Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-04-12, 18:22
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Angry παλι αυτοι οι φρυνοι !!

παλι αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα.. εκει που ηταν κρυσταλλο το νερο και ημουν μες την καλη χαρα , μια μερα παλι θωλωσε!
νομιζα παλι οτι προκειτε για ελειπης ροη νερου η προβλημα με το φιλτρο και αρχησα να παλευω με τα φιλτρα και τους κυκλοφορητες.
τελικα σημερα ανακαλυψα οτι η λιμνουλα ειναι γεματη απο γυρινους φρυνου και το νερο οσο παει γυνεται και πιο θωλο και πρασινο και μυριζει και κολλαει..
ειναι απαισιο
παλι πρεπει να αδειασω το νερο?
εχω και 2 χρυσοψαρα μεσα και δεν τους τρωνε να ησυχασουμε
ειναι ηδη στο 1 εκατοστο.
ποτε θα μεγαλωσουν να φυγουν?

πηρα και αυτο http://www.sera.de/gr/hauptseiten/se...stal-plus.html
μπας και ηταν η αλγη. μου ειπαν οτι ειναι βιολογικο και ακυνδυνο για τα ψαρακια . λετε να βοηθησει να καθαρησει το νερο και απο την γλυτσα των βατραχιων?

εγινε καταπρασσινο σε μια μερα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-04-12, 22:16
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Να μην μου αγχώνεσαι μόνο. Συνήθως, η αιωρούμενη άλγη αναπτύσσεται όταν δεν έχει ανταγωνιστές ή υπάρχουν πολλά ζωντανά στο κύκλωμα σου με αποτέλεσμα τα φυτά να μην προλαβαίνουν τα απορροφήσουν τα νιτρικά. Ιδαίτερα στην αρχή είναι συνηθισμένο γεγονός η εμφάνιση αυτού του είδους της άλγης. Όταν "οριμάσει" το κύκλωμα, τότε το πρόβλημα μειώνεται, αφού έχουμεπλέον την ανάπτυξη των υπόλοιπων φυτών μας, πράγμα που λογικά χαλιναγωγεί και την αιωρούμενη άλγη.

Όσο για τα βατράχια, δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω σε αυτό το θέμα. Θα αργίσουν όμως να ενηλικιωθούν και να φύγουν από εκεί. Μάζεψε αν μπορείς τους περισσότερους με μιαν απόχη και ο Θεός βοηθός.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-04-12, 22:44
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Προεπιλογή

"Το θηλυκό γεννά τα αυγά του υπό μορφή μακρού κορδονιού, ενώ το αρσενικό εκτοξεύει το σπέρμα πάνω τους. Αυτό συνεχίζεται, κατά διαστήματα, για αρκετές ώρες. Το θηλυκό κολυμπά, ταυτόχρονα, γύρω - γύρω, έτσι ώστε το "κορδόνι" των αυγών που φθάνει σε μήκος τα 2 έως 3 μέτρα περίπου, να τυλιχτεί γύρω από τα φύκια. Αποθέτει, έτσι, συνολικά, 4.000 ως 5.000 αυγά.
Οι γυρίνοι εκκολάπτονται μετά από 12 μέρες, αλλά ο χρόνος που χρειάζονται για να αναπτυχθούν και να ενηλικιωθούν, ποικίλλει αξιόλογα, ανάλογα με τη θερμοκρασία. Μία, κατά μέσο όρο περίοδος, διαρκεί περίπου τρεις μήνες, και σε θερμές περιοχές μπορεί να επαρκέσουν μόνο δύο. Σε μερικές πάλι κρύες περιοχές, οι γυρίνοι πέφτουν σε χειμέρια νάρκη και μεταμορφώνονται τον επόμενο χρόνο."


.. ειναι να μην αγχνομαι?
μηπως αν βαλω κανενα μεγαλο χρυσοψαρο θα τα φαει?
το νερο εχει γινει πρασινο,γλυστερο,κολλωδες,βρωμαει,θωλο δεν βλεπεις κατω και τα ψαρακια ισως κυνδινευουν σε αυτη τη βρωμια

το προβλημα το δημιουργουν κυριως τα αυγα με αυτο το ζελε που τα περιβαλλει νομιζω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-05-12, 07:27
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Το μοναδικό πράγμα που μπορείς να κάνεις, είναι να βάλεις λεπτή περίφραξη γύρω-γύρω από τη λίμνη σου.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-05-12, 13:55
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Προεπιλογή

την ξανα αδειασα σημερα

τι υψος πρεπει να εχει η περιφραξη?
ποσο καιρο ακομα θα γεννανε αυτοι οι φρυνοι μηπως γνωριζεις?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-05-12, 16:57
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zweet Εμφάνιση μηνυμάτων
"Το θηλυκό γεννά τα αυγά του υπό μορφή μακρού κορδονιού, ενώ το αρσενικό εκτοξεύει το σπέρμα πάνω τους. Αυτό συνεχίζεται, κατά διαστήματα, για αρκετές ώρες. Το θηλυκό κολυμπά, ταυτόχρονα, γύρω - γύρω, έτσι ώστε το "κορδόνι" των αυγών που φθάνει σε μήκος τα 2 έως 3 μέτρα περίπου, να τυλιχτεί γύρω από τα φύκια. Αποθέτει, έτσι, συνολικά, 4.000 ως 5.000 αυγά.
Οι γυρίνοι εκκολάπτονται μετά από 12 μέρες, αλλά ο χρόνος που χρειάζονται για να αναπτυχθούν και να ενηλικιωθούν, ποικίλλει αξιόλογα, ανάλογα με τη θερμοκρασία. Μία, κατά μέσο όρο περίοδος, διαρκεί περίπου τρεις μήνες, και σε θερμές περιοχές μπορεί να επαρκέσουν μόνο δύο. Σε μερικές πάλι κρύες περιοχές, οι γυρίνοι πέφτουν σε χειμέρια νάρκη και μεταμορφώνονται τον επόμενο χρόνο."


.. ειναι να μην αγχνομαι?
μηπως αν βαλω κανενα μεγαλο χρυσοψαρο θα τα φαει?
το νερο εχει γινει πρασινο,γλυστερο,κολλωδες,βρωμαει,θωλο δεν βλεπεις κατω και τα ψαρακια ισως κινδυνεύουν σε αυτη τη βρωμια

το προβλημα το δημιουργουν κυριως τα αυγα με αυτο το ζελε που τα περιβαλλει νομιζω.
Δεν φταίνε οι γυρίνοι για το πράσινο νερο αλλα ο εξοπλισμός σου φιλτρα κλπ και εγω εχω αυτο το πρόβλημα καθε ανοιξη παρολα τα 40 W UV και το skimmer μια και δεν μπορω να διαθέσω αλλα λεφτα για ποιο σωστο εξοπλισμό απλα κανω υπομονή οπως και πέρυσι μολις θεριεψουν τα φυτα θα φυγει οπως ηρθε
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-05-12, 12:28
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν φταίνε οι γυρίνοι για το πράσινο νερο αλλα ο εξοπλισμός σου φιλτρα κλπ και εγω εχω αυτο το πρόβλημα καθε ανοιξη παρολα τα 40 W UV και το skimmer μια και δεν μπορω να διαθέσω αλλα λεφτα για ποιο σωστο εξοπλισμό απλα κανω υπομονή οπως και πέρυσι μολις θεριεψουν τα φυτα θα φυγει οπως ηρθε
1. το κακο ειναι οτι δεν εχω φυτα, περα απο 4 νουφαρα και 2 που δεν ξερω πως τα λενε αλλα δεν μεγαλωνουν γρηγορα.
2. δηλαδη για το οτι το νερο κολλαει, και ειναι γλυστερο, δεν φταινε τα αυγα μηκους 3 μετρων με την ζελατινωδες επικαλυψη τα οποια ο αρσενικος ραντιζει με σπερμα?

παντως αδειασα για αλλη μια φορα το νερο και επλυνα παλι το λινερ.. τωρα ειναι παλι καθαρο.

αν παρω κανενα νεροφυδο θα τρωει τα βατραχια? μηπως τρωει και τα ψαρια?

η αληθεια ειναι οτι μετα απο τα μπαμπου που χαλασαν το εχω αφησει πισω το θεμα των φυτων. και δεν εχω ιδεα τι φυτα να ψαξω.
τι φυτα ειναι καλο να βαλω και απο που να τα προμηθευτω?
σε οσα πετ σοπ εχω ψαξει δεν εχουν κατι για λιμνη η δεν ξερουν
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-05-12, 12:45
Το avatar του χρήστη johnyfy
johnyfy Ο χρήστης johnyfy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zweet Εμφάνιση μηνυμάτων
1. το κακο ειναι οτι δεν εχω φυτα, περα απο 4 νουφαρα και 2 που δεν ξερω πως τα λενε αλλα δεν μεγαλωνουν γρηγορα.
2. δηλαδη για το οτι το νερο κολλαει, και ειναι γλυστερο, δεν φταινε τα αυγα μηκους 3 μετρων με την ζελατινωδες επικαλυψη τα οποια ο αρσενικος ραντιζει με σπερμα?

παντως αδειασα για αλλη μια φορα το νερο και επλυνα παλι το λινερ.. τωρα ειναι παλι καθαρο.

αν παρω κανενα νεροφυδο θα τρωει τα βατραχια? μηπως τρωει και τα ψαρια?

η αληθεια ειναι οτι μετα απο τα μπαμπου που χαλασαν το εχω αφησει πισω το θεμα των φυτων. και δεν εχω ιδεα τι φυτα να ψαξω.
τι φυτα ειναι καλο να βαλω και απο που να τα προμηθευτω?
σε οσα πετ σοπ εχω ψαξει δεν εχουν κατι για λιμνη η δεν ξερουν
νερόφιδο??θα διωξεις την γειτονια βρε...θα στα φαει ολα..ασε που πρεπει να βγαινει και εξω απο το νερο...ειναι αμφιβιο...μοιαζει μετην οχια...παντως δεν εχουν δηλητηριο..
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-05-12, 13:15
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

αν βαλεις νεροφιδο δεν θα πλησιαζει τιποτα στη λιμνη σου, ακομα και εσυ ο ιδιος θα τη βλεπεις απο μακρια.
η καλυτερη λυση για να κρατησεις τους φρυνους μακρια ειναι να κανεις μια μικρη περιφραξη γυρω-γυρω (60-70 ποντους υψος το πολυ πιστευω ειναι μια χαρα, ουτως η αλλως αυτοι οι φρυνοι που λες δεν μπορουν να πηδηξουν) και για να μην φαινεται ασχημο στο ματι η σητα η το πλεγμα της περιφραξης, μπορεις να βαλεις απο πανω στη σητα διχτυ παραλλαγης. αν αποφασισεις να κανεις κατι τετοιο μην βαλεις μονο διχτυ παραλλαγης (για να γλυτωσεις τη φασαρια η το κοστος που εχει η σητα), γιατι εχει μεγαλα ανοιγματα και θα περνανε απο μεσα οι φρυνοι.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-05-12, 13:34
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnyfy Εμφάνιση μηνυμάτων
νερόφιδο??θα διωξεις την γειτονια βρε...θα στα φαει ολα..ασε που πρεπει να βγαινει και εξω απο το νερο...ειναι αμφιβιο...μοιαζει μετην οχια...παντως δεν εχουν δηλητηριο..
δεν εχω γειτονες τουλαχιστον σε αποσταση 3 χιλιομετρα ..

δεν φοβαμαι τα φιδακια .. αλλα τα ψαρακια τα εχω συμπαθησει ηδη γιαυτο ακυρο

αρχιζω να το σκευτομαι για περιφραξη.. τι ειδους πλεγμε χρειαζεται?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-05-12, 13:42
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

καλυτερα βαλε σητα, γιατι το πλεγμα (πονταριστο) θα σου βγει λιγο ακριβο. πηγαινε σε μια μαντρα με οικοδομικα υλικα και ζητα σητα με μικρο <<ματι>>, μπορεις να ζητησεις και σαν κοτετσοσυρμα. χοντρικα για να καταλαβεις τις διαστασεις του <<ματιου>> θα πρεπει το δαχτυλο σου να χωραει με το ζορι περασει.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-05-12, 13:58
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zweet Εμφάνιση μηνυμάτων
1. το κακο ειναι οτι δεν εχω φυτα, περα απο 4 νουφαρα και 2 που δεν ξερω πως τα λενε αλλα δεν μεγαλωνουν γρηγορα.
2. δηλαδη για το οτι το νερο κολλαει, και ειναι γλυστερο, δεν φταινε τα αυγα μηκους 3 μετρων με την ζελατινωδες επικαλυψη τα οποια ο αρσενικος ραντιζει με σπερμα?

παντως αδειασα για αλλη μια φορα το νερο και επλυνα παλι το λινερ.. τωρα ειναι παλι καθαρο.

αν παρω κανενα νεροφυδο θα τρωει τα βατραχια? μηπως τρωει και τα ψαρια?

η αληθεια ειναι οτι μετα απο τα μπαμπου που χαλασαν το εχω αφησει πισω το θεμα των φυτων. και δεν εχω ιδεα τι φυτα να ψαξω.
τι φυτα ειναι καλο να βαλω και απο που να τα προμηθευτω?
σε οσα πετ σοπ εχω ψαξει δεν εχουν κατι για λιμνη η δεν ξερουν
Κοντα μενουμε ελα να σου δωσω οσα φυτα θελεις ασε που θα δεις και τις εκκολαπτικές μου (καπου εγραψες οτι ενδιαφερεσαι για το αθλημα)
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-05-12, 22:09
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Προεπιλογή

ευχαρηστω!
μεσα στην εβδομαδα που ερχεται θα σου στειλω πμ μηπως ευκαιρεις καποια μερα

εχω βαλει ηδη μια εκκολαπτικη και εχω βγαλει 25 κοτοπουλακια και 7 ορτυκακια μεχρι στιγμης. ομως ειναι 1η φορα που ασχολουμαι οποτε οι συμβουλες σου θα ηταν οτι καλυτερο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-05-12, 23:23
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Οποτε θελεις στην διάθεση σου χρόνος ειναι το μόνο που μου περισσεύει εδω και ενα χρονο χασομέρης (συνταξιούχος)
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
οχι παλι... janickrules Αρχάριοι γλυκού νερού 10 16-10-11 10:49
Παλι απο την αρχη... cherry Αρχάριοι γλυκού νερού 1 09-11-09 19:28
μα που ειναι αυτοι οι Κερκυραιοι???? Makis M Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 4 18-02-08 03:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05677 seconds with 13 queries