Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-10-19, 15:07
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή Splash tetra riparium

Πρίν από αρκετό καιρό είχα ανοίξει ένα thread σχετικά με κάποιες ιδέες μου για ένα rimless ανοιχτό ενυδρείο, τύπου riparium (προσομοίωση όχθης ποταμού):

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=98513

Ο σκοπός ήταν να φιλοξενήσει κάποια πολύ ιδιαίτερα ψαράκια που μου είχαν σφηνωθεί στο κεφάλι από τότε που ήμουν φοιτητής. Πρόσφατα έπεσα πάνω σε ένα βιντεάκι που είχα αποθηκεύσει στον υπολογιστή μου από το 2004 (!) που δείχνει τον απίστευτο τρόπο αναπαραγωγής τους.

Τα ψαράκια αυτά είναι τα Copella arnoldi ή splash tetra, το μοναδικό είδος ψαριών που αναπαράγεται εξ' ολοκλήρου εκτός νερού!

https://www.seriouslyfish.com/species/copella-arnoldi/

Το ζευγάρι σε απόλυτο συγχρονισμό κάνει ένα θεαματικό άλμα σε φύλλα που κρέμονται 5-10cm πάνω από την επιφάνεια και εκεί αφήνουν τα αβγά τους. Στη συνέχεια το αρσενικό παραμένει κάτω από το φύλλο με τα αβγά και τα βρέχει με τινάγματα της ουράς του κάθε λίγο για να μην στεγνώσουν (γι'αυτό και η ονομασία splash tetra).

https://www.youtube.com/watch?v=HD_6zPyrb00
BORKED

Μάλιστα είχα ρωτήσει γι'αυτά στο φόρουμ το 2005 αλλά μόνο ο Τόλης είχε μια εμπειρία από αυτά (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=7664).

Μετά από αρκετόοοο καιρό λοιπόν, είμαι στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσω ότι το ενυδρείο είναι πλέον έτοιμο




Διαστάσεις: 121cm x 51cm x 61cm
Ύψος νερού: 25cm (~150 λίτρα καθαρά)
Φίλτρο: Fluval 406
Φωτισμός: 2x 18w led PAR38 6500K
Έλεγχος θερμοκρασίας με Εliwell IC915, Jaeger 150W (το χειμώνα) και 2x 120mm fans (το καλοκαίρι).

Στήθηκε από το 0 το καλοκαίρι που μας πέρασε, με τα πρώτα φυτά να μπαίνουν τέλος Ιουλίου, τα πρώτα ψάρια τέλος Αυγούστου, ενώ οι πρωταγωνιστές μπήκαν την προγούμενη εβδομάδα (μέσα Οκτωβρίου). Στο thread αυτό θα ανεβάζω σιγά σιγά κομμάτια από το στήσιμο (περιέχει αρκετό DIY) και τη σταδιακή εξέλιξη των φυτών και των ψαριών
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20190809_194000_2.jpg
Εμφανίσεις:  1614
Μέγεθος:  40,6 KB  
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-10-19, 15:20
Το avatar του χρήστη Gyristroula
Gyristroula Ο χρήστης Gyristroula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-05-2016
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 436
Thumbs up

Φανταστικό!!!
περιμένουμε τη συνέχεια (και πολλές φωτό)
__________________


~Ντεν έχω κιχλίντες καρντιά μου~
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-10-19, 16:22
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Φοβερο! Τα ψαρια αυτα δεν τα εχω δει σε κανενα μαγαζι εισαι τυχερος που τα βρηκες και το ενυδρειο ειναι πολυ μπροστα! Τα φυτα που τα εχεις φυτεψει? Βλεπω μια Maranta που ξεχωριζει και ομορφαινει πολυ το συνολο!
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-10-19, 18:48
ilias vag Ο χρήστης ilias vag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-10-2013
Περιοχή: kavalara
Μηνύματα: 414
Προεπιλογή

Καταπληκτικό !!!! Είδες τα απωθημένα καμία φωρα σε τι αποτέλεσμα φέρνουν ..... τα ψαράκια αν επιτρέπετε από που τα πείρες?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-10-19, 20:11
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Φοβερο! Τα ψαρια αυτα δεν τα εχω δει σε κανενα μαγαζι εισαι τυχερος που τα βρηκες και το ενυδρειο ειναι πολυ μπροστα! Τα φυτα που τα εχεις φυτεψει? Βλεπω μια Maranta που ξεχωριζει και ομορφαινει πολυ το συνολο!
H Maranta πάει πολύ καλά από την πρώτη στιγμή που φυτεύτηκε (αν και επειδή γέρνει θέλει λίγο υποστήριξη...). Μάλιστα άνθησε μέσα σε λιγότερο από ένα μήνα στο ενυδρείο



Θα ακολουθήσει λεπτομερής παρουσίαση των planters και των φυτών

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ilias vag Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταπληκτικό !!!! Είδες τα απωθημένα καμία φωρα σε τι αποτέλεσμα φέρνουν ..... τα ψαράκια αν επιτρέπετε από που τα πείρες?
Τα ψάρια τα έφερα από εξωτερικό (Αγγλία). Ρώτησα σε 3 ελληνικά μαγαζιά που κάνουν εισαγωγές τακτικά και δεν μπορούσαν να μου φέρουν. Μετά από αρκετό ψάξιμο τα βρήκα
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20190827_153628.jpg
Εμφανίσεις:  1373
Μέγεθος:  63,6 KB  
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-10-19, 20:26
ilias vag Ο χρήστης ilias vag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-10-2013
Περιοχή: kavalara
Μηνύματα: 414
Προεπιλογή

Πολύ καλά έκανες περιμένουμε την αναλυτική παρουσίαση των φυτών... για άλλη μια φορά φτου φτου σκόρδα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-10-19, 10:55
Το avatar του χρήστη bloskas
bloskas Ο χρήστης bloskas δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.176
Προεπιλογή

Πολυ ωραιο και ενδιαφερον project! Καλη αρχη!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-10-19, 16:28
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Εξαιρετικο ειναι, αναμενουμε τις υπολοιπες λεπτομερειες και τις κοντινες φωτογραφιες
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-10-19, 19:28
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

ΟΚ, ενταξει, μας εστειλες τωρα…..
Για ανεβασε κι άλλες φωτο. Με μια τραβηγμενη από το...διάστημα θα μας αφησεις;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-10-19, 11:11
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Ένα μικρό update αρχικά:

BORKED
https://www.youtube.com/watch?v=d4ActyRn78w

Και ξεκινάμε από τα βασικά (pun intended) για το στήσιμο του ενυδρείου, τη βάση!

Για την κατασκευή της βάσης ακολούθησα μια σχετικά εύκολη και σίγουρη μέθοδο που βρήκα σε διάφορες πηγές (και στο youtube):

BORKED
https://www.youtube.com/watch?v=wPMn0xXjZF4

Αγοράστηκαν και κόπηκαν τα δοκάρια (95*45 mm) από leroy και στήθηκε ο σκελετός της βάσης. Γενικά το μέγεθος των δοκαριών ήταν λίγο overkill για το μέγεθος της βάσης και του ενυδρείου, αν την ξαναέκανα θα χρησιμοποιούσα λεπτότερα ξύλα.



Η βάση έμεινε αρκετό καιρό "γυμνή" λόγω άλλων υποχρεώσεων και μετακόμισης σε νέο διαμέρισμα, οπότε χρησιμοποιήθηκε αρχικά ως αποθηκευτικός χώρος στο νέο σπίτι



Το καλοκαίρι με την πρώτη άδεια, πήρα την απόφαση να την τελειώσω. Την έντυσα με κόντρα πλακέ θαλάσσης και μετά από στοκαρίσματα και τριψίματα, την έβαψα με ακρυλικό χρώμα.



Οι τελικές διαστάσεις είναι 123 * 52 * 80 cm (ύψος)
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20180809_121234.jpg
Εμφανίσεις:  1183
Μέγεθος:  60,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20190119_120148.jpg
Εμφανίσεις:  1228
Μέγεθος:  55,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20190527_195616.jpg
Εμφανίσεις:  1191
Μέγεθος:  31,2 KB  
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-10-19, 21:20
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Ωραια! Πολυ καλη δουλεια στη βαση! Εγω περιμενω να δω πως εχει βαλει τα φυτα εκτος νερου.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-10-19, 09:49
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Ομορφη δουλεια εχεις κανει εδω, μπραβο σου.

Οντως ειναι overkill τα συγκεκριμενα δοκαρια που εβαλες για το συγκεκριμενο ενυδρειο

Αναμενουμε την συνεχεια
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 31-10-19, 10:19
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραια! Πολυ καλη δουλεια στη βαση! Εγω περιμενω να δω πως εχει βαλει τα φυτα εκτος νερου.
Μετά από σχετικό αίτημα, παρακάμπτω λίγο τη ροή του στησίματος για να δούμε τα planters

Τα planters αυτά είναι ουσιαστικά γλαστράκια που κρέμονται από το πίσω τζάμι του ενυδρείου στο ύψος της επιφάνειας (συνήθως με βεντούζες). Διάβασα αρκετά ξένα threads σχετικά με τα ripariums και οι περισσότεροι χρησιμοποιούν έτοιμα planters που αγοράζουν από αυτόν:

https://aquaverdi.com/



Παλαιότερα αυτός λεγόταν ripariumsupply και είχε λίγο διαφορετικά γλαστράκια:


(η photo από δικό σου ποστ sarpijk )

Ψάχνοντας για DIY είδα ότι κάτι αντίστοιχο μπορείς να πετύχεις με πλαστικά καλαθάκια μπάνιου με βεντούζες (για το σφουγγάρι), πχ:

BORKED
https://www.youtube.com/watch?v=3-2XQbT_DJo

Οπότε πήρα κάποια από jumbo:


https://www.e-jumbo.gr/organosi-spit...ko-16x8_260284

Χρησιμοποίησα 4 τέτοια και φύτεψα 2 φυτά στο καθένα (αριστερά δεξιά), εκτός αν το φυτό ήταν μεγάλο. Είχα αγοράσει και ένα μεγαλύτερου μεγέθους αλλά έπεφτε συνέχεια (γλύστραγε προς τα κάτω), οπότε το αντικατέστησα με ένα τέτοιο:


https://www.e-jumbo.gr/organosi-spit...-26x7x9_332758

που είναι πιο μακρόστενο και άρα έχει λιγότερο βάρος. Σε αυτό έβαλα ένα φυτό που ήθελα να το απλώσω κατά μήκος.

Εσωτερικά στα δοχεία έβαλα ένα κομματάκι νάιλον σίτα (από αυτή που βάζουμε για τα κουνούπια) ώστε να συγκρατεί το υπόστρωμα που μπήκε μετά (να μη βγαίνει από τις τρύπες). Η σίτα ήταν σε μαύρο χρώμα (τη βρήκα στο praktiker) ώστε να μην φαίνεται πολύ στη σκιά που θα κάνουν τα φυτά.

Για υπόστρωμα χρησιμοποίησα λέκκα (διογκωμένη άργιλο) που βρίκσει κανείς σε φυτώρια και σε μαγαζιά με είδη κήπου.

Μπροστά από το κάθε καλαθάκι στερέωσα με zip ties ένα κομμάτι από ένα σπογγώδες υλικό που δρα σαν "σχεδία" (στα ξένα forums αναφέρονται ως trellis rafts αυτά και τα πουλάνε τα παραπάνω μαγαζιά), στο οποίο είχα ανοίξει τρύπες για να σφηνώνονται τα φυτά που δε χρειάζονται υπόστρωμα, παρά μόνο να είναι οι ρίζες τους στο νερό.



Μετά από πολύ ψάξιμο έφτασα στο συμπέρασμα ότι το υλικό αυτό είναι πιθανότατα αφρός πολυαιθυλενίου κλειστού κελιού (κυκλοφορεί και με την εμπορική ονομασία plastazote). *Θα αναφέρω σε άλλο ποστ ποιά φυτά μπαίνουν στο καλαθάκι με υπόστρωμα και ποιά για στο raft.

Για το φύτεμα υπάρχουν κάποιες οδηγίες εδώ:

BORKED
https://www.youtube.com/watch?v=DYRNBpvarQs

Να πω εδώ ότι τα καλαθάκια αυτά στηρίζονται/κρεμιούνται στο πίσω τζάμι του ενυδρείου με βεντούζες. Αυτό δημιουργεί κάποιες φορές προβλήματα γιατί λόγω βάρους γλυστράνε προς τα κάτω ή ξεκολλάνε τελείως. Γι'αυτό στα καλαθάκια έχω στερεώσει κάποια κομμάτια από το plastazote για να είναι πιο ελαφριά μέσα στο νερό, αλλά και πάλι όταν μεγάλωσαν λίγο τα φυτά, κάποια είχαν θέμα. Τώρα έχω δοκιμάσει να προσθέσω κάποιες έξτρα βεντούζες με άγκιστρο για υποβοήθηση:

https://www.ebay.com/itm/10pcs-Small...y/153511080170

Θα δείξει πως θα πάει αυτό, αλλά αναζητάω και άλλους τρόπους για καλύτερο κράτημα...

Απ'ό,τι είδα υπάρχουν και μερικά δικά μας threads πάνω στο θέμα, οπότε όποιος ενδιαφέρεται ας τα τσεκάρει και αυτά:

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=81882
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=59689
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=86109
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-10-19, 10:32
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την απάντηση. Εχω κανει ακριβως το ιδιο και χαίρομαι που εισαι ενημερομενος για τα riparium που εκανε ο Hydrophyte, ειναι αυτος που εχει το riparium supply. Τα δικά του καλαθακια απο plexi βγαίνουν ακριβα οποτε και εγω πηρα αυτα απο το jumbo! Η μονη διαφορα ειναι οτι εγω τα στερεωσα με συρμα το οποιο περασα μεσα απο σωληνακι αεραντλίας για να μη σκουριασει. Trelis- raft ηταν κατι που δεν ηξερα πως να φτιαξω οποτε για αυτο θα ηθελα εαν μπορεις περισσότερες λεπτομέρειες απο που θα προμηθευτω το υλικο αυτο.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 31-10-19, 10:54
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για την απάντηση. Εχω κανει ακριβως το ιδιο και χαίρομαι που εισαι ενημερομενος για τα riparium που εκανε ο Hydrophyte, ειναι αυτος που εχει το riparium supply. Τα δικά του καλαθακια απο plexi βγαίνουν ακριβα οποτε και εγω πηρα αυτα απο το jumbo!
Εννοείται έχω διαβάσει το 99% των ποστ του hydrophyte στα ξένα forums χαχα Μετά από αυτά κατέληξα στην αρχική λίστα φυτών που έβαλα και τα περισσότερα πάνε αρκετά καλά.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Η μονη διαφορα ειναι οτι εγω τα στερεωσα με συρμα το οποιο περασα μεσα απο σωληνακι αεραντλίας για να μη σκουριασει.
Δυστυχώς εγώ δεν μπορώ να κάνω κάτι αντίστοιχο γιατί η στάθμη είναι πολύ χαμηλότερα από το χείλος του τζαμιού (για να μην πηδάνε τα ψάρια εκτός κυρίως), οπότε θα φαινόταν άσχημα πιστεύω. Θα δω μήπως μπορέσω να προσθέσω από κάτω κάποιες βεντούζες πάνω στις οποίες να "πατάνε" τα γλαστράκια ώστε να μη γλυστράνε προς τα κάτω...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Trelis- raft ηταν κατι που δεν ηξερα πως να φτιαξω οποτε για αυτο θα ηθελα εαν μπορεις περισσότερες λεπτομέρειες απο που θα προμηθευτω το υλικο αυτο.
Το υλικό για τα trellis rafts το βρήκα στο ebay από Γερμανία (δεν κατάφερα να βρω εδώ) και πήρα ένα κομμάτι 100*50cm. Το συγκεκριμένο που αγόρασα είχε τα εξής χαρακτηριστικά/περιγραφή:

Plastazote LD45 - 10mm # 50x50cm Hartschaum Closed cell polyethylene foam

To plastazote είναι η εμπορική ονομασία, LD45 μάλλον αναφέρεται στο μέγεθος των κελιών, 10mm το πάχος. Λογικά αν το ψάξεις ως closed cell polyethylene foam θα βρεις.

Ανεβάζω κάποιες φωτος από το αρχικό στήσιμο που φαίνονται λίγο καλύτερα τα rafts:



Εδώ φαίνεται πως είναι στερεωμένο το raft πάνω στο planter. Αυτές οι τρύπες είναι οι αρχικές μεγάλες που έκανα, στη συνέχεια έκανα αρκετές μικρότερες σε όλη την επιφάνεια (οι μικρές βολεύουν καλύτερα γενικά εκτός αν πρέπει να περάσει φυτό με ρίζα). Επίσης πέρασα τα σημεία που έκανα τρύπες και τα κοψίματα περιμετρικά με έναν αναπτήρα για να "λειάνει" λίγο ο αφρός.



Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  rafts3.png
Εμφανίσεις:  1186
Μέγεθος:  360,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  rafts2.jpg
Εμφανίσεις:  1172
Μέγεθος:  58,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  rafts1.jpg
Εμφανίσεις:  1175
Μέγεθος:  80,0 KB  
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 31-10-19, 20:39
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Δεν ξερω αν σε εξυπηρετεί αλλα εγω σε αυτό το συνεχές γλυστρημα που κανουν οι βεντούζες ειχα βρει λυση βαζοντας μια μικρη σταγονα σιλικόνη, η μιση σταγονα έπιανε πανω στην βεντουζα και η άλλη μισή στο τζάμι. Στην ουσία την κολλάς στο τζαμι δηλαδή αλλα με τρόπο...μη μόμινο...
Αν χρειαστεί αργότερα να μετακινήσεις την βεντουζα με ένα λεπίδι φευγει εύκολα η σιλικόνη...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 31-10-19, 21:47
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για το tip, μου πέρασε κι εμένα από το μυαλό αλλά δεν το έκανα επειδή πιστεύω ότι πρέπει να είναι κάτι λιγότερο μόνιμο, σε περιπτωση που χρειαστεί να γίνει οτιδήποτε στα φυτά ή στο γλαστράκι. Ίσως κάτι σε μόνιμη βεντούζα πίσω αλλά κάπως να "ξε-κρεμιέται" εύκολα το υπόλοιπο γλαστράκι...
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 01-11-19, 20:16
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Φανταστικες πληροφοριες, εδωσες μπολικο υλικο για μελετη και διαβασμα

Ευχαριστουμε και συνεχισε ετσι
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-11-19, 16:37
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Αν θες να το μετακινεις συχνα τοτε μπορεις να δοκιμασεις ισως κατι άλλο, έναν λεπτο μαγνητη. Υπαρχει σε μαγαζια τυπου diy, για πορτες και ντουλάπια. Κολλας με σιλικονη το ένα τμημα του στο πισω μερος του καλαθιου και το άλλο το βαζεις εξω από το τζαμι. Εχω ότι πατεντα θελεις λεμε...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-11-19, 14:59
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θες να το μετακινεις συχνα τοτε μπορεις να δοκιμασεις ισως κατι άλλο, έναν λεπτο μαγνητη. Υπαρχει σε μαγαζια τυπου diy, για πορτες και ντουλάπια. Κολλας με σιλικονη το ένα τμημα του στο πισω μερος του καλαθιου και το άλλο το βαζεις εξω από το τζαμι. Εχω ότι πατεντα θελεις λεμε...
Καλή σκέψη, έχω ένα θέμα με την πρόσβαση από πίσω αλλά θα το σκεφτώ λίγο καλύτερα

Πάμε στη γυάλα και το φωτισμό.

Η γυάλα έχει εξωτερικές διαστάσεις 121cm * 51cm * 61cm (ύψος). Μπροστά πίσω και πλάι έχει μπει extra clear και στον πάτο κανονικό γυαλί, 10mm. Κόντρες έχει μόνο στον πάτο γιατί δεν σκοπεύω να το γεμίσω μέχρι πάνω, αυτή τη στιγμή έχει νερό μέχρι τα 25cm. Στη βάση κολλήθηκε ένα yoga mat σε σκούρο γκρι/μαύρο χρώμα για προστασία. Η κατασκευή έγινε από το Νιντάλ.



Για φωτισμό χρησιμοποίησα δύο dimmable PAR38 Led 18W με 60 μοίρες γωνία φωτισμού, χρώμα 6500k και 1150 lumen. Συγκεκριμένα αυτές:

https://www.ergo-tel.gr/product_info...ducts_id=21082

Αντί για φωτιστικό χρησιμοποίησα μόνο μεταλλικά ντουί (για να λειτουργούν και πιο σωστά τα heatsinks που έχουν οι λάμπες) και διακοσμητικό καλώδιο με υφασμάτινο περίβλημα (έχω και άλλα τέτοια στο σπίτι οπότε ταιριάζει με τον υπόλοιπο χώρο).



Στη συνέχεια κρεμάστηκαν από στήριγμα που έφτιαξα στον τοίχο πάνω από το ενυδρείο με στηρίγματα ραφιών (από ΙΚΕΑ) και ένα πηχάκι. Προτίμησα να τις στηρίξω έτσι ώστε να μπορώ να τις μετακινήσω αριστερά/δεξιά ή πάνω/κάτω και να προσθέσω μια αν χρειαστέι στο μέλλον.



Οι λάμπες ανάβουν και σβήνουμε με ψηφιακό χρονοδιακόπτη που έχει ενσωματωμένο σύστημα ανατολής/δύσης (σταθερής διάρκειας, 1 ώρα στο άναμμα και 1 στο σβήσιμο). Αυτό το πήρα από εδώ:

http://www.ebay.com/itm/183629874814

(προσοχή, δουλεύει μόνο με dimmable λάμπες)
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  tank1.jpg
Εμφανίσεις:  1142
Μέγεθος:  30,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20190706_113736.jpg
Εμφανίσεις:  1097
Μέγεθος:  34,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20190810_120019.jpg
Εμφανίσεις:  1114
Μέγεθος:  24,7 KB  
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 07-11-19, 16:52
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Μερικές πληροφορίες για τα φυτά που είναι εκτός νερού:

Εδώ φαίνονται τα περισσότερα είδη:



Και εδώ κάποιες πληροφορίες σχετικά με τον τρόπο φυτέματος και την ανάπτυξη που είχαν/έχουν έως τώρα:

Φυτά σε planters (χρειάζονται υπόστρωμα)



Φυτά σε rafts (κλαδέματα/ρίζες απευθείας μέσα στο νερό)

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  rafts.jpg
Εμφανίσεις:  1045
Μέγεθος:  55,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  planters.jpg
Εμφανίσεις:  1048
Μέγεθος:  33,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  plantlist.jpg
Εμφανίσεις:  1044
Μέγεθος:  72,5 KB  
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 08-11-19, 16:51
CptMario Ο χρήστης CptMario δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2017
Περιοχή: Πειραια
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

τσεκάρισε την διφενμπάχια. Ισως είναι τοξική.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 08-11-19, 18:42
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Πάρα πολύ ωραίος Γιάννη!!! Απίστευτο ενυδρείο/riparium!

Η «τοξικότητα» της Diffenbachia δεν παίζει ρόλο, οφείλεται απλά σε ραφίδες οξαλικού ασβεστίου και είναι μόνο για απώθηση των φυτοφάγων από το να την τρώνε. Πρακτικά δεν είναι τοξική
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 08-11-19, 18:59
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Ευχαριστώ Κώστα, όντως για τη Dieffenbachia είχα διαβάσει ότι είναι τοξική αλλά μόνο αν κοπεί και φαγωθεί, οπότε στο ενυδρείο δεν υπάρχει θέμα. Απλά προσέχω λίγο με το κλάδεμα να μην πέσουν τα φύλλα μέσα και βγει το υγρό στο νερο
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 10-11-19, 11:39
Το avatar του χρήστη bloskas
bloskas Ο χρήστης bloskas δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.176
Προεπιλογή

Εισαι ωραιος!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 16-07-20, 12:30
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Πως παει το ενυδρείο? Το έχεις ακομα?
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 20-07-20, 11:50
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Καλημέρα ναι το έχω ακόμα, έχουν γίνει κάποιες αλλαγές στη σύνθεση των φυτών, και έχω και κάποια μικρά τετράκια που μεγαλώνουν με αρτέμια... Θα ανεβάσω κάποιες φωτος μόλις βρω χρόνο
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σχέδια για rimless riparium Maverick DIY . Φτιάχτο μόνος σου 14 12-10-17 20:30
Blind Cave Tetra με Neon Tetra, Guppy, Αρκελίνους και Ξιφοφόρους; GiaNt Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 66 26-11-14 00:41
Riparium planters thab DIY . Φτιάχτο μόνος σου 2 28-08-14 11:36
Splash Tetra (Copella arnoldi) Maverick ¶λλα ψάρια Ν. Αμερικής 3 11-03-05 14:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11176 seconds with 16 queries