Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-06-11, 17:49
akis&nikol Ο χρήστης akis&nikol δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2011
Περιοχή: xania
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή τα φωτα σας...

γεια σας παιδια.μετα απο ενα χρονο ενασχολισης με το αθλημα ειπα και εγω να επιχειρισω μια λιμνουλα.το σκαψιμο εχει γινει αλλα επιδη ειμαι και λιγο ταλαιπορια δισκολεβομαι λιγο περισοτερο.θα δειτε παρακατω τη λιμνη που εχο σκαψει η μαλλον τις λιμνες γιατι προκειται για μια πιο μεγαλη 4 μετρα μικος 1 πλατοα κ 0.5 βαθος και μια μικρη 1.5χ1χ0.5 οι οποιεσ επικοινονουν μετακσυ τους.θελω τη βοιτηεια σας ποσ να μονοσο την ολι κατασκευη για να πεσει το νερο αλλα και σχετικα με το βαθοσ αν ειναι αρκετο.και γενικα οτι παρατηριση εχετε ευπροσδεκτη...τα φωτα σας παιδια....
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01449.jpg
Εμφανίσεις:  332
Μέγεθος:  62,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01451.jpg
Εμφανίσεις:  318
Μέγεθος:  84,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-06-11, 18:31
StefanosS Ο χρήστης StefanosS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2011
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Χωρις να ειμαι ο καταλληλοτερος να σου μιλισει για λιμνες θα σου πω την γνωμη μου Στην θεση σου θα τις εκανα μια λιμνη,θα το εσκαβα ολο μιας και αν βαλεις κοι εκει μεσα πολυ συντομα θα γινουν γομαρια και δν θα ειναι ανετα τοσο πολυ.Ασε που δεν ξερω αν μολις τα κοι σου γινουν "τσιπουρες" θα χωρανε να περασουν στο αβλακι χεχε.Τωρα για το βαθος μου φαινετε μικρο και αν το χειμωνα στην περιοχη σου κανει πολυ κρυο μπορει να εχεις προβλημα χωρις ομως στο ξαναλεω να εχω προσωπικη εμπειρια με λιμνη.Καλητερα να περιμενεις κανενα ποιο εμπειρο να σου πει την γνωμη του.Παντος οτι και να κανεις ευχαμαι καλη αρχη
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-06-11, 18:44
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

στα χανια δεν θα εχεις προβλημα να παγωσει αλλα αφου την κανεις που την κανεις!!! κανε την υπερβαση και καν' την πιο βαθια....... αλλα οπως ειπε και ο προηγουμενος περιμενε κανεναν που ασχολητε με λιμνες να σου δοσει τα φωτα του γιατι εμεις ακομη δεν εχουμε την τυχη να ασχοληθουμαι και μονο κοιταμε!!!!!
καλη αρχη και περιμενουμε φωτο.....
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-06-11, 19:02
akis&nikol Ο χρήστης akis&nikol δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2011
Περιοχή: xania
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

ευχαριστω παιδια.δεν θελω να τις ενωσω για τον εξης λογο.στο κομματι που μενει θα βαλο γκαζον τρυφιλακι θα φυτεφτουν τρια γιουκα(ειναι ενα φυτο κατι σαν δεντρακι)και αναμεσα τους θα στιριξω ενα κλουβι με παπαγαλακια.δεν θελω κοι.για το καλοκαιρι λεω να ριξω γκαπακια που σε κανενα μινα θα εχω υπερπληθισμο στο ενυδρειο και στι λιμνη θα κανουν τη ζωη τους η θα ριξω 4-5 χρυσοψαρα και καναδυο νεροχελωνες
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-06-11, 19:57
VEZIRAKOS Ο χρήστης VEZIRAKOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 128
Send a message via Skype™ to VEZIRAKOS
Προεπιλογή gappy

Και γω ετσι σκευτομαι τωρα το καλοκαιρι να βαλω τα γαππακια μ μεσα και τον χειμωνα τελοι αυγουστου που θα εχω μαζεψει κασι λευτα τοτε ριχνω τα κοι κ τα χρυσοψαρα.. και σιγουρα χελωνα νερου ...
οσο αφορα την λυμνουλα σ θα σ προτεινα και εγω λιγω ποιο βαθια ... οχι για να μην παγωνει απλα να ειναι ποιο ανετα μεσα.. πωες θα την φταξεις με liner h με αλλο υλικο ποσα λιτρα σ βγενει περιπου?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-06-11, 20:02
akis&nikol Ο χρήστης akis&nikol δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2011
Περιοχή: xania
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

καπου 1300 λιτρα βγαινει αλλα κ εγω ακομα ψαχνω πως να την κανω.απ τι μια το λινερ ειναι πανακριβο...απ τιν αλλη ομος αμα τσιμεντωσω η που θα χασω χωρο απ τα πλαγια ι που θα κανω λεπτα τα τοιχωματα με κυνδινο να ραγισει καποια στιγμη το τσιμεντο....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-06-11, 00:07
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

ειναι πολυ καλη!!! το βαθος ειναι καλο αλλα ειναι καλο σε καποιο μικρο σημειο της λιμνης να το βαθενεις κομα λιγο! δε ξερω αν μπορεις να βρεις κοματι λαινερ με αυτες τις διαστασεις ειχα ψαξει παρα πολυ για τη δικια μου λιμνη αλλα δε βρικα! μονο απο το εξωτερικο γιατι στην ελλαδα ηταν πανακριβο!!!! και αναγκαστικα να τη κανω με τσιμεντο. την ειχα μονοση με τσιμεντοκονια.
παντος μου φενετε μεγαλυτερη απο τα λιτρα που λες.
για τα γκαπι δεν εχω ειδεα αλλα η νεροχελωνα δεν ειναι σαρκοφαγα δε θα σου τρωει τα αυγα των ψαριων
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-06-11, 00:25
akis&nikol Ο χρήστης akis&nikol δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2011
Περιοχή: xania
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

σευχαριστω φιλε μου αποστολη.ισος την βαθεινω λιγο οποσ λες.κοιτα για τα γκαπακια δεν εχο προβλημα αν τα τρωνε οι χελωνες,φυση ειναι αυτη αλλα και παλι αυτα γενανε σαν τα κουνελια ολο και κατι θα περισευει.θα εχω και τα φυτακια μου μεσα και θα εχουν τα μικρα να κρυφτουν.σκεφτικα για απλο μουσαμα αλλα διαβασα οτι ειναι τοξικοσ για τα ψαρια....θα διξει...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-06-11, 07:50
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από akis&nikol Εμφάνιση μηνυμάτων
σευχαριστω φιλε μου αποστολη.ισος την βαθεινω λιγο οποσ λες.κοιτα για τα γκαπακια δεν εχο προβλημα αν τα τρωνε οι χελωνες,φυση ειναι αυτη αλλα και παλι αυτα γενανε σαν τα κουνελια ολο και κατι θα περισευει.θα εχω και τα φυτακια μου μεσα και θα εχουν τα μικρα να κρυφτουν.σκεφτικα για απλο μουσαμα αλλα διαβασα οτι ειναι τοξικοσ για τα ψαρια....θα διξει...
περα απο τη τοξικοτητα με το καιρο θα σπασει λογο των αλλαγων της θερμοκρασιας! στο ηρακλειο ειναι ενα εργοστασιο που κανει πλαστικα απο πεβεσε και μουσαμαδες για πισινες αν θες ριξε μια ματια και κει! δε θυμαμαι πως λεγετε αλλα ξερω οτι υπαρχει! εκει μπορεις να βρεις ρεταλι και να το παρεις και ετσι
οσο για τη φυση μιας λιμνης να ξερεις η ισορροπια της ειναι παρα πολυ λεπτη!!! και πρεπει να τα περνουμε ολα υποψιν!!! οταν δινουμε σε ολα αυτα τα ζωντανα μια θεση σε ενα φυσικο περιβαλλον να τα περιμενεις και ολα!!!! π.χ αν βαλω μια παπια στη λιμνη μου να περιμενω την αλλη μερα τις γλαστρες μου στα μαυρα τους τα χαλια! αν βαλω η ερθουν βατραχια στη λιμνη μου να περιμενω μεσα σε ενα μινα ολες οι γλαστρες να ειναι χωρις χωμα κ.ο.κ εχω παθει τετια λαχταρα γιαυτο στο λεω!!! τωρα για μια χελωνα δε ξερω ακριβος τη της αρεσει αλλα θα το μαθεις!
παντος θα γινει πολυ ωραια!!! μου αρεσουν οι μακροστενες λιμνες!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-06-11, 08:49
akis&nikol Ο χρήστης akis&nikol δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2011
Περιοχή: xania
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

εχουμε ενα παρκακι εδω στα χανια οπου υπαρχει και μια λιμνη.μεγαλουτσικι βεβαια καμια σχεση με την δικια μου.ειναι καπου 50χ30 μετρα.οποιος δεν ηθελε τις χελωνες του η τα χρυσοψαρα του τα εριχνε εκει.αυτη τη στιγμη εχουν γινει και αναπαραγωγεσ και εχει γεμισει η λιμνη με νεροχελωνεσ μικρες μεγαλεσ και με χρυσοψαρα.απο εκει μου ηρθε η ιδεα.τωρα για το μουσαμα που μου ειπες για τρο ηρκλειο θα το ψαξω σευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-06-11, 08:52
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από akis&nikol Εμφάνιση μηνυμάτων
εχουμε ενα παρκακι εδω στα χανια οπου υπαρχει και μια λιμνη.μεγαλουτσικι βεβαια καμια σχεση με την δικια μου.ειναι καπου 50χ30 μετρα.οποιος δεν ηθελε τις χελωνες του η τα χρυσοψαρα του τα εριχνε εκει.αυτη τη στιγμη εχουν γινει και αναπαραγωγεσ και εχει γεμισει η λιμνη με νεροχελωνεσ μικρες μεγαλεσ και με χρυσοψαρα.απο εκει μου ηρθε η ιδεα.τωρα για το μουσαμα που μου ειπες για τρο ηρκλειο θα το ψαξω σευχαριστω
ok aki! αρα θα συμβιωσουν αρμονικα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-06-11, 17:38
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Χρυσοψαρα με χελωνες στα δικα μας μικρα κλειστα συστηματα ? Οταν μεγαλωσει η χελωνα θα τσιμπαει κανα χρυσοψαρακι που και που ...

Μπορει απλα να αφαιρει κανα κοματακι με δαγκωνιες .

Αν ειναι τυχερα τα χρυσοψαρα θα την βγαλουν μονο με τις γρατσουνιες απο τα νυχια των χεροχελωνων ..

Αλλα στο τελος θα γινουν μεζες.. Οι νεροχελωνες τρωνε και ψαρια στη φυση
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-06-11, 18:55
akis&nikol Ο χρήστης akis&nikol δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2011
Περιοχή: xania
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

ας τελειωσει η κατασκευη και βλεπουμε.μπορει να ριξω και τα γκαπακια μου μεσα.το θεμα ειναι που θα βρω liner γιατι με το τσιμεντομα θα χασω χωρο απ τα πλαγια...ξερει κανεις??????????
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-06-11, 19:16
pondcy Ο χρήστης pondcy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2011
Περιοχή: κυπρος
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

liner υπαρχει στο διαδυκτιο. ebay κτλ. , σε διαφορα μεγεθοι. ενδικτηκη τιμη 4.5 μ χ 6 μ, μαζι με τα μεταφορικα γυρο στα 60 ευρο. ( HAZELOCK)
http://www.gardensite.co.uk
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-06-11, 08:16
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

¶κη εγώ αν είχα τέτοιο χώρο δεν θα έφτιαχνα λιμνούλες αλλά ποταμάκια! Να φανταστείς ότι το σκέφτομαι εδώ και 2-3 χρόνια να το κάνω με μεγάλες ζαρτινιέρες.
Δώσε λίγο παραπάνω βάθος, βάλε ποταμίσιες πέτρες τα ανάλογα φυτά γρήγορης ροής και μια αντλία που να κάνει μεγάλη ροή! Θα είναι όνειρο!!!

Πάντως σου εύχομαι καλή επιτυχία ότι κι αν κάνεις τελικά!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-06-11, 12:42
akis&nikol Ο χρήστης akis&nikol δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2011
Περιοχή: xania
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

λοιπον τοσο καιρο ψαχνο για λαινερ και δεν βρισκω πουθενα.απο αγγλια δεν στελνουν λεει οποτε θα παρω απο ενα μαγαζι εδω ενα κομματι 3χ4(60ε) και θα μικρεινω λιγο το μικος αναγκαστικα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τα φωτα σας... stavrospraf Ψάρια Υφάλμυρου νερού 10 03-06-10 01:25
Τα φωτα σας... markos6888 Γλυκό νερό - Γενικά 17 07-03-10 00:01
τα φωτα σας για τα φωτα μου harris samos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 06-02-10 01:05
Παρακαλώ τα φωτα σας για τα φωτα μου StamatisK Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 30-11-09 14:34
τα φωτα σας για τα φωτα παιδια...!!! Πάνος Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 12-02-08 18:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06142 seconds with 16 queries