Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-05-09, 20:41
deykalionas Ο χρήστης deykalionas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2009
Περιοχή: κορινθος
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή λιμνοδεξαμενη

Γεια σας και απο μενα στο φορουμ.Εχω ενα φιλο αγροτη που εφτιαξε μια λιμνοδεξαμενη, διαστασεις 70μ μηκος,25μ πλατος και 6μ βαθος.ειναι φτιαγμενη με ειδικο πλαστικο χρωματος μαυρο.το νερο ειναι απο γεωτρηση και θα λειτουργει για να ποτηζει τα κτηματα του.Μια φιλη εφερε και εβαλε μεσα μερικα χρυσοψαρα.μπορειτε να μου δωσετε οδηγιες,συμβουλες,ιδεες με το τι μπορουμε να κανουμε με τι λιμνουλα αυτη?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-05-09, 20:48
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από deykalionas Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας και απο μενα στο φορουμ.Εχω ενα φιλο αγροτη που εφτιαξε μια λιμνοδεξαμενη, διαστασεις 70μ μηκος,25μ πλατος και 6μ βαθος.ειναι φτιαγμενη με ειδικο πλαστικο χρωματος μαυρο.το νερο ειναι απο γεωτρηση και θα λειτουργει για να ποτηζει τα κτηματα του.Μια φιλη εφερε και εβαλε μεσα μερικα χρυσοψαρα.μπορειτε να μου δωσετε οδηγιες,συμβουλες,ιδεες με το τι μπορουμε να κανουμε με τι λιμνουλα αυτη?
Ναι, μπορούν να γίνουν πολλά. Αν μπορείς όμως βάλε μια φώτο ώστε να καταλάβουμε με τι θηρίο έχουμε να κάνουμε.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-05-09, 21:08
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, μπορούν να γίνουν πολλά. Αν μπορείς όμως βάλε μια φώτο ώστε να καταλάβουμε με τι θηρίο έχουμε να κάνουμε.
10500 κυβικα ....
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-05-09, 21:14
deykalionas Ο χρήστης deykalionas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2009
Περιοχή: κορινθος
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

ναι σιγουρα θα βαλω και φοτο αλλα σημεερα ειδα το φορουμ και ειπα να ρωτησω πρωτα.ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-05-09, 21:15
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Αν και δεν είμαι ειδικός το μόνο που θα έκανα ...θα έριχνα μερικά νούφαρα για να έχουν σκιά τα ψάρια μπας και δεν βράσουν (υποθέτω ο,τι είναι ανοιχτή γι' αυτό το λέω) και θα άφηνα τη φύση στην ησυχία της !!!!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-05-09, 08:08
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και δεν είμαι ειδικός το μόνο που θα έκανα ...θα έριχνα μερικά νούφαρα για να έχουν σκιά τα ψάρια μπας και δεν βράσουν (υποθέτω ο,τι είναι ανοιχτή γι' αυτό το λέω) και θα άφηνα τη φύση στην ησυχία της !!!!
Πασχάλη, με 6 μέτρα βάθος δεν υπάρχει περίπτωση να αντιμετωπίσει πρόβλημα στα ψάρια. Επίσης δεν υπάρχει κανένα νούφαρο στον κόσμο να φυτευτεί σε τόσο βαθύ νέρό.

Έχω ζητήσει μια φωτογραφία, για να μην αρχίσω τις ερωτήσεις τύπου "έκθεση ιδεών". Η αλήθεια έίναι ότι μπορούν να γίνουν πολλά και βεβαίως είναι παράδειγμα όπου αφήνεις την τύχη της αποκλειστικά στη φύση. Με τόση έκταση, είναι δεδομένο ότι μπορούν να συνυπάρξουν πολλά είδη ψαριών, να τοποθετηθούν αρκετά φυτά περιμετρικά κ.α.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-05-09, 22:43
deykalionas Ο χρήστης deykalionas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2009
Περιοχή: κορινθος
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή foto

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από deykalionas Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας και απο μενα στο φορουμ.Εχω ενα φιλο αγροτη που εφτιαξε μια λιμνοδεξαμενη, διαστασεις 70μ μηκος,25μ πλατος και 6μ βαθος.ειναι φτιαγμενη με ειδικο πλαστικο χρωματος μαυρο.το νερο ειναι απο γεωτρηση και θα λειτουργει για να ποτηζει τα κτηματα του.Μια φιλη εφερε και εβαλε μεσα μερικα χρυσοψαρα.μπορειτε να μου δωσετε οδηγιες,συμβουλες,ιδεες με το τι μπορουμε να κανουμε με τι λιμνουλα αυτη?
να και οι φοτο.δεν ξερω αν ειναι καλες ειναι με το κινητο
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00057.JPG
Εμφανίσεις:  578
Μέγεθος:  50,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00058.JPG
Εμφανίσεις:  670
Μέγεθος:  62,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-05-09, 22:44
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από deykalionas Εμφάνιση μηνυμάτων
τι μπορουμε να κανουμε με τι λιμνουλα αυτη?
γκλουπ!!!
πολλα ψαρια ..μασκα -στολη και ..καλες καταδυσεις!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-05-09, 22:45
deykalionas Ο χρήστης deykalionas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2009
Περιοχή: κορινθος
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή ακομα δυο

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από deykalionas Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας και απο μενα στο φορουμ.Εχω ενα φιλο αγροτη που εφτιαξε μια λιμνοδεξαμενη, διαστασεις 70μ μηκος,25μ πλατος και 6μ βαθος.ειναι φτιαγμενη με ειδικο πλαστικο χρωματος μαυρο.το νερο ειναι απο γεωτρηση και θα λειτουργει για να ποτηζει τα κτηματα του.Μια φιλη εφερε και εβαλε μεσα μερικα χρυσοψαρα.μπορειτε να μου δωσετε οδηγιες,συμβουλες,ιδεες με το τι μπορουμε να κανουμε με τι λιμνουλα αυτη?
ακομα δυο
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00059.JPG
Εμφανίσεις:  519
Μέγεθος:  57,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00060.JPG
Εμφανίσεις:  519
Μέγεθος:  72,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-05-09, 22:46
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

γυρινοι ειναι αυτοι που φαινονται?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-05-09, 23:15
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Μήπως είναι ευκαιρία να φιλοξενηθεί κάποιο από τα γαϊδουρόψαρα που λέμε ότι δεν μπαίνουν σε ενυδρείο, να δούμε και τι γίνεται με αυτά τα ζωντανά;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-05-09, 23:17
Το avatar του χρήστη blackghost7
blackghost7 Ο χρήστης blackghost7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 171
Προεπιλογή

Εγω λεω να βαλεις γκαπακια να γινουν μιλουνια!!!!!
Θα γλιτωσεις απο κουνουπια (βασικο)+δεν θα ασχολεισαι με το θεμα διατροφη (βασικο) ενω τα χρησοψαρα σε μια νεοστημενη λιμνη χωρις φυσικο βυθο δεν ξερω τι θα μπορουν να φανε. Δεν θα εχεις τοση μολυνση νερου που εχεις απο τα χρυσοψαρα(επισης βασικο) και που ξερεις ισως γινεις και ο εθνικος προμηθευτης γκαπυ
__________________
Οτι περνάει ...... δεν ξαναπερνάει............
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-05-09, 23:20
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ο κος Τσαμης ανεφερε αν θυμαμαι καλα πως στη λιμνη του οταν επεσε κατω απο 15 η θερμοκρασια τα γκαπυ "χαιρετησαν"...τα κουνουποψαρα ομως φαινεται να αντεχουν...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-05-09, 02:06
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από blackghost7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω λεω να βαλεις γκαπακια να γινουν μιλουνια!!!!!
Θα γλιτωσεις απο κουνουπια (βασικο)+δεν θα ασχολεισαι με το θεμα διατροφη (βασικο) .........ισως γινεις και ο εθνικος προμηθευτης γκαπυ
Ολα αυτά μέχρι μέσα Σεπτεμβρίου μετά τα γκαπι .
Μιλάω εκ πείρας.
Είχα λίμνη με γκαπί και ξερώ τι αντίκρισα με την πρώτη αλλαγη θερμοκρασίας από την πρώτη κιόλας μέρα.

Έτρεχα με φακούς βραδιάτικα να σώσω όσα μπορούσα.

Η λιμνούλα που τα είχα ήταν σίγουρα μικρή και ποιο ρηχή οπότε και είχα άμεσα αποτελέσματα .
Όπως και να έχει δεν θα αντέξουν στο χειμώνα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-05-09, 13:22
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από blackghost7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω λεω να βαλεις γκαπακια να γινουν μιλουνια!!!!!
Θα γλιτωσεις απο κουνουπια (βασικο)+δεν θα ασχολεισαι με το θεμα διατροφη (βασικο) ενω τα χρησοψαρα σε μια νεοστημενη λιμνη χωρις φυσικο βυθο δεν ξερω τι θα μπορουν να φανε. Δεν θα εχεις τοση μολυνση νερου που εχεις απο τα χρυσοψαρα(επισης βασικο) και που ξερεις ισως γινεις και ο εθνικος προμηθευτης γκαπυ
χαχαχα! : )))
-------------------------
Βαλε Κοι που τα σπανε κι ολας!
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Krisos : 17-05-09 στις 13:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-05-09, 13:31
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chemical mac Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως είναι ευκαιρία να φιλοξενηθεί κάποιο από τα γαϊδουρόψαρα που λέμε ότι δεν μπαίνουν σε ενυδρείο, να δούμε και τι γίνεται με αυτά τα ζωντανά;
αυτό προτείνω και εγώ...Παγκάσιους...
Αλλιώς...θα δοκίμαζα αναπαραγωγές με κανενα ελληνικό είδος που βρίσκεται υπο-εξαφάνιση..Είναι τεράστια λίμνη...Δύσκολα θα βλέπει τα κόι..
Δεν νομίζω να είναι συνέχεια παράκτια..
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-05-09, 14:18
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτό προτείνω και εγώ...Παγκάσιους...
Αλλιώς...θα δοκίμαζα αναπαραγωγές με κανενα ελληνικό είδος που βρίσκεται υπο-εξαφάνιση..Είναι τεράστια λίμνη...Δύσκολα θα βλέπει τα κόι..
Δεν νομίζω να είναι συνέχεια παράκτια..

πανκασιους ε? : ))) ποοο ..ωραια θα ειναι! να το ψαξει καλα ομως αυτο το ψαρι να δει τι απαιτησεις εχει ...εγω θελω στο μελλον να φτιαξω ενα ενυδρειο γιγας πανω απο 10000 και να βαλω κανα δυο τετοια ..ειχα δει σε ενα πετ σοπ μεσα σε ενα ενυδρειο ..ειναι πολυ νευρικα ψαρια και θελουν πολυ χωρο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-05-09, 14:42
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτό προτείνω και εγώ...Παγκάσιους...
Αλλιώς...θα δοκίμαζα αναπαραγωγές με κανενα ελληνικό είδος που βρίσκεται υπο-εξαφάνιση..Είναι τεράστια λίμνη...Δύσκολα θα βλέπει τα κόι..
Δεν νομίζω να είναι συνέχεια παράκτια..
Εντάξει βρε παιδιά, είπαμε αρκετά για χάρη της συζήτησης, αλλά τώρα να προσγειωθούμε. Πανγκάσιους και γκάπυ σίγουρα όχι. Η περίπτωση μιας τέτοιας λίμνης, μπορεί άνετα να μετατραπεί σε τεράστιο "σχολείο" για ΚΟΙ. ..και βέβαια θα φαίνονται, γιατί τα ψάρια αυτά έχουν την ικανότητα να δένονται με τους ανθρώπους. Σε όποιο σημείο της λίμνης και να βρίσκονται, η ώρα του ταΐσματος θα είναι "χαρμόσινο" γεγονός.

1. Το πρώτο βήμα που πρέπει να γίνει είναι να γίνουν γενικές αναλύσεις της ποιότητας του νερού και δεν μιλάω για αμμωνία βέβαια.

2. Να ρωτήσω κάτι σχετικά με το βάθος. Από ότι φαίνεται στις φωτογραφίες, μπορώ να καταλάβω ότι δεν είναι παντού το βάθος που έχεις αναφέρει στο αρχικό ποστ. Είναι έτσι?

3. Με το νερό αυτό είπες ότι θα ποτίζει τις φυτείες. Γνωρίζεις πόση ποσότητα νερού θα χρησιμοποιείται περίπου καθημερινά?

Πάντως, έχει πολλές προοπτικές ακόμα και για κέρδος, όπως και να το δει κανείς.

Πάνο, ναι είναι καλοθρεμμένοι γυρίνοι.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-05-09, 14:55
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

δεν είναι παράνομο κάτι τέτοιο? πολλά λίτρα από γεώτρηση...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-05-09, 15:11
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strahos Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν είναι παράνομο κάτι τέτοιο? πολλά λίτρα από γεώτρηση...
Να ρωτησω κατι ασχετο? με ενδιαφερει εδω στην ΧΑΛΚΙΔΑ να ασχοληθω με καποια οικολογικη οργανωση greenpeace θα ειναι αυτη wwf δεν με απασχολει ..γνωριζεις αν υπαρχουν καποιες δραστηριοτητες στο νιση μου ? ευχαριστω
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 17-05-09, 16:16
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Δεν γνωρίζω αν υπάρχει δραστηριότητα σε κάποιο θέμα στην Εύβοια. Αν θέλεις άνοιξε ένα καινούργιο θέμα γι'αυτό καλύτερα. Μπορείς επίσης να τους πάρεις ένα τηλέφωνο και να τους ρωτήσεις, θα τα βρεις ή από πληροφορίες ή από τις ιστοσελίδες τους
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-05-09, 16:34
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάνο, ναι είναι καλοθρεμμένοι γυρίνοι.
αρα οι βατραχοι ηδη κανουν παρτυ εκει μεσα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 18-05-09, 08:17
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Μόλις σκάσουν μύτη τα νερόφιδα θα τελειώσει το πάρτυ και θα αρχίσει το πάρτυ των φιδιών!!!
Εμείς στην "μπανιέρα" μας των 600 λίτρων περιμένουμε και μωρά!!!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 18-05-09, 08:28
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
Μόλις σκάσουν μύτη τα νερόφιδα θα τελειώσει το πάρτυ και θα αρχίσει το πάρτυ των φιδιών!!!
Εμείς στην "μπανιέρα" μας των 600 λίτρων περιμένουμε και μωρά!!!

...αν βαζατε μετα ''Γατοψαρα'' δεν θα γινοταν δουλεια?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 18-05-09, 23:14
deykalionas Ο χρήστης deykalionas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2009
Περιοχή: κορινθος
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Εντάξει βρε παιδιά, είπαμε αρκετά για χάρη της συζήτησης, αλλά τώρα να προσγειωθούμε. Πανγκάσιους και γκάπυ σίγουρα όχι. Η περίπτωση μιας τέτοιας λίμνης, μπορεί άνετα να μετατραπεί σε τεράστιο "σχολείο" για ΚΟΙ. ..και βέβαια θα φαίνονται, γιατί τα ψάρια αυτά έχουν την ικανότητα να δένονται με τους ανθρώπους. Σε όποιο σημείο της λίμνης και να βρίσκονται, η ώρα του ταΐσματος θα είναι "χαρμόσινο" γεγονός.

1. Το πρώτο βήμα που πρέπει να γίνει είναι να γίνουν γενικές αναλύσεις της ποιότητας του νερού και δεν μιλάω για αμμωνία βέβαια.

2. Να ρωτήσω κάτι σχετικά με το βάθος. Από ότι φαίνεται στις φωτογραφίες, μπορώ να καταλάβω ότι δεν είναι παντού το βάθος που έχεις αναφέρει στο αρχικό ποστ. Είναι έτσι?

3. Με το νερό αυτό είπες ότι θα ποτίζει τις φυτείες. Γνωρίζεις πόση ποσότητα νερού θα χρησιμοποιείται περίπου καθημερινά?

Πάντως, έχει πολλές προοπτικές ακόμα και για κέρδος, όπως και να το δει κανείς.

Πάνο, ναι είναι καλοθρεμμένοι γυρίνοι.
1.το νερο ειναι ψιλοχαλια γιατι ειναι αγροτικαη περριοχη και εχει πολλους ψεκασμους και λιπασματα οπτε καταλαβαινεις τι γινεται. 2.το βαθος ειναι παντου το ιδιο εκτος απο τις ακρες που ειναι πρανες,δεν ξερω ποσο φαινεται απο τις φοτο. 3.η σταθμη μαλον θα ειναι στασιμη και δεν θα πεφτει πολη γιατι φετος εβρεξε και για ποτισμα θα ειναι οι αλλες δεξαμενες που υπαρχουν. να ρωτησω που μπορω να βρω χρυσοψαρα ή αλλο ειδη? γιατι στην κορινθο ειναι κοματι δυσκολο ευχαριστω για το ενδιαφερον
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 18-05-09, 23:53
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Φίλε αν πέφτουν μέσα στο νερό λιπάσματα και ίσως χημικά από ραντίσματα του οικοπέδου τα ψαριά θα κινδυνέψουν στο να αρρωστήσουν και να πεθάνουν.

Το ότι υπάρχει διαθέσιμο νερό δε σημαίνει ότι μπορεί να βάλει ψαριά αν δε τα φροντίζει σωστά.
Φίλτρο θα βάλει?
Θα μπορέσει να εξασφαλίσει νερό στο να γεμίζει την λίμνη?
Αν ναι από πού?
Από γεώτρηση?
Αν ναι έχει μέτρηση αν το νερό του επιτρέπει να βάλει ψαριά?

Φίλε μου εδώ προσπαθούμε να δώσουμε συμβουλές που σκοπό έχουν να δώσουμε στα ψαριά καλές συνθήκες.

Νομίζω ότι τα ψαριά δεν ταιριάζουν στη συγκεκριμένη λίμνη αν κάνω λάθος διόρθωσε με.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 19-05-09, 00:33
Το avatar του χρήστη blackghost7
blackghost7 Ο χρήστης blackghost7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 171
Προεπιλογή

Λοιπον επειδη διαβαζω διαφορα και το κεφαλι μου θα φυγει σε λιγο ας βαλουμε λιγο φρενο.
Τυχαινει κατι παρομοιο να εχει και ενας φιλος μου στην λειβαδια αγροτης.
Αυτη η κατασκευη εξυπηρετει κατα κυριο λογο και ουσιαστικα κανενα αλλο, το ποτισμα των παρακειμενων χωραφιων. Δεν ειναι ενυδρειο , δεν ειναι λιμνη δεν ειναι καν μια ιδιοκατασκευη σχεδιασμενη για να φιλοξενει ψαρια.

Ας παμε λιγο πιο συγκεκριμενα μπορει να το πεταξα στην πλακα αλλα σοβαρα πιστευω και θα το υποστηριξω με επιχειρηματα οτι το μονο ειδος μπορει να φιλοξενηθει ειναι κουνουποψαρα και κατα δευτερο λογο γκαπυ.
Η δεξαμενη σημερα εχει νερο αυριο μπορει οχι το γνωριζει κανεις αυτο?
Φετος δοξα το θεο ειχαμε βροχες και το ανεφερε και ο φιλος καπου οτι φετος δεν θα κατεβει η σταθμη πολυ. Πριν ενα δυο χρονια ομως η δεξαμενη του φιλου μου αδειαζε κατα τα 4/5 το καλοκαιρι. οποτε κοι παγκασιους κλπ νομιζω πως ειναι αστειο να μιλαμε. 2ον φιλτρο δεν παιζει και δεν προκειται να παιξει αν ο ρολος της κατασκευης ειναι να ποτιζει χωραφια. Οποτε ας αποκλεισουμε και τα χρυσοψαρα σαν απο τα πλεον ρυπογονα ψαρια. Που ζουν και πολλα χρονια οπως και τα κοι.
Μετα εχουμε την διατροφη, σε μια "λιμνη" χωρις βυθο αλλα πλαστικο,χωρις υδροβια βλαστηση πιστευετε οτι μπορουν επαρκως να τραφουν ψαρια της οικογενειας των κυπρινων καθαρα απο το χερι ενος ανθρωπου που θα πηγαινει να τους πεταει τροφη?(Αληθεια τι?)Η μεσα στο κρυο του χειμωνα θα τρεξει στο χωραφει να τα ταισει? Η μεσα στην βροχη?
Τα κουνοποψαρα(αν βρει) ή τα γκαπυ μπορουν να φανε εντομα και μπορουν να φανε οτιδηποτε τυχον κατεβασει το νερο της βροχης και συμπαρασυρθει μεσα στην "λιμνη" . Επισης μιλαμε για ψαρια που ζουν 1 χρονο και οχι 10δες οπως τα αλλα. Γεννανε συνεχεια και σιγουρα το χειμωνα μπορει να υπαρχουν πολλες απωλειες αλλα καποια θα επιζησουν με 6 μετρα βαθος το χειμωνα. Ετσι μολις ζεστανει ο καιρος ξανα μανα θα αυξηθουν. Ειναι πολυ πιο ανθεκτικα αποτι νομιζουμε εκτος και αν πιασει κανενας χιονιας οποτε κανενα ψαρακι δεν θα ζουσε! Δεν βρωμιζουν οσο τα αλλα και γενικα απο ενα σημειο και μετα το "οικοσυστημα" αυτο θα βρει την ισοροπια του σε σχεση με το ποσα ψαρια θα ζουν και αν.

Δεν χανει τιποτα να δοκιμασει με 10-20 ψαρακια απο γεννες χομπιστων που ειναι πιο ανθεκτικα και οχι απο πετ που δεν θα αντεξουν ουτε μερα απο τους αδυναμους μηχανισμους αμυνας που εχουν λογω αντιβιωτικων.Αν βρει αγρια κανονικα κουνουποψαρα ακομα καλυτερα θα του κανουν και πολυ καλη δουλεια το καλοκαιρι.

Ολα αυτα τα λεω απο προσωπικη εμπειρια με την δεξαμενη του φιλου μου.
Απο εκει και περα ο καθενας προτεινει οτι θελει κανει οτι θελει και ειναι υπευθυνος γιαυτα.

Και για να προτεινω και εγω κατι ετσι στην τουρλα που διεπει ολο το ποστ προτεινω αν δεν βαλει γκαπυ τελικα ο φιλος να βαλει κλαριας!!!
Και τερατα γινονται, και οταν θελει θα ψαρευει κανονικα και θα κανει ωραιες σουπες και αν πεσουν πολυ οι ζεστε και η λιμνη στερεψει εχει δυνατοτητα το ψαρακι να περπατησει να παει σε καμια παραδιπλα που εχει ακομα νερο! Αλωστε αυτο κανει και στην φυση
__________________
Οτι περνάει ...... δεν ξαναπερνάει............
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 19-05-09, 00:36
Το avatar του χρήστη thanos12345
thanos12345 Ο χρήστης thanos12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2007
Περιοχή: καλαματα
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

εγω παλι πιστευω πως για τα ψαρια ειναι παραδεισος σε αυτη την λιμνη,αν και μονο αν δεν μολυνεται απο διαφορα λιπασματα...μια τοσο μεγαλη λιμνη δεν χρειαζεται ουτε φιλτρα ουτε συντηρηση ουτε τροφες ουτε τπτ...οπως επισης και ο φοβος μειωσης του νερου δεν πρεπει να υπαρχει..για να κατεβει ενα μετρο το νερο σε αυτο το μεγεθος πρεπει να ποτισεις τα αποτιστα ολα

Τα χρυσοψαρα και ποσο μαλλον τα κοι εινι πολυ σκληρα ψαρια...βουρκοψαρα,και αντεχουν σε πολυ σκληρες συνθηκες και σε απιστευτα νερα...

Εχω δει πααααρα πολλες δεξαμενες διαφορων μεγεθων που φιλοξενουν χρονια χρυσοψαρα με μονη τροφη ψωμι που περρισευει...

και σε μια συγκεκριμενη που θυμαμαι καθε φορα που εβαζε νερο απο την γεωτρηση ηταν περισσοτερο χωμα παρα νερο..αλλα αυτα εκει,σκυλια...

Για να επιβαρυνθει το νερο σου θα πρεπει να εχεις εκατονταδες ψαρια μεσα..μην πω παραπανω..

Εγω ενα καλοκαιρι ειχα στην λιμνη μου 170 ψαρια περιπου..πραγματικα χαμος για τα λιτρα μου..αλλα ηταν μια χαρα..εγω ημουν χαλια που δεν προλαβαινα να πλενω το φιλτρο...

Ξεκινα σιγα σιγα με λιγα ψαρια στην αρχη και μεσα σε 2 χρονια δεν θα ξερεις τι να τα κανεις...

Ολα οσα λεω ειναι αποψεις που εχω σχηματισει μεσα απο οσα εχω δει..δεν τα εχω διαβασει καπου ουτε τα μ τα ειπε καποιος...
Συνεχισε και κρατα μας ενημερους
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=2168&dateline=1241085  824
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 19-05-09, 02:15
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από blackghost7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον επειδη διαβαζω διαφορα και το κεφαλι μου θα φυγει σε λιγο ας βαλουμε λιγο φρενο. μια απο τα ειδια και Εγω
Τυχαινει κατι παρομοιο να εχει και ενας φιλος μου στην λειβαδια αγροτης.
Αυτη η κατασκευη εξυπηρετει κατα κυριο λογο και ουσιαστικα κανενα αλλο, το ποτισμα των παρακειμενων χωραφιων. Δεν ειναι ενυδρειο , δεν ειναι λιμνη δεν ειναι καν μια ιδιοκατασκευη σχεδιασμενη για να φιλοξενει ψαρια. Αφού λες δεν κάνει για ψαριά μετά γιατί λες ότι κάνει??

Ας παμε λιγο πιο συγκεκριμενα μπορει να το πεταξα στην πλακα αλλα σοβαρα πιστευω και θα το υποστηριξω με επιχειρηματα οτι το μονο ειδος μπορει να φιλοξενηθει ειναι κουνουποψαρα και κατα δευτερο λογο γκαπυ.
οτι πεις σε οτι αφορα τα γκαπι
Η δεξαμενη σημερα εχει νερο αυριο μπορει οχι το γνωριζει κανεις αυτο?
Φετος δοξα το θεο ειχαμε βροχες και το ανεφερε και ο φιλος καπου οτι φετος δεν θα κατεβει η σταθμη πολυ. Πριν ενα δυο χρονια ομως η δεξαμενη του φιλου μου αδειαζε κατα τα 4/5 το καλοκαιρι. οποτε κοι παγκασιους κλπ νομιζω πως ειναι αστειο να μιλαμε. αστείο είναι γενικά να μιλάμε αν δεν υπάρχει τρόπος να γεμίζει η τεχνίτη λίμνη με νερο
2ον φιλτρο δεν παιζει και δεν προκειται να παιξει αν ο ρολος της κατασκευης ειναι να ποτιζει χωραφια. αν είναι να ποτιζει χωραφια ας μεινει εκει το θεμαΟποτε ας αποκλεισουμε και τα χρυσοψαρα σαν απο τα πλεον ρυπογονα ψαρια. Που ζουν και πολλα χρονια οπως και τα κοι.
Μετα εχουμε την διατροφη, σε μια "λιμνη" χωρις βυθο αλλα πλαστικο,όλες οι τεχνίτες λίμνες έτσι είναι καμιά δεν είναι γεμάτη με φυσικό πάτο(χώμα)χωρις υδροβια βλαστηση ενα νουφαρο ειναι ευκολο να μπει πιστευετε οτι μπορουν επαρκως να τραφουν ψαρια της οικογενειας των κυπρινων ναι αν ο αριθμός είναι μικρός θα είναι μια χαρά σε σχέση βεβαία με το αν το νερό είχε σωστές συνθήκες και δεν είναι βλαβερόκαθαρα απο το χερι ενος ανθρωπου που θα πηγαινει να τους πεταει τροφη?υπάρχουν λίμνες με κοι η χρυσόψαρα που δε τα ταΐζει ποτέ κανείς(Αληθεια τι?)Η μεσα στο κρυο του χειμωνα θα τρεξει στο χωραφει να τα ταισει?το χειμώνα οι κυπρίνοι πεφτούν σε ημιχειμερια νάρκωση και δεν τρέφονται καθόλου Η μεσα στην βροχη?
Δεν χρειάζεται να τρέχει κάποιος να ταΐζει μια λίμνη κάθε μέρα και σίγουρα δε θα βρέχει 30 μέρες συνεχόμενα
Τα κουνοποψαρα(αν βρει) ή τα γκαπυ μπορουν να φανε εντομα και μπορουν να φανε οτιδηποτε τυχον κατεβασει το νερο της βροχης και συμπαρασυρθει μεσα στην "λιμνη" .τα κουνοποψαρα και τα γκαπι τρώνε ότι χωράει στο στόμα τους κύριος κουνούπια μικρά η νεογενή κουνούπια δεν μπορούν να φανέ ούτε σκαθάρια ούτε πεταλούδες. Επισης μιλαμε για ψαρια που ζουν 1 χρονο και οχι 10δες οπως τα αλλα. Γεννανε συνεχεια και σιγουρα το χειμωνα μπορει να υπαρχουν πολλες απωλειες αλλα καποια θα επιζησουν με 6 μετρα βαθος το χειμωνα. Ετσι μολις ζεστανει ο καιρος ξανα μανα θα αυξηθουν. Ειναι πολυ πιο ανθεκτικα αποτι νομιζουμε εκτος και αν πιασει κανενας χιονιας οποτε κανενα ψαρακι δεν θα ζουσε!Με σωστές υποδομές τα ψαριά της οικογένειας των κυπρίνους δε κατεβαίνουν τιποτα Δεν βρωμιζουν οσο τα αλλα και γενικα απο ενα σημειο και μετα το "οικοσυστημα" αυτο θα βρει την ισοροπια του σε σχεση με το ποσα ψαρια θα ζουν και αν.

Δεν χανει τιποτα να δοκιμασει με 10-20 ψαρακια απο γεννες χομπιστων που ειναι πιο ανθεκτικα και οχι απο πετ που δεν θα αντεξουν ουτε μερα απο τους αδυναμους μηχανισμους αμυνας που εχουν λογω αντιβιωτικων.Όταν λεμέ ότι οι γόνοι βγαίνουν ποιο ανθεκτικοί εννοούμε ότι έχουν συνηθίσει την βιολογίας του συγκεκριμένου ενυδρείου και όχι στο να πάνε οπουδήποτε. Και όταν θες να βάλεις ψαριά σε φυσικό περιβάλλον τα αγρία ψαριά είναι ότι καλύτερο σε σχέση με αυτά των χομπιστων. Αν βρει αγρια κανονικα κουνουποψαρα ακομα καλυτερα θα του κανουν και πολυ καλη δουλεια το καλοκαιρι.

Ολα αυτα τα λεω απο προσωπικη εμπειρια με την δεξαμενη του φιλου μου.
Απο εκει και περα ο καθενας προτεινει οτι θελει κανει οτι θελει και ειναι υπευθυνος γιαυτα.

Και για να προτεινω και εγω κατι ετσι στην τουρλα που διεπει ολο το ποστ προτεινω αν δεν βαλει γκαπυ τελικα ο φιλος να βαλει κλαριας!!!
εγώ δε θα ψάρευα να φάω ψαρί που μπορεί να έχει φάει λιπάσματα και ραντίσματα.
Και τερατα γινονται, και οταν θελει θα ψαρευει κανονικα και θα κανει ωραιες σουπες και αν πεσουν πολυ οι ζεστε και η λιμνη στερεψει εχει δυνατοτητα το ψαρακι να περπατησει να παει σε καμια παραδιπλα που εχει ακομα νερο! Αλωστε αυτο κανει και στην φυση
........
Ας βάλει και κροκοδείλους και αυτοί περπατάνε
απο εδω και απο εκει
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 19-05-09, 07:09
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε αν πέφτουν μέσα στο νερό λιπάσματα και ίσως χημικά από ραντίσματα του οικοπέδου τα ψαριά θα κινδυνέψουν στο να αρρωστήσουν και να πεθάνουν.

Το ότι υπάρχει διαθέσιμο νερό δε σημαίνει ότι μπορεί να βάλει ψαριά αν δε τα φροντίζει σωστά.
Φίλτρο θα βάλει?
Θα μπορέσει να εξασφαλίσει νερό στο να γεμίζει την λίμνη?
Αν ναι από πού?
Από γεώτρηση?
Αν ναι έχει μέτρηση αν το νερό του επιτρέπει να βάλει ψαριά?

Φίλε μου εδώ προσπαθούμε να δώσουμε συμβουλές που σκοπό έχουν να δώσουμε στα ψαριά καλές συνθήκες.

Νομίζω ότι τα ψαριά δεν ταιριάζουν στη συγκεκριμένη λίμνη αν κάνω λάθος διόρθωσε με.
Φίλε Βασίλη, σου βγάζω το καπέλο. Έτσι ακριβώς.

Μόνο και μόνο ότι υπάρχουν ψεκασμοί στο χώρο περιμετρικά, είναι σίγουρα ανασταλτικός παράγοντας στην τοποθέτηση ψαριών οποιουδήποτε είδους στη λίμνη. Τα ΚΟΙ και τα χρυσόψαρα είναι αρκετά ευάλωτα στο καθεστός αυτό, ασχέτως αν καταφέρνουν και επιβιώνουν. Ο τόπος δράσης τους θα είναι κυρίως η επιφάνεια, άρα ο χώρος όπου θα κατακάθονται τα χημικά.

Παρόμοιες προσπάθειες με πολύ καλά αποτελέσματα έχουν γίνει και στο εξωτερικό κυρίως σε βιολογικές καλλιέργιες (άρα όχι χημικά). Είναι εφικτή η ανάπτυξη τέτοιας κατασκευής ώστε να δεκτεί ψάρια, αλλά προσωπικά δεν μπορώ να πάρω θέση λόγω της ευαισθησίας μου στο θέμα "ψάρια και ψεκασμοί". Τα ψάρια σε τέτοιες περιπτώσεις χρησιμοποιούνται ΜΟΝΟ για την παραγωγή νιτρικών για το πότισμα και ειδικότερα για την ενίσχυση ενός τεχνιτού βιότοπου ώστε να κλείνει η πυραμίδα. Ένα παράδειγμα είναι η αυλή μου, που σίγουρα καμία σχέση δεν έχει με το παρόν ζήτημα, αλλά το φέρω ως απλό παράδειγμα. Έχω χρόνια τώρα να ψεκάσω, αν και έχω αρκετά φυτά που κανονικά θα γέμιζαν αφίδες και άλλα ζιζάνια. Η λίμνη απλά ενυσχύει την παρουσία κάποιων ζώων και εντόμων που περιορίζουν τα παράσιτα αυτά. Ένα ψέκασμα είναι αρκετό να καταστρέψει όλη την προσπάθεια και το μόνο σίγουρο είναι ότι οι αφίδες θα επιστρέψουν σύντομα, μόνο που αυτή την φορά δεν θα έχουν φυσικούς εχθρούς να τις εξοντώνουν. Οι πασχαλίτσες και τα λοιπά έντομα που τρέφονται με αυτές, είναι εποχιακά ζώα, άρα δεν ξαναεπιστρέφουν.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από blackghost7 Εμφάνιση μηνυμάτων
...2ον φιλτρο δεν παιζει και δεν προκειται να παιξει αν ο ρολος της κατασκευης ειναι να ποτιζει χωραφια. Οποτε ας αποκλεισουμε και τα χρυσοψαρα σαν απο τα πλεον ρυπογονα ψαρια. Που ζουν και πολλα χρονια οπως και τα κοι.
Μετα εχουμε την διατροφη, σε μια "λιμνη" χωρις βυθο αλλα πλαστικο,χωρις υδροβια βλαστηση πιστευετε οτι μπορουν επαρκως να τραφουν ψαρια της οικογενειας των κυπρινων καθαρα απο το χερι ενος ανθρωπου που θα πηγαινει να τους πεταει τροφη?(Αληθεια τι?)Η μεσα στο κρυο του χειμωνα θα τρεξει στο χωραφει να τα ταισει? Η μεσα στην βροχη?
Τα κουνοποψαρα(αν βρει) ή τα γκαπυ μπορουν να φανε εντομα και μπορουν να φανε οτιδηποτε τυχον κατεβασει το νερο της βροχης και συμπαρασυρθει μεσα στην "λιμνη".
Η τοποθέτηση οποιουδήποτε ψαριού προϋποθέτει σωστούς χειρισμούς κατά πρώτο κανόνα, αλλά σίγουρα και μέριμνα από τον κάτοχο, ασχέτος αν έχουμε ένα τόσο τεράστιο παράδειγμα. Πολύ εύστοχα έχω ρωτήσει τον φίλο 4 σημαντικές ερωτήσεις ώστε να είμαστε σε θέση να συνεχίσουμε την κουβέντα μας.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από blackghost7 Εμφάνιση μηνυμάτων
...Επισης μιλαμε για ψαρια που ζουν 1 χρονο και οχι 10δες οπως τα αλλα. Γεννανε συνεχεια και σιγουρα το χειμωνα μπορει να υπαρχουν πολλες απωλειες αλλα καποια θα επιζησουν με 6 μετρα βαθος το χειμωνα. Ετσι μολις ζεστανει ο καιρος ξανα μανα θα αυξηθουν. Ειναι πολυ πιο ανθεκτικα αποτι νομιζουμε εκτος και αν πιασει κανενας χιονιας οποτε κανενα ψαρακι δεν θα ζουσε! Δεν βρωμιζουν οσο τα αλλα και γενικα απο ενα σημειο και μετα το "οικοσυστημα" αυτο θα βρει την ισοροπια του σε σχεση με το ποσα ψαρια θα ζουν και αν."
Αυτή είναι η λογική σου? Είναι σοβαρή αντιμετώπιση αυτή? Θα παρακαλούσα να αναλογιστούμε σε ποιο φόρουμ γράφουμε. Επίσης από που έχεις μάθει ότι τα ΚΟΙ και τα χρυσόψαρα θα κάνουν τη λίμνη μπάχαλο από τις βρομιές τους?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από deykalionas Εμφάνιση μηνυμάτων
1.το νερο ειναι ψιλοχαλια γιατι ειναι αγροτικαη περριοχη και εχει πολλους ψεκασμους και λιπασματα οπτε καταλαβαινεις τι γινεται. 2.το βαθος ειναι παντου το ιδιο εκτος απο τις ακρες που ειναι πρανες,δεν ξερω ποσο φαινεται απο τις φοτο. 3.η σταθμη μαλον θα ειναι στασιμη και δεν θα πεφτει πολη γιατι φετος εβρεξε και για ποτισμα θα ειναι οι αλλες δεξαμενες που υπαρχουν. να ρωτησω που μπορω να βρω χρυσοψαρα ή αλλο ειδη? γιατι στην κορινθο ειναι κοματι δυσκολο ευχαριστω για το ενδιαφερον
Εύχομαι να μην σε απογοητεύσω, αλλά θα ήθελα να πω την γνώμη μου, ασχέτως με το τι θα ακολουθήσεις τελικά. Αν πω να βάλεις ψάρια, τότε θα είναι αντίθετο από αυτό που πιστεύω. Σίγουρα με αυτά τα δεδομένα που έχεις δώσει δεν θα συνιστούσα την τοποθέτηση ψαριών, έστω και αν τα gambusia affinis είναι σκληροτράχιλα και μπορούν να αντέξουν σε εξαιρετικά δύσκολες συνθήκες. Για να επιτραπεί η τοποθέτηση ψαριών πρέπει να γίνουν πολλά, που στην παρούσα περίπτωση δεν νομίζω ότι είναι εφικτή μια τέτοια αλλαγή.

Επίσης, για να μην παραμείνουν λανθεσμένες εντυπώσεις, έχει λεκτεί για το μεγάλο βάθος ότι είναι πρόβλημα. Απλά απαντώ ότι είναι το λιγότερο που πρέπει να μας απασχολήσει εδώ. Δεν είναι πρόβλημα το βάθος βέβαια, γιατί θα υπάρχουν περιμετρικά της λίμνης δεκάδες τετραγωνικά μέτρα επιφάνειας του λάινερ που θα χρησιμοποιήσουν οι άλγες σαν βάση της ανάπτυξης τους.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanos12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα χρυσοψαρα και ποσο μαλλον τα κοι εινι πολυ σκληρα ψαρια...βουρκοψαρα,και αντεχουν σε πολυ σκληρες συνθηκες και σε απιστευτα νερα...
Εχω δει πααααρα πολλες δεξαμενες διαφορων μεγεθων που φιλοξενουν χρονια χρυσοψαρα με μονη τροφη ψωμι που περρισευει...
Θάνο μου, διαφωνώ! Και τα σκυλιά μπορούν να ζήσουν μόνο με ψωμί, αλλά δεν σημαίνει ότι πραγματικά αξίζεις να έχεις σκύλο. Για να έχεις χρυσόψαρα ή ΚΟΙ, θα πει ότι είσαι και σε θέση να τα διατηρείς σε καλή κατάσταση, όπως και τα δικά σου ψάρια που έχουμε δει χθες. Θα ρίσκαρες απ' εδώ και μπρός να τα τάιζες ψωμί?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη in the pond : 19-05-09 στις 07:47
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11445 seconds with 13 queries