Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-03-05, 12:38
GFON Ο χρήστης GFON δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2005
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 123
Προεπιλογή Εχασα τα ramirez μου....

Εδω και ενα περιπου μηνα ειχα παρει 2 ram απο τον καρχαρια , και μεχρι πριλ λιγες μερες ητανε ολα ΟΚ.

Τρωγανε μια χαρα ειδικα την color pro thw tetra κολυμπαγαν και ηταν τα αγαπημενα μου .

Την παρασσκευη πηρα αλλο ενα πιο μεγαλο απο την Αβυσσο , το σαββατο φευγω εκτακτος ριχνω μια ταμπλετα φαγητο της sera και επιστρεφω χθες βραδυ.

Αποτελεσμα το νεο ram ψοφιο και μισωφαγωμενο, κια τα αλλα 2 μαζεμενα πτερυγια κωλυμμενες κοιλιες, και κοκκινα σημαδια σαν αιματωματα στην βαση της ουρας και στις ριζες στα πτερυγια, και καθονταν στο βυθο και ανοιγοκλειναν το στομα.

Σημερα το πρωί παει αλλο ενα και εμεινε ενα το οποιο εβγαλα απο το ενυδρειο. Σιγουρα μεχρι το απογευμα θα ψηφησει...... ηταν ταλαιπωρημενο.

Στον καταλογο ασθενειων της σερα φαινεται σαν να ειναι αιματωματα , βακτηριδιακη μολυνση.

ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΨΑΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.

Τωρα τι κανω ριχνω baktopour direct ή καποιο αλλο προληπτικα ή το αφηνω και βλεπω.

Υποψιν την Πεμπτη ξαναφευγω και θα λειψω για 4 μερες δεν θελω να τα βρω ολα ψοφια.

Βοηθεια.......
__________________
Γιώργος
_________

120 Lt, Φίλτρο Eheim 2213, Φωτισμός 2x30W & 2x25W με ανακλαστήρα,CO2 με φιαλη 2 lt.

Φυτά: Anubia barteri,Anubia nana,Ceratophyllum demersum, Hygrophilla difformis, Hygrophilla polysperma,Alternathera Rossefolia Alternathera Cardinalis, Vesicularia dubyana on Woods, Gymnocoronis Spilanthoides Ludwigia Repens,Ophiapogon Kyoto.

Ψάρια:1 Firemouth, 3 Cherry barb, 2 Rosy barb, 1 Red fin shark,1 Clown loach,1m+1f Ramirez, 14 Neon Tetra 2 Crossocheilus latius, 2 SAE, 2 Albino ancistrus, 5 Amano Shrimp, 2 Apple Snails.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-03-05, 13:03
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Σιγουρα ειναι καποια βακτηριδιακη μολυνση που πιθανον κουβαλησε ο νεο εισερχομενος.
Το πιο πιθανο ειναι να το ειχε και με το στρες της μεταφορας και αλλαγης περιβαλλοντος να το εμφανισε.
Αυτο ομως μπορει να συμβει με το οποιοδηποτε ψαρι.
Εδω θα σε ειχε σωσει η μεθοδος της καραντινας.

Αφου το αλλο το εχεις ηδη απομονωσει, το να ριξεις ασκοπα αντιβιοτικο στο ενυδρειο θα σου κανει σιγουρα ζημια στο φιλτρο (η θα πρεπει να το βγαλεις)
ενω τα αποτελεσματα του θα ειναι αμφιβολα

Μιας και ειναι τριτη ακομα... εχεις χρονο να παρατηρησεις και τα υπολοιπα.
και πραττεις αναλογως..

Δυστυχως η προσθηκη οποιοδηποτε ζωντανου οργανισμου σε ενα κλειστο υποσυστημα οπως το ενυδρειο, εχει τα ρισκα της.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-03-05, 13:29
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Μετρήσεις σε αυτά τα 3 έχουμε(me ti?);

ΝΗ3,ΝΟ2,ΝΟ3
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-03-05, 13:32
qstavrosq Ο χρήστης qstavrosq δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 233
Προεπιλογή

Παιδιά και εγώ το ραμιρέζι που έχασα ( http://www.greekaquarist.com/board/viewtopic.php?t=4634 ) το είχα πάρει από την Άβυσσο. Δεν υπονοώ τίποτα γιατι το μαγαζί το συμπαθώ απλά μήπως έτυχε να έχει κάποιο πρόβλημα στα ραμιρέζι του ;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-03-05, 13:49
GFON Ο χρήστης GFON δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2005
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 123
Προεπιλογή

Παιδιά μιλησα με τον Σταυρο απο την Αβυσσο, και μου ειπε οτι οντως τα ram του ειχαν καποιο προβλημα που παρουσιασαν το Σαββατοκυριακο, και ειναι καποια βακτηριδιακή μολυνση, εγω το πηρα την Παρασκευή.

Εχει σημασια τι ψαρια εχεις μεσα στο ενυδρειο, για το αν θα κωλησσουν.

Τα δικα μου δυσκολα, λεει, θα κωλησσουν, και μια αλλαγη νερου θα γινει σημερα για καλο και κακό.

Μπαινουν σε επιτηριση και βλεπουμε...

Παντως μου ειπε οτι θα μου τα αντικαταστησει αυτα που εχασα.

Σωστός επαγγελματιας... ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥ!!!
__________________
Γιώργος
_________

120 Lt, Φίλτρο Eheim 2213, Φωτισμός 2x30W & 2x25W με ανακλαστήρα,CO2 με φιαλη 2 lt.

Φυτά: Anubia barteri,Anubia nana,Ceratophyllum demersum, Hygrophilla difformis, Hygrophilla polysperma,Alternathera Rossefolia Alternathera Cardinalis, Vesicularia dubyana on Woods, Gymnocoronis Spilanthoides Ludwigia Repens,Ophiapogon Kyoto.

Ψάρια:1 Firemouth, 3 Cherry barb, 2 Rosy barb, 1 Red fin shark,1 Clown loach,1m+1f Ramirez, 14 Neon Tetra 2 Crossocheilus latius, 2 SAE, 2 Albino ancistrus, 5 Amano Shrimp, 2 Apple Snails.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-03-05, 13:52
GFON Ο χρήστης GFON δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2005
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Obelix
Μετρήσεις σε αυτά τα 3 έχουμε(me ti?);

ΝΗ3,ΝΟ2,ΝΟ3
Με υγρά.

ΝΗ3= 0
ΝΟ2= 0
ΝΟ3=40

Το τελευταιο μου κανει εντυπωση διοτι Παρασκευη ηταν 15, και το μονο που εριξα ηταν τροφη σε ταμπλετα gia 2-3 ημερες, και βεβαια το ψοφιο ψαρι που βρηκα και δεν ξερω ποσες μερες ηταν εκει.

Θα γινει σημερα αλλαγη νερου περιπου 60-70%.
__________________
Γιώργος
_________

120 Lt, Φίλτρο Eheim 2213, Φωτισμός 2x30W & 2x25W με ανακλαστήρα,CO2 με φιαλη 2 lt.

Φυτά: Anubia barteri,Anubia nana,Ceratophyllum demersum, Hygrophilla difformis, Hygrophilla polysperma,Alternathera Rossefolia Alternathera Cardinalis, Vesicularia dubyana on Woods, Gymnocoronis Spilanthoides Ludwigia Repens,Ophiapogon Kyoto.

Ψάρια:1 Firemouth, 3 Cherry barb, 2 Rosy barb, 1 Red fin shark,1 Clown loach,1m+1f Ramirez, 14 Neon Tetra 2 Crossocheilus latius, 2 SAE, 2 Albino ancistrus, 5 Amano Shrimp, 2 Apple Snails.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-03-05, 14:07
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Η ταμπλετα σε συνδιασμο με το ψαρι σου τα ανεβασε..

Μην κανεις πανω απο 50%..
καλυτερα κανε μια σημερα 40% και μια την πεμπτη 40%

Το στρες μιας μεγαλης αλλαγης μπορει να σου προκαλεσει αλλα προβληματα.

Το αν θα κολλησουν αλλα Η οχι εξαρταται κυριως απο την κατασταση τους και βεβαια απο το ποσο το συγκεκριμενο βακτηριδιο τα επηρεαζει.
Σιγουρος δεν μπορει να ειναι κανεις.

Για τον qstavrosQ Αν ειναι απο την ιδια παρτιδα ειναι πολυ πιθανον.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-03-05, 16:07
qstavrosq Ο χρήστης qstavrosq δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 233
Προεπιλογή

netblues από την ίδια παρτίδα πήρα και εγώ. Για την ακρίβεια και εγώ την παρασκευή το πήρα. Μίλησα και εγώ με τον Σταύρο και μου είπε για το πρόβλημα...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-03-05, 10:58
GFON Ο χρήστης GFON δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2005
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 123
Προεπιλογή

Εχουν περασει πλεον 3 μερες απο το θανατο των ram και μετα απο στενη παρακολουθηση των υπολοιπων ψαριων ολα φαινονται ενταξει.

Εκανα αλλαγες περιπου 30% και τις 2 προηγουμενες μερες, και ελπιζω γυριζοντας την Κυριακή να μην εχω δυσαρεστα φαινομενα στα υπολοιπα ψαρακια μου.


Παντως μεχρι σημερα το πρωί φαινεται οτι δεν κωλλησαν την αρρωστια.

Ειδωμεν.....

ΥΣ.gstavrosq φιλε ομοιοπαθη ....την πατησαμε!!!
__________________
Γιώργος
_________

120 Lt, Φίλτρο Eheim 2213, Φωτισμός 2x30W & 2x25W με ανακλαστήρα,CO2 με φιαλη 2 lt.

Φυτά: Anubia barteri,Anubia nana,Ceratophyllum demersum, Hygrophilla difformis, Hygrophilla polysperma,Alternathera Rossefolia Alternathera Cardinalis, Vesicularia dubyana on Woods, Gymnocoronis Spilanthoides Ludwigia Repens,Ophiapogon Kyoto.

Ψάρια:1 Firemouth, 3 Cherry barb, 2 Rosy barb, 1 Red fin shark,1 Clown loach,1m+1f Ramirez, 14 Neon Tetra 2 Crossocheilus latius, 2 SAE, 2 Albino ancistrus, 5 Amano Shrimp, 2 Apple Snails.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-03-05, 09:05
GFON Ο χρήστης GFON δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2005
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 123
Προεπιλογή

Ευτυχως ολα πηγαν καλα!!!

Γυριζοντας χθες το βραδυ βρηκα τα ψαρακια μου ολα υγιεστατα να κολυμπουν ευτυχισμενα.

Αμεσως εκανα μετρησεςι για να ειμαι σιγουρος και ολα ηταν καλυτερα απο οτι περιμενα.

NH4=0
NO2=0
NO3=10 ειδικα αυτο με ευχαριστησε πολυ διοτι πιστευα οτι λογο τηε τροφης ταμπλετας που εριξα ισως ειχαν ανεβει, αλλα αντιθετα πεσαν αρκετα.

Μαλλον βοηθησαν τα φυτά μιας και το κερατοφυλλο και η hygrofila αρχισαν να αναπτυσονται αρκετα.
__________________
Γιώργος
_________

120 Lt, Φίλτρο Eheim 2213, Φωτισμός 2x30W & 2x25W με ανακλαστήρα,CO2 με φιαλη 2 lt.

Φυτά: Anubia barteri,Anubia nana,Ceratophyllum demersum, Hygrophilla difformis, Hygrophilla polysperma,Alternathera Rossefolia Alternathera Cardinalis, Vesicularia dubyana on Woods, Gymnocoronis Spilanthoides Ludwigia Repens,Ophiapogon Kyoto.

Ψάρια:1 Firemouth, 3 Cherry barb, 2 Rosy barb, 1 Red fin shark,1 Clown loach,1m+1f Ramirez, 14 Neon Tetra 2 Crossocheilus latius, 2 SAE, 2 Albino ancistrus, 5 Amano Shrimp, 2 Apple Snails.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-03-05, 02:47
qstavrosq Ο χρήστης qstavrosq δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 233
Προεπιλογή

Mπράβο GFON αυτα είναι καλά νέα !
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05038 seconds with 14 queries