Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-05-05, 23:18
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή Θανατοι σε species tank w/multifasciatus neolamprologus

Δυστυχως σημερα πεθαναν 2 απο 4 neolamprologus multifasciatus που κρατω σε species tank 45 λιτρων εδω και εναμιση μηνα.

Αλλα ας σας πω το ιστορικο τους.
Το ενυδρειο ειναι species tank βιοτοπος λιμνης τανγκανικα οσο πιο πιστη αναπαρασταση του τοπου στον οποιο συνηθιζουν να φωλιαζουν τα Multis με λιγες πινελιες ακομη θα ειναι ετοιμο προς παρουσιαση.

Το θεμα εχει ως εξης προχτες παρατηρησα καποια απο τα ατομα να ξυνονται στα βραχια, αφησα να περασει μια μερα για να διαπιστωσω οτι προκειται για συμπτωματα και οχι τυχαιο γεγονος και το βραδυ της επομενης, δηλαδη της δευτερης μερας απο την πρωτη παρατηρηση, προχωρησα σε αγωγη με TetraMedica ContraIck Concentrate το οποιο θεωρειται ηπιο φαρμακο. συμφωνα με την προτεινομενη δοσολογια που ειναι 1.5μλ στα 20 λιτρα, προσθεσα 4 μλ στα 45 λιτρα, η ποσοτητα θεωρω οτι ειναι υπερδοσολογια γιατι αν αφαιρεσω πετρες και αμμο πεφτει σιγουρα στα 40 λιτρα το νερο. την επομενη μερα δυστυχως το μεσημερι βρηκα 2 νεκρα ψαρια, αμεσως προχωρησα σε αλλαγη νερου 40% με προσθηκη seachem prime για αποχλωριωση και εξουδετερωση αμμωνιας.

Λοιπα στοιχεια που παιζουν ρολο ειναι το οτι κατα την αλλαγη νερου και το σηκωμα των κοχυλιων παρατηρησα πολλα υπολειματα τροφης πραγμα που με ωθει να πιστεψω πως ειναι πιθανοτερο οι θανατοι να οφειλονται σε αυξηση αμμωνιας παρα σε παρενεργεια του φαρμακου.
Το ξυσιμο των ψαριων οφειλεται ειτε στην αυξηση της αμμωνιας ειτε στα σαλιγκαρια τα οποια ειναι πιθανον ορισμενα απο αυτα να ειχαν υπολειματα, πραγμα το οποιο ομως μαλλον οδηγει σε επιπλεον αυξηση αμμωνιας.

Τι μπορει να φταιει?
Το φαρμακο?
τα υπολειματα τροφης και σαλιγκαριων?
ή το ξυσιμο?

Εχουν μεινει 2 ατομα στο ενυδρειο τελικα, παλι καλα.

Δειγμα νερου εχω φυλαξει για να τεσταρω αυριο γιατι τα τεστ δεν τα εχω στο σπιτι.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-05-05, 08:12
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Να υποθεσουμε αλκαλικο Ph ? Εαν ναι, η αμμωνια ειναι το πιο πιθανο.
Υπερδοσολογια φαρμακου ειναι το πιο απιθανο
Αυτο με τα σαλιγκαρια δεν το καταλαβα.. τι σχεση εχουν τα σαλιγκαρια ? Τα ειχες ριξει ως τροφη?

Οι μετρησεις θα βοηθησουν περισσοτερο απο τις υποθεσεις παντως...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-05-05, 13:16
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Αυτο με τα σαλιγκαρια δεν το καταλαβα.. τι σχεση εχουν τα σαλιγκαρια ? Τα ειχες ριξει ως τροφη?
τα συγκεκριμενα ψαρια ζουν/μεγαλωνουν/αναπαραγονται μεσα σε σαλιγκαρια οπως τα οσελεατους.
http://www.tsamisaquarium.com/Selide..._ocellatus.htm

η γνωμη μου ειναι οτι οι μεταβολες στις συνθηκες του νερου και κυριως λογω του φαρμακου προξενησαν το θανατο . ειχα διαβασει καπου παλιοτερα στι διαδικτυο οτι τα shelldwellers παροτι θεωρουνται "σκληρα " ψαρια εχουν αναφερθει θανατοι απο τις αποτομες μεταβολες του νερου στο οποιο ζουν.... ακομα και μεγαλες αλλαγες νερου.

το ξυσιμο δεν θα ελεγα οτι ειναι αμεση προυποθεση αρρωστιας αφου και τα οσελεατους τα οποια εχω να καιρους το κανουν. θεωρω οτι
ειναι καποιο "μαρκαρισμα" των περιοχων τους.

μαλλον βιαστηκες και επρεπε να παρατηρησεις καπως περισσοτερο πριν ριξεις το φαρμακο .

τωρα αμα τα σαλιγκαρια ειχαν υπολοιματα κακως γιατι επρεπε να το ειχες προσεξει ποιο πριν και να ειχες παρει τα μετρα σου προτου τα βαλεις μεσα

ποσο καιρο ειχες να κανεις μετρησεις ???
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-05-05, 16:58
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Δεν ειχα κανει μετρησεις, το ξεκινησα με στρωμενο φιλτρο.
Τελικα η αμμωνια ηταν αναμεσα στο 0 και το 0,25μλ.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03451 seconds with 12 queries