Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-12-08, 22:44
βερα Ο χρήστης βερα δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2008
Περιοχή: θεσ/νικη
Μηνύματα: 4
Exclamation μεγάλη λίμνη απο...λυματα

για σας. σας ευχάριστω για ότι έχετε δημοσίευση μέχρι τώρα. έμαθα πολλά. θέλω όμως να μάθω και κάτι άλλο. πρόκεται να κτίσουμε σε αγροτεμάχιο 9 στ. . όλα οικολογικά, οικία και καλλιέργεια. θα κάνουμε και ανακύκλωση νερού με βιολογικό καθαρισμό. χονδρικά υπολογίζω 1000 λίτρα τη μέρα. τους 6 μήνες του χειμώνα μαζεύονται περίπου 180000 λίτρα νερό. ξέρει κανεις να μου πει:
1ον πως αποθηκεύω τέτοια ποσότητα χωρίς να χρησιμοποιησω μπετόν;
2ον τι μεγαλύτερη χωρητικότητα λίμνης που μπορώ να φτιάξω με lainer η κάτι άλλο πλαστικό υλικό
3ον είναι καλύτερα να κάνω μια μεγάλη λίμνη η πολλές μικρότερες; εγώ θα ήθελα πολλές επειδη το καλοκαίρι όταν θα ποτιζω να αδειάζει το πρώτο, μετά το δεύτερο, μέχρι το προ τελευταίο, παρα να πέφτει η στάθμη του ενός. στο τελευταίο θα έχω τα ψαρια.
4ον καμια πληροφορία για τη βιολογική επεξεργασία λυμάτων;
ευπρόσδεκτη κάθε πληροφορία η ιδέα. ευχομε καλές γιορτές σε όλους.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-12-08, 01:29
alati Ο χρήστης alati δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2007
Περιοχή: Πανόραμα Θεσ/νικης
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Με όλο το συμπάθειο Βέρα αλλά θέλεις να κάνεις κάτι τόσο μεγάλο και τόσο κοστοβόρο και περιμένεις να πάρεις απαντήσεις από εδώ μέσα (μιλάω για τις κατασκευαστικές απαντήσεις) απο ανθρώπους που έχουν μια τρέλα άσχετη όμως με τέτοιους είδους αντικείμενα. Μήπως πρέπει να ρωτήσεις πρώτα τους ανθρώπους που θα σου βγάλουν την άδεια (π.χ. μπορείς να κάνεις βιολογικό καθαρισμό στην περιοχή που θα χτίσεις? έχεις μελέτη περιβαντολογικών επιπτώσεων? κ.α).

Πάντα φιλικά και είμαι όντως πολύ περίεργος για την πορεία των εργασιών των ιδιαίτερων αυτών έργων
__________________
1 ενυδρείο 120lt με χρυσόψαρα (3 που μεγαλώνουν και πάντα σε παρακολουθούν πεινασμένα)
1 ενυδρείο 90lt με angel fish (τα 2 τους είναι και παιχνιδιάρικα)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-12-08, 09:54
kanarini Ο χρήστης kanarini δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2008
Περιοχή: Νικαια-Νεαπολη
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

εδω θα βρεις απαντησεις http://www.ecosphere.gr/
__________________
http://www.kanarini.net/
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-12-08, 21:33
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

εγω εχω κανει κατι τετοιο που λες οχι ομως με νερο απο βιολογικο αλλα απο γεωτρηση......Τη λιμνη μπορεις να την κανεις οσο μεγαλη θελεις αρκει να εχεις χωρο......Η δικια μου ειναι γυρω στα 130 κυβικα και την εχω κανει με το ειδικο υφασμα που ειναι για αυτες τις δουλειες......Εσκαψα πρωτα τη λιμνη οπως της ηθελα, απλωσα μεσα αμμο την οποια συμπιεσα με οδοστρωτηρακι και μετα ηρθε το συνεργειο να περασει το πανι......Το πανι ειναι θερμοκολλητικο και χρησιμοποιουν μια πιαστρα που λειωνει τα δυο ακρα του πανιου και τα κολλαει μεταξυ τους.......τα χειλη του πανιου τα εχτισα με πετρα ωστε να φαινεται πιο φυσικο το αποτελεσμα.......Εχω ριξει μεσα γριβαδια υχθυοτροφειου τα οποια πολλαπλασιαζονται σα τρελλα οποτε αναγκαστηκα να ψαρευω για να αραιωνω τον πληθυσμο........Επισης με συστημα φλοτερ και αντλιας το καλοκαιρι χρησιμοποιω το νερο της λιμνης για ποτισμα και αναπληρωνω οταν πεσει κατω απο μια σταθμη......Ετσι το νερο ανανεωνεται συχνα και μειωνω τις αναγκες φιλτρανσης..... Φυσικα λογω μεγεθους και θεσης η λιμνη ειναι πρασινη απο την αλγη και δεν εχει διαυγεια........
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-12-08, 09:21
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από βερα Εμφάνιση μηνυμάτων
για σας. σας ευχάριστω για ότι έχετε δημοσίευση μέχρι τώρα. έμαθα πολλά. θέλω όμως να μάθω και κάτι άλλο. πρόκεται να κτίσουμε σε αγροτεμάχιο 9 στ. . όλα οικολογικά, οικία και καλλιέργεια. θα κάνουμε και ανακύκλωση νερού με βιολογικό καθαρισμό. χονδρικά υπολογίζω 1000 λίτρα τη μέρα. τους 6 μήνες του χειμώνα μαζεύονται περίπου 180000 λίτρα νερό. ξέρει κανεις να μου πει:
1ον πως αποθηκεύω τέτοια ποσότητα χωρίς να χρησιμοποιησω μπετόν;
2ον τι μεγαλύτερη χωρητικότητα λίμνης που μπορώ να φτιάξω με lainer η κάτι άλλο πλαστικό υλικό
3ον είναι καλύτερα να κάνω μια μεγάλη λίμνη η πολλές μικρότερες; εγώ θα ήθελα πολλές επειδη το καλοκαίρι όταν θα ποτιζω να αδειάζει το πρώτο, μετά το δεύτερο, μέχρι το προ τελευταίο, παρα να πέφτει η στάθμη του ενός. στο τελευταίο θα έχω τα ψαρια.
4ον καμια πληροφορία για τη βιολογική επεξεργασία λυμάτων;
ευπρόσδεκτη κάθε πληροφορία η ιδέα. ευχομε καλές γιορτές σε όλους.
Εγώ με απλά δύο λόγια θέλω να αναφέρω ότι το εγχείρημα της φίλης (Βέρας) πιο πάνω, μπορεί να γίνει εφικτό σε κάποιες από τις ιδέες της.

Όσο παράξενο και αν μας φαίνεται, είναι κατορθωτό στις μέρες μας, να χρησιμοποιήσουμε μηχανικό εξοπλισμό και να μετατρέπουμε το ακάθαρτο νερό ακόμα και σε πόσιμο με κάποιες προυποθέσεις και φυσικά χλωρίωση.

Εντούτοις υπάρχουν πολλά που πρέπει να γίνουν ώστε να μπορείς να φυλοξενείς ψάρια με απλό βιολογικό καθαρισμό των υδάτων.
Θα ήταν καλύτερο να δημιουργούσες βέβαια πολλές μικρότερες δεξαμένες, παρά μιά μεγάλη έτσι να λειτουργούν ώς συγκοινονούντα δοχεία. Η βιολογική επεξεργασία του νερού παρέχει πολύ υψηλά ποσοστά νιτρικών αλάτων που γι' αυτόν τον λόγο το νερό αυτό είναι ότι πρέπει για το πότισμα των φυτών. Εντούτοις όμως ακόμα και μετά τον καθαρισμό, συνεχίζουν να παραμένουν στο νερό, κάποια στοιχεία που ακόμα δε συνιστούν την τοποθέτηση ψαριών.

Το όλο θέμα βέβαια είναι εξαιρετικά μεγάλο, αλλά πολύ καλά υποσχόμενο για το μέλλον αλλά και το περιβάλλον γενικότερα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-12-08, 11:02
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

αφού ξεκινάς κάτι τόσο οικολογικό από την αρχή καλό θα ήταν να το κάνεις ολοκληρωμένο. θέρμανση με γεωθερμία για παράδειγμα η κάτι τέτοιο. δική σου αντίστροφη ώσμωση και πολλά άλλα. θα πρέπει πιστεύω να χτυπήσεις την πόρτα κάποιου μελετητή. υπάρχουν πολλές εφαρμογές σχετικά με την επεξεργασία λυμάτων. μπορείς να εκμεταλλευτείς και τη βιομάζα....είναι παρά πολλά αυτά που μπορείς να κάνεις.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-12-08, 16:20
βερα Ο χρήστης βερα δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2008
Περιοχή: θεσ/νικη
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

[quote=alati;314658] θέλεις να κάνεις κάτι τόσο μεγάλο και τόσο κοστοβόρο και περιμένεις να πάρεις απαντήσεις από εδώ μέσα

τα ήθελα πολύ να μάθω για το κόστο. εγώ δεν έχω ιδέα απλά φαντάζομαι το κόστος είναι το σκάψιμο και το λάινερ μονο
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-12-08, 16:32
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από βερα Εμφάνιση μηνυμάτων
τα ήθελα πολύ να μάθω για το κόστο. εγώ δεν έχω ιδέα απλά φαντάζομαι το κόστος είναι το σκάψιμο και το λάινερ μονο
μπορώ, αν θέλεις, να σου δώσω μια διεύθυνση στο web να δεις τι μπορεί να σου προσφέρει μια μελετητική εταιρία και μετα να πάρεις τηλ να ρωτήσεις ακριβώς τι και πως(δεν κανω διαφήμιση,εγώ δεν έχω σχέση με το site αυτο)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-12-08, 16:48
βερα Ο χρήστης βερα δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2008
Περιοχή: θεσ/νικη
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

καναρίνι ευχαριστω για το link.Είδα και την ιστιοσελίδα σας.Θα μου φανεί χρήσιμο στο μέλλον.Στα σχέδιά μας είναι να βάλουμε πολλά ζώα και πουλιά στο κτήμα, φυσικά και καναρίνια.Τώρα είμαστε στην αρχή αν όμως πρέπει από τώρα να προνοήσουμε για κάτι ευχαρίστως να σας ακούσω..
-------------------------
φυσικά

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη βερα : 25-12-08 στις 16:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-12-08, 16:51
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από βερα Εμφάνιση μηνυμάτων
καναρίνι ευχαριστω για το link.Είδα και την ιστιοσελίδα σας.Θα μου φανεί χρήσιμο στο μέλλον.Στα σχέδιά μας είναι να βάλουμε πολλά ζώα και πουλιά στο κτήμα, φυσικά και καναρίνια.Τώρα είμαστε στην αρχή αν όμως πρέπει από τώρα να προνοήσουμε για κάτι ευχαρίστως να σας ακούσω..
-------------------------
φυσικά
www.renewable.gr
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-12-08, 16:54
kanarini Ο χρήστης kanarini δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2008
Περιοχή: Νικαια-Νεαπολη
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από βερα Εμφάνιση μηνυμάτων
καναρίνι ευχαριστω για το link.Είδα και την ιστιοσελίδα σας.Θα μου φανεί χρήσιμο στο μέλλον.Στα σχέδιά μας είναι να βάλουμε πολλά ζώα και πουλιά στο κτήμα, φυσικά και καναρίνια.Τώρα είμαστε στην αρχή αν όμως πρέπει από τώρα να προνοήσουμε για κάτι ευχαρίστως να σας ακούσω..
-------------------------
φυσικά
Να εισαι καλα ελπιζω να σε βοηθησα, εχει και ενυδρειακα ειδη το λινκ που σου εστειλα της ADA
__________________
http://www.kanarini.net/
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-12-08, 18:25
βερα Ο χρήστης βερα δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2008
Περιοχή: θεσ/νικη
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sifnos Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορώ, αν θέλεις, να σου δώσω μια διεύθυνση στο web να δεις τι μπορεί να σου προσφέρει μια μελετητική εταιρία και μετα να πάρεις τηλ να ρωτήσεις ακριβώς τι και πως(δεν κανω διαφήμιση,εγώ δεν έχω σχέση με το site αυτο)
είναι άντο ακριβώς που χρειάζομαι ευχάριστο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Η μεγάλη απόφαση AXEL Αρχάριοι γλυκού νερού 8 13-01-07 19:02
SOS - Μεγάλη θερμοκρασία antonio Γλυκό νερό - Γενικά 9 10-01-07 22:02
αναπαραγωγή με μεγάλη διαφορά μεγέθους? Mariel Αναπαραγωγή 6 08-01-05 01:22
Κυπρίνοι σε μεγάλη λίμνη dimitris Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 2 27-08-04 11:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06477 seconds with 15 queries