Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-07-08, 10:45
σταυρος γ Ο χρήστης σταυρος γ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή λιμνη με παπιες

καλημερα σε ολους σας δεν εχω καποιο ενυδρειο με ψαρια η χελωνες (αν και στο παρελθον ειχα 2 χελωνες σε ενυδρειο για περιπου 7--8 χρονια) τα τελευταια 10 χρονια εχω αγριοπαπιες (πρασινοκεφαλες, μανταρινους και καρολινες) σε καταλληλα διαμορφωμενο χωρο περιπου 60 τετραγωνικων μεσα στον οποιο εχω μια λιμνουλα περιπου 1500--2000 λιτρων. το νερο το αλλαζω τακτικα περιπου 1 φορα την εβδομαδα και το χρησιμοποιο για ποτισμα στον κηπο μια που η λιμνουλα μου ειναι κτισμενη με πετρα πανω και οχι μεσα στο εδαφος δεν χρειαζομαι αντλια για το αδειασμα.τον τελευταιο καιρο ξεκινησα την κατασκευη ενος μηχανικου --βιολογικου φιλτρου για την λιμνη. εχω τις τεχνικες γνωσεις για την κατασκευη του μια που ειμαι βιολογος με ειδικευση στο περιβαλλον. το μονο προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι ο διαχωριστης του μηχανικου μερουσ του φιλτραρισματος απο το βιολογικο. ως τωρα χρησημοποιω φιλτρο αποροφητηρα με μετρια αποτελεσματα . αν καποιος γνωριζει κατι για υλικα φιλτραρισματος για λιμνες παρακαλω ας μου δωσει καποιες πληροφορειες. το προβλημα ειναι οτι τα περισοτερα φιλτρα δεν αντεχουνε τον ογκο της βρωμιας που ειναι περιπου μισος με ενας κουβας την εβδομαδα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-07-08, 11:17
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Καταρχήν καλώς όρισες.
Όσον αφορά τα φίλτρα ,πολλοί χρησιμοποιούν ,πολλα σφουγκάρια μεγάλου πάχους σε σειρά το ενα πίσω απο το άλλο και άλλοι αυτοκαθαριζόμενα φίλτρα νέας γενιάς.
Δώσε μας την χαρα έστω με μια μόνο φωτογραφια να απολαύσουμε την λίμνη και τις πάπιες σου και να δούμε πως μπορουμε να βοηθήσουμε.
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-07-08, 12:18
σταυρος γ Ο χρήστης σταυρος γ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή λιμνη με παπιες

θα βγαλω μια φωτο τη λιμνη και θα την στειλω. το φιλτρο που εχω κανει ειναι ιδιοκατασκευη. αποτελειται απο την αντλια η οποια περνα το νερο απο διαφορετικου διαμετρηματος πλαστικες σιτες σε διαταξη οι οποιες ειναι ευκολα αποσπομενεσ και καθαριζομενες μετα τισ οποιες το νερο καταληγει σε ενα πλαστικο κονταινερ στο οποιο υπαρχει το υποστρωμα για το βιολογικο καθαρισμο και απο το οποιο το νερο με τη δυναμη της βαρυτητας βγαινει απο σωληνες ξανα στη λιμνη. ολη η επιφανεια πανω απο το υποστρωμα ειναι καλυμενη με το φιλτρο αποροφητηρα για να αποτρεψω μεγαλα σωματιδια να εισερχονται στο βιολογικο φιλτρο και να το μπλοκαρουν. γνωριζω οτι υπαρχουν φιλτρα για αυτη τη δουλεια και εχω βρει δεκαδες σαιτ στο ιντερνετ ολα τα φιλτρα πθ εχω βρει ειναι στο εξωτερικο. μενω στη θεσσαλονικη και δεν γνωριζω σε τι ειδους καταστηματα θα επρεπε να κανω μια ερευνα αγορας. οσο καταστηματα διαθετουν φιλτρα νερου δεν εχουνε κατι για τη δικη μου περιπτωση μια που τα φιλτρα αυτα ειναι για καθαρο νερο και το δικο μου νερο στο τελοσ της εβδομαδας (χωρις φιλτρο) περισοτερο με βοθρολυματα μοιαζει παρα με νερο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-08-08, 08:35
σταυρος γ Ο χρήστης σταυρος γ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή λιμνη για παπιες (βιολογικο φιλτρο)

τα καταφερα !! το φιλτρο που κατασκευασα λειτουργει. το υλικο που εβαλα στο διαχωριστη του φιλτρου ειναι πεπιεσμενος υαλοβαμβακας κατι σα κετσες . ειναι η 4 μερα σημερα απο την αλαγη και το νερο ειναι διαυγες. το φιλτρο το αλλαζω καθε 2 μερες αλα δε μου περνει πανω απο 2 λεπτα,ακομη καλυτερα μετα απο ενα ξεπλυμα με νερο βαζω τα φιλτρα στο πλυντηριο και βγαινουν ολοκαθαρα.το ιζημα το μαζευω απο το φιλτρο και παει στο σωρο του κομποστ.το υλικο το πηρα σε ενα τοπι υψους 1,5 μ και μηκους 30 μ ειμαι καλυμενος σε αυτο το θεμα ελπιζω για το υπολοιπο της ζωης μου
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-08-08, 11:31
parth Ο χρήστης parth δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-03-2008
Περιοχή: xios
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Υαλοβάμβακα έχω βάλει εγώ σε ένα φίλτρο του εμπορίου TETRA (ο τύπος με το βαρελάκι που δημιουργεί αποικία βακτηριδίων). Με το δικό του φίλτρο, που αποτελούνταν από ένα σφουγγάρι για μηχανικό καθαρισμό και ένα με ενεργό άνθρακα, το νερό δεν ήταν τελείως διαυγές. Από τότε που έβαλα τον υαλοβάμβακα, το νερό είναι τελείως καθαρό. Το μειονέκτημα είναι ότι πρασινίζει εύκολα ο υαλοβάμβακας και θέλει κάθε δύο μέρες καθάρισμα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-08-08, 12:35
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από σταυρος γ Εμφάνιση μηνυμάτων
τα καταφερα !! το φιλτρο που κατασκευασα λειτουργει. το υλικο που εβαλα στο διαχωριστη του φιλτρου ειναι πεπιεσμενος υαλοβαμβακας κατι σα κετσες . ειναι η 4 μερα σημερα απο την αλαγη και το νερο ειναι διαυγες. το φιλτρο το αλλαζω καθε 2 μερες αλα δε μου περνει πανω απο 2 λεπτα,ακομη καλυτερα μετα απο ενα ξεπλυμα με νερο βαζω τα φιλτρα στο πλυντηριο και βγαινουν ολοκαθαρα.το ιζημα το μαζευω απο το φιλτρο και παει στο σωρο του κομποστ.το υλικο το πηρα σε ενα τοπι υψους 1,5 μ και μηκους 30 μ ειμαι καλυμενος σε αυτο το θεμα ελπιζω για το υπολοιπο της ζωης μου

Αν θες για να καταλαβουν και οι υπολοιποι τι επιτελους καταφερες γινε λιγο πιο συγκεκριμενος και κανε καμια παρουσιαση του ολου θεματος.Ειναι κουραστικα τετοια ποστ.Φιλικα εε....
__________________

www.dreamwaters.gr
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-08-08, 14:27
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Ανεβασε φωτο.
Αυτο που κανεις ειναι κουραστικο (καθε 2 μερες καθαρισμα) ουτε διακοπες δεν θα μπορεις να πας
Μια απο τις καλυτερες μεθοδους ειναι αυτη που ειπε ο Σωκρατης δηλαδη χοντρα σφουγγαρια σε σειρα νοουμενου οτι θα εχεις δυνατη αντλια και ενα φιλτρο αρκετα μεγαλο για να χωραει πολυ πραμα.
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-08-08, 13:27
σταυρος γ Ο χρήστης σταυρος γ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή ειναι λιγο κουραστικο

οντως το καθαρισμα ειναι λιγο κουραστικο η ποσοτητα ομως απο κουτσουλιες κτλ ειναι τεραστια.φοτο θα ανεβασω μολις παρω μια ψηφιακη καμερα και βρω καπιον τροπο να βαλω τις φοτο απο την καμερα στον υπολογιστη. με τις δυνατοτητες που εχω αυτη τη στιγμη θα επρεπε να κουβαλησω ολον τον υπολογιστη μαζι με το επιπλο στη λιμνη για να μπωρεσω να χρησημοποιησω την καμερα του. το σχεδιο του φιλτρου ειναι απλο. μια μικρη αντλια (βυθιζομενη) αντλει το νερο μεχρι 3 κατα σειρα μηχ φιλτρα το πρωτο με ανοιγματα κοτετσοσιτας και το μικροτερο με ανοιγματα οσο το τουλί της μπομπονιερας μετα απο αυτο το νερο χυνεται σε μια λεκανη (παμπαλαιο πλυντηριο λεκανη) στο οποιο υπαρχει ενα κοματι απο το φιλτρο με σπιφανεια 40 επι 50 απο εκει το νερο περνα μεσα απο το φιλτρο μετα το φιλτρο εχω λαστιχο κομενο σε μακαρονι περιπου 2 εκ μεσα σε δυχτακια καθως και μπικουτια για μαλια σε δυχτακια και αυτα κατοπιν το νερο χυνεται στη λιμνη. ο σκοπος μου ειτανε να βγαλω οτιδηποτε στερεο απο το νερο. σιγουρα το νερο δεν ειναι καθαρο μετα απο 3-4 μερες απο το αλαγμα ομως δεν γινεται πιο καθαρο με 11 παπιες να κολυμπανε μεσα σε 1500 λιτρα νερο .11 παπιες αντιστιχουν σε εκατονταδες ψαρια οσον αφορα τις απεκρισεις τους
-------------------------
φυσικα και δεν μπορω να παω διακοπες. με 11 παπια 6 φασιανους .2 σκυλια και 4 γατες συν τον λαχανοκηπο τα λουλουδια τα δεντρα και τωρα και την λιμνη ειναι εντελως αδυνατο να λειψω απο το σπιτι για πανω απο 24 ωρες. εκτος αν προσλαβω εργατη να τ αφροντιζει οσο λειπω. ενοειται οτι χρειαζομαι ενα δυωρο τισ καθημερινες και κανα 5ωρο 6ωρο τις αργιες και τα σαβατοκυριακα να ασχολουμαι για να υπαρχουν ολα αυτα .δεν με χαλαει παντως καθολου. οσα ταξιδια ηταν να κανω τα εκανα τα 4 χρονια που σπουδαζα στην αγγλια. δεν μου αρεσουν αλωστε. προτιμω τα παραπανω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη σταυρος γ : 06-08-08 στις 13:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-08-08, 14:43
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Συγχαρητηρια για την επιλογη σου ! Ειναι πολυ ωραιο να φροντιζεις ολα αυτα τα κατοικιδια και να μπορεις να τα χαιρεσαι χωρις να τα θεωρεις δεσμευση η υποχρεωση.
Υ.Γ. Τι ειδη φασιανων εχεις;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-08-08, 06:40
σταυρος γ Ο χρήστης σταυρος γ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή fasianoi

dystixos o ypologisths toy grafeioy paei gia kolima.simera oyte ti glosa den mporo na alakso.dimosio ti perimeneis? ta zoa itan kai tha einai i trela moy.fasianoys exo kolxikoys (toys typikoys elinikoys) den thelisa na balo alo idos giati an kai pio omorfa einai pio eyaisthita. dystixos den eixa tyxime tis thilikes (exo xasei 3 ta teleytea 4 xronia eno o arsenikos einai mia xara.moy eipan oti isvs na ofeilete sto oti toys ixa se zeygari kai o arsenikos pieze poly tis thilikes gia zeygaroma.ayti ti fora meta tin teleytea apoleia thilikoy toy pira 5 thilikes poy an kai akoma mora pisteyo na toy arkesoyn molis enilikiothoyn se kana dymino. pantos tis frontizei me poly prosoxh. ferete sa na einai mana toys.einai poly omorfa poylia.kai se antithesi me tis papies aytoi erxontai kai trone mesa apo ta xeria moy
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-08-08, 13:22
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Οι Κολχικοι πρεπει να ειναι σε χαρεμια με 3-5 θηλυκιες ,οποτε μια χαρα εισαι τωρα. Μια μικρη DIY κλωσσομηχανη θα βοηθουσε να εχεις καλη αναπαραγωγη αν σε ενδιαφερει αυτο.
Εγω ειχα Κολχικους, μογγολους, χρυσοφασιανους, Amherst, βασιλικους και αργυρους. Οι αγαπημενοι μου ηταν και θα ειναι οι χρυσοφασιανοι!
Το απολυτο ονειρο μου ειναι οι Τραγοπαν. Απιστευτη ομορφια !!
Τελικα μερικα απο τα ωραιοτερα πουλια του κοσμου ανηκουν στους φασιανους και στις παπιες.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-08-08, 07:08
σταυρος γ Ο χρήστης σταυρος γ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή fasianoi

πραγματι οι τραγοπαν ειναι πανεμορφοι.οντως μερικα απο τα ομορφοτερα πουλια ειναι οι φασιανοι και οι παπιες.ιδιεταιρα οι φασιανοι εχουν τα πιο τελεια μεταλικα χρωματα ,ουτε ο πιο ευφανταστος καλιτεχνης δεν θα μπορουσε να κανει τετοιους συνδιασμους χρωματων. θα ηθελα να επαιρνα και αλλα ειδη φασιανου αλα εχω εναν χωρο γυρο στα 13 τμ και δεν προβλεπω να κανω και αλλο. τουλαχιστον οσο ζει ο αρσενικος δεν τον αλαζω.θα γερασει εδω. δειχνει παντως ενδιαφερον ερχεται και τσιμπαει απο τα χερια μου και μερικες φορες μου κακαριζει με διαφορους τροπους σα να μου μιλαει.τα παπια ειναι πολυ πιο φοβιτσιαρικα .εχω μια μηχανη κλωσιματος και δουλευει καλα αλλα δεν μου αρεσουν τα πουλια που ειναι απο μηχανη γιατι δεν γινονται καλες μανες. τα θυλικα παπια μουεχουν γενηθει στην αυλη μου ειναι ολα τελειες μανες μονο οι αρσενικοι ειναι αγορασμενοι παντα για αποφυγη επιμιξιας. εβαλα μια φορα 10 αυγα φασιανου στις παπιες και βγηκαν ολα το τραγικο ομως ηταν οτι οταν γυρισα απο τη δουλεια βρηκα 8 πνιγμενα φασιανακια στη λιμνη και αλα 2 να προσπαθουν να κολυμπισουν μαζι με τα παπακια. με το νερο μεχρι το λαιμο τους (πεθαναν απο πνευμονια την αλλη μερα). γενηθηκαν τη νυχτα και δεν τα προλαβα. οι παπιες αν και καλες μανες δεν κανουν για αλα πουλια γιατι ωρες μετα απο το σκασιμο των αυγων πηγαινουν τα παιδια τους στο νερο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γεννα Στην Λιμνη Με Τα Koi ΝΕΝΔΟΣ ΣΤΕΛΙΟΣ Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 5 24-03-15 01:01
πατεντα με μπαταρια για φιλτρο σε λιμνη χωρις χρηση ρευματος!!! POURITANOS Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές 7 28-04-08 17:55
Λιμνη jimfytakis Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 45 28-11-07 00:08
Λιμνη Θεοδωρος Γλυκό νερό - Γενικά 4 16-09-07 13:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05477 seconds with 13 queries