Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-05-12, 20:37
Το avatar του χρήστη fotis_k
fotis_k Ο χρήστης fotis_k δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2008
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 504
Προεπιλογή Βοηθεια για την κατασκευη γλαστρολιμνης

Σκεφτομαι να φτιαξω μια γλαστρολιμνη στο μπαλκονι με χρυσοψαρα και θελω λιγο την βοηθεια σας..Αρχικα αυτο που εχω σκεφτει ειναι οτι την θελω οσο το δυνατον μεγαλυτερη και πηλινη..Εχω βρει στο πρακτικερ κατι μεγαλες αλλα εχουν τρυπα απο κατω..Μπορω να χρησιμοποιησω μια τετοια και να κλεισω την τρυπα με καποιο τροπο?Εσεις τις δικες σας απο που τις εχετε παρει και που περιπου κυμαινονται οι τιμες?
__________________
Φιλικα Φώτης!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-05-12, 15:26
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fotis_k Εμφάνιση μηνυμάτων
Σκεφτομαι να φτιαξω μια γλαστρολιμνη στο μπαλκονι με χρυσοψαρα και θελω λιγο την βοηθεια σας..Αρχικα αυτο που εχω σκεφτει ειναι οτι την θελω οσο το δυνατον μεγαλυτερη και πηλινη..Εχω βρει στο πρακτικερ κατι μεγαλες αλλα εχουν τρυπα απο κατω..Μπορω να χρησιμοποιησω μια τετοια και να κλεισω την τρυπα με καποιο τροπο?Εσεις τις δικες σας απο που τις εχετε παρει και που περιπου κυμαινονται οι τιμες?
Οι κινέζικες κλασικές γλαστρόλιμνες για χρυσόψαρα, είναι βασικά στρογγυλές πήλινες γλάστρες μεγάλων διαστάσεων. Επομένως, αν διασφαλίσεις ότι θα κλείσεις καλά με σιλικόνη την τρύπα στον πυθμένα, είναι ότι καλύτερο, γιατί πάνω απ' όλα ο πηλός προσφέρει πολύ καλύτερη απομόνωση προς τις καιρικές συνθήκες (χειμώνα-καλοκαίρι). Για πόσα λίτρα πας ή καλύτερα ποιές είναι οι διαστάσεις της γλάστρας που επέλεξες?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-05-12, 15:35
Το avatar του χρήστη fotis_k
fotis_k Ο χρήστης fotis_k δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2008
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 504
Προεπιλογή

Δεν εχω επιλεξει ακομα Βασιλη αλλα ψαχνω για κατι μεγαλο σιγουρα(τοσο οσο θα ειναι και ασφαλες για το μπαλκονι-λογω βαρους).Προς το παρον το μεγαλυτερο που εχω βρει ειναι κατι στρογγυλες διαμετρου 1,5 + περιπου μετρου.Αυτες που αναφερεις εσυ που μπορω να τις βρω και ποσο περιπου κοστιζουν?Αν κλεισω δηλαδη την τρυπα με σιλικονη δεν θα εχω προβλημα?
__________________
Φιλικα Φώτης!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-05-12, 16:02
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fotis_k Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν εχω επιλεξει ακομα Βασιλη αλλα ψαχνω για κατι μεγαλο σιγουρα(τοσο οσο θα ειναι και ασφαλες για το μπαλκονι-λογω βαρους).Προς το παρον το μεγαλυτερο που εχω βρει ειναι κατι στρογγυλες διαμετρου 1,5 + περιπου μετρου.Αυτες που αναφερεις εσυ που μπορω να τις βρω και ποσο περιπου κοστιζουν?Αν κλεισω δηλαδη την τρυπα με σιλικονη δεν θα εχω προβλημα?
Μην αναφέρετε κάθε τόσο το βάρος στο μπαλκόνι βρε παιδιά! Προσπαθίσατε ποτέ να ζυγήσετε ή να σηκώσετε ένα πλυντήριο γεμάτο νερό? Αν ήταν να παιζόταν η ασφάλεια των κτηρίων με 300-500 λίτρα νερό τότε τα μισά θα είχαν ήδη καταρρεύσει.

Πρέπει να διασφαλίσεις ότι η τρύπα θα κλείσει καλά. Να γεμίσεις την τρύπα με καλής ποιότητας σιλικόνη, να πάρεις και ένα επίσης πήλινο πιάτο γλάστρας, να το γεμίσεις και αυτού την κάτω του πλευρά με σιλικόνη και να καλύψεις το σημείο της τρύπας της γλάστρας.

Από τιμές, σήμερα μπορείς να βρεις τα πάντα και σε προσιτές τιμές. Πρόσφατα (στην Κύπρο) βρήκα κάτι πραγματικά μεγάλες κινέζικες γλάστρες με σχέδια απ' έξω (όπως τις κλασικές γλαστρόλιμνες) και μπήκα στον πειρασμό....μου έφυγε γρήγορα βέβαια, γιατί ήδη ο κήπος με τις 2 λίμνες μου και το ενυδρείο μου, μου "τρώνε" αρκετά...

Να και ένα σχεδιάκι...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  glastrolimni.jpg
Εμφανίσεις:  396
Μέγεθος:  26,9 KB  
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-05-12, 16:52
Το avatar του χρήστη fotis_k
fotis_k Ο χρήστης fotis_k δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2008
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 504
Προεπιλογή

Τελειο Βασιλη..Κι εγω καπως ετσι το σκεφτομαι!Το σημειο που θα μπει ειναι φωτεινο αλλα δεν το βλεπει καθολου αμεσα ο ηλιος αλλα φανταζομαι δεν θα υπαρχει κανενα προβλημα εκτος του οτι ισως να μην επιβιωνει καποιο φυτο αλλα δεν με απασχολει ιδιαιτερα..Για φιλτρο εχω σκεφτει κατι σε εξωτερικο αλλα θα δουμε..Θα σας ενημερωσω συντομα με φωτογραφιες.
__________________
Φιλικα Φώτης!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-05-12, 17:17
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fotis_k Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα σας ενημερωσω συντομα με φωτογραφιες.
Aναμένουμε λοιπόν!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-05-12, 20:37
Το avatar του χρήστη fotis_k
fotis_k Ο χρήστης fotis_k δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2008
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 504
Προεπιλογή

Επιστρεφω και παλι στο θεμα με αποριες.Επειδη δεν βρισκω καποια γλαστρα στο μεγεθος που την θελω αποφασισα να την φτιαξω μονος μου.Σκεφτηκα κατι σαν τελαρο ξυλινο με σανιδες και απο μεσα να μπει liner.Το εχει δοκιμασει κανενας?Θα αντεξει?

Να και μερικες φωτογραφιες για το πως το εχω φαταστει:

http://www.google.gr/imgres?q=%CE%BE...w=1024&bih=485

http://www.google.gr/imgres?q=%CE%BE...w=1024&bih=485

http://www.google.gr/imgres?q=%CE%BE...w=1024&bih=485
__________________
Φιλικα Φώτης!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-05-12, 23:12
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

καλη ιδεα, μονο να προσεξεις εκει που ενωνονται τα ξυλα να ειναι βιδωμενα και οχι καρφωμενα για να αποφυγεις μελλοντικα προβληματα. τα ξυλα σαν αυτα της πρωτης φωτο (πρεπει να εχουν παχος γυρω στα 4 εκατοστα, τις αλλες φωτο δεν τις ειδα) αντεχουν την πιεση του νερου στις διαστασεις που θελεις να φτιαξεις.
δεν εχω φτιαξει κατι τετοιο αλλα λογω της δουλειας μου μπορω να σου πω οτι δεν τιθεται θεμα αντοχης στην πιεση. μην ξεχασεις να βαψεις τα ξυλα με καποιο λουστρο πριν κανεις οτιδηποτε.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-05-12, 11:23
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Αν και θελεις γλαστρολιμνη δες και για κατι τετοιο.Μετα το "ντυνεις" απο εξω.
Παλιοτερα ειχε στα πρακτικερ-Λερου μερλιν με 70-80 ευρω περιπου αν θυμαμαι καλα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-06-12, 18:10
Το avatar του χρήστη fotis_k
fotis_k Ο χρήστης fotis_k δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2008
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 504
Προεπιλογή

Τελικα κατεληξα στις διαστασεις τις γλαστρολιμνης και τα λιτρα μου βγαινουν 680 Λετε να υπαρχει τελικα θεμα με το βαρος της κατασκευης?Τι φιλτρο μου προτεινετε?(το σχημα θα ειναι ορθογωνιο παραλληλογραμμο)
__________________
Φιλικα Φώτης!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-06-12, 20:23
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fotis_k Εμφάνιση μηνυμάτων
Επιστρεφω και παλι στο θεμα με αποριες.Επειδη δεν βρισκω καποια γλαστρα στο μεγεθος που την θελω αποφασισα να την φτιαξω μονος μου.Σκεφτηκα κατι σαν τελαρο ξυλινο με σανιδες και απο μεσα να μπει liner.Το εχει δοκιμασει κανενας?Θα αντεξει?
Mια χαρά γίνεται και μάλιστα χρησιμοποιείται αρκετά στο εξωτερικό η ξύλινη κατασκευή. Φτάνει βέβαια να γίνει σωστά με κόντρες και επιπλέον βίδες για ενίσχυση. Να ένα παράδειγμα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
σκεψεις για αρχη γλαστρολιμνης prodigy Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 21 03-05-12 21:31
αποπειρα γλαστρολιμνης zweet Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 13 17-04-12 09:43
βοηθεια για κατασκευη ανεμιστηρακια giwrgos_1977 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 4 03-06-11 09:35
βοηθεια για κατασκευη βασης ενυδρειου ilias13 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 10 05-04-10 22:25
Βοηθεια για κατασκευη REEF 225 λιτρ. VRILO Θαλασσινό νερό - Γενικά 4 24-01-08 12:49

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05305 seconds with 14 queries