Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-01-16, 00:06
panioul Ο χρήστης panioul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-07-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 259
Προεπιλογή Νέο ενυδρείο Malawi 200lt!

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά!! Κοιτάζοντας τα προηγούμενα post μου βλέπω ότι έχουν περάσει 4,5χρόνια από την πρώτη μου απόπειρα με κιχλίδες από Tanganyika. Διαβάζοντας και μαθαίνοντας όσα περισσότερα μέσα από αυτό το φόρουμ έχω να πω πως οι πρώτοι μα πρώτοι κάτοικοι του ενυδρείου είναι ακόμα μέσα (julidochromis transcriptus), με αρκετές γέννες και 0 αρρώστιες!!! Πλέον μετά από 4,5 χρόνια έγινε μία προσθήκη ενός δεύτερου ενυδρείου ενός πραγματικά πολύ καλού φίλου που μου το παραχώρησε (σε ευχαριστώ πολύ Γιάννη!!!). Οπότε αλλάξαμε λίμνη και πήγαμε σε Malawi!!

Πληροφορίες

Διαστάσεις:100Χ40Χ50
Όγκος:200lt μικτό
Κατηγορία:Αφρική Λίμνη Malawi
Φυτά: Σε λίγο μία με δύο anubia
Ψάρια / ¶λλα είδη: 5 labidochromis caeruleus (ένα ενήλικο και 4 μικρά) και 2 metriaclima aurora
Διακοσμητικά υλικά:άμμο σκούρη 25 κιλά, πέτρες
Φόντο: Τυπωμένο
Φωτισμός: 4 ταινίες Led
Διάρκεια φωτισμού:8 ώρες
Φιλτράρισμα: Εξωτερικό φίλτρο 700λιτ, με βιολογικά υλικά και ξεχωριστό δοχείο με υαλοβάμβακες και σφουγγάρια 2 διαφορετικών πυκνοτήτων.
Θερμοστάτης: Εσωτερικός
Λίπανση:ΟΧΙ
Παροχή CO2:ΟΧΙ
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20160120_222606small.jpg
Εμφανίσεις:  422
Μέγεθος:  29,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20160120_222627small.jpg
Εμφανίσεις:  382
Μέγεθος:  199,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20160120_222711small.jpg
Εμφανίσεις:  399
Μέγεθος:  162,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20160120_222715small.jpg
Εμφανίσεις:  410
Μέγεθος:  162,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20160120_222737small.jpg
Εμφανίσεις:  334
Μέγεθος:  135,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-01-16, 09:52
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.373
Προεπιλογή

Καλή Χρονιά! που εξαφανίστηκες εσύ πατριώτη?
Κατ' αρχάς χαίρομαι που τα Julies μου ζουν και βασιλεύουν
Καλορίζικο το νέο ενυδρείο.
Οι φιλικές παρατηρήσεις μου:
-Αν θέλεις να κρατήσεις 2 είδη σ' αυτό το ενυδρείο φτιάξε μικρά χαρέμια (Labido 1+2, M.aurora 1+3)
-η σκούρη άμμος (που δεν είναι και βιοτοπικά σωστή) μπορεί να επηρεάσει το χρώμα των λαμπίντο και να γίνει πιο μουντό
-αυτές οι όμορφες ξυλόπετρες δεν ξέρω πόσο σε βοηθάνε να φτιάξεις αρκετές κρυψώνες. Θα προτιμούσα στρογγυλεμένες ασβεστολιθικές.
-ποιό φίλτρο έχεις? ίσως χρειαστεί να ενισχύσεις την κυκλοφορία.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-01-16, 22:18
panioul Ο χρήστης panioul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-07-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 259
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή Χρονιά! που εξαφανίστηκες εσύ πατριώτη?
Κατ' αρχάς χαίρομαι που τα Julies μου ζουν και βασιλεύουν
Καλορίζικο το νέο ενυδρείο.
Οι φιλικές παρατηρήσεις μου:
-Αν θέλεις να κρατήσεις 2 είδη σ' αυτό το ενυδρείο φτιάξε μικρά χαρέμια (Labido 1+2, M.aurora 1+3)
-η σκούρη άμμος (που δεν είναι και βιοτοπικά σωστή) μπορεί να επηρεάσει το χρώμα των λαμπίντο και να γίνει πιο μουντό
-αυτές οι όμορφες ξυλόπετρες δεν ξέρω πόσο σε βοηθάνε να φτιάξεις αρκετές κρυψώνες. Θα προτιμούσα στρογγυλεμένες ασβεστολιθικές.
-ποιό φίλτρο έχεις? ίσως χρειαστεί να ενισχύσεις την κυκλοφορία.
Καλησπέρα Κλεόβουλε!!! Τα ψάρια σου ζούν και βασιλεύουν με πολλές πολλές γέννες 4,5 χρόνια μετά χωρίς καμία απώλεια!! Η αλήθεια είναι πως το ενυδρείο μου το έδωσε στημένο ο φίλος με τις συγκεκριμένες πέτρες και άμμο. Οι κρυψώνες-φωλιές με τις πέτρες είναι πολλές και καλές δεν υπάρχει πρόβλημα εκεί αλλά δυστυχώς ξέρω ότι το χρώμα της άμμου δεν είναι σωστό και φοβάμαι αυτό που λες πόσο θα τα επηρεάσει.

Το φίλτρο είναι 1000άρι τελικά και είναι το Wave monarka 1000 (http://www.aquariumline.com/catalog/...ri-p-7253.html) δείχνει ότι έχει καλή κυκλοφορία...ονομαστική 1100λιτ/ω αλλά σκεφτόμουν πολύ να βάλω και ένα κυκλοφορητή. Δυστυχώς και η είσοδος και η έξοδος του φίλτρου είναι στην ίδια γωνία του ενυδρείου και πιστεύω πως ένας κυκλοφορητής στην άλλη γωνία θα βοηθούσε πολύ. Ποιά είναι η γνώμη σας;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-01-16, 07:58
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.373
Προεπιλογή

Το φίλτρο θα σε καλύψει βιολογικά και στη πορεία βλέπεις αν χρειαστεί να προσθέσεις ένα κυκλοφορητή.
Βάλε καμιά φωτο κοντινή των ψαριών (είναι καθαρά?).
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-01-16, 15:49
pas4 Ο χρήστης pas4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Καλή αρχή και με τη λίμνη Malawi! Θα μπορούσα να προσθέσω πως προσπάθησε να βάλεις την έξοδο του φίλτρου σου από την άλλη πλευρά και δε θα χρειασθείς κυκλοφορητή. Με εβδομαδιαίες αλλαγές νερού θα είσαι οκ. Για τα ψαράκια σου τα είπε ο Κλεόβουλος .... να βοηθήσω, ρωτάει επειδή δεν φαίνονται καλά στις φωτογραφίες μια και τα έχεις φωτογραφίσει σε κίνηση, μήπως ασπρίζουν οι κοιλιές από τα λαμπίντο;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-01-16, 22:02
panioul Ο χρήστης panioul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-07-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 259
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pas4 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή αρχή και με τη λίμνη Malawi! Θα μπορούσα να προσθέσω πως προσπάθησε να βάλεις την έξοδο του φίλτρου σου από την άλλη πλευρά και δε θα χρειασθείς κυκλοφορητή. Με εβδομαδιαίες αλλαγές νερού θα είσαι οκ. Για τα ψαράκια σου τα είπε ο Κλεόβουλος .... να βοηθήσω, ρωτάει επειδή δεν φαίνονται καλά στις φωτογραφίες μια και τα έχεις φωτογραφίσει σε κίνηση, μήπως ασπρίζουν οι κοιλιές από τα λαμπίντο;
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου! Πιστεύω πως η καλύτερη ιδέα είναι αυτή αλλά θα πρέπει να βρω και να αλλάξω τελείως τους σωλήνες από την έξοδο του φίλτρου οι οποίοι τώρα είναι άκαμπτοι. Τα ψαράκια επειδή ακόμα είναι αρκετά φοβισμένα δύσκολα μπορώ να τα βγάλω κάποια καλή φωτογραφία. Το ενήλικο πάντος λάμπιντο που ήρθε με το ενυδρείο είναι αρκετά "χλωμό" ενώ τα 4 μικρά που είχα εγώ είναι πιο έντονα. Σήμερα πάντως ταχτοποίησα και το θέμα του φωτισμού οπότε έβγαλα κάποιες καινούριες φώτο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panioul : 22-01-16 στις 22:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-01-16, 22:09
panioul Ο χρήστης panioul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-07-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 259
Προεπιλογή

Και οι φώτο...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20160122_212200small.jpg
Εμφανίσεις:  266
Μέγεθος:  184,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20160122_212243small.jpg
Εμφανίσεις:  237
Μέγεθος:  193,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20160122_212344small.jpg
Εμφανίσεις:  227
Μέγεθος:  260,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-01-16, 23:02
panioul Ο χρήστης panioul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-07-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 259
Exclamation

Προσπάθησα να βγάλω και 2 κοντινές...Η πρώτη προσπάθεια για τα metriaclima...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  small.jpg
Εμφανίσεις:  269
Μέγεθος:  237,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-01-16, 23:06
panioul Ο χρήστης panioul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-07-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 259
Προεπιλογή

Και τουλάχιστον μία καθαρή από τα 4 μικρά... Ελπίζω να μπορέσω να βγάλω μια καθαρή και τον ενήλικα για να φανεί το ξεθώριασμά του...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20160122_222433small.jpg
Εμφανίσεις:  231
Μέγεθος:  243,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-01-16, 23:30
Το avatar του χρήστη Irakles
Irakles Ο χρήστης Irakles δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2014
Περιοχή: ΑΛΙΜΟ
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Για να μην σε βλέπουν και τρομάζουν.... αναψε φωτα του ενυδρείου και σβησε ολα τα φωτα απο το δωματιο να ειναι σκοτάδι και θα βγουν... πλησιασε προσεχτικά και φωτογραφισε χωρις φλας.. σιγα σιγα θα ξεθαρεψουν και θα κανουν εμφανίσεις..
__________________
Στο εξής πρέπει να λέμε όχι ότι οι Έλληνες πολεμούν σαν ήρωες, αλλά ότι οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες.
Ουίνστον Τσώρτσιλ, 1874-1965
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-01-16, 08:41
Το avatar του χρήστη DEXFISH
DEXFISH Ο χρήστης DEXFISH δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 856
Προεπιλογή

Μπορείς να δοκιμάσεις και κάτι άλλο αλλά ίσως χάσεις σε ανάλυση (δεν ξέρω σίγουρα). Μπορείς λοιπόν να τραβήξεις βίντεο στήνοντας κάπου τη μηχανή. Μετά παίρνεις το βίντεο και με παγώματα διαλέγεις τι θες να μετατρέψεις σε εικόνα.
Είναι απλό. Παίζει το βίντεο - παγώνεις εκεί που θες - πατάς το πλήκτρο [prt sc] - ανοίγεις τη "ζωγραφική" - πατάς [ctrl] και [V] μαζί και έχεις την εικόνα που πάγωσες. Είναι κι αυτό μια πρόταση.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-01-16, 16:13
panioul Ο χρήστης panioul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-07-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 259
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Irakles Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να μην σε βλέπουν και τρομάζουν.... αναψε φωτα του ενυδρείου και σβησε ολα τα φωτα απο το δωματιο να ειναι σκοτάδι και θα βγουν... πλησιασε προσεχτικά και φωτογραφισε χωρις φλας.. σιγα σιγα θα ξεθαρεψουν και θα κανουν εμφανίσεις..
Γενικά όταν πλησιάζω προτιμώ να μην έχει φωτισμό το δωμάτιο. Αν τρομάξουν κάθομαι αρκετή ώρα και περιμένω σιγά σιγά να βγούνε. Ήδη με το τάισμα αρχίζουμε να γινόμαστε "φίλοι" οπότε δεν πιστεύω να κρατήσει πολύ ακόμα ο φόβος... Όλες τις φώτο τις βγάζω χωρίς φλας για να μην τα τρομάζω επιπλέον!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DEXFISH Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορείς να δοκιμάσεις και κάτι άλλο αλλά ίσως χάσεις σε ανάλυση (δεν ξέρω σίγουρα). Μπορείς λοιπόν να τραβήξεις βίντεο στήνοντας κάπου τη μηχανή. Μετά παίρνεις το βίντεο και με παγώματα διαλέγεις τι θες να μετατρέψεις σε εικόνα.
Είναι απλό. Παίζει το βίντεο - παγώνεις εκεί που θες - πατάς το πλήκτρο [prt sc] - ανοίγεις τη "ζωγραφική" - πατάς [ctrl] και [V] μαζί και έχεις την εικόνα που πάγωσες. Είναι κι αυτό μια πρόταση.
Πολύ καλή ιδέα!!! Θα το δοκιμάσω να δω πως θα βγεί!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panioul : 24-01-16 στις 16:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-01-16, 13:44
Το avatar του χρήστη Irakles
Irakles Ο χρήστης Irakles δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2014
Περιοχή: ΑΛΙΜΟ
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Κι εμενα στην αρχη τρέχανε να κρυφτούν... τωρα που ταιζω με το χερι και με βλεπουν μπροστα τους μολις περασω μπροστα απο το ενυδρείο νομιζουν για φαι και περιμενουν φαι...
αν εχεις λαμπα φθορισμού στο ενυδρειο, βαλε στην επιλογη της μηχανής [Εξισοροπηση Λευκου - φθοριου] και θα δεις πιο καθαρες φωτογραφίες...
__________________
Στο εξής πρέπει να λέμε όχι ότι οι Έλληνες πολεμούν σαν ήρωες, αλλά ότι οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες.
Ουίνστον Τσώρτσιλ, 1874-1965
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-01-16, 20:09
panioul Ο χρήστης panioul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-07-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 259
Προεπιλογή

Πείτε μου λίγο τη γνώμη σας. Στην αρχή πίστευα ότι φοβούνται εμένα αλλά σιγά σιγά αρχίζω και πιστεύω πως φταίει ο φωτισμός. Μήπως είναι πολύ έντονος;; Τις λεντοταινίες τις έχω αναμένες από τις 4 το απόγευμα μέχρι τις 12.30 το βράδυ. Δεν μπορώ να τα δω την ημέρα πριν ανάψουν τα φώτα γιατί λείπω αλλά η γυναίκα μου μου είπε πως δεν της φαίνεται να κρύβονται τόσο πολύ. Χθες άργησαν πάρα πολύ να φάνε και φυσικά αφού έφυγα εγώ και σήμερα ενώ έριξα την τροφή δεν κουνήθηκαν!!! Μέχρι και σήμερα για λίγο τουλάχιστον όταν έπεφτε η τροφή επικρατούσε ένας πανικός στο ενυδρείο.... Τα 3 ενήλικα ψάρια πορέρχονται από το παλιό στήσιμο του ενυδρείου που ήταν πολύ υποφωτισμένο αλλά τα άλλα 4 από το δικό μου που είναι αρκετά κοντά σε ένταση φωτισμού αλλά και με ψυχρό λευκό όπως τώρα. Κάτι άλλο που παρατήρησα είναι πως έχουν σκάψει στο πίσω μέρος του ενυδρείο μεγάλες λακούβες και κρύβονται εκεί ή μέσα στις πέτρες. Τέλος όταν κινούνται έξω από τις κρυψώνες τους τότε οι κινήσεις τους είναι υπερβολίκα απότομες και γρήγορες... Σα να φοβούνται τη σκιά τους που λέει ο λόγος...
-------------------------
Και σε συνδυασμό με τα παραπάνω η δεύτερη ερώτηση είναι η εξής:
Επειδή ήδη έκλεισα την 1η εβδομάδα από τότε που ξαναστήθηκε το ενυδρείο, να κάνω την αλλαγή νερού ή να περιμένω λίγο ακόμα μπας και ηρεμήσουν τα ψαράκια αφήνοντάς τα στην ησυχία τους...;;;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panioul : 27-01-16 στις 20:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-01-16, 20:21
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.373
Προεπιλογή

Κάνε την αλλαγή νερού κανονικά και αρκετά μεγάλη.
Μη ταΐσεις και 1-2 μέρες και πες μας τι έγινε.

*μας χρωστάς καθαρές-κοντινές φωτο των ψαριών σου. Το 1 λαμπίντο που φαίνεται στην τελευταία δεν μου κάνει για καθαρό.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-01-16, 20:22
Το avatar του χρήστη Irakles
Irakles Ο χρήστης Irakles δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2014
Περιοχή: ΑΛΙΜΟ
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

κοιτα εγω κανω 15μερες αλλαγες και μερικες φορες και 20ημερο κλεινω λογο δουλειας δεν νομιζω να εχουν θεμα.... για ακομα μια βδομαδα....
__________________
Στο εξής πρέπει να λέμε όχι ότι οι Έλληνες πολεμούν σαν ήρωες, αλλά ότι οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες.
Ουίνστον Τσώρτσιλ, 1874-1965
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-01-16, 21:22
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

συγνωμη αλλα τα λαμπιντο δεν ειναι καθαρα.οχι μονο το μικρο στην τελευταια φωτο αλλα ακομα και το μεγαλο που κρυβεται μεσα στο βραχο.
επισης ποτε δεν αντιμετωπισα προβλημα δυνατου φωτισμου.οχι οτι δεν συμβαινει αλλα τα δικα μου μεχρι και σε σολαριουμ μπαινουν χωρις να στρεσαριστουν.πιο πιθανο θεωρω να στρεσαροντε απο διαφορες σκιες στο χωρο παρα απο τις λαμπες.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-01-16, 22:03
panioul Ο χρήστης panioul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-07-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 259
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!! Οπότε με βάση τις συμβουλές σας θα κάνω μεθαύριο που θα έχω χρόνο και μια αλλαγή νερού περίπου στο 30%. Χθες κάθησα αρκετά να τα παρακολουθήσω, πάντα χωρίς φωτισμό στο δωμάτιο και μετά από αρκετή ώρα βγήκαν και έφαγαν. Μάλιστα όσο έτρωγαν έριξα λίγο ακόμα τροφή γιατί είχα ρίξει λίγη αρχικά και συνέχισαν να τρώνε. Οπότε δε πιστεύω ότι παίζει κάποιο θέμα απλά με φοβούνται πολύ ακόμα και ίσως κάνει κάποιες σκιές ο φωτισμός και τα τρομάζει ακόμα περισσότερο...

Τα μικρά που είχα δεν μπορούσα να καταλάβω αν είναι καθαρά γιατί ήταν πολύ μικρά...Στο αρσενικό μικρό δικό μου μόνο είχα ξεχωρίσει την μαύρη γραμμή στο πάνω και στο κάτω πτερύγιο... Όσο όμως βλέπω το ενήλικο τώρα είμαι και γω σίγουρος ότι δεν είναι καθαρό...Κατ' αρχήν είναι τεράστιο, αρκετά πορτοκαλί και αρκετά ξεθωριασμένο... Επίσης τα metriaclima επειδή τώρα το ψάχνω το είδος δεν είναι aurora...Αν μπορείτε να τα αναγνωρίσετε πείτε μου....
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-01-16, 22:51
panioul Ο χρήστης panioul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-07-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 259
Προεπιλογή

Ωρίστε και μερικές κοντινές κομμένες από το βίντεο που είχα τραβήξει...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Screenshot_2016-01-27-22-16-10.jpg
Εμφανίσεις:  217
Μέγεθος:  27,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Screenshot_2016-01-27-22-18-26.jpg
Εμφανίσεις:  227
Μέγεθος:  35,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Screenshot_2016-01-27-22-19-29.jpg
Εμφανίσεις:  221
Μέγεθος:  20,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Screenshot_2016-01-27-22-20-53.jpg
Εμφανίσεις:  214
Μέγεθος:  17,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Screenshot_2016-01-27-22-22-48.jpg
Εμφανίσεις:  206
Μέγεθος:  21,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-01-16, 22:52
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

τα λαμπιντο ειναι υβριδια.τα μετριακλιμα θελουν θεραπεια με αλατι.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 27-01-16, 22:57
panioul Ο χρήστης panioul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-07-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 259
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
συγνωμη αλλα τα λαμπιντο δεν ειναι καθαρα.οχι μονο το μικρο στην τελευταια φωτο αλλα ακομα και το μεγαλο που κρυβεται μεσα στο βραχο.
επισης ποτε δεν αντιμετωπισα προβλημα δυνατου φωτισμου.οχι οτι δεν συμβαινει αλλα τα δικα μου μεχρι και σε σολαριουμ μπαινουν χωρις να στρεσαριστουν.πιο πιθανο θεωρω να στρεσαροντε απο διαφορες σκιες στο χωρο παρα απο τις λαμπες.
Μ' αρέσει που ζητάς συγγνώμη γιατί μου λες την αλήθεια!! Και μάλιστα όταν σας ζητάω και τη γνώμη σας!!! Σε ευχαριστώ πολύ πάντως για την "πικρή αλήθεια"!!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
τα μετριακλιμα θελουν θεραπεια με αλατι.
Λόγω των πτερυγίων το λες;;; Μπορείς να μου πεις λεπτομέρειες για τη θεραπεία;;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panioul : 27-01-16 στις 22:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-01-16, 23:01
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8221

για τα πτερυγια το λεω ναι.μπορεις και με tropical escarlin να τα διορθωσεις τα πτερυγια αν δε θες αλατι.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-01-16, 08:43
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.373
Προεπιλογή

Όπως τα λέει ο Κώστας.
Τα κίτρινα είναι λαμπίντο Χ μάλλον ps.zebra αλλά και για τα "aurora" έχω επιφυλάξεις παρόλο που δεν έχω φιλοξενήσει ποτέ αυτό το είδος. Δες κι εδώ http://www.hobbykwekers.nl/zoetwater...iaclima-aurora
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-01-16, 17:48
panioul Ο χρήστης panioul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-07-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 259
Προεπιλογή

Με το θέμα του αλατιού να το προχωρήσω σε αυτή την αλλαγή; Τι ποσότητα με συμβουλεύετε; Να βάλω τελικά μαγειρικό;;
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-01-16, 19:41
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

νομιζω πως καλα ειναι αν ξεκινησεις με 300γρ αλατι πολυ καλα διαλυμενο.οποιοδηποτε φυσικο χωρις προσθετα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 28-01-16, 21:19
panioul Ο χρήστης panioul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-07-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 259
Προεπιλογή

Πήγα σε ένα μαγαζί να πάρω αντιχλώριο γιατί μου τελείωσε και βρήκα και το escarlin τελικά. Λες να χρησιμοποιήσω αυτό τελικά ή μήπως είναι καλό να αποφύγω τα φάρμακα;;
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 28-01-16, 21:30
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

δεν ειναι φαρμακο.βελτιωτικο νερου ειναι που περιεχει αλοη.εχω ριξει στα δικα μου για τον ιδιο λογο.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 28-01-16, 22:13
panioul Ο χρήστης panioul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-07-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 259
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ειναι φαρμακο.βελτιωτικο νερου ειναι που περιεχει αλοη.εχω ριξει στα δικα μου για τον ιδιο λογο.
Ωραίος οπότε ξεκινάω με αυτό. Βάζω τη δοσολογία που λέει σε κάθε αλλαγή νερού;
-------------------------
Επίσης έχω από το άλλο ενυδρείο το buffer για Tanganyika (http://www.seachem.com/Products/prod...ikaBuffer.html) πειράζει να το χρησιμοποιήσω και σε αυτό για να ανεβάσω το ph;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panioul : 28-01-16 στις 22:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 28-01-16, 22:43
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

20ml(ενα καπακι) στα 200 λιτρα σε καθε αλλαγη νερου μεχρι να δεις αποτελεσμα.υπολογιζω να δεις διαφορα στα πτερυγια σε 3 μερες.

ποσο ειναι το πεχα σου?
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 28-01-16, 22:51
panioul Ο χρήστης panioul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-07-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 259
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
20ml(ενα καπακι) στα 200 λιτρα σε καθε αλλαγη νερου μεχρι να δεις αποτελεσμα.υπολογιζω να δεις διαφορα στα πτερυγια σε 3 μερες.

ποσο ειναι το πεχα σου?
Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Θα ξεκινήσω αύριο όπου θα κάνω και την αλλαγή. Τις μετρήσεις μου τις έχω δώσει σε ένα φίλο και θα τις πάρω μέσα στο Σαββατοκύριακο. Υπολογίζω ότι θα είναι πέριπου στο 7,4-7,6 το ph γιατί εκεί περίπου είναι του νερού της βρύσης στην περιοχή και τόσο ήταν όταν το μέτρησα πριν αρκετό καιρό.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ενυδρειο malawi 200lt haplochromis kostaskich Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 11 19-03-09 16:41

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11921 seconds with 14 queries