Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-03-16, 14:30
kyriakos1908 Ο χρήστης kyriakos1908 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-11-2015
Περιοχή: πετρουπολη
Μηνύματα: 273
Προεπιλογή ιδεες για κατασκευη λιμνης

καλησπερα παιδια..μετα το 60αλιτρο και το 300αλιτρο και ως ενθουσιωδης αρχαριος εχω στα πλανα μου να κατασκευασω μια λιμνη στην αυλη..επειδη η αυλη ειναι στρωμενη με μαρμαρο η λιμνη θα ειναι πανω απο την επιφανεια..θα σας πω την σκεψη μου και δεκτες ολες οι προτασεις...
λοιπον..το max μηκος ειναι 2 μετρα για πλατος σκεφτομαι 1-1,2 και βαθος 1-1,2 ωστε το χειμωνα με τις χαμηλες θερμοκρασιες να μπορουν να πηγαινουν στον πατο..
Η κατασκευη σκεφτομαι να γινει απο τσιμεντο και στην μπροστινη πλευρα να τοποθετηθει τζαμι ωστε να μπορεις να βλεπεις και τον βυθο..αν λοιπον με γινει με μηκος 2 και πλατος υψος 1 σκεφτομαι την τοποθετηση τζαμιου 12mm με μηκος 1.60 και υψος 60 ωστε να εχω εικονα του βυθου..επισης στο πλανο ειναι να ειναι ντυμενη ολη με πετρα..(θα παρω τα βουνα οπως καταλαβαινετε για να τις μαζεψω χαχα)και η πισω μερια της θα εχει 1 μετρο πετρα πανω απο την επιφανεια του νερου και να ειναι σαν φυσικος καταρακτης...αυτη ειναι η βασικη ιδεα..παμε τωρα στις εωτησεις.

1.το τζαμι αρκει να χωνευτει απλα στο τσιμεντο η θελει και μονοτικο για να μην χανει?

2.χρειαζεται καποιο ειδικο τσιμεντο χωρις να επιρεαζει παραμετρους?

3.το τσιμεντο στην εσωτερικη μερια πρεπει να περαστει με καποιο μονοτικο για να μην εχω διαρροες?

4.απο εξοπλισμο τι θα χρειαστω γι αυτα τα λιτρα?αν δεν κανω λαθος μιλαμε για 2000 λιτρα..

5.και επισης αλλαγες νερου σε τοσα λιτρα καθε ποτο θα χρειαζομαι.?

αυτα για αρχη..περιμενο την βοηθεια σας..αν ολα πανε καλα εχω σκοπο να ξεκινησω το πασχα μαζι με την μινι αδεια που θα εχω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-03-16, 14:36
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kyriakos1908 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα παιδια..μετα το 60αλιτρο και το 300αλιτρο και ως ενθουσιωδης αρχαριος εχω στα πλανα μου να κατασκευασω μια λιμνη στην αυλη..επειδη η αυλη ειναι στρωμενη με μαρμαρο η λιμνη θα ειναι πανω απο την επιφανεια..θα σας πω την σκεψη μου και δεκτες ολες οι προτασεις...
λοιπον..το max μηκος ειναι 2 μετρα για πλατος σκεφτομαι 1-1,2 και βαθος 1-1,2 ωστε το χειμωνα με τις χαμηλες θερμοκρασιες να μπορουν να πηγαινουν στον πατο..
Η κατασκευη σκεφτομαι να γινει απο τσιμεντο και στην μπροστινη πλευρα να τοποθετηθει τζαμι ωστε να μπορεις να βλεπεις και τον βυθο..αν λοιπον με γινει με μηκος 2 και πλατος υψος 1 σκεφτομαι την τοποθετηση τζαμιου 12mm με μηκος 1.60 και υψος 60 ωστε να εχω εικονα του βυθου..επισης στο πλανο ειναι να ειναι ντυμενη ολη με πετρα..(θα παρω τα βουνα οπως καταλαβαινετε για να τις μαζεψω χαχα)και η πισω μερια της θα εχει 1 μετρο πετρα πανω απο την επιφανεια του νερου και να ειναι σαν φυσικος καταρακτης...αυτη ειναι η βασικη ιδεα..παμε τωρα στις εωτησεις.

1.το τζαμι αρκει να χωνευτει απλα στο τσιμεντο η θελει και μονοτικο για να μην χανει?

2.χρειαζεται καποιο ειδικο τσιμεντο χωρις να επιρεαζει παραμετρους?

3.το τσιμεντο στην εσωτερικη μερια πρεπει να περαστει με καποιο μονοτικο για να μην εχω διαρροες?

4.απο εξοπλισμο τι θα χρειαστω γι αυτα τα λιτρα?αν δεν κανω λαθος μιλαμε για 2000 λιτρα..

5.και επισης αλλαγες νερου σε τοσα λιτρα καθε ποτο θα χρειαζομαι.?

αυτα για αρχη..περιμενο την βοηθεια σας..αν ολα πανε καλα εχω σκοπο να ξεκινησω το πασχα μαζι με την μινι αδεια που θα εχω


1) δεν γινετε το τζαμι να το βαλεις μεσα στο τσιμεντο... πρεπει να κανεις ενα παραθυρο, με πατουρα να παει στο τελος το τζαμι να πατησει εκει!!!

2+3) δεν χρειαζεται ειδικο τσιμεντο. κανονικο τσιμεντο και στο τελος θα περαστει με ενα μονωτικο για δεξαμενες!!!

4) με ενα κανονικο πλεγμα στο πατο και περιμετρικα εισαι οκ... αν θελεις για πιο ασφαλεια φυτευεις και μερικες μπετοβεργες ανα διαστηματα και στιριζεις εκει το πλεγμα

5) οι αλλαγες νερου εξαρτιουνται απο τα ψαρια που θα εχεις μεσα και απο το ποσο συχνα θα ταιζεις...!!!

πριν κανεις οτιδηποτε πρεπει να κανεις εναν σωστο σχεδιασμο, για ολες τι σωλινωσεις που θα πρεπει να περαστουν πριν πεσει το μπετο...

Αν δεν ηθελες τζαμι για να βλεπεις το βυθο θα σε πηγαινα σε πιο ευκολες λυσης...!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-03-16, 14:45
kyriakos1908 Ο χρήστης kyriakos1908 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-11-2015
Περιοχή: πετρουπολη
Μηνύματα: 273
Προεπιλογή

ωραια..οποτε κανω μια πατουρα και βαζω το τζαμι με σιλικονη?
επισης αυτο το φιλτρο θα καλυπτε τα 2000 λιτρα http://www.petsupermarket.gr/8590/%C...2-13000lt.html

απο ψαρια για κοι σκεφτομαι..εκτος αππο φιλτρο θελει κατι αλλο?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-03-16, 14:54
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kyriakos1908 Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραια..οποτε κανω μια πατουρα και βαζω το τζαμι με σιλικονη?
επισης αυτο το φιλτρο θα καλυπτε τα 2000 λιτρα http://www.petsupermarket.gr/8590/%C...2-13000lt.html

απο ψαρια για κοι σκεφτομαι..εκτος αππο φιλτρο θελει κατι αλλο?
ναι κανεις μια πατουρα και τελευταιο, αφου εχεις κανει και την μονωση, κολλας το τζαμι
το φιλτρο μια χαρα μπορει να σε καλυψει, αλλα μπορεις και ευκολα να φτιαξεις ενα μονος σου!!!
Αν σκεφτεσαι για κοι να υπολογισεις οτι θα πρεπει να βαλεις το πολυ 3-4 ψαρια...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-03-16, 15:06
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Μια παρατήρηση, για το ύψος που είπες, αν η δεξαμενή είναι επιφανειακή και όχι μέσα στη γη , να μη περιμένεις και μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας βυθού/επιφάνειας, για να μη πω πως θα είναι ίδια, θα έχεις ανεπαίσθητη διαφορά, αν όμως ήταν 1 μέτρο μέσα στη γη τότε λόγω γεωθερμίας θα μπορούσες να έχεις και 4 βαθμούς διαφορά.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-03-16, 15:29
kyriakos1908 Ο χρήστης kyriakos1908 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-11-2015
Περιοχή: πετρουπολη
Μηνύματα: 273
Προεπιλογή

Και αλλη μια ερωτηση..υπαρχει ενα ενδεχομενο να γινει με σκαψιμο..τον πλαστικο το μουσαμα που βλεπω για να μην γινει χτιστη απο που τον παιρνω?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-03-16, 16:23
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

epdm μεμβρανη εννοείς?
από μονωτικά υλικά τώρα όμως οι τιμές παίζουν ανάλογος χιλιοστά
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-03-16, 16:33
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kyriakos1908 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και αλλη μια ερωτηση..υπαρχει ενα ενδεχομενο να γινει με σκαψιμο..τον πλαστικο το μουσαμα που βλεπω για να μην γινει χτιστη απο που τον παιρνω?

Αποφασησε τι θελεις να κανεις και πως... γιατι αλλιως δεν μπορει να σε βοηθησει κανενας... πρεπει να ξερουμε τι θα κανεις για να σου πουμε πως πρεπει να γινει για να γινει σωστα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-03-16, 16:36
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Καλώς μας ήρθες Κυριάκο
Με το καλό να φτιάξεις την Λίμνη σου .
Για μένα αν μείνεις στα 2000 λίτρα να μην βάλεις πάνω απο 5 Κόι (μικρά) και τελικά θα πρέπει να τα δώσεις και να Διατηρήσεις τα 2 .
Το φίλτρο που είδα παραπάνω θα σου έλεγα απο τώρα να μην μπείς στην διαδικασία να το σκεφτείς γιατι μέσα σε 1 χρόνο θα ψάχνεις για 2ο .
Αν πάς για Κόι και όχι για χρυσόψαρα θα πρέπει να διαθέσεις Χώρο αρκετό και να έχει 1,50 μέτρο βάθος για να μην έχεις πρόβλημα με τις θερμοκρασίες αλλά να γυμνάζονται και τα ψάρια
Θέλεις να ψάξω να σου βρώ εταιρείες για Liner ?? Mπορείς να παραγγείλεις και απο το ebay
Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-03-16, 15:29
kyriakos1908 Ο χρήστης kyriakos1908 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-11-2015
Περιοχή: πετρουπολη
Μηνύματα: 273
Προεπιλογή

καλησπερα παιδια..ευχαριστω για τις απαντησεις..σημερα ξεκαθαρισαν τα πραγματα και πηρα το ελευθερο να γινει στον κηπο που ηθελα απο την αρχη..σας παραθετω φωτο με την σκεψη μου..περιμενω σχολια..αρτεμισια στειλε λινκ να ριξω μια ματια..γτ θελω να υπολογισω περιπυ το συνολικο κοστος..επισης θα ηθελα βοηθεια οσον αφορα την φιλτρανση σε αυτα τα λιτρα..περιπου 3500 λιτρα θα ειναι αν τα λεω καλα..

https://gyazo.com/23c184b145c5a4765b198840c383d1eb
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-03-16, 15:52
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Καλό σκάψιμο Κυριάκο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-03-16, 16:05
kyriakos1908 Ο χρήστης kyriakos1908 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-11-2015
Περιοχή: πετρουπολη
Μηνύματα: 273
Προεπιλογή

xaxa...να σαι καλα τακη..θα πεσει δουλεια
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-03-16, 17:12
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Καλη αρχη!!!! να μελετησεις καλα οτι χρειαζεσαι !!!! για να γινει σωστα η λιμνη..!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-03-16, 17:25
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Κυριάκο καλή αρχή
Καλώς μας ήρθες στο club
Δετσαριδης 25310 23233 Κομοτηνη 1,6 epdm (Πές ότι σου είπε η ¶ρτεμη - Καρυδιά )
Ρωτα και εδω :
http://www.plastikakritis.com/index....211&Itemid=211
http://www.monotiki.gr/index.php?opt...195&Itemid=176
http://www.technolisis.gr/index.php?...id=1&Itemid=90
http://www.fkaratzas.gr/membranes_epdm.el.aspx
http://www.geshellas.gr/el/content/6...fing-membranes
Mετά απο ebay αλλά με μια ματιά που έριξα Γερμανία δεν στέλνουν Ελλάδα θα κοιτάξω και αλλού .Ρώτα και σε μαγαζιά στην περιοχή σου με μονωτικά υλικά.
Σε όλους που θα πάρεις τηλ. να λές ότι είναι για Λιμνοδεξαμενή και να είναι 1 mm Tουλάχιστον .
Κυριάκο τι δέντρα είναι αυτα που φαίνονται στην φωτό ?? Συκιά είναι το μικρό στην γωνία ??

Υ.Γ Αν δεν τελειώσεις με το σκάψιμο της Λίμνης μην πάρεις liner όταν έψαχνα εγω είχε απο 13 ευρώ το τ.μ.
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-03-16, 18:31
kyriakos1908 Ο χρήστης kyriakos1908 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-11-2015
Περιοχή: πετρουπολη
Μηνύματα: 273
Προεπιλογή

Ευχαριστω αρτεμισια..το σκαψιμο μολις τελειωσε παιδια..λογο βραχου το βαθος ειναι μικρο..40 με 50 το βαθυτερο..το μηκος μου βγηκε 2.60 και το πλατος 1.40 με 1.60 το πλατυτερο..πως σας ακουγεται?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-03-16, 19:17
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Τα Πλαστικά Κρήτης έχουν τη μεμβράνη που θες αλλά από όσο ξέρω δεν πουλάνε μικρές ποσότητες σε λιανική. Πουλάνε σε εταιρείες και συγκεκριμένα σε μία που το χρησιμοποιεί για στεγανοποίηση δεξαμενών. Το έχω δει το υλικό και από ότι γνωρίζω έχει πιστοποίηση οτι είναι κατάλληλο για αποθήκευση πόσιμου νερού. Αν βάλεις γεωύφασμα αποκάτω, μπορείς να χρησιμοποιήσεις μεμβράνη πάχους 0,6mm που θα σου βγει πιο φτηνά.

Αν δε βρεις κάπου κοντά σου μπορείς να κάνεις μια ερώτηση εκεί.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-03-16, 19:18
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Τελείωσες κιόλας Μα τι είσαι βρε Κυριάκο ??? Ουφ ουφ το βάθος μου φαίνεται υπερβολικά λίγο για Κόι ....
Για βάλε καμια φωτό να σε δούμε
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-03-16, 19:19
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα Πλαστικά Κρήτης έχουν τη μεμβράνη που θες αλλά από όσο ξέρω δεν πουλάνε μικρές ποσότητες σε λιανική. Πουλάνε σε εταιρείες και συγκεκριμένα σε μία που το χρησιμοποιεί για στεγανοποίηση δεξαμενών. Το έχω δει το υλικό και από ότι γνωρίζω έχει πιστοποίηση οτι είναι κατάλληλο για αποθήκευση πόσιμου νερού. Αν βάλεις γεωύφασμα αποκάτω, μπορείς να χρησιμοποιήσεις μεμβράνη πάχους 0,6mm που θα σου βγει πιο φτηνά.

Αν δε βρεις κάπου κοντά σου μπορείς να κάνεις μια ερώτηση εκεί.
Πουλάνε τα Πλαστικά Κρήτης Πήρε φίλος μου ...
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-03-16, 19:20
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Καλό αυτό...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-03-16, 19:34
kyriakos1908 Ο χρήστης kyriakos1908 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-11-2015
Περιοχή: πετρουπολη
Μηνύματα: 273
Προεπιλογή

https://gyazo.com/4284aa0a8fa236030e27683723c324d5

https://gyazo.com/09cf0714bac8ce603c2c1441d9231a75

εδω και οι φωτο..αρτεμησια πηρα τηεφωνο εκει που μου ειπες και ζητησα προσφορα..αυριο θα ξερω..αυτο που θελω α μου πειτε εινσι ν σε αυτο το βαθος βαζω τουλχιστον ανετα χρυσοψαρα..?γτ κοι απο οτι καταλαβαινω οχι..οπως τα υπολογισα μιλαμε για 1600-2000 λιτρα περιπου..και μετα παμε στο φιλτρο..εχετε καμοια προταση για diy η αλλιως καποιο κλο ετπιμο που θα με καλυπτει?
-------------------------
τα δεντρα ειναι βοκαμβιλια και συκια
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  εικόνα 1.jpg
Εμφανίσεις:  480
Μέγεθος:  57,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  εικόνα 2.jpg
Εμφανίσεις:  475
Μέγεθος:  48,0 KB  

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Artemisia : 19-04-16 στις 22:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 29-03-16, 19:46
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Κυριάκο κάνε μια προσπάθεια με κανένα κομπρεσέρ χειρός να κατέβεις ακόμα 20 - 30 εκ γιατι δεν σε βλέπω να βάζεις ούτε χρυσόψαρα ..... Τι έχει το υπόστρωμα και δεν μπορείς να πάς πιο κάτω ??????
Έχεις δουλίτσα ακόμα μην βιάζεσαι για φίλτρα Μιά φορά την κάνεις την Λίμνη , σκάψε .... (εκτός και αν γίνεις σαν εμένα χαχαχαχαχαχ)
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 29-03-16, 19:48
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλό αυτό...
Μάνο πάς για Λίμνη εεεε ?????
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 29-03-16, 19:49
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Έχεις σκεφτεί αν έχεις βάθος 40 εκατοστανα σηκωσεις και άλλα 40 με χτίσιμο και να κάνεις μία λίμνη 80 εκατοστά βάθος... Οπότε να μπορείς να βάλεις και τα κοι που σου αρέσουν...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 29-03-16, 19:50
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

Κυριακο καλη επιτυχία φιλε μου!!μονοκομματος βραχος ειναι απο κατω?δε σπαει καθολου?αν δεις εστω και λιγο οτι μπορει να σπασει ελα να σου δωσω το κρουστικο μου με καλεμι μπροστα να δοκιμασεις.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-03-16, 19:56
kyriakos1908 Ο χρήστης kyriakos1908 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-11-2015
Περιοχή: πετρουπολη
Μηνύματα: 273
Προεπιλογή

ευχαριστω αγορινα..δυστυχως ειναι βραχος..και οι πετρες..δεν σπαει..σκεφτειτε μενω πετρουπολη..ολο το σπιτι εινι σε βραχο πανω..αυτο που σκεφτομαι ειναι να της δωσω 20-25 ποντος υψος με της πετρες και ετσι να φερω το νερω με το liner ποιο ψηλα..αρα να παω σε βαθος 60-65
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 29-03-16, 20:03
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Κυριάκο , καλά το σκέφτεσαι αλλά τις πέτρες θα πρέπει να τις βάλεις με τσιμέντο και να τις αλφαδιάσεις σε ύψος . Αν το κάνεις αυτό είτε με πέτρες είτε με τσιμεντόλιθους θα μπορέσεις να βάλεις και Κόι Βέβαια όσο περισσότερο ύψος (τοίχου) τόσο καλύτερα για τις θερμοκρασίες που θα έχεις για τα ψάρια .Εγω θα το έκανα 60 εκατ να είμαι άνετη
Πετρούπολη όνομα και πραγμα
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 29-03-16, 20:04
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kyriakos1908 Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστω αγορινα..δυστυχως ειναι βραχος..και οι πετρες..δεν σπαει..σκεφτειτε μενω πετρουπολη..ολο το σπιτι εινι σε βραχο πανω..αυτο που σκεφτομαι ειναι να της δωσω 20-25 ποντος υψος με της πετρες και ετσι να φερω το νερω με το liner ποιο ψηλα..αρα να παω σε βαθος 60-65
Μόνο με τις πέτρες δεν θα κανείς δουλειά. Οι πέτρες έχουν εξογκώματα και το λαινερ για να κάτσει σωστά και να μην σκίζει θέλει λεία επιφάνεια και μαλάκια... Μόνο αυτό βάλεις τις πέτρες και τις χτισεις εσωτερικά να σοβατιστει... Και να μπει πρώτα ένα υαλουφασμα πριν το λαινερ...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 29-03-16, 20:09
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Θανάση αυτό είναι το μόνο σίγουρο ότι απο μέσα θα το προστατέψει το liner δεν θα το βάλει έτσι ¶ς κάνει πρώτα με το καλό την ¨δεξαμενή" , ένα ένα με την σειρά
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 29-03-16, 20:13
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Θανάση αυτό είναι το μόνο σίγουρο ότι απο μέσα θα το προστατέψει το liner δεν θα το βάλει έτσι ¶ς κάνει πρώτα με το καλό την ¨δεξαμενή" , ένα ένα με την σειρά
Απλά ήθελα να του τονησω ότι δεν γίνετε απλά να σηκώσει τις πέτρες αν δεν γίνει ισιο από μέσα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 29-03-16, 20:17
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάνο πάς για Λίμνη εεεε ?????
Μπα, που τέτοια τύχη.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
νεα κατασκευη λιμνης petros kapa Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 18 25-04-13 13:37
κατασκευη λιμνης panos78 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 2 25-04-12 23:39
ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΛΙΜΝΗΣ αλεξ παπ Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 19 07-10-11 23:55
ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΛΙΜΝΗΣ!! voulafoufri Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 29 23-08-10 21:43
ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΛΙΜΝΗΣ Serifis Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 2 29-09-09 12:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09546 seconds with 16 queries