Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-02-09, 18:45
tonisgr Ο χρήστης tonisgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 258
Προεπιλογή Προς expert Λιμνων

Παιδια εχω 3 χρυσοψαρα σε ενα 60αρι επειδή θα μπουν σε αυτο αλλα ψαρια το χρυσοψαρα θελω να τα κανω εξω στο μπαλκόνι μια 200αρα λιμνη.
Τα υλικα ειναι ετοιμα.
Θελω ομως να ρωτησω πως θα γινει απο θερμοκρασίες 23°C που ειναι τωρα να πανε σε 4-5°C.
Ειναι επικίνδυνο η δεν θα υπάρξει προβλημα?
THANKS
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-02-09, 19:00
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tonisgr Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια εχω 3 χρυσοψαρα σε ενα 60αρι επειδή θα μπουν σε αυτο αλλα ψαρια το χρυσοψαρα θελω να τα κανω εξω στο μπαλκόνι μια 200αρα λιμνη.
Τα υλικα ειναι ετοιμα.
Θελω ομως να ρωτησω πως θα γινει απο θερμοκρασίες 23°C που ειναι τωρα να πανε σε 4-5°C.
Ειναι επικίνδυνο η δεν θα υπάρξει προβλημα?
THANKS
Τα 200 λίτρα βέβαια δεν τα ονομάζουμε λίμνη, αλλά ενυδρείο. Δύσκολο πολύ να κρατάς τις ιδανικές συνθήκες με τέτοια λίτρα και συγκεκριμένα τις χαμηλές θερμοκρασίες το χειμώνα και το χειρότερο, τις ψηλές το καλοκαίρι.

Μπορεί όμως τελικά να γίνει εφικτό αλλά κάτω από κάποιες πολλές προΰποθέσεις.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-02-09, 23:30
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Με τι υλικα θα την φτιαξεις??
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-02-09, 23:53
tonisgr Ο χρήστης tonisgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 258
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα 200 λίτρα βέβαια δεν τα ονομάζουμε λίμνη, αλλά ενυδρείο. Δύσκολο πολύ να κρατάς τις ιδανικές συνθήκες με τέτοια λίτρα και συγκεκριμένα τις χαμηλές θερμοκρασίες το χειμώνα και το χειρότερο, τις ψηλές το καλοκαίρι.

Μπορεί όμως τελικά να γίνει εφικτό αλλά κάτω από κάποιες πολλές προΰποθέσεις.
Ωπςςς!!!
Sorry για το 200.
Δεν ειναι 200 αλλα 400 λιτρα.Τα μπερδεψα με ενα 200αρι πλαστικο που εχω σκοπο να στήσω.
Για το καλοκαιρι δεν θα εχω νομίζω προβλημα γιατι
1.Θα ειναι σε μερος με πολλα δεντρα απο μπροστά και αρκετη σκια.

2.Ενας φιλος μου ειπε οτι θα μου κανει ενα συστημα κυκλοφορίας νερου οπου θα ανανεώνετε το νερο και ετσι θα ειναι η λιμνη δροσερή.

Το προβλημα ειναι τωρα με τα κρυα αν αντεξουν τα ψαρια.

"Μπορεί όμως τελικά να γίνει εφικτό αλλά κάτω από κάποιες πολλές προΰποθέσεις."
Ποιες ειναι αυτες οι προυποθεσεις??
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Με τι υλικα θα την φτιαξεις??
Μου φερανε απο Γερμανια μια ετοιμη σαν αυτη τις φωτογραφίας
Εχω και ενα φιλτρο Ecomax 2200 L/h

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tonisgr : 20-02-09 στις 23:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-02-09, 17:48
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Για το καλοκαιρι δεν θα εχω νομίζω προβλημα γιατι
1.Θα ειναι σε μερος με πολλα δεντρα απο μπροστά και αρκετη σκια.

Το "αρκετή σκιά" δεν είναι πάντα θετικό, γιατί η σκιά θα πρέπει να καλύπτει εντελώς τη λίμνη κατά το μεσημέρι, δηλαδή 12:00-3:00μ.μ. Αυτή η χρονική περίοδος είναι πολύ επικίνδυνη για τα μικρά τεχνιτά οικοσυστήματα.


2.Ενας φιλος μου ειπε οτι θα μου κανει ενα συστημα κυκλοφορίας νερου οπου θα ανανεώνετε το νερο και ετσι θα ειναι η λιμνη δροσερή.

Αυτό είναι πολύ σημαντικό, γιατί εκτός του ότι θα δροσίζει το νερό, θα το ανανεώνει ταυτόχρονα και με το πολύτιμο οξυγώνο. Πάρε σαν δεδομένο, να συνδέσεις με αυτόν τον τομέα και το φόλτρο σου, γιατί αν το συνδέσεις εκτός νερού έχει πολλά πλεονεκτήματα από ότι να το βυθίσεις μέσα στη λίμνη. Πρώτα-πρώτα θα κερδίζεις τον σημαντικό χώρο που θα έπερνε το φίλτρο μέσα στο νερό και ταυτόχρονα, ο καθαρισμός του θα είναι παιχνιδάκι, χωρίς να αναταράζεις τον βυθό και να ξεμπλέκεις φυτά και ρίζες κάθε φορά που θέλει καθάρισμα.

Το προβλημα ειναι τωρα με τα κρυα αν αντεξουν τα ψαρια.

Σε αυτό σίγουρα βοηθάει στο ότι τα λίτρα τελικά είναι 400. ¶ν μου έλεγες ότι η λίμνη σου θα τοποθετηθεί μέσα στο χώμα, θα σου έλεγα ότι θα ήταν εντάξει. Αυτό που φοβάμαι, είναι ο πάγος που θα σχηματίζεται στην επιφάνεια. Εκτός του ότι μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα στα ψάρια, το πιο σοβαρό είναι το ότι μπορει με την διαστολή του να σου ανοίξει την πλαστική λίμνη με άσχημες συνέπειες. Το πλαστικό δεν έχει σε καμία περίπτωση την ελαστικότητα του λάινερ. Οι πλαστικές έτοιμες λίμνες είναι φτιαγμένες αυστηρά για να θάβονται στο έδαφος.
Θα προτιμούσα αν μπορείς να μου περιγράψεις τον χώρο όπου θα την τοποθετήσεις ώστε αν μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-02-09, 18:52
tonisgr Ο χρήστης tonisgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 258
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το καλοκαιρι δεν θα εχω νομίζω προβλημα γιατι
1.Θα ειναι σε μερος με πολλα δεντρα απο μπροστά και αρκετη σκια.

Το "αρκετή σκιά" δεν είναι πάντα θετικό, γιατί η σκιά θα πρέπει να καλύπτει εντελώς τη λίμνη κατά το μεσημέρι, δηλαδή 12:00-3:00μ.μ. Αυτή η χρονική περίοδος είναι πολύ επικίνδυνη για τα μικρά τεχνιτά οικοσυστήματα.


2.Ενας φιλος μου ειπε οτι θα μου κανει ενα συστημα κυκλοφορίας νερου οπου θα ανανεώνετε το νερο και ετσι θα ειναι η λιμνη δροσερή.

Αυτό είναι πολύ σημαντικό, γιατί εκτός του ότι θα δροσίζει το νερό, θα το ανανεώνει ταυτόχρονα και με το πολύτιμο οξυγώνο. Πάρε σαν δεδομένο, να συνδέσεις με αυτόν τον τομέα και το φόλτρο σου, γιατί αν το συνδέσεις εκτός νερού έχει πολλά πλεονεκτήματα από ότι να το βυθίσεις μέσα στη λίμνη. Πρώτα-πρώτα θα κερδίζεις τον σημαντικό χώρο που θα έπερνε το φίλτρο μέσα στο νερό και ταυτόχρονα, ο καθαρισμός του θα είναι παιχνιδάκι, χωρίς να αναταράζεις τον βυθό και να ξεμπλέκεις φυτά και ρίζες κάθε φορά που θέλει καθάρισμα.

Το προβλημα ειναι τωρα με τα κρυα αν αντεξουν τα ψαρια.

Σε αυτό σίγουρα βοηθάει στο ότι τα λίτρα τελικά είναι 400. ¶ν μου έλεγες ότι η λίμνη σου θα τοποθετηθεί μέσα στο χώμα, θα σου έλεγα ότι θα ήταν εντάξει. Αυτό που φοβάμαι, είναι ο πάγος που θα σχηματίζεται στην επιφάνεια. Εκτός του ότι μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα στα ψάρια, το πιο σοβαρό είναι το ότι μπορει με την διαστολή του να σου ανοίξει την πλαστική λίμνη με άσχημες συνέπειες. Το πλαστικό δεν έχει σε καμία περίπτωση την ελαστικότητα του λάινερ. Οι πλαστικές έτοιμες λίμνες είναι φτιαγμένες αυστηρά για να θάβονται στο έδαφος.
Θα προτιμούσα αν μπορείς να μου περιγράψεις τον χώρο όπου θα την τοποθετήσεις ώστε αν μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο.
Κοιτα ετσι οπως ειναι η λιμνη της φωτογραφιας θα μπει σε μια γωνια στο μπαλκονι οπου δεξεια και αριστερα δεν θα την βλεπει ο ηλιος καθολου και απο μπρωστα εχω ψηλα δεντρα.Χωρια το συστημα με συνεχη κυκλοφορια νερου.
Αρα ειμαι οκ το καλοκαιρι 100%
Τον χειμωνα ειναι το θεμα τι κανουμε.
Τωρα τη λιμνη γυρο-γυρο θα την στερεοσω με τσιμεντολιθους και τουβλα και αργοτερα το καλοκαιρι θα την επενδισω με πετρα(ξερεις απο αυτη που βαζουν στους τυχους των σπιτιων) και δεν νομιζω να εχω προβλημα σταθεροτητας.
Αυτα πιστευω να καταλαβες.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-02-09, 19:00
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

ολα αυτα που λες καλα.... αλλα για ρωτα και τον μηχανικο για την αντοχη του μπαλκονιου... γιατι απο κατω μπορει να βρεις απο λιμνη μεχρι ανθρωπο....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-02-09, 20:16
tonisgr Ο χρήστης tonisgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 258
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
ολα αυτα που λες καλα.... αλλα για ρωτα και τον μηχανικο για την αντοχη του μπαλκονιου... γιατι απο κατω μπορει να βρεις απο λιμνη μεχρι ανθρωπο....
Δεν υπαρχει προβλημα.
Το παιδι που θα μου κανει το συστημα κυκλοφορίας νερου ειναι μηχανηκος και το εψαξε πρωτου καταλήξουμε στην κατασκευη.
Να στο πω και πρακτικα.
Στο σημειο εκει ειχα παλαιοτερα τραπεζια καρεκλες κουνιες και καθομασταν καλοκαιρακι πανω απο 10-12 ατομα.
Αν σου βαλω μεσω όρο 60 κιλα ανα ατομο ξεπερναμε τα 600 κιλα(αν και ειναι πολυ παραπανω).
Πω δεν μας εριξε κατω το μπαλκονι.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-02-09, 23:58
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
ολα αυτα που λες καλα.... αλλα για ρωτα και τον μηχανικο για την αντοχη του μπαλκονιου... γιατι απο κατω μπορει να βρεις απο λιμνη μεχρι ανθρωπο....
Θανάση, 400 λίτρα είναι πολύ μικρό βάρος για να φοβάται το οικοδόμημα.

Αν η λίμνη φτιαχτεί στο μπαλκόνι, να υποθέσω κιόλας ότι είναι στεγασμένος ο χώρος?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-02-09, 00:46
tonisgr Ο χρήστης tonisgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 258
Προεπιλογή

Παιδια μην κολατε στο βαρος.
Αν πέφτανε ετσι τα μπαλκονια για 500-600 κιλα ολος ο κοσμος θα ηταν γκρεμοτσακισμενος.
Δεν υπαρχει προβλημα με το βαρος.
Το προβλημα το δικο μου εντοπιζετε μονο τον χειμώνα.
Εκει θελω την βοηθεια σας.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-02-09, 12:12
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Δεν εχεις και πολλες επιλογες....
Εαν ο χωρος απο πανω ειναι στεγασμενος, θα ελεγα να κλεισεις την γωνια με μια κατασκευη πχ γυψοσανιδα εξωτερικου χωρου την οποια θα ειχες μονο τον χειμωνα και θα εβγαζες το καλοκαιρι. Αν αυτο ειναι εφικτο.
Για θερμαντηρες... ουτε για αστειο.
Αν μπορεις ανεβασε καμια φωτο του χωρου μπας και το φτωχο μας το μυαλο κατεβασει καμια ιδεα....
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-02-09, 13:36
tonisgr Ο χρήστης tonisgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 258
Προεπιλογή

@Andros
Πολυ καλη ιδεα μου εδωσες για να κλεισω τον χώρο.
Αν μπορεσω και κρατήσω την θερμοκρασια σε καλα επιπεδα δηλαδη γυρο στους 10°c-12°C τον χειμωνα.
Εχω σκοπο να αξιοποιήσω μια μικρη θερμαστρα πετρελαίου που εχω στη αποθηκη και σαπιζει.
Θελει πολυ δουλεια το θεμα.
Κατι εχει παρει το αυτί μου για εξωτερικα φιλτρα με ενσωματωμένο θερμοστάτη.
Αλλα δεν ξερω αν θα δουλεψει.
θελει ψάξιμο
Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-02-09, 18:17
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tonisgr Εμφάνιση μηνυμάτων
@Andros
Πολυ καλη ιδεα μου εδωσες για να κλεισω τον χώρο.
Αν μπορεσω και κρατήσω την θερμοκρασια σε καλα επιπεδα δηλαδη γυρο στους 10°c-12°C τον χειμωνα.
Εχω σκοπο να αξιοποιήσω μια μικρη θερμαστρα πετρελαίου που εχω στη αποθηκη και σαπιζει.
Θελει πολυ δουλεια το θεμα.
Κατι εχει παρει το αυτί μου για εξωτερικα φιλτρα με ενσωματωμένο θερμοστάτη.
Αλλα δεν ξερω αν θα δουλεψει.
θελει ψάξιμο
Ευχαριστω
Όσον αφορά την θερμοκρασία, τα χρυσόψαρα το έχουν στην κράση τους να αντέξουν χωρίς πρόβλημα και πιο κάτω θερμοκρασίες από αυτές που έχεις αναφέρει.

Από θερμάστρες, φίλτρα με ενσωματωμένες θερμάστρες και επιπλεον ταλαιπορίες είναι βασικά μή λειτουργικές γι' αυτό να τις ξεχάσεις όσον το δυνατόν το γρηγορότερο. Τα χρυσόψαρα είναι ψάρια κρύου νερού και οι διακυμάνσεις της θερμοκρασίας του νερού σε κάθε εποχή είναι απλά ότι χρειάζονται.

Τώρα, όσον αφορά το να κλείσεις εντελώς το χώρο τότε να ξεχάσεις πάπυρους, νυμφαίες και άλλα φυτά του νερού, γιατί τα συγκεκριμένα απαιτούν ενησχυμένο ηλιακό φώς. Δυστυχώς δεν μπορείς να υποστηρίξεις αυτά τα φυτά με τεχνητό φωτισμό.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-02-09, 08:40
tonisgr Ο χρήστης tonisgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 258
Προεπιλογή

Οσον αφορα την θερμοκρασια εχω διαβασει οτι τα χρυσοψαρα ζουν ακομα και σε μιον θερμοκρασιες και παγωμένο νερο.
Αλλα απλα δεν ταιζουμε τοτε γιατι πεφτουν σε χειμερία νάρκη ετσι ειναι?
Αν ειναι ετσι τοτε οκ δεν θα ηπαρξει προβλημα.
Αλλα επιδη δεν εχω και πολυ ιδεα σε θεματα λιμνων(Τωρα ξεκινάω για πρωρη φορα)
Θελω να το ψαξω πριν κανω κατι και μετα το μετανιώσω
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-02-09, 09:12
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tonisgr Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσον αφορα την θερμοκρασια εχω διαβασει οτι τα χρυσοψαρα ζουν ακομα και σε μιον θερμοκρασιες και παγωμένο νερο.
Αλλα απλα δεν ταιζουμε τοτε γιατι πεφτουν σε χειμερία νάρκη ετσι ειναι?
Αν ειναι ετσι τοτε οκ δεν θα ηπαρξει προβλημα.
Αλλα επιδη δεν εχω και πολυ ιδεα σε θεματα λιμνων(Τωρα ξεκινάω για πρωρη φορα)
Θελω να το ψαξω πριν κανω κατι και μετα το μετανιώσω
Μείον ατμοσφαιρική θερμοκρασία εννοούν βέβαια. Οι δύο θερμοκρασίες ΔΕΝ πρέπει να μπερδεύονται με κανέναν τρόπο(ατμοσφαιρική-νερού). Από μετρήσεις που έχω κρατήσει σαν data για ένα ολόκληρο χρόνο, μετρώντας ατμοσφαιρική θερμοκρασία πάνω από τη λίμνη και δεύτερη ένδειξη μέσα στη λίμνη, έχω διαπιστώσει ότι ΠΑΝΤΑ η διαφορά θερμοκρασίας των δύο είναι εντελώς διαφορετική και σε αυτό τείνουν πολλοί παράγοντες. Είχα περίπτωση όπου το θερμόμετρο εκτός νερού είχε δείξει
-1, ενώ παράλληλα το άλλο στην πυθμένα της λίμνης +9. Η διαφορά αυτή βέβαια γίνεται πολύ μεγαλύτερη κατά την καλοκαιρινή περίοδο όπου έχω καταγραμμένη διαφορά θερμοκρασίας νερού-ατμόσφαιρας 16 ολόκληρους βαθμούς. Αυτό, παίζει πάντα ρόλο το πως και που είναι φτιαγμένη η λίμνη.

Το "χειμερινή νάρκη" το λέμε χαρητολογόντας, αλλά στην πραγματικότητα δεν συμβαίνει αυτό. Απλά την περίοδο αυτή έχουν πολύ χαμηλό μεταβολισμό, έτσι που δεν τους επιτρέπει να κινηθούν αλλά ταυτόχρονα ούτε να τραφούν και να αφομοιώσουν την τροφή όπως το καλοκαίρι.

Μια λίμνη "φυτεμένη" στο χώμα είναι ότι καλύτερο μπορείς να φανταστείς. Ότι δήποτε διαφορετικό, απλά κάνεις εκπτώσεις στο όλο θέμα.

Πίστεψέ με, ότι η πραγματική ομορφιά μιας λίμνης είναι η φανταστική εικόνα που δίνουν τα φυτά της λίμνης. Όπως εκτιμείται ένα φυτεμένο ενυδρείο με μόνο ένα-δύο ψαράκια, άλλο τόσο μια ανθισμένη λίμνη. Όταν το πράξεις θα καταλάβεις για πιο πράγμα μιλάω.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-02-09, 16:15
tonisgr Ο χρήστης tonisgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 258
Προεπιλογή

Εχω διαβασει οτι ακομα και να πιασει παγο η λιμνη αρκη να εχεις μια τρυπα να κανει λιγο κυκλοφορια το νερο ωστε να οξυνονωνετε καλύτερα.

Ενταξει τωρα οσο για τις προδιαγραφες των λιμνων που πρεπει σώνει και καλα να ειναι στο χωμα δεν συμφωνώ.
Μια λιμνουλα νομιζω γινεται οπουδήποτε αρκει να εχεις ορεξη και μεράκι.
Συμφωνω οτι εξω οι λιμνες ειναι ποιο όμορφες και ποιο λειτουργικες αλλα εμεις που δεν εχουμε χώρο τι να κανουμε.
Ασε που αμα δεις λιμνουλες σε μπαλκονια γνωστων θα παθεις πλακα.
Αν μπορεσω θα ανεβασω καμια φωτο
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-02-09, 17:40
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tonisgr Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω διαβασει οτι ακομα και να πιασει παγο η λιμνη αρκη να εχεις μια τρυπα να κανει λιγο κυκλοφορια το νερο ωστε να οξυνονωνετε καλύτερα.

Ενταξει τωρα οσο για τις προδιαγραφες των λιμνων που πρεπει σώνει και καλα να ειναι στο χωμα δεν συμφωνώ.
Μια λιμνουλα νομιζω γινεται οπουδήποτε αρκει να εχεις ορεξη και μεράκι.
Συμφωνω οτι εξω οι λιμνες ειναι ποιο όμορφες και ποιο λειτουργικες αλλα εμεις που δεν εχουμε χώρο τι να κανουμε.
Ασε που αμα δεις λιμνουλες σε μπαλκονια γνωστων θα παθεις πλακα.
Αν μπορεσω θα ανεβασω καμια φωτο
Στο πρώτο, δεν είναι μόνο η οξυγώνοση του νερού που επιτυγχάνεται με την συνεχή ροη (ανακύκλωση) στη λίμνη, αλλά το σημαντικότερο είναι ότι αν σου παγώσει εντελώς η επιφάνεια, εγκλοβίζονται μέσα στο νερό πολύ επικίνδυνα αέρια, παράγωγα της αποσύνθεσης (φύλλα, άλλη οργανική ύλη κ.α.) που πραγματοποιείται στον πυθμένα. Μπορεί ακόμα και να χαθούν τα ψάρια σου, ειδικά αν μιλάμε για πολύ μικρές λίμνες, σαν αυτή που σχεδιάζεις να δημιουργήσεις. Όπως το θέτεις εσύ, πώς στην ευχή θα κρατάς διαφορετικά την τρύπα στον πάγο ανοικτή σε συνεχόμενη βάση? Μπορείς βέβαια να χρησιμοποιήσεις και μια μπάλα ή ένα κομάτι φελιζόλ, αλλά δεν μιλάμε πάντα για πολύ εγγυημένο αποτέλεσμα.

Όπως και να το κάνουμε, λίμνη θα πει "Λιμνάζον νερό" δηλαδή μια λακούβα στη γη όπου παραμένει το νερό δημιουργόντας ένα οικοσύστημα. Αυτά που γίνονται στα μπαλκόνια με τις γλάστρες δεν έπρεπε καν να λέγονται λίμνες, αλλά ενυδρεία εξωτερικού χώρου.

Η έννοια της λίμνης είναι πολύ-πολύ μεγάλο θέμα, ΤΕΡΑΣΤΙΟ θα έλεγα καλύτερα. Σηκώνει ολόκληρη σπουδή. Η λίμνη είναι ένα ολοκληρωμένο οικοσύστημα όπου δεν υποστηρίζει μόνο τους οργανισμούς που βρίσκονται μέσα στο νερό, αλλά και αυτούς στην επιφάνεια του νερού, αλλά παράλληλα η δραστηριότητα του βιότοπου επεκτείνεται και μερικές δεκάδες μέτρα γύρω από τη λίμνη. Πώς μπορείς με απλά λόγια να λές ότι μια μικροσκοπική λίμνη στο μπαλκόνι είναι το ίδιο με μια λίμνη στη γη? ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΧΕΣΗ!!!

Τώρα, όμορφες προσπάθειες σε μπαλκόνια μπορούν άνετα να γίνουν και μάλιστα γλητώνεις ταυτόχρονα και αρκετά προβλήματα, όπως πτώση φύλλων στην λίμνη, γάτες κ.λ.π. Εσύ ξεκίνησε με το καλό και εδώ είμαστε να βοηθήσουμε την προσπάθεια σου αν θέλεις.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-02-09, 18:55
tonisgr Ο χρήστης tonisgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 258
Προεπιλογή

Κατα 99% συμφωνω μαζι σου.
Εγω δεν θελω να κανω βιοτοπο.
Εγω θελω να γινει κατι ωραιο και όμορφο με λιγα ψαρακια που διαθέτω να πινω το καφεδακι μου εκει διπλα και να το χαίρομαι.
Τεσπα οταν αρχίσει να υλοποιητε το ξανασηζηταμαι
THANKS
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-02-09, 19:00
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tonisgr Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατα 99% συμφωνω μαζι σου.
Εγω δεν θελω να κανω βιοτοπο.
Εγω θελω να γινει κατι ωραιο και όμορφο με λιγα ψαρακια που διαθέτω να πινω το καφεδακι μου εκει διπλα και να το χαίρομαι.
Τεσπα οταν αρχίσει να υλοποιητε το ξανασηζηταμαι
THANKS
Να' σαι καλά
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 24-02-09, 16:35
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Λύση 1:
παίρνεις μια τέτοια τυποποιημένη λίμνη και την γεμίζεις μονό τον μισό χρόνο με νερό και ψαριά από ΑΠΡΙΛΙΟ -ΜΑΙΟ έως ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ-ΟΚΤΩΒΡΙΟ ανάλογα τον καιρώ που θα κάνει κάθε χρονιά . και τους κρύους μήνες τα βάζεις σε ένα ενυδρείο τα ψαριά σε μια αποθήκη αν έχεις η σε ένα ενυδρείο κάπου μέσα στο σπίτι και τελειώνεις. έτσι και αλλιώς καφέ και ποτάκια στο μπαλκόνι μονό το καλοκαίρι .

Λύση 2:
1.. Εδω θέλει κόπο και ίσως τα αποτελέσματα να μην είναι αυτά που θα ήθελες . καταρχήν ξεχνάς την τυποποιούμενη λίμνη της φωτογραφίας . θέλεις κάτι που να έχει ύψους κύριος και όχι επιφάνεια μεγάλη.
2.. υπάρχει μεγάλη διαφορά λίμνης στο χώμα από λίμνη σε μπαλκόνι μάλλον να το θέσω ποιο σωστά άλλο το ένα και άλλο τελείως το άλλο.
η λίμνη στο χώμα δέχεται από το έδαφος από κάτω της και από γύρο της θερμότητα ++++ από το χώμα ανάλογα το βάθος της .
ενώ η λίμνη στο μπαλκόνι δέχεται από τον πατώ της που είναι η πλακά από τσιμέντο μονό κρύο ----- και από τα πλαγιά κύματα ψυχρού αέρα---- .
το πρώτο που θα σε απασχολούσε είναι να κανείς το - σε + κάτι που θεωρό αδύνατο χωρίς θερμαντήρες , οπότε προσπαθείς τουλάχιστον να το κανείς 0 βαθμούς . για σωστή δουλειά πρέπει να κανείς ένα καλούπι λίμνης η από πολυεστέρα η ένα βρεις ένα μεγάλο δοχείο και να το βάλεις λάινερ . στα πλαϊνά και στον πάτο κάτω από την λίμνη θα βάλεις μονωτικά υλικά ίσος χοντρά κομμάτια από down .

Η ανακύκλωση του νερού σε τέτοιου μεγέθους λιμνών δεν προσφέρει δροσιά στο νερό πάντως, απλά οξυγόνο. Και αυτό πάλι αν πέφτει από ψηλά το νερό .

Οσο για το βάρος δεν είμαι μηχανικός η πολιτικός μηχανικός απλά άλλο το ακίνητο φορτίο= κούνια - άνθρωποι και άλλο το σταθερά κινούμενο (αν έχουμε κυκλοφοριτή ) η συνεχής πίεση διμιουργη προβλήματα . για κάτι παραπάνω ας απαντήσει κάποιος που ξέρει πως πάνε τα φορτία ακριβός και πως μεταβαλοντε. Απλά θέλω να σου πω ψαξτο λίγο με το κινούμενο φορτίο.

__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 24-02-09, 17:16
tonisgr Ο χρήστης tonisgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 258
Προεπιλογή

Λύση 1:
παίρνεις μια τέτοια τυποποιημένη λίμνη και την γεμίζεις μονό τον μισό χρόνο με νερό και ψαριά από ΑΠΡΙΛΙΟ -ΜΑΙΟ έως ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ-ΟΚΤΩΒΡΙΟ ανάλογα τον καιρώ που θα κάνει κάθε χρονιά . και τους κρύους μήνες τα βάζεις σε ένα ενυδρείο τα ψαριά σε μια αποθήκη αν έχεις η σε ένα ενυδρείο κάπου μέσα στο σπίτι και τελειώνεις. έτσι και αλλιώς καφέ και ποτάκια στο μπαλκόνι μονό το καλοκαίρι .
Ναι το εχω σκεφτεί και μάλλον ετσι θα γινει σε ενα πλαστικο 200αρι αλλα οχι στην αποθηκη.
Κανονικα μεσα στο σπιτι.



Λύση 2:
1.. Εδω θέλει κόπο και ίσως τα αποτελέσματα να μην είναι αυτά που θα ήθελες . καταρχήν ξεχνάς την τυποποιούμενη λίμνη της φωτογραφίας . θέλεις κάτι που να έχει ύψους κύριος και όχι επιφάνεια μεγάλη.
Δεν μπορω να ξεχασω την τυποποιημενη γιατι την εχω αγορασει ειδη και ολλα ειναι ετοιμα για να γινει.
Απλος περιμενω να στρωσει λιγο ο καιρος.



Οσο για το βάρος δεν είμαι μηχανικός η πολιτικός μηχανικός απλά άλλο το ακίνητο φορτίο= κούνια - άνθρωποι και άλλο το σταθερά κινούμενο (αν έχουμε κυκλοφοριτή ) η συνεχής πίεση διμιουργη προβλήματα . για κάτι παραπάνω ας απαντήσει κάποιος που ξέρει πως πάνε τα φορτία ακριβός και πως μεταβαλοντε. Απλά θέλω να σου πω ψαξτο λίγο με το κινούμενο φορτίο.
Το βαρος ειπαμε ειναι μελετημένο απο μηχανικό κανονικά
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 24-02-09, 19:10
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Για τι θερμοκρασιες μιλαμε το χειμωνα στη συγκεκριμενη περιοχη???
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 24-02-09, 19:26
tonisgr Ο χρήστης tonisgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 258
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τι θερμοκρασιες μιλαμε το χειμωνα στη συγκεκριμενη περιοχη???
Θεσσαλονίκη στα βόρια Προς Σειχ σου.
σκατοκαιρος
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 25-02-09, 08:45
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
παίρνεις μια τέτοια τυποποιημένη λίμνη και την γεμίζεις μονό τον μισό χρόνο με νερό και ψαριά από ΑΠΡΙΛΙΟ -ΜΑΙΟ έως ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ-ΟΚΤΩΒΡΙΟ ανάλογα τον καιρώ που θα κάνει κάθε χρονιά . και τους κρύους μήνες τα βάζεις σε ένα ενυδρείο τα ψαριά σε μια αποθήκη αν έχεις η σε ένα ενυδρείο κάπου μέσα στο σπίτι και τελειώνεις. έτσι και αλλιώς καφέ και ποτάκια στο μπαλκόνι μονό το καλοκαίρι.

Διαφωνώ! Στην περίπτωση όπου προσπαθούμε να δημιουργήσουμε μια λίμνη ή γλαστρόλιμνη, δεν είναι βέβαια για να μεταστεγάζουμε ζώα και φυτά κάθε φορά που θα χειμωνιάζει, αλλά κάνουμε σωστές κινήσεις ώστε να το αποφύγουμε αυτό. Το συνεχές πάρε-φέρε ψαριών και περιβάλλοντος δεν είναι καλή λύση. Μόνημη Λύση Πάντα.

Παράθεση:
Εδω θέλει κόπο και ίσως τα αποτελέσματα να μην είναι αυτά που θα ήθελες. καταρχήν ξεχνάς την τυποποιούμενη λίμνη της φωτογραφίας.

Ξαναλέω ότι είναι εφικτή η δημιουργία λίμνης, ακόμα και με αυτήν της φωτογραφίας και με αυτές τις θερμοκρασίες, αλλά πάντα με σωστούς χειρισμούς και κανόνες τους οποίους πρέπει πάσει θυσία να τηρηθούν ευλαβικά.

Παράθεση:
θέλεις κάτι που να έχει ύψους κύριος και όχι επιφάνεια μεγάλη.
Μα αυτό το καταρήπτεις στην πιο κάτω σου τοποθέτηση. Μια χαρά είναι η λίμνη του φίλου. Η επιφάνεια παίζει ρόλο, αν και μόνο είναι εκτεθημένη άμεσα στο χιόνι και στη βροχή. Στην περίπτωση όπου βρίσκεται σε καλημένη βεράντα/μπαλκόνι, απλά δε θέλουμε ύψος, γιατί εκεί ακριβώς κτυπάει άμεσα ο κρύος αέρας/βοριάς. Σίγουρα θέλει κάποιες μονώσεις ώστε να δημιουργήσει ένα μονωτικό τοίχωμα και στον βυθό, αλλά το κυριότερο, στα πλευρά. Αγαπητέ φίλε, όταν είσαι έτοιμος να ξεκινήσεις, θα σου στείλω κάποια σχεδιαγράμματα που θα σε βοηθήσουν ώστε να αποφύγεις τις λανθασμένες κινήσεις.

Παράθεση:
Η ανακύκλωση του νερού σε τέτοιου μεγέθους λιμνών δεν προσφέρει δροσιά στο νερό πάντως, απλά οξυγόνο. Και αυτό πάλι αν πέφτει από ψηλά το νερό.

Διαφωνώ και σε αυτό. Δε θα έκανες αυτή την επισήμανση αν είχες έστω μικρή λίμνη, ή τουλάχιστον αν διάβαζες αυτά που γράφτηκαν πιο πάνω.Η ανακύκλωση του νερού, μπορεί να οξυγωνώσει το νερό ακόμα και μερικά εκατοστά πάνω από την επιφάνεια του νερού. Η οξυγώνωση είναι ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΗ σε τέτοιες περιπτώσεις, γιατί δεν αναγκάζει τα ψάρια να ανέβουν στην επιφάνεια. Το σημαντικότερο όμως που προσφέρει η ανακύκλωση του νερού είναι να αποφευχθεί το ενδεχόμενο πλήρους παγώματος της επιφάνειας, με κόστος αυτό που έχω αναφέρει πιο πάνω.

Παράθεση:
Οσο για το βάρος δεν είμαι μηχανικός η πολιτικός μηχανικός απλά άλλο το ακίνητο φορτίο= κούνια - άνθρωποι και άλλο το σταθερά κινούμενο (αν έχουμε κυκλοφοριτή ) η συνεχής πίεση διμιουργη προβλήματα . για κάτι παραπάνω ας απαντήσει κάποιος που ξέρει πως πάνε τα φορτία ακριβός και πως μεταβαλοντε. Απλά θέλω να σου πω ψαξτο λίγο με το κινούμενο φορτίο.

Διαφωνώ και σε αυτό. Τα 400λίτρα, είναι πολύ ελάχιστο βάρος ώστε να μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα σε οποιανδήποτε οικοδομή. Αν ήταν να κινδυνεύουν οι πολυκατοικίες με τέτοια βάρη, τότε σε περιπτώσεις έστω μικρών σεισμικών δονήσεων, θα κατέρρεαν όλες, αφού το βάρος που εξασκείται σε τέτοιες περιπτώσεις είναι τόνοι βάρους και όχι 400 λίτρων.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 25-02-09, 09:08
tonisgr Ο χρήστης tonisgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 258
Προεπιλογή

Παιδια οι αποψεις σας ειναι εντελως διαφορετικες και δεν με βοηθατε.
Απευθύνθηκα σε ατομα που γνωριζουν καλα το αντικείμενο.
Το μονο που θελω ειναι σωστη πληροφόρηση ωστε να αποφευχθούν μεγαλα λαθη.
Καλη μερα σας
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 25-02-09, 09:23
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tonisgr Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια οι αποψεις σας ειναι εντελως διαφορετικες και δεν με βοηθατε.
Απευθύνθηκα σε ατομα που γνωριζουν καλα το αντικείμενο.
Το μονο που θελω ειναι σωστη πληροφόρηση ωστε να αποφευχθούν μεγαλα λαθη.
Καλη μερα σας
Φίλε Αντώνη, μπορείς να αγνοήσεις αν θέλεις εντελώς τις απόψεις μου. Οφείλω όμως να διευκρινίζω όπου διαφωνώ, στηριζόμενος πάντα σε γεγονότα, πείρα και μελέτη.

Πάντως, όταν μιλάμε για λίμνη, πάντα πρέπει να έρχεται στο μυαλό μας η σωστή δουλειά όπως ακριβώς εργαζόμαστε για ένα σωστό ενυδρείο. Έχουμε ακριβώς τις ίδιες ευθύνες και στα δύο.

Εντάξει, εγώ έχω τελειώσει με όσα είχα να πω.
Ευχαριστώ!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 25-02-09, 09:34
tonisgr Ο χρήστης tonisgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 258
Προεπιλογή

Φίλε Αντώνη, μπορείς να αγνοήσεις αν θέλεις εντελώς τις απόψεις μου. Οφείλω όμως να διευκρινίζω όπου διαφωνώ, στηριζόμενος πάντα σε γεγονότα, πείρα και μελέτη.
Εντάξει, εγώ έχω τελειώσει με όσα είχα να πω.
Ευχαριστώ!
Οχι δεν τις αγνοω τις αποψεις σου.
Γιατι να τις αγνοήσω αφου εισαι γνωστης του θεματος.Θα τις λαβω υπόψη μου οταν ειναι να ξεκινήσω.Να εισαι σιγουρος.
Το μονο που θελω ειναι πειρα και γνωσεις.
Αυτα τα εχεις.
Αρα δεν τελειώσαμε συνεχίζουμε
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 25-02-09, 16:26
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

παίρνεις μια τέτοια τυποποιημένη λίμνη και την γεμίζεις μονό τον μισό χρόνο με νερό και ψαριά από ΑΠΡΙΛΙΟ -ΜΑΙΟ έως ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ-ΟΚΤΩΒΡΙΟ ανάλογα τον καιρώ που θα κάνει κάθε χρονιά . και τους κρύους μήνες τα βάζεις σε ένα ενυδρείο τα ψαριά σε μια αποθήκη αν έχεις η σε ένα ενυδρείο κάπου μέσα στο σπίτι και τελειώνεις. έτσι και αλλιώς καφέ και ποτάκια στο μπαλκόνι μονό το καλοκαίρι.

Διαφωνώ! Στην περίπτωση όπου προσπαθούμε να δημιουργήσουμε μια λίμνη ή γλαστρόλιμνη, δεν είναι βέβαια για να μεταστεγάζουμε ζώα και φυτά κάθε φορά που θα χειμωνιάζει, αλλά κάνουμε σωστές κινήσεις ώστε να το αποφύγουμε αυτό. Το συνεχές πάρε-φέρε ψαριών και περιβάλλοντος δεν είναι καλή λύση. Μόνημη Λύση Πάντα.

Mονημη λυση ειναι για της πραγματικες λιμνες. αυτο δεν ειναι λιμνη παντος απλα διακοσμιτικη . Στην θεσσαλονικη παντος πιανει κρυο και η περιοχη σειχ σου μια και ειναι ποιο ψηλα ακομα ποιο πολυ .Ισος η χρηση της για λιμνη χειμωα καλοκαιρι ισχυει για αλλες χωρες με θερμοτερο κλιμα.

Εδω θέλει κόπο και ίσως τα αποτελέσματα να μην είναι αυτά που θα ήθελες. καταρχήν ξεχνάς την τυποποιούμενη λίμνη της φωτογραφίας.

Ξαναλέω ότι είναι εφικτή η δημιουργία λίμνης, ακόμα και με αυτήν της φωτογραφίας και με αυτές τις θερμοκρασίες, αλλά πάντα με σωστούς χειρισμούς και κανόνες τους οποίους πρέπει πάσει θυσία να τηρηθούν ευλαβικά. οπως τι? ποιον τροπο? Ο φιλος θελει να κανει κατι για να χαλαρωνη με με μικρη μικρογραφιας λιμνης αν ειναι να κανει ενα δωματιο τσαμαρια το εχασε το τρενο .

θέλεις κάτι που να έχει ύψους κύριος και όχι επιφάνεια μεγάλη.

Μα αυτό το καταρήπτεις στην πιο κάτω σου τοποθέτηση. ???? Μια χαρά είναι η λίμνη του φίλου. Η επιφάνεια παίζει ρόλο, αν και μόνο είναι εκτεθημένη άμεσα στο χιόνι και στη βροχή.
Εγω νομιζα οτι η θερμοτητα και οι παγωμενοι ανεμοι πεζουν ρολο για το αν θα παγωση η οχι μια λιμνη
Στην περίπτωση όπου βρίσκεται σε καλημένη=????? βεράντα/μπαλκόνι,
δεν νομιζω να θελει ο φιλος να κανει δωματιο απο τσαμαρια απλά δε θέλουμε ύψος, γιατί εκεί ακριβώς κτυπάει άμεσα ο κρύος αέρας/βοριάς.με την λογικη αυτη οι λιμνες πρεπει να ειναι ρηχες??? μπερδευεις τον φιλο παντος. οσο ποιο πολυ βαθος= ποιο πολυ ζεστα γνωμη μου Σίγουρα θέλει κάποιες μονώσεις ώστε να δημιουργήσει ένα μονωτικό τοίχωμα και στον βυθό, αλλά το κυριότερο, στα πλευρά. Αγαπητέ φίλε, όταν είσαι έτοιμος να ξεκινήσεις, θα σου στείλω κάποια σχεδιαγράμματα που θα σε βοηθήσουν ώστε να αποφύγεις τις λανθασμένες κινήσεις.

Η ανακύκλωση του νερού σε τέτοιου μεγέθους λιμνών δεν προσφέρει δροσιά στο νερό πάντως, απλά οξυγόνο. Και αυτό πάλι αν πέφτει από ψηλά το νερό.

Διαφωνώ και σε αυτό. Δε θα έκανες αυτή την επισήμανση αν είχες έστω μικρή λίμνη, Ειχα και φταχνω μια μεγαλη τωρα ή τουλάχιστον αν διάβαζες αυτά που γράφτηκαν πιο πάνω.Η ανακύκλωση του νερού, μπορεί να οξυγωνώσει το νερό ακόμα και μερικά εκατοστά πάνω από την επιφάνεια του νερού. Η οξυγώνωση είναι ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΗ σε τέτοιες περιπτώσεις, γιατί δεν αναγκάζει τα ψάρια να ανέβουν στην επιφάνεια. Το σημαντικότερο όμως που προσφέρει η ανακύκλωση του νερού είναι να αποφευχθεί το ενδεχόμενο πλήρους παγώματος της επιφάνειας, με κόστος αυτό που έχω αναφέρει πιο πάνω.
Τωρα καποιος κανει πλακα.Εγω ειπα δεν δινει δροσια.!!!!! το οτι δεν παγωνει το νερο συμενει οτι το κινουμενο νερο κραταει σε μια σταθερη θερμοκρασια το νερο ολης της λιμνης μιας και το ανακατευει φερνοντας το πανω κατω το απο εδω εκει. κατι που αν δεν εχουμε κικλοφορια το χειμωνα θα σημενε οτι η επιφανεια θα επιανε παγω λογο οτι ειναι εκτεθημενει στο παγωμενο αερα και οτι ερχετε ποιο γρηγορα σε επαφη με το κρυο . αρα εδω σκεψου οτι οσο ποιο πολυ βαθος εχει μια λιμνη τοσο ποιο ζεστα θα εχουν τα κατω στρωματα νερου.

Οσο για το βάρος δεν είμαι μηχανικός η πολιτικός μηχανικός απλά άλλο το ακίνητο φορτίο= κούνια - άνθρωποι και άλλο το σταθερά κινούμενο (αν έχουμε κυκλοφοριτή ) η συνεχής πίεση διμιουργη προβλήματα . για κάτι παραπάνω ας απαντήσει κάποιος που ξέρει πως πάνε τα φορτία ακριβός και πως μεταβαλοντε. Απλά θέλω να σου πω ψαξτο λίγο με το κινούμενο φορτίο.

Διαφωνώ και σε αυτό. Τα 400λίτρα, είναι πολύ ελάχιστο βάρος ώστε να μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα σε οποιανδήποτε οικοδομή. Αν ήταν να κινδυνεύουν οι πολυκατοικίες με τέτοια βάρη, τότε σε περιπτώσεις έστω μικρών σεισμικών δονήσεων, θα κατέρρεαν όλες, αφού το βάρος που εξασκείται σε τέτοιες περιπτώσεις είναι τόνοι βάρους και όχι 400 λίτρων

ειπα απλα να το ξανα συζητησει με καποιον ειδικο.
οπως ειπα εχει διαφορα το φορτιο οταν εχει σταθερη κινηση.

αποφασισε με την λογικη σου παντα. γνωμες πολλες απο πολλους θα ακουσεις . expert απο χομπιστες δεν θα βρεις παντος μιας και ο καθε ενας θα εχει φταχει 1 - 2 λιμνες στη ζωη του και ισως κρινει απο το κλιμα της περιοχης του οποτε αλλαζουν ολοι οι παραμετρη κατασκευεις .
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 25-02-09, 18:26
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Ρε παιδια θα σας μαλωσω...
Ο ανθρωπος θελει να φτιαξει κατι στο μπαλκονι του σπιτιου του για να πινει τον καφε του να τα χαζευει κλπ.
Στο τελος αυτο το θεμα παει να γινει αρθρο για το πως να κατασκευασουμε μια λιμνη κηπου.
Ο φιλος μας εχει μια τυποποιουμενη λιμνουλα την οποια θελει να βαλει σε συγκεκριμενο σημειο στο μπαλκονι του.
Το καλοκαιρι δεν θα εχει κανενα προβλημα οπως λεει αλλα θα εχει το χειμωνα. Και εδω πρεπει να εστιασουμε.
Τα περι μονωσεων κλπ οπως και σε πολλα απο αυτα που αναφερατε με βρισκουν συμφωνο που ομως δεν ειναι της παρουσης.
Ας αρχισει δουλεια ο φιλος μας και ο,τι βοηθεια ή απορια εχει και μπορουμε να βοηθησουμε θα βοηθησουμε.
Και μιας και αναφερα για αρθρο καλο θα ηταν να υπηρχε κατι τετοιο σε αυτη την κατηγορια (για το πως να καταστευασουμε μια λιμνη κηπου) αφου καθημερινα επισκεπτονται αυτη την κατηγορια αρκετα μελη του φορουμ οπως και αρκετοι επισκεπτες.
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 25-02-09, 18:51
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε παιδια θα σας μαλωσω...
Ο ανθρωπος θελει να φτιαξει κατι στο μπαλκονι του σπιτιου του για να πινει τον καφε του να τα χαζευει κλπ.
Στο τελος αυτο το θεμα παει να γινει αρθρο για το πως να κατασκευασουμε μια λιμνη κηπου.
Ο φιλος μας εχει μια τυποποιουμενη λιμνουλα την οποια θελει να βαλει σε συγκεκριμενο σημειο στο μπαλκονι του.
Το καλοκαιρι δεν θα εχει κανενα προβλημα οπως λεει αλλα θα εχει το χειμωνα. Και εδω πρεπει να εστιασουμε.
Τα περι μονωσεων κλπ οπως και σε πολλα απο αυτα που αναφερατε με βρισκουν συμφωνο που ομως δεν ειναι της παρουσης.
Ας αρχισει δουλεια ο φιλος μας και ο,τι βοηθεια ή απορια εχει και μπορουμε να βοηθησουμε θα βοηθησουμε.
Και μιας και αναφερα για αρθρο καλο θα ηταν να υπηρχε κατι τετοιο σε αυτη την κατηγορια (για το πως να καταστευασουμε μια λιμνη κηπου) αφου καθημερινα επισκεπτονται αυτη την κατηγορια αρκετα μελη του φορουμ οπως και αρκετοι επισκεπτες.
Συμφωνώ μαζί. σου απλά είναι κάποια πραματάκια που πρέπει να σκεφτεί πριν τοποθέτηση την λιμνούλα και της κανει επένδυση ίσως με πέτρα γύρο γυρο και μετά σπάει και ξαναχτίζει. αυτό προσπαθούμε να περιορίσουμε τον άδικο κόπο.
τους καλούς χειμώνες κάτι που έχει 2-3 χρονιά να κάνει στην Θεσσαλονίκη
αν περιοχές που βρησκοντε ποιο χαμηλά στο ύψους πχ λευκού πύργου κάνει -6 εκεί θα κάνει άνετα -8 - 9 .
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προς Θεσσαλονικείς PHILIPAN Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 4 08-02-09 23:31
Προς ΠΑΝΟ Χαραμάδας Γλυκό νερό - Γενικά 1 05-12-08 21:46
Απορια συμβατοτητας λιμνων dr_yianni Malawi 9 10-03-07 22:29
Προς Moderators Liolios Greek Aquarist's Boards 0 12-02-06 12:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12861 seconds with 13 queries