Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-09-07, 19:35
Το avatar του χρήστη Minakki
Minakki Ο χρήστης Minakki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2007
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 159
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Minakki Send a message via Skype™ to Minakki
Προεπιλογή Στήσιμο Ενυδρείου

Γειά σας.
Είμαι καινούργιο μέλος εδώ και λίγο καιρό. Χαίρομαι πολύ που υπάρχει ένα τέτοιο site που μπορεί κανείς να μοιράζεται τις εμπειρίες του Ξεκίνησα με πολύ κέφι να στήσω ένα ενυδρείο 56 λίτρων γλυκού νερού με τροπικά ψάρια. Ξεκίνησα με τρία ψάρια (τα πρώτα μετά το δεκαήμερο) 2 καρδινάλιους και έναν Cherry. Ψόφισαν οι καρδινάλιοι και έμεινε μόνος και έρημος ο Cherry σχεδόν να λιμοκτονεί, γιατί και την τροφή του αραιά και που την δίνω. Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν μπορώ να κατεβάσω τα επίπεδα της αμμωνίας αν και έχω δοκιμάσει τα πάντα. Έριξα βακτιρίδια, έβαλα αμπούλα, άλλαξα ένα μέρος του νερού. Τίποτα. Κοντεύει ένας μήνας τώρα και δεν μπορώ να το στρώσω. Κάθε μέρα παρά μέρα που κάνω το τεστ στο πεντάλεπτο είναι κίτρινο και μετά γίνεται πράσινο. Η απογοήτευση μου είναι μεγάλη αλλά ακόμα μεγαλύτερη είναι των παιδιών μου που περιμένουν πως και τι να πάρουμε κι άλλα ψάρια για να γεμίσει το ενυδρείο.
Αν κανείς έχει καμία ιδέα, με χαρά να δοκιμάσω κατι άλλο προκειμένου να πετύχω το σωστό αποτέλεσμα.
Σας ευχαριστώ και περιμένω οποιαδήποτε συμπουλή

-------------------------
Παρακαλώ πατήστε ένα από τα εικονίδια γρήγορης απάντησης στα παραπάνω μηνύματα για να ενεργοποιήσετε τη λειτουργία γρήγορης απάντησης.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Minakki : 22-09-07 στις 19:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-09-07, 19:48
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Τι φιλτρο εχεις?
Αντιχλωριο βαζεις?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-09-07, 19:54
Το avatar του χρήστη Minakki
Minakki Ο χρήστης Minakki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2007
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 159
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Minakki Send a message via Skype™ to Minakki
Προεπιλογή

Και αντιχλώριο βάζω και φίλτρο έχω μέσα στο ενυδρείο που κατά την πωλήτρια όταν της είπα μήπως φταίει το φίλτρο μου απάντησε ότι αφού η τροφή κολλάει πάνω του ρουφαει δυντά άρα δεν χρειάζομαι επιπλέον φίλτρο.!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-09-07, 19:57
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Το οτι κολλαει η τροφη σημαινει οτι εχει αρκετη ροη αλλα φιλτρο μπορει να μην ειναι.
Τι φιλτρο ειναι? Μαρκα? μοντελο? φωτο?

Αλλαγες νερου κανεις? Μηπως πλενεις το φιλτρο?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-09-07, 19:57
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Τι φίλτρο ρωτάει ο netblues....δηλαδή εσωτερικό ;
Μάρκα ; Τι υλικά έχει μέσα ;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-09-07, 20:04
Το avatar του χρήστη Minakki
Minakki Ο χρήστης Minakki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2007
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 159
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Minakki Send a message via Skype™ to Minakki
Προεπιλογή

Το φίλτρο είνα μάρκα pacific P-F302 450 l/h και μέσα έχει rubber foam και είναι εσωτερικό. Όταν άλλαξα το νερό το έπλυνα με το ήδη παλιό νερό και όχι με νερό βρύσης.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-09-07, 20:15
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Αυτο πρεπει να ειναι...
Οριακο ειναι για τα λιτρα σου.
Ποσες μερες λειτουργει απο τοτε που εβαλες το πρωτο ψαρι?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pacific.JPG
Εμφανίσεις:  358
Μέγεθος:  15,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-09-07, 20:33
Το avatar του χρήστη Minakki
Minakki Ο χρήστης Minakki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2007
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 159
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Minakki Send a message via Skype™ to Minakki
Προεπιλογή

Όντως αυτό είναι και λειτουργεί 15 μέρες από την ημέρα που έβαλα τα πρώτα ψάρια.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-09-07, 20:52
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Εισαι καπου στη μεση του στρωσιματος...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-09-07, 21:03
Το avatar του χρήστη Minakki
Minakki Ο χρήστης Minakki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2007
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 159
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Minakki Send a message via Skype™ to Minakki
Προεπιλογή

Εννοείς ότι όλα καλά .... απλά θέλει υπομονή ? Και επόμενη αλλαγή νερού πότε κάνω ; Πάντως νάσαι καλά που μου έλυσες τις απορίες γιατί νόμιζα ότι κάπου κάτι κάνω λάθος αλλά το που δεν ήξερα ...!!!!
Για να έχω ένα υγιές ενυδρείο, τι πράγματα πρέπει να ελέγχω, κάθε πότε και πως; Συγνώμη που σε ζάλισα αλλά αισθάνομαι ότι άρχισα να ανοίγω τα μάτια μου !!!! Νά΄σαι καλά !
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-09-07, 21:28
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Εννοω οτι καταρχας χρειαζεσαι διαβασμα....
Εχεις καταληξει να στεωνεις το ενυδρειο με ψαρια, και οπως εγραψες εχεις αμμωνια.
Πρεπει να κανεις συχνες αλλαγες νερου ωστε η αμμωνια να κρατιεται κατω απο 0.5 mg/l οπσωσδηποτε.

Διαβασε εδω http://www.tsamisaquarium.gr/periechomena.htm
και εδώ http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/start.htm
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...ta/Ammonia.htm
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-09-07, 09:53
Το avatar του χρήστη Minakki
Minakki Ο χρήστης Minakki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2007
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 159
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Minakki Send a message via Skype™ to Minakki
Προεπιλογή

Μην πυροβολείτε τους αρχαρίους. !!!! Όλοι κάποτε απο την αρχή ξεκίνησαν. Και "καταρχήν" και όχι "καταρχάς" όσο και αν δεν με πιστεύει κανείς, έχω διαβάσει. Αλλά όπως γνωρίζεις πιστεύω, άλλο το διάβασμα και άλλο η πείρα που φέρνει η εξάσκηση !!!
Οσο για το γεμάτο ενυδρείο με ψάρια, εσένα σου κάνει 1 Cherry 2,5 cm, νηστικό, γεμάτο ενυδρείο ?????
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-09-07, 13:36
Το avatar του χρήστη petros
petros Ο χρήστης petros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ - ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΟΝΕΣ
Μηνύματα: 516
Προεπιλογή

Επειδη απο οτι βλεπω σε ενδιαφερει περισσοτερο η ορθογραφια απο το τι σου γραφουν...
Εχουμε και λεμε ΨΟΦΗΣΑΝ οχι ψοφισαν , ΒΑΚΤΗΡΙΔΙΑ οχι βακτιριδια ...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-09-07, 07:45
Το avatar του χρήστη Minakki
Minakki Ο χρήστης Minakki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2007
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 159
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Minakki Send a message via Skype™ to Minakki
Προεπιλογή

Καλημέρα και σε σένα !!!Ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές σου !!! Και σένα μάλλον δεν σε ενδιαφέρει τόσο το χόμπυ ή κάνω λάθος ή έχεις λύσει όλα σου τα προβλήματα με το ενυδρείο σου ?
__________________
Aν δεν πάθεις...... δεν θα μάθεις ....!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-09-07, 07:55
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Minakki Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην πυροβολείτε τους αρχαρίους. !!!! Όλοι κάποτε απο την αρχή ξεκίνησαν. Και "καταρχήν" και όχι "καταρχάς" όσο και αν δεν με πιστεύει κανείς, έχω διαβάσει. Αλλά όπως γνωρίζεις πιστεύω, άλλο το διάβασμα και άλλο η πείρα που φέρνει η εξάσκηση !!!
Οσο για το γεμάτο ενυδρείο με ψάρια, εσένα σου κάνει 1 Cherry 2,5 cm, νηστικό, γεμάτο ενυδρείο ?????
Εν αρχη ην το χαος.
Απο κει και περα, δεν ειναι δυνατο να εχεις τοση αμμωνια με ενα ψαρι και καθολου ταισμα.
Παρολα αυτά, ενα αστρωτο ενυδρειο με ενα ψαρι μεσα απλα κανει τη ζωη σου και τη ζωη του δυσκολη.
Οπως και να χει το πραγμα, σε 56 λιτρα νερου με 2 αλλαγες της ταξεως του 50% εχεις αλλαξει πρακτικα ολο το νερό, και ειναι αδυνατον να συνεχισεις να εχεις αμμωνια.
Υποψιαζομαι οτι μετρας λαθος. Για μετρα το νερο της βρυσης αν εχει αμμωνια.

ΥΓ Οσο για τα ασχετα με το θεμα μας σχολια ας μην το συνεχισουμε...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-09-07, 09:39
Το avatar του χρήστη Minakki
Minakki Ο χρήστης Minakki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2007
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 159
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Minakki Send a message via Skype™ to Minakki
Προεπιλογή

Συγνώμη, έχεις δίκιο !!
Ενα μήνα τώρα το παλεύω να δω τι γίνεται. Και στο Pet Shop που πηγαινοέρχομαι και έχουμε γίνει κάτι παραπάνω απο κολλητοί, έχουν σηκώσει τα χέρια ψηλά.
Την Τρίτη έβαλα και δευτερο φίλτρο και σήμερα θα κάνω μιά γενναία αλλαγή νερού, θα βάλω μέσα τα διάφορα σχετικά (αντιχλώριο, βακτηρίδια ) και ελπίζω να δω να καθαρίζει το νερό και να ξανακάνω το τέστ και αν όλα πάνε καλά το ψάρι μου θα αποκτήσει και παρέα. Τελικά πρέπει να είναι ανθετικό στην Αμμωνία το συγκεκριμένο!!
Παρεπιπτώντως, στην απόγνωση μου επάνω, την περασμένη Κυριακή, μέτρησα και το νερό βρύσης και δεν έχει αμμωνία.
__________________
Aν δεν πάθεις...... δεν θα μάθεις ....!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-09-07, 09:42
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Για να αποκτησει παρεα το ψαρι πρεπει να στρωσει το ενυδρειο.
Αν εβαλες φιλτρο την τριτη, θες και ενα μηνα για να στρωσει.
Η θα κανεις υπομονη, ή θα βρεις μπολι, ολα τα αλλα απλα δεν.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-09-07, 09:44
Το avatar του χρήστη Minakki
Minakki Ο χρήστης Minakki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2007
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 159
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Minakki Send a message via Skype™ to Minakki
Προεπιλογή

Διάβασα για το μπόλι, αλλά δεν ξέρω τι είναι ?
__________________
Aν δεν πάθεις...... δεν θα μάθεις ....!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-09-07, 10:07
Το avatar του χρήστη panos73
panos73 Ο χρήστης panos73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή

Το μπολι ειναι απλα η βρωμια που εχουν μαζεψει τα υλικα του φιλτρου το οποιο λειτουργει πολυ καιρο.
Πρεπει να βρεις καποιον χομπιστα για να σου στυψει τη βρωμια απο τα δικα του υλικα στα δικα σου.
Η βρωμια αυτη περιεχει δισεκατομυρια βακτηριδιων οποτε το στρωσιμο γινεται ταχυτατα.
-------------------------
Προσοχη ομως το μπολι πρεπει να ειναι απο υγιες ενυδρειο.
Απεφυγε να παρεις απο το pet shop.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panos73 : 28-09-07 στις 10:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-09-07, 11:16
Βαγγέλης (Dearangelo) Ο χρήστης Βαγγέλης (Dearangelo) δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-06-2007
Περιοχή: Ν Ηράκλειο
Μηνύματα: 247
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Βαγγέλης (Dearangelo) Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Βαγγέλης (Dearangelo)
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοω οτι καταρχας χρειαζεσαι διαβασμα....
... εννίοτε αυτή η συμβουλή, υπονοεί μία παρότρυνση για υπομονή...
χαχαχα..
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 28-09-07, 15:00
Το avatar του χρήστη Minakki
Minakki Ο χρήστης Minakki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2007
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 159
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Minakki Send a message via Skype™ to Minakki
Προεπιλογή

Αλήθεια με τις αλλαγές νερού τι γίνεται ? Δηλαδή το νερό στο ενυδρείο είναι ρυθμισμένο στους 25 - 26 βαθμούς. Καλά τώρα που είναι ζεστός ο καιρός, το νερό έχει μιά σχετικά λογική θερμοκρασία. Το χειμώνα όμως, το νερό στην βρύση είναι πολλές φορές κρύσταλλο. Τί κάνουμε τότε ? Πέρνουμε νερό από το θερμοσίφωνο ?
__________________
Aν δεν πάθεις...... δεν θα μάθεις ....!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-09-07, 15:27
Το avatar του χρήστη notos
notos Ο χρήστης notos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 164
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην notos
Προεπιλογή

Το καλυτερο νομιζω οτι ειναι να εχεις ενα εφεδρικο θερμαντικο, και σ ενα δοχειο να προετοιμαζεις το νερο σου πριν το ριξεις στο ενυδρειο. Αν εισαι σιγουρη οτι το θερμοσιφωνο δεν παιρνει νερο απο καποιο ντεποζιτο παρολα αυτα, πιστευω οτι δεν θα δημιουργηθει προβλημα. Προσωπικα αυτο κανω, χωρις προβληματα, καιρο τωρα...
__________________
ο δρόμος της υπερβολής οδηγεί στο παλάτι της σοφίας...

Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 02-10-07, 09:20
Το avatar του χρήστη Minakki
Minakki Ο χρήστης Minakki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2007
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 159
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Minakki Send a message via Skype™ to Minakki
Προεπιλογή

Μόλις τώρα διάβασα σε κάποιο μέλος για την στιγμή που μπαίνει το αντιχλώριο στις αλλαγές νερού.
Μήπως το πρόβλημα μου τελικά είναι ότι βάζω το χλώριο αφού γεμίσω το ενυδρείο, μαζί και τα βακτηρίδια και έτσι χαλάει η χημεία και γι΄αυτό δεν ξεθολώνει το ενυδρείο μου (το καινούργιο φίλτρο το έχω βάλει δύο βδομάδες περίπου !!
pls κάποιος τα φώτα του !!!
__________________
Aν δεν πάθεις...... δεν θα μάθεις ....!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 02-10-07, 10:15
Το avatar του χρήστη giagligian
giagligian Ο χρήστης giagligian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2007
Περιοχή: Νάξος-Πειραιάς
Μηνύματα: 508
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Minakki Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως το πρόβλημα μου τελικά είναι ότι βάζω το χλώριο αφού γεμίσω το ενυδρείο
Μήπως εννοείς το αντιχλώριο?? Θα πρέπει πρώτα να βάζεις το αντιχλώριο και μετά να γεμίζεις με το καινούριο νερό. Δεν γνωρίζω να σου πω κάτι παραπάνω, περίμενε τους πιο έμπειρους.
__________________
ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΣ!!!

http://www.studiosnaxos.com
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 02-10-07, 11:58
Ritsa Ο χρήστης Ritsa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-04-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 41
Smile

Για να βιάζεσαι έτσι μάλλον σε πιέζουν τα πιτσιρίκια για νέα ψάρια! Κάντε υπομονή άλλες δυο εβδομάδες! Ως προς το αντιχλώριο δεν είναι τόσο σημαντικό το ποια στιγμή ακριβώς το βάζεις στο νερό όσο το οτι πρέπει πάντα να βάζεις σε κάθε αλλαγή νερού που κάνεις και στην αναλογία που γράφει η συσκευασία του. Προσπάθησε επίσης το νερό που προσθέτεις να είναι όσο πιο κοντά σε θερμοκρασία γίνεται με αυτή του ενυδρείου για να μην στρεσάρεις τα-το ψάρια σου. Εγω αφήνω να περάσει μια ώρα απο το αντιχλώριο και μετά προσθέτω τα βακτήρια (με μια σύριγγα πάνω απο τα υλικά του φίλτρου ). Οι πιο έμπειροι θα μας πουν περισσότερα !
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 02-10-07, 12:21
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Χε χε φαίνεται ότι τα παιδιά σε στρεσάρουν περισσότερο από ότι εσύ τα ψάρια σου χε χε. Υπομονή,τίποτα άλλο, σε κάνα δίμηνο τα παιδιά θα έχουν βαρεθεί το ενυδρείο και σε βλέπω να παλεύεις μόνη σου (κάπως έτσι έχουμε καταλήξει οι περισσότεροι γονείς εδώ μέσα).
Τώρα ότι αφορά το αντιχλώριο. Το καλύτερο είναι να βλαζεις την απαιτούμενη ποσότητα για τα λίτρα που αλλάζεις μέσα στο δοχείο σου και μετά να κάνεις την αλλαγή. Το αντιχλώριο που χρησιμοποιώ εγώ για παράδειγμα δίνει τη δοσολογία για το δοχείο αλλαγής και αναφέρει πως αν το ρίξω απευθείας στο ενυδρείο θα πρέπει να υπολογίσω δόση για όλο το νερό του ενυδρείου (και όχι μόνο για το νερό της αλλαγής). Τα βακτηρίδια καλό θα είναι να τα ρίχνεις απευθείας στο υλικό του φίλτρου σου (αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο) αλλά και μέσα στο νερό απευθείας δεν υπάρχει πρόβλημα. Τα βακτηρίδια δν αντιδρούν με το αντιχλώριο οπότε δεν έχεις κανένα πρόβλημα σε αυτό. Καλή αρχή και υπομονή.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 02-10-07, 12:46
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Τα έχουμε πει πολλές φορές....βγάζουμε νεράκι από το ενυδρείο...ρίχνουμε αντιχλώριο σε ποσότητα ανάλογη με το νερό της αλλαγής....ρίχνουμε νεράκι σιγά σιγά....και τέλος.

Αυτά σε περίπτωση που το νερό δεν χρειάζεται κάποια ειδική επεξεργασία για το ενυδρείο μας.

Όσο για τα βακτηρίδια
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 02-10-07, 13:20
Ritsa Ο χρήστης Ritsa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-04-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 41
Talking

Εσεις οι πιο έμπειροι του χώρου θα πρέπει να ρίχνετε φοβερά γέλια με αυτά που γράφουμε εμείς οι άπειροι και κάθε φορά θα λέτε - Ω θεέ μου όχι πάλι !!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 02-10-07, 16:58
Το avatar του χρήστη Minakki
Minakki Ο χρήστης Minakki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2007
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 159
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Minakki Send a message via Skype™ to Minakki
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από macblack Εμφάνιση μηνυμάτων
Χε χε φαίνεται ότι τα παιδιά σε στρεσάρουν περισσότερο από ότι εσύ τα ψάρια σου χε χε. Υπομονή,τίποτα άλλο, σε κάνα δίμηνο τα παιδιά θα έχουν βαρεθεί το ενυδρείο και σε βλέπω να παλεύεις μόνη σου (κάπως έτσι έχουμε καταλήξει οι περισσότεροι γονείς εδώ μέσα).
Τώρα ότι αφορά το αντιχλώριο. Το καλύτερο είναι να βλαζεις την απαιτούμενη ποσότητα για τα λίτρα που αλλάζεις μέσα στο δοχείο σου και μετά να κάνεις την αλλαγή. Το αντιχλώριο που χρησιμοποιώ εγώ για παράδειγμα δίνει τη δοσολογία για το δοχείο αλλαγής και αναφέρει πως αν το ρίξω απευθείας στο ενυδρείο θα πρέπει να υπολογίσω δόση για όλο το νερό του ενυδρείου (και όχι μόνο για το νερό της αλλαγής). Τα βακτηρίδια καλό θα είναι να τα ρίχνεις απευθείας στο υλικό του φίλτρου σου (αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο) αλλά και μέσα στο νερό απευθείας δεν υπάρχει πρόβλημα. Τα βακτηρίδια δν αντιδρούν με το αντιχλώριο οπότε δεν έχεις κανένα πρόβλημα σε αυτό. Καλή αρχή και υπομονή.
Ρίχνω το αντιχλώριο στο ενυδρείο απευθείας και υπολογίζω την ποσότητα για όλο το νερό του ενυδρείου (και όχι την ποσότητα που άλλαξα).
Τα παιδιά θέλουν να βάλουμε κι άλλα ψάρια αλλά περισσότερο εγώ θέλω να το δω να λαμποκοπάει και να έχει και άλλα ψάρια . Τώρα είναι θολό !
Αν προσθέσω κι άλλα αντικείμενα, διακοσμητικά εννοώ, τί γίνεται ! Θα πρέπει πρώτα να τα βάλω λίγες μέρες στο νερό που βγάζω από το ενυδρείο ?
__________________
Aν δεν πάθεις...... δεν θα μάθεις ....!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 02-10-07, 17:00
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ρίχνω το αντιχλώριο στο ενυδρείο απευθείας και υπολογίζω την ποσότητα για όλο το νερό του ενυδρείου (και όχι την ποσότητα που άλλαξα).
Θα βγαζεις οσο νερο θες να αλλαξεις. Θα προσθετεις στο ενυδρειο οσο αντιχλωριο λεει το μπουκαλακι για τα λιτρα που εβγαλες, και μετα θα βαζεις το φρεσκο νερο.

Τα διακοσμητικα θελουν ενα καλο ξεπλυμα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στήσιμο νέου ενυδρείου.... georgetax Αρχάριοι γλυκού νερού 70 09-12-06 21:40
Στήσιμο νέου ενυδρείου για δίσκους waylander Δίσκοι 62 14-05-06 08:45
Νέο στήσιμο ενυδρείου CASPER Γλυκό νερό - Γενικά 32 23-03-06 17:19
Στήσιμο νέου ενυδρείου-Υπόστρωμα CASPER Γλυκό νερό - Γενικά 3 04-03-06 10:31
στήσιμο ενυδρείου για κλαδέματα harris Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 06-02-03 01:45

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08075 seconds with 16 queries