Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-11-12, 16:43
kornilia Ο χρήστης kornilia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2012
Περιοχή: mytilhnh
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή Αρχάρια σε ενυδρία.

Παιδια γεια σας. Λοιπον πριν δυο εβδομαδες απεκτησα το πρωτο μου ενυδρειο.
Εβαλα το μπρωτο μου ψαρακι σουμπουνκιν και σημερα κατι φιλοι μου, μου εφεραν ενα λαιονχεντ.Δυστυχως επειδη δεν ειχα που αλλου να το βάλω το εβαλα μεσα στο ενυδριο μαζι με το αλλο..Στην αρχη υπηρχε μια ενταση και τωρα εχουν χαλαρωσει αρκετα.Το προβλημα μου ειναι αρχικα οτι δεν μπορω να ταισω το λαιονχεντ γιατι το αλλο τρεχει σα παλαβο και το δευτερο ειναι οτι ακομα κ που τα χωρισα καπως μεσα στο ενυδριο γ να φαει το λαιονχεντ, αυτο μασουλουσε και εφτυνε το πελετ. Γιατι το κανει αυτο;
Φοβαμε μηπως εχει τιποτα και μεταφερθει και στο αλλο ψαρακι.!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-11-12, 17:09
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καλωσηρθες!ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου?διαβασε τα υπομνηματα στους αρχαριους και εδω στα χρυσοψαρα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-11-12, 17:19
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

καλησπέρα,
είναι πολύ αόριστα αυτά που μας λες για να σου απαντήσει κάποιος...
το σίγουρο είναι ότι και πρόβλημα να μην υπάρχει, λόγω λίγων λίτρων (στο προφιλ σου λες 30) στο μέλλον θα δημιουργηθεί.
το θέμα είναι πόσο δεμένη είσαι με το ψαράκι ώστε να αποφασίσεις τι θα κάνεις.
ή κρατάς τα χρυσόψαρα και παίρνεις μεγαλύτερο ενυδρείο ή τα δίνεις και βάζεις 1 μονομάχο στο υπάρχον (ελπίζω να μη διαβάσει κανας Νίκος...).
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-11-12, 18:53
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genecr Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα,
είναι πολύ αόριστα αυτά που μας λες για να σου απαντήσει κάποιος...
το σίγουρο είναι ότι και πρόβλημα να μην υπάρχει, λόγω λίγων λίτρων (στο προφιλ σου λες 30) στο μέλλον θα δημιουργηθεί.
το θέμα είναι πόσο δεμένη είσαι με το ψαράκι ώστε να αποφασίσεις τι θα κάνεις.
ή κρατάς τα χρυσόψαρα και παίρνεις μεγαλύτερο ενυδρείο ή τα δίνεις και βάζεις 1 μονομάχο στο υπάρχον (ελπίζω να μη διαβάσει κανας Νίκος...).
εδω που τα λεμε αν το δει ο Νικος αυτο δεν θα εχει αδικο.
μην προτινεις το μονομαχο σαν κατι ευκολο...........
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-11-12, 18:57
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

να μη βαλει μονομαχο.
Ας βαλει δισκους που δεν εχουν παιδευτει ακομα απο χομπυστες... (την αμολησα την χοντρη κακια αλλα δεν αντεξα)

Τεσπα, ας μη βαλει τιποτα, ετσι κι αλλιως μεχρι να μαθει εχει να ριξει πολυ διαβασμα...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-11-12, 19:10
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leandros69 Εμφάνιση μηνυμάτων
μην προτινεις το μονομαχο σαν κατι ευκολο...........
δεν το είπα για λόγους ευκολίας αλλά για το χώρο. σε 30 λίτρα αρκετοί κρατούν μονομάχο αξιοπρεπώς
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-11-12, 19:21
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genecr Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν το είπα για λόγους ευκολίας αλλά για το χώρο. σε 30 λίτρα αρκετοί κρατούν μονομάχο αξιοπρεπώς
Και τον Πατακο τον κρατουσαν αξιοπρεπως σε ενα κελι, οπως και τον Ιβαν τον Τρομερο τον κρατουσαν "αξιοπρεπεστατα" σε ενα ακομα μικροτερο κελι και μαλιστα σκοτεινο.
Το προφιλ του ψαριου ειναι αυτο http://www.seriouslyfish.com/species/betta-splendens/ οπου γραφουν για ενα ΜΙΝΙΜΟΥΜ 40 cm (στη fishbase γραφει 60)
και στη φυση περιπου τοσο καταλαμβανει (ενα χωρο γυρω στο 50 χ 50) και τομν θεωρει δικο του. Ε δεν ειναι δα τοοοοσο δυσκολο να του τον παρεχουμε. Αν καποιος θεωρει πως δε μπορει να παρεχει ενα τοσο μικρο ενυδρειο στο αγαπημενο του ψαρι ας ασχοληθει με τιποτα αλλο (με δισκους πχ? )
Οποιος παλι εχει ενα μικρο ενυδριακι και τον ποιανει κατοχικο συνδρομο γιατι δεν ξερει πως να το αξιοποιησει, η καλυτερη λυση ειναι να το κανει sump για το ενυδρειο του που θα του λυσει και τα χερια.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-11-12, 19:22
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

30 λιτρα; αν αφαιρεσεις και κανα 8αρι ποντους που θελει κενο απο πανω τι του μενει;
εγω σε 86 λιτρα ενυδρειο του εχω βαλει 70 νερο.
τελος παντων αρχισαμε να φευγουμε απο το θεμα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-11-12, 19:24
kornilia Ο χρήστης kornilia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2012
Περιοχή: mytilhnh
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Το 2ο ψαρι μου το φέρανε χωρις να το γνωριζω και ειλικρινα φρικαρα οταν το καταλαβα γιατι μολισ εβαλα το 1ο και δεν ειμαι ετοιμη για 2ο!
Αυτη τη στιγμη δεν μπορω να διαθέσω λεφτα για να παρω ενα μεγαλυτερο ενυδριο.Δεν ξέρω τι να κανω!
Αυτο που με προβληματιζει πιο πολυ τωρα ειναι πως το λαιονχεντ δεν τρωει πολυ και το περισοτερο απο το φαι του το φτυνει!!κατατ'αλλα το βλεπω πολυ δραστηριο και εχουν ηρεμισει πολυ μεταξυ τους!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-11-12, 19:25
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Συγνωμη που παρεμβαινω, απλα θελω να εκφρασω κι εγω την αποψη μου. Αν ειναι λαθος ας διαγραφει, δεν θα χω κανενα προβλημα. Η κοπελα δεν ηξερε. Πηρε ενα ψαρακι, και την...πατησε, οπως την πατανε σχεδον οι περισσοτεροι. Της δωσανε και δωρο αλλο ενα, χωρις κι αυτοι να γνωριζουν τπτ. Ετσι την ειχα πατησει κι εγω, οταν μου ειχανε κανει δωρο 2 ψαρακια.
Καταρχην τα ψαρακια αυτα ειναι ασυμβατα μεταξυ τους, παρ οτι ανηκουν στην κατηγορια των χρυσοψαρων. To πρωτο ανηκει στην κατηγορια comet (γρηγοροι κολυμβητες), το 2ο στην κατηγορια fancy (πιο αργοι κολυμβητες). Ριχοντας τους τροφη, οπως ειναι φυσικο το 1ο προλαβαινει και την τρωει, μεχρι να φτασει και το αλλο. Γι αυτο και ισως και για αλλους λογους, αποφευγουμε να τα βαζουμε μαζι.
Σαφως και τα 30 λιτρα ειναι ακαταλληλα οχι για 2, αλλα ουτε για 1 ψαρακι. Στην θεση σου θα επεστρεφα το....δωρο. Θα προσπαθουσα εστω να κρατησω το ενα.
---Εαν θελεις, διαβασε προσεκτικα, ολη την ιστορια μου, που ξεκινησε τον περασμενο Φεβρουαριο, θα την δεις μεσα στο φορουμ, ισως σου φανει χρησιμη. Να ξερεις ομως, οτι αν θελεις να κρατησεις ψαρια, θελει πολυ διαβασμα, διαθεση αρκετου χρονου και....χρημα να δωσεις---
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-11-12, 19:26
kornilia Ο χρήστης kornilia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2012
Περιοχή: mytilhnh
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Παιδια δεν ειμαι εδω για να παιδευω τα ψαρια. Τα λατρευω..απλα ζηταω βοηθεια...αυτη τη στιγμη κολυμπαω στα βαθεια και χρειαζομαι βοηθεια να μαθω τι ειναι καλυτερο για τα ψαρια μου!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-11-12, 19:27
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

εχεις 2 ψαρια που ρυπαινουν πολυ σε ενα μικρο και αστρωτο ενυδρειο.
θελεις τουλαχιστο 100 λιτρα για αυτα τα 2.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-11-12, 19:31
kornilia Ο χρήστης kornilia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2012
Περιοχή: mytilhnh
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

αρα σιγουρα θα πρεπει να δωσω το ενα!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνωμη που παρεμβαινω, απλα θελω να εκφρασω κι εγω την αποψη μου. Αν ειναι λαθος ας διαγραφει, δεν θα χω κανενα προβλημα. Η κοπελα δεν ηξερε. Πηρε ενα ψαρακι, και την...πατησε, οπως την πατανε σχεδον οι περισσοτεροι. Της δωσανε και δωρο αλλο ενα, χωρις κι αυτοι να γνωριζουν τπτ. Ετσι την ειχα πατησει κι εγω, οταν μου ειχανε κανει δωρο 2 ψαρακια.
Καταρχην τα ψαρακια αυτα ειναι ασυμβατα μεταξυ τους, παρ οτι ανηκουν στην κατηγορια των χρυσοψαρων. To πρωτο ανηκει στην κατηγορια comet (γρηγοροι κολυμβητες), το 2ο στην κατηγορια fancy (πιο αργοι κολυμβητες). Ριχοντας τους τροφη, οπως ειναι φυσικο το 1ο προλαβαινει και την τρωει, μεχρι να φτασει και το αλλο. Γι αυτο και ισως και για αλλους λογους, αποφευγουμε να τα βαζουμε μαζι.
Σαφως και τα 30 λιτρα ειναι ακαταλληλα οχι για 2, αλλα ουτε για 1 ψαρακι. Στην θεση σου θα επεστρεφα το....δωρο. Θα προσπαθουσα εστω να κρατησω το ενα.
---Εαν θελεις, διαβασε προσεκτικα, ολη την ιστορια μου, θα την δεις μεσα στο φορουμ, ισως σου φανει χρησιμη. Να ξερεις ομως, οτι αν θελεις να κρατησεις ψαρια, θελει πολυ διαβασμα, διαθεση αρκετου χρονου και....χρημα να δωσεις---
Ευχαριστω πολυ για την ενημερωση!!στο χρονο και τη διαθεση δεν εχουμε προβλημα...στο χρημα και το χωρο εχουμε!αλλα σιγουρα κατι θα κανω για να ζησουν τα ψαρακια καλυτερα!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kornilia : 14-11-12 στις 19:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-11-12, 19:36
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kornilia Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια δεν ειμαι εδω για να παιδευω τα ψαρια. Τα λατρευω..απλα ζηταω βοηθεια...αυτη τη στιγμη κολυμπαω στα βαθεια και χρειαζομαι βοηθεια να μαθω τι ειναι καλυτερο για τα ψαρια μου!

σωστη αντιμετωπιση, εκπτωσεις σε ζωες δεν κανουμε για κανενα λογο ουτε στην ευζωια των αγαπημενων μας πετς.
Τα φανσυ μπορουν να ζησουν αρκετα καλα σε ενα 100ρακι, τα κομετ ομως θελουν πραγματικα κατι μεγαλο για να μορουν να κολυμπησουν (γινονται και 30-40 ποντους οποτε μενοντας σε μικρο ενυδρειο κινδυνευουν με νανισμο που συνεπαξεται με αργο βασανιστικο θανατο αφου τα εσωτερικα τους οργανα αναπτυσονται δυσαναλογα)
Προσορινη λυση ειναι τα κουτια του ικεα που ειναι κοντα 100 λιτρα η καποιες μεγαλες λεκανες, ή παιδικες πισινες κτλ μεχρι να παεις ενα κανονικο ενυδρειο και να το στρωσεις, αλλα διαβασε τα υπομνηματα της κατηγοριας των αρχαριων
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-11-12, 19:36
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kornilia Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω πολυ για την ενημερωση!!στο χρονο και τη διαθεση δεν εχουμε προβλημα...στο χρημα και το χωρο εχουμε!αλλα σιγουρα κατι θα κανω για να ζησουν τα ψαρακια καλυτερα!!!

Aκριβως τα ιδια ελεγα κι εγω
Διαβασε προσεκτικα, την δικη μου...ιστορια. Ειναι πανομοιοτυπη με την δικη σου. Διαβασε και τα υπομνηματα για τους αρχαριους. Και αφου τα μελετησεις ολα καλα, τοτε να ρωτησεις τι μπορεις να κανεις. Αυτη την στιγμη οτι και να σου πουνε εδω τα παιδια...δεν... Πολυ φοβαμαι οτι ηδη ειναι αργα και για το ψαρακι που ηδη εχεις. Οτι κι αν συμβει ομως, αν σ αρεσει η ιδεα να εχεις χρυσαψαρα, κατσε πρωτα και μελετησε σωστα, τι ακριβως χρειαζονται και μετα αποφασιζεις
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-11-12, 19:40
kornilia Ο χρήστης kornilia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2012
Περιοχή: mytilhnh
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
σωστη αντιμετωπιση, εκπτωσεις σε ζωες δεν κανουμε για κανενα λογο ουτε στην ευζωια των αγαπημενων μας πετς.
Τα φανσυ μπορουν να ζησουν αρκετα καλα σε ενα 100ρακι, τα κομετ ομως θελουν πραγματικα κατι μεγαλο για να μορουν να κολυμπησουν (γινονται και 30-40 ποντους οποτε μενοντας σε μικρο ενυδρειο κινδυνευουν με νανισμο που συνεπαξεται με αργο βασανιστικο θανατο αφου τα εσωτερικα τους οργανα αναπτυσονται δυσαναλογα)
Προσορινη λυση ειναι τα κουτια του ικεα που ειναι κοντα 100 λιτρα η καποιες μεγαλες λεκανες, ή παιδικες πισινες κτλ μεχρι να παεις ενα κανονικο ενυδρειο και να το στρωσεις, αλλα διαβασε τα υπομνηματα της κατηγοριας των αρχαριων
Eυχαριστω και σενα!αληθεια αν φανηκε οτι εχω προθεση να παιδευω τα ψαρια τοτε λαθος! ισα ισα!απλα το μονο που ιθελα ηταν μια γνωμη για να παρω την καλυτερη λυση!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Aκριβως τα ιδια ελεγα κι εγω
Διαβασε προσεκτικα, την δικη μου...ιστορια. Ειναι πανομοιοτυπη με την δικη σου. Διαβασε και τα υπομνηματα για τους αρχαριους. Και αφου τα μελετησεις ολα καλα, τοτε να ρωτησεις τι μπορεις να κανεις. Αυτη την στιγμη οτι και να σου πουνε εδω τα παιδια...δεν... Πολυ φοβαμαι οτι ηδη ειναι αργα και για το ψαρακι που ηδη εχεις. Οτι κι αν συμβει ομως, αν σ αρεσει η ιδεα να εχεις χρυσαψαρα, κατσε πρωτα και μελετησε σωστα, τι ακριβως χρειαζονται και μετα αποφασιζεις
Σορρυ αλλα δεν το βρισκω που ακριβως ειναι!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kornilia : 14-11-12 στις 19:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρχάρια!!!! Eveline S. Αρχάριοι γλυκού νερού 36 20-10-12 01:16
Αρχάρια στη malawi evaggelia Malawi 23 17-03-12 14:24
Help-αρχάρια στο χόμπυ olshka Αρχάριοι γλυκού νερού 15 13-02-08 19:11
Ξύστρα άλγης για μικρά ενυδρία crazyio DIY . Φτιάχτο μόνος σου 12 03-05-06 22:19

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06302 seconds with 13 queries