Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-04-09, 12:03
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή Θερμοκρασία - υψηλή, χαμηλή και γιατι?

Μιας και μας την εχουν πεσει πολλοι δισκαδες τον τελευταιο καιρο και εχουν αποθρασυνθει (Πολλατε), να θεσω ενα ερωτημα στο οποιο δεν θελω μια ξερη απαντηση αλλα επιχειρηματα κι εναν εποικοδομητικο (diskusfan ) διαλογο.

Ετοιμαζοντας το σεμιναριο Βιοτοπικές Καταδύσεις ειδα σε βιντεο παρα πολλους (περισσοτερους απο οτι μου επιτρεπουν τα γουστα μου Πολλατε) βιοτοπους του αμαζονιου οπου δισκοι συγκατοικουν με σκαλαρια, γεωφαγους, αλλες κιχλιδες, πιρανχα και λοιπα τετροειδη (για τα οποια οι θερμοκρασιες που προτεινονται δεν ειναι τοσο υψηλες οσο αυτες των δισκων). Στο Μπλεχερ επισης στις αναφορες σε παραμετρους νερου ειδα σε πολλα σημεια θερμοκρασιες της ταξης των 24-25-26 σε βιοτοπους δισκων (οπως ειδα και υψηλοτερες σε αλλες τοποθεσιες).

Γιατι προτεινεται (και σε αυστηρο βαθμο πολλες φορες) τοσο υψηλη θερμοκρασια μονο για τους δισκους?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tolis : 29-04-09 στις 13:11
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-04-09, 12:49
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Πολλατε την έβαψες.

από την μια ο Δικτάτορας από την άλλη ο Τσεκουράτος, να σε δω πως θα ξεμπλέξεις.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-04-09, 12:49
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Αγαπητέ Τόλη

Υπάρχουν 2 κόσμοι οι εκτροφής και οι άγριοι πιασμένοι .

Πάμε για τους δεύτερους συνήθως οι breeders κρατάνε τα ψάρια αυτά σε υψηλές θερμοκρασίες για παράδειγμα σε ερώτηση που έγινε προς τον stenker τους κρατάει σε θερμοκρασίες 30 βαθμούς το ίδιο κάνουν και στην Ασία. Αν ακολουθήσουμε το παράδειγμα που λέει ο bleher ότι πρέπει να κρατάμε τους δίσκους μας στις ίδιες συνθήκες με τον εκτροφέα τότε θα έλεγα ότι 28+ είναι καλά. Από προσωπική εμπειρία ( που είναι μικρή ) αλλά και φίλων με πολύ μεγαλύτερη με αρκετά χρόνια στους δίσκους όταν είχαν θερμοκρασίες κάτω από 27 για αρκετό χρονικό διάστημα είχαν πρόβληματα με τους δίσκους τους( συνήθως ενδοπαράσητα) . Ενας λόγος λοιπόν που συνήθως λέμε για θερμοκρασίες 28+ είναι αυτός .

Αγρίοι τώρα σύμφωνα με τον bleher πάλι ( στο βιβλίο του) δεν είδα να υπάρχουν θερμοκρασίες τόσο χαμηλές που λές ( θα του ρίξω μια ματιά το απόγευμα και θα βάλω αναλυτικά στοιχεία ). Υπάρχουν διακυμάνσεις από 26-30 ακόμα και 31 . Φυσικά παίζει και ρόλο από που είναι τα ψάρια σου άρα πάλι μια θερμοκρασία σταθερή το χειμώνα στους 27 συν πλυν 0,5 είναι καλά και μετά με τις ζέστες δεν έχουν πρόβλημα στους 29 30 ακόμα και 31. Να μην ξεχνάμε ότι μια από τις ποιο αποτελεσματικές θεραπείες για τα flagelates είναι θερμοκρασία 35 για 8 μέρες .


Τόλη εσύ που όντως έχεις καλές γνωριμίες με τους Γάλλους κυχλιδόφιλους μπορείς να τους ρωτήσεις τι κάνουν αυτοί ?

Αυτούς που έχουν δίσκους έτσι

Βοηθάτε Ρεμάλια ( Pritanis ,Mios,Gen , Yiapas , Discus Fan , Yiannis59, Tsiro ) θα με φάει αυτός
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-04-09, 13:12
Το avatar του χρήστη Hary
Hary Ο χρήστης Hary δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2008
Περιοχή: Κόρινθος (Βραχάτι)
Μηνύματα: 103
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Hary
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιας και μας την εχουν πεσει πολλοι δισκαδες τον τελευταιο καιρο και εχουν αποθρασυνθει (Πολλατε), να θεσω ενα ερωτημα στο οποιο δεν θελω μια ξερη απαντηση αλλα επιχειρηματα κι εναν εποικοδομητικο (diskusfan ) διαλογο.

Ετοιμαζοντας το σεμιναριο Βιοτοπικές Καταδύσεις ειδα σε βιντεο παρα πολλους (περισσοτερους απο οτι μου επιτρεπουν τα γουστα μου Πολλατε) βιοτοπους του αμαζονιου οπου δισκοι συγκατοικουν με σκαλαρια, γεωφαγους, αλλες κιχλιδες, πιρανχα και λοιπα τετροειδη (για τα οποια οι θερμοκρασιες που προτεινονται δεν ειναι τοσο υψηλες οσο αυτες των δισκων). Στο Μπλεχερ επισης στις αναφορες σε παραμετρους νερου ειδα σε πολλα σημεια θερμοκρασιες της ταξης των 24-25-26 σε βιοτοπους δισκων (οπως ειδα και υψηλοτερες σε αλλες τοποθεσιες).

Γιατι προτεινεται (και σε αυστηρο βαθμο πολλες φορες) τοσο υψηλη θερμοκρασια μονο για τους δισκους?

Μπα για ξαναπροσπάθησε
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-04-09, 13:20
Το avatar του χρήστη ChristosΒ
ChristosΒ Ο χρήστης ChristosΒ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2007
Περιοχή: Βούλα
Μηνύματα: 101
Προεπιλογή

Οι γεωφάγοι μια χαρά είναι και στις θερμοκρασίες των δίσκων 28+, νομίζω ότι τώρα αρχίζουμε να συνειδητοποιούμε ότι ίσως κάνουμε λάθος σε κάποια πράγματα. Τόλη είπε τόσες φορές ο Bleher για τόσο χαμηλές θερμοκρασίες? Νομίζω ότι δεν ανέφερε θερμοκρασίες κάτω από 26 βαθμούς
__________________
Since even quite common men have souls, no increase in material wealth will compensate them for arrangements which insult their self-respect and impair their freedom (R.H. Tawney)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-04-09, 13:23
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Οι γαλλοι ασχολουνται με σοβαρα ψαρια αλλα θα ρωτησω.

Να διευκρινισω οτι δεν κραταω δισκους (ασχοληθηκα μια φορα πριν 25 χρονια σε βαρβαρες συνθηκες και εκτοτε ποτε πια). Απλα μου δημιουργηθηκε η απορια - γιατι δεν κραταμε και τους συγκατοικους τους (που αναφερω πιο πανω) σε τοσο υψηλες θερμοκρασιες, ή, αντιθετα γιατι δεν κραταμε τους δισκους στις χαμηλοτερες επιτρεπτες.

Το οτι τους κρατανε οι breeders ετσι δεν μου λεει πολλα ως αιτια - οι breeders κανουν τη δουλια τους που ειναι να δημιουργουν ακομα και ακραιες συνθηκες για να κανουν τα ψαρια να αναπαραχθουν πιο ευκολα και να μεγαλωσει-πουληθει πιο γρηγορα ο γονος.

Σαν αιτια η αποφυγη ασθενειων μου λεει πιο πολυ - που ειναι ομως λογω μιας ευαισθησιας μεγαλυτερης του δισκου σε ασθενειες σε συγκριση με αλλα ειδη των ιδιων βιοτοπων?

Ρωταω δεν τρωω Πολλατε!

* Μπορει να κανω λαθος αν και επειδη το ειχα στο νου μου προσεχα - αλλά εστω και το 26 με το 28-29-30 εχει διαφορά οσον αφορα καταναλωση ρευματος και επιλογες συγκατοικων.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-04-09, 13:33
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Την εβαψες φιλε Τολι μην προκαλεις ποτε τα ρεμαλιαααααα

Ε mail του Stenker σε γνωστό ρεμαλι πετσοκομενο ελαφρως

Dear Mr. ********,

our water parameters are as follows:

30°C water temperature

We feed the discus three times a day with our own beef heart mix. Ask you trader if you can get it from him as well!

Kind regards

Bastian Wald

Ελπιζω να μου επιτρεπεις λιγο πλακα
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-04-09, 13:35
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε mail του Stenker σε γνωστό ρεμαλι πετσοκομενο ελαφρως

Dear Mr. ********,

our water parameters are as follows:

30°C water temperature
Παράθεση:
Το οτι τους κρατανε οι breeders ετσι δεν μου λεει πολλα ως αιτια - οι breeders κανουν τη δουλια τους που ειναι να δημιουργουν ακομα και ακραιες συνθηκες για να κανουν τα ψαρια να αναπαραχθουν πιο ευκολα και να μεγαλωσει-πουληθει πιο γρηγορα ο γονος.
.......
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-04-09, 13:38
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Γιάννη... δεν απαντάς όμως

Το οτι τα κρατάει γνωστός breeder δεν είναι το απόλυτο!
Έχει και την λογική οτι ανεβάζω τον μεταβολισμό των ψαριών για να μεγαλώνουν ποιο γρήγορα.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-04-09, 13:40
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Δεν διαφωνώ αλλα η πείρα εχει δείξει οτι σε θερμοκρασίες κοντά στους 29 βοηθουν στην αποφυγή ασθενιων και αυτη ειναι και η αποψη του DPH που το θεωρώ απο τα ποιο σοβαρα φορουμ για δισκους
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-04-09, 13:42
Το avatar του χρήστη Hary
Hary Ο χρήστης Hary δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2008
Περιοχή: Κόρινθος (Βραχάτι)
Μηνύματα: 103
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Hary
Προεπιλογή

Το θέμα αγαπητέ Τόλη (το ανέφερε και ο μπλέχερ) είναι όπως είπε και ο πολλάτος δυο διαφορετικοί κόσμοι!! Στα εκτοφής οι ανάγκες πλέον είναι τελείως διαφορετικές απο τα άγρια!! Με τις ακρέες συνθήκες έτσι όπως λες κ εσύ των εκτροφέων οι παράμετροι νερού, οι διαφορετικές διατροφικές τους συνήθειες έχουν αλλάξει ριζικά τις ανάγκες του δίσκου εκτροφης απο 25 χρόνια πρίν που είχες εσύ μέχρι σήμερα!!! μιλάμε για καμία σχέση!! Γι αυτό και λένε για να είσαι πετυχημένος στους δίσκους να ξέρεις απο πιο εκτροφέα προέρχονται για να ξέρεις πώς θα μεταχειρηστείς (πολύ περιληπτικά γιατι δουλεύω ταυτόχρονα)
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-04-09, 13:43
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Πάντως Γεωφάγοι, σκαλάρια ζουν στις ίδιες συνθήκες τουλάχιστον στον βιότοπο και έχεις δίκιο σε αυτό και είναι λογική ερώτηση .

Πάντως φίλοι που κάνουν βιοτοπικές προσπάθειες σε σκαλάρια κρατάνε τις ίδιες συνθήκες με δίσκους μιλάω βέβαια για άγρια πιασμένα πάλι .

Εδώ ίσως θα έπρεπε να μπει στην κουβέντα το ερώτημα αν ο άγριος δίσκος έχει τόσες διαφορές με τον εκτροφής ( κατά τον bleher πάντα) και όντως πρέπει να κρατάμε τις συνθήκες του εκάστοτε εκτροφέα . Δεν μπορώ να απαντήσω αν όντως έχει αλλαξει τόσο πολύ το DNA του εκτροφής με αυτό των άγριων πιασμένων .

Το ξέρω ότι ρωτάς μόνο και φυσικά κάνουμε και λίγο πλάκα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-04-09, 13:44
Το avatar του χρήστη Hary
Hary Ο χρήστης Hary δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2008
Περιοχή: Κόρινθος (Βραχάτι)
Μηνύματα: 103
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Hary
Προεπιλογή

επίσης επειδή ο εκτροφέας μου έστειλε σε έμενα το email που έβαλε ο δασκαλος μου (γιαννης 59)
θα δείς οτι ενώ όλες οι παράμετροι είναι εντελώς απαράδεκτοι για εμάς τους δισκάδες η θερμοκρασία παραμένει εκει...... γιατί?? (εσένα ρωτάω)
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-04-09, 13:46
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Βαζω και μια αλλη παραμετρο - γιαυτους που κρατανε αγριους δισκους (η F1-F2 κλπ) σε πολυ χαμηλα pH και αγωγιμοτητες. Εχουν την ιδια συχνοτητα ασθενειων με αυτους που κρατανε εκτροφης σε πιο σκληρα νερα?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-04-09, 13:53
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Η θερμοκρασια για τους "αγριους" στη φυση ξεκιναει απο τους 24 (μπορει και 23) βαθμους, αλλα δεν πρεπει σε καμμια περιπτωση να τους μπερδευουμε με τους "εκτροφης". Αν κατεβασεις στους δευτερους τη θερμοκρασια στους 27 απο 30, θα σταματησουν να τρωνε και θα πιασουν τις γωνιες καταμαυρισμενοι, αν οχι ολοι οι περισσοτεροι.-

Υ.Γ. Καλα ωρε τα βιβλια σου δεν τα διαβαζεις;
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-04-09, 13:55
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Hary Εμφάνιση μηνυμάτων
επίσης επειδή ο εκτροφέας μου έστειλε σε έμενα το email που έβαλε ο δασκαλος μου (γιαννης 59)
θα δείς οτι ενώ όλες οι παράμετροι είναι εντελώς απαράδεκτοι για εμάς τους δισκάδες η θερμοκρασία παραμένει εκει...... γιατί?? (εσένα ρωτάω)
Ειπα πιο πανω δις την γνωμη-υποψια μου στο γιατι κρατανε οι μπρηντερς υψηλη θερμοκρασια, συν προφανως για αποφυγη ασθενειων.
Δεν στηνω καμμια παγιδα ουτε τρεχω κανεναν (ασχετως του χιουμορ).
Ξαναλεω, ειδα πολλα βιντεο (και μερικα σπανια, και μη χασετε το σεμιναριο οταν ερθει στον τοπο σας), και τους ειδα να συγκατοικουν με διαφορα ειδη - και θυμαστε ολοι το βιντεο του μπλεχερ που στο διχτυ ειχε εκτος απο τους 400 πρασινους και σκαλαρια, γεωφαγους, μεζονοτες και δεν θυμαμαι τι αλλο - ειδη που (αγρια η μη) τα κραταμε σε χαμηλοτερες θερμοκρασιες. Προσωπικα θα μ ενδιεφερε να δω πχ ενα μεγαλο βιοτοπικο με τα παραπανω ειδη - γιατι στη φυση γινεται και στο (καταλληλο) ενυδρειο η θερμοκρασια να μας προβληματισει?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-04-09, 13:56
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Βαζω και μια αλλη παραμετρο - γιαυτους που κρατανε αγριους δισκους (η F1-F2 κλπ) σε πολυ χαμηλα pH και αγωγιμοτητες. Εχουν την ιδια συχνοτητα ασθενειων με αυτους που κρατανε εκτροφης σε πιο σκληρα νερα?
Αυτο δεν μπορει να απαντηθει. Υπαρχουν πολλοι παραγοντες και δεν ειναι δυνατο να καταλογισθει με σιγουρια η αιτια μιας ασθενειας στην οξυτητα του νερου.-
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-04-09, 13:57
Το avatar του χρήστη Hary
Hary Ο χρήστης Hary δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2008
Περιοχή: Κόρινθος (Βραχάτι)
Μηνύματα: 103
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Hary
Προεπιλογή

Τί το θελες ωρε χρήστο....?????
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-04-09, 14:01
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Παντως κυριε Δικτάτωρ σου βγάζω το καπέλο
αν καποιος κοιταξει στο κατω μερος της οθονης θα δει οτι με μια έξυπνη απλή ερώτηση κατάφερε και μας μάζεψε ολους εδω,
το μονο που μενει ειναι να μας
Νύχτα του αγιου Βαρθολομαίου Χε Χε ΧΕ
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-04-09, 14:05
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Εδώ τώρα θα πρέπει να απαντάμε μέρες και ίσως θα ήταν καλύτερο να κανονίζαμε κάποια συνάντηση να πούμε την γνώμη μας

Πάμε λοιπόν . Συνήθως τα άγρια ψάρια έχουν άλλες ασθένειες από τα εκτροφής για παράδειγμα άγριος δίσκος είναι πολύ δύσκολο να πάθει Hexamita ( flagelates για την ακρίβεια υπάρχουν 3 είδη και σε ενυδρείο είναι πολύ σπάνιο να εμφανιστεί κατά Didier Undergrasser άλλο θέμα αυτό) , ίσως γιατί έχει τα αντισώματα σε αντίθεση με τους εκτροφής που είναι κάτι πολύ κοινό . Τους άγριους τους πιάνουν ποιο ελαφρά φάρμακα εύκολα γιατί δεν έχουν συνηθήσει κάτι που με τους εκτροφείς κάθε φορά παλεύουμε να βγάλουμε άκρη .

Προσωπική εμπειρία πάλι όταν είχα τους εκτροφής είχα συνεχεί προβλήματα στα ph 6.5 -7,0 και με σκληρότητες ποιο ψηλές όταν τους κατέβασα σε 5,5 και με σχεδόν μηδενικές σκληρότητες ως δια μαγείας τα πράγματα έγιναν ποιο εύκολα . Αυτό το έχω ακούσει και από άλλα παιδιά .
τώρα με τους άγριους κρατάω τις συνθήκες του βιότοπου τους έτσι τα πράγματα είναι ποιο εύκολα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Η θερμοκρασια για τους "αγριους" στη φυση ξεκιναει απο τους 24 (μπορει και 23) βαθμους, αλλα δεν πρεπει σε καμμια περιπτωση να τους μπερδευουμε με τους "εκτροφης". Αν κατεβασεις στους δευτερους τη θερμοκρασια στους 27 απο 30, θα σταματησουν να τρωνε και θα πιασουν τις γωνιες καταμαυρισμενοι, αν οχι ολοι οι περισσοτεροι.-

Υ.Γ. Καλα ωρε τα βιβλια σου δεν τα διαβαζεις;
Φίλε μου τα διαβάζω απλά το 23-24 σε όλες τις ανφορές του bleher είναι σπάνιο .....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΧρήστοςΠ Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ τώρα θα πρέπει να απαντάμε μέρες και ίσως θα ήταν καλύτερο να κανονίζαμε κάποια συνάντηση να πούμε την γνώμη μας

Πάμε λοιπόν . Συνήθως τα άγρια ψάρια έχουν άλλες ασθένειες από τα εκτροφής για παράδειγμα άγριος δίσκος είναι πολύ δύσκολο να πάθει Hexamita ( flagelates για την ακρίβεια υπάρχουν 3 είδη και σε ενυδρείο είναι πολύ σπάνιο να εμφανιστεί κατά Didier Undergrasser άλλο θέμα αυτό) , ίσως γιατί έχει τα αντισώματα σε αντίθεση με τους εκτροφής που είναι κάτι πολύ κοινό . Τους άγριους τους πιάνουν ποιο ελαφρά φάρμακα εύκολα γιατί δεν έχουν συνηθήσει κάτι που με τους εκτροφείς κάθε φορά παλεύουμε να βγάλουμε άκρη .

Προσωπική εμπειρία πάλι όταν είχα τους εκτροφής είχα συνεχεί προβλήματα στα ph 6.5 -7,0 και με σκληρότητες ποιο ψηλές όταν τους κατέβασα σε 5,5 και με σχεδόν μηδενικές σκληρότητες ως δια μαγείας τα πράγματα έγιναν ποιο εύκολα . Αυτό το έχω ακούσει και από άλλα παιδιά .
τώρα με τους άγριους κρατάω τις συνθήκες του βιότοπου τους έτσι τα πράγματα είναι ποιο εύκολα.
-------------------------


Φίλε μου τα διαβάζω απλά το 23-24 σε όλες τις ανφορές του bleher είναι σπάνιο .....
Παιδιά με τον Τόλη γνωριζόμαστε και κάνουμε πλάκα αλλά απαντάμε και σοβαρά

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΧρήστοςΠ : 29-04-09 στις 14:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 29-04-09, 14:11
Το avatar του χρήστη Hary
Hary Ο χρήστης Hary δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2008
Περιοχή: Κόρινθος (Βραχάτι)
Μηνύματα: 103
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Hary
Προεπιλογή

ας κάλω κ γώ λιγο χιούμορ λοιπόν!!

Το βιζουαλ πλέημπακ της μνήμης μου απο το σεμινάριο λέει νορμαλυ 27 (νομίζω του είχαμε κάνει ερώτηση)
-------------------------
ή μπορούμε απλά να τον ρωτήσουμε........

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Hary : 29-04-09 στις 14:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 29-04-09, 14:12
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Αν προσεξεις λιγο παραπανω τις προσθηκες που εχει βγαλει για τα βιβλια του, θα δεις οτι δεν ειναι και τοσο σπανιες οι αναφορες του σε αυτες τις θερμκρασιες.-
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 29-04-09, 14:15
Το avatar του χρήστη Hary
Hary Ο χρήστης Hary δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2008
Περιοχή: Κόρινθος (Βραχάτι)
Μηνύματα: 103
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Hary
Προεπιλογή

Εντομεταξύ τώρα το πρόσεξα!!!!!! Φαν πώς απο το ΓΑΒ???
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 29-04-09, 14:17
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Περαστικος, ειδα φως και μπηκα!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-04-09, 14:18
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Hary Εμφάνιση μηνυμάτων
Εντομεταξύ τώρα το πρόσεξα!!!!!! Φαν πώς απο το ΓΑΒ???
Ψοφά για Ban για αυτο ηρθε
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 29-04-09, 14:19
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ψοφά για Ban για αυτο ηρθε
Τολμας και με απειλεις "νονε";
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 29-04-09, 14:23
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

καλα ειπα εγω Νύχτα του αγιου Βαρθολομαίου Χε Χε ΧΕ
το ξεσκισαμε το θεμα Τολιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι σβουυυυυ
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 29-04-09, 14:29
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

To νου σας ρεμάλια
http://www.youtube.com/watch?v=ChjuOerjYyY
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 29-04-09, 14:29
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Ένα από τα πράγματα που συγκράτησα στο σεμινάριο, ήταν η αναφορά της θερμοκρασίας σε κάποιο μέρος, όπου στα κατώτερα στρώματα η θερμοκρασία ήταν σχετικά χαμηλή ενώ στην επιφάνεια ανέβαινε αρκετά. Δυστυχώς δεν θυμάμαι τα νούμερα.
Αν λάβουμε υποψιν μας ότι ένας γεωφάγος ζει στον πυθμένα, άρα και σε πιο κρύα νερά από ένα σκαλάρι ή ένα δίσκο που συνηθίζει τα πιο πάνω στρώματα, παρά το γεγονός ότι ζουν στον ίδιο βιότοπο, μπορούμε να καταλάβουμε και γιατί στα ενυδρεία μας τα κρατάμε σε διαφορετικές θερμοκρασίες.
Και μόνο όμως το γεγονός αυτό, κατά την γνώμη μου μας δίνει και ένα άλλο στοιχείο, που είναι, ότι αυτά τα ψάρια έχουν μια σχετική άνεση σε ένα ευρύτερο φάσμα θερμοκρασιών. Είναι σίγουρο ότι και οι γεωφάγοι ανεβαίνουν πιο πάνω αλλά και οι δίσκοι κατεβαίνουν πιο κάτω.
Σε ένα ενυδρείο πιστεύω ότι μπορούμε να βρούμε ένα μέσο επίπεδο θερμοκρασίας και να έχουμε και τα δυο ευτυχισμένα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 29-04-09, 14:32
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένα από τα πράγματα που συγκράτησα στο σεμινάριο, ήταν η αναφορά της θερμοκρασίας σε κάποιο μέρος, όπου στα κατώτερα στρώματα η θερμοκρασία ήταν σχετικά χαμηλή ενώ στην επιφάνεια ανέβαινε αρκετά. Δυστυχώς δεν θυμάμαι τα νούμερα.
Αν λάβουμε υποψιν μας ότι ένας γεωφάγος ζει στον πυθμένα, άρα και σε πιο κρύα νερά από ένα σκαλάρι ή ένα δίσκο που συνηθίζει τα πιο πάνω στρώματα, παρά το γεγονός ότι ζουν στον ίδιο βιότοπο, μπορούμε να καταλάβουμε και γιατί στα ενυδρεία μας τα κρατάμε σε διαφορετικές θερμοκρασίες.
Και μόνο όμως το γεγονός αυτό, κατά την γνώμη μου μας δίνει και ένα άλλο στοιχείο, που είναι, ότι αυτά τα ψάρια έχουν μια σχετική άνεση σε ένα ευρύτερο φάσμα θερμοκρασιών. Είναι σίγουρο ότι και οι γεωφάγοι ανεβαίνουν πιο πάνω αλλά και οι δίσκοι κατεβαίνουν πιο κάτω.
Σε ένα ενυδρείο πιστεύω ότι μπορούμε να βρούμε ένα μέσο επίπεδο θερμοκρασίας και να έχουμε και τα δυο ευτυχισμένα.

Επειδή ήταν δικιά μου ερώτηση για εκεί που τους πιάσανε ήταν περίπου 29+ στην επιφανεια και είπε ότι στον βυθό πρέπει να ήταν 2-3 βαθμούς ποιο χαμηλά
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Χαμηλή ιχθυοφόρτιση και βιολογία φίλτρου aquaman Αρχάριοι γλυκού νερού 2 09-11-08 22:08
Υψηλή θερμοκρασία Moutralewn Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 12 04-02-08 10:25
Υψηλή Θερμοκρασία Colector Αρχάριοι γλυκού νερού 12 21-09-07 16:42
Χαμηλή αγωγιμότητα tekenas Γλυκό νερό - Γενικά 3 04-01-07 16:03
Χαμηλή ροή σε Eheim 2213! Λύθηκε! andreasp Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 10 04-08-06 23:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09312 seconds with 13 queries