Aquascape.gr και ιδιαίτερα τον Θανάση για τις ΩΡΕΣ κουβέντας, συμβουλών, προτάσεων, και κυρίως για τα υπέροχα φυτά του που θεωρώ τα καλύτερα της αγοράς και στις καλύτερες τιμές (σας ορκίζομαι δεν παίρνω μίζα, αλλά μου μπαίνουν ιδέες χαχ)

To ενυδρείο πλησιάζει την τελική του μορφή, οπότε είπα να το παρουσιάσω. Τρέχει περίπου από τις 10 Γενάρη.

Πληροφορίες

Διαστάσεις:60x30x35
Όγκος:60LT
Κατηγορία: φυτεμένο κοινωνικό
Φυτά: Micranthemum Monte Carlo, Sagitaria Subulata Pogostemon Helferi, Pogostemon Erectus, Anubia Nana, Java moss, Μicranthemum Micrntemoeides, Rotalla Rotundifolia, Eusteralis Stelata, Ludwigia sp, Stargrass, Crypt. W. Brown, Hygrofila Difformis, Hottonia Palustris, Hygrophila Corymbosa Siamensis, Hygrophila Polysperma Sunset (και μεγαλώνουν μέσα και μερικά είδη που ακόμα είναι σε ποσότητα που δεν λογίζονται μέρος του συνόλου)
Ψάρια / ¶λλα είδη: 7 Arlequin Rasbora, 2 Bumblebee Gobies, 15-20 red chery shrimps, 6 Amano, blue pink και κανονικά ramshorn snails
Διακοσμητικά υλικά: (χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)πέτρες (καλυμένες από moss πλέον) και 2 κομμάτια driftwood δε θυμάμαι είδοςΦόντο:
Φωτισμός: το "μαμίσιο" της Hailea (24w λευκό ψυχρό/μπλε) και μια ledομπάρα 4,5w της Αqualum φυσικό λευκό
Διάρκεια φωτισμού:10 τα led 8 η λάμπα
Φιλτράρισμα:δύο εσωτερικά, Hailea bt200, kai Fluval Nano
Θερμοστάτης: 50w Fluval Tronic
Λίπανση: Seachem Flourish, Iron (ελάχιστο) και Potassium
Παροχή CO2: 2 μπουκάλια DIY συνδεδεμένα στο μικρό φιλτράκι για καλύτερη διάχυση
Yπόστρωμα: JBL Aquabasis Plus, και από πάνω λεπτόκοκο χαλίκι της Dennerle

Παράμετροι:

pH:7,2
Γενική σκληρότητα (GH): 10
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 8
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3): <10
Αλλαγές νερού: 40% κάθε βδομάδα
Θερμοκρασία: 25,5 C

Σχόλια:Δύο ρίζες της Sagiraria έχουν γίνει 70 πόντους (ήξερα ότι μπορεί να συμβεί αλλά νόμιζα ότι φτάνουν max τους 50!) Δεν τις έχω βγάλει παρότι χαλάνε τις "αναλογίες" γτ τι σκ(*Α κάνουμε αν είναι να ευνουχίζουμε τελείως την φυσικότητα-τυχαιότητα???? Το Helferi αναπτύσεαι κανονικά σφηνομένο πάνω στη moss! Ολη η ποσότητα (πάνω από 15 φυτάκια) προέκυψε από 3 (1 τεμάχιο). Η πίσω δεξια γωνία θα γεμίσει με Difformis που φυτεύθηκε και την περιμένω να ψηλώσει Τέλος για να σας προλάβω, τα Bumblebee Gobies τα έβαλα μετά από πολλή σκέψη και αφού όλες οι πηγές διαβεβαιώνουν ότι την παλεύει το είδος σε γλυκό νερό, και μου αρέσει πάρα πολύ, πέρα από τα χρώματα, ο τρόπος που κολυμπάνε...

Φωτογραφία: Με αντίστροφη χρονική σειρά:
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0062.jpg
Εμφανίσεις:  555
Μέγεθος:  70,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0060.jpg
Εμφανίσεις:  571
Μέγεθος:  85,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0059.jpg
Εμφανίσεις:  477
Μέγεθος:  53,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0058.jpg
Εμφανίσεις:  477
Μέγεθος:  59,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0057.jpg
Εμφανίσεις:  467
Μέγεθος:  64,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0056.jpg
Εμφανίσεις:  458
Μέγεθος:  52,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0026.jpg
Εμφανίσεις:  452
Μέγεθος:  83,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-04-14, 20:16
Το avatar του χρήστη Apollwnas
Apollwnas Ο χρήστης Apollwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Πολυ ωραιο να το χαιρεσαι!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-04-14, 20:17
Το avatar του χρήστη kapsok
kapsok Ο χρήστης kapsok δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2010
Περιοχή: Alimos Attikh
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή

O λόγος της ονομασίας (πλάνο του γραφείου) και η γωνία των χρωμάτων
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0064.jpg
Εμφανίσεις:  438
Μέγεθος:  38,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0063.jpg
Εμφανίσεις:  388
Μέγεθος:  67,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-04-14, 20:48
Το avatar του χρήστη konstantinos-z
konstantinos-z Ο χρήστης konstantinos-z δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 239
Προεπιλογή

πολυ ομορφο το ενυδρειο σου....και η "γωνια " του γραφειου.....

ειναι σιγουρο οτι εκει περνας παρα πολλες ωρες της ημερας....αλλα και της νυχτας...... (το προδιδει το φθαρμενο καλυμα του καθισματος..!!!!)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-04-14, 20:54
Το avatar του χρήστη kris_athws
kris_athws Ο χρήστης kris_athws δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2014
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Ωραιο,και η θεση που το εβαλες πολυ καλη,το κοιτας ηρεμεις και παίζεις ποκερακι χωρις να τιλταρεις.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-04-14, 21:01
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ωραία η ζουγκλίτσα σου, μπράβο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-04-14, 21:06
Το avatar του χρήστη kapsok
kapsok Ο χρήστης kapsok δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2010
Περιοχή: Alimos Attikh
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kris_athws Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραιο,και η θεση που το εβαλες πολυ καλη,το κοιτας ηρεμεις και παίζεις ποκερακι χωρις να τιλταρεις.
Manager και διπλωματική...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-04-14, 21:59
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Πολυ ομορφο! Να το χαιρεσαι!
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-04-14, 22:30
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

μπραβο φιλε μου! πολυ ομορφο!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-04-14, 22:50
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

εχεις φτιαξει ωραια κατασταση μπραβο σου!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-04-14, 04:29
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Αλέξανδρε στα είπα και από κοντά ότι είναι πανέμορφο, έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά

Μην αγχώνεσαι για το χρώμα της Rotala, την έχω σε περίπου 0,5 watt ανά λίτρο κι εγώ.. το μυστικό δε θα έλεγα ότι είναι η ένταση του φωτισμού όσο τα νιτρικά να παραμένουν όσο το δυνατόν πιο χαμηλά (αφού τα ρουφήξουν / μειώσουν πρώτα τα υπόλοιπά σου φυτά εννοείται ). Η μόνη μου "ένσταση" είναι με τη λάμπα που χρησιμοποιείς που η μισή είναι μπλε.. αν δεις ότι σου προχωράει χωρίς θεματάκια με άλγες ίσως θα ήταν κακή ιδέα να την αντικαταστήσεις (ομάδα που κερδίζει δεν την αλλάζεις εξάλλου), σε διαφορετική περίπτωση θα πρέπει οπωσδήποτε να βρεις την αντίστοιχη λάμπα που βγαίνει μισή λευκή-μισή ρόζ για φυτά..

Υ.Γ. το γραφείο σου μπορώ να πω ότι τα σπάει πολύ περισσότερο από το ενυδρείο xexe
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-04-14, 12:56
Το avatar του χρήστη kapsok
kapsok Ο χρήστης kapsok δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2010
Περιοχή: Alimos Attikh
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή

H μπλε λαμπα είναι η "μαμίσια" του Hailea και δε τη βλέπω να αλλάζει εύκολα... Παραδόξως πρόβλημα με άλγες δεν είχα ποτέ, ούτε παλιότερα, ό,τι και να χα δοκιμάσει σ' αυτό το ενυδρειάκι. Και δε θα σκόπευα γενικά να προβώ σε αναβάθμιση σ αυτό μόνο που τα φυτά πήγαν τόσο καλά που σκέφτομαι ότι αξίζει τον κόπο τελικά. Έχω κάτι πατέντες υπόψιν μου, θα δούμε...
-------------------------
Θα δοκιμάσω μπας και την παραγγέλνουν στα petcity τη μισή λευκή μισή κόκκινη, αλλά δε νομίζω. Αλλού δεν μπόρεσα να τη βρώ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kapsok : 14-04-14 στις 12:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-04-14, 13:50
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kapsok Εμφάνιση μηνυμάτων
H μπλε λαμπα είναι η "μαμίσια" του Hailea και δε τη βλέπω να αλλάζει εύκολα... Παραδόξως πρόβλημα με άλγες δεν είχα ποτέ, ούτε παλιότερα, ό,τι και να χα δοκιμάσει σ' αυτό το ενυδρειάκι. Και δε θα σκόπευα γενικά να προβώ σε αναβάθμιση σ αυτό μόνο που τα φυτά πήγαν τόσο καλά που σκέφτομαι ότι αξίζει τον κόπο τελικά. Έχω κάτι πατέντες υπόψιν μου, θα δούμε...
-------------------------
Θα δοκιμάσω μπας και την παραγγέλνουν στα petcity τη μισή λευκή μισή κόκκινη, αλλά δε νομίζω. Αλλού δεν μπόρεσα να τη βρώ...
Σου είχα πει πως γίνεται.. είχα ρωτήσει στην κεντρική γραμμή υποστήριξης του Pet City για να ερχόντουσαν 2 λάμπες της JBL που έψαχνα για το Rio μου. Μπορώ να πω (προς έκπληξή μου) πως και οι κωδικοί υπήρχανε σε διαθεσιμότητα και ήταν δυνατό να έρθουν παραγγελία από αυτούς Ελλάδα και μπορούσαν να σου φέρουν έστω κι ένα τεμάχιο από έναν κωδικό μόνο . Στην περίπτωση τη δική σου πρέπει να ρωτήσεις αν έχουν τη δυνατότητα να φέρουν τη συγκεκριμένη λάμπα, αλλά για να είσαι σίγουρος μη ρωτήσεις υπάλληλο σε μαγαζί αλλά κάνε ένα τηλέφωνο στα κεντρικά τους.

Λέω προς μεγάλη μου έκπληξη, διότι γενικά συνηθίζεται να "κράζεται" το Pet City για τον έναν ή για τον άλλον λόγο που δε λέω ότι ισχύει ή δεν ισχύει απόλυτα, αλλά τουλάχιστον οι άνθρωποι κάνουν κινήσεις προς την εξυπηρέτηση του πελάτη, σε αντίθεση με άλλα ελληνικά μαγαζιά που "απαιτούν" τη μπακαλίστικη νοοτροπία του να παραγγείλεις πχ 10-20 τεμάχια για να σου έρθει το πρϊόν που ψάχνεις...με αυτές τις πολιτικές μην κλαίγονται ότι τους φεύγουν οι πελάτες τους μετά και ότι δε διευρύνουν τον κύκλο υποψήφιων αγοραστών τους..
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-04-14, 16:06
Το avatar του χρήστη golf20
golf20 Ο χρήστης golf20 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2012
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 147
Προεπιλογή

Πολύ όμορφη η ζούγκλα σου Αλέξανδρε!!
Είχα κάποτε το συγκεκριμένο ενυδρείο. Δεν είχα πρόβλημα με άλγες και τα φυτά τα πήγαιναν αρκετά καλά. Αν βρεις βέβαια τη λευκή-ροζ ακόμα καλύτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-04-14, 16:13
Το avatar του χρήστη gordon
gordon Ο χρήστης gordon δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2013
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 514
Προεπιλογή

πανέμορφο !!!
__________________
Όταν είσαι θυμωμένος κάτσε μπροστά απο ένα ενυδρείο...

πωλούνται σαλιγκάρια ramshorn blue
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-04-14, 19:29
Το avatar του χρήστη kapsok
kapsok Ο χρήστης kapsok δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2010
Περιοχή: Alimos Attikh
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή

Λένε δεν βγάζει καν η Hailea, τι να πω, θα πάρω στα κεντρικά όπως μου πρότεινες. Πάντως λογικα να ξέρεις ότι ο λόγος που τα PetCity μπορούν και το κάνουν αυτό δεν είναι ότι φέρνουν 1, είναι ότι είτε θα φέρουν 1 τεμάχιο αλλά θα το "χωσουν" σε γενική μεγάλη τους παραγγελία, ή επί τη ευκαιρία που το ζήτησε κάποιος αυτοί θα παραγγείλουν μερικά τεμάχια μπας και τα χρειαστεί και άλλος. Έχουν την πολυτέλεια, ενώ ένα μικρό μαγαζί δεν την έχει και θα πρέπει να πληρώσει (και μετά να σε χρεώσει) μεταφορικά για το 1 τεμάχιο
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-04-14, 00:57
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kapsok Εμφάνιση μηνυμάτων
Λένε δεν βγάζει καν η Hailea, τι να πω, θα πάρω στα κεντρικά όπως μου πρότεινες. Πάντως λογικα να ξέρεις ότι ο λόγος που τα PetCity μπορούν και το κάνουν αυτό δεν είναι ότι φέρνουν 1, είναι ότι είτε θα φέρουν 1 τεμάχιο αλλά θα το "χωσουν" σε γενική μεγάλη τους παραγγελία, ή επί τη ευκαιρία που το ζήτησε κάποιος αυτοί θα παραγγείλουν μερικά τεμάχια μπας και τα χρειαστεί και άλλος. Έχουν την πολυτέλεια, ενώ ένα μικρό μαγαζί δεν την έχει και θα πρέπει να πληρώσει (και μετά να σε χρεώσει) μεταφορικά για το 1 τεμάχιο
Να σου πω την αλήθεια καλέ μου φίλε.... ποσώς μ' ενδιαφέρει και ας ακουστεί κάπως... Εγώ από τη στιγμή που ως πελάτης διαθέτω τα λεφτά μου - τα όποια μου έχουν μείνει δηλαδή - και ζητάω κάτι, το οποίο αν μου το παρέχει ο χ καταστηματάρχης κερδίζει τα χρήματά μου και την προτίμησή μου! Πραγματικά δε με απασχολεί πως θα το πετύχει να με καλύψει εμένα ως πελάτη, με ενδιαφέρει το αποτέλεσμα! Και στην τελική μαγκιά του του Pet City που μπορεί και φέρνει μια α' γκάμα προϊόντων κι ας είναι και συγκεκριμένης μάρκας κι ας το συμπεριλαμβάνει στη γενική του εισαγωγή.. κι αυτό μια θετική κίνηση είναι . Κάποιοι άλλοι τι κάνουν??? μόνο να κλαίγονται ξέρουν και τίποτε άλλο....

Δε γίνεται τη σήμερον ημέρα και να προχωράς με 0 κόστη και να βγάζεις και μεγάλο κέρδος. Όποιος έχει τη δυνατότητα να ρισκάρει αυτός θα κερδίσει την προτίμηση του καταναλωτή και θα επιβιώσει στην κρίση! Έτσι είναι τα πράγματα σήμερα.. αν δεν ρισκάρεις, αν δεν κερδίσεις τον πελάτη είτε με τον έναν είτε με τον άλλον τρόπο μην περιμένεις να σε προτιμήσει εκείνος από μόνος του..

Στο θέμα μας τώρα για τη λάμπα αυτή, κάνε ένα τηλέφωνο στα κεντρικά να τους ρωτήσεις. Αν δεν μπορούν να τη φέρουν αναγκαστικά είναι μονόδρομος ή να την παραγγείλεις μόνος σου από εξωτερικό ή να πορευτείς με τη μαμίσια λάμπα αν έχεις τα κατάλληλα αποτελέσματα που είπαμε.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
120 λιτρα Gurami paradise Apollwnas Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 5 22-05-11 12:08
Paradise fish Apollwnas ¶λλα λαβυρινθόψαρα 12 27-02-10 21:10
paradise fish επιθετικά; norma Αρχάριοι γλυκού νερού 10 13-05-08 23:21

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07047 seconds with 14 queries