Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-10-16, 19:10
africano Ο χρήστης africano δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή Ακινητα Labido

Καλησπερα σε ολους,
Θα ηθελα την βοηθεια σας σε κατι,

Απο χθες εστησα το ενυδρειο μου Rio 450 ως νταμαρι , το ενυδρειο ετρεχε με Malawi οταν το πηρα οποτε το ξαναεστησα γρηγορα γρηγορα και ξαναεβαλα τα ψαρακια του μεσα (λιγα λαμπιντο) στα οποια προσθεσα μερικα ακομα ( λαμπιντο) συνολο 14 ολα 4-7 εκ.
Μαζι ο συναγωνιστης μου εδωσε και 1 Metriaclima callainos σε τελικο μεγεθος 11-12 εκ.

Το θεαμα που βλεπω ειναι περιεργο ο Μεγαλος κανει καμια βολτα εξω και μετα τρυπωνει σε μια σπηλια. Ολα τα υπολοιπα καθονται ακινητα κοντα στα βραχια και κοιτανε προς την πλευρα της σπηλιας.... δεν βολταρουν δεν κανουν τιποτα.

το ενυδρειο ειναι καθαρο, οι μετρησεις καλες μονο η θερμοκρασια ειναι λιγο χαμηλη στους 24..παροτι εχω βαλει απο χθες τον θερμοστατη της Juwel στο Full.... (αν δεν ανεβει μαλλον δεν λειτουργει)

Λετε να φταιει ο θερμοκρασια ? ή τους τρομαζει ο μεγαλος ? κυνηγητο δεν εχει παιξει καθολου για να πω οτι φοβουνται......

τι λετε να φταιει ???
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-10-16, 19:29
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Γράψε αν θέλεις μετρήσεις, με τι τεστ, αν έστρωσες και πως, φίλτρο, εξοπλισμό, φωτο....τελοσπάντων κάτι να μας βοηθήσει
Το σίγουρο είναι ότι έχουν φάει ένα στρες τα ψάρια και θα πρέπει να κάνεις υπομονή, αν τα υπόλοιπα είναι σωστά.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-10-16, 16:09
africano Ο χρήστης africano δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή προβλήματα νέου ενυδρείου !!!

Οπως προ ανέφερα το ενυδρείο ειναι ένα RIO 450 με το εσωτερικό του φίλτρο μαμά φωτισμό και ένα εξωτερικό φίλτρο Tetratec ΕΧ 1200. Αρκετά για τα απαιτητικά μας ψαράκια. Το αφρικάνικό μας έτρεχε σε άλλον χομπιστα που μου το έδωσε με την βιολογία του αλλα χωρίς το χαλικι και τις πετρες του που αντικατασταθηκαν με βουνά λάβας, πολλές κρυψώνες με εσωτερικους λαβυρινθους και τέλος 25 κιλα αραγωνιτη και σύντομα θα προστεθούν άλλα 15 αναμεμιγμένο με τριμενο κοραλι για υψηλό PH. (έπονται τα φυτά)..

Συγγνωμη για την καθυστέρηση αλλα ο λόγος που δεν απάντησα ήταν οτι προέκυψε μεγαλύτερο θέμα. Το Tetratec άρχισε να έχει διαρροή μεταξύ του δοχείου και της κεφαλής και έβγαινε πίσω από τα χερούλια ... σοβαρή ποσότητα νερού.

Αφού διάβασα κάποια θέματα στο νετ αποφάσισα να αλλάξω τις τσιμούχες στα βανακια μεταξύ κεφαλής και εισόδου -εξόδου του νερού...

παρότι τις άλλαξα όμως η διαρροή συνεχίστηκε ...

Είδα άλλο video οπου η διαρροή προέρχεται απο το μπουτον αναρρόφησης άνοιξα λοιπόν την την κεφαλή και με ενυδρειακη σιλικόνη έκλεισα όλη την περιοχή γύρω απο την ένωση του μπουτον με τον σωλήνα εισόδου περίμενα και 1,5 μέρα να στεγνώσει - ξεμυρισει αλλά και πάλι τίποτα (!!!) μικρότερη μεν αλλά διαρροή δε... (τώρα θα δοκιμάσω να καταργήσω τελείως το μπουτον...)

τώρα διάβασα ότι μπορεί να έχει διαρροή και απο την ένωση των σωλήνων με την κεφαλή άλλα εσωτερικά στο πλαστικό το οποίο έχει άλλες 2 τσιμούχες μέσα !!!

5 ΧΡΟΝΙΑ που ειχα ΕΗΕΙΜ δεν έτρεξε ποτέ ούτε σταγόνα...έλεος !!!!

Καμια ιδεα πρόταση ή γνωση θα βοηθούσε,

Τελικά με αυτά και με αυτά είμαι μέρες χωρίς εξωτερικό φίλτρο και πρέπει να κανω αλλαγές νερού κάθε 5 μέρες... και φοβάμαι μήπως η βιολογία δεν αντέξει .....
ισως αναζητήσω και μπόλι μολις καταφέρω να δουλέψει... μιας και υποθέτω οτι οτι βιολογία και να είχε μέσα θα χαθεί...αν δεν χάθηκε ήδη.....

αυτααααααα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-10-16, 16:50
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

αν σου βγαζει απο τα χερουλια μαλλον ειναι η φλατζα κεφαλης.


η μηπως σου χανει απο τα κατω o-ring που ειναι κατω απο τα βανακια?εγω στη θεση σου θα τα αλλαζα ολα τα λαστιχακια να τελειωνω.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-10-16, 19:46
africano Ο χρήστης africano δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Μονο την φλατζα κεφαλης δεν εχω αλλαξει... που μπορω να βρω ανταλακτικα για το φιλτρο γνωριζει κανεις ???
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-10-16, 22:39
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή Ανταλλακτικά Tetra - Hydor - Sera - Eheim - Fluval - Sicce κλπ

Δες λίγο το link, ελπίζω να βρεθεί λύση στο πρόβλημα σου σύντομα.

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=89774
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-10-16, 11:08
africano Ο χρήστης africano δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή Η κατάσταση σήμερα 5η μέρα που τρέχει....

Πληροφορίες ενυδρείου

Juwel Vision 450
Όγκος: περίπου 400 lt καθαρά
Κατηγορία: Λίμνη Malawi
Φιλτράρισμα: Εσωτερικό Juwel 10oolt/h & TetraTec EX 1200

Ψάρια:
Labidochromis Caeruleus Yellow[/url] ..15 (μικρά 1-3 εκ και μεγάλα 5-8 εκ )
Iodotropheus sprengerae .................. 3 (αναζητώ για να γίνει χαρέμι 1-4)
Metriaclima estherae[/url].................. 3 (αναζητώ για να γίνει χαρέμι 1-4)
Ps Socolofi alpino............................. 1 (αναζητώ για να γίνει χαρέμι 1-4)
Metriaclima callainos......................... 1

Διακοσμητικά υλικά: 30 κιλά αραγωνίτης με τριμένο κοράλι +10 κιλά χαλαζιακή άμμο, πέτρες, 45 κιλά λάβα

Φυτά:Vallisneria giga (προσεχως) Echinodorus bleheri (1)
Λίπασμα : Seachem Flourish Ecxel

Φωτισμός:2x High-Lite (1 day +1 color)
Διάρκεια φωτισμού:8 ώρες High-Lite

Θέρμανση :
Θερμοστάτης: Juwel 300 w
Ψηξη: ενα μεγάλο εξωτερικό αναμιστηρακι

Τροφή :
JBL novo malawi flakes
JBL novo malawi pellets
Tropical Super Spirulina Forte 36%
Tropical Spirulina GRANULAT


Παράμετροι:

pH:8.1
Γενική σκληρότητα (GH):18
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):10
Αμμωνία (ΝΗ4):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):15
Αλλαγές νερού:25 % / 10 μέρες
Θερμοκρασία: 24-25.5

Ψάχνω για φλατσα κεφαλής για το Tetra ....
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_5100.jpg
Εμφανίσεις:  197
Μέγεθος:  34,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_5095.jpg
Εμφανίσεις:  170
Μέγεθος:  37,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_50942.jpg
Εμφανίσεις:  166
Μέγεθος:  63,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-10-16, 11:16
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Εδώ ρώτησες? http://www.astronchemicals.gr/el/home

*έστρωσαν τα λαμπίντο?
τα M.estherae και τα socolofi προτείνω να τα βγάλεις γιατί πιθανότατα θα υβριδίσουν με τα λαμπίντο.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-10-16, 11:34
africano Ο χρήστης africano δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Ρωτησα και μου είπαν οτι θα με καλέσει πωλητής τους μόλις βρουν τα ανταταλλακτικά... αναμένω.

Το λαμπιντο πλεον βολτάρουν ιδιαίτερα μετα το φαγητό...
αλλα και χθες καποια στιγμη έμειναν ακίνητα και δεν φταιει ο μεγαλος, ουτε οι τιμες του νερου.... περίεργο πράγμα....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
τα M.estherae και τα socolofi προτείνω να τα βγάλεις γιατί πιθανότατα θα υβριδίσουν με τα λαμπίντο.
επειδή είναι λίγα το λες ? διότι δεν θυμάμαι να έχω διαβάσει κάτι τέτοιο για M.estherae και λαμπίντο.... αντίθετα ειχα διαβασει οτι οχι συχνα αλλα ενδέχεται να υβριδίσουν με τα socolofi ...πράγμα που δεν αντιμετώπισα στο παλιό μου ενυδρειο.... που ειχα και τα 2 και αρκετες γεννες....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη africano : 11-10-16 στις 11:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-10-16, 11:42
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από africano Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδή είναι λίγα το λες ? διότι δεν θυμάμαι να έχω διαβάσει κάτι τέτοιο για M.estherae και λαμπίντο.... αντίθετα ειχα διαβασει οτι οχι συχνα αλλα ενδέχεται να υβριδίσουν με τα socolofi ...πράγμα που δεν αντιμετώπισα στο παλιό μου ενυδρειο.... που ειχα και τα 2 και αρκετες γεννες....
Όχι επειδή είναι λίγα.
Τα estherae ζευγαρώνουν και με τη σωλήνα του φίλτρου Πολλά "λαμπίντο" που κυκλοφορούν είναι υβρίδια μ' αυτό το είδος.
Για τα socolofi επίσης υπάρχουν πολλές αναφορές (νομίζω ότι σημαντικό ρόλο παίζει η παρόμοια γράμμωση των πτερυγίων και ο φωτισμός που μπορεί να τα μπερδέψει).
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-10-16, 10:24
africano Ο χρήστης africano δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Τελικά περιμένω να έρθει η φλατζα ελπίζοντας οτι αυτό θα λύσει το πρόβλημα... του Tetratec ... που δεν το βλέπω...

παράλληλα κοιτουσα για νεο φίλτρο διοτι δεν ειμαι να ζω με το άγχος σε τετοια ηλικία

και βέβαια δεν κοιτάω τίποτα άλλο απο EHEIM.

Προς έκπληξη μου ανακάλυψα οτι οι τιμές παίζουν πάρα πολύ... οι αποκλίσεις είναι τεράστιες ιδιαίτερα στα μεγάλα μοντέλα... το EHEIM PRO 3 (2075) που γλυκοκοιτάζω, φουλ με υλικά, το έχω βρει απο 195 ευρω ως 400 στο νετ!!! δεν μιλάμε για τιμές μαγαζιού !!!

Tο 2071 απο 156 - 300 ¤

τεσπα κλίνω στο 2075 με τα 195¤ καμιά πρόταση ιδέα κτλ..???
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-10-16, 11:30
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Έχει βγει και η τετάρτη σειρά στα PRO της EHEIM, δες το λίγο και αυτό. Κατά την γνώμη μου και με την πολύ μικρή εμπειρία που έχω, τα φίλτρα της EHEIM σε ποιότητα είναι πολύ καλύτερα από τα φίλτρα άλλων εταιριών. Το κακό τους είναι η τιμή που έχουν. Μπορείς να πάρεις δυο τρία φίλτρα άλλων εταιριών στη τιμή του ενός της EHEIM. Αν δεν σε νοιάζει πολύ η ποιότητα και θέλεις απλά να κάνουν την δουλειά τους, υπάρχουν πολλά αξιόλογα φίλτρα στην αγορά. Με την τιμή που έχουν τα EHEIM σε κάποιους δεν κάθεται καλά και τα κράζουν με το παραμικρό πρόβλημα. Λίγο ψάξιμο θέλει άπλα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα estherae ζευγαρώνουν και με τη σωλήνα του φίλτρου
Έγραψες
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-10-16, 13:16
africano Ο χρήστης africano δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Μετά την αλλαγή της φλατσας και αφού δεν μου τράβαγε νερό η φτερωτή για κάνα μισάωρο σαν να μην ήθελε να βγει ο αέρας από μέσα και μου το έκανε επίτηδες ....

τελικά το φίλτρο επιτέλους δουλεύει χωρίς διαρροές εδώ και 3 μέρες.... σιγά σιγα μαζεύονται τα χαρέμια και τα φυτά.... έχουμε μπει σε καλό δρόμο....!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ακινητα ψαρια nikosn Αρχάριοι γλυκού νερού 25 21-11-10 11:51
Labido υβριδιο GeFior Malawi 25 12-07-07 15:14
SOS - Aρρωστο labido - HELP ! george Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 22 12-07-03 03:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08361 seconds with 14 queries