Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-06-12, 09:15
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή Ξαφνικός θάνατος, 3 SAE.

Καλημέρα.

Όπως ακριβώς λέει και ο τίτλος. Σάββατο έκανα την καθιερομένη ρουτήνα αλλαγής, καθάρισα και το ένα εκ των δύο φίλτρων και έφτιαξα καινούργιο μίγμα για το DIY διοξίδιο (ζάχαρες, μαγιά και τα σχετικά). Όλα καλά και όλα ωραία.

Κυριακή πρωί, βρίσκω τα 2 από τα 5 SAE ανάσκελα και το τρίτο να το κανιβαλίζουν οι γαρίδες και τα helena. Τα βγάζω, κάνω τεστ στο νερό, όλα φυσιολογικά (0 αμωνία, 0 νιτρώδη, 5 νιτρικά). Θερμοκρασία σταθερή στους 24.0 και όλα τα υπόλοιπα ψάρια μια χαρούλα.
Βγάζω το DIY διοξίδιο, το μυρίζω και νιώθω ένα αρκετά έντονο κάψιμο στη μύτη. Περιτό να πω ότι το έχω αφήσει εκτός. Τα υπόλοιπα ψάρια (καθώς και τα άλλα 2 SAE) μια χαρά!

Το ενυδρείο δεν τρέχει πολύ καιρό, αφού φτιάχθηκε στο φτερό λόγω προβλήματος του παλιού, αλλά το φίλτρο δούλεψε κατ' ευθείαν από το παλιό και ταυτόχρονα με το εσωτερικό της JUWEL χωρίς να το πηράξω ώστε να μην δημιουργηθεί πρόβλημα στην βιολογία του. Μετρήσεις γίνονταν μέρα παρά μέρα χωρίς να εμφανιστεί κάποιο πρόβλημα με "συκωμένη" κάποια μέτρηση.


Τι έγινε άραγε? Υπάρχει περίπτωση το DIY διοξίδιο να έβγαζε ΚΑΙ κάτι άλλο που δημιούργησε τόσο έντονο πρόβλημα στα 3 SAE? Το ρωτάω λόγω του "καψήματος" που ένιωσα στη μύτη. Να τονίσω ότι την προηγούμενη μέρα ήταν ΟΚ και τα 5 τους. Ζωηρά και "κυνηγιάρικα". Να διευκρινήσω ότι τα έχω περισσότερο από ένα χρόνο.
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-06-12, 19:42
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Όταν τρώει η μαγιά τη ζάχαρη παράγεται αλκοόλ, οπότε λογικά αυτό μυρίζεις, εκτός αν ξέρεις τη μυρωδιά και ήταν κάτι διαφορετικό. Γενικά μπορώ να πω ότι θυμίζει κρασί που έχει αρχίσει να ξινίζει. Εγώ δεν έχω διαβάσει για επιβεβαιωμένο πρόβλημα από αυτό. Υπάρχει περίπτωση να μπήκε κάποια ποσότητα μίγματος στο ενυδρείο; Αλλά έστω ότι έγινε να έμειναν οι γαρίδες ατάραχες και να την πάτησαν τα SAE; Μπήκε οτιδήποτε άλλο καινούργιο στο ενυδρείο;

Συμπλήρωσε μία και τη φόρμα ασθενειών μπας και δούμε κάτι άλλο που ξέφυγε.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-06-12, 22:24
gvergyris Ο χρήστης gvergyris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Φιλε μου ειχα και εγω αναλογο προβλημα καμια 10ρια μερες αφοτου πρωτοεβαλα το συστημα CO2. Μου πεθαναν τα 2 απο τα 3 cories μου και ενω ποτε δεν καταλαβα τι εφταιξε ειχα μια γενικη αισθηση οτι υπηρχε καποιο προβλημα με την αναπνοη τους. Δεν μου ξαναπαρουσιαστηκε κατι αναλογο απο τοτε, αλλα οπως σου ειπα ποτε δεν καταλαβα και τι εγινε. Σου παραθετω την δικη μου περιπτωση μηπως δεις κατι κοινο...

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=61258
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-06-12, 21:08
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gvergyris Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου ειχα και εγω αναλογο προβλημα καμια 10ρια μερες αφοτου πρωτοεβαλα το συστημα CO2. Μου πεθαναν τα 2 απο τα 3 cories μου και ενω ποτε δεν καταλαβα τι εφταιξε ειχα μια γενικη αισθηση οτι υπηρχε καποιο προβλημα με την αναπνοη τους. Δεν μου ξαναπαρουσιαστηκε κατι αναλογο απο τοτε, αλλα οπως σου ειπα ποτε δεν καταλαβα και τι εγινε. Σου παραθετω την δικη μου περιπτωση μηπως δεις κατι κοινο...

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=61258

Αν σου πω οτι την ιδια εσθηση εχω κι εγω?
Ετσι φαινονταν απο το τεταρτο σαε που ηταν σε ασχημη κατασταση στην επιφανια και πολεμουσε να ανασανει.
Τελικα αν και εδιξε οτι το ξεπερασε, σημερα ανακαληψα τον σκελετο του. Το τακτοποιησαν οι συνηθεις υποπτοι.
Δεν ξερω τι να πω. Εμινε μονο του ενα που ηταν και το πιο καρδαμομενο απο τα πεντε.
Δεν κααταλαβαινω ομως γιατι τα αλλα ψαρια και οι γαριδες δεν καταβαν τιποτα.

Τελικα το διοξιδιο το ξαναεβαλες ή οχι?


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν τρώει η μαγιά τη ζάχαρη παράγεται αλκοόλ, οπότε λογικά αυτό μυρίζεις, εκτός αν ξέρεις τη μυρωδιά και ήταν κάτι διαφορετικό. Γενικά μπορώ να πω ότι θυμίζει κρασί που έχει αρχίσει να ξινίζει. Εγώ δεν έχω διαβάσει για επιβεβαιωμένο πρόβλημα από αυτό. Υπάρχει περίπτωση να μπήκε κάποια ποσότητα μίγματος στο ενυδρείο; Αλλά έστω ότι έγινε να έμειναν οι γαρίδες ατάραχες και να την πάτησαν τα SAE; Μπήκε οτιδήποτε άλλο καινούργιο στο ενυδρείο;

Συμπλήρωσε μία και τη φόρμα ασθενειών μπας και δούμε κάτι άλλο που ξέφυγε.
Ναι η ξυδιασμένη αυτή μυρωδιά ήταν έντονα διακριτή. Αυτό το κάψιμο που ένιωσα στα ρουθούνια δεν μου άρεσε. Αλλιώς δεν κατάλαβα άλλη μυρωδιά.

Το διοξίδιο το είχα για κανένα μήνα και αφού ξεθήμανε, έφτιαξα δεύτερη δόση. Τον πρώτο μήνα δεν είχα κάποιο πρόβλημα με τους κατοίκους. Τα φυτά θέριεψαν και όλα μια χαρά. Στην δεύτερη δόση έγινε ότι έγινε.
Πραγματικά απορώ με το τι συνέβει. Έχω 10 καριτινα τζαπονικα οι οποίες χέρουν άκρας υγείας. 3 οτο, που και αυτά είναι μια χαρούλα. Και από τα 5 σαε, μου έμεινε 1. Σήμερα ανακάλιψα τον σκελετό του τέταρτου που πίστεψα ότι την γλύτωσε.
Ήταν και αυτό σε μαύρο χάλι όταν έγινε το σκινικό, σχεδόν ακίνητο στην επιφάνια και ανάσενε γρήγορα, αλλά μετά από κάμποση ώρα (αφού έβγαλα το διοξίδιο), το είδα μαζί με το άλλο να κολυμπάει και να σκαλίζει τον βυθό. Οπότε είπα "άντε την γλύτωσες", αλλά ....
Τελικά οι καριτίνα μαζί με τα χελενα, δεν αφήνουν τίποτα έτσι. Καθαρίζουν τα πάντα!

Καινούργιο δεν μπήκε τίποτα. Έχει σχεδόν ένα μήνα που μπήκε και ο τελευταίος κάτοικος. Απλά τα 5 σαε, τα 3 ότο, οι 10 καριτινα, και καμιά 10+ χελένα (δεν ξέρω ακριβώς πόσα είναι πλέον, γιατί γέννησαν) είναι κάτοικοι του παλιού ενυδρείου που μεταφέρθηκαν στο νέο ταυτόχρονα, με την εκίνησή του. Από εκεί και μετά μπήκαν διάφορα (τέτρα κυρίως), αλλά εδώ και ΠΕΡΙΠΟΥ ένα μήνα δεν έχει μπει τίποτα. Ούτε καν φυτό.

Το ενυδρείο είναι το Vision180 της Juwel (180l μικτά) και ρουτίνα 40% κάθε 15 μέρες. Είναι φουλ φυτεμένο και μετρήσεις μου βγάζει νορμάλ. 0 αμωνία, 0 νιτρώδη και πριν την αλλαγή 20 νιτρικά. Μετά την αλλαγή μου δίνει <5 νιτρικα.
Δουλεύουν δύο φίλτρα ταυτόχρονα, ένα fluval 305 και το εσωτερικό της Juwel. Το fluval αποσυνδέθηκε από το παλιό ενυδρειο και ξεκίνησε κατ' ευθείαν στο καινούργιο, χωρίς να το πηράξω. Δούλεψε ταυτόχρονα με το εσωτερικό για 2 μήνες περίπου και τώρα, το Σάββατο που μας πέρασε, μαζί με την αλλαγή του έκανα καθαρισμό.
Η θερμοκρασία κρατιέται στους 24 βαθμούς σταθερά, μέσω τσίλερ και γενικότερα προσπαθώ όσο μπορώ να βάζω λιγότερο τα χέρια μέσα στο νερό.

Φόρμα επέτρεψέ μου να μην συμπληρώσω, αφού ότι έγινε ήταν εφνίδιο και χωρίς παρεξήγηση, δεν νομίζω ότι τα κακάκια τους θα έδιχναν κάτι.

PS: Μέχρι αυτή την στιγμή όλοι οι υπόλοιποι κάτοικοι είναι μια χαρά. Κανένα πρόβλημα.
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kesanis : 06-06-12 στις 21:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-06-12, 14:10
gvergyris Ο χρήστης gvergyris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

[QUOTE=kesanis;673649]Αν σου πω οτι την ιδια εσθηση εχω κι εγω?
Ετσι φαινονταν απο το τεταρτο σαε που ηταν σε ασχημη κατασταση στην επιφανια και πολεμουσε να ανασανει.
Τελικα αν και εδιξε οτι το ξεπερασε, σημερα ανακαληψα τον σκελετο του. Το τακτοποιησαν οι συνηθεις υποπτοι.
Δεν ξερω τι να πω. Εμινε μονο του ενα που ηταν και το πιο καρδαμομενο απο τα πεντε.
Δεν κααταλαβαινω ομως γιατι τα αλλα ψαρια και οι γαριδες δεν καταβαν τιποτα.

Τελικα το διοξιδιο το ξαναεβαλες ή οχι?


Το διοξειδιο το εβγαλα για 1-2 μερες μονο. Απο τοτε το εχω σταθερα και δεν εχει ξαναπαρουσιαστει κατι. Πηρα και 3 νεα cories για να κανουν παρεα στον μοναδικο επιζωντα του ολοκαυτωματος και δεν ειχα καποια αλλη επιπλοκη. Μεγαλο μυστηριο...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τόσο ξαφνικός θάνατος? Χριστόφορος Μίχας Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 8 27-02-10 03:17
Bοήθεια!ξαφνικός θάνατος αλπίνο... theok1200s Γατόψαρα Ν. Αμερικής 9 21-02-10 16:50
Ξαφνικές Απώλειες :( persival Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 12 01-11-09 23:00
Ξαφνικός θάνατος νεογένητων μόλυ!!HELP vassilis23 Ζωοτόκα 7 18-03-07 03:25
Ξαφνικός Θάνατος Ζωοτόκων manick Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 10-03-05 22:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04521 seconds with 15 queries