Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-06-11, 23:45
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή κοκκινα σημαδια(γδαρσιματα?)σε kuhli loach

σημερα παρατηρησα καποια σημαδια σε ενα απτα kuhli μου.φαινονται σαν γδαρσιματα η και καπως σαν δαγκωματα.δεν ειμαι σιγουρος.το ειδα να καθεται εξω απτη κρυψωνα του και να μην κινειται πολυ και ετσι το προσεξα.σας φαινονται για γδαρσιματα η σαν δαγκωνιες εσας?υπαχει και ενα ανσιστρους μεσα θυληκο και ενα απο αυτα http://www.thetropicaltank.co.uk/Fishindx/algeater.htm

υποπτευομαι το δευτερο αν προκειται για δαγκωματιες αλλα δεν ειμαι σιγουρος.το εχω περιορισει τωρα αλλα καλο θα ητανε ναχα και καμια αλλη γνωμη.τα υπολοιπα ψαρια ειναι 4 μονομαχοι οι οποιοι δεν ενδιαφερονται για τα κουλι,3 κορυ(κιαυτα το ιδιο αποσο εχω δει) 4 hara jerdoni και λιγες γαριδες.
το ενυδρειο ειναι μικρο 60 λιτρα αλλα τα ψαρια θα μετακομισουνε σε 160αρι την επομενη βδομαδα.
οι μετρησεις μου ειναι νορμαλ.NH4NH3:0 PH:7 NO2:0 NO3:10-25
εχετε καμια ιδεα?

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-06-11, 15:15
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

λοιπον παρατηρησα σημερα οτι η κοιλια του ψαριου εχει εκτεταμενα τραυματα-ανοιγματα ειναι εμφανης δηλαδη η βλαβη στο δερμα του.δε μπορω να καταλαβω πως εχει γινει.για ναναι δαγκωματιες δε νομιζω γιατι θα επρεπε κατι να του επιτεθει απο κατω πολλες φορες για να το καταφερει αυτο.η αμμος που εχω μεσα ειναι ψιλη οποτε δε νομιζω ναναι γδαρσιματα απο εκει.το ξυλο που υπαρχει μεσα δεν εχει αγρια επιφανεια οποτε ουτε εκει βλεπω προβλημα για να ειναι γδαρσιμο.το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι μια ηφαιστιακη πετρα που υπαρχει μεσα αλλα δεν συχναζει εκει.το αλλο που μπορω να σκεφτω ειναι τα σαλιγκαρια που υπαρχουνε μεσα(λαθρεπιβατες,φαινονται στις φωτο κιεχω γεμισει)τα οποια δεν ξερω κατα ποσο μπορουνε να επιτεθουνε σε ψαρι.απτα σαλιγκαρια θα καθαρισω αυτη τη βδομαδα που θα μπει το καινουριο ενυδρειο με καινουρια καθαρη αμμο.(ασχετο, βρηκα ποταμισια ερμη με 3.80 τα 25 κιλα.δεν το πιστευα τι χρεωνουνε τα ενυδρειομαγαζα....)καμια ιδεα για τα τραυματα στο kuhli ρε παιδια?οχι τιποτα αλλο αλλα τουλαχιστον να μαθω τι φταιει για μελλοντικα
-------------------------
εβγαλα το ψαρι σε ενα ποτηρι με νερο απτο ενυδρειο για να μπορεσω να το φωτογραφησω.το λυπαμαι,αλλα δε μπορω να καταλαβω τι φταιει για να το αλλαξω.σκεφτομαι να ριξω μελαφιξ μηπως σωθει αλλα δεν ξερω μηπως ειναι τιποτα εσωτερικα.σκουληκι κλπ...


Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 18-06-11 στις 15:15 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-06-11, 15:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

μαλεφιξ θα βαλεις οπωσδηποτε και θα ελεγα και πιμαφιξ

Το χαλικακι αν ειναι αιχμηρο μπορει να πληγωσει το ψαρι ακομα και αν ειναι λεπτης διατομης.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-06-11, 16:51
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν αποκλειεται.αλλα μου φαινεται παραξενο που το προβλημα το ειχε μονο αυτο το συγκεκριμενο ψαρι.τα αλλα ειναι ολα οκ.δε θαπρεπε ναναι γενικο το προβλημα κανονικα?βεβαια ολα μπορει να τυχουνε δηστηχως δεν μπορεσα να το σωσω το ψαρι,αμεσως μετα τις φωτο που εβγαλα και το ξαναβαλα στο ενυδρειο πεθανε.λιγο το στρες λιγο το προβλημα που ειχε δεν αντεξε.καλυτερα ισως γιατι σιγουρα υπεφερε.πρεπει να εχω το νου μου τωρα να προσεχω και τα υπολοιπα μη προκυψει παλι
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Kuhli Loach jiraiya ¶λλα ψάρια Ασίας 12 11-03-14 23:17
Χρυσοψαρο, κοκκινα σημαδια, λευκα στιγματα Vodka Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 7 03-06-11 23:26
Platy με κοκκινα σημαδια pkas Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 1 23-05-11 20:04
Αγγελοψαρο κοκκινα σημαδια nicpapa Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 12 09-05-11 00:52
Kuhli loach σε αφρικάνικο;; \/ag Tanganyika 9 07-03-11 10:59

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09884 seconds with 15 queries