Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων

Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων Υποβρύχιοι κήποι - aquascaping

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 05-09-09, 11:32
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος Εμφάνιση μηνυμάτων
Για την μπλύξα στο λέω γιατι ολοι όσοι την είχαμε στην αρχή βάλαμε πολύ πράμα μέσα στα ενυδρεία μας με αποτέλεσμα με την πάροδο του καιρού να μπουκώσουν τα ενυδρεία αυτη την στιγμη πιστεύω πως οι περισσότεροι έχουμε κρατήσει ελάχιστη για να τονίσουμε ή σβήσουμε κάποιες γωνίες βράχου ή ατέλειες σε τελείωμα ξύλου.

Ενα εξίσου εντυπωσιακό φυτό που πήρα χθες και με το που το έβαλα μεσα στο ενυδρείο έδειξε πολύ ωραίο-εντυπωσιακο και κάνει για την μέση είναι το Staurogyne sp.της tropica που το παρουσιάσε τώρα τελευταια και δεν το έχει βάλει ακόμη στον κατάλογο της αν μπορούσες να το βρείς θα ήταν ωραιο μιας και δεν μεγαλώνει πολύ οντως πολυ ομορφο ... το θεμα ειναι που να βρεθει!!!,επίσης στο σκοτεινο σημείο που σου είπα μπορείς να κάνεις μια συστάδα απο Micranthemoides εχω! Αλλα ειναι "κοντο ακομα" το κουρεψα ετσι ωστε να δειχνει πιο πυκνο! η Umbrosum που είναι αρκετά φωτεινά και εύκολα (αν χωράνε βέβαια).
Οσο για τη μπλυξα ... αρχιζω να πιστευω οτι αν και πολυ ομορφη ... οντως "μπουκωνει" το ενυδρειο ... μονο οπως λες για να τονισει καπως ... καποιο σημειο! Αν και σε 50 λιτρα δυσκολα βρισκεις χωρο να τα βαλεις ολα!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην διασκορπιζεις τα 2 ξυλα, μπλεξε τα και τα 2 μαζι στην δεξια πλευρα. Ειναι και "αβολο" αυτο το ξυλο! Θα το προσπαθησω αλλα αν δεν παει θα παρει ποδι και θα βαλω κατι αλλο!! Κριμα ... μου αρεσε αλλα ειναι πολυ λιγος ο χωρος και φαινεται τεραστιο! Ισως σε καποιο μεγαλυτερο ενυδρειο θα ηταν καλυτερα! Εχεις λιγα φυτα για να γεμισεις 2 πλευρες, Εχω λιγα ακομα στο μονομαχοενυδρειο (απο τα ευκολα) και βρηκα και Cabomba furcata αρα πιστευω θα γεμισει και απο αριστερα!! δωσε βαρυτητα στην δεξια πλευρα και αφησε το πιο ανοιχτο στα αριστερα. Την blyxa φυτεψε την πιο πυκνα ακομα να μην φαινεται οτι τωρα φυτευτηκε. Το εκανα αλλα δειχνει ενας τεραστιος θαμνος που δεν φαινεται ομορφο! Θα αφαιρεσω αρκετη!!! (τελικα)
Αν εβρισκες και μερικες πετρες διαφορων διαστασεων βρηκα μια σκουροχρωμη αλλα ειναι μεγαλη! Θα προσπαθησω να τη σπασω σε πολλα κομματια ... θα το εδενες πολυ καλα και θα εδειχνε "επιτηδευμενα αφαιρετικο". Βαλε φαντασια !
Ασχετο ... παντως τα cpd εγκρινουν τον κορμο αυτο ... Νοιωθουν ασφαλεια απο κατω του και συνεχεια εκει σουλατσαρουν!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 05-09-09, 19:11
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

πολυ ωραιο φιλε.......
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 05-09-09, 21:06
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

πολύ ωραίο μπράβο, το μονοπατάκι στο πρώτο μου άρεσε πάντως ξεκουράζει το μάτι και κάνει πιο εντυπωσιακή τη ζούγκλα. να το χαίρεσαι
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 06-09-09, 08:02
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από douran_p Εμφάνιση μηνυμάτων
πολυ ωραιο φιλε.......
Σε ευχαριστω αν ... και καθε φορα που λεω να αλλαξω κατι ... προκυπτει διαφορετικο aquascape (ελπιζω πιο βελτιωμενο)!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
πολύ ωραίο μπράβο, το μονοπατάκι στο πρώτο μου άρεσε πάντως ξεκουράζει το μάτι και κάνει πιο εντυπωσιακή τη ζούγκλα. να το χαίρεσαι
Για το μονοπατι ... μου αρεσε και εμενα! Ετσι επανηλθε (με αλλη μορφη) πιο φυσικο (ελπιζω) μια που πριν ηταν πολυ στημενο! Πηρα μια πετρα ... την εσπασα σε πολλα κομματια και το παιδευω στο μυαλο μου! Πηρα και cabomba furcata (που μου αρεσει) ...
Μια που σηκωθηκα νωρις ... και εχω ορεξη ... αρχισα τις εργασιες!
Χθες ειδα πως μου τελειωσε και το CO2 (βρηκε στιγμη να το κανει) .. θα φτιαξω DIY προς το παρων μια που η μπουκαλα που εχω χλωμο να περασει υδραυλικη δοκιμη ... Δε πτοουμαι! Θα βρω λυση!
Βαζω μερικες φωτογραφιες μηπως με το δικο σας ματι μπορει να δωσει καμια ιδεα για την αριστερη πλευρα (την δεξια την παλευω -- οχι δεν ειναι πολιτικο υπονοουμενο) η οποια με τιποτα δεν μου "καθεται" εχει λιγο χωρο και τοενα φυτο επικαλυπτει το αλλο...
Μη φριξετε! λερωμενα τζαμια λοιπουν φυτα - αλλα επιπλεουν, απλα κανω πειραματα!! Το μεγαλο ξυλο πηρε ποδι ... αφου δε χωραει οπως και να το βαλω!! Αυτη τη φορα θα ασχοληθω και με τις λεπτομεριες ... αλλα αφου τελειωσουν τα χοντρα! Η φτερη εκει που ειναι δε φαινεται .. που να τη βαλω ...?
Ακουω προτασεις και συμβουλες! Μια που εχουν ταλαιπωρηθει πολυ τα φυτα αλλα και τα ψαρακια και οι γαριδες (τσιμπανε το χερι μου) δε θα το πειραξω μετα ... να ηρεμησουν ολα ...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02316.jpg
Εμφανίσεις:  358
Μέγεθος:  64,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02319.jpg
Εμφανίσεις:  285
Μέγεθος:  73,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02320.jpg
Εμφανίσεις:  295
Μέγεθος:  80,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02321.jpg
Εμφανίσεις:  290
Μέγεθος:  83,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02322.jpg
Εμφανίσεις:  261
Μέγεθος:  81,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02323.jpg
Εμφανίσεις:  259
Μέγεθος:  82,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02324.jpg
Εμφανίσεις:  264
Μέγεθος:  77,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02325.jpg
Εμφανίσεις:  256
Μέγεθος:  75,8 KB  
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 06-09-09, 08:11
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ευχαριστω αν ... και καθε φορα που λεω να αλλαξω κατι ... προκυπτει διαφορετικο aquascape (ελπιζω πιο βελτιωμενο)!


Για το μονοπατι ... μου αρεσε και εμενα! Ετσι επανηλθε (με αλλη μορφη) πιο φυσικο (ελπιζω) μια που πριν ηταν πολυ στημενο! Πηρα μια πετρα ... την εσπασα σε πολλα κομματια και το παιδευω στο μυαλο μου! Πηρα και cabomba furcata (που μου αρεσει) ...
Μια που σηκωθηκα νωρις ... και εχω ορεξη ... αρχισα τις εργασιες!
Χθες ειδα πως μου τελειωσε και το CO2 (βρηκε στιγμη να το κανει) .. θα φτιαξω DIY προς το παρων μια που η μπουκαλα που εχω χλωμο να περασει υδραυλικη δοκιμη ... Δε πτοουμαι! Θα βρω λυση!
Βαζω μερικες φωτογραφιες μηπως με το δικο σας ματι μπορει να δωσει καμια ιδεα για την αριστερη πλευρα (την δεξια την παλευω -- οχι δεν ειναι πολιτικο υπονοουμενο) η οποια με τιποτα δεν μου "καθεται" εχει λιγο χωρο και τοενα φυτο επικαλυπτει το αλλο...
Μη φριξετε! λερωμενα τζαμια λοιπουν φυτα - αλλα επιπλεουν, απλα κανω πειραματα!! Το μεγαλο ξυλο πηρε ποδι ... αφου δε χωραει οπως και να το βαλω!! Αυτη τη φορα θα ασχοληθω και με τις λεπτομεριες ... αλλα αφου τελειωσουν τα χοντρα! Η φτερη εκει που ειναι δε φαινεται .. που να τη βαλω ...?
Ακουω προτασεις και συμβουλες! Μια που εχουν ταλαιπωρηθει πολυ τα φυτα αλλα και τα ψαρακια και οι γαριδες (τσιμπανε το χερι μου) δε θα το πειραξω μετα ... να ηρεμησουν ολα ...
πολυ ανακενηση μπραβο πολυ ομορφο εμενα προσωπικα μου αρεσει παρα πολυ το εχεισ φτιαξει πολυ καλο το κοιτας και νομιζεισ οτι ειναι τεραστιο εγω λεω να το αφυσεις ετσι μη το φορτονεις αλλα φυτα να βλεπεις και λιγο τα ψαρακια σου. οσο για αφτα που επιπλεουν βαλτα κατω αριστερα οχι μπροστα απο την τελευτεα πετρα ενδιαμεσα εχεισ μια τρυπα στα φυτα και την πετρα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 06-09-09, 09:51
Το avatar του χρήστη blondi
blondi Ο χρήστης blondi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2007
Περιοχή: ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην διασκορπιζεις τα 2 ξυλα, μπλεξε τα και τα 2 μαζι στην δεξια πλευρα. Εχεις λιγα φυτα για να γεμισεις 2 πλευρες, δωσε βαρυτητα στην δεξια πλευρα και αφησε το πιο ανοιχτο στα αριστερα. Την blyxa φυτεψε την πιο πυκνα ακομα να μην φαινεται οτι τωρα φυτευτηκε.
Αν εβρισκες και μερικες πετρες διαφορων διαστασεων θα το εδενες πολυ καλα και θα εδειχνε "επιτηδευμενα αφαιρετικο". Βαλε φαντασια !
με τις πετρες συμφωνω και γω με τον αλεξανδρο, βαλε και λιγο moss στα ξύλα αν θελεις, πάντως ειναι ενα πολύ ωραίο ενυδρείο με πολλές δυνατοτητες βελτιωσης, μπράβο!!!!!!!1
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 06-09-09, 14:44
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
πολυ ανακενηση μπραβο πολυ ομορφο εμενα προσωπικα μου αρεσει παρα πολυ το εχεισ φτιαξει πολυ καλο το κοιτας και νομιζεισ οτι ειναι τεραστιο εγω λεω να το αφυσεις ετσι μη το φορτονεις αλλα φυτα να βλεπεις και λιγο τα ψαρακια σου. οσο για αφτα που επιπλεουν βαλτα κατω αριστερα οχι μπροστα απο την τελευτεα πετρα ενδιαμεσα εχεισ μια τρυπα στα φυτα και την πετρα
Δε ειναι το θεμα να το φορτωσω κι αλλο αλλα δε μου καθεται καλα η αριστερη πλευρα! Ευχαριστω ... για την γρηγορη απαντηση!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από blondi Εμφάνιση μηνυμάτων
με τις πετρες συμφωνω και γω με τον αλεξανδρο, βαλε και λιγο moss στα ξύλα αν θελεις, πάντως ειναι ενα πολύ ωραίο ενυδρείο με πολλές δυνατοτητες βελτιωσης, μπράβο!!!!!!!1
Το εβγαλα το μεγαλο ξυλο και εβαλα ενα μικροτερο κατω απο το αλλο που ειχα!! Αυτο προσπαθω ...να το βελτιωσω ακομα πιο πολυ! Τη moss την εβγαλα να τη ξεχωρησω και μετα θα βαλω στα ξυλα! Ευχαριστω για blondi!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 06-09-09, 16:15
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Aστο τώρα να πάρει τα πάνω του.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 06-09-09, 20:04
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος Εμφάνιση μηνυμάτων
Aστο τώρα να πάρει τα πάνω του.
ωραια η συνθεση με τις πετρες...ωραιο το ανοιγμα πισω!..συμφωνω με το σταυρο....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 06-09-09, 20:29
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Εξακολουθει να μη μου καθεται καλα η αριστερη πλευρα! Οπως και να τα βαλω παλι χαλια ειναι!
Σηκωσε και αμμωνια (πολλες red cherry και amano) με αποχαιρετησαν!! Τωρα γιατι δε μπορω να καταλαβω! Το φιλτροδουλευει κανονικα και ουτε το εχω πειραξει! Ολα στραβα ... αλλα και παλι ΔΕ πτοουμαι! 80 % αλλαγη και το σταυρο μου ... (θα βαλω και επιπλεων στρωμμενο siporax απο τους δισκους!)
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 06-09-09, 20:37
Το avatar του χρήστη Μίμης
Μίμης Ο χρήστης Μίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Μυτιλήνη(Λέσβος)
Μηνύματα: 787
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μίμης
Smile

μπραβο ρε γιωργο ετσι δυναμικα μην πτοησε!
αμα ηταν με μια ατυχια να τα παραταγαμε δεν θα μπορουσαμε να κανουμε τιποτα!μην απογοητευεσαι .
για πειτε και οι πιο εμπειροι (αλεχ,πανο..) ποσες ατυχιες εχετε περασει για να βρισκεσται εκει που ειστε τωρα?(λιγο πριν την κορυφη)
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 06-09-09, 20:39
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μίμης Εμφάνιση μηνυμάτων
μπραβο ρε γιωργο ετσι δυναμικα μην πτοησε!
αμα ηταν με μια ατυχια να τα παραταγαμε δεν θα μπορουσαμε να κανουμε τιποτα!μην απογοητευεσαι .
για πειτε και οι πιο εμπειροι (αλεχ,πανο..) ποσες ατυχιες εχετε περασει για να βρισκεσται εκει που ειστε τωρα?(λιγο πριν την κορυφη)
Την εχουν ξεπερασει ... εδω και χρονια
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 06-09-09, 20:50
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

σημερα ακουσαμε 2 ανεκδοτα....ενα οτι ειμαι εμπειρος..και το αλλο ειχε να κανει με μια κορυφη...εγω παντως κορυφη δε βλεπω ουτε με κυαλια...

απο εκει και περα...κακοτυχιες πολλες....και κυριως δεν ηταν κακοτυχιες αλλα δικα μου λαθη! λυπαμαι που εγιναν και ο μονος τροπος να επανορθωσω ειναι να προσπαθω να μη τα ξανακανω...και αν περναει απο το χερι μου να μη τα κανουν και αλλοι....

γιωργο, μεγαλη αλλαγη νερου οπως ειπες..και καλα κανεις που προσθετεις βιολογια..προσπαθησε να σκεφτεις με ηρεμο μυαλο τι μπορει να εφταιξε....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 06-09-09, 21:01
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
σημερα ακουσαμε 2 ανεκδοτα....ενα οτι ειμαι εμπειρος.. εισαι (το σωστο να λεγεται) δεν την ξερεις την κυρια αλλα αυτη σε ξερει!! και το αλλο ειχε να κανει με μια κορυφη Αφου εισαι ... τι να κανουμε?...εγω παντως κορυφη δε βλεπω ουτε με κυαλια ειναι επειδη κοιτας επανω που δεν εχει αλλο ... κοιτα προς τα κατω και θα καταλαβεις το λαθος σου
Φιλε Πανο ΔΕΝ μπορεις να αυτοπροσδιορισεις τον εαυτο σου! Ειναι λαθος! Ασε τους αλλους ανθρωπους να σου που τι εισαι και δεν εισαι γιατι αυτη ειναι η εικονα σου στα ματια των αλλων!
απο εκει και περα...κακοτυχιες πολλες....και κυριως δεν ηταν κακοτυχιες αλλα δικα μου λαθη! λυπαμαι που εγιναν και ο μονος τροπος να επανορθωσω ειναι να προσπαθω να μη τα ξανακανω...και αν περναει απο το χερι μου να μη τα κανουν και αλλοι....
Ετσι συνηθως αποκταται η εμπειρια (δυστηχως) ... μακαρι καποιος να "πηδηξει" το σταδιο των λαθων και να μη ταλαιπωρηθει αλλα και ταλαιπωρησει τα ψαρακια του! Σε ευχαριστουμε παντως για αυτη σου τη προσπαθεια (και ολων εδω στο gab) και να ξερεις οτι η βοηθεια σου ειναι ουσιαστικη και πολυ χρησιμη για ολους! Συνεχισε ετσι!!
γιωργο, μεγαλη αλλαγη νερου οπως ειπες..και καλα κανεις που προσθετεις βιολογια..προσπαθησε να σκεφτεις με ηρεμο μυαλο τι μπορει να εφταιξε....
μολις τωρα κανω μεγαλη αλλαγη και θα προσθεσω πολυ siporax!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 09-09-09, 21:09
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Μετα απο αρκετα "πειραματα" κατεληξα σε αυτο...
Αν και εχουν ταλαπωρηθει πολυ τα φυτα ... ευχομαι να ανακαμψουν!
Οσο για την αμμωνια ειναι 0 (γεμισα ολο το φιλτρο με siporax) αλλα δεν εχω βρει ακομα το λογο που εγινε αυτο!
Οι φωτογραφιες ειναι απο κινητο ... μη βαρατε !!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  09092009356.jpg
Εμφανίσεις:  308
Μέγεθος:  73,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  09092009360.jpg
Εμφανίσεις:  264
Μέγεθος:  100,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  09092009361.jpg
Εμφανίσεις:  290
Μέγεθος:  92,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  09092009362.jpg
Εμφανίσεις:  276
Μέγεθος:  88,5 KB  
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 09-09-09, 22:18
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ωραιοτατο ειναι!!! για να δεις ολοκληρωμενη εικονα ομως ασε τα φυτα να ανακαμψουν και να αναπτυχθουν!
θα δειχνει υπεροχο!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 10-09-09, 01:29
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Γιωργο, αστο τωρα να συνελθει και την Δευτερα ερχομαι για την φωτογραφιση.
Η αμμωνια πιθανον να προηλθε απο την αναταραχη στο υποστρωμα και το σοκ των φυτων. Γενικα αμα βαζεις συνεχεια χερι μεσα αυτα συμβαινουν. Δικαιολογεισαι βεβαια γιατι σου προεκυψε διαγωνισμος εκει που δεν το περιμενες και τρεχεις να φτιαξεις το layout μεσα σε 1 εβδομαδα.
Κακως παντως...το ενυδρειο σου ετσι οπως ηταν απο πριν ηταν αξιοπρεπεστατο και τουλαχιστον φαινοταν οτι ηταν ωριμο.Τζαμπα αγχωθηκες. Ενα ελαφρο κλαδεμα και σε 10 μερες θα ηταν τζαμι.

Παρολα αυτα πρεπει να ομολογησω οτι αυτο που εφτιαξες τωρα ειναι μακραν το καλυτερο στησιμο απο τα προηγουμενα. Μακαρι να ειχες κι αλλο χρονο να δεσει με τα φυτα και να εβαζες κι ενα γρασιδι.

Οσο για κορυφες, εμπειρους, επιστημονες κλπ ...το αφηνω ασχολιαστο. Οπως λεω και στο προφιλ μου "μολις εξυσα την επιφανεια"...κι ακομα στο ξυσιμο ειμαι
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 10-09-09, 09:17
Το avatar του χρήστη lucky13
lucky13 Ο χρήστης lucky13 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2009
Περιοχή: Αθήνα, Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Πολυ καλύτερα που μαζεψες τα ξυλα απο την μια μερια, τωρα πρεπει να παρουν μπρος γιανα δεις πως θα βγει, αν και πιστευω οτι εχεις αρκετα ιδη για τοσο μικρο ενυδρειο και ειναι αρκετα δυσκολο να δείξουν ολα ωραια και να ταιριάξουν. Επισης αυτο πισω δεξια επειδή δεν μπορω να καταλαβω απο τις φωτος ειναι το Myriophyllum το κοκκινο?!
__________________
Το παλιο μου 60lt Το καινουργιο 120lt
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 10-09-09, 13:06
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραιοτατο ειναι!!! για να δεις ολοκληρωμενη εικονα ομως ασε τα φυτα να ανακαμψουν και να αναπτυχθουν!
θα δειχνει υπεροχο!
Αυτο περιμενω ... την ανακαμψη!! Οι υποψιες μου για τη διαχυση του διοξειδιου επιβεβαιωθηκαν! Δεν εκανε τη δουλεια του σωστα αφου ... ειχε "μπουκωσει" ... παλι ... αρα πηρε και αυτο ποδι και αντικατασταθηκε με ενα τετοιο τοποθετημενο μπροστα στη ροη του φιλτρου ωστε οι φυσαλιδες να πηγαινουν παντου!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιωργο, αστο τωρα να συνελθει και την Δευτερα ερχομαι για την φωτογραφιση.
Η αμμωνια πιθανον να προηλθε απο την αναταραχη στο υποστρωμα και το σοκ των φυτων. Γενικα αμα βαζεις συνεχεια χερι μεσα αυτα συμβαινουν. Δικαιολογεισαι βεβαια γιατι σου προεκυψε διαγωνισμος εκει που δεν το περιμενες και τρεχεις να φτιαξεις το layout μεσα σε 1 εβδομαδα.
Κακως παντως...το ενυδρειο σου ετσι οπως ηταν απο πριν ηταν αξιοπρεπεστατο και τουλαχιστον φαινοταν οτι ηταν ωριμο.Τζαμπα αγχωθηκες. Ενα ελαφρο κλαδεμα και σε 10 μερες θα ηταν τζαμι.

Παρολα αυτα πρεπει να ομολογησω οτι αυτο που εφτιαξες τωρα ειναι μακραν το καλυτερο στησιμο απο τα προηγουμενα. Μακαρι να ειχες κι αλλο χρονο να δεσει με τα φυτα και να εβαζες κι ενα γρασιδι.

Οσο για κορυφες, εμπειρους, επιστημονες κλπ ...το αφηνω ασχολιαστο. Οπως λεω και στο προφιλ μου "μολις εξυσα την επιφανεια"...κι ακομα στο ξυσιμο ειμαι
Τωρα ... το πλακωνω σε καλη λιπανση ... και ο ... Θεος βοηθος ... Την αλλαγη δεν την εκανα για το διαγωνισμο! Επιτελους τα δισκακια μου αποφασισαν να ζευγαρωσουν! Ετσι αναγκαστηκα να αποχωριστω τον αγαπημενο μου δισκο αφου ... ετρωγε το ξυλο της χρονιας του! Πια εμεινε το ζευγαρι και δεν ηταν αναγκαια τοσα πολλα ξυλα στους δισκους... Ετσι αφαιρεσα πολλα ... και ενα μου εκανε "κλικ" οτι θα ηταν ομορφο στο φυτεμενο! Το ... ενα εφερε το αλλο και ... καταληξαμε εδω!
Αν και εμενα μου αρεσει ετσι οπως εγινε ... πιστευω οτι η αμμωνια προεκυψε απο το ανακατεμα του υποστρωματος οπως σωστα ... λες ... αφου το φιλτρο λειτουργουσε συνεχεια και ουτε το πειραξα καθολου! Δυστηχως την "νυφη" την πληρωσαν οι γαριδες ... που πολλες δεν αντεξαν!
Ξυσε την επιφανεια ... και συνεχισε το ξυσιμο ...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucky13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ καλύτερα που μαζεψες τα ξυλα απο την μια μερια, τωρα πρεπει να παρουν μπρος για να δεις πως θα βγει, αν και πιστευω οτι εχεις αρκετα ηδη για τοσο μικρο ενυδρειο και ειναι αρκετα δυσκολο να δείξουν ολα ωραια και να ταιριάξουν. Επισης αυτο πισω δεξια επειδή δεν μπορω να καταλαβω απο τις φωτος ειναι το Myriophyllum το κοκκινο?!
Πισω ... δεξια το "κοκκινακι" ειναι ... Cabomba furcata!! Απο την μια πλευρα ... συμφωνω οτι ηδη υπαρχουν πολλα φυτα ... απο την αλλη πολλες φορες εχω την αισθηση οτι θα μπορουσε να "χωρεσει" και αλλα και μαλιστα να "δειχνει" ομορφο!

Special thanks στον Σταυρο που με βοηθησε να ξεπερασω το "συνδρομο της μπλυξας"
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 15-09-09, 13:03
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Cool

Αλεξ!!! Σε ευχαριστω και παλι για τη φωτογραφιση! Αυτες ειναι που θα στειλω στο AGA! Αν και θα μπορουσα πολυ καλυτερα .. καλες ειναι για αρχη ... δε δειχνει ωριμο ... οπως το προηγουμενο ... αλλα οπως παντα .. κατι κερδιζεις και κατι χανεις!! Ειχε πολυ δουλεια και ... δεν ειχα τα φυτα που ηθελα!! Εκτος των αλλων ειχαν ταλαιπωρηθει πολυ! Τη μπλυξα την γλυτωσα τελευταια στιγμη μια που ειχε μεινει σε κουβα αρκετη ωρα (και ειχα ξεχασει να βαλω λιγο νερακι) οπως και αλλα ... τωρα αρχιζουν να ανακαπτουν! Η αριστερη πλευρα ... εξακολουθει να πασχει! Τελοσπαντων κατω απο αυτες τις συνθηκες ... μου φαινεται πολυ καλη προσπαθεια!!











Βασικα αυτη τη τελευταια σκεφτομαι να την αντικαταστησω με αυτη που ακολουθει ... τι λετε??

__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 15-09-09, 14:34
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλη επιτυχια!!!!
πολυ ομορφες φωτογραφιες ενος υπεροχου "κηπου"!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 15-09-09, 21:52
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile


Και μερικα ψαρακια!!!















__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 16-09-09, 14:33
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

φοβερες φωτο!!!
τα ψαρακια ειναι πανεμορφα!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 19-09-09, 00:58
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

είχα μέρες να το δω είναι υπέροχο μην προβληματίζεσαι για την αριστερή πλευρά το περισσότερο που θα μπορούσες ένα μικρό θαμνάκι σαν αυτά του κεντρικού στην άκρη αριστερά ως εκ περισσού κι αυτό γιατί δεν είναι απαραίτητο. η σπασμένη πέτρα στο μονοπάτι πολύ ωραία ιδέα. η τελευταια εναλλακτική φωτογραφία πολύ εκπληκτική αλλά πολύ αρτιστίκ δεν ξέρω αν κάνει επειδή την θέλεις για κάποια παρουσίαση όπως κατάλαβα. θα σε "αντιγράψουμε" με την φίλη μου να ξέρεις. ειναι τέλειο να το χαίρεσαι
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 19-09-09, 08:52
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
είχα μέρες να το δω είναι υπέροχο μην προβληματίζεσαι για την αριστερή πλευρά το περισσότερο που θα μπορούσες ένα μικρό θαμνάκι σαν αυτά του κεντρικού στην άκρη αριστερά ως εκ περισσού κι αυτό γιατί δεν είναι απαραίτητο. η σπασμένη πέτρα στο μονοπάτι πολύ ωραία ιδέα. η τελευταια εναλλακτική φωτογραφία πολύ εκπληκτική αλλά πολύ αρτιστίκ δεν ξέρω αν κάνει επειδή την θέλεις για κάποια παρουσίαση όπως κατάλαβα. θα σε "αντιγράψουμε" με την φίλη μου να ξέρεις. ειναι τέλειο να το χαίρεσαι
Φαντασια να υπαρχει ... και ολα γινονται! Ειναι σιγουρο με τη φιλη σου θα φτιαξετε κατι ακομα πιο ομορφο!!! Περιμενουμε τη παρουσιαση!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 19-09-09, 10:15
Το avatar του χρήστη Μίμης
Μίμης Ο χρήστης Μίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Μυτιλήνη(Λέσβος)
Μηνύματα: 787
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μίμης
Smile

καλα γιωργο μαγεψες παλι.παρα πολυ ομορφο.να σου πω την αληθεια οι φωτογραφιες πριν την τελευταια φωτογραφηση δε μου αρεσαν παρα πολυ.οι τελευταιες ομως με την βοηθεια του καταπληκτικου φωτογραφου αλεξ(σληθεια τη μηχανη εχεις ?ειναι φοβερη)ειναι Φ-Ο-Β-Ε-Ρ-Ε-Σ
και ολα δειχνουν πολυ ωραια μην αλλαξεις τιποτα.(επρεπε να βγαλεις και καμια φωτογραφια που να φενονται γαριδουλες)(ή δεν αντεξε καμια? )
μπραβο
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 19-09-09, 10:24
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μίμης Εμφάνιση μηνυμάτων
επρεπε να βγαλεις και καμια φωτογραφια που να φενονται γαριδουλες
Ευχαριστω για τα καλα σου λογια!!
Δυστηχως δεν βλεπω πια καποια γαριδουλα! Η κρυβονται η .... Κριμα ... ηταν γεματο και με μικρουλες!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 19-09-09, 10:39
Το avatar του χρήστη Μίμης
Μίμης Ο χρήστης Μίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Μυτιλήνη(Λέσβος)
Μηνύματα: 787
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μίμης
Smile

κριμα.ελπιζω να κρυβονται.!
και αν τελικα δεν αντεξαν να παρεις αλλες θα ειναι πολυ ωραιες.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
φυτεμενο kanarini Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 28-07-08 08:34
Νεο φυτεμενο chris129 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 07-04-08 20:23
400 φυτεμενο! jimfytakis Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 10 30-09-07 21:28
Νεο φυτεμενο.. smoof Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 19-10-05 11:55
Νεο φυτεμενο dimitris Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 22 29-01-04 23:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,14837 seconds with 16 queries