Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 29-03-17, 19:30
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Κλεό φαίνεται πολύ δυνατό,γιατί να μην το σκοτεινιάσει λίγο;
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 29-03-17, 19:36
fantomas Ο χρήστης fantomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2014
Περιοχή: ρεθυμνο
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

αμαν ρε κλεοβουλε το ματι σου !!!αχαχαχαχχαχα
αφου ειπα ρε συ θα τις βγαλω σε λιγες μερες μην μαλωνεις!!απλα αλλαξα το σκηνικο την κυριακη και χρειαζομουν το μεγεθος τους..μολις σαξει ο καιρος θα παω να μασω ...
στην φωτο που φαινεται ο φωτισμος σαν να ειναι θαμπος απο την δυναμη με γυμνο ματι δν βλεπω κατι τετοιο αλλα απο το κινητο δειχνει ετσι . θα κανω μια βολτα να δω τι παιζει και με τις led Τ8 σε daylight με πιο θερμο φως
-------------------------
μισο να τσεκαρω που πιανει ο ανακλαστηρας
-------------------------
οι ανακλαστηρες μπορουν να βγουν ( πρεπει να αλλαξω και τα πιαστρακια ετοιμα ειναι να σκουριασουν γκρρρρρρρρ)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fantomas : 29-03-17 στις 19:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 29-03-17, 19:38
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας Εμφάνιση μηνυμάτων
Κλεό φαίνεται πολύ δυνατό,γιατί να μην το σκοτεινιάσει λίγο;
Θα μπορούσε αλλά για να μη παιδεύεται Τζώρτζ
Αυτά τα ψάρια δεν τα ενοχλεί το δυνατό φως. Στη φύση στο βάθος που κολυμπάνε το ηλιακό φως είναι έντονο. Αν ήταν άλλο είδος ψαριού απ' αυτά που ζουν σε βαθύτερα νερά θα συμφωνούσα.
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 29-03-17, 19:40
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα μπορούσε αλλά για να μη παιδεύεται Τζώρτζ
Αυτά τα ψάρια δεν τα ενοχλεί το δυνατό φως. Στη φύση στο βάθος που κολυμπάνε το ηλιακό φως είναι έντονο. Αν ήταν άλλο είδος ψαριού απ' αυτά που ζουν σε βαθύτερα νερά θα συμφωνούσα.
Οκ!!
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 04-04-17, 23:01
fantomas Ο χρήστης fantomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2014
Περιοχή: ρεθυμνο
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

καλησπερα στην παρεα, μπηκαν και τα φυτα μας !!!!ευχαριστω τον γιωργο (misirlis aquarium) για την αψογη/αμεση αποστολη...
Ceratopteris Thalictroides -- Hygrophila Difformis-- Cryptocoryne Wendtii Green

Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 05-04-17, 07:52
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Ωραία φυτάκια. Όταν μεγαλώσουν θα τρώνε φρέσκια σαλατούλα
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 05-04-17, 08:41
fantomas Ο χρήστης fantomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2014
Περιοχή: ρεθυμνο
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία φυτάκια. Όταν μεγαλώσουν θα τρώνε φρέσκια σαλατούλα
xaxaxaxxaxaxax ειδικα αυτο το αριστερο οπως βλεπουμε το ενυδρειο και εγω το βλεπω να γινεται τροφη..( οχι οτι τραβαω κανα ζορι αν το φανε,ας μεγαλωσουν και χαλαλι τους αν δν τα πειραζει) ελπιζω οτι οι κρυπτοκορινες θα την σκαπουλαρουν που ειναι και φυτο που αγαπα το σκληρο νερο..
σε ενα ψαρακι απο την 8αδα φαινονται ξεκαθαρα οι μαυρες γραμμες του αρσενικου, το χρωμα παραμενει κιτρινο, ειναι δυνατον να μπορει να ξεχωρισει απο τωρα?
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 05-04-17, 08:51
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fantomas Εμφάνιση μηνυμάτων
σε ενα ψαρακι απο την 8αδα φαινονται ξεκαθαρα οι μαυρες γραμμες του αρσενικου, το χρωμα παραμενει κιτρινο, ειναι δυνατον να μπορει να ξεχωρισει απο τωρα?
μπα...είναι νωρίς ακόμη....εξάλλου και τα θηλυκά κάποιες φορές εμφανίζουν σκούρες κάθετες ανάλογα τη διάθεση.....τα αρσενικά αλλάζουν σταδιακά χρώμα και αν υπάρχει ανταγωνισμός ή είναι χαμηλά στην ιεραρχία μπορεί ποτέ να μην πάρουν καθαρά μπλε χρώμα.
Αφού σ' αρέσουν τα φυτά διάλεξε με πιο σκληρό φύλλο (ανούμπιες, Crinum, βουκεφαλάνδρες, πτερόπους....)
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 05-04-17, 16:34
fantomas Ο χρήστης fantomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2014
Περιοχή: ρεθυμνο
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

και ενα βιντεακι απο τα καμαρια μου...

https://youtu.be/dPylA5qnYW8

ευχαριστω ολα τα παιδια για την βοηθεια, ελπιζω να εισαστε αχρειαστοι απο εδω και στο εξης και να τα λεμε απο εδω για την ρουτινα μας και των μικρων μας φιλων...

2-3 πραγματα εχουν μεινει ακομα και ειμαστε θεωρω οκ!!

1)η κυριακατικη αλλαγη νερου με μετρησεις πριν και μετα καθως πλεον το ενυδρειο ειναι ολοκληρωμενο

2) 3-4 πετρες ( κι ομως τις εχω στο αμαξι )

3) φιλτρο καλυτερο ( ερχεται και το δωρο πασχα κατι θα μεινει(ελπιζω να μεινει αλλα και να το παρουμε βεβαιως βεβαιως)!!! και προσανατολιζομαι στο astro 2210 της dolphin
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 05-04-17, 16:52
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Ωραίο............να είναι υγιές και να το χαρείς!

Υ.γ.Στην αρχή του βίντεο το ενυδρείο κάπου καπνίζει...........για κοίτα το
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 05-04-17, 17:25
fantomas Ο χρήστης fantomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2014
Περιοχή: ρεθυμνο
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραίο............να είναι υγιές και να το χαρείς!

Υ.γ.Στην αρχή του βίντεο το ενυδρείο κάπου καπνίζει...........για κοίτα το
vtc+merlin mini-->lemon tart clone!!
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 27-04-17, 16:44
fantomas Ο χρήστης fantomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2014
Περιοχή: ρεθυμνο
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Καλησπερα στην παρεα, μια αναβαθμιση ακομα για τα ομορφα ψαρακια μου, ενισχυσα την φιλτρανση μου με ενα fluval 304 που πηρα απο ενα παιδι απο εδω απο το φορουμ, ( βεβαια την μετανιωσα την αγορα αλλα τωρα πια ειναι αργα καθως δν εχει oring στεγανοποιησης αλλα teflon



και ψιλοχανει απο 2 σημεια λιγο- αν καποιος εχει τετοιο λαστιχο ή πληροφοριες που να βρω ή μπορει να μετρησει τι παχος εχει και τι διαμετρο θα βοηθουσε...)
επισης μου εβγαλε και αρκετη βρωμια μεσα ενω ειδα βιντεακια και καθαρισα το φιλτρο με νερο απο το ενυδρειο μολις το εβαλα μπροστα εβγαλε αρκετη βρωμια, ας ελπισουμε να δουλευε μεχρι εχθες το πρωι οπως μου ειπε και απλα να ηταν βιολογια που δν εγινε και τπτ θα την καθαρισει,ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΝ ΗΜΟΥΝ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΗ ΥΠΑΡΞΗ ΤΗΣ ΤΣΙΜΟΥΧΑΣ, ΑΛΛΑ ΩΣ ΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ

-------------------------
βρηκα ενα αρκετα καλο oring, του το κοτσαρα και τωρα χανει απο την μιοα πλευρα μονο , φυσικα εβγαλα το τεφλον ( που μονο ζημια κανει εκει γιατι στην ουσια ανοιγει το φυσικο μεγεθος του καδου) και θα ψαξω να βρω το δικο του και ενα ισως λιιιιιγο πιο χονδρο λογω της πιθανης ζημιας απο το τεφλον...
αγορασα και αλφαδολαστιχο (5/8 ταιριαζε) και εβαλα καινουργια λαστιχα και καθαρα,(κοστος 2€)
το ατιμο αθορυβο ομως,

ερωτησεις για το κοινο..: λετε να του μειωσω την ροη? πως μπορω να το καταλαβω αυτο? ριχνωντας την τροφη την βλεπω που κανει βολτα γρηγορα, με το ματι που κοιταω την ροη δν την βλεπω τοσο μεγαλη,ουτε η επιφανεια ταραζεται τοσο πολυ( βεβαια η ροη του νερου ειναι καθοδικη)

2) περασα τα λαστιχα μεσα απο το παλιο εσωτερικο φιλτρο ωστε να αξιοποιησω και την δικη μου βιολογια ( καλα εκανα ή να αφησω μονο το εξωτερικο και να βγαλω τα δικα μου?)

3) εχω την δυνατοτητα να φτιαξω diy spray bar τι παραπανω θα μου προσφερει ( αν προσφερει)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fantomas : 27-04-17 στις 16:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 27-04-17, 17:37
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

1)Την πίεση να μην την μειώσεις,οι Αφρικάνες θέλουν δυνατή κυκλοφορία.
2)Γιατί δεν έβαλες το βιολογικό υλικό από το εσωτερικό στο εξωτερικό και να το βγάλεις τελείως;
3)Με το σπρέι μπαρ υπάρχει παραπάνω πίεση.Τώρα στην έξοδο τί έχει μπροστά;
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 27-04-17, 17:48
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

απαντήσεις από το κοινό
Πάρε μια φλάντζα από την αντιπροσωπεία http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=89774 για να μην έχεις απρόοπτα. Με τεφλόν το αγόρασες? πάλι καλά που δεν είχε καμιά καλτσοδέτα
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fantomas Εμφάνιση μηνυμάτων
ερωτησεις για το κοινο..: λετε να του μειωσω την ροη? μη μειώνεις τίποτα πως μπορω να το καταλαβω αυτο? ριχνωντας την τροφη την βλεπω που κανει βολτα γρηγορα, με το ματι που κοιταω την ροη δν την βλεπω τοσο μεγαλη,ουτε η επιφανεια ταραζεται τοσο πολυ( βεβαια η ροη του νερου ειναι καθοδικη) φρόντισε η φορά εξόδου του νερού να είναι παράλληλα και στο ίδιο ύψος με την επιφάνεια του νερού για να έχεις κυματισμό και ανατάραξη άρα και καλή οξυγόνωση

2) περασα τα λαστιχα μεσα απο το παλιο εσωτερικο φιλτρο ωστε να αξιοποιησω και την δικη μου βιολογια ( καλα εκανα ή να αφησω μονο το εξωτερικο και να βγαλω τα δικα μου?) αν ήθελες να το αφαιρέσεις/καταργήσεις θα μπορούσες να βάλεις το βιολογικό υλικό του στο εξωτερικό. Αν δεν το βγάλεις και απλά βγάλεις την αντλία του, μπορείς να έχεις την σωλήνα εισόδου του εξωτερικού μέσα στο διαμέρισμα που ήταν η αντλία. Έτσι θα αξιοποιείς και τα υλικά του και θα λειτουργεί και σαν προφίλτρο του εξωτερικού.

3) εχω την δυνατοτητα να φτιαξω diy spray bar τι παραπανω θα μου προσφερει ( αν προσφερει)δεν είναι και απαραίτητο πιστεύω για σένα αλλά σε ενυδρεία με μεγάλο μήκος γίνεται καλύτερη διασπορά της ροής του φίλτρου. Εγώ στις εξόδους έχω τέτοια https://www.eheim.com/en_GB/products...diffusor_16/22
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 27-04-17, 18:38
fantomas Ο χρήστης fantomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2014
Περιοχή: ρεθυμνο
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Ναι με το τεφλόν το αγόρασα,(λόγω απόστασης θεώρησα ότι θα ήταν σωστό... Δυστυχώς τα έχει αυτά η επαρχία) ναι το έχω βάλει στο ίδιο διαμέρισμα ώστε να υπάρχει ροή και από το εσωτερικό,(οπότε μένει έτσι μέχρι να γίνει καμία αλλαγή και να το ξηλωσω τελείως).Άρα εγώ που δν έχω πολύ ανατάραξη πρέπει να φερω τον σωλήνα ελαφρώς πιο πάνω για να κάνει μπουρμπουλυθρες..(θα ανεβάσω βιντεάκι για πιο σίγουρα) τώρα στην έξοδο δν έχει τπτ σκέτη η σωλήνα λίγο πιο μικρή διάμετρο για να πέρασει από την τρύπα του εσωτερικού και να στηριχτεί..(ανεβάζω και την πίεση έτσι φαντάζομαι)

Στάλθηκε από το Vodafone Smart 4 max μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 27-04-17, 19:40
Το avatar του χρήστη egeorgiou
egeorgiou Ο χρήστης egeorgiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2007
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 461
Προεπιλογή

Δεν είναι το πρώτο θέμα που διαβάζω για προβληματικά μεταχειρισμένα φίλτρα.
Ελπίζω να είναι το τελευταίο.

Φιλική συμβουλή για τους επόμενους που ίσως διαβάσουν το θέμα:
- Να αγοράζετε το φίλτρο μόνο αν το δείτε να δουλεύει και να κάνετε σχολαστική επιθεώρηση για διαρροές ή πρόχειρα κωλύματα/πατέντες.

Μέχρι να έρθει το ανταλλακτικό που σου λέει ο Κλεό δες αν με βαζελίνη πάνω στο τεφλόν κάνεις προσωρινά τη δουλειά σου και κλείσει η διαρροή.
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 27-04-17, 21:06
fantomas Ο χρήστης fantomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2014
Περιοχή: ρεθυμνο
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

το τεφλον το εβγαλα, βαζελινη εβαλα καμποση στο ορνγκ που βρηκα ( απο αντλια πισινας) και ετσι χανει μονο απο την μια πλευρα(κατω απο το χερουλι περναει το νερο) προτιμω να χανει παρα να παιξω με το ορινγκ,
οσο για την αγορα σιγουρα το μετανιωσα, κακως το θεωρησα ευκαιρια, απο την αλλη αλλο κακο να μην μας βρει ...ζαριά ηταν την ριξαμε και δν μας εκατσε,
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 28-04-17, 13:38
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Διάβασα ότι βρήκες Ο-ring,μόλις το βάλεις θα ήθελα να μας πεις αν έγινε 100% λειτουργικό το φίλτρο!
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 28-04-17, 22:14
fantomas Ο χρήστης fantomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2014
Περιοχή: ρεθυμνο
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

καλησπερα και παλι λοιπον, παρελαβα απο τον κορυφαίο γιωργο την τσιμουχα , γνησια και λαδωμενη, καθαριζω πατουρα,κοτσαρω την τσιμουχα ...καιιιιιιιι take my three!!!!!!!!!!

επομενη λυση γιατι φορτωσα ασχημα,τεφλον κι εγω και μεσα στην πατουρα ( μου εκανε εντυπωση οτι το ορινγκ δν ηταν σφιχτο πανω στην πατουρα,οχι χαλαρο αλλα απλα ακουμπαγε,)
παμε λοιπον τεφλονακι και στην πατουρα και στο κομματι που μπαινει πιο βαθεια στον καδο, take my three again!!!!! παλι χανουμε ( ισως ηθελε πιο πολυ, θα το δοκιμασω αυριο,)
δυστηχως κυριοι την πατησαμε,αν και εργαζομαι σε καταστημα με ειδη πισινας και υδραυλικων ειδων,οι λυσεις στενευουν απιστευτα...

κριμα, τον κοπο μου να μαζεψω χρηματα για να δημιουργησω σωστο περιβαλλον....απο αυριο λογικα θα ξαναεπιστρεψω στο παλιο φιλτρακι με την αντλια το εσωτερικο δλδ τυπου αμβουργου .....

δν ειχα σκοπο να πω τον πωλητη αλλα τσαντιστηκα γιατι δν σεβαστηκε τον κοπο μου τα χρηματα μου τα ζωακια μου, τπτ

φιλε γιωργο σε ευχαριστω που με κοροιδεψες να σαι καλα που μου θυμισες αυτο που ελεγε ο γερος μου : εμπιστοσυνη ουτε στον κ@λ@ σου... σε πηρα τηλ σου μιλησα ομορφα δν σου εκανα το παραμικρο παζαρι, σου ειπα πηγαινε το στην ταδε μεταφορικη και παρε τα χρηματα σου ατακα και επιτοπου, και οπως και εγινε!!!

να σαι καλα φιλε μου, ΔΝ ΜΠΑΙΝΩ ΚΑΝ ΣΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΩ Π.Μ ΕΛΠΙΖΩ ΜΟΝΟ ΤΟ 2217 ΠΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙ ΦΙΛΟΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙ LIVE ...ΑΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΛΕΙΠΑΝ ΗΤΑΝ 50€ ΔΝ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙΣ ΜΕ ΦΟΥΣΤΙΑ ΑΣ ΕΒΓΑΙΝΕΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ NA ΠΕΙΣ ΕΧΩ ΑΝΑΓΚΗ ,ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΘΑ ΜΑΖΕΥΕΣ... ΚΑΙ ΘΑ ΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΣ ΚΑΙ ΜΑΓΚΑΣ ΜΕ @@@@@ ...ΚΡΙΜΑ

Το
φιλτρο χανει απο εδω:

αν κλεισω τις 4 τρυπουλες που εχουν τα χερουλια εσωτερικα απο την μανα τους με καποιο τροπο ( μαλλον κολλα 2 συστατικων ή με σφραγιστικη σιλικονη πισινας) λετε να κανει δουλεια ή θα μου πεταξει την διαρροη απο το κυριως σωμα? οχι τπτ αλλο να πιασει η κολλα 2 συστατικων δν την ξαναξεκολλας χωρις να σπασεις/λιωσεις κατι, aν δλδ κλεισω την πατουρα στο εξωτερικο μερος( το ορινγκ κουμπωνει εσωτερικα του φιλτρου στο χειλος στην ουσια)

αν λοιπον κλεισω την πατουρα και δν μπορει να περασει νερο στα χερουλια? εχει κανει κανεις πατεντα?
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 28-04-17, 22:45
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Το πιο πιθανό είναι ότι με την φλάντζα που είχε βάλει έχει στραβώσει/πετσικάρει και το βλέπω δύσκολο να φτιάξει!
-------------------------
Για τα χερούλια που λες,βρες κάνα κομμάτι σαν τον λασποτήρα αλλά πιο μαλακό και κόψε...............μπας και!!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tanganyiκας : 28-04-17 στις 22:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 28-04-17, 22:55
fantomas Ο χρήστης fantomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2014
Περιοχή: ρεθυμνο
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

δυστηχως το φοβομουν κι εγω οτι θα εχει αρπαξει ..και ακομα πιο δυστηχως βγηκα αληθινος,το παχος του oring ειναι 5mm και 180mm εσωτερικα, ακομα και 6mm να βαλω στα 175mm ωστε να λεπτυνει λιγο και να μπει με δυσκολια ( καλη δυσκολια) παλι χανει, εκτος αν εχει κανα ραγισμα και δν ειναι εμφανες...( το τσεκαρα με μεγενθυντικο φακο και ελαφρια πιεση σαν τεντωμα δλδ)...τι να πω...κουραστηκα ηδη μαζι του...και το ειδα το ονειρο μολις το παρελαβα που το ειχε κουμπωσει λαθος ( η θηκη/υποδοχη καλωδιου ηταν απεξω....τεσπα καλο βραδυ παιδες ... τα λεμε απο αυριο αν θελει ο θεος)!!!
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 29-04-17, 07:34
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Θα πρότεινα να επικοινωνήσεις με τον πωλητή και να απαιτήσεις την επιστροφή του φίλτρου. Γράφοντας εδώ θα ανοίξει ένας κύκλος δημόσιας αντιπαράθεσης που τώρα είναι και αναγκαίος γιατί θα πρέπει να πει κι αυτός την άποψη του.
(παρακαλώ να μη ξεφεύγουμε στις εκφράσεις μας)
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 29-04-17, 08:10
fantomas Ο χρήστης fantomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2014
Περιοχή: ρεθυμνο
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Αν ήμασταν στην ίδια πόλη θα το έκανα.τωρα δν έχει νόημα.αν ήταν θα μου το έλεγε εξ αρχής,ή θα εδειχνε καποιο <<ανθρωπινο>> ενδιαφερον του τυπου (ελα ρε φιλε παρελαβες ολα καλα?το συνδεσες? κτλ ...τουλαχιστον ετσι το σκεφτομαι εγω με εναν που εχω πει και μια κουβεντα εστω και τηλεφωνικα), Τεσπα.οσο για τις εκφράσεις έχεις τα δίκια σου.Ειχα ανεβασμένη πίεση εχθές.καλο σ/κ να έχουμε,για να κλεισει το θεμα φιλτρου ( αν ο πωλητης εχει αλλη αποψη ας μιλησει) ειμαι 100% σιγουρος οτι λογω του τεφλον που ειχε βαλει ζορισε το εσω πλαστικο που ειναι μαλακο και μας τελειωωωωωσε... παμε για αλλα λοιπον, απο βδομαδα θα αγοραστει καινουργιο σε πεισμα της τσεπης μου, μαλλον το fluval 206 θα προτιμηθει
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 30-04-17, 08:42
Giwrgos5 Ο χρήστης Giwrgos5 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2012
Περιοχή: αρτεμιδα [λουτσα]
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

καλημερα σε ολους. κλεοβουλε ευχαριστω για το μνμ γιατι δεν το ειχα δει το ποστ. για να μην υπαρχουν λαθος εντυπωσεις για κανεναν, κατω λοιπον απο το τεφλον υπαρχει η γνησια φλατζα της fluval η οποια αγοραστηκε τον αυγουστο απο τον ωκεανο, αν κραταει αρχεια ο αποστολης μπορουμε να το βρουμε, και επειδη οι φλατζες αυτες ειναι στρογγυλες και οχι παραλληλογραμες οπως το φιλτρο, μου προτεινε ο ιδιος να βαλω τεφλον για σιγουρη στεγανοποιηση. δεν ειμαι τοσο αφελης να αφηνα το τεφλον επανω!!!! το φιλτρο ειχε πακεταριστει σε αφρωδες πλαστικο (αυτο με τις φουσκαλες) ακριβως επειδη θα εκανε μεγαλο ταξιδι. ηταν κουμπομενο κανονικα απλα αδεισα το νερο. αν ζοριστηκε καπου στην μεταφορα δεν φταιω εγω νικο. και σιγουρα θα ζοριστηκε γιατι ποιος ο λογος να το στειλω ξεπουμπωμενο;; σιγουρα λυπαμε για την καταληξη γιατι εχω παλαβει και εγω σπασμενο καδο απο εξωτερικο. εγω θα σου προτεινα να το βαλεις να δουλεψει με μια λεκανη απο κατω, διοτι αν ειχε κανει πατουρα η φλατζα και με το ξεκουμπωμα που εγινε ισως να χρειαζετε να δουλεψει για να παρει παλι το σχημα της. παρολες τις προσβολες δεν σε κατηγωρω γιατι καπως ετσι θα αντιδρουσα και εγω.
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 30-04-17, 10:10
fantomas Ο χρήστης fantomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2014
Περιοχή: ρεθυμνο
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

φιλε μου καλε,

1) το φιλτρο ηταν κλεισμενο λαθος καθως η εξοδος καλωδιου ηταν απο την λαθος πλευρα,

2) η φλαντζα και που υπηρχε δν ειχε κανενα απολυτως νοημα, καθως το τεφλον ηταν αυτο που εκανε την οποια στεγανοποιηση, ΟΜΩΣ βαζωντας τεφλον δημιουργεις πιεση στο πλαστικο η οποια δν ειναι προβλεπομενη και φυσικα πετσικαρει/ανοιγει καθως <<φουσκωνεις>> το πλαστικο πιο κατω απο εκει που πρεπει να γινει η τελικη στεγανοποιηση,με αποτελεσμα η φλαντζα να μην εχει κανενα νοημα,( στο λεω εκ πειρας καθως και εγω ψωνισα γνησια καινουργια πριν 2 μερες,) οσο για αυτον που σου ειπε περι τεφλον ουδεν σχολιο...του συστηνω να πεταχτει μεχρι την fluval να τους δειξει πως να κανουν την δουλεια τους γιατι προφανως δν ξερουν)

3) και εσυ με λεκανιτσα το ειχες ε? λογικο μου ακουγεται και εγω ετσι το εχω μεχρι το επομενο, ΟΜΩΣ ΕΓΩ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΠΟ ΑΝΑΓΚΗ ΟΧΙ ΑΠΟ ΕΠΙΛΟΓΗ)

4) η συσκευασια ηταν σουπερ,( μπραβο σου), αν εσπαγε απο την μεταφορα θα εσπαγε στον πατο ή απο πανω στο μοτερ ή στα πλαγια,ΔΕΝ θα ειχε προβλημα στεγανοποιησης,

5) με την μεταφορικη αυτη συνεργαζομαι 9 ολοκληρα χρονια με ημερησιες παραλαβες σε καθε ειδους δεματα,(πχ ηλιακα/φωτα πισινας/σωσματα/φωτοβολταικα κτλ) το δεμα σου ηρθε σε αψογη κατασταση εξωτερικα και χωρις σημαδια καποια πιεσης,

6)καμια φλαντζα δν <<ερχετε με την λειτουργια>> η παταει ή δν παταει, η συγκεκριμενη δν ειχε λογο να πατησει γιατι παταγε πιο κατω απο αυτην το τεφλον

7) δν θεωρω οτι σε προσβαλα καπου, προσπαθησα να σου δειξω τον απαραιτητο σεβασμο που εσυ δν μου εδειξες,, ισα ισα που δν σε ενοχλησα καν, με κοροιδεψες και μπραβο σου.

8.)θεωρω οτι επρεπε να με ενημερωσεις οτι το φιλτρο δουλευει με πατεντα,διοτι οι πατεντες αλλοτε πιανουν και αλλοτε οχι, φυσικα και μπορω να το τυλιξω με ενα ρολακι τεφλον μεγεθους 3/4 και να στεγανοποιησει,ΑΛΛΑ αυτο ξαναλεω θα το εκανα απο επιλογη και για προσωπικη χρηση δν θα το πουλαγα στον αλλο ως λειτουργικ
ο..
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 30-04-17, 10:20
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Επειδή έχει τύχει να παραλάβω φίλτρο με σπασμένα κλίπς και το επέστρεψα.............δεν υπάρχει λόγος για συζήτηση,το φίλτρο πρέπει να επιστραφεί(θα έπρεπε να το έχεις αναφέρει ότι είναι με πατέντα)!!!
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 30-04-17, 18:10
fantomas Ο χρήστης fantomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2014
Περιοχή: ρεθυμνο
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

τωρα πλεον το φιλτρο δν επιστρεφεται.... ειναι εξω και απολαμβανει την καλοκαιρινη βροχουλα....

θα παρακαλουσα τους διαχειριστες να μεταφερουν ολα τα μηνυματα απο το νημα που αφορουν το ατυχες συμβαν με το φιλτρο , σε καποιο αλλο νημα/ποστ ( αν γινεται και αυτο που λεω) ωστε να μεινει το νημα καθαρο
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 03-05-17, 18:57
fantomas Ο χρήστης fantomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2014
Περιοχή: ρεθυμνο
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

καλησπερα στην παρεα,αφου δρομολογηθηκε το 1° φιλτρο στην ανακυκλωση




ολοκληρωθηκε η αναβαθμιση στο ενυδρειο μου,
ενα FLUVAL 206 στηριζει πλεον την βιολογια μας σε συνδυασμο με τις θηκες του εσωτερικου οπου εχουν μονο μακαρονια και ενυδ,βαμβακι.η αναροφηση γινεται απο το διαμερισμα που ηταν η αντλια του εσωτερικου, ωστε να αξιοποιηθει και ο χωρος αλλα να πηγαινει και πιο καθαρο νερο στο φιλτρο ωστε να μην βρωμιζει τοσο,+ οτι αν κατι δν παει καλα για καποιο λογο με το εξ.φιλτρο υπαρχει η λυση της εσ.αντλιας για να σωσει την κατασταση,

νομιζω οτι απο θεμα ροης/αναταραξης ειμαστε καλα,εδω τα καμαρια μου βγηκαν για μασουλημα : https://youtu.be/wcQsK7pNPW0

ευχαριστω ολους για τις παρατηρησεις + και τις υποδειξεις ωστε να βγει κατι σωστο και φυσικα οποιαδηποτε αλλη ειναι καλοδεχουμενη!
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 04-05-17, 08:59
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Τώρα δίαβασα το θέμα σου. Τι να πω ???

χαρά στο κουράγιο σου και μπράβο που το παλεύεις.

Κάποια στιγμή όντως θα πρέπει να σταματήσει αυτό το πράγμα με τους "πονηρούς".
Είτε ιδιώτες-χομπίστες που πουλάνε διάφορα υλικά ελαττωματικά είτε από τα καταστήματα που πουλάνε χωρίς εγγύηση ή δεν αναγνωρίζουν την εγγύηση.
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 04-05-17, 09:54
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα δίαβασα το θέμα σου. Τι να πω ???

χαρά στο κουράγιο σου και μπράβο που το παλεύεις.

Κάποια στιγμή όντως θα πρέπει να σταματήσει αυτό το πράγμα με τους "πονηρούς".
Είτε ιδιώτες-χομπίστες που πουλάνε διάφορα υλικά ελαττωματικά είτε από τα καταστήματα που πουλάνε χωρίς εγγύηση ή δεν αναγνωρίζουν την εγγύηση.
Ρε συ Λάμπρο λάθος κάνεις................πετσικάρισε στην μεταφορά!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αφρικη (γενικως) kixlidatos Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 13 08-11-14 17:12
ΑΠΟ MOLLY ΛΕΩ ΓΙΑ ΑΦΡΙΚΗ(?) HLIASKR Γενικά περί Κεντρικής Αμερικής 28 13-10-11 14:31
ΑΜΕΡΙΚΗ VS ΑΦΡΙΚΗ sonic Γλυκό νερό - Γενικά 24 16-11-10 17:55
κατι σαν σκουρια απο την πανω μερια των γκαπυ.. μελινακι Ζωοτόκα 7 29-01-08 14:36
Κουνελοψαρο Απο Αφρικη....!!!! malawi Malawi 5 11-08-06 10:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09553 seconds with 13 queries