Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-08-09, 02:10
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή Η γαλανοματα. Μια ιστορια φιλιας.

Η ιστορια ξεκιναει πριν 3-4 χρονια οταν ανεπτυξα φιλια με μια αδεσποτη σκυλιτσα του δρομου.
Προκειται για μια δεμενη ομαδα απο 3-4 αδεσποτα, απο αυτα που εχουν στειρωθει ,εμβολιασθει απο τον δημο και κερδισαν το δικαιωμα να ζουν ελευθερα στην πολη.Αρχηγος τους ειναι η Γαλανοματα.

Μολις ειδα για πρωτη φορα την Γαλανοματα, τρελλαθηκα με τα υπεροχα, γλυκα, γαλανα ματια της και τον καλοσυνατο και χαρωπο χαρακτηρα της. Σιγουρα καποιος απο τους γονεις της ηταν Husky και απορω πως ενα τοσο ομορφο και καλοσυνατο ζωο βρεθηκε να ζει ολη του την ζωη αδεσποτο !

Παντοτε λοιπον οποτε περνουσα απο το στεκι τους τα χαιδευα και επαιζα για λιγο μαζι τους και με γνωριζαν αναμεσα στο πληθος.Ειχα ομως ιδιαιτερη αδυναμια στην Γαλανοματα μου και εκεινη εδειχνε να ανταποδιδει τα αισθηματα μου με τον ιδιο τροπο.

Τους τελευταιους μηνες καθε βραδυ που σχολουσα απο την δουλεια , περναγα απο το περιπτερο οπου ηταν εδρα της αγελης και η Γαλανοματα μαζι με την παρεα της ,με συνοδευε μεχρι την πορτα του σπιτιου μου.
Μια νυχτα μια τρελλη ηρθε φωναζοντας κατα πανω μου ζητωντας μου τσιγαρο, και παραλιγο να την φανε. Την κυνηγησαν για 100 μετρα περιπου !!
Μου αρεσε που ειχα τετοια συνοδεια καθε νυχτα και ενοιωθα ασφαλεια οταν ειχα την σκυλα αυτη να περπαταει διπλα μου.

Πριν 3 μερες η φιλια αυτη προχωρησε ενα σταδιο παρακατω, οταν η Γαλανοματα απαιτησε να ανεβει μαζι μου στο διαμερισμα, να δει που μενω.Αφησα λοιπον ανοιχτη την πορτα, μπηκε, ερευνησε ολο το σπιτι μυριζοντας και εξεταζοντας ολα τα δωματια και επειτα αφου με καληνυχτησε με μια ματια γυρισε και κατεβηκε τις σκαλες, πηγαινοντας στα αλλα αδεσποτα που την περιμεναν.
Ειχα δεχτει επισκεψη απο μια φιλη, αυτο ηταν ολο...

Την επομενη νυχτα ηταν παλι στην γνωστη θεση και με περιμενε. Αυτη τη φορα με ειδε απο μακρια και ετρεξε να περασει τον κεντρικο δρομο για να με προυπαντησει και να μου κανει τις γνωστες χαρες.
Συνοδεια παλι στο σπιτι, αποχαιρετισμος και ανεβαινω στο διαμερισμα. Πριν κλεισω την πορτα , ακουω σκυλισια βηματα στις σκαλες και να σου η κυρια να ανεβαινει παλι για επισκεψη. Αυτη τη φορα ομως δεν εδειχνε διαθεση να φυγει κι ετσι εκλεισα την πορτα, την κερασα δροσερο νερακι και καθησα στον υπολογιστη.
Η Γαλανοματα, εμεινε μαζι μου ολη νυχτα ξαπλωμενη διπλα μου στον καναπε οπου κοιμηθηκα και μου εκανε εντυπωση ποσο ησυχη ηταν. Φαινοταν οτι ειχε μεγαλωσει καποτε σε σπιτι, γιατι ηξερε να κινειται αναμεσα στα επιπλα και καταλαβαινε ο,τι της ελεγα. Το μονο που ηθελε ηταν να ειναι κοντα μου και φανηκε ποσο ευτυχισμενη ηταν που (νομισε) ειχε βρει ενα σπιτι επιτελους. Φαγητο δεν εχει δεχθει απο μενα ποτε παρολο που της κουβαλουσα ενα σωρο λιχουδιες.
Κι εγω ενοιωθα ενα ειδος ευτυχιας που την ειχα κοντα μου και δεν θεωρησα ουτε στιγμη τον εαυτο μου ως αφεντικο της αλλα ως 2 καλοι φιλοι που επιτελους ηταν μαζι. Αρχισα να σκεφτομαι το ενδεχομενο να την αφησω να ζει μαζι μου οσο και οποτε θελει,μιας και ειχα αρχισει να δενομαι με το ζωο αυτο και μου ειχε κανει εντυπωση η εξυπναδα της και ο ηπιος χαρακτηρας της.

Την αλλη μερα το πρωι, ξεκινησα για καποιες δουλειες που ειχα. Η Γαλανοματα περιμενε υπομονετικα εξω απο το κουρειο, την Τραπεζα, την καφετερια, χωρις να της πω τιποτα , και δεν με αφησε στιγμη.
Περνωντας απο το στεκι της, χαιρετισε με παιχνιδια την αγελη της αλλα επελεξε να με ξανακολουθησει ως το σπιτι, παρολο που δεν της το ζητησα.

Το σπιτι μου ειναι στον 1ο και πρεπει να περασω απο την αυλη της γειτονισας για να ανεβω στο διαμερισμα.
Η Γαλανοματα απο πισω μου, οταν την βλεπουν, αρχιζει η υστερια...
Η γειτονισσα φωναζε βοηθεια...να βγει ο αντρας της να διωξει το θεριο. Εκεινος να φωναζει "ουστ" και οι 2 μαζι να κρατανε το χερι μπροστα στο στομα τους να μην ....εισπνευσουν μικροβια. Φωνες και φασαρια, και επειτα προειδοποιησεις οτι εχουν μικρο παιδι και θα κολλησουν τιποτα, οτι μαδαει και οι τριχες ειναι επικινδυνες και τελεσιγραφο οτι θα γινει χαμος αν κρατησω το σκυλι.
Να πω οτι δεν το περιμενα...θα πω ψεμματα. Θα επρεπε να τσακωθω ασχημα με την γειτονια αν ηθελα να κρατησω την φιλη μου.Και θα το εκανα..
Το προβλημα ομως ειναι αλλου...
Οταν νοικιασα το σπιτι, ενας ορος μονο υπηρχε. Οτι δεν θα φερω κατοικιδιο (προφανως η σπιτονοικοκυρα ηξερε τι θα γινοταν..) και υποσχεθηκα οτι δεν θα το κανω.
Ειμαι ανθρωπος που τηρει τον λογο του και δεν τον αθετω ποτε.

Με βαρια καρδια πηρα την Γαλανοματα και την επεστρεψα στο γνωστο της στεκι με τους αλλους αδεσποτους που την περιμεναν. Φευγοντας πηγε να με ακολουθησει και της ζητησα να μεινει εκει σπρωχνοντας την απαλα πισω.
Το καταλαβε αμεσως, τα ματια της πηραν μια βαθια θλιψη και καθισε κατω κοιτωντας με ωσπου εστριψα στην γωνια.

Δεν ξαναπερασα απο το στεκι της απο τοτε,για να μην με ακολουθησει...
Αποψε, γυρνωντας σπιτι απο την δουλεια, την ειδα απο μακρια ξαπλωμενη στο πεζοδρομιο να κοιταει προς το σημειο απ οπου συνηθως εμφανιζομουν.
Αλλαξα διαδρομη και δεν ξαναπερναω απο το στεκι μας γιατι ξερω οτι την απογοητευσα.Το μονο που ηθελε ηταν παρεα και ενα σπιτι. Το μονο που ηθελα ηταν την παρεα της, αν εκεινη ηθελε και επελεγε να μεινει μαζι μου.
Δεν σας κρυβω οτι εχω ενα πλακωμα στο στηθος και εχω βουρκωσει αυτη τη στιγμη που γραφω αυτες τις γραμμες..
Εχω στενοχωρεθει αφανταστα τις τελευταιες μερες.
Ολοι εσεις που εχετε το αγαπημενο κατοικιδιο σας κοντα σας, να ξερετε οτι ειστε πολυ τυχεροι και να το προσεχετε και να το αγαπατε παντα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-08-09, 09:56
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Τι να σου πω ρε φιλε........εδω βουρκωσα εγω.....οχι εσυ που εζησες το γεγονος.....

Εχω σκυλο και ξερω. ειναι ο καλυτερος μου φιλος και το εννοω....
Ψαξε δες αν υπαρχει τροπος να ειστε μαζι γιατι πραγματικα ειναι κριμα.......
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-08-09, 10:07
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Μεγάλη κουβέντα θα πω, αλλά μέχρι μετακόμιση θα έκανα. Γιατί εκείνη πρώτη "μετακόμισε" για χάρη σου. Μέχρι και την "οικογένειά" της άφησε!

Για ένα σκύλο θα πείτε; Βρήτε μου πιό πιστό φίλο, βρήτε μου πιό αληθινή αγάπη κι εγώ θα πω ότι λέω βλακείες!!!

__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-08-09, 10:26
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

τι να πω Αλεξανδρε...τα ζωα εχουν αποδειξει παμπολες φορες οτι φερονται πιο "ανθρωπινα" απο πολλους ανθρωπους!

δικαιωματικα βεβαια υπαρχει νομος που επιτρεπει μεχρι 2 κατοικιδια ανα διαμερισμα...(δεδομενου βεβαια το σεβασμο σε ωρες κοινης ησυχιας κ.τ.λ.) http://www.vets.gr/article.php?article_id=81 αλλα ξερω πως ο λογος σου ειναι συμβολαιο...

εδω θα θελα να πω 2 κουβεντες που κι εγω εχω αναγκη...
μεγαλωνοντας μια ζωη στα ενοικια και ακομη που ειμαι...εχω δεχθει πολλες φορες πιεσεις για το ιδιο θεμα....ειδικα μικρος που ειχαμε και σκυλο..
και θελω να πω..χωρις να αναφερομαι στους δικους σου νοικοκυρηδες γιατι δε τους ξερω..αλλα για καποιους δικους μου...
ΠΟΙΟΙ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΕΙΣΤΕ?? Νοικιαζετε ενα σπιτι και πιασατε τον παπα....(ας μη συνεχισω τη φραση)...η υποχρεωση που εχουμε ειναι να παραδωσουμε το σπιτι οπως το πηραμε..οσο ζουμε εκει μεσα το αν θα εχει σκυλια, κουνελια, πιθηκους η βατραχους ειναι δικο μας θεμα. το αν θα μυριζει σκυλο η γατα και αν εχουν τα μαξιλαρια μας τριχες ειναι δικο μας θεμα....

καποτε η νοικοκυρα μου με ειχε κανει 3 παρα 2 οταν ημουν 12 ετων γιατι ειχα αγορασει χαμστερ και καποιος της ειπε οτι θα μυριζει ποντικια το σπιτι και τετοιες ηλιθιοτητες..
θελω να ενημερωσω οσους ειναι στα ενοικια οτι μπορουν να πιεζουν στο θεμα αυτο. γιατι εχουν δει πολλα τα ματια μου με τοσα σπιτια που εχω αλλαξει. (εχω παει σε σπιτια που ηταν σαν να επεσε ατομικη βομβα απο βρωμια του προηγουμενου μισθωτη και καμια ρητρα δεν υπηρξε....αλλα για τα ζωακια ειχανε βαλει ορο...)

οταν σε πληρωνω και οσο σε πληρωνω εκεινη την περιοδο το σπιτι ειναι σπιτικο ΜΟΥ! και οφειλετε να το καταλαβετε..οταν φυγω τοτε εχετε το δικαιωμα να κανετε οτι θελετε...αν εχετε λογο στο αν θα εχω ζωακια-φιλους...μετα θα εχετε λογο και στο αν θα φερω την κοπελα μου σπιτι..και θα μας ορισετε και τις ημερομηνιες που θα ερχομαστε σε επαφη?? μερικοι σου επιβαλουν να μην εχεις και πολλους φιλοξενουμενους..το θετουν σαν ορο...ακουσον ακουσον!!!

κι οσοι εκμισθωνετε σπιτια και μπορει να διαβασετε αυτες τις γραμμες...για προσεξτε τι ορους βαζετε...σπιτονοικοκυρηδες ειστε..οχι θεοι να οριζετε τις ζωες των αλλων. οποιος γεννηθηκε δηλαδη χωρις σπιτι δικο του θα ζει παντα με λιγοτερα δικαιωματα απο τους αλλους???

υ.γ. συγνωμη αλεξανδρε για την παρενθεση..συμμεριζομαι τη στενοχωρια σου σου....ισως καποιος εχει το ιδιο προβλημα στο μελλον και θα πρεπει να ξερει τα δικαιωματα του.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 27-08-09 στις 11:18
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-08-09, 10:29
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Συμφωνω με αυτο που λες Πανο, αλλα αν εχεις δεχτει αυτον τον ορο πριν το νοικιασεις ειναι διαφορετικα. Ο αλλος σου λεει εγω το νοικιαζω μονο με αυτη τη προυποθεση, αν σου αρεσει δεχεσαι αλλιως μην το νοικιασεις. Εκει αλλαζει το πραγμα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-08-09, 10:36
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theofilos Εμφάνιση μηνυμάτων
, αλλα αν εχεις δεχτει αυτον τον ορο πριν το νοικιασεις ειναι διαφορετικα. .
ναι αν το εχεις δεχθει..
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλα ξερω πως ο λογος σου ειναι συμβολαιο....
γιαυτο δε λεω στον Αλεξ να το τραβηξει...γιατι θα μπορουσε...
αλλα νευριαζω που μπαινουν τετοιοι οροι....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-08-09, 10:40
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Αλεξ σε καταλαβαίνω.Δυστυψώς εφόσον έχεις υπογράψει συμβόλαιο δεν μπορείς να κάνεις και πολλά..Ίσως το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι (αν δεν είναι πλήρως εμβολιασμένη) να την εμβολιάσεις και να της πηγαίνεις και φαγητό που και που..Ίσως και να την βάλεις σε καμμιά αγγελία ή να την πάς σε ενα άσυλλο(ετσι λεγεται ; ) με αδέσποτα.Εκεί θα έχει καλύτερη μεταχήρηση απ'οτι έχει στον δρόμο ενώ παράλληλα θα έχει περισσότερες πιθανότητες να βρεί και αυτή ένα αφεντικό..
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-08-09, 10:45
Το avatar του χρήστη marly
marly Ο χρήστης marly δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-01-2009
Περιοχή: Τρίπολη-Αρκαδίας
Μηνύματα: 97
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην marly Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην marly
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
Μεγάλη κουβέντα θα πω, αλλά μέχρι μετακόμιση θα έκανα. Γιατί εκείνη πρώτη "μετακόμισε" για χάρη σου. Μέχρι και την "οικογένειά" της άφησε!

Για ένα σκύλο θα πείτε; Βρήτε μου πιό πιστό φίλο, βρήτε μου πιό αληθινή αγάπη κι εγώ θα πω ότι λέω βλακείες!!!

+1
Η μόνη λύση είναι η μετακομιση. Δεν σκέφτεσαι καθόλου αυτό το ενδεχόμενο Αλέξανδρε;
__________________
Πάντα Φιλικά
@Μαριάννα@
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-08-09, 11:13
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Angry

Και μισθωτηριο συμβολαιο να εχεις με ορο να μην εχεις σκυλο, ακομα και αν ο κανονισμος της πολυκατοικιας δεν το επιτρεπει ... ΠΑΛΙ μπορεις να εχεις δυο σκυλους η δυο γατες αρκει να μην ειναι εγκατεστημενα σε κοινοχροιστους χωρους. Υπαρχει νομος για αυτο ...
Στη περιπτωση του Αλεξ θα ειχε καθημερινη μουρμουρα οταν εβγαινε και εμπαινε σπιτι του κατι που ειναι ακρως εκνευριστηκο!
Αχ Αλεξ μου θυμησες τον δικο μου (καποτε) γαλανοματη! Τι να πω? Αφου ξερεις πως ειναι οι ανθρωποι ... Παντα και παντου ιδιοι!! Φοβουνται καθε τι αλλο απο αυτο που ξερουν ... Ειναι μεγαλο χαρισμα να βλεπεις ενα σκυλο και να βλεπεις την ομορφια του! Ολοι -ειδες- βλεπουν μικροβια, τριχες, τσιμπουρια, ψυλλους και απειλη για τα μικρα παιδια! Λυπαμαι για τη γαλανοματα αλλα οτι την επομενη φορα που θα σε κοιταξει στα ματια ... ξερω τι θα κανεις!! Και θα ειναι το σωστο!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-08-09, 11:25
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Εγω απλα δεν θα νοικιαζα ποτε με τετοιους ορους . Δεν μπορω να αποχωριστω το γιουβαρελακι μου με τιποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-08-09, 11:29
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Tι λέτε ρε παιδιά....

Εγώ που έψαχνα για σπίτι πριν 5-6 χρόνια, μόλις άκουγαν ότι έχω 3 παιδιά όλοι μου έλεγαν "...περιμένω και μία απάντηση από κάπου αλλού όμως..."

και μου λέτε για σκυλιά....

Τώρα βέβαια στην επόμενη μετακόμιση να δούμε τι θα κάνω αν τους πω
3 παιδιά
1 σκύλο ~30 κιλά
1 κουνέλι
2 παπαγάλους
2 ενυδρεία
....

ΟΥΣΤ από εδώ θα μου λένε ....
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-08-09, 11:31
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

αλεξανδρε αν δεν παρεις δικο σου σπιτι...στην πορεια της ζωης σου θα αλλαξεις περισσοτερα σπιτια (και σπιτονοικοκυρηδες) απ'οτι σκυλους....για σκεψου το.....κι αν υποχωρησεις τωρα...τι θα κανεις την επομενη φορα που για τους χι λογους θα θελεις εναν σκυλο??
ομολογουμενως και εχοντας βιωσει πανω απο 15 μετακομισεις ξερω τι ζορι ειναι......απλα θα πρεπει να βαλεις κι εσυ καποιους "ορους" στη ζωη σου...και οχι μονο ο νοικοκυρης σου....
και ισως αν ολοι το τραβηξουμε να σταματησουν αυτα τα αισχη..παντρευεται ο ξαδερφος μου..νομισαν οτι βρηκαν το τελειο σπιτι...και δε μπορουν να το νοικιασουν γιατι εχουν ενα τοσοδουλι τεριε.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-08-09, 11:43
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Την μετακομιση την σκεφτηκα κι εγω αλλα ειναι αδυνατον αυτη τη στιγμη.Χωρια που ειναι δυσκολο να βρεις σπιτι που να επιτρεπουν να εχεις σκυλο.
Παιζει ομως πιθανοτητα να αγορασω δικο μου σπιτι...θα δουμε, μακαρι να γινει ετσι.Θα ειμαστε τυχεροι και οι 2 μας.

Οσο για την Γαλανοματα, μιλαμε για ενα ανεξαρτητο και περηφανο σκυλι. Ειναι τετραπαχη και υγιεστατη και την φροντιζουν αρκετοι.
Δεν ειναι ζητιανα, ξερει που μενω αλλα δεν ηρθε να στηθει απ εξω. Της ειπα να μεινει στο στεκι της και εμεινε...φοβερο ε;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-08-09, 11:47
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
ειναι δυσκολο να βρεις σπιτι που να επιτρεπουν να εχεις σκυλο.
Ε Λ Ε Ο Σ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-08-09, 12:57
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε Λ Ε Ο Σ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΕΛΕΟΣ ιδίως αν σκεφτείς κάτι δίποδα σκυλιά που είναι βρωμιάρηδες φωνακλάδες κακοί κουτσομπόληδες ...
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-08-09, 13:49
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
ΕΛΕΟΣ ιδίως αν σκεφτείς κάτι δίποδα σκυλιά που είναι βρωμιάρηδες φωνακλάδες κακοί κουτσομπόληδες ...
Που ξερεις εσυ τα πεθερικα μου?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-08-09, 14:27
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Αυτη ειναι η κουκλα !
Πειτε μου , γινεται να μην λατρεψεις αυτα τα ματια οταν συνδυαζονται με τοση εξυπναδα και γλύκα;

Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-08-09, 14:48
Το avatar του χρήστη marly
marly Ο χρήστης marly δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-01-2009
Περιοχή: Τρίπολη-Αρκαδίας
Μηνύματα: 97
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην marly Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην marly
Προεπιλογή

Όντως είναι πολύ γλύκα!
__________________
Πάντα Φιλικά
@Μαριάννα@
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-08-09, 15:10
Το avatar του χρήστη Ryu
Ryu Ο χρήστης Ryu δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2007
Περιοχή: Megara
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

κουκλα ειναι!κριμα να μη μπορεις να την κρατησεις.......
__________________

http://stoppuppymills.org/
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-08-09, 15:40
Το avatar του χρήστη gmanes
gmanes Ο χρήστης gmanes δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Ηράκλειο - Κρήτη
Μηνύματα: 387
Προεπιλογή

Αν το υποσχέθηκες δε συνεχίζω, αν πάλι ήταν απλώς ένας όρος στο συμβόλαιο δε σημαίνει απολύτως τίποτα... Υπάρχει διάταξη που πολύ απλά αναιρεί τέτοιου τύπου παράνομα συμβόλαια...

Ως κάτοχος δύο σκύλων άνω των 35 κιλών, δε φαντάζεστε τι καταστάσεις έχω αντιμετωπίσει... Βέβαια στο τέλος, και έχοντας τον δίλημα αν θέλουν έναν ενοικιαστή που είναι εντάξει στις υποχρεώσεις του και απλώς έχει έναν (ή και δύο) σκύλους στην κατοχή του ή έναν ενοικιαστή που τους βγάζει την ψυχή πριν πληρώσει κάθε μήνα το νοίκι του τελικά ξεχνούσαν και τους σκύλους και τα πάντα...

Το πρόβλημα πάντως δεν είναι οι σπιτονοικοκύρηδες, αλλά ξεκινάει πολύ πιο βαθιά... Έχει δοκιμάσει κανείς να μετακινηθεί με δημόσια μέσα μεταφοράς και με έναν μεγαλόσωμο σκύλο δίπλα του? Απλά δε γίνεται! Να πάει σε μία ελεύθερη παραλία για μπάνιο? Επίσης παράνομο... Αντίθετα με όλες τις υπόλοιπες χώρες του κόσμου που έχω βρεθεί κατά καιρούς, η Ελληνική νομαθεσία θεωρεί τα σκυλιά επικίνδυνα για τη δημόσια υγεία !!! Και μετά συζητάμε για σπιτονοικοκύρηδες...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 27-08-09, 15:44
Το avatar του χρήστη Μίμης
Μίμης Ο χρήστης Μίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Μυτιλήνη(Λέσβος)
Μηνύματα: 787
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μίμης
Προεπιλογή

δεν εχω λογια..!εχο συγκινηθει πραγματικα.!
κουραγιο αλεχ και μακαρι οπως λες να αγορασεις ενα σπιτακι να ζησετε μαζι ευτυχησμενοι
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-08-09, 15:59
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile


Μ.Α.Τ.Α.Ρ.Ε.Σ. !!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-08-09, 16:18
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gmanes Εμφάνιση μηνυμάτων
..... Να πάει σε μία ελεύθερη παραλία για μπάνιο? Επίσης παράνομο... Αντίθετα με όλες τις υπόλοιπες χώρες του κόσμου που έχω βρεθεί κατά καιρούς, η Ελληνική νομαθεσία θεωρεί τα σκυλιά επικίνδυνα για τη δημόσια υγεία !!! Και μετά συζητάμε για σπιτονοικοκύρηδες...
Όχι, αυτό δεν ισχύει. Είναι νόμιμο να πας τον σκύλο σου σε οποιαδήποτε ΜΗ οργανωμένη παραλία.
Η νομοθεσία στις περισσότερες περιπτώσεις είναι ίδια με των άλλων χωρών η νοοτροπία όμως ....
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-08-09, 17:10
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Έτσι ακριβώς φαντάστικα το βλέμα της!!! όλο εξυπνάδα, και ... πως να το πω; σαν να μελετάει ότι βλέπει κι όχι απλά να κοιτάζει! Της εύχομαι το καλύτερο!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 27-08-09, 17:28
Το avatar του χρήστη ελενη
ελενη Ο χρήστης ελενη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2006
Περιοχή: Β.ΕΥΒΟΙΑ
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

Η ιστορια σας με τη σκυλιτσα ειναι εκπληκτικη πραγματικα σιγκινηθηκα,αλλα κανε κατι να εχει αυτη η ιστορια happy end αφου το ειδες οτι υπαρχει χημεια μεταξυ σας ,. αλλοι ψαχνουν μια ζωη για ενα εξυπνο και συγκροτημενο σκυλακι. εχω μαζεψει αδεσποτο σκυλι κ οφειλω να σου πω οτι δεν το ξεχνανε ποτε το καλο που τους κανεις .
ουτε οταν καλομαθουν και δεν πεινουν και δεν κρυωνουν,.γιατι δεν το ξανα συζητας με τον σπιτονοικοκυρη?? μπορει να σε αφησει να την κρατησεις εστω προσωρινα.μακαρι γιατι ειναι μια κουκλαρα .
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 27-08-09, 17:30
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Aλεξ, καποια στιγμη αρχισε με ωραιο τροπο την κουβεντα με τους ιδιοκτητες πχ "ειναι ενος φιλου θα την φιλοξενησω για μερικες μερες που θα λειπει", ή "δεν θα καταλαβετε καν οτι υπαρχει σκυλος στο σπιτι" κλπ, μπας και γινει τπτ.
Εγω το πετυχα εκει που δεν γινοταν με τιποτα, ουτε μια στο εκατομμυριο και πετυχε. Και εχουμε και αγαπες μεγαλες τωρα, χαιδεματα παιχνιδια κλπ
Ή/και σιγα σιγα βαλε στο προγραμμα και το ψαξιμο για αλλο σπιτι.

Κριμα που δεν εγινε
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 27-08-09, 18:16
Το avatar του χρήστη gmanes
gmanes Ο χρήστης gmanes δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Ηράκλειο - Κρήτη
Μηνύματα: 387
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lion Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι, αυτό δεν ισχύει. Είναι νόμιμο να πας τον σκύλο σου σε οποιαδήποτε ΜΗ οργανωμένη παραλία.
Η νομοθεσία στις περισσότερες περιπτώσεις είναι ίδια με των άλλων χωρών η νοοτροπία όμως ....
Μακάρι να ήταν έτσι φίλε μου, αλλά δυστυχώς δεν ισχύει... Το έχω ψάξει καθότι και τα δύο σκυλάκια μου λατρεύουν το νερό και μου έχουν φέρει αρκετές φορές το λιμενικό... Και για του λόγου το αληθές σου παραθέτω τη σχετική νομοθεσία:

Άρθρο 230, πα­ρα­γρ. Ζ Γε­νι­κού Κα­νο­νι­σμού Λι­μέ­νων (ΦΕΚ 912/11-10-99): "Απα­γο­ρεύε­ται η κυ­κλο­φο­ρία ζώων και το λού­σι­μο αυ­τών σε χώ­ρους λουο­μέ­νων".

Ε­γκύ­κλιος Μ.Φ. 3111.10/1/93/20-05-93 της Διεύ­θυν­σης Λι­με­νι­κής Αστυ­νο­μίας του Υ­ΠΕΝ: Προς πληρέστερη κατονόηση των προαναφερομένων, σύμφωνα με την υπ'αριθμ. πρωτ. Μ.Φ. 2119.4/3/06/16-06-2006 εγκύκλιο της Υπηρεσίας μας η ύπαρξη λουομένων σε μία θαλάσσια περιοχή αποτελεί απαραίτητη προυπόθεση για τον χαρακτηρισμό της περιοχής αυτής ως χώρου λουομένων και την ως εκ τούτου, εφαρμογή της απαγορευσης της ως άνω διάταξης για τον χώρο αυτό.

Η νοοτροπία είναι αντίστοιχη της νομοθεσίας...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 27-08-09, 22:21
Το avatar του χρήστη costas_kumitsu
costas_kumitsu Ο χρήστης costas_kumitsu δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-08-2008
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ ΑΤΤΙΚΗΣ
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Μπρορεί να πώ και βλακεία τώρα...αλλά αν είσαι σε ενα σπίτι Χ καιρό, έχουν καλές εντυπώσεις απο εσένα οι σπιτονοικοκύριδες σου και αφού πλέον δεν είσαστε και άγνωστοι άρα όλο και θα έχεις κερδίσει την επιστοσύνη τους σε ενα βαθμό,γιατι δεν τους ζητάς να φιλοξενίσεις το σκύλακι αφού τους εξηγήσεις πώς έχουν τα πράγματα,πως θα το εμβολιάσεις κλπ..?
Κάτι άλλο που δεν κατάλαβα..αν ξεπεραστεί το εμπόδιο με το σπίτι το σκυλάκι θα γίνει κατοικίδιο?θα ζει μαζί σου αλλα θα είναι και ελέυθερο να γυρίζει με τα άλλα αδέσποτα?Αν έχει μαθει να ζει αδεσποτο μήπως γίνει διστυχισμενο σαν κατοικίδιο?αν παλι ειναι ημιαδέσποτο.αν υπάρχει τέτοιος όρος,μήπως δημιουργήσει άλλα προβληματα?
__________________
flames to dust..lovers to friends..all the good thinks comes to an end!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 27-08-09, 22:35
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

πανεμορφη αλεξανδρε!!!
...προσπαθησε να τους πεισεις εστω για λιγο καιρο...και αν εχουν παραπονο απο εσενα και το ζωντανο το ξανασυζητατε...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 27-08-09, 22:36
Το avatar του χρήστη Ryu
Ryu Ο χρήστης Ryu δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2007
Περιοχή: Megara
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

δεν υπαρχει αδεσποτο που βρισκει σπιτι,να θελει να ξαναγυρισει στον δρομο....
__________________

http://stoppuppymills.org/
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μικρη ιστορια με 2 εικονες Raven Bettas 19 02-08-09 14:17
Πετρες, υποστρομα, και φελιζολ, μια πονεμενη ιστορια... ater Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 6 23-12-06 21:24
Ιστορια με Kribensis yannis Κιχλίδες ποταμών Αφρικής 2 13-01-06 14:41

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,15775 seconds with 13 queries