Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ποτάμια Αφρικής - Μαδαγασκάρη > Κιχλίδες ποταμών Αφρικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 24-09-12, 22:58
Το avatar του χρήστη Anna10
Anna10 Ο χρήστης Anna10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Aru Islands
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Μου θυμίζει την συμβουλή που μου είχε δώσει ο πετσοπάς όταν αγόρασα το πρώτο ενυδρείο μου 100 λίτρων μεικτά. Αλλαγή νερού 50% ανά εξάμηνο και θα είμαι εντάξει.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 24-09-12, 23:33
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

Είπα οτι ΕΓΩ το ακολουθώ,έχοντας ενα Α εξοπλισμό, ΔΕΝ είπα πουθενά να το κανει ο ίδιος, στα 700 λίτρα εχω 10 μεγάλα και 30 μικρότερα ψάρια, αλλώς μπορεί να τα έχει σε 200 λίτρα, εχω τα φίλτρα, τα φυτά, βάζω αλάτι και άλλα που χρειάζονται για malawi. Απορώ εαν ασχολήθηκε κανεις να διαβάσει την παρουσίαση που εχω κάνει, σχεδόν 2 κυβικά την ώρα ανακυκλώνω, το μονο που πάσχω είναι τα νιτρικά αλλα και πάλι παλεύονται με τα φυτά

Εαν εγραψα κάπου να ακολουθεί οποιοσδήποτε την ίδια μεθοδο, τοτε εκανα λάθος.Τώρα που το ξαναδιάβασα βεβαια...δεν είδα κάτι τετοιο!

Τον ρώτησε κανεις πριν ξεκινήσετε την συζήτηση, τις παραμέτρους του?φιλτρα-κυκλοφορία-μέτρησε τα ψάρια (εαν γίνεται) μήπως έχει τεζαρει καποιο και έχει πρόβλημα το νερό του?μήπως έχει φυτά και είναι απο τα φυτά αυτό που βλέπει?πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο, μήπως είναι σκόνη απο το υπόστρωμα?δεν είναι πάντα απο τις τροφές αυτό που δημιουργείται, μπορεί να είναι οτιδήποτε

το θέμα δεν είναι να το απομακρύνει αλλά να βρεί γιατι παρουσιάστηκε...

Αννα εσενα σου έδωσε τετοια συμβουλή ο πετσοπάς, εμένα πριν 6 χρόνια μου έδωσε oscar μαζί με διάφορα αλλα για 120 λίτρα. εκτοτε έριξα ΤΟ διαβασμα και νομίζω οτι καποιοι περισσότερο έμπειροι εδω μέσα εχουν παραδεκτεί το αποτελεσμα που εχω βγάλει σε 6 ενυδρεία. Είτε φυτεμένα είτε σκετα, μια χαρα πήγαιναν όλα...Εγω την αποψη μου είπα, εαν καποιος θέλει να την ακολουθήσει, ας ρωτήσει τι κάνω, παντως σε δικό μου ενυδρείο ούτε αρρώστεια είδα ποτέ, ουτε ασχετους θάνατους, ούτε αργη αναπτυξη, ουτε ψάρια να ανεβαίνουν στην επιφάνεια για να αναπνεύσουν......

κατι τέτοιες εξυπνάδες έπεφταν πριν 2-3 χρόνια γι'αυτό εχουν εξαφανιστεί οι περισσότεροι απο εδω μέσα.......
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 24-09-12, 23:44
Το avatar του χρήστη Anna10
Anna10 Ο χρήστης Anna10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Aru Islands
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Μπορεί με την πείρα που έχεις πλέον να είναι εντάξει όλα στα ενυδρεία σου με την ρουτίνα αυτή που ακολουθείς.Όταν όμως το διαβάζει κάποιος αρχάριος που νομίζει ότι μπορεί κι αυτός να το κάνει τότε δεν θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα με το δικό σου.Οι έμπειροι μπορεί να επιτύχουν πολλά στα ενυδρεία τους γιατί καταλαβαίνουν οποιαδήποτε αλλαγή στην συμπεριφορά των ψαριών τους και να διορθώσουν έγκαιρα κάτι που χρειάζεται, κάτι που οι αρχάριοι δεν μπορούν.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 24-09-12, 23:58
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

Αυτό παρόλα αυτά δεν αναιρεί αυτό που είπα, ΔΕΝ ανεφερα πουθενά οτι πρέπει ο καθένας να κάνει οτι και εγώ....εγω έχω labs,ο άλλος χρυσοψαρα, ο τρίτος δίσκους....όλοι τα ίδια θα κάνουμε?

εγω ανέφερα οτι ΔΕΝ ακολουθώ την "περπατημένη" γιατι την θεωρώ υπερβολική, όπως υπερβολική θεωρώ την προετοιμασία νερόυ ειδικά στην θερμοκρασία (με θερμοσίφωνο δεν το θεωρώ σωστό, θερμαινόμενη (!) δεξαμενή μισού κυβικού δεν εχω δεί καν, ποσο μάλλον σε σπίτι), έφτιαξα ενα ενυδρείο το οποιο θα λειτουργεί βάσει των των ιδιαιτεροτήτων που υπάρχουν, τάισμα 5-6 φορές την εβδομάδα, ανοχή στις αλλαγές θερμοκρασίας (τον Αυγουστο εχουμε το βράδυ 16, το μεσημέρι 40), ανοχή στις συνθήκες του νερού, γεννες, στήσιμο, εμφανιση.... Εαν υπολογίσω οτι ενα χρόνο τώρα δεν εχω θανατους (τουλάχιστον στα μεγάλα, τα μικρά δεν μπορώ να ξέρω λόγω πετρας και πληθυσμού), ειναι υπερκινητικά, μαχες σπάνια βλέπω, και αυτές μονο στα maigano...γενικά οσοι (γνωστες και νταμαράδες) το εχουν δεί το θεωρούν καλό στήσιμο, τοτε νομίζω οτι εχω επιτύχει
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Anna10 Εμφάνιση μηνυμάτων
με την ρουτίνα αυτή που ακολουθείς
η ρουτίνα είναι διαφορετική για καθε ενυδρείο, στο φυτεμένο με τα puffers (τα οποια ειναι ευπαθή) εκανα αλλαγες κάθε μήνα και βάλε. Λόγω φυτών όμως δεν είχα νιτρικα, αλλωστε είχα 2 ψαράκια με μέγεθος κάτω απο 2 cm σε 60 λίτρα (και παλι οριακά ήταν) τα οποια και πάλι βγάζουν περισσότερες ακαθαρσίες απο οτιδήποτε άλλο. Ο μονος λογος που τεζαρε το ενα ήταν γιατι...πήρε αερα (!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giorgio : 24-09-12 στις 23:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 25-09-12, 00:10
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgio Εμφάνιση μηνυμάτων
\Ο μονος λογος που τεζαρε το ενα ήταν γιατι...πήρε αερα (!)
δηλαδη?
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 25-09-12, 07:24
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

Καλημέρα
Τα puffers αναπνέουν απο το στόμα, εκανα μια αλλαγή και αντί να το βγάλω με ποτηράκι το εβγαλα με απόχη, με αποτέλεσμα αντι για νερό να βάλει αερα στο στόμα. οταν γίνεται αυτο τοτε γεμίζει εσωτερικά με αερα, μένει πανω (σαν μπαλονι) και, ενω προσπαθεί να κατέβει, δεν μπορεί, οποτε ζοριζεται και συνηθως δεν thn γλιτωνει...του εκανα μαλαξεις, οσο και αν σου φαινεται παραξενο και εβγαλε τον περισσοτερο αερα, οχι ομως ολο
Οι εδω πετσοπαδες βεβαια δεν το ηξεραν καν, απορω ποσα την εχουν βγάλει απο αυτα που εβλεπα κατα καιρους
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 25-09-12, 14:27
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Κατ αρχας κανεις δεν ειπε πως τα ψαρια πεθαινουν αν δεν γινουν αλλαγες νερου, ομως δε ζουν σωστα και δε ζουν ολο το προσδοκιμο της ζωης τους.
Παλια υπηρχε η αποψη οτι το παλιο νερο ειναι πολυτιμο και πως δεν πρεπει να γινονται αλλαγες, και οντως οι τοτε χομπυστες καταφερναν να διατηρουν για καποιο καιρο τα ψαρακια τους, ομως με τον καιρο μαθαμε περισσοτερα πραγματα και καταφεραμε να αναπαραγουμε ειδη στο ενυδρειο που τοτε δεν τα ειχαν δει ουτε στον υπνο τους.
Εκτος το ζωτικο θεμα των νιτρικων υπαρχει και το θεμα των πολυτιμων ιχνοστοιχειων που οξειδωνονται πολυ γρηγορα.
Οι ισορροπιες στη φυση κρατιουνται με αλλους τροπους ομως στα ενυδρεια ο μονος τροπος ειναι οι τακτικες αλλαγες νερου.

Παράθεση:
ΔΕΝ ανεφερα πουθενά οτι πρέπει ο καθένας να κάνει οτι και εγώ...
Εφαρμοζεις μια τακτικη που ηταν δημοφιλης πριν το 80 και εχει αποδειχτει λαθος γι αυτο και καταργηθηκε, και μπαινεις στο θεμα ενος αρχαριου λεγοντας "εγω δεν κανω αλλαγες και ολα ειναι μια χαρα".
Αν αυτο δεν ειναι παροτρυνση να ακολουθησουν την δικη σου "σωστη" τακτικη τοτε τι ειναι ακριβως? για να καταλαβω δηλαδη...

επι λεξη δηλαδη λες : "Τα μισά απο όσα λέτε δεν τα ακολουθώ και τα ψάρια μια χαρά είναι πάνω απο χρόνο....οι δε γέννες τον maigano ειναι πολλες, στα δε labs δεν το συζητάμε " δηλαδη ουσιαστικα μπαινεις στο θεμα καποιου αρχαριου που ακολουθει λαθος τακτικη και προσπαθουμε να του πουμε ποιο ειναι το σωστο και μας λες εμεσα πως οτι λεμε ειναι π@παριες και πως εσυ ο πιο εξυπνος δεν ακολουθεις τιποτα απ οσα λεμε και πως ολα ειναι μια χαρα.
Επισεις δεν τονιζεις οτι ολα αυτα τα ομορφα ΙΣΩΣ μπορουν να συμβουν στα 1500 λιτρα σου και με τη χαμηλη ιχθυοφορτιση σου (βασικα το αναφερεις αλλα με τοσο χαλαρο τροπο που κανενας αρχαριος δε θα καταλαβει τις διαφορες, οπως και οτι τα ιχνοστοιχεια τα προσθετεις εσυ ο ιδιος με το λεγομενο αλατι που αναφερεις)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 25-09-12, 14:36
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

ειδες να γράφω πουθενά για 1500 λίτρα? επιπρόσθετα, ειδες οτι γράφω πως συμπληρώνω αλάτι και καποια άλλα στοιχεία? Θές να μου πείς οτι οι περισσότεροι εδω μέσα που ακολουθουν τον κανονα των αλλαγών, πήγαν σε χημείο και μέτρησαν το νερό για να δούν ποια απο τα στοιχεία που χρειάζονται τα ψάρια έχει το νερό τους, ή όλοι συμπληρώνουν διαφορα για να καλύψουν τις ανάγκες? εγώ τουλάχιστον το πόσιμο νερό το εχω τσεκάρει σε χημείο τόσο μικροβιολογικά όσο και χημικά και ξέρω που βρίσκομαι, εσυ ξέρεις τι πίνεις?
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 25-09-12, 17:06
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgio Εμφάνιση μηνυμάτων
ειδες να γράφω πουθενά για 1500 λίτρα? επιπρόσθετα, ειδες οτι γράφω πως συμπληρώνω αλάτι και καποια άλλα στοιχεία?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgio
Είπα οτι ΕΓΩ το ακολουθώ,έχοντας ενα Α εξοπλισμό, ΔΕΝ είπα πουθενά να το κανει ο ίδιος, στα 700 λίτρα εχω 10 μεγάλα και 30 μικρότερα ψάρια, αλλώς μπορεί να τα έχει σε 200 λίτρα, εχω τα φίλτρα, τα φυτά, βάζω αλάτι και άλλα που χρειάζονται για malawi. Απορώ εαν ασχολήθηκε κανεις να διαβάσει την παρουσίαση που εχω κάνει, σχεδόν 2 κυβικά την ώρα ανακυκλώνω, το μονο που πάσχω είναι τα νιτρικά αλλα και πάλι παλεύονται με τα φυτά
εδω δηλαδη τι λες? οτ δε συμπληρωνεις προσθετα?

Παράθεση:

Θές να μου πείς οτι οι περισσότεροι εδω μέσα που ακολουθουν τον κανονα των αλλαγών, πήγαν σε χημείο και μέτρησαν το νερό για να δούν ποια απο τα στοιχεία που χρειάζονται τα ψάρια έχει το νερό τους, ή όλοι συμπληρώνουν διαφορα για να καλύψουν τις ανάγκες?
οχι αλλα ακολουθουν τον ασφαλη κανονα των εβδομαδιαιων αλλαγων
Παράθεση:
εγώ τουλάχιστον το πόσιμο νερό το εχω τσεκάρει σε χημείο τόσο μικροβιολογικά όσο και χημικά και ξέρω που βρίσκομαι, εσυ ξέρεις τι πίνεις?
εγω προσωπικα οχι μονο τι πινω ξερω αλλα και τι "πινουν" τα ψαρια μου στα ενυδρεια οπως και το τι "πινουν" στους βιοτοπους τους
Εσενα οι αναλυσεις σου εδειξαν πως ολα τα στοιχεια του νερου ειναι ιδια και μετα απο 6 μηνες?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
νερο silia Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού 5 04-09-11 20:09
Ερωτηση για νερο Thanos159 Δίσκοι 18 20-02-10 23:57
Ερωτηση για νερο.. malawimbuna Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού 7 09-04-09 14:50
ΝΕΡΟ ΜΗΤΣΑΡΑΣ Γλυκό νερό - Γενικά 14 02-07-08 20:54
Νερο βροχης Steve Γλυκό νερό - Γενικά 5 05-08-07 10:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05595 seconds with 15 queries