Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων

Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων Υποβρύχιοι κήποι - aquascaping

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 01-02-14, 23:37
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το ενυδρειο του θεματος εδω λεω.
Γιαυτο δεν λες? "Μπράβο ρε συ Κουραμπιε για το αποτέλεσμα!!!!"
Εντάξει, εγώ αναφερόμουν στην κατασκευή ως σύνολο, σε συνδιασμό με το γεγονός πως πριν κάτι λεπτά ειχα πάρει στα χέρια μου το παλιό του ενυδρείο (επίσης ιδιοκατασκεύη)

Μην το "χαλάσουμε" άλλο το θέμα -

Οι μονομάχοι θέλουν χαμηλό φωτισμό (ως επί το πλείστον) και μέρη με σκιά. Ισχύε φυσικά το σχόλιο σου πως οι περισσότεροι ειναι αναπαραγωγής άρα δεν ισχύουν όλα τόσο απόλυτα

(όπως βλέπεις, συνεχίζω και διαβάζω τα πάντα)
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 01-02-14, 23:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

ΟΚ, αλλα να σχολιαζουμε με τον ιδιο γνωμονα, ειτε ειναι γνωστος, ειτε νεος ο χομπιστας.
Στο εμπειρο φυσικα δεν θα του πεις τι να κανει, αφου ξερει μαλλον τι κανει.
Ο απειρος αναγνωστης ομως του θεματος, αν δεν διαβασει καποιο σχολιο με την ενσταση, θα πει "ολα τελεια, ας προτιμησω να το κανω κι εγω ετσι".
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 01-02-14, 23:50
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΟΚ, αλλα να σχολιαζουμε με τον ιδιο γνωμονα, ειτε ειναι γνωστος, ειτε νεος ο χομπιστας.
Στο εμπειρο φυσικα δεν θα του πεις τι να κανει, αφου ξερει μαλλον τι κανει.
Ο απειρος αναγνωστης του θεματος, αν δεν διαβασει καποιο σχολιο με την παρατηρηση/ενσταση, θα πει "ολα τελεια".
Επειδή είμαι λίγο της λεπτομέρειας, τα "ζευγάρια" ειναι
Γνωστός - άγνωστος & έμπειρος - άπειρος, με όλους τους δυνατούς συνδιασμούς

Ο Κουραμπιες ειναι γνωστός - έμπειρος / Το σχόλιο μου αναφερόταν στις κατασκευές
Ο Shichibukai είναι άγνωστος - μη έμπειρος / Το σχόλιο μου θα το επαναλάμβανα, εφόσον το θεωρώ σωστό.

¶ρα ο γνώμονας παραμένει κοινός για όλους

(και πάλι χαλάμε το θέμα) - Οπότε δεν ξαναπανταω ότι κι αν γράψεις
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 01-02-14, 23:58
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τεσπα καταλαβες τι εννοω.
Οποιος και να ειναι, να εχουμε το θαρρος της γνωμης (οχι φυσικα απολυτης) ή να μη λεμε τιποτα σε κανενα.
-------------------------
Βλεπω ενα ενυδρειο με μονομαχους που αν το ειχε παρουσιασει καποιος νεος που δεν ξεραμε θα ειχε φαει πορτα.
Με τον ιδιο τροπο να φερομαστε και στους νεους.
Αυτο λεω.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 01-02-14 στις 23:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 02-02-14, 00:06
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τεσπα καταλαβες τι εννοω. Απ ότι φαίνεται δεν κατάλαβα τι εννοείς
Οποιος και να ειναι, να εχουμε το θαρρος της γνωμης (οχι φυσικα απολυτης) ή να μη λεμε τιποτα σε κανενα.
-------------------------
Βλεπω ενα ενυδρειο με μονομαχους που αν το ειχε παρουσιασει καποιος νεος που δεν ξεραμε θα ειχε φαει πορτα. Γιατί δεν κάνεις τα δικά σου σχόλια, ανεξάρτητα με το αν είναι νέος ή όχι?
Με τον ιδιο τροπο να φερομαστε και στους νεους. Συμφωνώ
Αυτο λεω.
Σπύρο, τώρα (μου) την λες και ψάχνω να βρω το θέμα!

Μου χρωστάει κάτι ο Κουραμπιες ή εγώ σε εκείνον, να μην εκφέρω γνώμη αν κάτι με ενοχλεί ή να μασήσω λόγια??? Δεν το κάνω στην πραγματική ζωή, θα το κάνω πίσω από ένα πληκτρολόγιο????

Ή έχω κάτι με τον άλλον συγχομπίστα? Ενα σχόλιο έκανα. Και να σου πω κάτι συμπληρωματικό? Περισσότερο με παρέσυρε η φωτο με το έντονο φως (στο άλλο "θεμα" αναφέρομαι), παρά τα watt όπως τα έγραφε στην περιγραφή του ενυδρείου

Πάντως η αλήθεια ειναι, πως αυτό που θες να πεις είτε δεν το λες σωστά είτε εγώ δεν σε "πιανω" (απόψε τουλάχιστον)

Για να μην κουράζουμε, ν' ανοιξουμε νέο θέμα : Διαφωνία Σπύρου - Σάκη, ως προς τη συμπεριφορά του 2ου σε νέους χομπίστες?
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 02-02-14, 00:18
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

WOW εεε ηρεμηστε βρε τι εγινε σημερα και σεληνιαζονται ολοι? Λοιπον, αδειασε το ενυδρειο, μεινανε μονες οι γαριδες για την ωρα. Οπως ξαναειπα πλεον η παλια 40λιτρη μονομαχιερα ξεστηθηκε και εστησα καινουργια 60λιτρη με χωρισμα στη μεση, που θα παρουσιαστει συντομα. Οντως δεν μου κολλουσε μονομαχος εδω μεσα, και λογω ροης, και λογω φωτος, εβλεπα ενα αλλο ψαρι.

Τασο και αν χρειαστεις καμια εξτρα φωτο η καποιο τιπ στις διαστασεις τι να υπολογισεις πριν, σφυρα
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 02-02-14, 00:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν "διαφωνω" μονο με εσενα στο θεμα.
Την αποψη μου την ειπα στο θεμα και φαινεται να διαφωνει με ολες τις αλλες σχετικα με τα ζωντανα που εχει μεσα, και για τα οποια δεν υπαρχει κανενα σχολιο και παρατηρηση. (επαναλαμβανω δεν υπαρχει προβλημα σοβαρο στο ενυδρειο, απλα δεν ειναι ιδανικο για τα ζωντανα και ηθελα να ειχα διαβασει κατι σχετικο στα σχολια)
Εσυ "επιλεχθηκες" να διαφωνησω γιατι ετυχε να δω απανωτα τα δυο σχολια σου.
Το ενα σχολιο σε ενυδρειο νεου χομπιστα, με μετρια/δυνατο θερμο φωτισμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω την εντύπωση πως με τέτοιο φωτισμό...θα ενοχλείται ο μονομάχος...


Και το αλλο σε εμπειρου χομπιστα με πολυ δυνατο ψυχρο φωτισμο.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπράβο ρε συ Κουραμπιε για το αποτέλεσμα!!!!


Δεν φαινεται καπως ?
Μου εκανε εντυπωση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 07-02-14, 22:39
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Εγινε προσθηκη καποιων κλαδεματων απο τον stivv, ακομα ψαχνω να δω ποια ειναι. Το hardscape το αλλαζω συχνα, αν και εχω κατασταλαξει στο πως θα γινει τελικα. Απο βδομαδα ξεκιναμε λιπανση χαλαρα και βλεπω πως παει. Για την ωρα το ενυδρειο εχει ως εξης....

Εντυπωσεις: πιστευω οτι η δεξια ριζα πρεπει να κατσει πιο χαμηλα. Επιφυλασομαι ομως, γιατι ακομα τα φυτα ειναι χαμηλα, μολις ξεκινησει η λιπανση και παρουν τα πανω τους πιστευω δεν θα τραβαει τοσο το ματι.

Απο βδομαδα περιμενω απο ιγνατιο cuba και pogostemon helferi, και βλεπουμε τοτε τι και πως θα κατσει.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_4330.jpg
Εμφανίσεις:  334
Μέγεθος:  45,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 08-02-14, 00:02
Το avatar του χρήστη Aquabug
Aquabug Ο χρήστης Aquabug δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2013
Περιοχή: Sthlm
Μηνύματα: 116
Προεπιλογή

Ωραιος φιλε, και το βλεπω να μεταμορφωνεται σε κατι πολυ αξιολογο.
Γνωμη μου? δωσε περισσοτερο υψος στην δεξια μερια απο την αριστερη με πετρες και φυτα, χαμηλωσε και μετακινησε την ριζα πιο αριστερα και ισως βαλε ακομα μερικα κλαδακια, και bg οποσδηποτε
__________________
HUMID
ecosystem design
——————————————
www.facebook.com/HUMID.ME
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 08-02-14, 00:50
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Aquabug Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραιος φιλε, και το βλεπω να μεταμορφωνεται σε κατι πολυ αξιολογο.
Γνωμη μου? δωσε περισσοτερο υψος στην δεξια μερια απο την αριστερη με πετρες και φυτα, χαμηλωσε και μετακινησε την ριζα πιο αριστερα και ισως βαλε ακομα μερικα κλαδακια, και bg οποσδηποτε
Tετοια να ακουω γνωμες γνωμες. Σε ευχαριστω πολυ. Ακολουθωντας την σκεψη σου, στα δεξια σκεφτομαι ενα motherplant pteropus πχ. Να φτανει ως επιφανεια. Νομιζω θα δεσει πολυ καλα. Και στα 3/4 πισω απτην ριζα καποιο κοκκινο η μωβ το ρουμπιν ισως. Μπροστα απτο κοκκινο 2-3 μικρες πετρες με riccia (πολλαπλασιαζεται ηδη εκει δεξια σε ενα βραχακι. Απο μπροστα απο ολο αυτο το ελεοχαρις accicularis που εχω μπροστα, με υπομονη θα κανει το χαλι του, και πιο μπροστα cuba. To bg που λες στο τελος....δεν σεπιασα.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 08-02-14, 01:16
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

bogwood?

Σπυρο εγω νομιζω οτι ετσι οπως το βλέπω το ενυδρειο του δίνεις στρογγυλές αναλογίες με σβησιμο και απο τις 2 πλευρες στο κεντρο...με κενο...το κλασσικό φυτεμένο στησιμο δηλαδη...

θα προτιμουσα να αλλαχτει η ριζα δεξια με ομοιοχρωμες πετρες σε 3-4 μεγεθη(απο μεγαλο σε μικρο) ...αν καταλαβαινεις πως το εχω στο μυαλό μου περιπου...

θεωρώ οτι ενα μεγαλο φυτο τερμα δεξια,δεν ειναι σε αρμονία με τις ωραίες πετρες που εχεις αριστερα,και με το κενο στο κεντρο
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 08-02-14, 01:40
Το avatar του χρήστη Aquabug
Aquabug Ο χρήστης Aquabug δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2013
Περιοχή: Sthlm
Μηνύματα: 116
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Tετοια να ακουω γνωμες γνωμες. Σε ευχαριστω πολυ. Ακολουθωντας την σκεψη σου, στα δεξια σκεφτομαι ενα motherplant pteropus πχ. Να φτανει ως επιφανεια. Νομιζω θα δεσει πολυ καλα. Και στα 3/4 πισω απτην ριζα καποιο κοκκινο η μωβ το ρουμπιν ισως. Μπροστα απτο κοκκινο 2-3 μικρες πετρες με riccia (πολλαπλασιαζεται ηδη εκει δεξια σε ενα βραχακι. Απο μπροστα απο ολο αυτο το ελεοχαρις accicularis που εχω μπροστα, με υπομονη θα κανει το χαλι του, και πιο μπροστα cuba. To bg που λες στο τελος....δεν σεπιασα.

Java Fern θα σου αλλαξει το υφος και πιστευω ειναι πολυ δυσκολο να βρεις σωστη ισορροπια και να το ταιριαξεις με τον χαρακτηρα που εχεις ως τωρα λογο των φαρδιων φυλλων, καλυτερα να παιξεις με πιο "μικρα" φυτα.
bg εννοω το background, με ενα spot light σε ασπρο χαρτονι να ντεγκρανταρει το φανταζομαι
__________________
HUMID
ecosystem design
——————————————
www.facebook.com/HUMID.ME
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 08-02-14, 01:43
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Aaaa lol....

Η παραφωνια του ενυδρειου εγκειται στο οτι δεν ειχα αποφασισει που θα παει το ενυδρειο. Απτη μια εχω αυτην την κατευθυνση....αριστερη μερια ενυδρειου.
http://img188.imagevenue.com/img.php..._122_350lo.jpg

και απτην αλλη αυτην την κατευθυνση, δεξια μερια ενυδρειου.
http://img444.imageshack.us/img444/9683/setup3b.jpg


οχι οτι τωρα εχω αποφασισει αλλα κλεινω προς το δευτερο. Αλλα αγαπαω τη μοςς παρα πολυ, πρεπει να βρω εναν τροπο να συνδυασω στεμς, πετρες με μοςς, και τις ριζες μου....

ΥΓ ναι εχεις δικιο για το πτεροπους τελικα.....
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 08-02-14, 10:22
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Java fern υπάρχει και με μικρό φύλλωμα.
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 20-02-14, 17:58
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Λεποοοον, ας κανουμε και ενα update να ακουσω γνωμες τι να κανω. Εχουν μπει καποια κλαδεματα στο κεντρο που πανε πολυ καλα, εχει προστεθει pogostemon helferi, cuba που απετυχα παταγωδως να την φυτεψω σωστα, και θα δω τι θα κανω θελω κιαλλη. Επισης ο Κωστας μουδωσε δυο ριζες με δεμενη μοςς και pteropus να τα συνεφερω γιατι ηταν σε χαλια κατασταση (και ειναι ακομα).

Ξεκινησε προγραμμα λιπανσης εδω και μια βδομαδα. Ολα εχουν παρει μπρος αλλα δυστηχως (υποθετω γιαυτο τον λογο εγινε) αργησα να ξεκινησω, και ετσι εκανε εκτεταμενη εμφανιση η τριχοειδης αλγη, ειδικα στο αριστερο μερος, στον εναν βραχο με μοςς. Επισης εχω λιγη fuzz algae η οποια με την λιπανση σταματησε επιτοπου.

Προγραμμα
ΚΥΡΙΑΚΗ Flurish Trace+Flurish, AV Propel (Iron)
ΔΕΥΤΕΡΑ
KNO3,K2SO4, Klysmol, AV Envy
ΤΡΙΤΗ
Flurish Trace+Flurish, AV Propel (Iron)
ΤΕΤΑΡΤΗ
KNO3,K2SO4, Klysmol, AV Envy
ΠΕΜΠΤΗ
Flurish Trace+Flurish, AV Propel (Iron)
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ Αργια-τιποτα
ΣΑΒΒΑΤΟ 50% αλλαγη νερου-ΚΝΟ3, Klysmol, Κ2SΟ4, AV Envy

Δοσολογιες
Klysmol 20 σταγονες
Κno3 (25ml)x3φορες
Κ2SO4 (25ml)x3φορες
= NO3 15 ppm, K 20ppm, P 1,5ppm
AV Envy βιταμινες 5ml

AV Propel (σιδηρος) 5ml
Seachem Flurish 5ml
Seachem Flurish Trace 5ml


Φωτοπεριοδος στις 5 ωρες και θεωρω σωστο να μην ανεβασω μεχρι να δω καλυτερεψη στην τριχοειδη. Σωστα? Για την ωρα εκοψα τον σιδηρο λογω της τριχοειδους. Ο τροπος διαχυσης του co2 με το φιλτρακι εχεις σαν αποτελεσμα σε ολα τα σημεια τα φυτα, απο τη μεση και ως το τελος της φωτοπεριοδου, να εχουν παντου φυσαλιδες. Η παροχη ειναι στη 1φυσ/δευτερολεπτο αλλα λογω (ετσι πιστευω) της καλυτερης πιθανης διαχυσης που μπορει να γινει νομιζω ειναι αρκετο, τι λετε? Να και πως διαχεω.


Εδω εβγαλα μια caboba caroliana, για να δειτε ποσο διαφορα εκανε η περιοδος μη λιπανσης, η διαφορα στα φυλλα δειχνει ακριβως ποτε παρελαβα το φυτο, ποτε δεν εριχνα και ποτε εριξα λιπασμα.



Μια απτις τσερι, βλεπω και τους πρωτους γονους σιγα σιγα.

Καποια απτα φυτα στο κεντρο δεν τα αναγνωριζω με σιγουρια, το ενα ειναι polysperma sunset, πιο δεξια του το πρασινο σκαλωσα τωρα πως λεγεται, πιο δεξια καποια ludwigia (repens? rubin?) και πιο δεξια το χανω πια ειναι. Μεχρι την egerina densa οκ. Οποιος ξερει, σφυριξτε.
π
Εδω μια γενικη

Η αλγοκατασταση που εχω φτιαξει

Η αποτυχια της cuba (οση εμεινε αφριζει συνεχεια παντως ) και ο χωρος που θα μπει κιαλλη. Βασικα το μοναδικο κοματι που εμεινε απτην cuba ολοκληρο, δεν φαινεται ειναι πιο κατω....ελεος.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 20-02-14, 21:08
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Ωραια προχωραει...

Δεν μου αρεσει η cabomba caroliniana αριστερα.
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 20-02-14, 23:44
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Κάνεις που κάνεις αλλαγή σε 50% γιατι δεν πας στην μεθοδο του Tom barr?
Τζαπα τα λιπάσματα.
Τις δοσολογιες προσεξε τες, σαν μεγάλες μου φαινονται , και το ενυδρειο δεν εχεις πολλά φυτά.
Αυτα που αναφέρεις ειναι μετρησεις που εχεις κάνει?
ή ειναι απο calculator??

Δοσολογιες
Klysmol 20 σταγονες
Κno3 (25ml)x3φορες
Κ2SO4 (25ml)x3φορες
= NO3 15 ppm, K 20ppm, P 1,5ppm

Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 21-02-14, 00:07
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Απο calculator ειναι νικο. Τι διαφορα εχει του τομ μπαρ? Μεγαλο ειναι 15ppm no3 ανα βδομαδα? Οντως δεν ειναι μεγαλη η φυτομαζα αλλα ειναι πολλα που ειναι γρηγορης αναπτυξης και ρουφανε. Μαυτο το σκεπτικο παω. Λαθος?
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 21-02-14, 00:13
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο calculator ειναι νικο. Τι διαφορα εχει του τομ μπαρ? Μεγαλο ειναι 15ppm no3 ανα βδομαδα? Οντως δεν ειναι μεγαλη η φυτομαζα αλλα ειναι πολλα που ειναι γρηγορης αναπτυξης και ρουφανε. Μαυτο το σκεπτικο παω. Λαθος?
Δεν ειναι λάθος υπολόγισμοι, αλλα πρεπει να παρεις τεστάκια και να δεις αν οντως εισαι σε αυτά τα όρια.
Τεστάκια , no3 , po4 fe , γιατι πολυ απλά τα φυτά σου μπορει να ειναι μπλοκαρισμενα, και να μην τραβάνε οσο υποθέτεις....
Και εγω , με υπολογισμους πάω συνηθως , και παρατηρωντας τα φυτα, αλλα μια φάση , τα φυτά ειχαν γεμισει μαυρη αλγη, και πολλα αρχισαν να χαλάνε , και εφτεγε ο φωσφορος, ειχε φτασει τα 5 mg/lt ενω ειχα υπολογισμένο για 1mg/lt...
Επομενως καθε εβδομάδα να συγκετνρωνεται παραπάνω απο οτι υπολογίζεις...
Του Tom barr, το καλο ειναι οτι η λίπασνη ειναι βασισμένη στην περισια, εχεις στην στηλη του νερου περισσότερο απο τι αποροφάνε τα φυτα, με αποτελεσμα να μην εχεις τροφοπενιες. ...
Τα ορια της estimate index ειναι αυτα:
CO2 range 25-35ppm
NO3 range 5-30ppm
K+ range 10-30ppm
PO4 range 1.0-3.0 ppm
Fe 0.2-0.5ppm or higher (?)
GH range 3 degrees ~ 50ppm or higher
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 21-02-14, 00:19
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειναι λάθος υπολόγισμοι, αλλα πρεπει να παρεις τεστάκια και να δεις αν οντως εισαι σε αυτά τα όρια.
Τεστάκια , no3 , po4 fe , γιατι πολυ απλά τα φυτά σου μπορει να ειναι μπλοκαρισμενα, και να μην τραβάνε οσο υποθέτεις....
Επομενως καθε εβδομάδα να συγκετνρωνεται παραπάνω απο οτι υπολογίζεις...
Του Tom barr, το καλο ειναι οτι η λίπασνη ειναι βασισμένη στην περισια, εχεις στην στηλη του νερου περισσότερο απο τι αποροφάνε τα φυτα, με αποτελεσμα να μην εχεις τροφοπενιες. ...
Α νομιζα εννοουσες κατι αλλο. Αυτη τη μεθοδο ακολουθω και εγω στην ουσια. Τα παντα παραπανω. Οντως θα μετρησω αυριο πριν την αλλαγη. Και βλεπωντας. Και να φανταστεις πιστευα οτι ειναι λιγο αυτα που ριχνω. Τις δοσεις τις εβγαλα βασει και καποιον θεματων του ραβεν που πρακτικα στοχευε στο κατωφλι του οριου για καθε στοιχειο που μπορει να αποροφησει στην καλυτερη περιπτωση το καθε φυτο. Και μετα μεγαλη αλλαγη, μηδενισμος και παλι απτην αρχη.
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 21-02-14, 11:52
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Σπύρο εξελίσσεται πολύ όμορφα, πιστεύω ότι θα γίνει εκπληκτικό(αφού φας μερικές φορές τα μούτρα σου ).

Καλή συνέχεια...
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 23-02-14, 16:32
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Με σταθεροτητα στις δοσολογιες φαινεται να υποχωρει η αλγη. Τελικα εχω την εντυπωση οτι ειναι staghorn algae. Με το κλαδεμα αν δω οτι τα χτυπημενα φυλλα δεν στρωνουν θα εξαληφθει. Αρχιζουν και φορτωνουν τα φυτα σιγα σιγα.

Θα ηθελα μια απαντηση εμπεριστατωμενη οσον αφορα την κυκλοφορια. Αυτη τη στιγμη η κυκλοφορια ειναι του φιλτρου και του μεσου που διαχεω το co2. Την κυκλοφορια την χρειαζομαστε για ναμαστε σιγουροι οτι το co2 πηγαινει παντου σωστα?? Με το φιλτρακι πανω απτον diffuser, βλεπω οτι οι φυσαλιδες πηγαινουν παντου, ολα τα φυτα με λεπτο φυλλωμα, οπως caboba και christmass moss μετα απο κανα δυωρο ανοιχτων φωτων και co2, γεμιζουν με μικροφυσσαλιδες (δεν ειναι pearling) και οολα τα πλατυφυλα απτην κατω μερια των φυλλων εχουν φυσσαλιδες, οι οποιες μεγαλωνοντας ανεβαινουν στην επιφανεια παρασερνοντας κιαλες. Με αυτα τα δεδομενα, χρειαζομαι κιαλλη κυκλοφορια? Εχω διαβασει οτι θελει κυκλοφορια το φυτεμενο αλλα εχω την εντυπωση απο πλευρας co2 δεν μπορει να γινει κατι αλλο. Για τα μακρομικρο που ριχνω πιστευω οτι αναμιγνυονται ικανοποιητικα γρηγορα. Τι λετε χρειαζομαι κατι παραπανω? Αν βοηθησει καποια βιντεο στο να σχηματισετε αποψη, πειτε μου να βγαλω.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 23-02-14, 20:21
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Με σταθεροτητα στις δοσολογιες φαινεται να υποχωρει η αλγη. Τελικα εχω την εντυπωση οτι ειναι staghorn algae. Με το κλαδεμα αν δω οτι τα χτυπημενα φυλλα δεν στρωνουν θα εξαληφθει. Αρχιζουν και φορτωνουν τα φυτα σιγα σιγα.

Θα ηθελα μια απαντηση εμπεριστατωμενη οσον αφορα την κυκλοφορια. Αυτη τη στιγμη η κυκλοφορια ειναι του φιλτρου και του μεσου που διαχεω το co2. Την κυκλοφορια την χρειαζομαστε για ναμαστε σιγουροι οτι το co2 πηγαινει παντου σωστα?? Με το φιλτρακι πανω απτον diffuser, βλεπω οτι οι φυσαλιδες πηγαινουν παντου, ολα τα φυτα με λεπτο φυλλωμα, οπως caboba και christmass moss μετα απο κανα δυωρο ανοιχτων φωτων και co2, γεμιζουν με μικροφυσσαλιδες (δεν ειναι pearling) και οολα τα πλατυφυλα απτην κατω μερια των φυλλων εχουν φυσσαλιδες, οι οποιες μεγαλωνοντας ανεβαινουν στην επιφανεια παρασερνοντας κιαλες. Με αυτα τα δεδομενα, χρειαζομαι κιαλλη κυκλοφορια? Εχω διαβασει οτι θελει κυκλοφορια το φυτεμενο αλλα εχω την εντυπωση απο πλευρας co2 δεν μπορει να γινει κατι αλλο. Για τα μακρομικρο που ριχνω πιστευω οτι αναμιγνυονται ικανοποιητικα γρηγορα. Τι λετε χρειαζομαι κατι παραπανω? Αν βοηθησει καποια βιντεο στο να σχηματισετε αποψη, πειτε μου να βγαλω.
Το φυτεμένο θέλει κυκλοφορία, απλα για να μεταφερονται τα θρεπτικά γυρω απο τα φυτά.
Δεν χρειαζεται να ειναι και πλυντηριο, ισα ισα να κυλαει το νερό, δεν ειναι απαραιτητο να κουνιουνται τα φυλα για να εχεις κυκλοφορία.

Τωρα με το διοξειδιο, στην ουσια , τα φυτά αποροφάνε co2 απο το νερό και οχι τις φυσαλιδες που μεταφερονται με το νερό,
το καλό με τις φυσαλίδες οταν πανε στα φυτά , επάνω - κατω απο τα φυλλα, μενουν εκει μεχρι να διασπαστουν.
Οπως και να το κάνεις , με ποτηρακι, να χτυπαει το φίλτρο, με κυκλοφορητη πρεπει να δεις τα φυτα σου πως συμπεριφέρονται.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 23-02-14, 20:42
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Οκ κατανοητος. Μου κανει εντυπωση που με 75φυσαλιδες το λεπτο γινεται ολο το ενυδρειο ομιχλη. Κοκακολα, μικροσκοπικες φυσαλιδες, απακρη σακρη.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 04-03-14, 01:52
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Mεγαλωνει μεγαλωνειιιιι.....
Aπο αλγες εχει υποχωρησει η τριχοειδης, βλεπω που και που καποια φυλλα με staghorn και προβληματιζομε, αλλα ειναι πολυ λιγη. Εκοψα τελειως τα trace και σιγα σιγα δινω λιγα, μαλλον παραεδινα πολυ. Απο νο3 παντως...μαλλον θελει αυξηση. Επεσε κλαδεμα (και πεταμα) αρκετης μοςς.

Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 04-03-14, 03:02
Το avatar του χρήστη Giwrgos P.
Giwrgos P. Ο χρήστης Giwrgos P. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2010
Περιοχή: Αθήνα (Γαλάτσι)
Μηνύματα: 596
Προεπιλογή

μπραβο ωραιο στησιμο! πιστευω θα του πηγαιναν 2 πετρες στο κεντρο και απο φυτακια καμια roseafolia να σπασει η πολλη πρασινιλα και eleocharis. κατα τ αλλα εισα σουπερ
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 04-03-14, 03:15
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

θα συμφωνησω μαζι σου. Επισης λεω να βγαλω την μοςς απτην δεξια ριζα για να σπασει η πρασινιλα. Ελεοχαρις μεγαλωνει απο κατω τις εκει δεξια, εχει ακομα μελλον ομως. Aπο κοκκινα φυτα, φαινονται η ludwigia perennis, μολις πολλαπλασιαστουν τα στεμ θα δειξει ωραια πιστευω.

τελος για ενα περιεργο λογο...δεν παει καλα η....riccia. θα τρελαθουμε τελειως, αναπτυσετε ταχυτατα αλλα ειναι πολυ ανοιχτη πρασινη και σε καποια σημεια κιτρινη. Καμια ιδεα? Μου δειχνει καποια ελλειψη?
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 04-03-14, 03:24
Το avatar του χρήστη Giwrgos P.
Giwrgos P. Ο χρήστης Giwrgos P. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2010
Περιοχή: Αθήνα (Γαλάτσι)
Μηνύματα: 596
Προεπιλογή

οκ τοτε καλα εισαι! Επειδη δεν πηρα το θεμα απ την αρχη διοξειδιο εχεις στο ενυδρειο? σε κυβο που την ειχα με diy co2 τα πηγαινε σουπερ και το βραδυ ειχα και perling!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorginakos Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ τοτε καλα εισαι! Επειδη δεν πηρα το θεμα απ την αρχη διοξειδιο εχεις στο ενυδρειο? σε κυβο που την ειχα με diy co2 τα πηγαινε σουπερ και το βραδυ ειχα και perling!
Μοςς βασικα ηθελε λιγο στις ακρες των κλαδιων να φαινεται και λιγη καφετιλα της ριζας. Γνωμη μου μην την ξεριζωσεις ολη

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giwrgos P. : 04-03-14 στις 03:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 04-03-14, 04:06
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorginakos Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ τοτε καλα εισαι! Επειδη δεν πηρα το θεμα απ την αρχη διοξειδιο εχεις στο ενυδρειο? σε κυβο που την ειχα με diy co2 τα πηγαινε σουπερ και το βραδυ ειχα και perling!

Με 1w/l χωρις διοξειδιο θα τοχα ονομασει Algae Kingdom το ενυδρειο. Ναι μεχρι ενα σημειο και το diy φτανει και εγω στα παλια τετοιο ειχα. Αλλα με την μπουκαλα ησυχασα. :P
-------------------------


Μοςς βασικα ηθελε λιγο στις ακρες των κλαδιων να φαινεται και λιγη καφετιλα της ριζας. Γνωμη μου μην την ξεριζωσεις ολη
Ισως, δεν με τρελενει αυτη η τουφα τουφα πανω στις ριζες αλλα θα την βγαλω σταδιακα και αν μαρεσει θα αφησω καμια τουφα.
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 22-04-14, 18:28
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Ελα καμια ενημερωση θα κανεις η πρεπει γιανα δουμε το ενυδρειο να ανεβουμε παλι στα Σερρας?????
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
high tech vs apple snails Racikos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 19-10-13 17:13
Βοήθεια: μετάβαση από high-tech σε χαμηλών απαιτήσεων aquaman Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 15-08-10 15:25
Ξεσηκωμα ενυδρειου/αλλαγη aquascape kill_bill Αρχάριοι γλυκού νερού 11 24-01-08 13:48

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10631 seconds with 14 queries