Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Λίπανση Φυτών

Λίπανση Φυτών Λιπάσματα,δοσολογίες,DIY λιπάσματα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-06-16, 11:53
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή Ασβέστιο-μαγνήσιο

Ως γνωστό, το ασβέστιο και το μαγνήσιο είναι υπεύθυνα για την γενική σκληρότητα του ενυδρείου μας.
Η ερώτησή μου είναι η εξής:
Στο βαρέλι αλλαγής, επειδή χρησιμοποιώ μόνο Α/Ο, ρίχνω πχ. 3ml ασβέστιο για να πάει στα 15ppm και 12ml μαγνήσιο για να πάει στα 5ppm.
Αυτά τα στοιχεία, μέχρι την επόμενη αλλαγή, έχουν καταναλωθεί απ'τα φυτά; Στην επόμενη αλλαγή θα πρέπει να ξαναρίξω τις ίδιες ποσότητες, θεωρώντας ότι το ενυδρείο πλέον έχει μηδενίσει απ' αυτά τα συγκεκριμένα;
Αν ναι, τότε θεωρητικά δεν θα πρέπει να πέφτει η gh μέχρι την επόμενη αλλαγή αν αυτά τα δύο στοιχεία καταναλώνονται;
Αν όχι, δεν θα ανεβαίνει η γενική σκληρότητα όσο προσθέτουμε επιπλέον ασβέστιο και μαγνήσιο σε κάθε αλλαγή, αφού δεν θα έχουν καταναλωθεί;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-06-16, 13:03
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

δεν μηδενιζει γιατι τα φυτα δεν καταναλωνουν τοσο μεγαλες ποσοτητες χωρις να ειμαι σιγουρος απο αυτα που εχω διαβασει μαλλον πρεπει να υπαρχει στο νερο μια συγκεκριμενη ποσοτητα ασβεστιου-μαγνησιου για να μπορουν τα φυτα η τα σαλιγκαρια να απορροφουν τα συστατικα αυτα.ο λογος ειναι 3 προ1 η 4 προς 1.αληθεια πως μετρας ασβεστιο και μαγνησιο?οταν λες ml τι βαζεις?οσο για τις αλλαγες δεν ανεβαινει η σκληροτητα γιατι βγαζεις νερο με 5dkh και βαζεις νερο με dkh οποτε γιατι να αλλαξει?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-06-16, 15:43
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Και το kh παίζει ρόλο ,η ανθρακική σκληρότητα καθώς και πλήθος άλλων στοιχείων όπως το στροντιο,καλιο,βοριο,κτλ
Στο θαλασσινό νερό τα τρια αυτά στοιχεια (ca,mg,kh) καταναλώνονται με σταθερή σχεδόν αναλογία για την δημιουργία ανθρακικού ασβεστίου που αποτελεί τον σκελετό των κοραλλιων, σαλιγκάριων, κοραλλινης αλγης κτλ. Και τα υπόλοιπα επιμέρους στοιχεία απορροφώνται αλλα σε πολύ μικροτερες ποσότητες .
Στο γλυκό νερό οι καταναλώσεις ειναι πολύ μικρές και ισως να αρκεί ενα μιγμα αλάτων έτοιμο για να ανεβασεις το gh πιο εύκολα χωρίς να μπλεκεις με μετρήσεις ασβεστίου και μαγνησίου.
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-06-16, 23:15
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Τα έτοιμα σκευάσματα (κυρίως το equilibrium που χρησιμοποιούσα) περιέχει το κάλιο που ρίχνω όλη τη 'βδομάδα και αρκετό σίδηρο. Γι' αυτό το σταμάτησα και τα ρίχνω πλέον ξεχωριστά. Αλήθεια, γιατί όλα αυτά περιέχουν κάλιο; Κάτι είχα διαβάσει ότι εξισσοροπεί την υπερδοσολογία ή του ασβεστίου ή του μαγνησίου;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-06-16, 00:11
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

εμενα το equilibrium δεν μου εκατσε καλα και πηρα σκονες ca-mg και κανω την δουλεια μου.μου δημιουργησε αλγες.μου εχει μεινει αν το θες στειλε πμ
το καλιο του σκευασματως μονο βαζεις?αν ναι δεν νομιζω να αρκει εχε τον νου σου
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-06-16, 00:23
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Μου έχει μείνει και 'μένα το μισό equilibrium, αν θες στείλε πμ .
Για κάλιο ρίχνω νιτρικό κάλιο και συμπληρώνω θειικό κάλιο.
¶ρα ασβέστιο και μαγνήσιο ρίχνω κάθε Κυριακή την ίδια ποσότητα; Δεν μπορώ να καταλάβω πως και δεν συσσωρεύεται αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-06-16, 00:34
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

αχαχαχαχα.πωσ να συσσσωρευτει βρε?ακου βγαζεις 30 λιτρα νερο απο το ενυδρειο σου με kh5 gh 8 και βαζεις 30 λιτρα με τις ιδιες παραμετρους.πως να συσσωρευτει ετσι?οτι βγαζεις το ξαναβαζεις.
μετρας gh?kh?εγω στα 50 λιτρα ριχνω 4 γραμμαρια ασβεστιο 1-1,3 γραμμαρια μαγνησιο μου δινει gh5 και 3 γραμμαρια σοδα μου δινει kh 3.προσεχε την αναλογια ασβεστιου μαγνησιου ειπαμε 3προς 1 η 4 προς 1
-------------------------
περιμενε για να καταλαβω.τωρα μιλαμε στο νερο της αλλαγης ετσι?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη odin79 : 16-06-16 στις 00:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-06-16, 12:32
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Μισό να καταλάβεις το σκεπτικό μου.
Καταρχήν τα διαλύματα τα φτιάχνω σε μπουκαλάκια με απιονισμένο νερό, γιατί η ζυγαριά μου μετράει ανά γραμμάριο. Μπορεί να δείχνει ότι έχω ρίξει 1 γραμμάριο σκόνης, εγώ να συνεχίζω να ρίχνω και μετά από λίγο να πηγαίνει στο 2. Αυτό σημαίνει ότι εκείνη την ώρα είμαι ανάμεσα στο 1 και 2. Ελλειπής μέτρηση δηλαδή.
Έτσι, η διαφορά είναι μικρότερη αν αυτό το 1 γραμμάριο διαφορά αραιωθεί με νερό, παρά αν έριχνα τη σκόνη έτσι σκέτη μέσα. Η σκόνη μπορεί να είναι λίγο πριν τα 2 γραμμάρια και η ζυγαριά να μην την μετράει, αλλά αν έχει αραιωθεί με 100ml νερό, τότε πόσο παραπάνω να πέσει στο ενυδρείο;
Συνεχίζω.
Η απορία μου δημιουργήθηκε γιατί για να πιάσω πχ. gh 5, ρίχνω 3ml ασβέστιο και 13ml μαγνήσιο.
Αν εγώ αφαιρέσω στην αλλαγή το 50%, τότε μένει 1.5ml ασβέστιο και 6.5ml μαγνήσιο. Στο καθαρό νερό, έχω προσθέσει πάλι 3ml ασβέστιο και 13ml μαγνήσιο ώστε όταν αναμιχθεί με το υπόλοιπο νερό του ενυδρείου, να μου δώσει πάλι gh5.
Μήπως στο νερό της αλλαγής, πρέπει να ρίχνω ασβέστιο και μαγνήσιο ίσο με το νερό που αφαιρώ και όχι ίσο με τα συνολικά λίτρα του ενυδρείου;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-06-16, 15:03
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

καταρχας γιατι ριχνεις περισσοτερο μαγνησιο απο ασβεστιο?ειπαμε η αναλογια ειναι 3 προς 1.δηλαδη 3 μερη ασβεστιου 1 μερος μαγνησιου.δεν μου εχεις απαντησει αν μετρας gh με τεστ.τελος δεν χρειαζεται να τα διαλυεις.Ας υποθεσουμε οτι θες 3 γραμμαρια ασβεστιου,οταν εισαι στο 2 προσθετεις αργα και μολις παει 3 σταματας.αυτο θα το κανεις κανα 2 φορες μετα με το ματι θα ξερεις ποσο θελεις.με την λογικη σου και το διαλυμα που φιαχνεις,αφου δεν μετρας δεν θα εχει παντα τις ιδιες τιμες.
παμε τωρα στην αλλαγη νερου αλλαζεις 30 λιτρα ασ πουμε.τα εχεις σε βαρελι μονο τα 30 λιτρα φιαχνεις με ιδια gh,kh με αυτο του ενυδρειου δεν προσθετεις στο ενυδρειο εξτρα ασβεστιο μονο στο νερο της αλλαγης αρα ναι ριχνεις ασβέστιο και μαγνήσιο ίσο με το νερό που αφαιρεις και όχι ίσο με τα συνολικά λίτρα του ενυδρείου
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-06-16, 00:51
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Για ml μίλησα, όχι για ppm. Μπορεί τα ml να είναι πιο πολλά στο μαγνήσιο, αλλά δεν έχει την ίδια διαλυτότητα στο νερό.
Αν διαβάσεις το πρώτο ποστ, γράφω:
ρίχνω πχ. 3ml ασβέστιο για να πάει στα 15ppm και 12ml μαγνήσιο για να πάει στα 5ppm.
Gh μετράω ναι με τεστ api, αλλά όχι συχνά (τις βαριέμαι )
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-06-16, 02:18
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μια ερωτηση
Να παει στα 5 και 15 ppm, σε ποια μετρηση?
2η ερωτηση.
Αυτοι που εχουν βγαλει τελος παντων αυτην τη δοσολογια, την 4 προς 1, την εχουν βγαλει σε ppm, ή σε ml ή σε gr?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-06-16, 09:22
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

Σπυρο στο πρωτο σκελος της ερωτησης εχω την ιδια απορια με σενα.δεν καταλαβαινω..
στο δευτερο μερος της ερωτησης ειναι σε γραμμαρια.

φιλε agma νομιζω το εχεις περιπλεξει πολυ κανεις διαλειμματα ασβεστιου μαγνησιου χωτις να μετρας σωστα ουτε ποσο σκονη βαζεις ουτε τι τελικη τιμη του διαλειμματος.τα πραγματα ειναι απλα με 12 ευρω ξεμπερδεψες απο ζυγαρια εγω την πηρα μετραει μεχρι 0,00-500 γραμμαρια.http://www.abashop.gr/p.Zygaria-akriveias-psifiaki-CD-scale.743305.html σε καθε αλλαγη νερου και βαζε σκονες
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-06-16, 13:10
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Δεν την μετράω την ποσότητα ασβεστίου και μαγνησίου, απλά τόσο ρίχνω.
Η αναλογία 3:1 είναι σε ppm.
Εδώ ο calculator στο rotalabutterfly που του δηλώνεις ότι λιπαίνεις με την ΕΙ και σου δίνει τις τιμές που πρέπει να πετύχεις.




-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από odin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπυρο στο πρωτο σκελος της ερωτησης εχω την ιδια απορια με σενα.δεν καταλαβαινω..
στο δευτερο μερος της ερωτησης ειναι σε γραμμαρια.

φιλε agma νομιζω το εχεις περιπλεξει πολυ κανεις διαλειμματα ασβεστιου μαγνησιου χωτις να μετρας σωστα ουτε ποσο σκονη βαζεις ουτε τι τελικη τιμη του διαλειμματος.τα πραγματα ειναι απλα με 12 ευρω ξεμπερδεψες απο ζυγαρια εγω την πηρα μετραει μεχρι 0,00-500 γραμμαρια.http://www.abashop.gr/p.Zygaria-akriveias-psifiaki-CD-scale.743305.html σε καθε αλλαγη νερου και βαζε σκονες
Γιατί τα έχω περιπλέξει; Βρίσκεις έναν calculator, πχ.:
http://www.theplantedtank.co.uk/calculator.htm

Δηλώνεις πόση ποσότητα σκόνης ρίχνεις σε πόσα ml (προσέχεις μόνο να μην περάσεις την μέγιστη διαλυτότητα) και σου υπολογίζει πόσο πρέπει να ρίξεις για να πιάσεις τα ppm που θέλεις.
Εγώ πχ. έχω βάλει στον calculator ότι έχω ενυδρείο με 65 λίτρα.
Με 45 γραμμάρια σκόνης ασβεστίου σε 50ml νερό, το ένα ml μου δίνει 4.97ppm ασβέστιο. Εγώ λοιπόν που θέλω να πιάσω τα 15ppm, ρίχνω 3 ml.
Που είναι το περίπλοκο;
Απλά απ' ότι κατάλαβα, το λάθος μου είναι ότι εγώ ρίχνω 3ml ασβέστιο στα 30 λίτρα αλλαγής, τα οποία στα 30λίτρα μου δίνουν 30ppm ασβέστιο, γιατί θεωρούσα ότι αν αναμιχθούν με τα 65 συνολικά λίτρα του ενυδρείου, θα πέσει το ασβέστιο στα 15ppm περίπου. Ενώ στην πραγματικότητα το υπόλοιπο νερό που δεν έχω αφαιρέσει από το ενυδρείο, περιέχει και αυτό ασβέστιο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AgMa : 17-06-16 στις 13:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-06-16, 14:56
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AgMa Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλά απ' ότι κατάλαβα, το λάθος μου είναι ότι εγώ ρίχνω 3ml ασβέστιο στα 30 λίτρα αλλαγής, τα οποία στα 30λίτρα μου δίνουν 30ppm ασβέστιο, γιατί θεωρούσα ότι αν αναμιχθούν με τα 65 συνολικά λίτρα του ενυδρείου, θα πέσει το ασβέστιο στα 15ppm περίπου. Ενώ στην πραγματικότητα το υπόλοιπο νερό που δεν έχω αφαιρέσει από το ενυδρείο, περιέχει και αυτό ασβέστιο.
Α να μπράβο
οτιδήποτε θέλουμε να προσθέσουμε (αλάτι, ασβέστιο, epsom salt κλπ) κατά την αλλαγή,
είναι πάντα σε αναλογία με τον όγκο του φρέσκου νερού που θα προσθέσουμε,
όχι με τον όγκο νερού στο ενυδρείου.
Μόνο τη 1η φορά είναι ανάλογα με τον όγκο νερού του ενυδρείου.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-06-16, 14:40
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Να μη μετρήσω δηλαδή την gh μου ε;
-------------------------
Μέτρησα την gh=6.
Με τόσο είχα ξεκινήσει και παρόλο που στο φρέσκο νερό αλλαγής έβαζα λάθος δοσολογία όπως είπαμε και παραπάνω, πάλι την ίδια gh έχω. Γιατί αυτό;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AgMa : 18-06-16 στις 14:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρόβλημα με ασβέστιο-Help! otemithe Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού 14 18-12-11 20:31
Ασβέστιο... βάζουμε? lingistis Σαλιγκάρια 17 23-07-11 20:57
Μετρίσεις: χαμηλό ασβέστιο nikman Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού 4 04-12-07 09:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,16561 seconds with 13 queries