Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 29-05-09, 17:49   #1
Ψηλό Ph
filio
Junior Member
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 6

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
filio Ο χρήστης filio δεν είναι συνδεδεμένος 29-05-09, 17:49
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα

ΑΠό την Δευτέρα έχουμε κάνει 2 αλλαγές νερού αλλά είχαμε μόνο το τεστ της Αμμωνίας (το οποίο έδειχνε πριν την κάθε αλλαγή 0,5/l. )
Σήμερα πήραμε και τα άλλα τεστ. Τα νιτρώδη είναι μηδενικά αλλά το Ph είναι 8,5, πράγμα που καθιστά και τα επίπεδα αμμωνίας τοξικά. Θα αλλάξω τώρα νερό αλλά ακόμα κι αν αλλάξω το μισό με νερό της βρύσης που έχει ph 7,5 δεν θα πέσει όλο στο 7,5 που χρειάζεται. τι συστήνετε ;;;

(Θυμίζω ενυδρείο 60λ. από τις 20/5 που αγοράστηκε με δύο χρυσόψαρα veiltail και Blackmoore)

Ευχαριστώ και πάλι,
Φιλιώ
Εμφανίσεις: 2475
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-05-09, 18:01
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από filio Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα

ΑΠό την Δευτέρα έχουμε κάνει 2 αλλαγές νερού αλλά είχαμε μόνο το τεστ της Αμμωνίας (το οποίο έδειχνε πριν την κάθε αλλαγή 0,5/l. )
Σήμερα πήραμε και τα άλλα τεστ. Τα νιτρώδη είναι μηδενικά αλλά το Ph είναι 8,5, πράγμα που καθιστά και τα επίπεδα αμμωνίας τοξικά. Θα αλλάξω τώρα νερό αλλά ακόμα κι αν αλλάξω το μισό με νερό της βρύσης που έχει ph 7,5 δεν θα πέσει όλο στο 7,5 που χρειάζεται. τι συστήνετε ;;;

(Θυμίζω ενυδρείο 60λ. από τις 20/5 που αγοράστηκε με δύο χρυσόψαρα veiltail και Blackmoore)

Ευχαριστώ και πάλι,
Φιλιώ
Φιλιώ μου, μάλλον κάτι δεν έχεις καταλάβει σωστά. Από πού έμαθες ότι η αμμωνία σε όξινο περιβάλλον δεν είναι τοξική?(πληροφοριακά και μόνον το ΡΗ 7.5 είναι επίσης αλκαλικό).

Εντάξει, καταλαβαίνω ότι το ΡΗ του νερού σου πρέπει να κατέβει λίγο ακόμα. Αυτό όμως που πάλι δεν κατάλαβα είναι το πως κατάφερε το νερό του ενυδρείου σου να αγγίξει το όριο του 8.5 από την στιγμή που το νερό τής υδατοπρομήθειας είναι 7.5?
Με τί μετράς πρώτον και αν μπορούσες, κάνε ακόμα ένα έλεγχο του ΡΗ σου.

60 λίτρα είναι ορειακά για ένα μόνο χρυσόψαρο.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-05-09, 18:32
filio Ο χρήστης filio δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Η αμμωνία στο τεστ έδειχνε 0.5. Στις οδηγίες του τέστ λέει ότι αυτή η ένδειξη με ph 7,5 είναι οκ. Με ψηλότερο είναι βλαβερή σε μακρόχρονη έκθεση.

Για το ph κι εμένα εντύπωση μου κάνει αλλά στο goldfish.gr σε προηγούμενο ποστ κάποιος μου είπε να το τσεκάρω γιατί κατά το στρώσιμο είναι κι αυτό ευμετάβλητο.

Ευχαριστώ πάντως. Θα το ξανατσεκάρω...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-05-09, 18:52
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

filio,

Διερεύνησε και τις εξής 2 εκδοχές:
1) το τεστ ΝΗ3 να δείχνει λάθος (έιχα το ίδιο πρόβλημα με υγρό της Sera, το οποίο μου έδειχνε συνεχώς 0.5ππμ, πριν/μετά τις αλλαγές, ακόμα και στο νερό της βρύσης (έτσι κατάλανα ότι ήταν φάουλ το τεστ). Μέτρησες το νερό της βρύσης σου ή ένα εμφιαλωμένο;

2) Τα ίδια και με το τεστ PH - δοκίμασέ το σε ένα εμφιαλωμένο νερό να δεις αν ειναι αξιόπιστο


Αν όντως έχεις 0.5mg/l ΝΗ3 τότε πρέπει να βρείς τι φταίει και να το διορθώσεις - είναι πιό σίγουρη και ασφαλής λύση από το να προσπαθείς να "παίξεις" με το ph.

[In_the_pond: φαντάζομαι ότι εννοεί την τοξικότητα της αμμωνίας σαν συνάρτηση του Ph, γιατί τα υγρά τεστ μας μετράνε ΝΗ3 και ΝΗ4+ μαζί, ενώ τοξική είναι μόνο η ΝΗ3 το ποσοστό της οποίας στο μίγμα ΝΗ3/ΝΗ4+ ανεβαίνει με το Ph και τη θερμοκρασία.]
-------------------------
Ούπς! Βλέπω ότι το ενυδρείο ξεκίνησε στις 20/5!? ¶ρα μάλλον δεν έχει στρώσει;

Δες μήπως βρεις μπόλι από κάποιον συνχομπίστα κοντά σου το συντομότερο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aquaman : 29-05-09 στις 18:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-05-09, 18:58
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
filio,

Διερεύνησε και τις εξής 2 εκδοχές:
1) το τεστ ΝΗ3 να δείχνει λάθος (έιχα το ίδιο πρόβλημα με υγρό της Sera, το οποίο μου έδειχνε συνεχώς 0.5ππμ, πριν/μετά τις αλλαγές, ακόμα και στο νερό της βρύσης (έτσι κατάλανα ότι ήταν φάουλ το τεστ). Μέτρησες το νερό της βρύσης σου ή ένα εμφιαλωμένο;

2) Τα ίδια και με το τεστ PH - δοκίμασέ το σε ένα εμφιαλωμένο νερό να δεις αν ειναι αξιόπιστο


Αν όντως έχεις 0.5mg/l ΝΗ3 τότε πρέπει να βρείς τι φταίει και να το διορθώσεις - είναι πιό σίγουρη και ασφαλής λύση από το να προσπαθείς να "παίξεις" με το ph.

[In_the_pond: φαντάζομαι ότι εννοεί την τοξικότητα της αμμωνίας σαν συνάρτηση του Ph, γιατί τα υγρά τεστ μας μετράνε ΝΗ3 και ΝΗ4+ μαζί, ενώ τοξική είναι μόνο η ΝΗ3 το ποσοστό της οποίας στο μίγμα ΝΗ3/ΝΗ4+ ανεβαίνει με το Ph και τη θερμοκρασία.]
-------------------------
Ούπς! Βλέπω ότι το ενυδρείο ξεκίνησε στις 20/5!? ¶ρα μάλλον δεν έχει στρώσει;

Δες μήπως βρεις μπόλι από κάποιον συνχομπίστα κοντά σου το συντομότερο.
Τώρα, το αμμώνιο τι το μπερδεύουμε σε αυτή την περίπτωση? Δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι θέλεις να πεις! Έχω μιλήσει για την τοξικότητα της αμμωνίας γι' αυτή την περίπτωση και μόνο. Γιατί να μπερδεύουμε περισσότερο τη φίλη?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-05-09, 19:11
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Δεν είχα σκοπό να μπερδέψω κανένα, απλά να εξηγήσω γιατί υπάρχει θέμα τοξικότητας της αμμωνίας ανάλογα με το ph.

Παραπάνω ρώτησες "απο που έμαθες ότι η αμμωνία σε όξινο περιβάλλον δεν είναι τοξική". Επειδή τα περι τοξικότητας και Ph μάλλον η φίλη τα διάβασε στο πινακάκι που έχουν οι οδηγίες του τεστ, σκέφτηκα ότι καλύτερα να ξέρει περί τίνος πρόκειται.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-05-09, 19:31
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είχα σκοπό να μπερδέψω κανένα, απλά να εξηγήσω γιατί υπάρχει θέμα τοξικότητας της αμμωνίας ανάλογα με το ph.

Παραπάνω ρώτησες "απο που έμαθες ότι η αμμωνία σε όξινο περιβάλλον δεν είναι τοξική". Επειδή τα περι τοξικότητας και Ph μάλλον η φίλη τα διάβασε στο πινακάκι που έχουν οι οδηγίες του τεστ, σκέφτηκα ότι καλύτερα να ξέρει περί τίνος πρόκειται.
Φίλε, κατάλαβα τι θέλεις να πεις και ομολογώ πως έχεις δίκαιο γιατί δεν το έχω διατυπώσει αρκετά καλά. Αυτό που με βρίσκει με ερωτηματικά σε αυτή την περίπτωση, είναι το ΡΗ 8,5 από την στιγμή που η υδατοπρομήθεια δίνει 7,5! Δεν ήταν αυτοσκοπός, να αναλύσω περισσότερο την διαφορά της τοξικότητας της αμμωνίας σε σχέση με το χαμηλότερο ΡΗ, πράγμα που όντως έχεις δίκαιο, ελαττώνει και την τοξικότητά της, χωρίς βέβαια να την κάνει και αθώα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-05-09, 19:38
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε, κατάλαβα τι θέλεις να πεις και ομολογώ πως έχεις δίκαιο γιατί δεν το έχω διατυπώσει αρκετά καλά. Αυτό που με βρίσκει με ερωτηματικά σε αυτή την περίπτωση, είναι το ΡΗ 8,5 από την στιγμή που η υδατοπρομήθεια δίνει 7,5! Δεν ήταν αυτοσκοπός, να αναλύσω περισσότερο την διαφορά της τοξικότητας της αμμωνίας σε σχέση με το χαμηλότερο ΡΗ, πράγμα που όντως έχεις δίκαιο, ελαττώνει και την τοξικότητά της, χωρίς βέβαια να την κάνει και αθώα.
No problem! Συμφωνώ κι εγώ ότι το Ph=8.5 φαίνεται πολύ παράξενο, γι'αυτό και ήμουν καχύποπτος ως προς το τεστ του ph.

Filio, μήπως το τεστ ph είναι από στικ αντί για υγρό; Τα στικάκια μπορεί να έχουν προβλήματα αξιοπιστίας/ακρίβειας σε σχέση με τα υγρά.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κοράλλια από.... ψηλά. accnt Φωτογραφίες μελών 12 25-08-08 09:20
μελανοταινίες πολύ ψηλά... CASPER Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 25-04-06 19:04
Αυγά Σκαλαριών ψηλά στο φίλτρο. ismini_zi ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 11 20-03-06 09:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04306 seconds with 13 queries