Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-06-07, 11:05
Το avatar του χρήστη Tzo
Tzo Ο χρήστης Tzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2006
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 103
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tzo Send a message via Skype™ to Tzo
Προεπιλογή Κατασκευή Λιμνης

Καλημέρα σε όλους. Θα ήθελα να κάνω μια ερωτησούλα σε σχέση με τον πολυεστέρα. Σκέπτομαι να κατασκευάσω μια λιμνούλα και σκέπτομαι να την κατασκευάσω από πολυεστέρα. Έχω διαβάσει τα σχετικά άρθρα σε ότι αφορά τις λίμνες αλλά δεν ξέρω αν ο πολυεστέρας είναι τοξικός για τα ψαράκια. Αν είναι τοξικός να πάω στην σκέψη του μπετού
__________________
Fazer Power

Crazy waters of Halkis
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-06-07, 12:06
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Γειά σου και καλή επιτυχία.
Έψαξα κι εγώ το θέμα του πολυεστέρα και μου είπαν ότι είναι τοξικός στην υγρή μορφή, αλλά όταν στεγνώσει - λογικά - γίνετε αδρανές υλικό.
Αυτό το "λογικά" και η μη σιγουριά τους - για εταιρία χρωμάτων μιλάω-με έκανε να βάλω μαύρο νάυλον. Δεν μπορούσαν να μου πουν με σιγουριά ότι δεν θα βλάψει τα ψάρια.
Διάβασε το www.tsamisaquarium.gr θα βοηθηθείς πολύ για την κατασκευή με μπετό!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-06-07, 12:13
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ολα τα υλικα που πολυμεριζονται/στερεοποιουνται στη συνεχεια ειναι τοξικα στην υγρη τους μορφη. Ακομα και η ενυδριακη σιλικονη.
Μια καλη ενδειξη ειναι εαν το υλικο ειναι καταλληλο για τροφιμα.
Ειδικοτερα για τον πολυεστερα δεν υπαρχει καποιο θεμα, καθοτι ειναι υλικο που χρησιμοποιεται σε μονωσεις, κατι που σημαινει οτι ΔΕΝ ειναι υδροδιαλυτό.
Εξαλλου πολυ συχνα τον βρισκουμε και αναμειγμενο σε ρουχα που φοραμε...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-06-07, 11:01
eon123 Ο χρήστης eon123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Κανενα προβλημα με τον πολυεστερα σουλεω μονο πως οι δεξαμενες στους ιχθυογεννητικους σταθμους κατα 90% ειναι πολυεστερικες
__________________
Τα πράγματα είναι απλά...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-06-07, 12:24
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Κι εγώ τον απέρριψα και έψαχνα για νάιλον!!!
Τι κρίμα που δεν πήρα απάντηση τότε!!!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-06-07, 12:30
eon123 Ο χρήστης eon123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

lusy το ναυλον ειναι πολυ πιο ευκολο στην τοποθετηση και πολυ αξιοπιστο και πολυ πιο φθηνο οποτε πιθανα να εκανες την σωστη επιλογη τελικα
__________________
Τα πράγματα είναι απλά...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-06-07, 12:37
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eon123 Εμφάνιση μηνυμάτων
lusy το ναυλον ειναι πολυ πιο ευκολο στην τοποθετηση και πολυ αξιοπιστο και πολυ πιο φθηνο οποτε πιθανα να εκανες την σωστη επιλογη τελικα
Λες; 4 € το τετρ. το πλήρωσα και ήταν λωρίδες ενωμένες κι όχι μονοκόμματο φύλλο.
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-06-07, 13:21
Το avatar του χρήστη kingelvis
kingelvis Ο χρήστης kingelvis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2006
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή liner

παιδια η καλυτερη λυση ειναι καποια μεμβρανη liner της τετρα η οποιαδηποτε αλλης εταιρειας (εγω βρηκα μια στο practikier) με μεγαλη αντοχη και ελαστικοτητα και δεν ειναι και ιδιαιτερα ακριβη..
και το μεγαλο νομιζω πλεονεκτημα της ειναι οτι επειδη εφαπτεται με το χωμα δεν παγωνει τον χειμωνα
ενω του φιλου μου η λιμνη που ειναι απο μπετον το χειμωνα σε μια νυχτα εγινε παγακι....!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-06-07, 14:44
eon123 Ο χρήστης eon123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

θα συμφωνησω μαζι σου ειναι πολυ καλο υλικο αλλα αυτο με το παγωμα καμια σχεση
__________________
Τα πράγματα είναι απλά...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-06-07, 18:39
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Να ρωτήσω κάτι ...
Ζώ σε μια από τις πιό κρύες περιοχές της Ελλάδας και δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με τον πάγο τον χειμώνα. Και μιλάω για γλάστρα και όχι κανονική λίμνη. Και μάλιστα σε ταράτσα!!!!! Ο πάγος είχε φτάσει τα 5-6 εκ. περίπου και τα ψάρια είναι μια χαρά, εδώ και 4 περίπου χρόνια!
Γιατί όλοι φοβόσαστε τον πάγο; Αφού τα ψάρια πέφτουν σε χειμερία νάρκη!
Και κάτι ακόμα (χωρίς να ξέρω τότε) είχα βάλει 2 φανσι τα οποία είναι κι αυτά μια χαρά!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-06-07, 18:48
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Και σε νάρκη αναπνέουν και χρειάζονται οξυγόνο αν ο παγος μείνει πολλή καιρο υπάρχει πρόβλημα για να καταλαβεις και ενα κοματι φελιζολ κουφιο να βαλεις να επιπλέει και να μείνει ενα μικρο άνοιγμα στον πάγο είσαι ΟΚ
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-06-07, 19:34
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Τι να σου πω Γιάννη, δεν είχα σπάσει ποτέ τον πάγο! Δεν θυμάμαι πόσο καιρό ήταν παγωμένο.
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-06-07, 19:50
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να σου πω Γιάννη, δεν είχα σπάσει ποτέ τον πάγο! Δεν θυμάμαι πόσο καιρό ήταν παγωμένο.
Και μια και το ανέφερες τον παγο δεν τον σπάμε αν ειναι χοντρός δημιουργούνται δονήσεις και κάνουμε μεγαλύτερο κακό απλά δεν τον αφήνουμε να δημιουργηθεί
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-06-07, 20:30
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Ανοιγουμε μια τρυπα στον παγο και τραβαμε λιγο νερο απο μεσα ωστε να δημιουργηθιε μια αποσταση 5-10 εκ. μεταξυ επιφανειας και παγου και να οξυγονωνεται καλυτερα το νερο.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-06-07, 20:56
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Θυμαμαι την πρωτη φορα που ειχα φτιαξει τη λιμνη (πανε παρα πολλα χρονια απο τοτε) και ειχα σπασει τον παγο γιατι ειχα τρομαξει μολις τον ειδα, τα ψαρια (δεν ειχα χρυσοψαρα τοτε, ειχα πιασει με καλαμι καποια απο κοντινο ποταμι) μου ειχαν ψοφησει ενω οσο υπηρχε ο παγος ηταν ενταξει...
Τις επομενες χρονιες με κοι και χρυσοψαρα, ποτε δεν πειραζα τον παγο και δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα (εκτος απο μια χρονια με πολυ κρυο που εχασα ενα φανσιτειλ και ενα μαυρο οραντα, απο τοτε εχω μονο κοινα χρυσοψαρα και κοι μεσα).
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 05-06-07, 23:00
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ανοιγουμε μια τρυπα στον παγο και τραβαμε λιγο νερο απο μεσα ωστε να δημιουργηθιε μια αποσταση 5-10 εκ. μεταξυ επιφανειας και παγου και να οξυγονωνεται καλυτερα το νερο.
Συμφωνώ με τον φίλο, αλλά πάντα με επιφύλαξη γιατί καταφέραμε να φτάσουμε σε αυτό το ακραίο σημείο να παγώσει εντελώς η λίμνη.

Υπάρχουν φυσικοί και μη τρόποι, ώστε να προλάβουμε το ολοκληρωτικό πάγωμα της λίμνης. Πρέπει πάντα να τηρούνται για να μην φτάνουμε σε αυτές τις καταστάσεις.

Ο πιο απλός τρόπος είναι να έχουμε κατά την χειμερινή περίοδο μια ελαστική μπάλα στο νερό, (ξέρω, κάποιοι από εσάς θα γελάτε, αλλά αυτό είναι γεγονός) η κίνηση της ελαστικής μπάλας στην επιφάνεια του νερού δεν επιτρέπει το πλήρη πάγωμα ολόκληρης της επιφάνειας, επιτρέποντας ταυτοχρόνως και την έξοδο επικίνδυνων αερίων που παράγονται μέσα στη λίμνη, αλλά και είσιδο πολύτιμου οξυγώνου.

Ο Πιο συνήθης τρόπος, είναι βέβαια η τεχνιτή κίνηση του νερού μέσω αντλίας σε τύπο συντιβανάκι, ρυάκι ή καταρράκτη.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ρωτήσω κάτι ...
Ζώ σε μια από τις πιό κρύες περιοχές της Ελλάδας και δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με τον πάγο τον χειμώνα. Και μιλάω για γλάστρα και όχι κανονική λίμνη. Και μάλιστα σε ταράτσα!!!!! Ο πάγος είχε φτάσει τα 5-6 εκ. περίπου και τα ψάρια είναι μια χαρά, εδώ και 4 περίπου χρόνια!
Γιατί όλοι φοβόσαστε τον πάγο; Αφού τα ψάρια πέφτουν σε χειμερία νάρκη!
Και κάτι ακόμα (χωρίς να ξέρω τότε) είχα βάλει 2 φανσι τα οποία είναι κι αυτά μια χαρά!
Παιδιά, όπως και να το πούμε, αυτό είναι ένα ακραίο παράδειγμα που πιστεύω ότι τα ψάρια είχαν "άγιο" και δεν απεβίωσαν. Τα ψάρια δεν είναι πειραματόζωα, ώστε να μετράμε αντοχές. Μέλημα μας πάντα είναι να τους προσφέρουμε τις μέγιστες ιδανικές συνθήκες. Οι ακραίες συνθήκες που πέρασας τα ψάρια αυτά, έστω και αν τελικά επιβίωσαν, δεν σημαίνει ότι θα ισχύει πάντα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη in the pond : 05-06-07 στις 23:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 06-06-07, 08:08
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Κατάλαβα Βασίλη. Να ξέρεις όμως ότι δεν έκανα πειράματα. Απλά δεν είχα γνώσεις και πίστευα ότι μου έλεγαν οι "ειδικοί".΄
Αφού είναι ήρωες τα ψάρια μου θα τους δώσω και ανάλογα ονόματα
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-06-07, 07:24
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατάλαβα Βασίλη. Να ξέρεις όμως ότι δεν έκανα πειράματα. Απλά δεν είχα γνώσεις και πίστευα ότι μου έλεγαν οι "ειδικοί".΄
Αφού είναι ήρωες τα ψάρια μου θα τους δώσω και ανάλογα ονόματα
Μπράβο Lucy. Σε συγχαίρω που έχεις καταλάβει αλλά κυρίως παραδεκτεί ότι ήταν λάθος. Σε τελική ανάλυση ΠΡΕΠΕΙ να βγαίνουν τέτοια παραδείγματα για να βλέπουν κιόλας οι αρχάριοι, μήπως και πέρνουν λάθος συμπεράσματα.

Όσο για το δεύτερο, ναι, να τους βγάλεις ονόματα, γιατί μπορεί μεν να μην είναι ήρωες, αλλά το σίγουρο είναι ότι είναι βετεράνοι.

Εγώ προσωπικά δεν τα έχω ονομάσει, αλλά μερικά έχουν ονομαστεί από τα παιδιά μου.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κατασκευη λιμνης με ηλιακη ενεργεια Yiannis59 Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές 46 16-08-16 12:53
πληροφοριες για νανοκιχλιδες της λιμνης ταγκανικα(help!!!) chrysan8os(goldy) Tanganyika 20 20-12-06 15:17
κατασκευή ενυδρείου newfish Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 22 10-09-06 12:06
Κατασκευή Denitrator george_grat DIY . Φτιάχτο μόνος σου 13 06-06-06 21:30
Αρθρο για κιχλιδες λιμνης malawi panos73 Malawi 10 26-05-06 23:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08286 seconds with 15 queries