Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-04-13, 01:03
tasos-22 Ο χρήστης tasos-22 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-04-2013
Περιοχή: Ελευσινα
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή Betta splendens HELP..

Καλησπερα λοιπον,εκανα το λαθος οπως αρκετοι κ αγορασα πρωτα κ μετα διαβασα,αυτη την στιγμη τον εχω εδω μια χαρα φαινεται,απλα θα ηθελα καποιες πληροφοριες..Σχετικα με τις αλλαγες,διαθετω ενα φιλτρο
Dolphin KF150
220-240V/50Hz
3.2w
Max flow 200L/Hr
Βεβαια νομιζω οτι ειναι λαθος το ενυδρειο..
Ωστοσο το νερο μυριζει χλωριο μετα απο λιγη ωρα που εβαλα το φιλτρο να δουλευει..Πειτε μου την γνωμη σας..
Ευχαριστω για τον χρονο σας..
Βοηθεια θελω να ζησει ειναι το μονο σιγουρο κ να το εχω σε οσο το δυνατον καλυτερες συνθηκες..
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2013-04-28 19.58.39.jpg
Εμφανίσεις:  355
Μέγεθος:  40,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2013-04-28 19.44.58.jpg
Εμφανίσεις:  356
Μέγεθος:  56,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-04-13, 01:17
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Τασο καλωσηρθες. Θελω να σου κανω μια ερωτηση, ΠΩΣ γινεται να διλεξεις τετοιο χαλικι. Ειλικρινα θελω να μου πεις σαρεσει δηλαδη;; Παει αυτο.

Συμβουλες. Πετας το χαλικι, πετας το ενυδρειο, περνεις ενα ομορφο 60λιτρο, μαυρη αμμο, ζωντανα φυτα (πετας τα ψευτικα), περνεις οπωσδηπωτε θερμοστατη και τον ρυθμιζεις στους 27,5, και εισαι αρχοντας.

Φυσικα να μην ξεχασω (ειμαι και απο κινητο τωρα και δεν βολευει) να διαβασεις τα υπομνηματα για τους αρχαριους για να παρεις ενα μπουσουλα, να κανεισ καποιεσ μετρησεισ στο ενθδρειο σου, και να ζητησεις μπολι γιατι ειναι αστρωτο το φιλτρο σου και ο ψαρης θα καει απτην αμμωνια.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-04-13, 01:36
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Καλως ηρθες.

Λοιπον, ας αρχισουμε:

-Γα αρχη, το κουτακι με νερο που βλεπω ειναι εντελως ακαταλληλο για οποιονδηποτε ζωντανο οργανισμο, ποσο μαλλον για ψαρι. Ο μονομαχος χρειαζεται το ελαχιστο 30 λιτρα για να πεις οτι θα ζησει σχετικα καλα. 50-60 λιτρα ιδανικα, αν μας ενδιαφερει να ζησει καλα και να τον φροντισουμε.
Υπαρχουν φθηνα ενυδρεια των 60 λιτρων τοσο σε μαγαζια, οσο και σε αγγελιες που μπορει να βρεις απο χομπιστες εδω στο φορουμ.

- Ο μονομαχος χρειαζεται θερμοκρασια γυρω στους 27 βαθμους μονιμα για να επιβιωσει. Ειναι τροπικο ψαρι και οχι χρυσοψαρο για να ζησει σε θερμοκρασια περιβαλλοντος. Πρεπει να προσθεσεις θερμοστατη.

- Στο νερο αντιχλωριο εβαλες? Χωρις αντιχλωριο το ψαρι θα παθει δηλητηριαση πολυ συντομα. Προτιμησε το prime της εταιριας seachem. Ειναι το πιο αξιοπιστο.

-Το βασικοτερο: υποθετω το φιλτρο δεν ειναι στρωμενο. Αρχισε διαβασμα με τα υπομνηματα των αρχαριων εδω. Δεν γεμιζουμε νερο, βαζουμε το φιλτρο να δουλευει και ριχνουμε το ψαρι μεσα. Με αυτο τον τροπο θα δεχτει ολη την τοξικοτατη αμμωνια που προκαλουν οι τροφες και τα περιττωματα του, με αποτελεσμα να μην αντεξει και να μας αφησει χρονους πολυ συντομα. Πρεπει να βρεις μπολι απο καποιον που εχει ενα υγιες ενυδρειο.

- Μεχρι να κανεις ολα τα παραπανω, μην ταϊσεις και να αλλαζεις το μεγαλυτερο μερος του νερου με φρεσκο καθημερινα, βαζοντας πριν αντιχλωριο.

Συγνωμη αν σε πηρα απο τα μουτρα, αλλα πρεπει να δρασεις αμεσα, αν θελεις να σωθει το ψαρακι. Δεν υπαρχει και πολυς χρονος.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-04-13, 13:57
tasos-22 Ο χρήστης tasos-22 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-04-2013
Περιοχή: Ελευσινα
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Παιδια σας ευχαριστω για την βοηθεια κ την γρηγορη απαντηση σας!Φιλε μου (κουραμπιε)οπως ειδες ειπα οτι σιγουρα το κουτι δεν ειναι καλο για ενυδρειο θα τακτοποιησω γρηγορα τα θεματα κ συντομα θα σας ενημερωσω..οσο για το χαλικι ειναι τραγικο το γνωριζω ηταν μαζι με τον πλαστικο καδο κριμα βεβαια γιατι υπαρχουν ανθρωπι που τα πουλανε κ καταστρεφουν τα κακομοιρα ζωακια..ευχαριστω κ παλι για τον χρονο σας..συντομα θα λαβετε νεα μου κ ελπιζω να σωσω τον μικρο μου φιλο!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-04-13, 14:12
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Μακαρι να καταφερεις να τα κανεις ολα και ειναι ΑΡΧΟΝΤΑΣ ο δικος σου.
Το καλυτερο θα ηταν για οτι κινηση θες να κανεις να ρωτας εδω μεσα ή να διαβαζεις αν υπαρχει ιδη αυτο που θες.Ετσι και χρονο θα κερδισεις και χρημα καθως δεν θα κανεις αλλες βιαστηκες κινησης!
Καλως ηρθες στην παρεα μας Καλο διαβασμα και χαιρεσε τον ψαριλι σου!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Betta splendens Splendid :D Manos Bettas 2 05-08-10 08:55
Betta splendens newfish Bettas 4 24-10-03 23:30
ICK σε Betta Splendens newfish Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 22-12-02 19:28
BETTA IMPELLIS vs BETTA SPLENDENS newfish Bettas 0 22-12-02 19:20
Betta splendens SPAWNING! newfish Αναπαραγωγή 0 14-12-02 19:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08091 seconds with 16 queries