Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-11-16, 17:02
CostasD Ο χρήστης CostasD δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή Ξαναστήσιμο Παλιού Ενυδρείου βήμα βήμα

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω ένα ενυδρείο περίπου 180λτ το οποίο φιλοξενεί Labidochromis Caeruleus Yellow πάνω απο 10 χρόνια. Ενώ στο παρελθόν είχα αρκετές γέννες, από τότε που έχασα τον Α αρσενικό (εδώ και μερικά χρόνια) ο πληθυσμός όλο και μειώνεται και τώρα εχω μόνο 4 ψαράκια, όλα θηλυκά. Προσπάθειες με εναλλακτικά αρσενικά δεν ευδόκησαν... Το ενυδρείο δεν ειχε ποτε προβλημα, ψάρι ποτε δεν αρρώστησε κλπ. Θέλω να πιστεύω ότι μάλλον απο γεράματα έφυγαν τα περισσοτερα ψαράκι ή απο καυγά.

Όπως και να έχει, σκέφτομαι να το αδειάσω, να του καθαρίσω την άλγη που έχει μαζέψει σε δύσκολα σημεία, να αλλάξω υπόστρωμα και πέτρες και γενικά να το ξαναστήσω απο την αρχή.

Η επιλογή μου είναι πάλι κιχλίδες malawi αλλά αυτή τη φορά όχι μόνο ένα είδος. (εκτός αν εχει καποιος καποια ενδιαφερουσα προταση η οποία όμως να χωράει τα υπαρχοντα 4 ψαρακια μου)

το πλάνο λοιπόν είναι το εξής:

1. ¶δειασμα και καθαρισμός ενυδρείου και φίλτρων.
2. Νέο aquascaping.
3. Στρώσιμο.
4. Εισαγωγή ψαριών

Ξεκινάω απο το 1 λοιπον.

Αδειασμα και καθαρισμός.

α) Υπάρχει καποιο καθαριστικό ή καποιο υγρό που θα με βοηθήσει να αφαιρέσω την άλγη απο το τζάμι, τα τοιχώματα του εσωτερικού φίλτρου κλπ
β) Το τζάμι έχει πάμπολλες εσωτερικές γρατζουνιές απο το καθάρισμα. Εχω δεί κατι υγρά και αλοιφές κλπ που περνάς το τζάμι, το τρίβεις με σβουράκι και φευγουν οι γρατζουνιές. Με ανησυχεί όμως η τοξικοτητα που σιγουρα έχει. Το έχει κάνει κάποιος?
γ) Σκέφτομαι να αφαιρέσω το εσωτερικό φίλτρο που πιάνει χώρο και να βάλω ίσως ένα δευτερο εξωτερικό. Φανταζομαι ειναι με κόλλα στο τζάμι. Το έχει αφαιρέσει κανείς? Η κόλλα απο το τζάμι βγήκε ή εμεινε σημάδι και ειναι χειρότερο?
δ) Για την προσωρινή φιλοξενία των 4 ψαριών που ήδη έχω, υπάρχει ένα μικρό ενυδρείο 25λτ που λεω να τα βάλω. Ας μου επιβεβαιώσει κάποιος : αρκεί να πάρω νερό απο το υπάρχον ενυδρείο ή πρεπει να πάρω και νερό και υλικά απο τα φίλτρα του υπάρχοντος και να τα βάλω στο νέο ώστε να μην θελει στρώσιμο?

Ας δουμε αυτά αρχικά και μετά πάμε παρακάτω.

¶ν κάποιος έχει την εμπειρία και το κουράγιο να βοηθήσει, θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.

ευχαριστώ πολύ

Κώστας
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-11-16, 18:50
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

γεια σου Κωστα!εδω κωστας
θα τα παρουμε με τη σειρα τα πραγματα! τι διαστασεις εχει το ενυδρειο?(μ-π-υ)..
μπορεις να βαλεις μια φωτο να δουμε τις γρατζουνιες?

αδυνατον σε 25 λιτρα να βαλεις τα ψαρια σου.καλυτερα παρε ενα πλαστικο δοχειο απο τα ικεα να κανεις τη δουλεια σου.σε αυτο θα πρεπει να βαλεις και το νερο και το βιολογικο σου υλικο να δουλευει κανονικα.θα χρειαστεις ενα φιλτρο ομως αφου το αλλο που εχεις ειναι εσωτερικο και κολλημενο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-11-16, 08:13
CostasD Ο χρήστης CostasD δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Καλημέρα

το ενυδρείο ειναι περιπου 1,00 χ 0,55 χ 0,40 οβαλ μπροστά.

Ανεβάζω φώτο με γρατζουνιές οι οποίες έχουν προέλθει απο το σφουγκαράκι τύπου σκοτσ μπραιτ με το οποίο το τρίβω οταν το καθαρίζω.

Στις φώτο ειναι εμφανής και η άλγη που θέλω να καθαρίσω. Υπάρχει άφθονη στο πίσω τζάμι αλλά καί πάνω στο εσωτερικό φίλτρο (που θα ήθελα να αφαιρέσω εντελώς) καθώς και πάνω στο ξύλο στο οποίο έχει σχεδον φυτρώσει και θέλει ξύρισμα...

Γενικά ειναι φανερό ότι θέλει ένα γερό καθάρισμα το ενυδρείο γιατι μετα απο τοσα χρόνια και λίγη παραπάνω βαρεμάρα τον τελευταίο καιρό, εχει γινει λιγο χάλι.

Είδα ένα βιντεάκι με καποιον με ενα σβουρακι τυπου μπλακ εντ ντέκερ και κάτι αλοιφές της 3Μ νομιζω και πραγματικά εξαφάνισε παρόμοιες γρατζουνιές. Το θέμα ειναι ποσο τοχικά ειναι αυτά τα υλικά. Σιγουρα αθώα δεν ειναι. Για αυτο ρωτάω αν το εχει κανει κανει και αν του δημιουργησε προβλημα αργοτερα με το νερο και τα ψαρακια.

Για το προσωρινό ενυδρείο, ξερω ειναι λιγα τα 25 λιτρα αλλα για λιγες μονο μέρες ισως δεν τα πειραξει- αν δω καυγαδες θα δω τι θα κανω. Φίλτρο έχει το 25ρι εσωτερικό. Αν πάρω δοχείο που λές πρεπει να πάρω άλλο φίτρο κλπ κλπ εξοδα.... Ευελπιστώ ή όλη διαδικασία να μην πάρει πανω απο βδομάδα αφού έχω μπόλι για το στρωσιμο. Τί λές?

τνχ

Κώστας
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0957.jpg
Εμφανίσεις:  481
Μέγεθος:  71,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0958.jpg
Εμφανίσεις:  448
Μέγεθος:  67,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0959.jpg
Εμφανίσεις:  500
Μέγεθος:  67,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0960.jpg
Εμφανίσεις:  406
Μέγεθος:  72,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-11-16, 09:19
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Πολύ γρατζουνιά βρε φίλε. Πρέπει να προσπάθησες πολύ
Δεν ξέρω αν η διαδικασία με σβουράκι και οξείδιο του Δημητρίου κάνει δουλειά και πόσο θα σου κοστίσει. Πάλεψε το αλλά δες και ευκαιρίες ενυδρεία στις αγγελίες.
Μετά θέλει πολύ καλό πλύσιμο και άνθρακα στο φίλτρο για κάνα δυό βδομάδες.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-11-16, 11:07
Το avatar του χρήστη paraskevas
paraskevas Ο χρήστης paraskevas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Λήμνος
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

θα προτινω κατι ακυρο μπορεις να βγαλεις το εσωτερικο φιλτρο κατι να γυρισεις το ενυδρειο αναποδα η οβαλ πλευρα να ειναι πισω μπορει να δωσει και εφε.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-11-16, 11:36
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

κανε παραγγελια το τζαμι στις ακριβης διαστασεις της οθονης και αλλαξε το.
καποιο καταστημα θα μπορει να στο φτιαξει.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-11-16, 16:55
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CostasD Εμφάνιση μηνυμάτων
Ανεβάζω φώτο με γρατζουνιές οι οποίες έχουν προέλθει απο το σφουγκαράκι τύπου σκοτσ μπραιτ με το οποίο το τρίβω οταν το καθαρίζω.
Δεν θελει τυπου scotch bride,αλλα scotch bride για κρυσταλλα.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-11-16, 00:00
Το avatar του χρήστη mitsos1975
mitsos1975 Ο χρήστης mitsos1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2010
Περιοχή: Larissa
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Έχουμε το ίδιο ενυδρείο, aquatlantis 180l.
Με φοβίσει. Πώς τα κατάφερες έτσι? Πολυ γρατζουνιά.
Να το γυρίσεις ανάποδα δεν γίνεται γιατί το έπιπλο έχει τη μορφή του ενυδρείου.
-------------------------
Το φίλτρο δεν είναι κολλημένο στο τζαμί, βγαίνει εύκολα, με βεντουζες είναι πίσω και δύο πιαστρακια πανω. Δεν έχει κάποια κόλλα. Εύχομαι να διορθώσεις με κάποιο τρόπο τις γρατσουνιές.
__________________
Raven is the best!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 19-11-16 στις 11:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-11-16, 12:06
CostasD Ο χρήστης CostasD δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Δύσκολη περίπτωση λοιπόν.

Να δωσω χρηματα τώρα για αλλαγή τζαμιού ή ενυδρείου δεν ειναι εφικτό. Αν αλλάξω θα ήθελα να παω και σε μεγαλύτερα λίτρα ετσι και αλλιώς. Οπότε μάλλον θα παραμείνω με το υπάρχον και θα αγνοήσω τις γρατζουνιές οι οποίες δεν φαινονται τραγικές οταν ειναι καθαρό το τζάμι μπροστά. Αν ποτέ εχω χρήματα να διαθέσω θα πάω σε 240 ή 300 λιτρα με 1,20 μηκος ώστε να έχω περισσοτερες επιλογές χρήσης. Στο μέλλον.

Για την ώρα το παρόν ενυδρείο θα το αδειάσω και θα το καθαρίσω όσο καλυτερα γινεται. Σκέφτομαι να προσθέσω ένα δευτερο φίλτρο (μεγαλούτσικο) γιατι θα αφαιρέσω το εσωτερικό. Ας με βοηθήσει κάποιος: Τα ενώνω σε σειρά ή τα βάζω ανεξάρτητα? Απο υλικά τί να προσθέσω/βάλω στο κάθε ένα? Σημειώνω ότι ειμαι αρκετά τεμπέλης και αλλάζω νερό μία τον μήνα.

Τα ψαρακια τελικά θα τα φιλοξενήσει μία λεκάνη ικανου μεγέθους στην οποία θα δω να προσαρμόσω κάπως το παλιό εσωτερικό φίλτρο που θα αφαιρέσω. Στοχος ειναι η δουλειά να ολοκληρωθέι σε σε 3 ημέρες Σαββατο - Δευτέρα οπότε ελπίζω ολα να πανε καλα με τα ψαράκια μου.

Πάμε παρακάτω λοιπόν:

2. Νέο aquascaping.

Τώρα έχω χαλικάκι μέτριο και πέτρες πρασινωπές σχεδον σαν Καρύστου. Σκέφτομαι να βάλω άμμο από παραλία και πέτρες παρόμοιου χρώματος με την άμμο που έχω βρει στον Υμηττό. Φυτά κλπ δεν θα βάλω.

Αν εχει καποιος καμια αλλη ιδέα είμαι ανοικτός σε προτάσεις.

τνχ

Κώστας
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-11-16, 12:43
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CostasD Εμφάνιση μηνυμάτων
Για την ώρα το παρόν ενυδρείο θα το αδειάσω και θα το καθαρίσω όσο καλυτερα γινεται. Σκέφτομαι να προσθέσω ένα δευτερο φίλτρο (μεγαλούτσικο) γιατι θα αφαιρέσω το εσωτερικό. Ας με βοηθήσει κάποιος: Τα ενώνω σε σειρά ή τα βάζω ανεξάρτητα? Απο υλικά τί να προσθέσω/βάλω στο κάθε ένα? Σημειώνω ότι ειμαι αρκετά τεμπέλης και αλλάζω νερό μία τον μήνα.

Ανεξάρτητα τα 2 φίλτρα για διάφορους λόγους. Ποιά φίλτρα έχεις/θα πάρεις? ανάλογα τη ροή του νερού μέσα σ' αυτά θα τοποθετηθούν και τα υλικά.
2. Νέο aquascaping.

Τώρα έχω χαλικάκι μέτριο και πέτρες πρασινωπές σχεδον σαν Καρύστου. Σκέφτομαι να βάλω άμμο από παραλία και πέτρες παρόμοιου χρώματος με την άμμο που έχω βρει στον Υμηττό. Φυτά κλπ δεν θα βάλω.
Σωστή επιλογή
¶νοιξε αν θέλεις ένα θέμα στα Malawi να τα συζητάμε εκεί καλύτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-11-16, 14:33
CostasD Ο χρήστης CostasD δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Το φίλτρο που έχω είναι το Fluval 306 (ή 406? δεν θυμάμαι). Σε αυτό έχω μακαρόνι και σφουγγάρι (παίζει να εχω και λίγο ανθρακα ή είχα και τον έβγαλα μάλλον) ενώ στο εσωτερικό έχω μόνο σφουγγάρι. Οπως ειπα ειμαι τεμπελης με αλλαγες νερου κλπ και το φιλτρο το καθαρίζω καθε εξάμηνο οπότε ξεχνάω τι είχα βάλει μέσα. Οπως καταλαβαινεις μετα απο τοσα χρονια εγινε λιγο ρουτινα η όλη ιστορία του ενυδρείου, μπηκε στο περιθώριο και έτρεχε μόνο του. (πχ εχω να μετρήσω το νερό κανένα χρόνο τώρα)

Τελευταία ομως μου ξαναήρθε ο ενθουσιασμός και για αυτο λεω να το στήσω απο την αρχή.

Επανερχόμαι λοιπον στο φίλτρο και νομίζω ότι ειμαι ευχαριστημένος με το Fluval δεν επαθε ποτέ τπτ, δεν ειναι και αθορυβο βεβαια αλλα δεν με ενοχλεί.

Τι προτείνεις?

Αντί να ανοίξω νέο θέμα μήπως μπορει ο αρμόδιος να μεταφέρει αυτό στη σωστή ενότητα για να μην χαθεί η συνέχεια?

τνχ

Κώστας
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-11-16, 14:44
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Το θέμα μεταφέρθηκε για να μη σε κουράζω

Στο φίλτρο προτείνω να κρατήσεις την σειρά των υλικών που προτείνει ο κατασκευαστής. Αν θέλεις όμως και επειδή το Fluval έχει προφίλτρο σφουγγάρι μπορείς να βάλεις σε όλους τους κάδους του μόνο βιολογικό πορώδες υλικό (ελαφρόπετρα κλπ)
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-11-16, 15:11
CostasD Ο χρήστης CostasD δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

ευχαριστώ για τη μεταφορά

Τελικά το φίλτρο ειναι το 305. Προφανώς παλιότερο μοντέλο γιατί βλέπω τώρα όλα τελειώνουν σε 6 206/306/406 κλπ.

Βήμα 3 : στρώσιμο. Φαντάζομαι οτι αφου το υπάρχον φίλτρο θα συνεχίσει να λειτουργεί, δεν θα θέλει στρώσιμο. Θα το μετρήσω φυσικά πριν τα βάλω πίσω.

οπότε πάμε στο Βήμα 4: Ψαροσύνθεση.

Θυμίζω ότι εχω 4 Labido Yellow, όλα κοριτσάκια γέννημα θρέμμα του ενυδρείου. Είναι 10 εκατοστά το ένα περιπου. Καλο θα ήταν να βρω ενα αρσενικό νομίζω.

Ξέρω οτι τα λιτρα και το μήκος δεν ειναι το ιδανικό για πολλά ψαρακια αλλα θα ήθελα και ενα δευτερο χαρεμακι με καποιο άλλο είδος, ετσι για να ζωντανέψει λιγο το ενυδρείο.

Μου αρέσουν πολυ τα demasoni, τα Labidochromis chisumulae, τα Acei ή κάποιο Cynotilapia zebroides....

Καμιά άλλη ιδέα ?


τνχ

Κώστας
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-11-16, 18:41
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CostasD Εμφάνιση μηνυμάτων
οπότε πάμε στο Βήμα 4: Ψαροσύνθεση.

Θυμίζω ότι εχω 4 Labido Yellow, όλα κοριτσάκια γέννημα θρέμμα του ενυδρείου. Είναι 10 εκατοστά το ένα περιπου. Καλο θα ήταν να βρω ενα αρσενικό νομίζω.

Ξέρω οτι τα λιτρα και το μήκος δεν ειναι το ιδανικό για πολλά ψαρακια αλλα θα ήθελα και ενα δευτερο χαρεμακι με καποιο άλλο είδος, ετσι για να ζωντανέψει λιγο το ενυδρείο.

Μου αρέσουν πολυ τα demasoni, τα Labidochromis chisumulae, τα Acei ή κάποιο Cynotilapia zebroides....
Αντάλλαξε ένα θηλυκό λαμπίντο με ένα αρσενικό.
Τα λίτρα και κυρίως το μήκος του ενυδρείου σου είναι οριακά για ένα επιπλέον χαρέμι. Μπορείς ωστόσο (ξέρω ότι δεν θα ακούσεις το προηγούμενο ) να δοκιμάσεις με ένα χαρέμι Cynotilapia (τα άλλα είδη που ανέφερες αποκλείονται για διαφορετικούς λόγους το καθένα).

*για να μην αφήσω ασχολίαστη μια αναφορά σου : για να συντηρείς σωστά το ενυδρείο δεν νοείται αλλαγή νερού κάθε μήνα. Αλλαγές εβδομαδιαίες 30-40% (σιγά τον κόπο δηλ. για 3-4 κουβάδες νερό).
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-11-16, 20:48
CostasD Ο χρήστης CostasD δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

ωραία ψαράκια τα cynotilapia. Καποια εναλλακτική πρόταση σε περίπτωση που δεν βρώ?

(ειμαι διατεθειμένος να βάλω και 3το φίλτρο για να αποφύγω την συχνή αλλαγή νερου )

Και κάτι ακόμη για να μην σας κουραζω, υπαρχει καποιο λίνκ που να δειχνει συμβατά μεταξυ του ψαράκια ή που να λέει τα βασικά χαρακτηριστικά που τα κάνουν συμβατή ή μή συμβατά?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 21-11-16, 20:56
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Cynotilapia θα βρεις εύκολα και είναι από τα πιο μικρόσωμα είδη που θα "βολέψουν" στο ενυδρείο σου.
Τα φίλτρα δεν αντικαθιστούν τις αναγκαίες αλλαγές νερού. Όσα φίλτρα κι αν έχεις μετά την βδομάδα τα νιτρικά θα ανεβαίνουν επικίνδυνα και δεν αφαιρούνται παρά μόνο με αλλαγές ή μεγάλη φυτομάζα
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 21-11-16, 21:04
CostasD Ο χρήστης CostasD δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

φυτομάζα λοιπόν !!!!!!

Τι φυτά λές ?Ανουμπιες? Νομίζω ειναι απο τα φυτά που δεν τρώνε. Κάτι άλλο?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 21-11-16, 21:07
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Βρε Κώστα δεν ανακάλυψες την Αμερική
Ούτε σε φουλ φυτεμένο ενυδρείο είναι εφικτή διατήρηση χωρίς αλλαγές νερού (έχουν γίνει και αντίστοιχα πειράματα).
Αν δεν έχεις χρόνο/διάθεση να αλλάζεις 4 κουβάδες νερό τη βδομάδα άστο καλύτερα
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 21-11-16, 21:12
CostasD Ο χρήστης CostasD δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Καλα καλα, μην κανεις ετσι, κατι θα κανω να το βελτιωσω.

Σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες/ προτασεις και τον χρονο σου.
Τωρα εχω συνολικη εικονα του τι θα κανω.

Θα ανεβασω φωτο καθως προχωραω.


Sent from my iPad using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 24-11-16, 13:35
CostasD Ο χρήστης CostasD δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Καλησπέρα,

Μάζεψα πετρούλες απο τον βουνό και άμμο απο την παραλία. Θα ανεβάσω φώτο το απόγευμα.

Έφαγα ένα απογευμα ολόκληρο χθές ξεπλένοντας την άμμο που μάζεψα απο την παραλία. Ουτε ξέρω ποσους κουβαδες νερό ανακάτεψα μεχρι να καθαρίσει. Μιλάμε για πολύ αφρό, χωματίλα κλπ κλπ. Γεμιζα, ανακατευα, αδειαζα για ώρες, και μην φανταστεί κανεις οτι ηταν και τοση πολυ αμμος.. Δυο κουβαδες γεμάτους ολη ολη. Τελικά καθάρισε.

Την αμμο την μάζεψα απο την στεγνή μεριά της παραλίας με την λογική "να μην την εχει φαει το αλάτι".... Αναρωτιέμαι αν την είχα μαζέψει μέσα απο τον βυθό αν θα ήταν καλυτερα.... Σιγουρα θα ήταν καθαρή και όχι στο χάλι που ήταν η δική μου.

Μήπως ομως η μονιμη επαφή με το πολυ αλάτι θα την έκανε ακατάλληλη?

Ξέρει κανεις, έτσι για ενημέρωση στον επόμενο που θα θελήσει να κάνει το ίδιο.

τνχ

Κώστας
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 24-11-16, 13:39
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CostasD Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως ομως η μονιμη επαφή με το πολυ αλάτι θα την έκανε ακατάλληλη?

Ξέρει κανεις, έτσι για ενημέρωση στον επόμενο που θα θελήσει να κάνει το ίδιο.
μια χαρά θα είναι
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 05-12-16, 19:08
CostasD Ο χρήστης CostasD δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Το στησιμο ολοκληρωθηκε, θα γραψω αργοτερα για αυτο, αλλα ανησυχω για το ψαρακι στην φωτο το οποιο μετα απο ενα σχεδον 24ωρο σε δοχειο 100 λιτρα χωρις φιλτρο, εχασε το χρωμα του (φωτο). Το δοχειο ειχε νερο απο το ενυδρειο.

Το νερο στο νεο ενυδρειο ειναι μετρημενο και ειναι οκ.

Καμια ιδεα?

Τνχ

Κωστας
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0526.jpg
Εμφανίσεις:  328
Μέγεθος:  48,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 05-12-16, 20:05
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Δώστου λίγο χρόνο να συνέλθει και βλέπουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 05-12-16, 20:08
Το avatar του χρήστη geotron
geotron Ο χρήστης geotron δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2016
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 251
Προεπιλογή

Διάβασες κάπου η σου είπαν ότι το ψαράκι δεν χρειαζόταν φίλτρο? Είναι άσχημο να ρισκαρεις τις ζωές των αγαπημένων μας ψαριών.

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 05-12-16, 20:17
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Μπορει να ειχε μονο οξυγόνο.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 05-12-16, 20:46
CostasD Ο χρήστης CostasD δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από geotron Εμφάνιση μηνυμάτων
Διάβασες κάπου η σου είπαν ότι το ψαράκι δεν χρειαζόταν φίλτρο? Είναι άσχημο να ρισκαρεις τις ζωές των αγαπημένων μας ψαριών.

Sent from my SM-N910F using Tapatalk


Σε 100 λιτρα νερο χωρις φαγητο για λιγοτερο απο 24 ωρες, θεωρησα οτι δεν θα υπαρχει προβλημα. Κανεις δεν θελει να παιξει με την ζωη κανενος αγαπητε, απλα δεν υπηρχε φιλτρο για να βαλω. Ευχαριστω για την εποικοδομητικη σου παρεμβαση παντως σε αυτο που πραγματι ρωτησα.


Sent from my iPad using Tapatalk
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Δώστου λίγο χρόνο να συνέλθει και βλέπουμε.


Θα το παρακολουθησω, ευχαριστω.




Sent from my iPad using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CostasD : 05-12-16 στις 20:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 05-12-16, 20:56
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Σε 100 λιτρα 24 ωρες δε θα παθει και τιποτα..εδω μενουν δυο μερες στη σακουλα στις αποστολες..Και γω πιστευω οτι ειναι απ το στρες..απεφυγε λιγο τα φωτα να ηρεμησουν..
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 05-12-16, 21:02
CostasD Ο χρήστης CostasD δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Νομιζω ηδη επανερχεται...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 05-12-16, 21:03
CostasD Ο χρήστης CostasD δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Φωτο
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0529.jpg
Εμφανίσεις:  362
Μέγεθος:  63,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 05-12-16, 21:03
Το avatar του χρήστη geotron
geotron Ο χρήστης geotron δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2016
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 251
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CostasD Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε 100 λιτρα νερο χωρις φαγητο για λιγοτερο απο 24 ωρες, θεωρησα οτι δεν θα υπαρχει προβλημα. Κανεις δεν θελει να παιξει με την ζωη κανενος αγαπητε, απλα δεν υπηρχε φιλτρο για να βαλω. Ευχαριστω για την εποικοδομητικη σου παρεμβαση παντως σε αυτο που πραγματι ρωτησα.


Sent from my iPad using Tapatalk
-------------------------




Θα το παρακολουθησω, ευχαριστω.




Sent from my iPad using Tapatalk
Αν είχες φίλτρο λοιπόν θα το έβαζες. Δεν είχες και ρισκαρες. Διαφωνείς?
Το ειρωνικό ύφος σου δεν το σχολιάζω ούτε θα ασχοληθώ.
Μετά το post σου, απάντησε ένας ενυδρειοφιλος έτη φωτός πιο έμπειρος απ ότι εγώ.
Το σχόλιο μου δεν απευθύνεται μόνο σε εσένα αλλά και σε άλλους που διαβάζουν και ίσως κάποια στιγμη σκεφτούν να αφήσουν για 24ωρες ψάρια χωρίς φίλτρο.

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρωτη αποπειρα με rc γαριδες... βήμα βήμα dragonld Τεχνικά θέματα για ενυδρεία με ασπόνδυλα 37 14-10-14 15:24
ΛΙΜΝΗ 12,500 λίτρα (Βήμα προς βήμα) in the pond Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 286 27-03-14 11:21
Αρχή βήμα προς βήμα kostas100 Αρχάριοι γλυκού νερού 21 27-07-10 15:19
Ωραίο στήσιμο φυτεμένου βήμα βήμα mafia Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 7 28-04-09 09:19
Βήμα-Βήμα Παρουσίαση Φυτεμένου melli Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 49 24-03-08 09:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09535 seconds with 14 queries