Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Λίπανση Φυτών

Λίπανση Φυτών Λιπάσματα,δοσολογίες,DIY λιπάσματα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-09-16, 17:01
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή Αναλογία νιτρικών - καλίου στην Ε.Ι.

Οπως λέει κι ο τίτλος έχω μία απορία όσον αφορά την Ε.Ι. στη δοσολογία νιτρικών - καλίου. Βάσει λοιπόν της συγκεκριμένης μεθόδου απαιτείται να ρίχνουμε 20-30 νιτρικά και από 20-30 κάλιο κι η ερώτησή μου είναι η εξής: άμα ρίχνω 20 νιτρικά θα πρέπει να ρίχνω και 20 κάλιο, ή θα μπορούσα το κάλιο να το έχω και στα 30ppm. Επίσης θα μπορούσα να κρατάω τα νιτρικά στα 10ppm και το κάλιο στα 20 ή και παραπάνω; Δεν ξέρω αν καταλάβατε, η Ε.Ι. δίνει και για τα δύο την ίδια τιμή, είναι συμπτωματικό ότι πρέπει να τα κρατάω σ αυτό το εύρος ή πρέπει αν έχω για παράδειγμα 15 νιτρικά να έχω και 15 κάλιο;
Ευχαριστώ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-09-16, 21:13
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

Θα σου πω την γνωμη μου συμφωνα με αυτα που εχω διαβασει και που εχω παρατηρησει.αυτο που βλεπω εγω ειναι οτι στηνΕΙ σου λεει 20 νιτρικα και δεν λεει πιο κατω γιατι πιστευω οτι οταν τα νιτρικα ειναι στο 10 τα φυτα δεν τα απορροφουν σωστα δηλαδη πρεπει να υπαρχει καποιο ποσοστο νιτρικων καλιου κτλ για να μπορουν τα φυτα να απορροφουν σωστα και εξηγω τι εννοω,η γενικη σκληροτητα ειναι η αναλογια ασβεστιου μαγνησιου,αρα και το gh1 εχει ασβεστιο μαγνησιο αρα λογικα τα σαλιγκαρια δεν πρεπει να εχουν προβλημα αφου υπαρχουν αυτα τα συστατικα που θελουν για να χτισουν κελυφος.παρολα αυτα εχουν προβλημα και αυτο γιατι πρεπει να υπαρχει συγκεκριμενη ποσοτητα στο νερο για να μην εχουν προβλημα gh5 και πανω ας πουμε.κατα την γνωμη μου τα νιτρικα 20 σε ενα φυτεμενο ειναι το μινιμουμ με χαμηλοτερα νιτρικα εχω δει ελειψεις.το ιδιο και στο καλιο.η ΕΙ εχει τιμες για καποιο λογο κατα την γνωμη μου.παντα μιλαμε για high teck ενυδρεια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-09-16, 21:19
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Τα 20 νιτρικά τα θεωρώ υπερβολικά για τα ψάρια, εγώ μετράω λίγο πριν την αλλαγή του νερού 10-15, υπάρχουν και κάποια κόκκινα φυτά που θέλουν αυτές τις τιμές κι όχι παραπάνω ούτε παρακάτω, αυτό που ρωτάω είναι αν μπορώ να έχω διαφορετικές τιμές σ αυτά, δηλαδή αν έστω νιτρικά 20, μπορώ το κάλιο στο 30;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-09-16, 21:38
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

η ΕΙ δινει τιμες για ολα!λες οτι κανεις ΕΙ λιπανση αλλα δεν πιανεις καμια απο τις τιμες που λεει,αρα τι ΅ΕΙ κανεις?κανεις μια δικη σου λιπανση εμπνευσμενη απο την ΕΙ αρα μπορεις να εχεις οτι τιμες θες και βλεπεις πως αντιδρουν τα φυτα σου και πραττεις.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-09-16, 21:43
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Εγω προσωπικα Κωστα παντα ριχνω επιπλεον καλιο σε σχεση με τα νιτρικα χωρις να βλεπω καποιο προβλημα στα φυτα..Κανεις μετρησεις να δεις πανω κατω που βρισκεσαι στην αρχη(ppm κτλ)και μετα βαση ΕΙ ακολουθεις τις δοσολογιες χωρις να μετρας..Αλλωστε οι μετρησεις που περνουμε δεν ειναι περα για περα αξιοπιστες..Το οτι μετρας 10 νιτρικα αυτο δε σημαινει πως τα φυτα σου ειναι οκ,κι οτι δεν χρειαζεται να ριξεις νιτρικο καλιο..ετσι πιστευα κι εγω μεχρι που αρχισα να ριχνω νιτρικα απο 20 ppm και πανω και τοτε ειδα τεραστια διαφορα σε καποια φυτα που πριν πηγαιναν κ δε πηγαιναν με τρυπες κτλ..
Αυτο που αναφερει πιο πανω ο φιλος odin οτι δηλαδη πρεπει να υπαρχει σωστη αναλογια καλιου-νιτρικων για να τα αποροφησουν τα φυτα δε το χω διαβασει καπου,αλλα μπορει οντως να ισχυει
Κατα τη γνωμη κοιτα να εχεις τουλαχιστον 20-25 νιτρικα κι αμα ριχνεις λιγο παραπανω καλιο πχ 30,δεν υπαρχει προβλημα..Βεβαια οχι υπερδοσολογιες κ σε καλιο εννοειται γιατι μετα παμε αλλου...
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-09-16, 21:48
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο που αναφερει πιο πανω ο φιλος odin οτι δηλαδη πρεπει να υπαρχει σωστη αναλογια καλιου-νιτρικων για να τα αποροφησουν τα φυτα δε το χω διαβασει καπου,αλλα μπορει οντως να ισχυει
δεν το ειπα αυτο βρε πουθενα παρανοησες ειπα οτι πρεπει να υπαρχει σωστη αναλογια σε νιτρικα καλιο κτλ δηλαδη πανω απο 20 νιτρικα πανω απο 2ο καλιο κτλ οχι πχ 25 νιτρικα 25 καλιο
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-09-16, 21:54
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Ναι φιλε μου εχεις δικιο το πιασα λαθος εγω,τωρα το καταλαβα και συμφωνω σ αυτο που λες
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-09-16, 21:55
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Υπάρχει μια ασάφεια όσον αφορά την ΕΙ, προσωπικά δεν μπορώ να πω ότι βλέπω ελλείψεις στα φυτά, στο κάτω κάτω δεν έχω και 1watt/lt. στο 0,7 είμαι για να πω ότι θα πάω στα όρια της Ε.Ι. Απλά αλλού βλέπω να λένε για νιτρικά και κάλιο 10 έως 30 κι αλλού 20 έως 30, προσπαθώ να είμαι στα 15 νιτρικά και κάλιο ρίχνω έτσι ώστε να είμαι στο 20 και δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα, είχα διαβάσει όμως κι ότι το πολύ κάλιο σκοτεινιάζει το νερό. Λέτε για πάνω από 20 νιτρικά, τι γίνεται άμα μπουν ψάρια που δεν ανέχονται νιτρικά όπως π.χ. τα ραμιρέζι; Κι απ την άλλη, πρωταρχικός μας μέλημα είναι η ευημερία των φυτών ή των ψαριών; Προσωπικά μ ενδιαφέρει να περνάνε τα ψάρια καλύτερα, άρα προτιμώ να έχω τα νιτρικά στο 10 με μάξιμουμ το 15, έτσι κρατάω πιστεύω μια ισορροπία που δεν αφήνει καμία πλευρά παραπονεμένη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-09-16, 07:59
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Βρε παιδια συγνωμη αλλα τι ειναι το Ε.Ι;;;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-09-16, 08:08
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΔημήτρηςΤ Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε παιδια συγνωμη αλλα τι ειναι το Ε.Ι;;;
Αν ξέρεις Αγγλικά μπορείς να διαβάσεις στον παρακάτω σύνδεσμο.
http://www.theplantedtank.co.uk/EI.htm

Με λίγα λόγια μέθοδος λίπανσης εμπνευσμένη απ τον Tom Barr, η φιλοσοφία της είναι ότι για να μην έχουμε τεστ και μετρήσεις στο τι έχουμε στο ενυδρείο, ρίχνουμε περίσσεια λιπασμάτων για 6 μέρες, μία μέρα δε ρίχνουμε τίποτα ώστε να απορροφηθούν όσα έχουν συσσωρευθεί και την 7η μέρα αλλαγή νερού 50% ώστε να γίνει επανεκκίνηση στο ενυδρείο και ξανά ακολουθούμε το πρόγραμμα. Στόχος του είναι στο ενυδρείο να έχουμε 20 έως 30ppm Κάλιο, 20 έως 30ppm νιτρικά 1 έως 3ppm φωσφορικά 0.2 έως 0,5ppm ή και παραπάνω σίδηρο, CO2 στα 30ppm και φυσικά ιχνοστοιχεία.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-09-16, 08:08
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΔημήτρηςΤ Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε παιδια συγνωμη αλλα τι ειναι το Ε.Ι;;;
προγραμμα λιπανσης
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38462
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-09-16, 08:32
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Στο 20...30 νιτρικα δεν εχουμε θεμα με τα ψαρια ομως.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-09-16, 08:36
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΔημήτρηςΤ Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο 20...30 νιτρικα δεν εχουμε θεμα με τα ψαρια ομως.

Αυτό είναι θέμα συζήτησης, τα νιτρικά άλλοι λένε κάτω από 25, άλλοι μέχρι και 50, έχω διαβάσει μέχρι και για 100, το ιδανικό φυσικά είναι 0. Εγώ προσωπικά το ανέφερα και πιο πάνω, προσπαθώ να τα κρατάω κάπου ανάμεσα στο 10-20, συνήθως το τεστ της sera μου δείχνει κάτι ανάμεσα στο 10-25 που έχει η κλίμακά του οπότε φαντάζομαι ότι είμαι κάπου στο 15. Απ την άλλη έχω μέσα ένα cherry barb 8 χρόνια απ τα οποία τα 6 ζούσε με νιτρικά πάνω από 50 ίσως και κοντά στο 100 αφού πριν μπω σε φόρουμ έκανα αλλαγές νερού κάθε 8 μήνες και είχα και πλαστικά φυτά. Τι να πω, ο καθένας αποφασίζει και πράττει ανάλογα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-09-16, 09:15
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Καλα κωστα μου αυτο παλι που λες είναι μυστήριο το 92 αλλαζα νερο στους δίσκους καθε 3 μηνες .
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-09-16, 09:17
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Κώστα, έχεις πραγματικά κάποιο πρόβλημα με τα φυτά σου, βλέπεις κάτι περίεργο σε αυτά ή η ερώτηση είναι ρητορική; Γιατί αν είναι ρητορική, εγώ αυτό που λέω είναι πως αν δεν έχουμε πρόβλημα και είμαστε ευχαριστημένοι με την ανάπτυξη που παίρνουμε απο την πρασινάδα μας σε σχέση με την λίπανση που τους δίνουμε σημαίνει ότι έχει βρεθεί η φόρμουλα, την αφήνουμε όπως έχει και δεν την πειράξουμε. Ειδικά σε ότι έχει να κάνει με τα νιτρικά η αλλαγή των οποίων μπορεί να πυροδοτήσει ένα σωρό ανισορροπίες στο ενυδρείο...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-09-16, 09:56
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA Εμφάνιση μηνυμάτων
Κώστα, έχεις πραγματικά κάποιο πρόβλημα με τα φυτά σου, βλέπεις κάτι περίεργο σε αυτά ή η ερώτηση είναι ρητορική; Γιατί αν είναι ρητορική, εγώ αυτό που λέω είναι πως αν δεν έχουμε πρόβλημα και είμαστε ευχαριστημένοι με την ανάπτυξη που παίρνουμε απο την πρασινάδα μας σε σχέση με την λίπανση που τους δίνουμε σημαίνει ότι έχει βρεθεί η φόρμουλα, την αφήνουμε όπως έχει και δεν την πειράξουμε. Ειδικά σε ότι έχει να κάνει με τα νιτρικά η αλλαγή των οποίων μπορεί να πυροδοτήσει ένα σωρό ανισορροπίες στο ενυδρείο...
Η ερώτηση δεν είναι ρητορική, είναι απορία. Στις δύο συγκεκριμένες προτεινόμενες τιμές δεν ξεκαθαρίζει κάπου αν αυτές πάνε παρέα ή όχι, κάνω λάθος; Οσο για μένα έχω ένα πάρα πολύ μικρό πρόβλημα με ένα μόνο φυτό και μόνο στα κάτω κάτω φύλλα, μιλάω για το πολύσπερμα, όταν το κλαδεύω και αρχίζει και βγάζει παρακλάδια και φουντώνει, τα κάτω φύλλα κάνουν μικρές ψιλές τρυπίτσες τη στιγμή που το υπόλοιπο φυτό έχει τρομερή ανάπτυξη και με κάτι φύλλα ΝΑ με το συμπάθιο! Οταν λέω τα κάτω φύλλα, εννοώ αν όλο το φυτό έχει 7 στρώμματα φύλλων, τρύπες κάνουν τα 2 κάτω. Ελεγα λοιπόν μιας κι εγώ ασυνείδητα ακολουθώντας την Ε.Ι. είχα σε ισορροπία το κάλιο με τα νιτρικά (15), αν για δοκιμή μπορούσα να αυξήσω μόνο το κάλιο για να δω αν προέρχεται απ αυτό το προβληματάκι στο πολύσπερμα.

Υ.Γ. Εκτός αν αυτό συμβαίνει λόγω του φωτισμού που δεν φτάνει στα κάτω φύλλα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΔημήτρηςΤ Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλα κωστα μου αυτο παλι που λες είναι μυστήριο το 92 αλλαζα νερο στους δίσκους καθε 3 μηνες .
Και τα νιτρικά πως τ αντιμετώπιζες; Μυστήριο δεν είναι αυτό που λέω, την εποχή στην οποία αναφέρομαι σου είπα είχα πλαστικά φυτά και δεν ήξερα τη λέξη νιτρικά. Δεν είχα ούτε ένα τεστ, ξέπλενα τα υλικά του φίλτρου σε καυτό νερό να καθαρίσουν και τα έβαζα πάλι μέσα, να μην αναφέρω την ψαροσύνθεση, θα γελάει κι ο κάθε πικραμένος.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ : 15-09-16 στις 09:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-09-16, 11:06
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Αύξηση στο κάλιο μπορείς να δοκιμάσεις χωρίς πρόβλημα. Κάντο όμως σταδιακά και δες ανταπόκριση. Για να τσεκάρεις αν φταίει ο φωτισμός μπορείς να φυτέψεις ένα κλαράκι της σε πιο "φωτεινό" σημείο και να δεις αν τρυπάνε τα φύλλα ή όχι.

Τώρα σε ότι αφορά τα νιτρικά που συζητάτε, μερικές φορές είναι ένα μυστήριο. Κάτω στην πολυκατοικία μου υπάρχει μια λιμνούλα γύρω στα 200 λίτρα. Μέσα της ζουν 7-8 χρυσόψαρα. Κανείς δεν ασχολείται μαζί της. Δεν έχει φίλτρο, δεν έχει φυτά, κανείς δεν την καθαρίζει ποτέ, τα 3/4 της ημέρας είναι τίγκα στον ήλιο, κανείς δεν ταίζει τα ψάρια. Η μόνη φροντίδα που λαμβάνει είναι ότι όλο και κάποιος απο εμάς θα βρεθεί να συμπληρώσει νερό το καλοκαίρι. 2 φορές μέτρησα νιτρικά, είναι κοντά στο 100. Πως ζουν εκεί μέσα τόσα χρόνια τα μαυρόψαρα, ένας Θεός ξέρει.
Οταν μάλιστα πρωτοήρθα πριν 6 χρόνια στην πολυκατοικία και τα είδα, πήρα μια τροφή για να τους ρίχνω. Μετά το ξανασκέφτηκα. Λέω ότι για να ζουν έτσι τόσα χρόνια κάπως έχει ισορροπήσει το σύστημα. Οπότε αποφάσισα να μην ρίχνω φαγητό και το ανατρέψω...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-09-16, 11:14
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA Εμφάνιση μηνυμάτων
Αύξηση στο κάλιο μπορείς να δοκιμάσεις χωρίς πρόβλημα. Κάντο όμως σταδιακά και δες ανταπόκριση. Για να τσεκάρεις αν φταίει ο φωτισμός μπορείς να φυτέψεις ένα κλαράκι της σε πιο "φωτεινό" σημείο και να δεις αν τρυπάνε τα φύλλα ή όχι.

Τώρα σε ότι αφορά τα νιτρικά που συζητάτε, μερικές φορές είναι ένα μυστήριο. Κάτω στην πολυκατοικία μου υπάρχει μια λιμνούλα γύρω στα 200 λίτρα. Μέσα της ζουν 7-8 χρυσόψαρα. Κανείς δεν ασχολείται μαζί της. Δεν έχει φίλτρο, δεν έχει φυτά, κανείς δεν την καθαρίζει ποτέ, τα 3/4 της ημέρας είναι τίγκα στον ήλιο, κανείς δεν ταίζει τα ψάρια. Η μόνη φροντίδα που λαμβάνει είναι ότι όλο και κάποιος απο εμάς θα βρεθεί να συμπληρώσει νερό το καλοκαίρι. 2 φορές μέτρησα νιτρικά, είναι κοντά στο 100. Πως ζουν εκεί μέσα τόσα χρόνια τα μαυρόψαρα, ένας Θεός ξέρει.
Οταν μάλιστα πρωτοήρθα πριν 6 χρόνια στην πολυκατοικία και τα είδα, πήρα μια τροφή για να τους ρίχνω. Μετά το ξανασκέφτηκα. Λέω ότι για να ζουν έτσι τόσα χρόνια κάπως έχει ισορροπήσει το σύστημα. Οπότε αποφάσισα να μην ρίχνω φαγητό και το ανατρέψω...
Για το πρώτο σκέλος της απάντησής σου δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα καλά, έχω σε δύο μεριές πολύσπερμα, και στις δύο μεριές από 3-4 stem, τα κάτω κάτω φύλλα κάνουν τρύπες μόνο αφότου κλαδεύω, αυτό που μένει δηλαδή βγάζει καινούρια φύλλα κι αναπτύσσεται προς τα πάνω και βγάζει και παρακλάδια, αλλά τα κάτω φύλλα ξεκινούν και τρυπάνε, ενώ το υπόλοιπο φυτό είναι υγιέστατο. Θα προσπαθήσω να βγάλω φωτό να δεις τι εννοώ. Εσύ μήπως προτείνεις να βγάλω ένα που είναι ήδη με τρύπες και να το μεταφυτέψω και να αφαιρέσω τα πάνω φύλλα; Απ ό,τι ξέρω φύλλο που έχει τρυπήσει δεν φτιάχνει και πρέπει να απομακρύνεται, αν μπορείς διατύπωσέ το καλύτερα τι εννοείς.
Για το δεύτερο σκέλος τα νιτρικά, η απάντησή μου είναι ότι η φύση όπως το είπες, θα βρει το δρόμο της, τώρα τι συνέπειες έχει για τα ψάρια μόνο μια επιστημονική έρευνα θα μπορούσε να μας διαφωτίσει.

__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-09-16, 12:14
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

εγω σε αυτο το ενυδρειο βλεπω ελλειψη νιτρικων τα πανω φυλλα ειναι κιτρινα εκτως αν φταιει η φωτογραφια
και η λουντβιγκια πισω εχει στα νεα φυλλα ελειψη ειναι λιγο κατσαρα απο οτι βλεπω.ειναι ετσι?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-09-16, 12:17
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από odin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω σε αυτο το ενυδρειο βλεπω ελλειψη νιτρικων τα πανω φυλλα ειναι κιτρινα εκτως αν φταιει η φωτογραφια
H φωτό φταίει και πως πέφτει πάνω το φως, τα φύλλα είναι καταπράσινα αν τα δεις από κοντά κι από πάνω, τα νιτρικά τα μέτρησα το πρωί είναι πάνω από 10, όπως είπα το τεστ της σέρα έχει διαβάθμιση 0, 10, 25 και το χρώμα είναι πιο σκούρο απ το 10 αλλά πιο ανοιχτό απ το 25 οπότε το υπολογίζω κάπου στο 15.
Υπάρχει ενδεχόμενο τα πιο κάτω φύλλα να τρυπάνε λόγω μικρότερης κυκλοφορίας;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 15-09-16, 12:28
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

αυξησε λιγο το καλιο και παρακολουθησε το.δεν νομιζω οτι φταιει η κυκλοφορια η ειναι το φως που δεν φτανει κατω η ελλειψη καλιου
-------------------------
δες και αυτο τα κατσαρα φυλλα.http://prntscr.com/ci91v3

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη odin79 : 15-09-16 στις 12:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-09-16, 12:32
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από odin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
αυξησε λιγο το καλιο και παρακολουθησε το.δεν νομιζω οτι φταιει η κυκλοφορια η ειναι το φως που δεν φτανει κατω η ελλειψη καλιου
Οκ θα το κάνω και θα παρατηρήσω, ευχαριστώ. Μία τελευταία ερώτηση σχετική με το θέμα, (μπορεί να το χω ξαναρωτήσει αλλά έχω κακή μνήμη μη με βαρέσετε) συμπεριφέρονται διαφορετικά τα φυτά αν "βλέπουν" στο νερό 10ppm νιτρικά ή αν "βλέπουν" 25ppm; Θέλω να πω απ τη στιγμή που υπάρχουν μέσα στο νερό κι είναι διαθέσιμα αυτά που θέλουν να τραβήξουν θα τα τραβήξουν ειδάλλως αν ήθελαν παραπάνω θα μηδένιζαν στο νερό, έτσι δεν είναι ή κάνω λάθος;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-09-16, 12:41
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

κατα την γνωμη μου ναι!!!στο εχω ξαναπει με 10 νιτρικα δεν μπορεις να εχεις σταθερες τιμες νιτρικων σε ενα high tec ενυδρειο μεσα σε λιγες ωρες τα 10 νιτρικα μηδενιζουν τα φυτα αναπτυσονται γρηγορα ολα τρεχουν για αυτο η ei προτεινει 20-25.τα φυτα απορροφουν πιο σωστα θα θρεπτικα στις τιμες που προανεφερα.η βασικη φιλοσοφια της EI ειναι να υπαρχουν περισσοτερα θρεπτικα απο οσο χρειαζονται τα φυτα για να μην υπαρξει ελλειψη για αυτο και προτεινει 50% αλλαγη νερου για να μην συσσωρευονται θρεπτικα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-09-16, 13:05
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Ξέρεις τι έχω παρατηρήσει; Εγώ για παράδειγμα βάζω 15 νιτρικά 5χ3 φορές τη βδομάδα, η τελευταία μέρα που βάζω είναι η Τετάρτη γιατί Πέμπτη πέφτουν τα micro κι ο σίδηρος και Παρασκευή τίποτα και Σάββατο αλλαγή νερού. Αν μετρήσω την άλλη μέρα δηλαδή Πέμπτη, θα βγει το τεστ κοντά στα 25, το πρωί της Παρασκευής ανάμεσα στο 10 και το 25 οπότε θεωρώ 15 και το Σάββατο το πρωί πριν την αλλαγή νερού μετράω 10. Δεν έχω μετρήσει ποτέ 0 νιτρικά. Θεωρείς ότι μ αυτή την πρόοδο έμειναν ποτέ τα φυτά χωρίς νιτρικά; Εγώ νομίζω όχι αλλά θέλω και τη δική σου γνώμη και των άλλων παιδιών επί του θέματος.
Επίσης επειδή με την αλλαγή 50% δεν μηδενίζουν τα νιτρικά, έχω μετρήσει και μετά την αλλαγή νιτρικά 15, οπότε μία δόση νιτρικών την παρέλειψα, έριξα την επόμενη και πριν τη ρίξω η μέτρηση έδειξε 10, ρίχνοντας λοιπόν τη δεύτερη δόση και ακολουθώντας κανονικά το πρόγραμμα στη συνέχεια πάλι το Σάββατο πρωί μετράω νιτρικά 15. Εγώ δεν πιστεύω ότι έχουν ξεμείνει ποτέ τα φυτά από νιτρικά.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 15-09-16, 16:37
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

κωστα η αναπτυξη εδω http://prnt.sc/ci91v3 μου λεει οτι κατι δεν παει καλα να ναι η φωτογραφια και εδω?δεν ξερω αλλα τα φυλλα φαινονται σαν κατσαρα
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 15-09-16, 17:29
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Ετσι ειναι η ροταλα κι ειναι φρεσκια στο ενυδρειο μου για δοκιμη. Η glandulosa διπλα σου φαινεται κατσαρη;
Υ.Γ. Εχω και μια palustris cuba μεσα που θελει νιτρικα 5 εως 10 για το χρωμα της, ειναι ο δευτερος λογος που κραταω κατω απ το 20 τα νιτρικα.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 15-09-16, 17:36
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

α οK!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 15-09-16, 17:39
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Ξεφυγαμε λιγο απ το θεμα, θα ανεβασω το καλιο στα 25 και θα κρατησω τα νιτρικα στο 10 για 2 εβδομαδες και μετα θ ανεβασω και τα νιτρικα στο 20-25 να δω συμπεριφορα.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 15-09-16, 17:47
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Κώστα αυτό που εννοώ δεν είναι να μεταφυτέψεις το κλαρί με τα ήδη χαλασμένα φύλλα αλλά να κόψεις 1-2 φρέσκα υγιή κλαδέματα και να τα φυτέψεις κάπου πιο φωτεινά. Αν- μόλις αρχίσουν αυτά να μεγαλώνουν- τα κάτω τους φύλλα παραμείνουν υγιή, χωρίς τρύπες, τότε ίσως να μην φταίει το κάλιο αλλά το ότι στα παλιά δεν έφτανε το φως.
Όπως το βλέπω βέβαια στην φωτό που ανέβασες πιο πολύ σε κάλιο μου δείχνει αλλά δεν μπορώ να το πω 100%....
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 15-09-16, 17:53
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Πως εξηγεις ομως οτι τα φυτα απ τη μεση και πανω ειναι υγιεστατα; Δεν θα πρεπε κι αυτα να δειχνουν ελλειψεις; Ειχα περασει παλιοτερα στις αρχες ως φυτεμενος ελλειψη καλιου κι ελλειψη νιτρικων και επιανε ολο το φυτο, οχι μονο τα κατω κατω φυλλα.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αναζήτηση υπερμαγγανικού καλίου!!! maria1983 Γλυκό νερό - Γενικά 3 04-08-10 10:50
Περι αναγακιότητας Καλίου kalaxan Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 02-01-10 20:31
Διάλυμα Θειικού καλίου kostas_dimi_xapsas Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 27-03-09 07:10
Αναλογία νιτρικών - φωσφορικών geokary Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 22 06-03-09 14:23
Redfield Ratio: Αναλογία Νιτρικών/Φωσφορικών aquaman Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 19 02-12-08 00:59

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09941 seconds with 13 queries